Ranking giełd kryptowalut – kwiecień 2024

Ranking giełd kryptowalut pomoże Ci znaleźć dobre miejsce do inwestowania swoich pieniędzy. Poszczególne serwisy różnią się jednak warunkami wpłat i wypłat, prowizjami czy usługami dodatkowymi. Sprawdźmy więc, jak wybrać spośród nich najlepsze rozwiązanie.

Opłaty i prowizje
0,1%
? Przy używaniu BNB do opłacania prowizji za transakcje, prowizja Maker i Taker wyniesie tylko 0,0750%.

122 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opłaty i prowizje
0,1% - 0,43%
? 0,1% – dla transakcji krypto-krypto (np. XRP/BTC) 0,43% – dla transakcji krypto-fiat

127 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Kluczowe informacje

 • Za pomocą giełdy kryptowalut możesz handlować bitcoinami, altcoinami, zaczynając od ethereum, poprzez litecoin i kończąc na ripple czy cardano i wielu, wielu innych;
 • Na rynku odnajdziesz ponad kilkaset różnych giełd kryptowalutowych, które różnią się między sobą warunkami, opłatami oraz poziomem bezpieczeństwa. Wśród nich sporą część stanowią fałszywi brokerzy podpinający się pod legalnie działające podmioty;
 • Przed rozpoczęciem inwestycji na giełdzie, dokładnie zweryfikuj stronę brokerską, pod względem jej legalności. Sprawdź posiadaną licencję oraz regulatora, któremu podlega. Ewentualnie załóż konto maklerskie i z jego pomocą rozpocznij przygodę z krypto;
 • W naszej ocenie pewniakami na rynku są najpopularniejsi brokerzy, czyli Binance oraz Zonda, którzy nie pobierają opłat za założenie i prowadzenie konta.

Giełdy kryptowalut cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród Polaków, ale użytkowników z całego świata. Na rynku znajdziemy ich wiele, choć różnią się między sobą warunkami stawianymi przed klientami, a także paletą dostępnych funkcjonalności.

Zobacz, gdzie inwestować i na co zwrócić uwagę, wybierając serwis, na którym zamierzasz obracać swoimi pieniędzmi.

Czym jest giełda kryptowalut?

Giełdę kryptowalut można porównać do tradycyjnych giełd umożliwiających obrót akcjami czy obligacjami. W tym przypadku jednak mamy możliwość wymiany i handlu wirtualnymi pieniędzmi. Są to internetowe serwisy, stanowiące platformę koncentrującą użytkowników sprzedających oraz kupujących tzw. coiny.

Nawet największe giełdy kryptowalut nie są fizycznymi miejscami. To przestrzenie wirtualne, mające formę platform internetowych. W zależności od swojej oferty mogą umożliwiać zakup i sprzedaż rozmaitych coinów, np.:

 • Bitcoina,
 • Ethereum,
 • Dogecoina,
 • Polkadota,
 • i wielu innych.

Poszczególne giełdy kryptowalut różnią się między sobą prowizjami i opłatami pobieranymi od użytkowników. Nie wszystkie też umożliwiają realizację transakcji przy pomocy takich samych walut FIAT, czyli pieniądza fiduracyjnego, zabezpieczonego towarem (np. złotem). Najczęściej dostępne są:

 • USD,
 • EUR,
 • GBP.

Przy wyborze giełdy kryptowalut polscy użytkownicy często decydują się na te, które pozwalają na użycie złotówek (PLN) lub przynajmniej ich korzystną wymianę.

Polecamy: W co inwestować? Poradnik

Jak działa giełda kryptowalut?

Założenie konta na giełdzie wymaga przejścia odpowiednich procedur. Zwykle wiąże się to z potwierdzeniem adresu e-mail, weryfikacją dokumentu tożsamości oraz wizerunku. Użytkownik, który założy konto na giełdzie kryptowalutowej, dostaje dostęp do stale aktualizowanych notowań coinów. Każdy serwis indywidualnie ustala kursy, biorąc pod uwagę wiele zmiennych, jak np.:

 • koniunkturę rynkową,
 • aktualne tendencje inwestorów,
 • sytuację międzynarodową,
 • sytuację gospodarczą,
 • wydarzenia na świecie i w branży kryptowalutowej.

Każdy też może dokonać zakupu kryptowalut za określoną kwotę. Płacimy za nie w zwykłej walucie, akceptowanej przez platformę (np. EUR, USD, GBP itp.). Alternatywnie wirtualne tokeny możemy wymieniać na inne coiny po odpowiednim kursie. Po zrealizowaniu transakcji wirtualne monety lądują w naszym portfelu, przypisanym do konta. Teraz możemy nimi dowolnie zarządzać.

Zobacz: Co to jest kryptowaluta i czy jest bezpieczna? Poradnik dla początkujących

Wybierając najlepszy serwis, warto wziąć pod uwagę dodatkowe usługi, do których dostęp mają użytkownicy. Zależnie od giełdy, mogą to być m.in.:

 • aplikacje mobilne,
 • samouczki,
 • materiały szkoleniowe i eksperckie,
 • dźwignia finansowa,
 • inne produkty inwestycyjne,
 • i wiele innych.

Inwestowanie w waluty niesie ze sobą ryzyko inwestycyjne. Musimy pamiętać, że cena każdego coina może spaść, przez co stracimy znaczną część lub nawet wszystkie nasze środki. W przypadku kryptowalut ruchy te bywają szczególnie dynamiczne. Warto nabywać te środki rozważnie i dywersyfikować swój portfel inwestycyjny, minimalizując straty.

Co znajdziesz w rankingu giełd kryptowalutowych?

Nasz ranking giełd kryptowalut w jednym miejscu prezentuje wszystkie najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych serwisów. Stworzone zestawienie pozwala błyskawicznie porównać propozycje dostępne na polskim rynku pod względem:

 • opinii użytkowników,
 • opłat i prowizji,
 • minimalnej kwoty wpłaty,
 • dostępnych kryptowalut,
 • walut FIAT.

Najlepsze giełdy kryptowalut

W internecie znajdziemy oferty wielu giełd kryptowalutowych, w których możemy założyć rachunek. Oto najpopularniejsze z nich.

Zonda

Zonda to polska giełda kryptowalut z Katowic. Jeszcze do niedawna działała pod nazwą BitBay. Jest największą platformą pochodzącą z naszego regionu. Dynamicznie się rozwija, przekonując do siebie rodaków obsługą klienta w języku polskim.

Kup swoje pierwsze kryptowaluty w Zonda

Binance

Z kolei Binance to jedna z największych giełd kryptowalutowych świata. Deklaruje ponad 90 mln zarejestrowanych użytkowników. To oraz jej wieloletnia działalność międzynarodowa świadczą o jej rzetelności i wiarygodności.

Kup swoje pierwsze kryptowaluty na Binance

eToro

Platforma inwestycyjna, dająca użytkownikom dostęp nie tylko do kryptowalut, ale też akcji, surowców czy walut. Od lat działa na rynku światowym, wyróżniając się zróżnicowaną ofertą dostosowaną do potrzeb inwestorów.

Coinbase

Platforma zrzeszająca ponad 13 mln użytkowników z całego świata. Oferuje dostęp do najpopularniejszych wirtualnych walut, wyróżniając się wygodnym serwisem internetowym i aplikacją mobilną.

ByBit

Od założenia w 2018 roku bezustannie się rozwija, przyciągając nowych inwestorów. Udostępnia rozbudowaną ofertą platform i usług, pozwalających m.in. na handel autorskimi i niewymienialnymi tokenami NFT czy pasywne zarabianie na kryptowalutach.

Polecamy: Najlepsze aplikacje do inwestowania. Ranking z poradnikiem

Zonda vs. Binance: co wybrać?

Która z najpopularniejszych giełd kryptowalut w Polsce jest lepsza: Zonda czy Binance? Oba te serwisy mają swoje mocne, jak i nieco słabsze strony. W poniższej tabeli zestawiliśmy ich najważniejsze cechy. Jeśli wahasz się między jedną a drugą, to na pewno takie krótkie porównanie, pomoże Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.

ParametryBinanceZonda
Rok założenia20172014
Kryptowalutyponad 60ponad 40
Język polskiTAKTAK
Obsługa w PLN– Możliwość zakupu coinów w PLN
przy użyciu karty płatniczej;
– Dostępne pary: ETH/PLN, BTC/PLN,
BUSD/PLN.
– Darmowe przelewy w PLN.
Waluty FIATTAK
(GBP, USD, EUR, PLN i wiele innych)
TAK
(GBP, USD, EUR, PLN)
OpłatyDarmowe założenie i prowadzenie konta.Darmowe założenie i prowadzenie konta.
Prowizje– Maker: 0,02% – 0,1%;
– Taker: 0,04% – 0,1%.
– Transakcje krypto-krypto;
* Maker: 0%;
* Taker: 0,1%;
– Pozostałe transakcje:
* Maker: 0,17% – 0,30%;
* Taker: 0,25% – 0,43%.

Koszty i prowizje na giełdach kryptowalut

Wszystkie koszty i prowizje ustalane są indywidualnie przez giełdy. Najczęściej ich wysokość nie przekracza 1% kwoty transakcji. Przed wykonaniem jakiegokolwiek ruchu, polecamy zapoznać się z warunkami danego serwisu, by uniknąć przykrej niespodzianki.

Czasem opłat dodatkowych da się uniknąć lub je zminimalizować. Może wiązać się to jednak z koniecznością podjęcia określonych działań. Często zupełnie inne stawki prowizji dotyczą użytkowników obracających kwotami powyżej i poniżej wskazanej przez giełdę kwoty. Warto przed założeniem konta dokładnie poznać te zasady, Dzięki temu ograniczymy potencjalne koszty korzystania z serwisu.

Ile jest giełd kryptowalutowych?

W internecie są dziesiątki giełd kryptowalut, działających na najróżniejszą skalę. Nie brak zarówno potężnych serwisów międzynarodowych, jak i niewielkich, lokalnych przedsięwzięć. Wszystkie różnią się od siebie pod wieloma względami. To jeden z argumentów przemawiających za skorzystaniem z naszego rankingu giełd kryptowalutowych. Dzięki niemu nie będziemy musieli samodzielnie wybierać między wszystkimi tymi rozwiązaniami.

Niektóre serwisy umożliwiające inwestowanie w coiny nie są zbyt wiarygodne. Polecamy powierzanie swoich pieniędzy wyłącznie tym firmom, które są rzetelne i cieszą się dobrymi opiniami. Zwykle najlepiej jest korzystać z serwisów działających na międzynarodowym rynku od lat. To zapewnia względną pewność, że są to przedsiębiorstwa, których legalność została zweryfikowana przez odpowiednie instytucje i regulacje.

Zobacz: Jak odzyskać pieniądze od brokera? Dostępne metody

W co inwestować na giełdzie kryptowalut?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, w co warto inwestować na giełdach kryptowalutowych. Specjaliści doradzają lokowanie pieniędzy we względnie stabilnych i pewnych coinach. Wśród takich wymienić można m.in. Bitcoina czy Ethereum. Utrzymują się na rynku crypto od wielu lat, jest więc szansa, że ich zakup się opłaci, choć nikt na to nie daje gwarancji.

Alternatywnie niektórzy inwestorzy polecają kupowanie tanich i „niedocenianych” pieniędzy wirtualnych. Sens takiej inwestycji polegać ma na tym, że dana moneta z czasem zostanie dostrzeżona, a jej cena zacznie gwałtownie rosnąć. W tym przypadku również nigdy nie można mieć pewności, czy plan rzeczywiście się powiedzie.

Przy inwestycjach w kryptowaluty szczególnie polecana jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Jest to działanie polegające na kupnie różnych produktów. Dzięki temu nawet w przypadku spadku wartości jednego z nich, inne być może wzrosną i zminimalizują straty. Warto ponadto inwestować wyłącznie taką kwotę, jaką jesteśmy w stanie stracić i zabezpieczać się przy tym poduszką finansową.

Które kryptowaluty mają przyszłość w 2023?

Rynek kryptowalut zmienia się dynamicznie i trudno wskazać monety wirtualne o ogromnym potencjale. W 2023 roku natomiast wielu specjalistów sugeruje, że być może istotną rolę w przyszłości odegrają:

 • Litecoin,
 • Ethereum,
 • Dash,
 • IOTA (MIOTA),
 • Trust Swap (SWAP).

Czy giełdy kryptowalutowe są bezpieczne?

Nawet korzystanie z najlepszych giełd kryptowalut nie gwarantuje nam udanych inwestycji. Zawsze trzeba pamiętać, że każdy zakup coinów jest obarczony bardzo dużym ryzykiem. Są to produkty o wysokiej dynamice, przez co uznawane są za bardziej niebezpieczne niż zwykłe akcje giełdowe.

bezpieczeństwo rynku kryptowalut

*Dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować z szansą na sukces.

Polecamy: Bezpieczne inwestycje: jak inwestować z pewnym zyskiem?

Czy warto korzystać z giełd kryptowalut?

Sprawdzone i rzetelne giełdy kryptowalut pozwalają na handel wirtualnymi pieniędzmi na atrakcyjnych warunkach. Dają dostęp do wielu coinów – zarówno tych najpopularniejszych, jak i naprawdę tanich. Dodatkowo umożliwiają korzystanie z produktów dodatkowych, często szkoląc użytkowników z zakresu inwestowania i rynku kryptowalutowego. To miejsca dostosowujące się zarówno do potrzeb oraz wymagań inwestorów początkujących, jak i zaawansowanych.

Z drugiej strony zawsze musimy pamiętać, że rynek kryptowalutowy obarczony jest ryzykiem. Ceny coinów zmieniają się błyskawicznie, często doprowadzając do znikania fortun. Warto więc zarządzać portfelem rozważnie, nie narażając przy tym nadto domowego budżetu.

Zalety i wady giełd kryptowalutowych

Zalety giełd kryptowalutowych:

 • rozbudowane serwisy,
 • bogata oferta kryptowalut,
 • usługi i produkty dodatkowe,
 • dostęp do szkoleń i poradników,
 • akceptacja wielu walut FIAT,
 • szybka realizacja płatności,
 • otwarcie konta online,
 • wysoki poziom zabezpieczeń.

Wady giełd kryptowalutowych:

 • wysokie ryzyko inwestycyjne,
 • często nie akceptują płatności w PLN,
 • prowizje i koszty dodatkowe,
 • skomplikowany proces weryfikacji tożsamości.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Jaka giełda kryptowalut dla początkujących inwestorów?

Giełda dla początkujących inwestorów powinna akceptować dość niskie wpłaty i dawać dostęp do wielu kryptowalut. Wskazane, by miała łatwy w obsłudze interfejs i podstawowe wskaźniki prezentowane w czytelnej formie.

Jaka giełda kryptowalut po polsku?

Wiele giełdy kryptowalut dostępnych na rynku oferuje polski interfejs. Wśród najpopularniejszych z nich wymienić można m.in. Binance czy Zondę.

Jak kupić krypto anonimowo?

Giełdy kryptowalut wymagają weryfikacji tożsamości, uniemożliwiając anonimowy zakup kryptowaluty. Taka opcja jest jednak dostępna. W tym celu skorzystać można z kantorów kryptowalut, umożliwiających kupno coinów i ich wpłatę do anonimowego portfela.

W którą kryptowalutę inwestować długoterminowo?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każda inwestycja w kryptowaluty obarczona jest ryzykiem. Zwykle inwestorzy decydują się na zakup coinów, które utrzymują względnie stabilny wzrost od dłuższego czasu, jak np. Bitcoin czy Ethereum.

Ile kosztuje jedna kryptowaluta?

Ceny kryptowalut są bardzo zróżnicowane. Obecnie najdroższy jest Bitcoin, który kosztuje blisko 130 tys. zł. Tanich coinów jest wiele, a wymienić tu można np. DOGE, który w momencie pisania artykułu jest wart ok. 27 groszy.

Kiedy najlepiej kupować krypto?

Podobnie jak z każdą inwestycją, nie da się jednoznacznie określić, kiedy jest najlepszy czas na zakup kryptowaluty. Najlepszą strategią jest jej nabycie, gdy cena chwilowo spadnie lub w przyszłości spodziewany jest znaczny wzrost jej wartości.

5/5 - (3 votes)
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Porównywarka ofert
Porównaj ()