Przeniesienie konta bankowego – jak to zrobić krok po kroku?

Jak zapewne wiesz, banki nieustannie przyciągają klientów nowymi promocjami rachunków. Normalną rzeczą jest więc to, że gdy trafimy na lepsze warunki, to zechcemy przejść do innego banku, by właśnie tam prowadzić swoje dotychczasowe konto. Zobaczmy, jak działa przeniesienie rachunku do innej instytucji, i czy zawsze jest to możliwe.

Wielu z nas posiada konto osobiste od lat, jak nie dekad w jednym banku – czy to z poczucia lojalności, lenistwa, braku chęci do zmian czy to z powodu wielu formalności, jakie mogą wyniknąć w efekcie naszej decyzji.

Akurat w tym ostatnim przypadku nie mamy powodów do obaw, bo przeniesienie dotychczasowego konta bankowego wraz z jego saldem i usługami płatniczymi (np. polecenia zapłaty, zlecenia stałe), wykona za nas nowy bank w naszym imieniu.

Na czym polega przeniesienie konta bankowego?

Znalazłeś dla siebie lepsze warunki i chcesz przenieść konto do innego banku? Wiedz, że obecnie przenoszenie konta bankowego, to wcale nie tak czasochłonny proces, na jaki wygląda. Oczywiście, jest to operacja bardziej skomplikowana niż zamknięcie starego i otwarcie nowego konta.

Proces przeniesienia konta wymaga współpracy między dwoma bankami – dotychczasowym oraz nowym. Oprócz rachunku płatniczego możemy przenieść również zgromadzone na nim środki pieniężne oraz inne usługi płatnicze, z których korzystamy.

Jak zmienić bank?

Wystarczy, że złożymy wniosek o przeniesienie konta, ale w banku, z którym chcemy nawiązać bliższą relację. W naszym imieniu zajmie się on wszystkimi formalnościami, dzięki czemu omija nas konieczność informowania o zmianach w naszym dotychczasowym banku.

Na czym polega przeniesienie konta bamkowego?

Jak przenieść konto bankowe do innego banku w 3 krokach?

Aby przenieść nasze konto bankowe szybko i sprawnie, prezentujemy krótką ściągawkę, która ułatwi nam przejście całego procesu.

 1. Znajdź najlepsze konto osobiste na rynku. W tym celu dokonaj dokładnej analizy swoich potrzeb i wybierz bank, który oferuje dla Ciebie najatrakcyjniejszy produkt.

Osobiście polecamy prześledzić oferty instytucji, korzystając m.in. z dostępnych rankingów lub porównać informacje widoczne na ich stronach internetowych, wybierając najlepszą propozycję.

 1. Złóż wniosek o nowe konto wraz z przeniesieniem, udzielając pełnomocnictwa nowej instytucji. W zależności od oferty rachunek możesz założyć na kilka sposobów: przez internet, na infolinii, za pomocą kuriera lub osobiście w placówce banku.
 2. Od teraz zmiana rachunku bankowego wraz z całym jego zasobem pozostaje w rękach banku, do którego chcesz przejść.

Korzystając z pomocy nowego banku w związku z przeniesieniem rachunku, nie narażamy się na żadne dodatkowe opłaty. Jest to usługa całkowicie darmowa.

Samodzielne przeniesienie konta bankowego

W przypadku samodzielnych przenosin rachunku – jak łatwo się domyślić – czeka nas sporo pracy. Nie chodzi już tylko o to, że sami musimy zająć się opróżnieniem naszego salda, ustalaniem nowych zleceń stałych i poleceń zapłaty. Również na naszych barkach spoczywa obowiązek poinformowania o zmianie numeru rachunku bankowego naszego pracodawcę, ZUS, urząd skarbowy oraz inne zainteresowane podmioty.

Na uwadze musimy mieć też inne kwestie, chociażby samodzielne pozamykanie lokat, kont oszczędnościowych (jeśli zajdzie taka potrzeba) oraz rezygnację z karty debetowej. Zarówno zamknięcie konta, jak i rezygnacja z debetówki odbywa się poprzez złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o korzystanie z tych produktów.

Przenosząc rachunek bankowy samodzielnie, sprawdź, czy w dotychczasowej umowie o konto zapisany jest okres wypowiedzenia, który musi minąć, aby ostatecznie je zamknąć.

Jak wygląda zmiana rachunku przez bank?

Alternatywną i zdecydowanie szybszą możliwością jest przeniesienie konta przez bank. Jednak, aby tak się stało, musimy przede wszystkim założyć w nim rachunek.

Sposób ten jest naprawdę bardzo korzystny, bo cała procedura przebiega sprawnie i oszczędzamy przy tym sporo czasu. W oddziale banku lub internetowo złóżmy wniosek o przeniesienie rachunku przez bank. Wskażmy w nim zakres usług, które przenosimy. Np. czy chcemy przenieść wszystko – wraz z saldem i usługami oraz czy zamykamy rachunek w dotychczasowym banku, czy może chcemy przenieść jedynie wszystkie polecenia zapłaty.

Co jest potrzebne do przeniesienia konta przez bank?

Każdy bank bez wyjątku przy zmianie konta będzie wymagał od nas poniższych informacji:

 • dowód tożsamości,
 • adres Twojego pracodawcy,
 • dane odbiorców do zleceń stałych (ich nazwa oraz numer konta),
 • numer zaświadczeń ZUS,
 • dane wierzycieli i identyfikator płatności (w przypadku poleceń zapłaty).

Oprócz tego, zawierając nową umowę o rachunek musimy upoważnić nowy bank – a więc udzielić mu pełnomocnictwa do przeniesienia naszego rachunku. W tym celu dodatkowo składamy wniosek o przeniesienie konta.

Gdzie przenieść konto bankowe?

Jest to na pewno mocno indywidualna kwestia, bo każdy z nas oczekuje czegoś innego. Ogromne znaczenie mają oczywiście opłaty i prowizje za korzystanie z rachunku, funkcjonalności dostępne w bankowości i apce mobilnej, a także bogata oferta produktów kredytowych.

Dlatego, najlepszy rachunek osobisty to taki, który będzie niedrogi, a przy tym atrakcyjny i wygodny w użytkowaniu. W podjęciu decyzji może nam pomóc, m.in. ranking kont osobistych, który oferuje najróżniejsze propozycje.

Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
? 0 zł - osoby do ukończenia 26 r.ż./ wypłaty z bankomatów własnych banku/ dwie pierwsze wypłaty w bankomatach obcych w każdym miesiącu (jeśli wykonasz 1 transakcję bezgotówk. i wpływ w wys.500 zł/ mies.)
W pozostałych przypadkach koszt wypłaty to 2,3% min. 5 zł.
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Nic nie zapłacisz, jeżeli:
- masz mniej niż 26 lat,
- wykonasz min. 3 transakcje bezgotówkowe, min. 1 raz zalogujesz się do bankowości GOonline lub aplikacji GOmobile oraz wyrazisz zgody na komunikację marketingową.
W przeciwnym razie opłata za kartę wynosi 7 zł.

501 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
? za przelewy krajowe i 3 pierwsze przelewy Express Elixir
Bankomaty
0 zł
? za wypłaty z bankomatów Citi i 4 wypłaty z innych bankomatów
Konto
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową
Karta
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową

683 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? - 0 zł za wypłaty w bankomatach własnych, w bankomatach za granicą oraz powyżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet,
- 5 zł za wypłaty w bankomatach obcych oraz poniżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet
Konto
0 zł
Karta
0/6 zł
? Unikniesz opłaty za kartę, jeśli dokonasz płatności bezgotówkowych na kwotę 300 zł/ mies.
W przeciwnym razie koszt karty wyniesie 6 zł.

522 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Czy jest możliwe przeniesienie konta z tym samym numerem?

Niestety, nie ma takiej możliwości, gdyż każdy bank ma przypisany cyfrowy wskaźnik. To właśnie dzięki takiemu identyfikatorowi jesteśmy w stanie sprawdzić po numerze konta bank, z którego wychodzi, np. przelew.

Tak więc przenieść możemy wszystko, co jest związane z naszym rachunkiem – za wyjątkiem samego numeru konta.

Jak zamknąć konto po zmianie rachunku?

Część banków umożliwia kilka sposobów na zamknięcie konta – są jednak i takie, które opracowały zasady, mające wyraźnie zniechęcić nas do tego kroku.

Zazwyczaj rachunek zlikwidujemy:

 • w serwisie transakcyjnym dotychczasowego banku,
 • w placówce banku,
 • na infolinii,
 • w bankowości internetowej banku, w którym zakładamy nowy rachunek (znajdź dokument zatytułowany Przeniesienie rachunku).

Zobacz wpis —> Jak zamknąć konto w banku?


Jak przenieść konto bankowe do mBanku?

Sam wniosek o przeniesienie rachunku do mBanku możemy złożyć na trzy sposoby:

 • osobiście w oddziale mBank,
 • za pomocą serwisu transakcyjnego banku albo
 • listownie.

Oczywiście musimy mieć na uwadze fakt, że aby skutecznie przenieść nasz rachunek, konieczne jest otwarcie nowego konta. Reszta formalności związana, m.in. z przeniesieniem salda i pozostałych usług jest w rękach mBanku. Dodatkowo, jeśli wyrazimy na to chęć, instytucja poinformuje o zmianie numeru konta naszego pracodawcę, ZUS czy urząd skarbowy, a także dopilnuje wszelkich formalności z zamknięciem dotychczasowego rachunku.

Jak przenieść konto do Santander BP?

Tutaj również, aby przenieść konto osobiste, musimy złożyć wniosek i upoważnienie, wybierając jedną spośród poniższych metod:

 • w dowolnej placówce banku,
 • internetowo podczas składania wniosku o otwarcie rachunku lub
 • po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej.

Santander Bank Polska w naszym imieniu przeniesie wszystkie wybrane przez nas zlecenia stałe, polecenia przelewu i zapłaty.

Przeniesienie konta do PKO BP

Jeśli z kolei chcemy przenieść rachunek do PKO BP, to podobnie zaczynamy od założenia w nim nowego konta. Następnie, czy to osobiście, czy poprzez naszą bankowość elektroniczną składamy odpowiednią dyspozycję, a bank zajmie się wszystkimi formalnościami. Cały proces zajmie do 5 dni roboczych.

Przeniesienie konta do ING

W tym przypadku wniosek możemy złożyć na dwa sposoby:

 • osobiście w oddziale lub
 • za pomocą serwisu transakcyjnego Moje ING.

Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, konieczne będzie pobranie wniosku w formacie PDF, jego elektroniczne wypełnienie i przesłanie do banku. ING może dodatkowo powiadomić o zmianie rachunku wybrane przez nas osoby oraz podmioty. Finalnie może zająć się także zamknięciem starego konta.

Jak przenieść konto do Alior Banku?

Chcesz skorzystać z najnowszej oferty rachunku w Aliorze? Bez niespodzianek stwierdzamy, że cały proces wygląda podobnie, jak u konkurentów. Na pierwszym etapie musimy otworzyć nowy rachunek.

Kiedy już go mamy, składamy wniosek o zmianę konta bankowego albo w oddziale, albo przez internet. Reszta czynności pozostaje już po stronie samego Aliora.

Czy i kiedy warto przenosić konto do innego banku?

Powodów do zmian może być wiele. Być może nie odpowiadają nam opłaty, jakie musimy ponosić w związku z posiadanym rachunkiem. Może też nie podobać nam się nowy cennik prowizji lub warunki, jakie musimy spełnić, by ominąć koszty. I w końcu, nasz stary bank może nam nie pasować ze względu na przestarzałe lub nieodpowiadające naszym potrzebom usługi.

Dlatego nowy rachunek w innym banku może okazać się dla nas opłacalny, ale też wcale nie musi. Wszystko zależy od samej oferty. Zachętę stanowią na pewno dodatkowe premie pieniężne za otwarcie konta. Warto jednak zadać sobie przy tym pytanie, czy wizja dodatkowego zarobku, nie przesłania nam innych elementów, które świadczą o atrakcyjności rachunku.

Co przemawia za zmianą starego rachunku na nowy?

 • Lepsza oferta w nowym banku. Chodzi nam tutaj, np. o brak opłat za prowadzenie konta, darmowe wypłaty z bankomatów, przelewy, czy bezkosztowe przewalutowania.
 • Promocje bankowe, czyli premie gotówkowe oraz inne dodatkowe bonusy przygotowane przez instytucje w zamian za otwarcie rachunku. Non stop możemy natrafić na tego typu oferty, dzięki nim zyskamy cenne cashbacki.
 • Atrakcyjne produkty bankowe. Rozglądasz się za kredytem hipotecznym albo gotówkowym na dobrych warunkach? Często trafimy na propozycje mające w zanadrzu profity, np. w postaci niższej marży albo zerowej prowizji pod warunkiem, że posiadamy konto osobiste w tej instytucji.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki oraz fakt, że przenosiny konta nie są niczym trudnym, ani też nie trwają miesiącami, to sama zmiana banku w wielu przypadkach może wyjść nam na dobre.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.9/5 - (9 votes)
Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • T
  T

  Tomek

  06.08.2023, 07:52

  Wyróżniający się komentarz

  Pomocny artykuł.
  Dziękuję.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()