Przelew natychmiastowy – jak działa i ile kosztuje?

Zapomniałeś spłacić ratę kredytu, rachunek za prąd wymaga natychmiastowego uregulowania, ktoś bliski potrzebuje zastrzyku finansowego? Czasami musimy przelać środki na konto odbiorcy bez zbędnej zwłoki, nie czekając na sesję bankową. W tym artykule odpowiadamy na pytania o to jak działa przelew natychmiastowy i ile kosztuje.

Co to jest przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy jest to transakcja, która odbywa się na linii dwóch różnych banków. Takie przelewy odbywają się w czasie rzeczywistym i księgowane są poza tradycyjnymi sesjami. Środki z przelewu natychmiastowego na drugim koncie lądują najczęściej po kilku minutach, rzadko czas oczekiwania przekracza kwadrans. Przelewy natychmiastowe można wykonywać 24 godziny na dobę. Niektóre banki mają tylko krótki czas nocnej przerwy technicznej. Przelewy ekspresowe można wykonać zarówno w dni pracujące, jak i w weekendy czy święta. 

Samo wykonanie przelewu natychmiastowego niemal niczym nie różni się od tego tradycyjnego. Należy jedynie zaznaczyć odpowiednią opcję w formularzu przelewu w naszej bankowości elektronicznej i środki natychmiast zostaną przekierowane na rachunek w innym banku. 

Przelew Express Elixir

Krajowa Izba Rozliczeniowa jest operatorem tradycyjnych przelewów w systemie Elixir. Jest to wspomniany już system sesyjny. KIR stworzyła również system, który umożliwia natychmiastowe przelewy – Express Elixir 1. Taki przelew możesz wykonać bezpośrednio ze swojego rachunku poprzez internet lub w oddziale banku. Minusem tego rozwiązania jest to, że twój bank musi mieć dostęp do tego, aby móc wysłać przelew ekspresowy. Np. Bank Pekao długo nie oferował tego typu usługi.

W ramach tego systemu można też wysłać środki, nie znając numeru bankowego osoby, do której chcemy wysłać środki. Osoba ta musi jednak mieć pobraną aplikację mobilną w telefonie i aktywować ten typ przelewów natychmiastowych. Uwaga jednak na oszustów. Gdy nie masz pewności, że przelewasz środki do właściwej osoby, lepiej wstrzymać się z przelewem na telefon.

Przelew Blue Media

Blue Media to operator innego systemu natychmiastowych przelewów – BlueCash. Niektóre banki korzystają właśnie z niego – choć zwykle mamy do wyboru dwie opcje – BlueCash oraz Express Elixir. Dodatkową zaletą tego systemu jest to, że można przelać środki natychmiast, nawet jeśli twój bank nie oferuje tego typu usługi. Wystarczy tylko założyć konto na stronie operatora i powiązać je ze swoim kontem bankowym. 

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Przelanie środków w trybie natychmiastowym co do zasady jest płatną usługą. Zarówno gdy korzystamy z systemu Express Elixir jak i Blue Media. Prowizja wynosi od 5 złotych do nawet 10 złotych. Jednak może się tak zdarzyć, że przelewy natychmiastowe będą tańsze. Wszystko zależy od Twojego banku. W zależności od promocji możesz mieć np. kilka darmowych przelewów ekspresowych czy opłacać je za symboliczną złotówkę.

Korzystając z systemu BlueCash poprzez stronę operatora, za przelew zapłacimy 5 złotych za każde rozpoczęte 5 tysięcy złotych.

Kiedy przelewy natychmiastowe są za darmo? Bardzo często wtedy, gdy robisz zakupy przez internet. Większość dużych obiektów handlowych nie pobiera wtedy prowizji. Nawet mniejsze sklepy mają specjalne umowy z operatorami i nie pobierają dodatkowych środków od swoich klientów.  

Warto także zwrócić uwagę na ofertę przygotowaną przez Santander Bank Polska – od pewnego czasu klienci tej instytucji finansowej nie płacą za przelewy natychmiastowe.

Koszt przelewu natychmiastowego w poszczególnych bankach

Nazwa bankuKoszt przelewu natychmiastowego
Santander Bank Polska0 zł
Bank Millennium5 zł
Alior Bank3-5 zł
Bank Pekao 5 zł
PKO BP4,99 zł
mBank3 pierwsze przelewy – 0 zł, każdy następny 5 zł
Citi Handlowy3 pierwsze przelewy – 0 zł, każdy następny 5 zł
Bank Ochrony Środowiska5 zł
BNP Paribas5 zł

Przelew natychmiastowy w weekend

Nie da się ukryć, że to właśnie w weekendy i święta mamy często potrzebę wykonania natychmiastowego przelewu. Oba systemy – Express Elixir i BlueCash – są obsługiwane w weekendy, więc bez problemu przelejesz środki do innego banku w trybie natychmiastowym. Opłata nie zwiększa się, gdy przelew robisz w dzień wolny od pracy. 

Przelew natychmiastowy – limity

Przelewy natychmiastowe wiążą się z limitami. Progi ustalają same banki, a widełki są naprawdę szerokie i zależą od rodzaju konta. Limity w przelewach natychmiastowych wynoszą od 5 tysięcy złotych do nawet 100 tysięcy złotych. Tyle jednorazowo można przelać w trybie natychmiastowym. Niektóre banki ustalają także limit dziennych transakcji natychmiastowych (np. maksymalnie 3).

W systemie BlueMedia przelać natychmiastowo można maksymalnie 20 tysięcy złotych

System BLIK

W kontekście natychmiastowych płatności, warto powiedzieć kilka słów także o BLIK’u. Ten system ekspresowych płatności mobilnych powstał w 2015 roku i na początku spotkał się z umiarkowanym zainteresowaniem. W pierwszym roku działalności miał 1,4 mln aktywnych użytkowników, przy liczbie 1,27 mln transakcji na łączną kwotę 350 milionów złotych.

Pandemia oraz oswojenie się Polaków z tym nowym systemem zdecydowanie przyśpieszyło jego rozwój i wielu użytkowników bankowości nie jest w stanie wyobrazić sobie nowoczesnych płatności bez BLIK’a. W 2021 roku z tego systemu korzystało już ponad 20 milionów Polaków, którzy wykonali ponad 500 milionów transakcji. 2

Gdy więc jest taka możliwość, klienci chętnie zastępują klasyczne natychmiastowe przelewy, swojskim i wygodnym BLIK’iem. Pozwala na to ekspresowy przelew na telefon, który jest całkowicie darmowy – w przeciwieństwie do przelewów natychmiastowych.

Przeczytaj więcej: Co to jest BLIK i jak działa?

Przelew natychmiastowy dla firm

Właściciele firm także potrzebują czasem wykonać przelew natychmiastowy, np. gdy kontrahent dopomina się o niezapłaconą fakturę.

Niestety dla posiadaczy kont firmowych przelewy ekspresowe są droższe niż w dla klientów z rachunkami osobistymi. Za taką przyjemność będziemy musieli słono zapłacić. Zwykle jest to 10 złotych, choć niektóre banki pobierają aż 20 złotych za jeden przelew! Jest tak np. w Banku Pocztowym.

Jeśli wiemy, że naprawdę przydadzą się nam przelewy natychmiastowe, możemy zdecydować się na konto firmowe w Alior Bank. Wykupując na swoim rachunku „pakiet krajowy” za 10 złotych miesięcznie, będziemy mieli do dyspozycji aż 10 darmowych przelewów ekspresowych (5 Express Elixir oraz 5 BlueCash).

Przelew natychmiastowy za granicę. Alternatywy dla przelewu ekspresowego

Przelew natychmiastowy za granicę najczęściej nie jest dostępny na naszych indywidualnych kontach w banku. Czas księgowania takiego przelewu wynosi co najmniej dwa dni robocze, a to może być już problemem, gdy chcemy szybko przelać środki. Jak więc mamy alternatywy?

Oczywiście, gdy płacimy za towar kartą MasterCard czy Visa, to takie przelewy będą natychmiastowe. Żeby jednak przelać środki na konto w banku poza Polską, należy wybrać inne opcje.

  • Pomocny może być system Blik, który umożliwia płatności międzynarodowe dzięki współpracy z operatorem MasterCard.
  • Innym rozwiązaniem, które może być bardzo pomocne przy natychmiastowych przelewach zagranicznych jest system Revolut, który oferuje darmowe przelewy do ponad 30 krajów świata.

Najpierw musisz jednak założyć konto Revolut przez internet. Nie będzie to jednak trwać długo.

Do natychmiastowego przelania pieniędzy użytkownikowi Revolut w dowolnym miejscu na świecie potrzebujesz wyłącznie jego numeru telefonu. Jeśli zamiast tego chcesz zrealizować międzynarodowy przelew bankowy, będziesz potrzebować imienia i nazwiska, numeru konta (np. numeru IBAN) oraz identyfikatora banku (np. numeru BIC/SWIFT, numeru banku ACH lub IFSC). 

Bez prowizji możesz przelać nawet do 5 tysięcy złotych. 

Źródła:

1. https://www.expresselixir.pl/

2. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/publikacje/2021_3.pdf

Zobacz także:

-> Jak zrobić przelew zagraniczny?

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.8/5 - (5 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie