Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – jak złożyć wniosek?

Nowe świadczenie wychowawcze dla rodzin, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Rodzice i opiekunowie mogą wybrać, czy chcą otrzymywać je przez rok po 1 tys. zł, czy po 500 zł przez 2 lata. Jak złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO)?

1 stycznia 2022 r. to przełomowa data dla polskich rodzin, bo wtedy właśnie wszedł w życie RKO, czyli nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. W sumie na rodzinnym kapitale opiekuńczym możesz zyskać do 12 tys. zł, bez kryterium dochodowego.

Jak szacuje minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg nowym świadczeniem objętych zostanie ok. 615 tys. dzieci, w wieku od 12. do 35 miesiąca życia.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - czym jest i jak działa

500 zł przez 2 lata lub 1 tys. miesięcznie przez rok

To Ty jako rodzic możesz zdecydować, w jakiej wysokości będziesz otrzymywać świadczenie:

 • przez rok po 1 tys. zł miesięcznie albo
 • przez 2 lata po 500 zł miesięcznie.

Od Ciebie również zależeć będzie, na co przeznaczysz zdobyte środki. Np. na opłacenie żłobka, pensje dla niani czy pokrycie samodzielnej opieki nad maluchem. Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego przysługuje nawet wtedy, gdy w dniu wejścia nowych przepisów, masz już dzieci, które ukończyły rok, a nie skończyły jeszcze 35. miesiąca życia.

Kiedy złożyć wniosek? Przykłady

Przykład 1.

Masz dziecko urodzone 20 sierpnia 2020 r. i chcesz otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy? Złóż wniosek o świadczenie w styczniu 2022 r. Środki zostaną Ci przyznane od stycznia i będą przysługiwać do końca miesiąca, w którym maluch skończy 35 miesiąc życia.

Przykład 2.

Urodziłaś dziecko 15 września 2021 r. i chcesz dostać rodzinny kapitał opiekuńczy? Złóż wniosek o świadczenie między 1 czerwca 2022 r. a 31 października 2022 r. (jeśli złożysz wniosek 1 stycznia 2022 r., nie zostanie on przyjęty). Środki będziesz otrzymywać od miesiąca, w którym dziecko skończy 12 miesiąc życia.

Przykład 3.

Urodziłaś dziecko 5 października 2021 r. i nie wiesz, co zrobić, by otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy? Złóż wniosek o świadczenie między 1 lipca 2022 r. a 30 listopada 2022 r. Dzięki temu otrzymasz świadczenie w pełnej wysokości. Środki będziesz dostawać od miesiąca, w którym dziecko skończy 12 miesiąc życia.

Złóż wniosek o RKO między 9 a 13 miesiącem życia dziecka. Dzięki temu otrzymasz kapitał opiekuńczy w pełnej kwocie. W przypadku, gdy prześlesz go ZUS po upływie tego okresu, będzie on liczony od miesiąca złożenia wniosku. .

Gdzie i jak złożysz wniosek?

Wniosek o RKO rozpatrywany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie drogą elektroniczną. Sam formularz wyślesz poprzez:

 • Portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia,
 • PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych)
 • bankowość elektroniczną: Bank PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Millennium, Pekao, Getin Noble Bank, Bank Pocztowy i Credit Agricole Bank Polska.

Od 1 lutego 2022 r. ZUS przyjmuje wnioski również elektronicznie od Alior Bank, BNP Paribas, Santander BP, SGB Bank, SKOK Energia, SKOK Śląsk, SKOK Wisła, SKOK Progres, SKOK Stefczyka, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta, SKOK Chmielewskiego, SKOK Kwiatkowskiego, SKOK Szopienice, SKOK Świdnik, SKOK Centrum, Krakowska SKOK, SKOK Ziemi Rybnickiej oraz SKOK Unii Lubelskiej.


→ Sprawdź, jakie firmy udzielają pożyczki na 500 plus.


Jak długo przysługuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Świadczenie będziesz otrzymywać od pierwszego dnia miesiąca, w którym drugie i każde kolejne dziecko skończyło rok, do ostatniego dnia miesiąca, w którym ukończyły one 35 miesiąc.

Z kolei przysposobienie dziecka gwarantuje świadczenie od 1. dnia 12 miesiąca (liczonego od dnia, w którym wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania ws. jego przysposobienia), do końca 35 miesiąca, ale maksymalnie do:

 • miesiąca, w którym dziecko ukończy 7 lat,
 • miesiąca, w którym dziecko ukończy 10 lat (dla dziecka, który ma odroczony obowiązek szkolny).

Jak szybko otrzymasz pieniądze?

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym określa maksymalny termin dla ZUS ws. rozpatrzenia wniosku. Są to dokładnie 2 miesiące. Z kolei sama wypłata w formie bezgotówkowej nastąpi od miesiąca złożenia wniosku. Pieniądze trafią do Ciebie:

 • na wskazany we wniosku numer konta bankowego w Polsce albo
 • na rachunek bankowy w państwie członkowskim UE/EFTA, jeśli tam mieszkasz.

Jeśli masz opiekę naprzemienną (jesteś po rozwodzie, w trakcie separacji, żyjesz w rozłączeniu), będziesz otrzymywała na dziecko połowę kwoty za dany miesiąc (250 zł albo 500 zł).

Co dołączyć do wniosku o RKO?

Jako rodzic dziecka, wystarczy, że złożysz prawidłowo wypełniony wniosek RKO-R. Natomiast, gdy starasz się o opiekę i wystąpiłeś do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka, składasz wniosek RKO-O. W zależności od Twojej sytuacji rodzinnej mogą też być potrzebne poniższe dokumenty:

 • zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu ws. przysposobienia dziecka (gdy przyjąłeś dziecko na wychowanie),
 • oświadczenie o dacie przyjęcia na wychowanie dziecka,
 • decyzję albo zaświadczenie dyrektora szkoły publicznej o odroczeniu obowiązku szkolnego (gdy dziecko od 7 do 10 lat ma odroczony obowiązek szkolny),
 • orzeczenie sądu o ustanowieniu opieki naprzemiennej (jeśli opiekujesz się dzieckiem na przemian z drugim rodzicem).

O rodzinny kapitał opiekuńczy mogą się dodatkowo starać cudzoziemcy pod warunkiem, że potwierdzą swój pobyt w Polsce, np. kartą pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” lub kartą stałego pobytu. Ten ostatni warunek nie dotyczy obywateli UE i EFTA.

Co dalej?

Wiadomość o przyznaniu kapitału ZUS prześle Ci na adres e-mailowy oraz na numer telefonu podany w formularzu.

 • W przypadku drobnych poprawek będziesz miał 14 dni na ich zmianę,
 • Gdy nie złożysz wszystkich wymaganych dokumentów, będziesz miał od 14 do 30 dni na ich dostarczenie.

Dofinansowanie do pobytu w żłobku

Na młodych rodziców czeka jeszcze jedna niespodzianka. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem kolejnego już dofinansowania w kwocie 400 zł miesięcznie na dziecko do lat 3 w żłobku, klubie dziecięcym albo u dziennego opiekuna. Może to być, np. pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie.

Tutaj również nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe, a samo rozwiązanie ma wejść w życie od 1 kwietnia 2022 r. Wtedy też będzie możliwe złożenie wniosku. Sam dodatek będzie przysługiwał z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

Dofinansowanie do opieki nad dziećmi do 3 roku życia

12 tysięcy na dziecko w portfelu rodziców

Kolejne 500+ (lub 1 tys. zł), czyli 12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego jest na razie w swojej początkowej fazie. Jednak już teraz możemy śmiało stwierdzić, że program cieszy się dużym zainteresowaniem. W ciągu niespełna 3 tygodni od jego ogłoszenia rodzice i opiekunowie złożyli wnioski na 400 tys. dzieci z 615 tys. wszystkich uprawnionych.

MRiPS zadowala tak duża popularność rodzinnego kapitału, a my zastanawiamy się, czy Polki i Polacy mają rzeczywiście powody do radości z kolejnego programu. Ceny kosmicznie rosną, inflacja już teraz jest na poziomie 8-9 proc., a w kolejce na pomoc czekają przecież też inne potrzebujące grupy społeczne, których w naszym kraju nie brakuje.

Przeczytaj —>Ile wynosi zasiłek stały w 2022 roku?

Rodzinny kapitał opiekuńczy = kupowanie wyborców?

Przychylni rządowi Mateusza Morawieckiego nie są z kolei pracujący Polacy, którzy zarzucają partii rządzącej kupowanie wyborców. Niedawno Instytut Badań Strukturalnych2 opublikował raport, z którego wynika, że gdyby nie dodatek 500+ PiS zapewne nie miałby w 2019 r. większości w parlamencie, którą zapewniły mu przede wszystkim głosy polskich rodzin.

Teraz tuż przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w 2023 r. wydaje się, że rząd ponownie liczy na ich poparcie, wprowadzając kolejne świadczenie rodzinne. Czy jednak rzeczywiście potrzebny jest kolejny transfer pieniędzy, skoro i 500+ nie zrealizowało swojego celu?

Na forach możemy spotkać się z wieloma skrajnie różnymi wpisami.

Rozdawnictwa ciąg dalszy. 500+, 300+, emerytury dla nigdy niepracujących mamusiek, teraz kapitał opiekuńczy. PiS doprowadził rozdawnictwo do granic absurdu.

Po co te pieniądze? Lepiej dajcie lepsze wypłaty i/lub tańsze produkty

Ja nie chcę żadnego ładu. Weźcie obniżcie składki dla jednoosobowych firm, cenę paliwa i jedzenia… Może opłaty za czynsz też w dół? Ta inflacja to paranoja

Ciekawe co sądzą o tych opiniach nasi Czytelnicy? W końcu te środki trafiają zarówno do rodzin biednych jak i bogatych. Czy może rząd, nie skończy na obietnicach i tym razem skieruje swoją pomoc w kierunku najbardziej potrzebujących? Chcielibyśmy, aby pieniądze obywateli były wydawane rozsądnie. Czy jest to jednak obecnie możliwe?

Źródło:

1. gov.pl/web/rodzina/rodzicu-wniosek-o-rodzinny-kapital-opiekunczy-zlozysz-od-1-stycznia-2022-r

2. ibs.org.pl/publications/wplyw-programu-rodzina-500-na-wyniki-wyborow-w-polsce/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (5 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie