Ranking Kont Maklerskich: luty 2023

Rachunek maklerski jest niezbędnym narzędziem, aby zacząć giełdową przygodę. Na rynku dostępnych jest wielu brokerów, warto więc porównać ich ofertę – taką możliwość daje nasz często aktualizowany ranking kont maklerskich. Zacznij inwestować na poważnie, co dzięki wiedzy i wyczuciu pozwoli pomnożyć Twoje oszczędności.

Najlepsze konta maklerskie:

Ostatnia aktualizacja: 30 Stycznia 2023
XTB konto Standard
zmienna
? Dostępne kontrakty CFD na obligacje USA, koszty uzależnione od wybranego instrumentu
Prowizja od obrotu obligacjami
0%
? 0% prowizji do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10EUR).
Prowizja od obrotu akcjami
0€ lub 10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie, jak nie
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Konto maklerskie
-
0% lub 0,19%
? 0 zł prowizji na zagranicznych giełdach 0,19% lub min. 5 zł prowizji na GPW
Prowizja od obrotu akcjami
0zł
? Jedyna opłata za rachunek może pojawić się przypadku gdy na rachunku nie będzie żadnej aktywności przez 12 kolejnych miesięcy. Wtedy opłata za prowadzenie rachunku wynosić będzie 9 PLN miesięcznie.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
-
-
1% + VAT (20%)
? Finax pobiera opłatę w wysokości 1% + VAT (20%) od wartości zarządzanego majątku (czyli łącznej wartości papierów wartościowych oraz gotówki) w skali roku. Opłata jest naliczana codziennie jako (kwota na koncie w aktualny dzień) * 0,012 / 365. W przypadku wpłat niższych niż 1000 euro (lub równowartości w PLN) naliczamy jeszcze opłatę manipulacyjną za zaksięgowanie wpłaty w wysokości 1% + VAT z wpłaty.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Konto maklerskie w XM
0-3.5$
Prowizja od obrotu obligacjami
GPW – brak w ofercie
Prowizja od obrotu akcjami
0 zł
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
mBank -eMakler
0,19%
? min. 3 zł
Prowizja od obrotu obligacjami
0,39%
? min. 3 zł, 0,29% (min 19 zł) za granicą
Prowizja od obrotu akcjami
0 zł lub 50 zł
? opłata roczna - aby uniknąć opłaty zamawiamy dokumenty drogą elektroniczną
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
BNP Paribas - Rachunek Maklerski
0,15%
? min. 5 zł
Prowizja od obrotu obligacjami
0,35%
? min. 5 zł
Prowizja od obrotu akcjami
30 zł
? opłata za kwartał
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Revolut
-
4 zł
? Karta Standard – 3 darmowe transakcje, karta Premium – 8 darmowych transakcji, karta Metal – 100 darmowych ransakcji; każdda kolejna transakcja 4 zł
Prowizja od obrotu akcjami
0 zł
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.


Giełda to jeden ze sposobów na bardziej zdecydowane pomnożenie swoich oszczędności, niż ma to miejsce, np. z wykorzystaniem kont oszczędnościowych czy też lokat. Oczywiście na giełdzie można inwestować w sposób zrównoważony, decydując się na rozwiązanie długoterminowe. Nie zmieni to jednak faktu, że przyszłe wartości akcji będą dla nas zawsze zagadką i nie zdółamy ze stuprocentową pewnością przewidzieć tego, jak zachowują się kursy poszczególnych aktywów.

Jednak wraz z większym ryzykiem wiążą się szanse na wyższy zysk. Wielu inwestorów sięga po rachunek inwestycyjny, ponieważ dzięki akcjom czy innym giełdowym pochodnym instrumentom finansowym można osiągnąć wyższą stopę zwrotu z kapitału, niż wybierając tradycyjne lokaty bankowe. Zamiast 4-5% w skali roku, można pokusić się nawet o 20% albo – w zależności od okoliczności – jeszcze więcej. Aby podać nośny przykład giełdowych sukcesów, rzućmy okiem na wzrosty akcji polskiej spółki CD Projekt.

Prawdziwie drapieżny skok spółki CD Projekt, spowodowany tak zwanym „Efektem Wiedźmina”. Niestety po słabej premierze gry Cyberpunk 2077 kurs polskiej spółki gamingowej drastycznie się osunął.
Źródło wykresu: https://stooq.pl/

Jeśli kupiło się papiery wartościowe wyemitowane przez CD Projekt, np. w 2016 roku po cenie 30 złotych za akcję, zaledwie 4 lata później można było je sprzedać za 10 razy wyższą kwotę. Z zainwestowanych 10 000 złotych, osiągało się aż 100 000 tysięcy. Trzeba uznać to za fantastyczną stopę zwrotu. Nic jednak nie trwa wiecznie – po niefortunnej premierze gry Cyberpunk 2077, akcje CD Projekt gwałtownie spadły. Uczy to tego, aby trzymać rękę na pulsie i wyskakiwać z inwestycji w odpowiednim momencie. Nowe szanse ciągle się pojawiają na rynku, tak jak ostatnio w modnej branży fotowoltaicznej i biotechnologicznej.

Jak jednak rozpocząć swoją przygodę z ekscytującym światem giełdowym? Potrzebne będzie ku temu konto maklerskie, prowadzone przez biuro maklerskie. Zajmijmy się teraz opisem poszczególnych elementów związanych z charakterystyką rachunków inwestycyjnych.

Najczęściej podczas zakładania rachunku maklerskiego należy przejść krótki test znajomości instrumentów finansowych. Pozwala to określić, jakimi produktami inwestycyjnymi powinniśmy się zainteresować, aby za szybko nie stracić swoich pieniędzy.

Jak działa konto maklerskie?

Najprościej mówiąc, konto maklerskie służy do przechowywania akcji, czyli inaczej papierów wartościowych oraz różnego rodzaju innych instrumentów finansowych. Konto inwestycyjne nie służy jednak tylko do przechowywania tego rodzaju produktów, ale oczywiście do aktywnego nimi obracania, czyli kupna, sprzedaży czy też zakładania kontraktów terminowych.

Pamiętajmy o tym, że rachunek maklerski to jedyny typ konta, który pozwala na swobodne operowanie papierami wartościowymi. Takie usługi udostępniają biura maklerskie, nazywane czasami domami maklerskimi. Są one pośrednikiem między klientem a giełdami. Większość polskich banków prowadzi swoje domy maklerskie, jednak istnieją także wyspecjalizowane firmy pozabankowe, takie jak XTB czy eToro. Nasz ranking domów maklerskich zawiera oferty zarówno bankowe, jak i pozabankowe.

Konto maklerskie często można założyć w banku lub firmie pozabankowej, nie posiadając w nich kont osobistych. Różne typy kont założone w jednym banku mogą jednak zmniejszyć koszt przelewów między poszczególnymi rachunkami.

Najlepszy rachunek maklerski – jakie są kryteria?

Konta maklerskie to specjalistyczne rachunki, dlatego początek obcowania z trudnymi skrótami poszczególnych instrumentów finansowych oraz wykresami może odrobinę przytłoczyć. Stąd zastanówmy się wspólnie, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas wyboru swojego przyszłego konta, aby inwestowanie na giełdzie kojarzyło się z wygodą i elastycznością, a nie udręką.

 • Liczba możliwości inwestycyjnych i funkcjonalności – ta kwestia wiąże się szczególnie z poziomem doświadczenia danego tradera i jego potrzebami. Osoby, która dopiero zaczynają swoją przygodę z giełdą, raczej spróbują sił na warszawskiej GPW, kupując po prostu pakiet akcji którejś ze spółek. Dla bardziej zaawansowanych graczy z szerokimi potrzebami, giełdy zagraniczne czy platforma Forex mogą wydać się niezbędne. Tak samo możliwość inwestowania w tzw. ETF’y, obligacje, kontrakty CFD czy kontrakty terminowe. Warto zbadać, jakie możliwości daje nam określone konto i czy pozwoli nam rozwinąć nasze inwestycyjne strategie.
 • Przejrzystość platformy tradingowej i aplikacji mobilnej – poza tym, w co można zainwestować, bardzo ważne jest także to, w jaki sposób można tego dokonać. Nowoczesna, intuicyjna, funkcjonalna platforma tradingowa zachęca do gry i pozwala komfortowo analizować sytuację rynkową. Nie ma nic gorszego niż toporna technologia, która nie tylko nas sfrustruje, ale może doprowadzić do realnych strat. Dobrze mieć także dostęp do swojego konta maklerskiego poprzez aplikację mobilną – pozwoli to na trzymanie ręki na pulsie, niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdujemy.
 • Opłaty za prowadzenie konta i jego dodatkowe usługi – równie ważną kwestią są opłaty pobierane przez biuro maklerskie. Prowizje od zleceń nie powinny być zbyt wysokie, aby nie zjadały naszych środków z inwestycji. Dobór rachunku pod tym kątem powinien odbyć się na podstawie typu inwestowania, jaki się preferuje. Niektórzy gracze wybierają zakup akcji pod kątem wieloletnich zwrotów i dywidendy – dla nich najważniejszą kwestią będzie koszt prowadzenia konta oraz trzymania na nim papierów wartościowych. Dla day traderów (inwestorów krótkoterminowych) ważniejsza będzie za to wysokość prowizji od obrotu akcjami i kontraktami czy też koszt przelewów.
 • Dostęp do materiałów szkoleniowych, notowań i analiz – nikt nie rodzi się od razu najlepszym giełdowym inwestorem. Dlatego tak ważne jest to, aby rachunek inwestycyjny dawał możliwość dostępu do różnych materiałów szkoleniowych. Pozwoli to na rozwinięcie swoich inwestycyjnych umiejętności. Ważny jest również dostęp do notowań giełdowych, wykresów i specjalistycznych analiz. Dobrze, gdy konto maklerskie daje dostęp do takich narzędzi, ponieważ bez nich traderom bardzo trudno byłoby podejmować jakiekolwiek decyzje inwestycyjne.

KontoProwizja od obrotu akcjamiProwadzenie konta
XTB konto Standard0,00%0€ lub 10€
TMS Brokers0,00% – 0,19%0 zł
WealthSeed0,00% (jeśli transakcja wynosi ponad 750 euro)0 zł
eToro – Konto Inwestycyjneustalana indywidualnie0 zł
*za rachunek demontracyjny na kwotę
100 tys. USD + różne spready i opłaty za niektóre transakcje i wypłaty
Konto maklerskie w XMGPW – brak w ofercie0 zł
ING
– Konto Maklerskie Elastyczne
0,3%0 zł lub 50 zł
Alior Bank
– Rachunek Brokerski
0,38%0 zł
BNP Paribas
– Rachunek Maklerski
0,35%0 zł lub 30 zł
Pekao
– Biuro Maklerskie
0,375%60 zł rok

Czym są fundusze ETF (Exchange Traded Fund)? Są to instrumenty inwestycyjne, które odzwierciedlają kurs danego indeksu giełdowwego. Mówiąc prościej, nie inwestuje się w papiery wartościowe określonej spółki (np. PKO BP, CD Projekt), lecz w fundusz, którego kurs odpowiada zmianom wycen, np. na całym WIG20.

Konto maklerskie dla początkujących – konto demo

Kolejną sprawą, która może zachęcić klienta, aby otworzyć konto maklerskie w danym biurze, jest dostęp do rachunku demo. Tego rodzaju konto opiera się na grze giełdowej z wykorzystaniem wirtualnych pieniędzy. Pozwala to nauczyć się podstawowych funkcjonalności rachunku, takich jak sprzedawanie akcji, kupowanie papierów wartościowych czy obrót kontraktami terminowymi.

Wykorzystanie tego typu konta może być doskonałą zabawą także dla osób najmłodszych, które w ten sposób poznają tajniki giełdy jako atrakcyjnego miejsca na potencjalne inwestycje. Nie możemy jednak sprowadzać kont demo tylko do formy pomocy dla początkujących. Często doświadczeni gracze wykorzystują je, aby przetestować nowe strategie tradingowe, które lepiej przeprowadzić „na sucho”, niż ryzykując swój kapitał.

Niektórzy wieloletni inwestorzy giełdowi krytykują rozpoczynanie swojej przygody z inwestowaniem na koncie demo. Według nich trading jest sztuką panowania nad emocjami, a potrzebne do ich wywołania transakcje muszą być oparte na prawdziwej walucie, a nie wirtualnych środkach.

Porównanie kont maklerskich online

Jak widzimy, konto maklerskie jest zdecydowanie bardziej zaawansowanym narzędziem niż rachunki oszczędnościowe czy osobiste, które służą głównie do przechowywania środków i wykonywania przelewów. Dlatego ranking kont maklerskich na luty 2023 pomoże Ci wybrać najbardziej opłacalne konto inwestycyjne.

W pierwszym rzędzie porównujemy prowizję od obrotu akcjami, bo na tę kwestię głównie zwracają uwagę klienci. Im niższa prowizja, tym dane konto znajdzie się wyżej w naszym zestawieniu. Ważny jest dla nas także koszt prowadzenia konta czy wypłaty środków oraz dostęp do zagranicznych rynków giełdowych.

Rachunki maklerskie — popularność w Posce

Opłaty na koncie maklerskim

Korzystanie z konta maklerskiego wiąże się z określonymi opłatami, na które warto zwracać uwagę, aby nie być zaskoczonym, że część naszych pieniędzy znika z rachunku. Podstawowe opłaty dotyczą:

 • prowadzenia konta – bywa tak, że konto jest darmowe, gdy dokonuje się odpowiedniej ilości transakcji miesięcznie lub posiada się rachunek osobisty w tym samym banku. Opłata za prowadzenie rachunku może jednak także kosztować, zwykle w okolicach 50 złotych rocznie,
 • prowizji od obrotu akcjami/obligacjami/kontraktami na indeksy – jest to bardzo ważny wskaźnik, który szczególnie interesuje inwestorów, którzy dokonują wielu obrotów instrumentami finansowymi dziennie. Najczęściej prowizja wynosi od 0,20% do 0,40%. Prowizja może być też darmowa – tak, jak w XTB, co pozwala na regularne kupno i sprzedaż akcji.
 • wypłaty środków – jeśli chcemy często wypłacać pieniądze ze swojego konta maklerskiego na konto osobiste, powinniśmy zwrócić uwagę na koszt przelewu. Zwykle jest to procent od transakcji lub stała kwota w wysokości kilku złotych,
 • przechowywania na koncie instrumentów finansowych – ta opłata szczególnie powinna zainteresować osoby, które inwestują długoterminowo. W takim przypadku dobrze wybrać rachunek, który pozwala przez lata przechowywać papiery wartościowe czy obligacje niskim kosztem lub za darmo,
 • dostępu do dodatkowych funkcjonalności – notowania i analizy w niektórych domach maklerskich są darmowe, a w innych trzeba za nie dodatkowo zapłacić. W zależności od swoich potrzeb inwestycyjnych warto zwrócić uwagę na ten aspekt.

Zarobek, uzyskany dzięki inwestowaniu na giełdzie poprzez biuro maklerskie, podlega podatkowi od zysków kapitałowych (podatek Belki), który wynosi 19%. Należy wykazać ten dochód w rozliczeniu rocznym.

Jak zacząć korzystać z konta maklerskiego?

Założenie konta maklerskiego to dopiero początek giełdowej przygody. Później przychodzi czas na dokładne poznanie funkcjonalności danej platformy oraz pierwsze transakcje. Jak rozpocząć korzystanie z rachunku inwestycyjnego?

 1. Na samym początku drobiazgowo przeanalizuj platformę transakcyjną, którą oferuje dany broker. Sprawdź listę instrumentów finansowych, z których możesz skorzystać, zakładkę transakcyjną, portfel, dział wykresów i edukacji. Przeklikaj się przez wszystkie opcje, aby poczuć się na platformie swobodnie.
 2. Jeśli dany broker proponuje także aplikację mobilną (konta maklerskie z taką opcją to już pewnego rodzaju rynkowy standard), zainstaluj ją i gruntownie poznaj jej możliwości. Swoje inwestycyjne centrum możesz nosić cały czas w kieszeni, co pomoże Ci w szybkich reakcjach transakcyjnych, nawet wtedy gdy jesteś poza domem.
 3. Aby możliwy był zakup papierów wartościowych, musisz przelać środki na swoje konto maklerskie. Możesz skorzystać z szybkiego przelewu lub nawet BLIKa, dzięki czemu pieniądze ekspresowo pojawią się na Twoim rachunku.
 4. Gdy środki zostaną zaksięgowane, możesz już kupić akcje lub skorzystać z bardziej skomplikowanych instrumentów finansowych, takich jak np. kontrakty terminowe na indeksy. Aby nabyć papiery wartościowe, musisz nawiązać transakcję kupna, która zostanie przekierowana przez Twojego brokera na rynek giełdowy.
 5. Swoje zakupione akcje możesz obejrzeć w portfelu wraz ze statystykami dotyczącymi zysku lub straty na danej pozycji. Jeśli interesuje Cię inwestowanie długoterminowe, lepiej zbyt często nie loguj się na swoje konto. Może powodować to emocjonalne reakcje, które popchną Cię do nieprzemyślanych transakcji.

Konta maklerskie dla rynków zagranicznych

To już nie lata 90., gdy możliwość obrotu zagranicznymi akcjami u polskich brokerów to był prawdziwy rarytas. W tym momencie spora część domów maklerskich daje dostęp do rynku forex czy na giełdy zagraniczne. Choć często jest to dość wybiórcza oferta, skupiona na amerykańskim i niemieckim rynku. U niektórych brokerów spotkamy się też z bardzo wysokimi prowizjami za obrót zagranicznymi akcjami. W takim przypadku transakcje są opłacalne przy wysokich kwotach – np. kilku tysiącach euro.

Zdecydowanie ciekawiej wygląda oferta dla rynków zagranicznych na platformach tradingowych, które nie mają bankowego rodowodu. Przykładowo, polski broker XTB pozwala na transakcje kupna i sprzedaży akcji zagranicznych bez prowizji. I to z kilkunastu różnych giełd, nawet tych mniej popularnych – takich jak czeska, portugalska czy fińska. W takim przypadku broker zarabia tylko na przewalutowaniu, a nie na prowizjach.

Gdy handluje się zagranicznymi akcjami, jest się objętym opodatkowaniem, które obowiązuje w danym kraju. Jeśli jest ono niższe niż nasz podatek Belki (19%), dopłacamy różnicę podczas rozliczenia z naszym urzędem. Gdy opodatkowanie jest wyższe, nie płacimy go jeszcze raz – o ile kraj, z którego pochodzą sprzedane akcje, ma podpisaną z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Konta maklerskie – garść statystyk

Podajmy teraż trochę liczb i statystyk dotyczących kont maklerskich i inwestowania w naszym kraju.

Od dłuższego czasu najpopularniejszym domem maklerskim w Polsce jest biuro maklerskie mBanku. Jak prezentuje się reszta stawki?

Nazwa instytucjiLiczba prowadzonych kont maklerskich
mBank S.A. Biuro Maklerskie404 299 
BM Pekao192 101
ING Bank Śląski S.A. Biuro Maklerskie163 637
BM PKO BP 143 587
Santander Biuro Maklerskie118 728
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.110 899
BM Alior Bank S.A.87 422
XTB S.A.66 964
Źródło: https://www.sii.org.pl/15357/analizy/newsroom/rachunkow-maklerskich-znow-przybylo-fala-spadkow-nie-odstraszyla-inwestorow.html

XTB ma ogółem 500 tysięcy klientów. Warto jednak pamiętać, że ten broker działa na kilkunastu rynkach, a KDPW w swoich statystykach bierze pod uwagę tylko konta z aktywowaną możliwością handlu na GPW.

Znamy już popularność poszczególnych domów maklerskich. Czas teraz sprawdzić, ile na inwestowaniu na giełdzie zarabia typowy polski inwestor indywidualny. Takie statystyki są tworzone na podstawie zysków wykazanych w PIT-38.

RokŚredni zysk inwestora (w tysiącach złotych)
201518
201623
201733,4
201830,3
201928,9
202070,8
Covidowe indeksowe dołki w 2020 roku pozwolily solidnie zarobić…
Źródło: https://www.parkiet.com/analizy-rynkowe/art19610501-ilu-jest-inwestorow-na-gpw-ile-zarobili-w-2020-r

Miesięczny obrót na GPW wynosi średnio około 40 milardów złotych. Największymi graczami nie są jednak inwestorzy indywidualni, ale zagraniczne fundusze i banki inwestycyjne, takie jak Goldman Sachs czy Morgan Stanley.

Często zadawane pytania

Czym jest konto maklerskie?
Konto maklerskie daje możliwość przechowywania i obracania papierami wartościowymi oraz pochodnymi instrumentami finansowymi. Aktualnie najczęściej rachunek maklerski przyjmuje formę online, a handlować akcjami możemy nawet z poziomu swojego telefonu komórkowego. Wciąż dostępny jest także obrót papierami wartościowymi poprzez wizytę w oddziale brokera czy też telefonicznie – warto jednak pamiętać, że transakcje online są zdecydowanie tańsze.


Co to jest dom maklerski?

Jest to instytucja finansowa, która może prowadzić różnego rodzaju działalność maklerską wskazaną w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Aby mogła działać legalnie, potrzebuje zezwolenia wydawanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Mówiąc prościej – dom maklerski udostępnia klientom możliwość założenia rachunku brokerskiego, tym samym jest pośrednikiem pomiędzy inwestorem a giełdami papierów wartościowych.


Jakie opłaty są pobierane za konta maklerskie?

Wszystko zależy od domu maklerskiego, jaki wybierzemy. Jednak najpopularniejszymi opłatami spotykanymi na rynku jest koszt prowadzanie konta i obrotu papierami wartościowymi. Często tę pierwszą opłatę możemy ominąć, np. wykonując odpowiednią liczbę operacji na koncie. W ostatnim czasie pojawiły się także oferty darmowego kupna i sprzedaży akcji, taką opcję proponuje, np. polski broker XTB. W porównaniu do bankowych propozycji, w których zwykle prowizja wynosi 0,38%, jest to bardzo atrakcyjna oferta.


Jak opodatkowany jest dochód z giełdy?

Dochód z giełdy podlega podatkowi od zysków kapitałowych, który potocznie nazywany jest „podatkiem Belki”. Jak można się domyślić – ta nazwa pochodzi od nazwiska dawnego ministra finansów, który wprowadził to obciążenie podatkowe w 2002 roku. Wysokość podatku wynosi 19%.

Jak rozliczyć PIT z przychodów z giełdy?
Podatek Belki rozlicza się poprzez wypełnienie formularza PIT-38. Informacje do rozliczenia znajdziemy w PIT-8C, czyli dokumencie, który dostarczy nam dom maklerski, jeśli w danym roku zamknęliśmy chociaż jedną transakcję sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Warto dodać, że podatek od zysków kapitałowych rozlicza się osobno od dochodów uzyskiwanych z pracy.


Jakie papiery wartościowe mogę nabyć?

Najpopularniejszymi papierami wartościowymi są akcje oraz obligacje, które możemy nabyć praktycznie u każdego brokera. Poszczególne domy maklerskie dysponują jednak zróżnicowaną ofertą papierów wartościowych. Niektóre z nich dają możliwość zakupu akcji zagranicznych spółek, inne skupiają się tylko na polskiej GPW. Warto pamiętać, że nowoczesne platformy tradingowe udostępniają również pochodne instrumenty finansowe (np. kontrakty terminowe czy kontrakty CFD), które nie są papierami wartościowymi.

Czy środki na rachunku maklerskim są bezpieczne?
Tak, jeżeli konto maklerskie założymy w instytucji, która podlega odpowiedniemu nadzorowi (np. KNF, FCA) oraz należy do systemu rekompensat KDPW. W razie bankructwa domu maklerskiego instrumenty finansowe przypisane do systemu KDPW są całkowicie bezpieczne. Natomiast wolne środki zgromadzone na rachunku inwestycyjnym chronione są w 100% do kwoty 3000 euro. Dlatego największe bezpieczeństwo oferują konta maklerskie, które wolną gotówkę transferują na oddzielne rachunki bankowe zabezpieczone gwarancjami BFG.

Mocne i słabe strony posiadania rachunku maklerskiego

Początkujący inwestorzy mogą zastanawiać się nad plusami i minusami korzystania z kont maklerskich. I słusznie, ponieważ każdy odpowiedzialny inwestor powinien rozpocząć swoją przygodę na giełdzie od prostej kalkulacji argumentów za i przeciw.

Zalety posiadania rachunku maklerskiego:

 • zyskujesz możliwość swobodnego inwestowania w dowolne instrumenty finansowe,
 • możliwość dokładnego dopasowania swojej strategii inwestycyjnej do potrzeb, charakteru i akceptowanego poziomu ryzyka,
 • najwyższy poziom kontroli swoich inwestycji i swoboda podejmowania decyzji, której nie dają np. platformy do inwestowania pasywnego, fundusze inwestycyjne lub lokaty,
 • dzięki aktywnemu zarządzaniu portfelem inwestycyjnym mamy szanse na większy zysk.

Ostatni punkt jednak powinien też od razu przypomnieć o tym, jakie są wady posiadania rachunku maklerskiego:

 • ryzyko poniesienia strat w wyniku nietrafionych inwestycji,
 • aktywne inwestowanie wymaga poświęcenia czasu na analizę oraz śledzenie aktualnej sytuacji finansowej,
 • zmienność i nieprzewidywalność rynków wiązać może się z odczuwaniem dużego stresu.

Ranking kont inwestycyjnych – podsumowanie

Na giełdzie można zarobić oszałamiające pieniądze albo sporo stracić, dlatego warto pamiętać o tym, żeby ciągle poszerzać swoją wiedzę na temat inwestowania, aby lepiej rozumieć brokerskie tajniki – sprawdź np. nasze artykuły o inwestowaniu.

Żadna jednak wiedza nie zastąpi profesjonalnego rachunku maklerskiego, na którym nie tylko wygodnie kupimy i sprzedamy akcje, ale także zapoznamy się z najnowszymi notowaniami indeksów giełdowych i opiniami specjalistów.

Jeśli chcesz rozpocząć inwestycję na polskiej lub zagranicznej giełdzie, najpierw wykorzystaj nasz aktualny ranking kont maklerskich. Będzie to pierwszy krok do świata spółek, walut i kruszców. Możliwe, że po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia, inwestycje giełdowe staną się Twoim regularnym dodatkiem do pensji.

4.5/5 - (96 votes)
Komentarze (5)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • R
  R
  Radek
  16.08.2021, 07:24

  Jedno konto mam w XTB, drugie w Bossa i jestem zadowolony

 • M
  M
  Maestro
  21.06.2022, 11:07

  Jeśli chcecie mieć więcej siwych włosów na głowie, to dalej sobie grajcie na GPW. Ja teraz poluję na dołek na Netflixie, bo spadł o 70% od szczytu

 • M
  M
  Marcin
  14.12.2022, 00:47

  A dlaczego nie ma w rankingu WealthSeed? Mają obecnie bardzo dobrą ofertę i powinni tu być. Korzystam i jestem zadowolony.

 • G
  G
  Gosia
  25.07.2021, 14:01

  Potrzebuje informacji o jak najniższym wymaganym depozycie , dzwignia żeby była jak największa , niske koszty transakcji , jakie platformy są nap , MP 4. MP 5 czy inne , indeksy ropa złoto kryptowaluty , Bezpieczeństwo i jak gełda się zabezpiecza ja nie tylko zarabia ale jak traci

  • K
   K
   Konrad Kowalczyk
   18.08.2021, 09:04

   Pani opis pasuje do oferty XTB. Znajdzie Pani link do tego brokera w naszym rankingu, umieszczonym na górze tej strony. Pozdrawiamy.