Przelew natychmiastowy – jak działa i ile kosztuje?

natychmiastowe przelewy

Zapomniałeś spłacić ratę kredytu, rachunek za prąd wymaga natychmiastowego uregulowania, ktoś bliski potrzebuje zastrzyku finansowego? Czasami musimy przelać środki ze swojego konta od razu, nie czekając na sesję bankową. Jak działa przelew natychmiastowy? Ile kosztuje?

Żyjemy coraz szybciej, kupujemy w internecie, rozliczamy się na bieżąco. To już standard. Tylko w pierwszym kwartale 2020 roku Polacy wydali 15 miliardów złotych, płacąc przelewami natychmiastowymi. Często nawet o tym nie myślimy, bo to sklepy czy instytucje biorą na siebie całą logistykę związaną z przelewami natychmiastowymi. 

Nieco trudniej jest, gdy musimy opłacić natychmiast rachunek czy przelać środki dla kogoś bliskiego. Banki działają w trybie sesyjnym i co do zasady przelewają środki między sobą trzy razy dziennie. Nie brzmi to źle, ale czasem musimy zapłacić za coś natychmiast. Jeśli wysyłamy środki na inny rachunek do „macierzystego” banku, raczej nie będzie problemu. Środki na drugie konto wpłyną bez zbędnej zwłoki. Jednak gdy musimy przesłać pieniądze natychmiast, musimy skorzystać z innej opcji.

Co to jest przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy jest to transakcja, która odbywa się na linii dwóch różnych banków. Przelewy odbywają się w czasie rzeczywistym i księgowane są poza tradycyjnymi sesjami. Środki z przelewu natychmiastowego na drugim koncie lądują najczęściej po kilku minutach, rzadko czas oczekiwania przekracza kwadrans. Przelewy natychmiastowe można wykonywać przez całą dobę. Niektóre banki mają tylko krótki czas nocnej przerwy technicznej. Przelewy natychmiastowe można wykonać zarówno w dni pracujące jak i w weekendy czy święta. 

Samo wykonanie przelewu natychmiastowego niemal niczym nie różni się od tego tradycyjnego. Należy jedynie zaznaczyć odpowiednią opcję w formularzu przelewu i środki natychmiast zostaną przekierowane na rachunek w innym banku. 

Przelew Express Elixir

Krajowa Izba Rozliczeniowa jest operatorem tradycyjnych przelewów w systemie Elixir. Jest to wspomniany system sesyjny. KIR stworzyła również system, który umożliwia natychmiastowe przelewy – Express Elixir. Taki przelew możesz wykonać bezpośrednio ze swojego rachunku poprzez internet lub w oddziale swojego banku. Minusem tego rozwiązania jest to, że twój bank musi korzystać z tego systemu, aby móc wysłać przelew natychmiastowy. 

W ramach tego systemu można też wysłać środki, nie znając numeru bankowego osoby, do której chcemy wysłać środki. Osoba ta musi jednak mieć pobraną aplikację mobilną w telefonie i aktywować ten typ przelewów. Uwaga jednak na oszustów. Gdy nie masz pewności, że przelewasz środki do właściwej osoby, lepiej wstrzymać się z przelewem na telefon.

Przelew Blue Media

Blue Media to operator innego systemu natychmiastowych przelewów – BlueCash. Niektóre banki korzystają właśnie z niego. Dodatkową zaletą tego systemu jest to, że można przelać środki natychmiast, nawet jeśli twój bank nie oferuje tego typu usługi. Wystarczy tylko założyć konto na stronie operatora i powiązać je ze swoim kontem bankowym. 

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Przelanie środków w trybie natychmiastowym co do zasady jest płatną usługą. Zarówno gdy korzystamy z systemu Express Elixir jak i Blue Media. Prowizja wynosi od 5 złotych do 10 złotych. Jednak może się tak zdarzyć, że przelewy natychmiastowe będą tańsze. Wszystko zależy od Twojego banku. W zależności od promocji możesz mieć np. kilka darmowych przelewów ekspresowych czy opłacać je za symboliczną złotówkę.

Korzystając z systemu BlueCash poprzez stronę operatora, za przelew zapłacimy 5 złotych za każde rozpoczęte 5 tysięcy złotych.

Kiedy przelewy natychmiastowe są za darmo? Bardzo często wtedy, gdy robisz zakupy przez internet. Większość dużych sklepów nie pobiera wtedy prowizji, a i ty mniejsze mają specjalne umowy z operatorami i nie pobierają dodatkowych środków od swoich klientów.  

Przelew natychmiastowy w weekend

Nie da się ukryć, że to właśnie w weekendy i święta mamy często potrzebę wykonania natychmiastowego przelewu. Oba systemy – Express Elixir i BlueCash – są obsługiwane w weekendy, więc bez problemu przelejesz środki do innego banku w trybie natychmiastowym. Opłata nie zwiększa się, gdy przelew robisz w dzień wolny od pracy. 

Przelew natychmiastowy – limity

Przelewy natychmiastowe wiążą się z limitami. Progi ustalają same banki, a widełki są naprawdę szerokie i zależą od rodzaju konta. Limity w przelewach natychmiastowych wynoszą od 5 tysięcy złotych do nawet 100 tysięcy złotych. Tyle jednorazowo można przelać w trybie natychmiastowym. Niektóre banki ustalają także limit dziennych transakcji natychmiastowych (np. maksymalnie 3).

W systemie BlueMedia przelać natychmiastowo można maksymalnie 20 tysięcy złotych

Przelew natychmiastowy za granicę

Przelew natychmiastowy za granicę najczęściej nie jest dostępny na naszych indywidualnych kontach w banku. Czas księgowania takiego przelewu wynosi co najmniej dwa dni robocze, a to może być już problemem, gdy chcemy szybko przelać środki.

Oczywiście, gdy płacimy za towar kartą MasterCard czy Visa, to takie przelewy będą natychmiastowe. Żeby jednak przelać środki na konto w banku poza Polską, należy wybrać inne opcje. Pomocny może być system Blik, który umożliwia płatności międzynarodowe dzięki współpracy z operatorem MasterCard.

Innym rozwiązaniem, które może być bardzo pomocne przy natychmiastowych przelewach zagranicznych jest system Revolut, który oferuje darmowe przelewy do ponad 30 krajów świata.

Najpierw musisz jednak założyć konto Revolut przez internet. Nie będzie to jednak trwać długo.

Do natychmiastowego przelania pieniędzy użytkownikowi Revolut w dowolnym miejscu na świecie potrzebujesz wyłącznie jego numeru telefonu. Jeśli zamiast tego chcesz zrealizować międzynarodowy przelew bankowy, będziesz potrzebować imienia i nazwiska, numeru konta (np. numeru IBAN) oraz identyfikatora banku (np. numeru BIC/SWIFT, numeru banku ACH lub IFSC). 

Bez prowizji możesz przelać nawet do 5 tysięcy złotych. 

Zobacz także:

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Czym jest przelew BlueCash?

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x