Przelew natychmiastowy – jak działa i ile kosztuje?

Zapomniałeś spłacić ratę kredytu, rachunek za prąd wymaga natychmiastowego uregulowania, ktoś bliski potrzebuje zastrzyku finansowego? Czasami musimy przelać środki na konto odbiorcy bez zbędnej zwłoki, nie czekając na sesję bankową. W tym artykule odpowiadamy na pytania o to, jak działa przelew natychmiastowy i ile kosztuje.

przelew środków

Kluczowe informacje

 • Przelewy natychmiastowe odbywają się w czasie rzeczywistym między różnymi bankami i są księgowane poza tradycyjnymi sesjami bankowymi. Zazwyczaj pojawiają się na drugim koncie w ciągu kilku minut.
 • Przelewy natychmiastowe są dostępne 24 godziny na dobę, również w dni pracujące, weekendy i święta, z możliwymi krótkimi przerwami technicznymi w nocy.
 • Nie chcesz płacić nic za przelew natychmiastowy? Skorzystaj z oferty Banku Santander. Użytkownicy kont osobistych mogą zlecać dowolną liczbę natychmiastowych transferów zupełnie za darmo.

Co to jest przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy to transakcja, która odbywa się na linii dwóch różnych banków w czasie rzeczywistym i księgowana jest poza tradycyjnymi sesjami. To oznacza, że środki przesłane w ten sposób, trafiają na konto odbiorcy w ciągu kilku minut. Transfer można zlecać 24 godziny na dobę, zarówno w dni pracujące, jak i w weekendy czy święta. Niektóre banki mają tylko krótki czas nocnej przerwy technicznej.

Samo wykonanie przelewu natychmiastowego niemal niczym nie różni się od tego tradycyjnego. Należy jedynie zaznaczyć odpowiednią opcję w formularzu przelewu w naszej bankowości elektronicznej i środki natychmiast zostaną przekierowane na rachunek w innym banku. 

Przelew Express Elixir

Krajowa Izba Rozliczeniowa jest operatorem nie tylko tradycyjnych przelewów w systemie Elixir, ale też stworzyła system, który umożliwia natychmiastowe transfery środków. Jest to tzw. Express Elixir 1. Taki przelew możesz wykonać bezpośrednio ze swojego rachunku poprzez internet lub zlecić go w oddziale banku. W ramach systemu jesteś w stanie wysłać środki nawet wtedy, gdy nie znasz numeru bankowego odbiorcy. Osoba ta musi jednak mieć pobraną aplikację mobilną w telefonie i aktywować ten typ przelewów. Uwaga jednak na oszustów. Gdy nie masz pewności, że przelewasz środki do właściwej osoby, lepiej wstrzymać się z przelewem na telefon.

Przelew Blue Media

Blue Media to operator innego systemu natychmiastowych przelewów – BlueCash. Niektóre banki korzystają właśnie z niego – choć zwykle mamy do wyboru dwie opcje – BlueCash oraz Express Elixir. Dodatkową zaletą tego systemu jest fakt, że możesz przelać środki natychmiast, nawet jeśli Twój bank nie oferuje tego typu usługi. Wystarczy tylko założyć konto na stronie operatora i powiązać je ze swoim kontem bankowym. 

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Przelanie środków w trybie natychmiastowym co do zasady jest płatną usługą. Zarówno gdy korzystamy z systemu Express Elixir jak i Blue Media. Prowizja wynosi od 5 złotych do nawet 10 złotych. Jednak może się tak zdarzyć, że szybkie transfery będą tańsze. Wszystko zależy od Twojego banku. W zależności od promocji możesz mieć np. kilka darmowych przelewów ekspresowych czy opłacać je za symboliczną złotówkę. Jeśli często korzystasz z takiej usługi, zwróć uwagę na ofertę przygotowaną przez Santander Bank Polska. Od pewnego czasu klienci tej instytucji finansowej nie płacą nic za przelewy natychmiastowe.

Koszt przelewu natychmiastowego w poszczególnych bankach

Wysokość opłaty, którą obciąży Cię bank, w dużej mierze zależy od rodzaju konta, z którego korzystasz. Podstawowe rachunki, z których może korzystać niemal każdy bez spełniania dodatkowych wymagań, zwykle wiążą się z dodatkowymi opłatami. Jeśli jednak jesteś posiadaczem np. konta Intensive w mBanku, co oznacza, że na Twoje konto co miesiąc przychodzi ponad 10 000 zł, nie musisz martwić się żadną opłatą.

Nazwa bankuKoszt przelewu natychmiastowego
Santander Bank Polska0 zł
Bank Millennium0-5 zł
Alior Bank5 zł
Bank Pekao 5 zł
PKO BP4,99 zł
mBank5 zł
Nest Bank 4 zł
ING Bank Śląski 5 zł
VeloBank5 zł
Citi Handlowy0 zł za 3 przelewy natychmiastowe w miesiącu
5 zł za każdy następny przelew natychmiastowy

Przelew natychmiastowy w weekend

Nie da się ukryć, że to właśnie w weekendy i święta mamy często potrzebę wykonania natychmiastowego przelewu. Oba systemy – Express Elixir i BlueCash – są obsługiwane w weekendy, więc bez problemu przelejesz środki do innego banku w trybie natychmiastowym. Opłata nie zwiększa się, gdy przelew robisz w dzień wolny od pracy. 

Przelew natychmiastowy – limity

Przelewy natychmiastowe wiążą się z limitami. Progi ustalają same banki, a widełki są naprawdę szerokie i zależą od rodzaju konta. Limity w przelewach natychmiastowych wynoszą od 5 tysięcy złotych do nawet 100 tysięcy złotych. Niektóre banki ustalają także limit dziennych transakcji natychmiastowych (np. maksymalnie 3).

System BLIK

W kontekście natychmiastowych płatności warto powiedzieć kilka słów także o BLIK’u. Ten system ekspresowych płatności mobilnych powstał w 2015 roku i na początku spotkał się z umiarkowanym zainteresowaniem. Dzisiaj, klienci chętnie zastępują klasyczne natychmiastowe przelewy, swojskim i wygodnym BLIK’iem. Pozwala na to ekspresowy przelew na telefon, który jest całkowicie darmowy – w przeciwieństwie do przelewów natychmiastowych.

Przelew natychmiastowy dla firm

Właściciele firm także potrzebują czasem wykonać przelew natychmiastowy, np. gdy kontrahent dopomina się o niezapłaconą fakturę. Niestety dla posiadaczy kont firmowych przelewy ekspresowe są droższe niż w dla klientów z rachunkami osobistymi. Za taką przyjemność będziemy musieli słono zapłacić. Zwykle jest to 10 złotych (np. w przypadku Banku Pekao), choć niektóre banki pobierają aż 20 złotych za jeden przelew! Jest tak np. w Banku Pocztowym.

Przelew natychmiastowy za granicę. Alternatywy dla przelewu ekspresowego

Przelew natychmiastowy za granicę najczęściej nie jest dostępny na naszych indywidualnych kontach w banku. Czas księgowania takiego przelewu wynosi co najmniej dwa dni robocze, a to może być już problemem, gdy chcemy szybko przelać środki. Jak więc mamy alternatywy?

Gdy płacimy za towar kartą MasterCard czy Visa, to takie przelewy będą natychmiastowe. Żeby jednak przelać środki na konto w banku poza Polską, należy wybrać inne opcje.

 • Pomocny może być system Blik, który umożliwia płatności międzynarodowe dzięki współpracy z operatorem MasterCard.
 • Innym rozwiązaniem, które może być bardzo pomocne przy natychmiastowych przelewach zagranicznych jest system Revolut, który oferuje darmowe przelewy do ponad 30 krajów świata.

Najpierw musisz jednak założyć konto Revolut przez internet. Nie będzie to jednak trwać długo.

Do natychmiastowego przelania pieniędzy użytkownikowi Revolut w dowolnym miejscu na świecie potrzebujesz wyłącznie jego numeru telefonu. Jeśli zamiast tego chcesz zrealizować międzynarodowy przelew bankowy, będziesz potrzebować imienia i nazwiska, numeru konta (np. numeru IBAN) oraz identyfikatora banku (np. numeru BIC/SWIFT, numeru banku ACH lub IFSC). 

Bez prowizji możesz przelać nawet do 5 tysięcy złotych. 

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

1. https://www.expresselixir.pl/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.8/5 - (6 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • d
  d

  dodo

  22.03.2024, 12:45

  Wyróżniający się komentarz

  Ej a to aktualne ceny za przlewy natychmiastowe?

  • R
   R

   Redakcja Czerwona-Skarbonka

   02.04.2024, 13:13

   Wyróżniający się komentarz

   Dzień dobry, tak – podane ceny są aktualne na dzień 2 kwietnia 2024 roku. Dziękujemy za komentarz :)

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie