Wysyłanie środków za granicę to czynność, z którą do czynienia ma coraz więcej osób, i to w bardzo zróżnicowanych okolicznościach. Nie wielu jednak zdaje sobie sprawę, jak często za przelew zagraniczny płacimy zbyt wiele. Podpowiadamy, jak szybko, ale i tanio wysłać komuś pieniądze za granicę bez wychodzenia z domu.
Najtańsze przelewy zagraniczne oferują firmy specjalizujące się w transferach walutowych online:
Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania
100 osób
wybrało ofertę0 osób
wybrało ofertę0 osób
wybrało ofertę- Jak zrobić przelew zagraniczny?
- Koszt przelewu zagranicznego SWIFT
- Opłata za przelew SWIFT to nie wszystko!
- Ile trwa przelew zagraniczny SWIFT?
- Przelew zagraniczny SWIFT – rodzaje
- Jeżeli nie przelew zagraniczny SWIFT, to co innego?
- Kurs wymiany przelewu zagranicznego
- Jak zaoszczędzić na przelewach zagranicznych?
Przelewy zagraniczne to narzędzie, które będzie tylko zyskiwać na popularności w najbliższych latach. Umacnia je nie tylko wciąż duża popularność migracji zarobkowej, która często wiążę się z popularnym wysyłaniem pieniędzy rodzinie w Polsce, ale i coraz większa liczba przedsiębiorstw obecnych na arenie międzynarodowej.
Kontrahent może pochodzić z drugiego końca Europy, a partner biznesowy znajdować się kilka tysięcy kilometrów od nas – co jednak nie przeszkadza w szybkim wysłaniu lub odebraniu od nich pieniędzy.
Wiele osób słysząc jednak „przelew zagraniczny”, nabiera od razu negatywnych skojarzeń. Takie transakcje są widziane zazwyczaj co najwyżej jako zło konieczne, które niesie ze sobą duże obciążenie dla portfela. Warto poznać bliżej szczegóły na temat przelewów zagranicznych – szczególnie, gdy mamy z nimi kontakt regularny – warto wiedzieć jakich działań się podejmować, aby były one jak najtańsze.
Jak zrobić przelew zagraniczny?
Wykonanie przelewu w obcej walucie to usługa, z której swobodnie skorzystać może dziś zdecydowana większość klientów polskich banków. Do obsługi przelewów, które wysłane zostaną poza granice Polski, wykorzystany zostanie dedykowany, odrębny system – SWIFT. Warto zaznaczyć, że zoptymalizowano go do wykonywania transakcji na obszarze państw Unii Europejskiej.
W realiach nowoczesnej, cyfrowej bankowości, wykonanie przelewu zagranicznego możliwe jest zarówno za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku z poziomu smartfona, jak i poprzez stronę internetową na komputerze lub w tablecie. W obu przypadkach, w polu nadawania przelewu konieczne będzie wskazanie typu przelewu – czyli w tym przypadku, przelewu SWIFT.
Koszt przelewu zagranicznego SWIFT
Nadanie przelewu typu SWFT to jednocześnie skorzystanie z dodatkowej usługi, za którą naliczona zostanie stosowna opłata. To reguła, która powtarza się we wszystkich dużych bankach w Polsce, a sposób naliczania opłaty opiera się na prostym schemacie – w tabeli opłat i kosztów wskazana jest procentowa wartość przelewanej kwoty, która stanowi wysokość opłaty. Im więcej przelewamy, tym rzecz jasna więcej płacimy, jednak to osoby wysyłające za granicę stosunkowo mniejsze kwoty powinny pilnować się szczególnie!
Dlaczego? Otóż banki ustalają w kosztach swoich usług także tzw. opłatę minimalną, czyli próg kwoty, która zawsze zostanie naliczona za nadanie przelewu SWIFT – w tym przypadku niezależnie już od kwoty przelewu. Wartość takiej opłaty wynosi zazwyczaj ok. 20 złotych, co na dobrą sprawę przelewy na kwoty o równowartości 100-200 złotych czyni bardzo kosztownymi, a poniżej 100 złotych – praktycznie nieopłacalnymi.
Jeżeli mówimy o przelewach SWIFT, w których kwota transakcji jest większa – wówczas trzeba przygotować się na naliczenie opłaty, która u większości dużych komercyjnych banków ma niemalże jednolity przelicznik. Waha się ona między 0,20% przelewanej kwoty a maksymalnie 0,25% jej całkowitej wartości. Dopiero przy większych kwotach opłaty za przelew SWIFT będą proporcjonalnie mniej odczuwalne dla kieszeni.
Opłata za przelew SWIFT to nie wszystko!
Warto pamiętać, że podstawowa opłata naliczana przez bank za nadanie przelewu SWIFT to nie koniec kosztów, jakie wiążą się ze skorzystaniem z możliwości przelania środków za granicę. Poza macierzystym bankiem, który umożliwił nam przekazanie środków, w transakcji uczestniczy jeszcze zagraniczny bank odbiorcy, który za obsługę transakcji również „potrąci” należytą sobie opłatę.
Czy to koniec? Otóż nie. W przypadku transakcji, które kierowane są do państw spoza obszaru Unii Europejskiej, w pozornie prostej procedurze przekazania środków, pośredniczyć będzie jeszcze jeden bank jako łącznik między polskim bankiem a bankiem odbiorcy. To również będzie wiązało się z obarczeniem stosowną opłatą (według tabeli w danym banku), którą ponieść będzie musiał odbiorca.
Pamiętaj! Opłaty od zagranicznego banku za zlecenie przelewu zostanie pobrana z opóźnieniem. Dojdzie do tego zazwyczaj po zaindeksowaniu środków na koncie bankowym odbiorcy, a zatem nawet po kilku dniach od dokonania przelewu. Jej dokładna wysokość to niestety zazwyczaj ruletka – trudno bowiem sprawdzić, jakie banki zagraniczne uczestniczą w przekazaniu środków, a zatem jak ustalają naliczanie opłat za dokonanie przelewu zagranicznego przy ich współudziale.
Podsumowując, przyjrzyjmy się składnikom całkowitego kosztu nadania przelewu za granicę.
- Prowizja od polskiego banku 0,20%-0,25% od przelewanej kwoty, lecz nie mniej niż ok. 20 złotych.
- Opłata pobierana przez odbierający przelew bank.
- Opłata za bank pośredniczący w transakcji w przypadku transakcji poza Unią Europejską.
- Koszty wymiany waluty, czyli speread (więcej w akapicie „koszty wymiany przelewu zagranicznego).
Ile trwa przelew zagraniczny SWIFT?
Czas trwania przelewu SWIFT jest przede wszystkim uzależniony od momentu, w którym zostaje on zlecony. Jeżeli dokonujemy tego w dniu roboczym, a transakcja zachodzi na obszarze Unii Europejskiej lub państw stowarzyszonych w ramach wspólnoty gospodarczej, wówczas należy poczekać do następującego dnia roboczego na całkowite zaindeksowanie transakcji.
Jeżeli z kolei mowa o transakcjach dokonywanych poza obszar Wspólnoty, wówczas konieczne może okazać się uzbrojenie w cierpliwość. Przesłanie przelewu może być uzależnione od działania pośredniczącego w transakcji banku, co może wydłużyć całą procedurę do 2-3 dni roboczych.
Przelew zagraniczny SWIFT – rodzaje
Poza opłatami za zlecenie przelewu SWIFT, warto pamiętać również o kwestii opcji, których wybór będzie ściśle związany ze sposobem naliczania opłat za skorzystanie z tej formy usług.
- Koszty „na siebie”.
To rozwiązanie nazywane OUR, które stanowi kompromis – wybierając je oświadczamy, że wszystkie opłaty za dokonanie przelewu zgodnie przyjmujemy na siebie. W zamian, otrzymujemy gwarancje przekazania środków odbiorcy dokładnie w takiej kwocie, jaka została nadana, co istotne jest szczególnie w przypadku np. transakcji handlowych między przedsiębiorcami. Istotną, słabą stroną tego rozwiązania jest jednak kwestia kosztów. Nie znamy z góry ich wysokości, a te potrafią być niebotyczne w przypadku opłat naliczanych już na początku przez bank, z którego wychodzi transakcja. - Koszty „pół na pół”.
Rozwiązanie symbolicznie opatrzone skrótem SHA oznacza sytuację, w której nadawca oraz odbiorca przelewu dzielą się związanymi z nim kosztami po połowie. Działanie tego procesu w praktyce jest bardzo proste – osoba wysyłająca przelew decyduje się przyjąć opłaty, które nakłada na nią jej własny bank, z kolei odbiorca środków deklaruje przyjęcie na swoje konto opłat naliczonych przez bank, w którym to on posiada to konto. Ze zdroworozsądkowego punktu widzenia – jest to rozwiązanie najlepsze, bo optymalnie rozkładające koszty. Należy oczywiście uprzednio ustalić tę kwestię pomiędzy sobą – aby nie było żadnych niespodzianek. - Koszty „na odbiorcę”.
Trzecia i ostatnia odmiana przelewów zagranicznych typu SWIFT nosi skrótowy symbol BHA i w praktyce stanowi przeciwieństwo pierwszej z wymienionych metod, czyli OUR. W ten sposób, wszystkie opłaty, poczynając od kosztów przelewu w banku nadawcy, kończąc na opłatach banku odbiorcy przelewu, przechodzą na konto odbierającego przelew. Kwestia ta pozostaje do indywidualnego ustalenia, choć z wiadomych przyczyn – zapewne mało kto zawrze taki układ…
Jeżeli nie przelew zagraniczny SWIFT, to co innego?
Nie samymi przelewami SWIFT żyją rzecz jasna transakcje międzynarodowe. Oprócz tej niewątpliwie popularnej formy, nadawca może skorzystać jeszcze z przelewu SEPA. Rozwiązanie to skierowane jest do osób z obszaru państw Unii Europejskiej, a także stowarzyszonych z nią krajów takich jak Norwegia czy Islandia, gwarantując im jak najniższe koszty przeprowadzania wymiany pieniędzy za pośrednictwem przelewów.
Aby zobaczyć, jak wspomniane „jak najniższe koszty” działają w praktyce, wystarczy zajrzeć do tabeli opłat za przeprowadzanie przelewów SEPA w najpopularniejszych bankach w Polsce. W przeciwieństwie do SWIFT, zamiast skomplikowanych kwot minimalnych oraz procentowej wartości od kwoty, sytuacja jest znacznie prostsza – za dokonanie przelewu potrącana jest pojedyncza stawka. Zazwyczaj waha się ona w granicach 5 złotych, co przy większych sumach staje się mało zauważalne.
Kurs wymiany przelewu zagranicznego
Przelewy zagraniczne opierają się na konieczności dokonania wymiany waluty, czyli przeprowadzenia przez bank tzw. spreadu. Wiąże się to z kosztem, który oparty jest na aktualnym kursie wymiany danej waluty.
To jednak nie wszystko – jeżeli pieniądze wysyłamy do kraju spoza strefy euro, np. do Chorwacji, Szwecji czy Węgier, wówczas dokonane zostanie podwójne przewalutowanie. Najpierw ze złotówek na euro, potem z euro na docelową walutę – lub vice versa. W ten sposób, dokonany zostanie podwójny spread, a klient obarczony zostanie podwójną opłatą.
Jak zaoszczędzić na przelewach zagranicznych?
Regularnie wysyłając środki pieniężne do zagranicznych odbiorców, niezależnie od przyczyny lub ich służbowego albo prywatnego charakteru, warto rozważyć jeszcze skorzystanie z alternatywnych rozwiązań wobec klasycznych przelewów. Rynek nowoczesnych finansów bowiem w kreatywny sposób stara się wychodzić naprzeciw omawianym w tekście potrzebom, oferując transfery walutowe.
Transery walutowe to wygodne i zoptymalizowane do międzynarodowych przekazów pieniężnych narzędzie, które pozwala na preferencyjnych warunkach wysłać odbiorcy środki najszybciej, jak jest to możliwe. Takie, jak wyżej zestawione w rankingu platformy oferujące transfery walutowe, umożliwiają zajęcie się wszystkimi procedurami związanymi z wysłaniem środków za nadawcę. Alternatywną opcją jest skorzystanie z możliwości zakładania kont walutowych w ramach naszego rachunku bankowego.
Zasada jest prosta. Należy wskazać kwotę oraz walutę, a następnie doprecyzować, jaką metodą odbiorca będzie chciał odebrać środki (przelew na koncie, gotówka na poczcie itd.). Następnie, od razu widząc pełen koszt transakcji, otrzymujemy także informacje na temat czasu trwania takiej procedury. Niekiedy, może to zapewnić wyraźnie niższe koszty w porównaniu do zlecenia przelewu tradycyjnemu bankowi!