Ranking Kont Oszczędnościowych – czerwiec 2023

Konto oszczędnościowe to jeden ze sposobów na to, by bezpiecznie odłożyć swoje ciężko zarobione pieniądze i jeszcze coś na tym zarobić. Trudno jednak znaleźć najlepsze konta oszczędnościowe wśród wielu konkurencyjnych propozycji. Z tego powodu przygotowaliśmy ranking kont oszczędnościowych, który pomoże w wybraniu najbardziej atrakcyjnej oferty. Sprawdź, na które konto się zdecydować!

Ranking kont oszczędnościowych:

Jak inwestować w czasie rosnących stóp procentowych i inflacji

Zarabianie naturalnie łączy się nie tylko z pozyskiwaniem środków, dzięki którym spełnia się podstawowe potrzeby czy też zachcianki. Ważna jest także kwestia odkładania pewnej części wynagrodzenia, aby móc zbudować tzw. poduszkę finansową, która pozwoli na to, aby przetrwać w trudniejszych ekonomicznie czasach.

Trzymanie jednak swoich odłożonych pieniędzy w domu lub też na typowym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym nie jest zbyt dobrym pomysłem. Głównym tego powodem jest to, że wartość pieniądza podlega ciągłym wahaniom, na które wpływa inflacja.

Dlatego, aby spróbować skutecznie „uciec inflacji”, potrzebne jest najlepsze konto oszczędnościowe, które pozwoli ciągle podnosić wartość naszych odłożonych środków. Sprawdźmy teraz, na co zwrócić uwagę, chcąc otworzyć swój rachunek oszczędnościowy.

Jak działa konto oszczędnościowe? To proste! Jest to konto oprocentowane, na które można automatycznie lub ręcznie przelewać kolejne środki, a także je wypłacać za pewną opłatą.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Warto przed określeniem tego, co jest ważne w ofercie poszczególnych kont oszczędnościowych, zaznaczyć, że zarobek uzyskiwany w ten sposób nie jest już tak wysoki, jak miało to miejsce na przykład na przełomie 2000 roku. Oprocentowanie konta oszczędnościowego było wtedy naprawdę przyzwoite.

Wpływ ma na to miała oczywiście wysokość stóp procentowych, w tym najważniejszej – stopy referencyjnej. Dwadzieścia lat temu wynosiła ona aż 20 punktów procentowych.

Obecnie – po okresie ultra niskich stóp procentowych (nawet 0,10%!) – Rada Polityki Pieniężnej jest w cyklu podwyżek. Analitycy finansowi wskazują, że stopa referencyjna może osiągnąć nawet 7-8% do końca 2023 roku! To złe informacje dla osób spłacających np. kredyt hipoteczny oparty na zmiennej stopie oprocentowania. Ale dobre dla osób, które szukają okazji do oszczędzenia pieniędzy.

Aby wybrać najlepsze konto oszczędnościowe, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

 • oprocentowanie rachunku – naturalnie interesuje nas to, aby oprocentowanie było jak najwyższe, stąd warto pokusić się o oferty, które przedstawiają się w tym aspekcie najlepiej. Pamiętajmy o tym, że oprocentowanie zawsze podawane jest w skali rocznej, dlatego gdy zamierzamy przetrzymać swoje oszczędności na koncie przez pół roku, naturalnie otrzymamy połowę zakładanego oprocentowania.
 • Koszt wypłaty pieniędzy z konta – choć rachunek oszczędnościowy pozwala na to, aby wpłacać na niego regularnie kolejne środki, często wypłaty nie są darmowe. Można powiedzieć, że sprzyja to temu, aby nie sięgać po zaoszczędzone i odłożone pieniądze. Gdy jednak ważna jest dla nas możliwość szybkiej wypłaty środków, zbadajmy wcześniej, ile kosztuje ta opcja w poszczególnych bankach.
 • Promocyjny okres podwyższonego oprocentowania – często banki kuszą nas wyższym niż normalnie oprocentowaniem, jednak zwykle taka promocja nie jest podarowana nam na zawsze. Warto przeczytać w umowie, ile miesięcy obowiązuje promocyjne oprocentowanie. Jeśli np. wynosi ono 5% i obowiązuje przez pół roku, a a oprocentowanie standardowe to 3% – nasze nominalne oprocentowanie to tak naprawdę 4%.
 • kwotę, do której wysokości obejmuje nas przedstawione w ofercie oprocentowanie – bywa także tak, ze przedstawione oprocentowanie konta jest obowiązujące tylko do pewnej kwoty, a powyżej niej dostajemy już niższą wartość procentową. Jeśli chce się przerzucić sporą ilość środków na swój rachunek, warto zwrócić uwagę na ten aspekt.

KontoOprocentowanieMax. kwotaCzas obowiązywania
eKonto oszczędnościowe
mBank
0,75 %do 100 000 złBezterminowo
Elastyczne Konto Oszczędnościowe
GetinBank
6 %do 400 000 zł3 miesiące
Elastyczne Konto Oszczędnościowe
GetinBank
6%do 10 000 zł12 miesięcy
Konto oszczędnościowe Profit
Bank Millennium
0,75 %do 50 000 złBezterminowo
Banki oferują nie tylko różne oprocentowanie, ale także maksymalne kwoty na kontach oszczędnościowych.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych

Jak już wiemy, oprocentowanie kont oszczędnościowych ma związek z wysokością stóp procentowych. Oprocentowanie rachunku w wysokości 4-5% możemy aktualnie uznać za dobry wynik. Najczęściej będzie to jednak oprocentowanie promocyjne, które będzie obowiązywać przez 3 czy 6 miesięcy. Decydując się na wybór odpowiedniego banku i produktu, dobrze wykorzystać nasz ranking kont oszczędnościowych oraz zwrócić uwagę na to, jak często będziemy otrzymywać naliczone odsetki.

Pewnym standardem jest comiesięczne naliczenie odsetek, jednak pojawiają się na rynku także inne rozwiązania, dlatego warto bliżej przyjrzeć się tej kwestii podczas szukania najlepszych propozycji rachunków.

Gdy chcemy na koncie oszczędnościowym umieścić zaledwie kilka tysięcy złotych, nie będzie to dla nas zbyt ważne. Gdy jednak jest to na przykład 200 000 zł, wtedy kwestia częstotliwość naliczanych odsetek jest już kluczowa, ponieważ kolejne odsetki będą już liczone od wyższych kwot.

Konto oszczędnościowe wcale nie musi być założone w tym samym banku, w którym posiada się konto osobiste. Takie rozwiązanie może sprzyjać niesięganiu po swoje zaoszczędzone środki. Posiadnie konta osobistego i rachunku oszczędnościowego w tym samym banku pozwoli jednak zaoszczędzić na przelewach i pomoże załatwić wszystko w ramach jednego portalu bankowego.

Opłaty i podatki dotyczące oszczędności

Przyjrzyjmy się teraz opłatom oraz podatkom, które wiążą się z oszczędzaniem pieniędzy na koncie.

Podstawowym podatkiem jest podatek od zysków kapitałowych, którego wysokość wynosi 19%. Jest to tak zwany podatek Belki – ta nazwa oczywiście pochodzi od nazwiska byłego ministra finansów Marka Belki. Identyczny podatek płaci się na przykład od zysków akcyjnych.

Plusem jest jednak to, że bank automatycznie odcina tę kwotę od naszych odsetek, stąd nie musimy wykazywać dochodów zarobionych dzięki odsetkom w rozliczeniu podatkowym.

Inne opłaty mogą dotyczyć prowadzenia konta, choć często jest ono darmowe, oraz przelewów wychodzących z rachunku. Zwykle pierwszy tego rodzaju przelew jest darmowy, a za następne należy zapłacić około 10 złotych.

Kolejne partie polityczne postulują, aby znieśc podatek Belki. Jeśliby się to udało, więcej pieniędzy zostałoby w kieszeni osób oszczędzających na lokatach i kontach oszczędnościowych.

Konto oszczędnościowe dla dziecka

Bardzo dobrym zwyczajem jest uczenie swoich dzieci oszczędzania od najwcześniejszych lat życia. I wcale nie musi być to realizowane poprzez zakup świnki-skarbonki, ponieważ można zaoszczędzone złotówki przerzucać na założone dla dziecka konto oszczędnościowe.

Jeśli dziecko ma ochotę posiadać własne konto, musi poczekać do 13 roku życia, kiedy możliwe już będzie założenie odpowiedniego rachunku. Oczywiście potrzebna jet w takim przypadku zgoda rodzica. Wyrobienie u tak młodego człowieka odpowiednich nawyków może zaprocentować tym, że w swoim dorosłym życiu będzie on w bardziej świadomy sposób podchodził do kwestii wydawania pieniędzy.


Alternatywą dla konta w edukowaniu finansów młodego pokolenia może być też lokata dla dziecka.


Zupełnie inną historią jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, gdy dopiero się ono rodzi lub jest bardzo małe. Takie środki, które przez wiele lat podlegają oprocentowaniu, mogą przemienić się w pokaźną sumkę, którą nasz potomek może wybrać na przykład w dniu osiemnastych urodzin. Założenie takiego konta jest sposobem na myślenie przyszłościowe, które może zapewnić dziecku lepszy start w dorosłe życie.

Niektóre konta oszczędnościowe nie są oparte na stałym oprocentowaniu, stąd jeśli rachunek ma służyć przez wiele lat, istnieje szansa na to, że nasze oszczędności pozostaną jeszcze skuteczniej pomnożone.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Lokata i konto oszczędnościowe to terminy, które bywają przez niektórych używane zamiennie. Nie powinno się ich jednak traktować jako tego samego produktu finansowego, ponieważ występują pomiędzy nimi pewne znaczące różnice.

Gdy zakłada się lokatę, ustala się z bankiem pewien przedział czasowy, w którym ma ona działać. Aby zachować ustalone w umowie oprocentowanie, nie można pozwolić sobie na wypłatę pieniędzy z lokaty. Gdy sytuacja życiowa nas do tego zmusi, niestety stracimy naliczone odsetki lub zostaną one w znacznym stopniu obniżone. W przypadku konta oszczędnościowe jest inaczej – możemy wypłacać z niego pieniądze pod pewnymi warunkami bez strachu o utratę odsetek.

Drugą różnicą jest kwestia wpłat – na konto oszczędnościowe możemy swobodnie wpłacać pieniądze, na przykład poprzez ustawioną opcję miesięcznego przelewu automatycznego. Z kolei lokata zakładana jest na określoną wcześniej sumę, na przykład 20 000 złotych i przez cały okres trwania lokaty odsetki liczone są właśnie od tej kwoty. Nie ma możliwości dokonywania kolejnych wpłat na swoją lokatę.

Pokazuje to, że konto oszczędnościowe to zdecydowanie bardziej wygodne oraz elastyczne rozwiązanie od lokaty. Zwykle te dwa typy instrumentów finansowych mają podobne oprocentowanie (choć zwykle standardowo łatwiej o większy zysk na lokacie).

Rachunek oszczędnościowy to lepszy wybór dla osób ceniących sobie wygodę. To produkt dostosowany do współczesnych, funkcjonalnych czasów. Musimy jednak zaznaczyć, że lokata będzie lepszym wyborem dla osób, które mają skłonność do wydawania swoich skumulowanych na koncie oszczędności. Perspektywa utraty odsetek spowoduje, że nie będziemy mieli ochoty wyciągnąć swoich oszczędności zbyt szybko. Sprawdź nasz ranking lokat, aby porównać oferty bankowe.

Konto oszczędnościoweLokata
Można swobodnie wpłacać środkiJest zawierana na określony czas z określoną sumą środków
Nie stracimy odsetek, gdy wypłacimy pieniądzeNie można dopłacać środków w trakcie trwania umowy
Zwykle pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa, następne już kosztująGdy wypłacimy środki przed czasem, stracimy odsetki
Oprocentowanie niższe niż na lokacieMa zwykle wyższe oprocentowanie niż konto oszczędnościowe
Od zysku potrącany jest podatek BelkiOd zysku potrącany jest podatek Belki
Swobodny dostęp do środków może nie sprzyjać oszczędzaniuŁatwiej się oszczędza, gdy nie ma się swobodnego dostępu do środków

Zobacz też: Lokata a konto oszczędnościowe – co lepsze?


oszczędności Polaków

Ranking kont oszczędnościowych – wygodny i tani rachunek

Rachunek oszczędnościowy powinien być jedną z części portfela każdego przezornego Polaka. Trudno przewidzieć przyszłe wydarzenia, dlatego odpowiednie zabezpieczenie finansowe jest po prostu niezbędne. Aby wybrać najlepsze i dostosowane do Twoich potrzeb konto oszczędnościowe, przyjrzyj się poszczególnym propozycjom w naszym rankingu.

Oczywiście oprocentowanie jest bardzo ważne – rachunki z najwyższym wskaźnikiem okupują szczytowe miejsca w naszym rankingu kont oszczędnościowych. Jednak warto przyjrzeć się także temu, jak długo możemy skorzystać z preferencyjnego oprocentowania oraz do jakiej kwoty jest ono naliczane.

Pamiętajmy, że oszczędzanie jest proste – gdy mamy ku temu wygodne narzędzie, takie jak najlepsze konto oszczędnościowe.

4.4/5 - (95 votes)
Komentarze (3)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • M
  M

  Matowski

  09.06.2022, 16:10

  Wyróżniający się komentarz

  Ja od 16 maja, a dokładnie od wieczora 15 maja na koncie oszczędnościowym w Nest Bank mam 5,9 %, czyli na tamten czas wibor 3m minus 0,5% marża banku, Osoby co założyły jeszcze wcześniej KO mają procent bez marży, czyli wtedy wibor 3m miał 6,4%, więc jak na razie jest to najlepsze KO dostępne, gorzej mają nowi kliencie bo najpierw mają wyższe marże, ale z czasem marża się zmniejsza. Najlepiej było założyć KO na początku roku jak stopy szły do góry, to teraz marże były by niskie, jeszcze jest kolejny plus że ja akurat nie mam limitu kwotowego.

 • G
  G

  Grzegorz

  25.12.2021, 00:13

  Wyróżniający się komentarz

  Hej. Ja osobiście używam aktualnie konta w BOŚ banku i jestem z niego bardzo zadowolony. Jako, że korzystam z karty regularnie nie naliczają mi żadnych opłat za prowadzenie konta. Ogólnie ich aplikacja mobilna też mi się bardzo podoba. Jest bardzo intuicyjna i w ogóle klasa. W dodatku jak mam jakiś problem to dzwonię na ich infolinie i zawsze bez monotonnego czekania na połączenie od razu mam kontakt z konsultantem i rozwiązujemy problem.

 • H
  H

  Halina Jaworska

  28.01.2022, 13:14

  Wyróżniający się komentarz

  Proszę o kredyt w kwocie 25 000 na 60 miesięcy na spłatę innych pożyczek bardzo proszę o pomoc i odpowiedź na gmeil