Konto dla spółki z o.o. – kwiecień 2024

Darmowe konto
Tak
? bezwarunkowe zwolnienie przez 24 miesiące z opłat
Promocja
Tak
Nagrody w promocji
1500 zł

278 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Darmowe konto
Tak
Promocja
Tak
Nagrody w promocji
do 2400 zł

132 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,1/5
Darmowe konto
Tak
? Prowadzenie pierwszego konta firmowego
Promocja
Tak
? Nawet 400zł premii za terminal płatniczy
Nagrody w promocji
do 2900 zł

234 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Darmowe konto
Tak
? 0 zł za prowadzenie konta na zawsze
Promocja
Tak
? do 2000zł
Nagrody w promocji
do 2000zł
? * 200 zł na start za założenie konta * 200 zł za Księgowość z Żubrem * * do 600 zł zwrotu 3% od kwoty transakcji kartą Mastercard lub przez PeoPay * do 500 zł za umowę o terminal POS * 500 zł za zawarcie pierwszej umowy o kredyt, leasing lub faktoring

279 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Czy spółka z o.o. musi mieć rachunek bieżący w banku? Jak wybrać najlepsze konto dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jak je założyć? Przygotowaliśmy w tym celu ten najnowszy ranking.

Kluczowe informacje

 • Prowadzenie spółki wymaga korzystania z innych usług i funkcjonalności niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie powyższe zestawienie z kontami dedykowanymi właśnie spółkom z o.o.;
 • W naszym rankingu uwzględniliśmy najważniejsze parametry, jak opłaty, usługi, dodatkowe premie za otwarcie rachunku czy nawet opinie ich dotychczasowych klientów;
 • Informacje w naszym zestawieniu są na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu masz pewność, że wybierasz jedną z lepszych ofert na rynku.

Ktoś, kto chce rozpocząć prowadzenie własnej firmy prędzej czy później stanie przed koniecznością dokonania wyboru jej formy prawnej. Coraz większą popularnością cieszy się zakładanie spółek z o.o., czyli z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co wyczytasz z rankingu kont dla spółek z o.o.?

Ranking kont dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością pozwoli Ci na pierwszy rzut oka ocenić, czy rachunek w danym banku jest darmowy. Obok znajdziesz informacje o ewentualnych warunkach, które musisz spełnić, by za niego nie płacić.

Aktualny ranking kont firmowych uwzględnia także opinie, które pozostawili sami użytkownicy. Wystarczy, że pod logo banku klikniesz Zobacz opinie, a zostaniesz przeniesiony do szczegółowej recenzji wybranego rachunku.

Założenie konta dla firmy często wiąże się z bonusem od banku. I to całkiem sporym, sięgającym nawet kilku tysięcy złotych. Nasz ranking kont dla spółek uwzględnia takie promocje.

Opcją, którą koniecznie powinieneś sprawdzić, jest także przycisk Dodaj do porównania. Wybierasz kilka rachunków, klikasz Porównaj i otrzymujesz zestawienie najważniejszych parametrów w formie czytelnej tabeli. Dzięki temu szybko porównasz konta w różnych bankach.

Jeśli wybrałeś już najlepsze konto bankowe, wystarczy, że użyjesz przycisku Sprawdź, który przeniesie Cię bezpośrednio do wniosku online.

Czy spółka musi mieć konto firmowe?

Przepisy nie mówią wprost o tym, że spółki z o.o. muszą mieć konta firmowe. Ale w rzeczywistości założenie i prowadzenie rachunku bankowego jest po prostu niezbędne.

Weźmy pierwszy lepszy przykład: przelewy firmowe z konta osobistego. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest to problem (przynajmniej jeśli chodzi o mniejsze kwoty). Właściciel takiej firmy teoretycznie może opłacać zobowiązania finansowe firmy z własnego rachunku osobistego i tak samo może przelewać pieniądze firmowe na rachunek prywatny.

W przypadku spółki z o.o. takie działanie jest zabronione. Czyli: niby nie trzeba mieć konta firmowego, ale nie można korzystać z osobistego. A ponieważ rachunek bankowy to w tym momencie podstawa, praktycznie wychodzi na jedno: że takie konto musisz mieć.

Co oferuje konto dla spółek z o.o.?

Oto najważniejsze usługi, które ortrzymujesz wraz z założonym rachunkiem.

1. Przelewy

Podstawowe konto dla spółki z o.o. pozwala na to samo, co zwykły rachunek, czyli: możesz z niego wykonywać przelewy krajowe, SEPA oraz do ZUS i US. Za dodatkową opłatą możliwy jest także przelew natychmiastowy czy przelew zagraniczny. Różnica jest taka, że większość banków oferuje pakiety darmowych przelewów, a pozostałe ponad limit są płatne.

2. Karta do konta

Nie ma problemu z wydaniem karty płatniczej (a nawet kilku), którą można regulować zobowiązania firmowe czy dokonywać wpłaty i wypłaty gotówki.

3. Dostęp do bankowości internetowej

W przypadku rachunku dla spółki można zawnioskować o wydanie kilku dostępów do bankowości internetowej np. dla wszystkich reprezentantów czy nawet księgowej.

4. Rachunki pomocnicze

Wiele banków oferuje możliwość zakładania dodatkowych rachunków pomocniczych. Dobrym przykładem ich wykorzystania jest, chociażby spółdzielnia mieszkaniowa: każdy mieszkaniec ma swój własny numer konta, na który opłaca czynsz i pozostałe opłaty. Dzięki temu finanse są przejrzyste. Przeważnie pobierana jest miesięczna opłata za prowadzenie rachunku pomocniczego.

5. Spersonalizowane oferty kredytowe

Przydałaby się dodatkowa gotówka, np. w formie kredytu obrotowego w rachunku bieżącym? A może spółka potrzebuje większych środków na realizację dużej inwestycji i niezbędny będzie kredyt inwestycyjny? Konto dla spółki z o.o. w odpowiednim banku może bardzo ułatwić całą procedurę:

 • każda instytucja i tak będzie chciała zbadać obroty na koncie;
 • jeśli masz rachunek firmowy przez dłuższy czas, bank może przygotować dla Ciebie propozycję finansowania bez konieczności dokumentowania dochodów.

Wybierając konto dla spółki, warto mieć na uwadze konieczność pozyskania finansowania w przyszłości i od razu wybrać taki bank, który ma szeroką ofertę kredytową i najkorzystniejsze oferty. Zwróć przy tym uwagę na inne aspekty: czy bank oferuje możliwość zawarcia umowy kredytowej wieloproduktowej, czy ma kredyty z gwarancjami de minimis lub współfinansowane ze środków unijnych.

6. Oferta walutowa

To szczególnie ważne, jeśli Twoja spółka działa za granicą i rozliczasz się z kontrahentami w walutach obcych. Większość banków udostępnia konta walutowe wraz z kantorami internetowymi (czasami też lokaty). Zwróć uwagę nie tylko na koszt ich prowadzenia, ale przede wszystkim na kursy w kantorze.

7. Usługi dodatkowe

Takie jak programy do fakturowania, wbudowane w funkcjonalność konta bankowego usługi księgowo-rachunkowe, narzędzia do filtrowania i raportowania. Co innego, gdy Twoja spółka ma 5 stałych kontrahentów i niewielkie obroty, a co innego, jeśli jest ich kilkuset i potrzebujesz dodatkowego wsparcia w zarządzaniu finasami.

co oferuje konto dla spółki z o.o.

Jak założyć konto dla spółki z o.o.?

Po pierwsze: w oddziale.

Najlepiej umówić się wcześniej telefonicznie, ponieważ nie we wszystkich oddziałach jest doradca, który od ręki założy rachunek dla spółki z o.o. Warto dopytać, jak długo potrwa założenie konta i czy od razu nastąpi podpisanie umowy (wcale tak nie musi być, czasami składa się tylko wniosek, który jest przekazywany „wyżej”, a dopiero po pewnym czasie, najczęściej kilku dniach, jest gotowa umowa, którą można podpisać).

Po drugie: online przez internet.

Nie wszystkie banki udostępniają tę możliwość. Na szczęście jest ich coraz więcej.

Jakie dokumenty są niezbędne do założenia konta bankowego dla spółki z o.o.?

 • Dane reprezentantów. Jeśli konto ma być założone w oddziale banku, to zazwyczaj jest wymagana obecność wszystkich reprezentantów przy podpisywaniu umowy. Każdy z nich musi mieć ważny dowód osobisty lub paszport.
 • Dane rejestrowe firmy, przede wszystkim NIP i REGON. W niektórych bankach potrzebny będzie także aktualny wypis lub wydruk z KRS i umowa spółki.

Jeśli do KRS był złożony wniosek o zmiany, których jeszcze w tym rejestrze nie widać, może być potrzebny wniosek o wpis zmian wraz z potwierdzeniem jego złożenia i stosowną uchwałą.

Kto może założyć konto spółki z o.o.?

Konto dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą założyć jej reprezentanci. Warto na chwilę zagłębić się nieco w ten temat.

Reprezentantów zazwyczaj określa umowa spółki. Jeśli nie zawiera żadnych postanowień co do tego, jak ma wyglądać reprezentacja, to przy zarządzie wieloosobowym spółka jest reprezentowana przez dwóch członków zarządu lub jednego członka zarządu i prokurenta. W przypadku przedsiębiorstwa z zarządem jednoosobowym członek zarządu może reprezentować spółkę jednoosobowo.

Dlaczego o tym piszemy? Jeśli jesteś dopiero na etapie planowania założenia spółki, to miej na uwadze sposób jej reprezentacji. Jeśli zarząd ma liczyć więcej osób, wybór odpowiedniego człowieka do zawierania umów w imieniu firmy jest bardzo ważny.

Przykład:

Przychodzi do banku klient, chce założyć konto dla spółki z o.o. Sposób reprezentacji nie został uwzględniony w umowie, a zarząd jest dwuosobowy. Drugi członek zarządu wyjechał za granicę i nie może być obecny przy zakładaniu rachunku. Efekt: brak możliwości założenia konta bankowego.

Jakie jest najlepsze konto dla spółki z o.o.?

Wbrew powszechnej opinii wcale nie to, które będzie najtańsze, tylko takie, które jest najlepiej dostosowane do potrzeb Twojej firmy. Na przykład: jeśli potrzebujesz obsługi gotówkowej w oddziale, nie wybieraj banku, który jej nie prowadzi. Lub obracasz walutami i potrzebujesz kantoru internetowego z dobrymi kursami: wybór banku, który nie ma tej usługi, będzie sprawiać Ci problemy.

Santander Bank Polska i Konto Firmowe Godne Polecenia

Jest to rachunek, który może założyć zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i też spółka z o.o.

 • Miesięczna opłata za prowadzenie konta: 0 zł lub 25 zł. Aby uzyskać zwolnienie z opłaty, musisz wykonać przelew do ZUS na min. 200 zł.
 • Opłata za użytkowanie karty płatniczej: 0 zł/7 zł. Za darmo pod warunkiem wykonania płatności na min. 400 zł miesięcznie.
 • Internetowe przelewy krajowe: 10 za darmo, kolejne 1,30 zł.
 • Bezpłatne przelewy ZUS i US.
 • Jak założyć konto dla spółki z o.o.: w oddziale banku Santander.
Załóż Konto Godne Polecenia w Santander BP

Nest Bank

Nest Bank ma jedno konto firmowe dla wszystkich form działalności: BIZNest Konto.

 • Darmowe konto dla spółki z oo.
 • Każdy kolejny rachunek 10 zł.
 • Wydanie i użytkowanie pierwszej karty płatniczej: za darmo. Kolejne 25 zł za wydanie i 25 zł opłaty rocznej.
 • Internetowe przelewy krajowe: Nest Bank zapewnia bezpłatne przelewy internetowe bez żadnych limitów.
 • Przelew ZUS i US: 0 zł przez internet.
 • Wpłata gotówki: 0 zł we wpłatomacie Euronet, 0,5% min. 10 zł w kasie banku.
 • Wypłata gotówki: 0 zł z bankomatów Euronet, 6 zł kartą i 0 zł BLIKiem z pozostałych, 0,5% min. 10 zł w kasie banku.
 • Założenie konta: przez internet, w oddziale.
Załóż konto firmowe BIZnest w Nest Banku

ING Bank Śląski

W banku ING sam wybierasz usługi odpowiednie dla Twojej spółki. Dostępne są trzy pakiety: Start, Optimum oraz Premium. Różnią się funkcjonalnościami, oraz oczywiście ceną. Na szczęście raz w miesiącu możesz za darmo zmienić wybrany pakiet.

Co ważne, w ING założysz konto dla spółki przez internet.

Konto dla spółki z o.o. pakiet Start w ING:

 • Prowadzenie konta firmowego: 29 zł miesięcznie (dość często są promocje, w których możesz zyskać zwolnienie z opłat przez określony czas, np. 2 lata).
 • Karta debetowa z funkcją walutową: za darmo pod warunkiem wykonania płatności na minimum 500 zł co miesiąc, inaczej opłata za kartę wyniesie 10 zł.
 • Przelewy krajowe oraz przelew europejski SEPA: 15 miesięcznie za darmo, pozostałe kosztują 1,50 zł.
 • Przelew do ZUS i US: za darmo.
 • Do 3 użytkowników bankowości internetowej za darmo (kolejni 5 zł mies.).
 • Wpłaty gotówki we wpłatomatach ING i Planet Cash: darmowy limit 5.000 zł miesięcznie, powyżej jest prowizja 0,4%.
 • Dodatkowe usługi: dostęp do aplikacji mobilnej, BLIK dla biznesu, fakturowanie on-line, kantor on-line, indywidualnie przyznawane limity kredytowe i leasingowe.

Alior Bank rachunek Plan Biznes

Jest to konto firmowe dla mikro, małych i średnich firm na pełnej księgowości. Możesz lepiej dostosować rachunek pod swoje potrzeby, wykupując dodatkowe pakiety usług.

 • Prowadzenie konta firmowego: 0 zł lub 60 zł miesięcznie. Miesięczna opłata nie zostanie pobrana pod warunkiem, że wykonasz co najmniej 4 płatności za pomocą karty płatniczej lub przelew do ZUS/US.
 • Rachunki pomocnicze: 2 za 0 zł lub 30 zł. Bank nie pobierze opłaty, jeśli spełnisz wyżej opisane warunki (płatności kartą lub przelewy ZUS/US).
 • Wydanie i korzystanie z karty płatniczej: 0 zł (za dwie karty).
 • 2 użytkowników bankowości internetowej za darmo.
 • Wypłaty gotówki z bankomatów w oddziałach Alior: 0 zł.
 • Dodatkowe plany, płatne 30 zł za miesiąc każdy, np. Plan Plus BusinnesPro (2 kolejnych użytkowników bankowości, moduły Export/Import, Cash Management, Grupy Powiązane),
 • Usługi dodatkowe: platforma wymiany walut BusinessPro eFX Trader.
 • Założenie konta: formularz przez internet, w oddziale.

Opłaty i prowizje za rachunek firmowy dla spółki z o.o.?

Wybierając konto dla spółki z o.o., zwróć uwagę na następujące opłaty:

 1. Opłata za prowadzenie konta. Jest to zazwyczaj od 0 zł (najczęściej w promocji na określony czas) do kilkudziesięciu czy nawet kilkuset złotych miesięcznie.
 2. Opłata za wydanie i użytkowanie karty płatniczej. Z reguły można zamówić kilka kart do jednego rachunku firmowego, ale każdą z nich należy wykonać odpowiednią ilość transakcji, by nie pobierała się miesięczna opłata.
 3. Bezpłatne przelewy krajowe i SEPA. Przyzwyczailiśmy się, że banki nie ograniczają nas w żaden sposób co do liczby darmowych przelewów z naszych kont osobistych. W przypadku kont firmowych jest inaczej: najczęściej otrzymujesz w pakiecie co miesiąc kilkanaście bezpłatnych przelewów, a za pozostałe musisz zapłacić prowizję. Jeśli Twoja spółka wykonuje ich co miesiąc wiele, to policz, ile będzie Cię to kosztować. Może się okazać, że dodatkowe prowizje na przelewy wyniosą tyle, że bardziej opłaci Ci się założyć inne konto, które jest droższe, ale ma więcej darmowych przelewów.
 4. Przelewy ZUS i US. Zazwyczaj darmowe.
 5. Dodatkowi użytkownicy bankowości internetowej. Po pierwsze, sprawdź, ilu maksymalnie może być takich użytkowników, po drugie zweryfikuj, jakie są opłaty za kolejnych.
 6. Rachunki pomocnicze. Czy można je otworzyć, a jeśli tak, to ile i za ile.
 7. Prowizje za płatności w terminalach. Jeśli zamierzasz skorzystać również z oferty banku dotyczącej terminalu płatniczego, sprawdź, jakie prowizje będą pobierane.

Zalety i wady kont dla spółek z o.o.?

Zalety konta bankowego dla spółki z o.o.:

 • Przejrzystość finansów.
 • Konta pomocnicze.
 • Konta walutowe i internetowy kantor.
 • Wiele usług dodatkowych, np. programy do fakturowania, moduły księgowe.
 • Możliwość założenia dostępu do bankowości internetowej dla wielu osób.

Wady konta dla spółki z o.o.:

 • Wysokie opłaty za prowadzenie konta bankowego.
 • Ograniczona liczba darmowych bankomatów i wpłatomatów.
 • Operacje gotówkowe wiążą się z wysokimi prowizjami: zazwyczaj spółka otrzymuje niewielki miesięczny limit darmowych wpłat i wypłat w bankomatach.
 • Darmowe internetowe przelewy krajowe są ograniczone do pewnej ilości miesięcznie: potem trzeba płacić prowizję za każdy kolejny (zazwyczaj 1-2 zł).

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Jak zgłosić rachunek bankowy spółki?

Zarówno pierwsze zgłoszenie konta bankowego dla spółki, jak i jego późniejsza aktualizacja odbywa się na formularzu NIP-8, który należy złożyć w urzędzie skarbowym. Możesz to zrobić osobiście, listownie lub elektronicznie. Na zgłoszenie masz: 21 dni od momentu wpisu spółki do KRS; 7 dni od rozpoczęcia działalności w przypadku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne; 7 dni na aktualizację, liczone od dnia wystąpienia zmian.

Ile trwa aktywacja konta firmowego dla spółki z o.o.?

Jeśli wszystkie dane zostały prawidłowo uzupełnione i umowę podpisali wszyscy reprezentanci, aktywacja rachunku powinna nastąpić w przeciągu od kilku godzin do 1-2 dni roboczych.

Czy konto firmowe dla spółki można założyć przez internet?

Tak, niektóre banki umożliwiają założenie konta dla spółki za pośrednictwem internetu.

Gdzie najszybciej założyć konto firmowe dla spółki?

Najszybszą metodą na założenie konta dla firmy jest złożenie wniosku oraz podpisanie umowy przez internet. Dlatego, jeśli zależy Ci na czasie, wybierz taki bank, który umożliwia przeprowadzenie całego procesu on-line.

Czy spółka może mieć kilka kont firmowych?

Jak najbardziej. Możesz mieć kilka rachunków w jednym banku (np. podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy oraz rachunki pomocnicze czy walutowe) lub też konta w różnych bankach. To ostatnie jest wręcz wskazane w przypadku, gdy spółka obraca dużymi kwotami: gwarancja BFG daje ochronę depozytów do 100.000 euro w ramach jednego banku.

Czy prywatne konto może być kontem firmowym?

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest dopuszczalne pod pewnymi względami korzystanie z konta osobistego jako firmowego. Ale jeśli chodzi o spółkę z o.o., to musi ona mieć swój własny rachunek w banku.

Polecamy również:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
5/5 - (2 votes)
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Porównywarka ofert
Porównaj ()