Ranking IKE 2023 – najlepsze konta emerytalne

O stan swoich finansów na jesień życia warto zacząć się troszczyć z odpowiednim wyprzedzeniem, z czego sprawę zdaje sobie coraz więcej osób. Rosnącą popularnością cieszą się alternatywne dla wątpliwego systemu emerytalnego metody zabezpieczenia przyszłości. Szczególne zainteresowanie wzbudzają Indywidualne Konta Emerytalne. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie w tym zakresie i które z nich zasługuje na zaufanie? Przedstawiamy nasz ranking IKE.

Indywidualne Konta Emerytalne, choć nadal pozostają rozwiązaniem stosunkowo niszowym i wciąż dalekim od masowego upowszechnienia, odnotowują jednak powoli wzrost zainteresowania. Zauważyć można to choćby w sieci, gdzie poszukując informacji na temat IKE, znaleźć można coraz więcej materiałów związanych z tym tematem.

Statystycznie rzecz ujmując, pod koniec 2021 roku 797 tysięcy Polaków uczestniczyło w IKE, gromadząc na swoich kontach 13,5 miliarda złotych. Wysokość aktywów oszczędzających na IKE wzrosła więc aż o 12,9% w porównaniu z 2020 rokiem. 1

W dzisiejszym artykule podamy sposoby na odkładanie środków w ramach IKE oraz zaproponujemy najlepsze rozwiązania. Przedstawmy najpierw podstawowe informacje na temat Indywidualnych Kont Emerytalnych.

IKE – co to jest i jak działa?

IKE, czyli w Indywidualne Konto Emerytalne, to dedykowany rachunek pieniężny, na którym osoba dorosła może zdeponować określoną kwotę w polskiej walucie.

Gromadzone w ten sposób środki mają stanowić zabezpieczenie finansowe na czas emerytury, stanowiąc uzupełnienie dla podstawowego świadczenia emerytalnego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Indywidualne Konto Emerytalne to narzędzie, które jest zdefiniowane przez polskie prawo. Co więcej, reguluje je dedykowana „ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego” 2. Zgodnie z jej zapisami, warto wskazać kilka kluczowych zasad, na których oparte jest funkcjonowanie IKE.

  • Indywidualne Konto Emerytalne może zostać założone przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy ukończyli 16. rok życia.
  • Decyzja o założeniu IKE jest dobrowolna, a konsument ma pełną swobodę w wyborze usługodawcy (np. banku lub funduszu) oferującego najlepsze konto emerytalne.
  • Indywidualne Konto Emerytalne może zostać utworzone jedynie dla pojedynczego użytkownika, a nie np. dla rodziny, małżeństwa lub innych grup.
  • Środki ulokowane na koncie można powiększać wpłatami, których łączna wysokość w ciągu roku nie może przekroczyć trzykrotności średniej pensji brutto ogłaszanej w ostatnim kwartale każdego roku.
  • Pieniądze przechowywane na IKE nie są objęte podatkiem od zysków kapitałowych, popularnie zwanym „Podatkiem Belki”. Jest to główna zaleta tej formy oszczędzania.
  • Ze środków na koncie emerytalnym można korzystać dopiero po osiągnięciu 60 roku życia. Wypłacanie środków z IKE przed tym okresem będzie skutkowało obłożeniem zysku 19-procentowym podatkiem od odsetek kapitałowych!
ranking ike - co warto wiedzieć

Kto może zaoferować nam założenie IKE?

Indywidualne Konto Emerytalne podlega prawnym regulacjom nie tylko pod kątem limitów wpłat czy tego, kto, kiedy i na jakich zasadach może nim dysponować. Wspomniana ustawa z 2004 roku wskazuje także rodzaj podmiotów, który ma prawo do oferowania możliwości założenia u nich IKE.

Kto może oferować możliwość założenia IKE?

  • Banki.
  • Otwarte Fundusze Emerytalne.
  • Domy maklerskie.
  • Zakłady ubezpieczeniowe.
  • Fundusze inwestycyjne.

Konto IKE nie jest więc jednym typem rachunku (jak np. konto osobiste czy oszczędnościowe) tylko formą „nakładki” na różnego rodzaju produkty finansowe. IKE może przyjąć formę np.:

  • Konta maklerskiego,
  • Rachunku oszczędnościowego,
  • Inwestycji w fundusze prowadzone przez TFI,
  • Inwestycji w obligacje skarbowe.

Skupimy się dzisiaj na porównaniu głównie kont maklerskich oferujących IKE oraz poszczególnych funduszy inwestycyjnych.

IKE w formie konta oszczędnościowego

Dla porządku rzućmy jeszcze okiem na Indywidualne Konta Emerytalne, które można otworzyć w ramach rachunków oszczędnościowych.

Z większych instytucji finansowych takie rozwiązania proponują tylko:

  • Bank Millennium.
  • mBank.
  • Velo Bank
  • BNP Paribas.

I na przykład aktualne oprocentowanie (stan na 03.01.2023) takiego konta w BNP Paribas wynosi dokładnie tyle ile WIBOR 3M, czyli 7,01% 3. Sytuacja więc zdecydowanie się poprawiła w porównaniu z 2020 i 2021 rokiem, jednak wciąż nie jest to skuteczny sposób na ucieczkę od inflacji…

Banki spółdzielcze także oferują maksymalnie 7-8%. Warto więc zwrócić się ku skuteczniejszym rozwiązaniom, czyli kontom maklerskim i funduszom inwestycyjnym.

Ranking IKE – konta maklerskie

IKE w formie konta maklerskiego jest polecane osobom, które czują się na siłach, aby samemu podejmować decyzje związane z kupnem i sprzedażą poszczególnych instrumentów finansowych.

Przyda się do tego wiedza i pewne rozeznanie na rynkach kapitałowych. Warto jednak pamiętać, że nie jest to „fizyka kwantowa”, bo otworzenie rachunku maklerskiego, przelanie środków i zakup np. akcji może potrwać zaledwie 30 minut. I być całkiem proste — dzięki wygodnym platformom i aplikacjom inwestycyjnym oraz poradnikom dostarczanym przez biura maklerskie.

Samodzielne dokonywanie transakcji na koncie maklerskim jest zdecydowanie tańsze niż korzystanie z funduszy inwestycyjnych. Opłaty manipulacyjne w przypadku TFI wynoszą około 2-3%, a na rachunku brokerskim zapłacimy zwykle zaledwie 0,38% prowizji. I oczywiście nie uiścimy podatku Belki od zysku dzięki „opakowaniu konta w IKE”.

Na polskim rynku konta maklerskie w formie IKE oferują następujące instytucje finansowe.

DM BOŚBM mBankuDM PKO BPDM BPSDM BDMDM Noble SecuritiesBM Santander
Opłata za prowadzenie rachunku0 zł0 zł60 zł50 zł
*rocznie
0 zł0 zł0 zł
Dostęp do zagranicznych akcji i ETF’ówXXXX
Prowizja od obrotu akcjami0,38% min. 5 zł0,39% min. 5 zł0,39% min. 5 zł0,13% min. 3 zł0,39% min. 5,95 zł0,38% min. 10 zł0,39% min. 5 zł
Prowizja od obrotu obligacjami0,19% min. 5 zł0,19% min. 5 zł
0,20% min. 5 zł0,13% min. 3 zł0,19% min. 5,95 zł0,2% min. 5 zł0,19% min. 5 zł

Jak widać, konkurencja jest całkiem spora, jednak:

Który rachunek inwestycyjny wybrać?

W wypadku rachunku maklerskiego w formie IKE najważniejszymi kwestiami są:

  • brak opłat za prowadzenie konta – bo przecież inwestycja na IKE podejmowana jest na wiele lat, nie chcemy więc, aby rachunek generował co roku koszty,
  • niska prowizja od obrotu aktywami,
  • szeroki dostęp do instrumentów finansowych, w tym tych zagranicznych – o ile nie wystarcza nam warszawska GPW.

W kontekście pierwszego wyznacznika wszystkie wymienione konta są odpowiednie, oprócz rachunku w Domu Maklerskim PKO BP, w którym płaci się 60 zł rocznie za prowadzenie rachunku.

Jeśli interesuje nas tylko polska giełda — bezkonkurencyjna jest oferta Domu Maklerskiego BPS — prowizja w wysokości 0,13% od obrotu akcjami i obligacjami jest zdecydowanie niższa niż w innych instytucjach.

Gdy jednak chcemy korzystać także z zagranicznych akcji i ETF’ów na placu boju pozostają tylko trzy instytucje — domy maklerskie Banku Ochrony Środowiska, Santander Banku Polska i mBanku. Choć prowizja jest w ich przypadku podobna — warto pamiętać, że np. dom maklerski BOŚ oferuje dużo bardziej funkcjonalne narzędzia inwestorskie niż Santander BP.

Fundusze TFI

Jeśli jednak samodzielne wybieranie spółek jest dla oszczędzającego w ramach IKE zbyt dużym wyzwaniem, można postawić na gotowe produkty inwestycyjne, w postaci funduszy.

Jak to zrobić?

  1. Należy wybrać któryś z TFI. Wybór jest całkiem spory — ponad 20 tego rodzaju instytucji finansowych proponuje konto IKE. Np. Pekao TFI, AgioFunds TFI, Generali Investments TFI, NN Investment Partners TFI.

2. Po założeniu konta należy wybrać kwotę (pamiętając o limicie IKE), jaką chce się zainwestować w danym roku w jednostki uczestnictwa któregoś z funduszy, i przelać ją na swój rachunek.

3. Teraz przychodzi czas na wybranie któregoś z subfunduszy. W wypadku niektórych TFI wybór nie jest zbyt trudny, np. BNP Paribas TFI oferuje tylko 3 możliwości. Pekao TFI ma jednak w zanadrzu aż 31 opcji — co może stanowić twardy orzech do zgryzienia. Subfundusze dzielą się na konserwatne (niskie ryzyko — niski zysk) oraz bardziej ryzykanckie (wysokie ryzyko — wysoki zysk). Nie musimy decydować się tylko na jeden subfundusz — możemy rozdzielić środki na kilka z nich.

4. W kolejnych latach znów możemy zainwestować środki w ramach limitu IKE w nowe jednostki uczestnictwa lub zmienić fundusz na inny.

Porównajmy teraz ze sobą 4 popularne fundusze TFI:

Nazwa funduszuLiczba subfunduszy do wyboruMinimalna pierwsza wpłataOpłata za likwidację przed upływem 12 miesięcyOpłata za zarządzanieWyniki funduszu w najbardziej konserwatywnej wersji, na przestrzeni ostatnich 36 miesięcy
NN Investment Partners TFI2850 złbrak opłaty0,6 – 2,5%NN Konserwatywny K -> 2,88%
Skarbiec TFI16100 złbrak opłaty0,9 – 2,5%Skarbiec Konserwatny -> 3,64%
PZU TFI6100 zł10% wartości wypłaty (nie mniej niż 50 PLN)0,8 – 2,5%PZU Obligacji Krótkoterminowych IKE -> 4,17%
Investors TFI9100 zł5% wartości wypłaty0,28 – 0,6%Investor Oszczędnościowy I -> 7,71%
Źródło: https://www.analizy.pl/indywidualne-konto-emerytalne

Z tych danych wynika, że najlepiej radzi sobie Fundusz Investors TFI, który proponuje niskie opłaty i zapewnia sowity zysk. Warto jednak pamiętać, że każdy z funduszy proponuje sporą liczbę subfunduszy, a niektóre z nich w pewnych okresach notują stratę. Są też i takie, które pozwolą zarobić nawet 70% przez 36 czy 60 miesięcy.

Gdy jednak na światowe rynki wkroczy długotrwała bessa, wyniki mogą już nie być tak spektakularne.

Środki w konserwatywnych subfunduszach lokowane są w obligacje. W subfunduszach o większym stopniu ryzyka w akcje — polskie i światowe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w kontekście funduszy?

  • Zwróć uwagę na opłatę, jaka naliczana jest podczas zakładania lub dalszego prowadzenia IKE. Niektórzy mogą naliczać tutaj spore sumy, a inni w ramach np. innego ukształtowania oferty lub działań promocyjnych mogą z niej całkowicie zwalniać. Podobnie wygląda kwestia z dalszym użytkowaniem konta.
  • Sprawdź, jakie są koszty przeniesienia środków z IKE na inny fundusz. Choć nie każdy może w ogóle stawać przed decyzją o takiej transakcji, to warto w razie czego znać potencjalne koszty z nią związane.
  • Przyjrzyj się też zasadom związanym z wypłatą środków.
    Dostawcy usług związanych z IKE często określają np. minimalne wartości, jakie mogą zostać wypłacone, a także procent od danej kwoty przy wypłacie środków. To standardowe praktyki pozwalające na czerpanie oczywistych korzyści z oferowania kont IKE – to w końcu komercyjne produkty.

Limit IKE – ile wynosi obecnie i jak się zmieniał?

Poza podstawowymi założeniami funkcjonowania IKE, warto wiedzieć, że ustawa z 2004 roku określa też tzw. limity. Między październikiem a grudniem każdego roku Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydaje obwieszczenie, w którym wyznacza obowiązujący przez kolejny rok limity wpłat na Indywidualne Konta Emerytalne 4.

Co za tym idzie, planując założenie IKE, warto znać aktualnie obowiązujące rządowe obwieszczenie. Z jego aktualną treścią można szybko zapoznać się na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny. Oto, jak w ostatnim dziesięcioleciu kształtował się roczny limit wpłat na IKE.

  • 2010: 9 579 zł.
  • 2011: 10 077 zł
  • 2012: 10 578 zł
  • 2013: 11 139 zł
  • 2014: 11 238 zł
  • 2015: 11 877 zł
  • 2016: 12 165 zł
  • 2017: 12 789 zł
  • 2018: 13 329 zł
  • 2019: 14 295 zł
  • 2020: 15 681 zł
  • 2021: 15 777 zł
  • 2022: 17 766 zł
  • 2023: 20 805 zł

Jak widać, z roku na rok zaobserwować można tendencję wzrostową, która szczególnie przyśpieszyła w ciągu ostatnich 3 lat. Z czego to wynika? Z metodyki obliczania aktualnej wysokości limitu IKE na bieżący rok. Wynosi on bowiem trzykrotność bieżącej średniej pensji w wartości brutto, która stanowi podstawę do wskazania aktualnego limitu.

Dlaczego warto korzystać z IKE?

Indywidualne Konto Emerytalne zdecydowanie zasługuje na większą popularność wśród Polaków. Choć nie jest to rozwiązanie wolne od wad, jak choćby górny limit rocznych wpłat czy obłożenie podatkiem w przypadku przedwczesnej wypłaty środków, to jednak lista korzyści jest nie do przeoczenia.

  • IKE to alternatywne narzędzie do gromadzenia środków na zabezpieczenie swojej finansowej przyszłości na czas emerytury.
    To szczególnie korzystne rozwiązanie, jeżeli dużą część życia przepracowało się na tzw. „smieciówkach” lub ma się wątpliwości co do tego, czy przyszła emerytura będzie satysfakcjonującej wysokości.
  • Zwolnienie z „Podatku Belki”, ale pod jednym warunkiem.
    Fakt, że nasze środki gromadzone na koncie emerytalnym nie podlegają opodatkowaniu i nie pomniejszają ich żadne daniny, to duża zachęta. Co więcej, do cierpliwego i sumiennego powiększania stanu konta przez kolejne miesiące i lata pośrednio motywuje to, że próby „podbierania” z niego środków przed osiągnięciem wieku emerytalnego, skończą się potrzebą uiszczenia 19% podatku.
  • IKE jest bezpieczne, a przy tym daje swobodę.
    Indywidualne Konta Emerytalne mogą stanowić dla nas zabezpieczenie na jesień życia szczególnie w przypadku wątpliwości, czy system ZUS przetrwa do czasów, gdy nadejdzie nasza emerytura. Co więcej, środki można przenieść do innych np. lokat czy funduszy — założenie rachunku nie oznacza, że nie możemy zmienić zdania. Nie ma obowiązku korzystania z niego dożywotnio.
  • Środki podlegają dziedziczeniu.
    Obawiasz się, czy w razie niespodziewanych kolei losu środki nie przepadną bezpowrotnie? Bez obaw — zgromadzone na IKE pieniądze podlegają dziedziczeniu, przez co po śmierci właściciela mogą one przypaść np. jego dzieciom lub innym bliskim.

Jeżeli nie IKE, to może IKZE?

Nie da się ukryć, że znalezienie alternatywnego rozwiązania dla IKE nie jest proste. Dzięki preferencyjnym przywilejom, jak m.in. brak obłożenia podatkiem, dedykowane konto emerytalne może wydawać się szczególnie konkurencyjnym rozwiązaniem wobec np. lokat oszczędnościowych.

Atrakcyjność tych popularnych bankowych narzędzi do odkładania środków na przyszłość jest tym bardziej wątpliwa w dobie wysokiej inflacji. Oprocentowanie lokat jest znacznie niższe niż poziom inflacji, więc korzyści z depozytów są trudne do odczucia nawet w perspektywie wieloletniej.

