Zamiast przechowywać biżuterię czy cenne przedmioty w domu, możemy umieścić je w skrytce bankowej. Ile kosztuje skrytka bankowa? Jak ją wynająć? Kto może być właścicielem skrytki bankowej? Na te i inne pytania, odpowiedzi szukaj u nas!
- Skrytka bankowa – jak działa?
- Czym jest trezor, czyli zewnętrzna skrytka bankowa?
- Jak wynająć skrytkę bankową?
- Co można schować do skrytki bankowej?
- Kto może otworzyć skrytkę bankową?
- Kto ma dostęp do skrytki bankowej?
- Czy można wynająć skrytkę bankową z kimś?
- Skrytka bankowa – koszt
- Które banki oferują skrytkę bankową?
- Co jeśli nie skrytka bankowa?
Skrytka bankowa – jak działa?
Skrytka bankowa to jeden z najbezpieczniejszych sposób na przechowywanie drogocennych przedmiotów. Możemy umieścić w niej dzieła sztuki, biżuterię czy papiery wartościowe. Do tego, by móc korzystać ze skrytki bankowej, konieczne jest jedynie podpisanie umowy najmu.
Gdy dopełnimy tej formalności, otrzymujemy klucz do skrytki bankowej. Drugi klucz (zwany matką) przechowywany jest w banku. Do tego, by otworzyć skrytkę, potrzebne są oba klucze.
Oznacza to, że za każdym razem do przeprowadzenia operacji otwarcia lub zamknięcia skrytki depozytowej będzie potrzebny zarówno właściciel skrytki, jak i pracownik banku. Każde otwarcie skrytki jest dokumentowane.
Co ważne, bank nie posiada kopii klucza, którym dysponuje właściciel skrytki. Jeśli go zgubi, zostanie obciążony kosztami wymiany zamka, zniszczenia zamka, a nawet… rozprucia całego sejfu. Taką operację może przeprowadzić wyłącznie ślusarz, z którym „współpracuje” bank.
Ze skrytki bankowej możemy korzystać przez czas określony w umowie najmu.
Czym jest trezor, czyli zewnętrzna skrytka bankowa?
Zewnętrzna skrytka bankowa (trezor) to miejsce, do którego wrzucamy pieniądze. Taka skrytka bankowa jest odpowiednio zabezpieczona i umożliwia pozostawienie w niej depozytu również poza godzinami pracy instytucji finansowej. Taka opcja dostępna jest jedynie dla nielicznych i odpowiednio zweryfikowanych przez bank klientów.
Z trezora pieniądze trafiają najczęściej do szafy pancernej, do której mają dostęp jedynie uprawnieni pracownicy.
Jak wynająć skrytkę bankową?
Na korzyść skrytki depozytowej przemawia fakt, że jej wynajęcie z formalnego punktu widzenia jest dość proste. Minusem jest natomiast to, że wolnych skrytek bankowych jest o wiele mniej niż osób, które są nimi zainteresowane.
Aby wynająć skrytkę w banku lub prywatnej firmie, musimy:
- Upewnić się, że dany przedmiot możemy umieścić w skrytce bankowej.
- Znaleźć wolną skrytkę bankową.
- Umówić się w oddziale banku, by dopełnić formalności.
- Określić rozmiar skrytki depozytowej.
- Dokładnie przeczytać umowę najmu (warto zwrócić szczególną uwagę na warunki korzystania ze skrytki i związane z tym opłaty).
- Podpisać umowę najmu (będzie nam potrzebny dowód osobisty).
- Dopełnić dodatkowych formalności (jeśli chcemy wynająć skrytkę bankową z kimś lub ustanowić pełnomocnika).
- Uiścić wymagane opłaty (w tym prowizję, którą trzeba zapłacić jeszcze przed rozpoczęciem korzystania ze skrytki).
- Odebrać klucz do skrytki bankowej.
- Umieścić depozyty w skrytce.
- Zamknąć skrytkę.
Co można schować do skrytki bankowej?
To, co można przechowywać w skrytce bankowej, określają odpowiednie przepisy związane z jej prowadzeniem. Podpisując umowę najmu skrytki depozytowej, mamy obowiązek ich przestrzegać.
W skrytce bankowej można trzymać:
- Papiery wartościowe.
- Pamiątki rodzinne.
- Monety okolicznościowe.
- Biżuterię.
- Dzieła sztuki.
- Dokumenty.
- Przedmioty o wartości kolekcjonerskiej.
- Inne, cenne dla nas dobra.
W skrytce bankowej nie można trzymać:
- Broni.
- Narkotyków.
- Substancji wybuchowych i radioaktywnych.
- Artykułów ulegających zepsuciu.
- Przedmiotów, które mogą pochodzić z działalności przestępczej.
Najczęściej wykluczone z przechowywania są także pieniądze będące aktualnie w obiegu. Pracownik banku nie ma prawa żądać od nas wyjawienia tego, co zamierzamy włożyć do skrytki. Musimy jednak określić ogólną kategorię przedmiotu i oszacować jego wartość.
Umieszczenie w skrytce bankowej „zakazanego depozytu” może skutkować natychmiastowym rozwiązaniem umowy. W praktyce jednak wykazanie, że doszło do naruszenia przepisów, jest dość trudne.
Klientowi, który umieszcza depozyt w skrytce (lub opróżnia skrytkę) nie towarzyszy bowiem pracownik banku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami posiadacz skrytki musi być wówczas sam i przebywać w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu.
Kto może otworzyć skrytkę bankową?
Teoretycznie skrytkę bankową może posiadać każdy, kogo na to stać. W praktyce jednak wolne skrytki bankowe zdarzają się dość rzadko. Gdy już taka się pojawi, to pracownik banku najprawdopodobniej zaproponuje ją najlepszym klientom.
Fakt, że coraz mniej banków posiada skrytki depozytowe wynika z kosztów utrzymania tej usługi. Są one dość wysokie. Tym samym dla banku jest to mało opłacalna usługa. Koszt skrytki bankowej, jej odpowiedniego zabezpieczenia, przekracza związane z nią zyski.
Co do zasady jednak – skrytkę bankową może wynająć każda pełnoletnia osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Z takiej usługi mogą skorzystać też osoby prawne, jak i jednostki organizacyjne, które osobowości prawnej nie posiadają.
Skrytkę bankową ma prawo otworzyć zarówno obywatel Polski, jak i cudzoziemiec. Jeśli posiadamy polskie obywatelstwo, to do wynajęcia skrytki bankowej będzie nam potrzebny dowód osobisty. Cudzoziemiec, który takiego dokumentu nie posiada, może otworzyć skrytkę depozytową posługując się paszportem.
Kto ma dostęp do skrytki bankowej?
Niewiele osób wie, że do skrytki ma dostęp nie tylko właściciel skrytki bankowej. Zgodnie z przepisami podmiot prowadzący działalność depozytowo-skarbową ma obowiązek udostępnić skrytkę takim organom, jak:
- Straż Graniczna.
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
- Służba Celna.
- Policja.
- Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Do naszej skrytki bankowej ma prawo także „zajrzeć” prokuratura i komornik.
Czy można wynająć skrytkę bankową z kimś?
Wynajem skrytki depozytowej więcej niż przez jedną osobę jest jak najbardziej możliwy. Skrytka bankowa może mieć dwóch współwłaścicieli. Można także ustanowić pełnomocnika, który na ściśle określonych zasadach będzie miał do niej dostęp.
Ustanowienie pełnomocnika wymaga jednak nieco więcej formalności niż samo wynajęcie skrytki. Po pierwsze, trzeba zrobić to w formie pisemnej. Po drugie, konieczne będzie uwierzytelnienie podpisu osoby trzeciej przez notariusza lub pracownika banku. I po trzecie, jeśli zechcemy odwołać pełnomocnictwo, to będziemy musieli pokryć związane z tym koszty (np. wymianę obu zamków do skrytki).
Warto także wiedzieć, że zarówno posiadacz skrytki, jak i jej współwłaściciel mogą swobodnie dysponować tym, co się w niej znajduje.
Ciekawostką jest fakt, że zawartość skrytki bankowej podlega dziedziczeniu. W przypadku śmierci właściciela skrytki depozyt trafia do spadkobiorców. Aby było to możliwe, wcześniej musi zostać przeprowadzone postępowanie spadkowe.
Skrytka bankowa – koszt
Koszt wynajmu skrytki bankowej zależy od wielkości skrytki, okresu przechowywania depozytu i oferty konkretnego banku. Istotne jest także to, co zamierzamy przechowywać (wartość tej rzeczy).
Koszty są bardzo zróżnicowane. Wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie.
Polecamy: Gdzie trzymać pieniądze?
Które banki oferują skrytkę bankową?
Fakt, że banki udostępniają skrytki depozytowe, wynika z art. 5 ust. 2 pkt 6 i 109 Prawa bankowego (DzU z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.). W większości banków skrytka depozytowa może zostać przez nas wynajęta na czas nieokreślony, na rok, miesiąc, a nawet na tydzień lub jeden dzień. Skrytki bankowe są obecnie coraz rzadziej spotykane.
Obecnie skrytki bankowe znajdują się w ofercie jedynie dwóch banków.
PKO BP – skrytka bankowa
To jeden z nielicznych banków, które mają w swojej ofercie taką usługę. Jest ona dostępna jedynie dla wybranych klientów. Co więcej, można skorzystać z niej tylko w niektórych oddziałach.
Santander – skrytka bankowa
Równie nieodstępne dla „zwykłego” klienta mogą być skrytki depozytowe w banku Santander Bank Polska. Podobnie jak w przypadku banku PKO BP ze skrytki depozytowej skorzystamy tylko w wybranych placówkach.
ING – skrytka bankowa
Obecnie ING nie oferuje już skrytek bankowych. Na wcześniej obowiązujących zasadach nadal mogą korzystać z nich klienci korporacyjni.
Co jeśli nie skrytka bankowa?
Jeśli zależy nam na znalezieniu skrytki depozytowej, mamy do wyboru dwie opcje. Możemy przejrzeć oferty banków spółdzielczych. Co ciekawe, udostępniają one skrytki bankowe o wiele chętniej niż banki komercyjne. Zazwyczaj pobierają również za tę usługę niższe opłaty.
Drugą możliwością jest skorzystanie z usług prywatnej firmy. Musi być to podmiot, który prowadzi działalność skarbowo-depozytową.
Co z bezpieczeństwem skrytki w takim przypadku? Na szczęście nie musimy się o nie martwić. Podmioty te podlegają nadzorowi Ministerstwa Finansów oraz Generalnego Inspektoratu Informacji Finansowej. Ich działalność musi być zgodna z zapisami wynikającymi z Ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Do plusów skrytki depozytowej w prywatnej firmie można zaliczyć wygodę, dostęp do pieniędzy 24 godziny na dobę, bezpieczeństwo i samą dostępność usługi. Jedynym (ale sporym) minusem jest koszt. Jest on kilkukrotnie wyższy niż w banku. Dodatkowo, na właścicielu skrytki ciąży obowiązek ubezpieczenia tego, co zamierza przechowywać. Opłaty za ubezpieczenie depozytu pobierane są dodatkowo.