Przeniesienie akcji do innego biura maklerskiego

Inwestowanie na rynkach akcji, ETF-ów czy innych papierów wartościowych może być skutecznym sposobem na pomnażanie majątku. Pierwszą rzeczą, jaką robi początkujący inwestor to wybór brokera, Najczęściej inwestor korzysta później z usług maklerskich przez wiele lat, jednak czasami może zdarzyć się sytuacja, kiedy oferta obecnego brokera jest już niewystarczająca. Wtedy niezbędne może okazać się przeniesienie akcji do innego biura maklerskiego.

przeniesienie papierów wartościowych

Kluczowe informacje:

  • Przeniesienie akcji do innego biura maklerskiego jest jak najbardziej możliwe. Coraz więcej inwestorów decyduje się na ten krok.
  • Główne powody to niższa prowizja i ciekawsza oferta w innym domu maklerskim.
  • Czasem lepiej przenieść akcje niż je sprzedawać i kupować jeszcze raz u innego brokera, ponieważ wraz ze sprzedażą papierów na plusie – niezbędne będzie opłacanie podatku Belki.
  • Przeniesie akcji do innego brokera to względnie prosty proces- poznasz go w poniższym artykule.

Powody przeniesienia papierów mogą być różne: lepsze prowizje u konkurencji, szerszy dostęp do rynków zagranicznych czy bardziej dział analityczny. Po decyzji o przenosinach do innego domu maklerskiego może pojawić się problem natury organizacyjnej. Sam proces transferu środków nie jest jednak zbyt skomplikowany. Jednak nie warto obawiać się papierologii, ponieważ może się okazać, że zmiana brokera przyniesie Ci wymierne oszczędności.

Jak przenieść posiadane instrumenty finansowe do nowego brokera?

Proces zmiany rachunku maklerskiego nie powinien być dokonany impulsowo, ale na skutek racjonalnych decyzji popartych analizą oferty innych podmiotów świadczących usługi maklerskie. W przeciwnym razie może się okazać, że nowy rachunek nie spełnia oczekiwań. Nie wszyscy brokerzy oferują możliwość transferu papierów wartościowych do innego biura maklerskiego. Przykładowo niektóre FinTechy nie oferują usług transferu.

W takim wypadku trzeba sprzedać papiery wartościowe “na starym rachunku” i wypłacić środki, by je przelać na nowy rachunek. Takie działanie może spowodować, że pojawi się obowiązek zapłaty podatku od zysków kapitałowych (jeśli cena sprzedaży papierów wartościowych była wyższa niż cena zakupu).

Najpierw wybierz brokera

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego brokera. Wydaje się to prostym zagadnieniem, ale takim nie jest. Wszystko zależy od tego, jakim inwestorem jesteś. Jeśli dokonujesz częstych transakcji, to ważnym aspektem jest dla Ciebie wysokość prowizji za transakcję. Z kolei w przypadku kiedy lubisz inwestować na rynkach zagranicznych, to istotniejsza będzie lista dostępnych rynków. A w przypadku kiedy inwestujesz głównie za pomocą opcji, kontraktów terminowych czy innych instrumentów pochodnych, to skoncentruj się na analizie oferty brokerów pod kątem obrotu derywatami.

Jak widzisz, czynników wpływających na końcową decyzję może być sporo. Dlatego na samym początku musisz dokładnie sprecyzować, co jest dla Ciebie najważniejsze, a następnie sprawdzić pod tym kątem oferty domów maklerskich. Można skorzystać z rankingów brokerów albo recenzji dokonanych przez wiarygodne źródła. W tym kroku warto sprawdzić, czy będziesz mógł dokonać transferu papierów wartościowych między brokerami. Dlatego warto skontaktować się z domami maklerskimi i spytać się jak wygląda taki proces i ile kosztuje. Na polskim rynku możliwość przenoszenia papierów wartościowych od obecnego do nowego domu maklerskiego jest możliwa. W przypadku zagranicznych podmiotów warto sprawdzić, czy posiadają taką możliwość w swojej ofercie. 

Chcesz przenieść swoje akcje? Sprawdź ranking najlepszych domów maklerskich

Prowadzenie konta
0 zł
? darmowe w przypadku aktywnego korzystania z konta, w innym przypadku naliczane są opłaty
Typy CFD
Akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Platformy
MetaTrader 4

26 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,4/5
Prowadzenie konta
0/10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Platformy
MT4, xStation

237 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Prowadzenie konta
0 zł
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy
Platformy
MT4, MT5

172 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Prowadzenie konta
0zł
? Jedyna opłata za rachunek może pojawić się przypadku gdy na rachunku nie będzie żadnej aktywności przez 12 kolejnych miesięcy. Wtedy opłata za prowadzenie rachunku wynosić będzie 9 PLN miesięcznie.
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Platformy
MT5, OANDA TMS Brokers

168 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Przygotuj dokumenty i uzupełnij formularz

Kolejnym etapem jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. W tym miejscu koniecznie musisz przygotować dowód osobisty czy wyciągi z konta. Często do transferu papierów wartościowych będzie wymagać wypełnienie specjalnego formularza transferu. Każdy dom maklerski posiada własną procedurę albo zmodyfikowaną wersję procedury podstawowej procedury przenoszenia papierów wartościowych do innego brokera.

W jednych domach maklerskich może być do tego wykorzystana platforma, na której krok po kroku wpiszemy niezbędne informacje i w ten sposób przeniesiemy nasze aktywa. U innego brokera niezbędne będzie wypełnienie wniosku bądź kontakt telefoniczny. Niezależnie od sposobu złożenia dyspozycji o transfer aktywów – dokładnie sprawdź, czy wypełniłeś prawidłowo dokumenty. W przeciwnym razie może nastąpić przedłużenie procesu przenoszenia aktywów. 

Czekaj na transfer

Kolejny krok to proces transferu, który może być realizowany przez przeniesienie papierów wartościowych tzw. in kind lub transfer gotówki. Proces in kind powoduje, że twoje akcje, ETF-y czy inne papiery wartościowe są przenoszone z jednego do drugiego biura maklerskiego. Co ważne nie następuje ich sprzedaż i ponowny odkup. Zmienia się tylko miejsce przetrzymywania tych aktywów. Można to zatem porównać z przeniesieniem wartościowych rzeczy z jednej skrytki do drugiej. Transfer aktywów pozwala uniknąć złożenia zeznania podatkowego.

Następuje proces przenoszenia aktywów, który może trwać sporo czasu. Warto zachować cierpliwość oraz być w kontakcie z biurami maklerskimi, między którymi dochodzi do transferu środków. Kiedy otrzymasz informację, że migracja została dokonana, to dokładnie sprawdź, czy wszystkie papiery wartościowe i gotówka zostały przeniesione. Oczywiście są bardzo małe są szanse na to, że ten proces został wykonany w sposób nieprawidłowy. Jednak zawsze lepiej dokładnie sprawdzić, czy wszystko jest ok.

Jak przenieśc papiery wartościowe do XTB?

W tej części artykułu pokażę, jak wygląda proces przeniesienia akcji do XTB, czyli brokera, który notuje w ostatnim czasie gwałtowny przyrost liczby klientów. Aby taki proces był możliwy, musisz założyć rachunek maklerski. O tym, w jaki sposób to zrobić możesz dowiedzieć się ze strony internetowej brokera albo sprawdzić to u nas:

Jak założyć konto maklerskie i kupić akcje w XTB? Zobacz

Po założeniu konta należy wypełnić wniosek o przeniesieniu papierów wartościowych ze starego rachunku na XTB.

Następnie musisz zdecydować, jakie papiery wartościowe chcesz przenieść na rachunek. Konieczne jest wypełnienie prostego formularza. Poniżej przedstawiamy pierwszą stronę, którą należy wypełnić. Widać w niej, że musisz podać swoje dane podstawowe: imię, nazwisko, adres, PESEL oraz numer rachunku maklerskiego. Kolejny etap to uzupełnienie informacji o instrumentach finansowych. Musisz podać jego symbol, kod ISIN (International Securities Identification Number – sam numer ISIN możesz znaleźć na platformie xStation zakładce “Informacje o instrumencie”) oraz giełdę, na której notowany jest dany instrument. Ważne jest także określenie liczby (np. akcji), które chce się przetransferować.

XTB wniosek o przeniesienie akcji

Po uzupełnieniu formularza należy wysłać go do podmiotu, z którego papiery wartościowe mają zostać przeniesione oraz na stronę support.xtb.

Przed złożeniem formularza konieczne jest zweryfikowanie wszystkich informacji zawartych w dokumencie. Warto także sprawdzić, czy na platformie XTB znajdują się posiadane przez ciebie papiery wartościowe. Jeśli w ofercie XTB nie ma papierów wartościowych, to możesz poprosić dom maklerski o dodanie danego waloru do listy instrumentów finansowych. Prośbę możesz skierować na adres support@xtb.pl. W ciągu 14 dni otrzymasz odpowiedź, czy istnieje taka możliwość. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, to w ciągu 30 dni od pierwszego maila instrument zostanie dodany.

Proces przenoszenia papierów wartościowych trwa zazwyczaj około kilku dni roboczych. W wyjątkowych przypadkach może to zająć trochę dłużej. Warto pamiętać, że w jednym formularzu do XTB można wypisać tylko 12 różnych papierów wartościowych. Jeśli masz więcej instrumentów, to musisz wysłać więcej formularzy. Przykładowo jeśli posiadasz 60 pozycji, to konieczna będzie wysyłka 5 formularzy (każdy dla 12 różnych pozycji).

XTB nie pobiera opłat za przeniesienie aktywów na rachunek xStation. Nie oznacza to jednak, że transfer papierów wartościowych i gotówki jest darmowy. Najprawdopodobniej będziesz musiał ponieść opłatę za przeprowadzenie tego procesu ze strony drugiego domu maklerskiego.

Korzyści z przeniesienia papierów wartościowych do nowego domu maklerskiego

Przeniesienie papierów wartościowych do nowego domu maklerskiego może być dla Ciebie po prostu korzystne. Czasami dużym zyskiem jest samo zmniejszenie prowizji od transakcji. Przykładowo jeśli uda Ci się zmniejszyć średnią prowizję z 0,25% na 0,15% i dokonasz 1 mln zł obrotu na rachunku, to możesz oszczędzić na zmianie brokera 1000 zł. 

Kolejną korzyścią z przeniesienia aktywów do nowego domu maklerskiego może być szerszy dostęp do zagranicznych papierów wartościowych. Dzięki temu będziesz miał większe szanse na znalezienie okazji rynkowych. Jeszcze inny potencjalny powód do przenosin to usługi dodatkowe. Wśród nich można wymienić dobre rekomendacje inwestycyjne czy dostęp do ciekawych opracowań dotyczących gospodarki, rynku walutowego czy giełdy.

Przenosząc nasze papiery wartościowe na nowy rachunek, nie zapłacimy dodatkowego podatku. Jest to więc inna sytuacja niż w przypadku sprzedaży papierów wartościowych i przeniesieniu gotówki. Warto jednak pamiętać, że często przeniesienie aktywów wiąże się z opłatą prowizyjną, którą trzeba ponieść na rzecz brokera, od którego odchodzimy. Opłaty te związane są z ilością przenoszonych pozycji, a także z ich procentową wartością. 

Jak inwestować bezpiecznie? Zobacz

Kwestie podatkowe przy przenoszeniu akcji

We wcześniejszej części artykułu pojawiła się informacja, że transfer aktywów jest neutralny podatkowo. Ma to szczególne znaczenie jeśli masz “papierowe zyski”. Wtedy transfer aktywów nie powoduje sprzedaży akcji. Zatem podatek od zysku zapłacisz, dopiero kiedy sprzedasz dane aktywa po wyższej cenie, niż je zakupiłeś. Duże, niezrealizowane zyski mogą powodować, że nie opłaca się sprzedać akcji na starym rachunku, przelać gotówkę do nowego brokera i odkupić aktywa na rynku.

Załóżmy, że jesteś długoterminowym inwestorem i masz niezrealizowany zysk w wysokości 100 000 zł. Jeśli nie zdecydujesz się na przeniesienie akcji, tylko zdecydujesz się je sprzedać i odkupić na nowym rachunku, to będziesz musiał zapłacić podatek w wysokości 19 000 zł (chyba że miałeś wcześniej straty podatkowe z lat ubiegłych). W powyższym przykładzie jasno widać, że przeniesienie swoich papierów wartościowych na nowy rachunek inwestycyjny może być bardzo dobrym pomysłem.

Jeśli pozycje są na razie stratne i zbliża się koniec roku, to możesz skorzystać z tarczy podatkowej. Sprzedaż akcji u starego brokera ze stratą zmniejsza podstawę opodatkowania. Przykładowo posiadasz stratę 100 000 zł na akcjach i zbliża się grudzień. Możesz sprzedać akcje i je odkupić u nowego brokera. Dzięki realizacji straty będziesz miał tarczę podatkową w kolejnych latach.

Przeniesienie papierów wartościowych do innego brokera – podsumowanie

Jeśli na rachunku maklerskim posiadasz akcje czy inne papiery wartościowe, to warto zastanowić się nad transferem aktywów. Czasami taka decyzja może znacząco ograniczyć twoje koszty transakcyjne, czy zwiększyć możliwości inwestycyjne (więcej dostępnych rynków, więcej instrumentów finansowych dostępnych na platformie). Przed tą operacją dokładnie sprawdź poniższe informacje:

  • szacowana oszczędność na prowizji w ciągu roku,
  • koszt przeniesienia akcji,
  • ewentualne zagadnienia podatkowe.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()