Dużo lepszym rozwiązaniem może być IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), które działa podobnie jak IKE, lecz pozwala szybciej poczuć swój zbawienny wpływ. Dzieje się tak dzięki możliwości odliczenia wpłat na IKZE od dochodów podlegających opodatkowaniu.

Chętne osoby zapraszamy do przeczytania naszego artykułu dotyczącego tego tematu -> Ranking IKZE – konto maklerskie czy TFI?

Jaki jeszcze inny sposób można wymienić w przypadku alternatywnych rozwiązań dla kont emerytalnych?

Nie sposób nie wspomnieć o najbardziej z tradycyjnych metod — odkładaniu do tzw. „skarpety”. Z jednej strony, niektórzy potraktują to jako rozwiązanie bezpieczne od kryzysów systemu bankowości i namiastkę finansowej niezależności w dobie odchodzenia od gotówki. Nie należy jednak zapominać o problemach związanych z tym rozwiązaniem — nie uchronimy gotówki od takich zjawisk, jak np. inflacja.

Aby od niej uciec, potrzebne jest skuteczne zainwestowanie środków. Kilkanaście metod inwestorskich podajemy w naszych artykule -> W co inwestować w 2023?

Źródła:

1. knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Informacja_o_stanie_rynku_emerytalnego_w_Polsce_na_koniec_2020_r.pdf

2. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20041161205

3. https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/emerytura/ike-rachunek-oszczednosciowy

4. https://www.gov.pl/web/rodzina/ike-limit-wplat

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.4/5 - (22 votes)
Komentarze (20)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

  • H
    H

    HELENA

    31.01.2022, 23:57

    Wyróżniający się komentarz

    Konto Oszczędnościowe IKE w Banku Millenium to tragedia.
    A na ich stronie reklama :Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) to atrakcyjnie oprocentowany rachunek bankowy, która zapewni Ci dodatkowe środki na przyszłą emeryturę:

    zysk wyższy niż na standardowych lokatach: 0,10% w skali roku…

    • j
      j

      jack005

      09.02.2022, 15:23

      Wyróżniający się komentarz

      Potwierdzam złodzieje!!

    • J
      J

      JOla

      22.02.2022, 14:31

      Wyróżniający się komentarz

      dlatego zmieniłam na mBank, też bieda, ale lepsze 2% z comiesięczną waloryzacją niż 0,10 z roczną, by się wstydzili

    • K
      K

      Kolo

      21.05.2022, 18:24

      Wyróżniający się komentarz

      Właśnie też mam w Millennium i wyczytałam, że w Getin Banku IKE oprocentowane jest wg stopy referencyjnej, co jest zazwyczaj korzystniejsze niż wg decyzji Banku – obecnie 5,25%… Transfer środków 14 dni. Millennium obudzi się, jak im klienci zaczną uciekać

    • L
      L

      LeMi

      08.01.2023, 09:33

      Wyróżniający się komentarz

      Zmieniłem 2 lata temu na pko obligacje – przy obligacjach starbowych

  • H
    H

    Hubery

    03.02.2022, 22:56

    Wyróżniający się komentarz

    Ja tak założyłem IKE w NN pół roku temu i narazie strata do tego pobierają co wyczytałem u nich 2% gaży od całości zgromadzonych środków rocznie. Czyli im więcej odłożysz tym więcej kasują i nie ważne czy fundusz dla ciebie zarobił czy stracił to i tak pobierają. No i jeśli fundusz uzyska stopę zwrotu powyżej 8% to z nadwyżki pobiorą jeszcze nagrodę za efektywność 15%. Ale jeśli będzie miał stratę to już sobie kary nie dadzą. I tak w kółko Macieju jednego roku strata 15% drugiego zysk 15% i już kasa za efektywność. Ja się tylko pytam.. Jak tak to będą sobie pobierać to jak to ma zarobić? A jeśli nie zarobi to nie będzie czego się bać podatku 19%belki bo nie będzie z czego naliczyć. Banda jednym słowem. No i jeszcze za likwidację IKE w NN opłata 300zł.

  • P
    P

    Praktykaateoria

    30.09.2020, 20:29

    Wyróżniający się komentarz

    „nie uchronimy gotówki od takich zjawisk, jak np. inflacja.” Śmieszny argument. A w IKE chronimy?
    Stopa zwrotu np. w fund. NN Perspektywa 2040 przez ostatnie 3 lata to 1,62% czyli średnio 0,54% rocznie a gusowska inflacja 2-3% .

    • E
      E

      Emilia

      14.10.2020, 12:35

      Wyróżniający się komentarz

      Przecież jasno wytłumaczone, że zysk na 19% podatku Belki minus inflacja to wiecej niż zysk z najlepszej lokaty bankowej minus inflacja. proste, ale nie rozumiem skąd w czołówce Akio, gdzie opłata manipulacyjna 800 zł? Szukam dobrego IKE, ale chyba nie na tej stronie :(

    • J
      J

      Jarek

      29.11.2020, 20:57

      Wyróżniający się komentarz

      mam ike w AVIVA przez 6 lat nic nie urosło, suma wpłat od 2014 do 2020 jest równa stanowi zgromadzonych środków. Kto to wymyślił?

  • P
    P

    Pawel

    07.09.2023, 16:57

    Wyróżniający się komentarz

    czy srodki na IKE/IKZE sa gwarantowane przez Gwarancyjny Fundusz Bankowy, tak jak w przypadku zwyklych kont depozytowych w wysokosci 100 tys. EUR?

  • O
    O

    Ogar

    20.08.2023, 02:35

    Wyróżniający się komentarz

    Ike w funduszach to dno i oszustwo.
    Tyko w wersji obligacji lub etf ewentualnie w banku na 2 – 5 %

  • L
    L

    Lech

    01.04.2023, 15:32

    Wyróżniający się komentarz

    Tabelka powyżej,wprowadza w błąd.Roczna opłata za prowadzenie r-ku maklerskiego w BM PBS,wynosi 50zł rocznie.
    Osiem lat temu,gdy otwierałem IKZE,przeanalizowałem warunki i doszedłem do wniosku,że oszczędzanie na emeruturę w takiej formie,ma sens tylko w formie r-ku maklerskiego.Samodzielne inwestowanie,nawet najbardziej pasywne(catalist),przyniesie zysk,w przeciwieństwie do wszelakich funduszy.Te ostatnie,prawie zawsze przynoszą zysk,ale instytucji finansowej.

  • K
    K

    Ksiezycki

    16.03.2023, 19:55

    Wyróżniający się komentarz

    Mam IKE PZU , wpłacam co miesiąc znaczącą kwotę ! W tej chwili otrzymałbym mniej pieniędzy niż wpłaciłem , straty są tłumaczone wojną na Ukrainie ! Jeżeli ma to być konto emerytalne z zaznaczeniem na emerytalne , to w najgorszym wypadku powinna nastąpić wypłata wszystkich wpłaconych składek pomniejszona o koszty manipulacji , czyli nie wiele mniej ! Ni e kilka tysięcy złotych w tzw ,, plecy ,, .

  • M
    M

    MARIA

    25.09.2022, 21:50

    Wyróżniający się komentarz

    IIKE jest to banda oszustow. Ktora zamiast wyplacic zgromadzone pieniadze to po 21 latach , to potrafila zabrac 9 tys zlotuch od kwoty 40 tys..Nigdy w zyciu nie zakladajcie IKE bo stracicie.

    • I
      I

      Ilona

      21.10.2022, 11:41

      Wyróżniający się komentarz

      Dxien dobry

      Mam Konto w Ike pzu indywidualne. Oszczefzam z nimi od 2007 Roku Bez zadnych zyskow of 2020. Pomiedzy 2020-2022stracilam ponad 10tysiecy.Zadnego wytlumaczenia,zadnych piorad, czy przepraszam, Maja to gdzies. Przeniesienie srodkow? Martwia sie haslami, rozmawialam z nimi. Tragedia.

      Zastanswiam sie nad wyplaceniem????

  • I
    I

    Ivvi

    17.08.2022, 12:35

    Wyróżniający się komentarz

    Ja zaczęłam oszczędzanie na emeryturę z Generali. Wyszły z tego dnia mnie same straty, dla Generali wielkie zyski z opłat i prowizji. Od tamtej pory omijam Generali szerokim łukiem, dla mnie to oszuści.

  • n
    n

    niezalezny

    30.07.2022, 08:02

    Wyróżniający się komentarz

    za takie marne oprocentowanie to już lepiej zapłacić podatek belki 19% od zysku i cieszyć się sensownym zyskiem.
    do 35 roku życia – 100% akcji/ 0% rynku pieniężnego
    od 35 do 50 lat – 50%/50%
    od 50 do 65 lat – 20%/80%

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie