Ranking Kont Oszczędnościowych maj 2022 – wybierz najlepsze konto

Konto oszczędnościowe to jeden ze sposobów na to, by bezpiecznie odłożyć swoje ciężko zarobione pieniądze. Wybranie najlepszego rachunku oszczędnościowego wśród wielu konkurencyjnych propozycji to jednak nie lada sztuka. Z tego powodu przygotowaliśmy ranking kont oszczędnościowych, który pomoże w wybraniu najbardziej atrakcyjnej oferty. Sprawdź, na które konto się zdecydować!

Ranking kont oszczędnościowych:

Ostatnia aktualizacja: 16 Maja 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Elastyczne Konto Oszczędnościowe
1,70 %
? do kwoty 400 tys. zł dla Nowych Środków
Oprocentowanie
Tak
Wymagane konto bankowe
3 miesiące
? przez 3 miesiące do 400 tys. zł
Okres obowiązywania
do 400 000 zł
? do 400 tys. zł w ofercie "Nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym"
Zakres kwot
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Konto oszczędnościowe Profit
4,50 %
Oprocentowanie
Tak
Wymagane konto bankowe
1-62 miesięcy
Okres obowiązywania
do 200 tyś zł
Zakres kwot
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
eKonto oszczędnościowe
0,75 %
? od 0,75% do 1%
Oprocentowanie
Tak
Wymagane konto bankowe
1 - 60 miesięcy
Okres obowiązywania
do 100 tys zł
Zakres kwot
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Konto oszczędnościowe
3 %
? oprocentowanie dla nowych środków 3,00% do 50 000 zł oprocentowanie standardowe dla wszystkich 1,90%-2,00%
Oprocentowanie
Nie
Wymagane konto bankowe
-
do 50 000 zł
Zakres kwot
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Konto osobiste z kontem oszczędnościowym 3,5%
3,50 %
Oprocentowanie
Tak
Wymagane konto bankowe
183 dni
Okres obowiązywania
do 400 000zł
Zakres kwot
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Jak inwestować w czasie rosnących stóp procentowych i inflacji

Zarabianie naturalnie łączy się nie tylko z pozyskiwaniem środków, dzięki którym spełnia się podstawowe potrzeby czy też zachcianki. Ważna jest także kwestia odkładania pewnej części wynagrodzenia, aby móc zbudować tzw. poduszkę finansową, która pozwoli na to, aby przetrwać w trudniejszych ekonomicznie czasach.

Trzymanie jednak swoich odłożonych pieniędzy w domu lub też na typowym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym nie jest zbyt dobrym pomysłem. Głównym powodem jest to, że wartość pieniądza podlega ciągłym wahaniom, na które wpływa inflacja.

Dlatego, aby w skutecznie „uciec inflacji”, potrzebne jest najlepsze konto oszczędnościowe, które pozwoli ciągle podnosić wartość naszych odłożonych środków. Sprawdźmy teraz, na co zwrócić uwagę, chcąc otworzyć swój rachunek oszczędnościowy.

Jak działa konto oszczędnościowe? To proste! Jest to konto oprocentowane, na które można automatycznie lub ręcznie przelewać kolejne środki, a także je wypłacać za pewną opłatą.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Warto przed określeniem tego, co jest ważne w ofercie poszczególnych kont oszczędnościowych, zaznaczyć, że zarobek uzyskiwany w ten sposób nie jest już tak wysoki, jak miało to miejsce na przykład na przełomie 2000 roku. Wpływ ma na to wysokość stóp procentowych, w tym najważniejszej – stopy referencyjnej.

Dwadzieścia lat temu wynosiła ona aż 20 punktów procentowych. Obecnie – po okresie ultra niskich stóp procentowych (0,10%) – Rada Polityki Pieniężnej jest w cyklu podwyżek. Analitycy finansowi wskazują, że stopa referencyjna może osiągnąć nawet 4-5% do końca 2022 roku! To złe informacje dla osób spłacających np. kredyt hipoteczny. Ale dobre dla osób, które szukają okazji do oszczędzenia pieniędzy.

Aby wybrać najlepsze konto oszczędnościowe, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

 • oprocentowanie rachunku – naturalnie interesuje nas to, aby oprocentowanie było jak najwyższe, stąd najlepiej pokusić się o oferty, które przedstawiają się w tym aspekcie najlepiej. Pamiętajmy o tym, że oprocentowanie zawsze podawane jest w skali rocznej, dlatego gdy zamierzamy przetrzymać swoje oszczędności na koncie przez pół roku, naturalnie otrzymamy połowę zakładanego oprocentowania.
 • koszt wypłaty pieniędzy z konta – choć rachunek oszczędnościowy pozwala na to, aby wpłacać na niego regularnie kolejne środki, często wypłaty nie są darmowe. Można powiedzieć, że sprzyja to temu, aby nie sięgać po zaoszczędzone i odłożone pieniądze. Gdy jednak ważna jest dla nas możliwość szybkiej wypłaty środków, zbadajmy wcześniej, ile kosztuje ta opcja w poszczególnych bankach.
 • promocyjny okres podwyższonego oprocentowania – często banki kuszą nas wyższym niż normalnie oprocentowaniem, jednak zwykle taka promocja nie jest podarowana nam na zawsze. Warto przeczytać w umowie, ile miesięcy będziemy mogli się cieszyć z preferencyjnej oferty oprocentowania.
 • kwotę, do której wysokości obejmuje nas przedstawione w ofercie oprocentowanie – bywa także tak, ze przedstawione oprocentowanie konta jest obowiązujące tylko do pewnej kwoty, a powyżej niej dostajemy już niższą wartość procentową. Jeśli chce się przerzucić sporą ilość środków na swój rachunek, warto zwrócić uwagę na ten aspekt.
KontoOprocentowanieMax. kwota
eKonto oszczędnościowe
mBank
0,01 %do 100 000 zł
Elastyczne Konto Oszczędnościowe
GetinBank
1,70 %do 400 000 zł
Konto oszczędnościowe Profit
Bank Millennium
1,5 %do 100 000 zł
Banki oferują nie tylko różne oprocentowanie, ale także maksymalne kwoty na kontach oszczędnościowych.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych

Jak już wiemy, oprocentowanie kont oszczędnościowych ma związek z wysokością stóp procentowych. Oprocentowanie rachunku w wysokości 2-3% możemy aktualnie uznać za dobry wynik. Decydując się na wybór odpowiedniego banku i produktu, dobrze wykorzystać nasz ranking kont oszczędnościowych oraz zwrócić uwagę na to, jak często będziemy otrzymywać naliczone odsetki.

Pewnym standardem jest comiesięczne naliczenie odsetek, jednak pojawiają się na rynku także inne rozwiązania, dlatego warto bliżej przyjrzeć się tej kwestii podczas szukania najlepszych propozycji rachunków.

Gdy chcemy na koncie oszczędnościowym umieścić zaledwie kilka tysięcy złotych, nie będzie to nas zbyt ważne. Gdy jednak jest to na przykład 200 000 zł, wtedy kwestia częstotliwość naliczanych odsetek jest już kluczowa, ponieważ kolejne odsetki będą już liczone od wyższych kwot.

Konto oszczędnościowe wcale nie musi być założone w tym samym banku, w którym posiada się swój ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy). Takie rozwiązanie może sprzyjać niesięganiu po swoje zaoszczędzone środki.

Opłaty i podatki dotyczące oszczędności

Przyjrzyjmy się teraz opłatom oraz podatkom, które wiążą się z oszczędzaniem pieniędzy na koncie. Podstawowym podatkiem jest podatek od zysków kapitałowych, którego wysokość wynosi 19%. Jest to tak zwany podatek Belki – ta nazwa oczywiście pochodzi od nazwiska byłego ministra finansów Marka Belki. Identyczny podatek płaci się na przykład od zysków akcyjnych. Plusem jest jednak to, że bank automatycznie odcina tę kwotę od naszych odsetek, stąd nie musimy wykazywać dochodów zarobionych dzięki odsetkom w rozliczeniu podatkowym.

Inne opłaty mogą dotyczyć prowadzenia konta, choć często jest ono darmowe, oraz przelewów wychodzących z rachunku. Zwykle pierwszy tego rodzaju przelew jest darmowy, a za następne należy zapłacić około 10 złotych.

Konto oszczędnościowe dla dziecka

Bardzo dobrym zwyczajem jest uczenie swoich dzieci oszczędzania od najwcześniejszym lat życia. I wcale nie musi być to realizowane poprzez zakup świnki-skarbonki, ponieważ można zaoszczędzone złotówki przerzucać na założone dla dziecka konto oszczędnościowe.

Jeśli dziecko ma ochotę posiadać własne konto, musi poczekać do 13 roku życia, kiedy możliwe już będzie założenie odpowiedniego rachunku. Oczywiście potrzebna jet w takim przypadku zgoda rodzica. Wyrobienie u tak młodego człowieka odpowiednich nawyków może zaprocentować tym, że w swoim dorosłym życiu będzie on w bardziej świadomy sposób podchodził do kwestii wydawania pieniędzy.


Alternatywą dla konta w edukowaniu finansów młodego pokolenia może być też lokata dla dziecka.


Zupełnie inną historią jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, gdy dopiero się ono rodzi lub jest bardzo małe. Takie środki, które przez wiele lat podlegają oprocentowaniu, mogą przemienić się w pokaźną sumkę, którą nasz potomek może wybrać na przykład w dniu osiemnastych urodzin. Założenie takiego konta jest sposobem na myślenie przyszłościowe, które może zapewnić dziecku lepszy start w dorosłe życie.

Niektóre konta oszczędnościowe nie są oparte na stałym oprocentowaniu, stąd jeśli rachunek ma służyć przez wiele lat, istnieje szansa na to, że nasze oszczędności pozostaną jeszcze skuteczniej pomnożone.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Często lokata i konto oszczędnościowe to nazwy, które używane są przez niektórych zamiennie. Nie powinno się ich jednak traktować jako tego samego produktu finansowego, ponieważ występują pomiędzy nimi pewne różnice.

Gdy zakłada się lokatę, ustala się z bankiem pewien przedział czasowy, w którym ma ona działać. Aby zachować ustalone w umowie oprocentowanie, nie można pozwolić sobie na wypłatę pieniędzy z lokaty. Gdy sytuacja życiowa nas do tego zmusi, niestety stracimy naliczone odsetki lub zostaną one w znacznym stopniu obniżone. W przypadku konta oszczędnościowe jest inaczej – możemy wypłacać z niego pieniądze pod pewnymi warunkami bez strachu o utratę odsetek.

Drugą różnicą jest kwestia wpłat – na konto oszczędnościowe możemy swobodnie wpłacać pieniądze, na przykład poprzez ustawioną opcję miesięcznego przelewu automatycznego. Z kolei lokata zakładana jest na określoną wcześniej sumę, na przykład 20 000 złotych i przez cały okres trwania lokaty odsetki liczone są właśnie od tej kwoty. Nie ma możliwości dokonywania kolejnych wpłat na swoją lokatę.

Pokazuje to, że konto oszczędnościowe to zdecydowanie bardziej wygodne oraz elastyczne rozwiązanie od lokaty. Zwykle te dwa typy instrumentów finansowych mają podobne oprocentowanie (choć zwykle standardowo łatwiej o większy zysk na lokacie.

Rachunek oszczędnościowy to lepszy wybór dla osób ceniących wygodę. To produkt dostosowany do współczesnych, funkcjonalnych czasów. Musimy jednak zaznaczyć, że lokata będzie lepszym wyborem dla osób, które mają skłonność do wydawania swoich skumulowanych na koncie oszczędności. Perspektywa utraty odsetek spowoduje, że nie będziemy mieli ochoty wyciągnąć swoich oszczędności zbyt szybko. Sprawdź nasz ranking lokat, aby porównać oferty bankowe.

oszczędności Polaków

Ranking kont oszczędnościowych – wygodny i tani rachunek

Rachunek oszczędnościowy powinien być jedną z części portfela każdego przezornego Polaka. Trudno przewidzieć przyszłe wydarzenia, dlatego odpowiednie zabezpieczenie finansowe jest po prostu niezbędne. Aby wybrać najlepsze i dostosowane do Twoich potrzeb konto oszczędnościowe, przyjrzyj się poszczególnym propozycjom w naszym rankingu.

Oczywiście oprocentowanie jest bardzo ważne – konta z najwyższym wskaźnikiem okupują szczytowe miejsca w naszym rankingu. Jednak warto przyjrzeć się także temu, jak długo możemy skorzystać z preferencyjnego oprocentowania oraz do jakiej kwoty jest ono naliczane. Pamiętajmy, że oszczędzanie jest proste, gdy mamy do tego wygodne narzędzie, takie jak najlepsze konto oszczędnościowe.

4.4/5 - (92 votes)
Komentarze (2)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • H
  H
  Halina Jaworska
  28.01.2022, 13:14

  Proszę o kredyt w kwocie 25 000 na 60 miesięcy na spłatę innych pożyczek bardzo proszę o pomoc i odpowiedź na gmeil

 • G
  G
  Grzegorz
  25.12.2021, 00:13

  Hej. Ja osobiście używam aktualnie konta w BOŚ banku i jestem z niego bardzo zadowolony. Jako, że korzystam z karty regularnie nie naliczają mi żadnych opłat za prowadzenie konta. Ogólnie ich aplikacja mobilna też mi się bardzo podoba. Jest bardzo intuicyjna i w ogóle klasa. W dodatku jak mam jakiś problem to dzwonię na ich infolinie i zawsze bez monotonnego czekania na połączenie od razu mam kontakt z konsultantem i rozwiązujemy problem.

NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x