SGB Bank – opinie i recenzja

Nieco z dala od głośnych kampanii reklamowych, chwytliwie nazwanych produktów bankowych i ambicji budowania ogólnokrajowego finansowego giganta, w stabilnych warunkach funkcjonuje zupełnie inna forma prowadzenia usług bankowych – banki spółdzielcze. Przyglądamy się dzisiaj jednemu z największych w Polsce, dobrze znanym przede wszystkim na szczeblu lokalnym. Co warto wiedzieć o ofercie SGB Bank?

SGB Bank

Podobnie jak w kontrze do takich ogólnopolskich form usług, jak duże sklepy czy sieci restauracji działają biznesy o bardziej regionalnym zasięgu, tak i w branży bankowej silną przeciwwagą dla wielkich banków komercyjnych są banki spółdzielcze. Koncentrują się one na zrzeszaniu sieci dziesiątek, a nawet setek małych, regionalnie funkcjonujących banków pod jednym szyldem, dając im jednak autonomię. Dobrym przykładem takiej instytucji jest SGB Bank, którego ofertę sprawdzamy dzisiaj bardzo dokładnie.

SGB Bank – historia i podstawowe informacje

Początek historii SGB Banku sięga 1990 roku, kiedy to w Poznaniu z inicjatywy wielu spółdzielczych banków działających na obszarze dzisiejszego województwa wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego założony został Gospodarczy Bank Wielkopolski SA, czyli GBW. W kolejnych latach SGB umacniał swoją pozycję głównie na arenie średniej i niewielkiej wielkości miejscowości na obszarze Polski Zachodniej, rozwijając obszerne usługi bankowe dla zróżnicowanego grona klientów.

Przełomowy moment w historii ówczesnego GBW Banku nastąpił w 2001 roku, kiedy to z inicjatywy tej instytucji oraz Bałtyckiego Banku Regionalnego powstała spółka akcyjna pod nazwą Spółdzielcza Grupa Bankowa. W ten sposób powstał duży bank komercyjny o spółdzielczym i zrzeszającym charakterze, obejmujący systematycznie coraz większy obszar Polski. W 2002 roku SGB Bank połączył się z kolejnymi instytucjami, z Pomorsko-Kujawskim Bankiem Regionalnym, a 9 lat później szeregi uzupełnił Mazowiecki Bank Regionalny. Wtedy to zdecydowano się przyjąć handlową nazwę SGB-Bank lub SGB Bank.

Dzisiaj SGB Bank to drugi największy bank spółdzielczy w Polsce, zrzeszający pod swoim charakterystycznym zielonym szyldem niemal 200 instytucji działających na obszarze całego kraju. Nieprzerwanie od 30 lat funkcjonowania, jego siedziba znajduje się w Poznaniu, za to obszar działania systematycznie poszerzany jest o kolejne regiony Polski Zachodniej, Centralnej i Wschodniej.

SGB Bank specjalizuje się w kompleksowej obsłudze firm na terenie miast i wsi, przedsiębiorców rolno-spożywczych, rolników, jak i klientów detalicznych. Jego dumne hasło to „W świecie, w którym liczą się pieniądze, my pamiętamy o ludziach” – sprawdźmy, jak omawiana sieć banków stara się zachęcić do skorzystania ze swoich usług potencjalnych klientów.

SGB Bank opinie

Choć SGB Bank koncentruje się na tradycyjnej formie świadczenia usług bankowych z naciskiem na stacjonarne oddziały, to także i na temat tego banku zainteresowani konsumenci chętnie poszukują w sieci niezbędnych informacji. Zainteresowanie wzbudza zarówno oferta usług dla przedsiębiorców i klientów sektora rolniczego, jak i klientów prywatnych. Jak to jednak zazwyczaj ze zbieraniem usług o zwracającej uwagę ofercie bankowej, dobrym dopełnieniem dla pozyskanej wiedzy są też informacje o opiniach dotychczasowych klientów banku.

W tym celu, bardzo pomocne okazuje się hasło „SGB Bank opinie„, po którego wyszukaniu możemy dowiedzieć się, że konsumenci cenią ten bank za bardzo obszerną sieć placówek stacjonarnych. Spotkać je można nie tylko w miejscowościach powiatowych, ale i niekiedy jeszcze mniejszych, gminnych. Znaczenie dla wielu ma również duża oferta produktów spersonalizowanych z myślą o przedsiębiorcach rolnych i nie tylko. Z drugiej strony, narzekania pojawiają się na temat mało wygodnego projektu strony internetowej i rozbieżności między układem witryn poszczególnych oddziałów SGB Banku.

Z czego składa się oferta tego banku?

Zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy już wcześniej, SGB Bank świadczy kompleksowe usługi zarówno dla klientów prywatnych (detalicznych), jak i rolników, a także drobnych i średnich przedsiębiorców z całego kraju za pomocą regionalnych oddziałów. Na jakich produktach opiera się oferta SGB Banku i co warto o niej wiedzieć? Sprawdźmy.

 1. Konta osobiste.
 2. Kredyty gotówkowe.
 3. Lokaty oszczędnościowe.
 4. Kredyty hipoteczne.
 5. Kredyty konsolidacyjne.
 6. Usługi skarbowe.
 7. Usługi ze świadczeniem 500+.
 8. Przelewy walutowe.
 9. Ubezpieczenia.
 10. Kantor walut.
 11. Przelewy natychmiastowe.
 12. Kredyty odnawialne.
 13. Pożyczki hipoteczne.
 14. Kredyty studenckie.
 15. Usługi assistance.
SGB Bank

Przegląd świadczonych usług – klienci indywidualni

Po pobieżnym opisaniu najważniejszych usług, jakie można uzyskać w banku SGB, przyglądamy się teraz szczegółowo wszystkim produktom finansowym kierowanym do poszczególnych grup odbiorców. W pierwszej kolejności analizujemy to, na co można liczyć z pozycji klienta prywatnego, bazując na aktualnych informacjach znajdujących się na stronie internetowej SGB Bank.

 1. Konta.
  – Konto osobiste (Konto TAK!).
  – ROR.
  – Rachunek a-vista w walutach wymienialnych.
  – Konto z kartą Start.
 2. Katy.
  – Debetowe.
  – Prepaid.
  – Mobilne.
  – Kredytowe.
  – Walutowe.
  – 3D Secure.
  – Karta Kibica.
  – Portfel SGB.
 3. Kredyty.
  – Odnawialny.
  – Gotówkowy.
  – Mieszkaniowy.
  – Konsolidacyjny.
  – Studencki.
  – Na finansowanie remontów z BGK.
  – Pożyczka hipoteczna.
 4. Przelew natychmiastowy.
  – Przelew natychmiastowy.
 5. Lokaty.
  – Terminowe w złotych.
  – Terminowe w walutach wymienialnych.
  – Dynamiczna (Plejada Plus).
  – Lokata SGB.
  – Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).
 6. Kantor SGB.
  – Kantor SGB.
 7. Ubezpieczenia.
  – Życiowe.
  – Majątkowe.
  – Kart.
  – Assistance.
 8. Operacje walutowe.
  – Płatności zagraniczne.
  – Wykaz rachunków nostro.
 9. Usługi skarbowe.
  – Transakcje wymiany walut z natychmiastową dostawą waluty.
  – Inwestowanie nadwyżek.
 10. Rodzina 500+.
  – Złożenie wniosku.
 11. Dobry Start.
  – Złożenie wniosku.

Przegląd świadczonych usług – pozostali klienci

SGB Bank to także szeroki pakiet usług stworzony z myślą o klientach z sektoru przedsiębiorstw i rolnictwa, dlatego w tej części tekstu zajmujemy się przedstawieniem najważniejszych rozwiązań oferowanych z myślą i o tej grupie klientów. Podobnie jak w powyższym przykładzie opisanym przez nas, informacje przedstawiamy w oparciu to zawartość strony internetowej banku SGB.

 • Oferta dla firm.
  – Rejestr akcjonariuszy.
  – Pakiet dla firm (Wiele za niewiele).
  – Konta.
  – Karty.
  – Terminale płatnicze.
  – Kredyty.
  – Przelew natychmiastowy.
  – Lokaty.
  – Kantor SGB.
  – Leasing.
  – Ubezpieczenia.
  – Gwarancje i poręczenia.
  – Operacje walutowe.
  – Usługi skarbowe.
 • Oferta dla rolników.
  – Konta.
  – Karty.
  – Przelew natychmiastowy.
  – Kredyty.
  – Kredyty preferencyjne.
  – Lokaty.
  – Kantor SGB.
  – Ubezpieczenia.
  – Gwarancje i poręczenia.
  – Operacje walutowe.
  – Usługi skarbowe.
  – Leasing i pożyczka (AGRO, AGRO Auto).

SGB Bank – reprezentatywny przykład kredytu

Przyszła pora na scharakteryzowanie kluczowych informacji na temat jednego z podstawowych i najpopularniejszych produktów finansowych tworzących ofertę SGB Banku. Jest to oferta kredytu gotówkowego kierowanego do klientów indywidualnych, który opisywany bank reklamuje po prostu jako „kredyt gotówkowy„.

Niestety, znalezienie informacji na temat jego reprezentatywnych, przykładowych parametrów nie było proste – na stronie internetowej SGB Bank widoczny jest tylko wyżej przytoczony spis dostępnych produktów kredytowych, bez szczegółowych informacji. W celu ich namierzenia, konieczne jest odwiedzenie odrębnej strony internetowej jednego z regionalnych oddziałów banku. Padło losowo na SGB Więcbork, gdzie udało nam się znaleźć wszystkie niezbędne przykładowe dane o kredycie konsumenckim w SGB.

 • Produkt bankowy: Pożyczka gotówkowa.
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): 38,61%.
 • Oprocentowanie zmienne: 9,99%.
 • Całkowita kwota kredytu: 4 000 zł.
 • Prowizja: 495,50 zł.
 • Odsetki: 233,87 zł.
 • Opłata administracyjna: 10 zł.
 • Koszty ustanowienia i zwolnienia zabezpieczeń: 10 zł.
 • Całkowity koszt kredytu: 749,37 zł.
 • Całkowita kwota do zapłaty: 4 749,37 zł.
 • Liczba rat: 12.
 • Wysokość raty: 394,95 zł.

Jak zrobić wyciąg z konta w Banku Spółdzielczym?

Klient SGB Banku za pośrednictwem nowoczesnego i wygodnego portalu transakcyjnego może w 100% online np. pobrać historię transakcji ze swojego rachunku i zapisać ją na dysku. Pokazujemy, jak to działa.

Na początku należy wejść na stronę główną SGB Banku, kierując się do prawego górnego rogu, gdzie tradycyjnie już dla usług bankowych online umieszczono przycisk do logowania.

wyciąg Bank Spółdzielczy

Wczytany zostanie formularz do logowania w serwisie transakcyjnym SGB24. Dostęp do niego uzyskujemy za pomocą wpisania identyfikatora, a także hasła logowania.

wyciąg Bank Spółdzielczy

Po zalogowaniu się do serwisu bankowości online, należy wybrać znajdujący się na menu przycisk „Rachunki”.

wyciąg Bank Spółdzielczy

Po otwarciu tej zakładki należy wybrać historię naszego rachunku bankowego, gdzie pozostaje już tylko kliknąć skrót „Wyciągi” i pobrać historię transakcji z interesującego Klienta okresu rozliczeniowego.

SGB Bank w liczbach

 • 411 383 100 – tyle w złotych wynosi kapitał własny spółki SGB-Bank SA.
 • 1 500 000 – ponad tyle klientów SGB Bank posiada na terenie całej Polski.
 • 12 000 – tyle pracowników zatrudnia grupa SGB na obszarze kraju.
 • 4000 – tyle bankomatów nie pobierających prowizji ulokowanych zostało w Polsce w ramach usług bankowych grupy SGB.
 • 2011 – w tym roku Spółdzielcza Grupa Bankowa przemianowała się na SGB Bank.
 • 1990 – w tym roku powstał Gospodarczy Bank Wielkopolski, poprzednik dzisiejszego SGB Banku.
 • 1500 – ponad tyle placówek stacjonarnych sieci SGB Bank znajduje się na terenie całej Polski.
 • 193 – tyle banków spółdzielczych wchodzi w skład grupy SGB.
 • 160 – tyle lat historii posiada w Polsce bankowość spółdzielcza.
 • 7 – banki spółdzielcze z tylu polskich województw współtworzą grupę bankową SGB.
 • 7 – tyle partnerów z różnych branży działa w stałej współpracy z grupą SGB.
 • 4 – tyle banków weszło w skład dzisiejszego SGB Banku w ramach kilku fuzji, do których doszło od momentu powstania tej instytucji.

SGB Bank – czym się wyróżnia?

SGB Bank to niewątpliwie jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych banków działających na obszarze Polski, stanowiący wartościową przeciwwagę dla klasycznych komercyjnych banków, o których zazwyczaj słyszymy np. w reklamach telewizyjnych. Ta spółdzielcza instytucja wyróżnia się jednak nie tylko swoim regionalnym sposobem działalności, ale i licznymi innymi aspektami, które warto przedstawić. Niektóre wiążą się  funkcjonowaniem tego banku, inne to jego osiągnięcia, a jeszcze inne – wartościowe ciekawostki.

 • W czasie gdy większość banków systematycznie rozwija swoje usługi w przestrzeni internetu i dopuszcza coraz więcej rozwiązań wirtualnej bankowości, tak filarem działalności SGB Banku są wciąż głównie placówki stacjonarne.
 • Gazeta Bankowa w 2018 roku nagrodziła banki z grupy SGB wyróżnieniem „Najlepszy Bank Roku„.
 • Wśród stałych partnerów grupy SGB znajduje się m.in. firma ubezpieczeniowa Concordia czy towarzystwo Generali Investments TFI.
 • W 2017 roku SGB Bank został wyróżniony prestiżowym tytułem Najlepszy Bank dla Rolnika.
 • SGB Bank umożliwia swoim klientom korzystanie z produktów bankowych w powiązaniu z Funduszami Unijnymi.
 • Digital Payments nagrodziło SGB Bank w 2018 roku za „Najładniejszą polską kartę młodzieżową„.
 • Banki z grupy SGB umożliwiają także emisję obligacji komunalnych i obsługę operacji dewizowych.
 • W 2019 roku redakcja „Forum Biznesu” nagrodziła SGB Bank dwiema nagrodami – „Dobra Marka. Jakość, Zaufanie, Renoma”, a także „Marka dekady”.
SGB Bank płatności Blik Gpay

SGB Bank – nasza opinia

Oferta banków z grupy SGB nie jest co prawda ani najobszerniejsza, ani też najbardziej innowacyjna czy atrakcyjna wizualnie. Nie ulega jednak wątpliwości, że to jeden z najciekawszych banków funkcjonujących na polskim rynku finansowym, skupiającym się na obszarze działalności, na którym często brakuje dobrej jakości usług na porównywalnym poziomie, co w największych miastach – czyli obszarach Polski gminnej, powiatowej i wiejskiej. Dzięki orientacji na stacjonarnych placówkach w mniejszych miejscowościach, SGB Bank daje możliwość uzyskania rozbudowanych usług bankowych także i tam.

Jeżeli jest się rolnikiem, osobą prywatną czy przedsiębiorcą, poszukuje się wartościowych rozwiązań finansowych z gatunku kredytów, kont osobistych, lokat oszczędnościowych czy finansowania innych ważnych przedsięwzięć – oferta SGB Banku może być dla Ciebie wartościowym rozwiązaniem. Przyglądając się jej z bliska, trzeba przyznać, że zawiera ona wszelkie niezbędne narzędzia pozwalające zadowolić obszerne grono klientów.

Dane kontaktowe dla klientów

Infolinia dla klientów indywidualnych:

 • 800 888 888 
 • 61 647 28 46

Infolinia dla korzystających z przekazów pieniężnych Western Union:

 • 800 207 606

Infolinia dla zastrzegających karty płatnicze:

 • +48 22 515 31 50

Informacje na temat spółki

SGB Bank

SGB-Bank SA

Rodzaj:
Bank komercyjny
Charakter działalności:
Bank zrzeszający
Utworzony:
1990
Numer REGON:
004848247
Numer KRS:
0000058205
Numer NIP:
7770005362
Adres siedziby:
ul. Szarych Szeregów 23A, 60-462 Poznań

 

Zastrzeżenie: Informacje o ofercie banku i jej elementach przedstawiają stan aktualny w momencie powstawania tekstu, tzn. 17 kwietnia 2020 roku.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (1 vote)
Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • A
  A

  Adam

  04.02.2022, 12:27

  Wyróżniający się komentarz

  Mega skostniały bank nie dla rolników, wszystko jedź osobiście odsiec swoje i załatw – najlepiej kilka razy o to samo poproś – bo centrala tak niby narzuca pracownikom – nie szanują czasu rolników. Chcą obracać kasą gospodarstw ale nie oferują w zasadzie nic dla gospodarstw – bo się boja rolników o zabezpieczenia. Elektronicznie nie załatwisz nic najwyrzęj się naczekasz na infolinni godzinami.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie