Średnia krajowa 2019 – ile wynosi obecnie średnie wynagrodzenie?

Średnia krajowa 2019W sprawie średniej krajowej brak spójnych danych. W zależności od metodologii i ośrodka badawczego zapoznać możemy się  z różnymi danymi. Pełne dane dotyczą rzecz jasna ostatniego pełnego roku, gdyż obszerny raport z sytuacji w płacach w roku 2019 dopiero podlega badaniom. Po pierwszym kwartale roku eksperci są jednak pełni optymizmu — takiego wzrostu, jak ostatnio, nie było od lat! 

Wartość średniej pensji krajowej od lat wywołuje spore emocje i zarazem kontrowersje. Choć wielu traktuje ją jako niemiarodajne i niewiarygodne odzwierciedlenie, ich zdaniem, realnej sytuacji na rynku pracy, to nieprzerwanie od wielu lat Polaków interesuje jej wartość.

Czy wiadra pomyj, jakie często wylewa się na temat średniej płacy, mają jakieś uzasadnienie? Istotnie, jednym, ze źródeł powszechnego w społeczeństwie sceptycyzmu do tego tematu może być brak spójności w danych, jakie się w jej kontekście podaje, ponieważ wciąż wiele osób zarabia płacę minimalną i pracuje na umowach zlecenie, zamiast umowach o pracę. Warto też wiedzieć, że istnieje kilka wartości i metodologii co do liczenia wartości średniej płacy w Polsce.

Innym zrozumiałym podłożem tego zjawiska może być fakt, że wartość średniego wynagrodzenia we wzbudzających sensację tekstach w internecie często traktuje się wybiórczo. Autorzy tzw. newsów faworyzują zazwyczaj sektor przedsiębiorstw. Trzeba pamiętać, że pracuje w nim nieco ponad 6 milionów polskich pracujących z ogółu wynoszącego ok. 16,5 miliona. Sporo, ale to nawet nie połowa. Statystyki podawane przez pryzmat sektora przedsiębiorstw mogą odzwierciedlać w trafny sposób specyfikę tej partii rynku pracy, jednak dla całej gospodarki GUS zawsze podaje oddzielną, naturalnie niższą wartość.

Warto docenić jednak jeden aspekt, jaki niesie się za tematem średniej krajowej — podawanie jej wartości przy każdej okazji prowokuje do gorących dyskusji na temat sytuacji na rynku pracy i zmusza do refleksji na temat problemów, jakie trapią polskich pracowników.

Średnia krajowa w 2019 roku — jak kształtuje się obecnie sytuacja?

Mamy dopiero początek lutego 2019 roku, dlatego najnowsze dane na temat średniej krajowej pochodzą z trzeciego kwartału ubiegłego roku – z okresu od czerwca do września 2018 roku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnia płaca w trzecim kwartalne 2018 wyniosła 4 580 złotych brutto. To o 308 złotych więcej niż w stosunku do badań z 2017 roku. Takiego wzrostu średniej krajowej nie było od 2009 roku!

Jak wygląda sytuacja w sektorze przedsiębiorstw? Tam średnie wynagrodzenie w IV kwartale 2018 roku wyniosło 5071 złotych brutto. Z kolei najświeższe, szczegółowe dane podają następująca wartość.

Średnia krajowa dla sektora przedsiębiorstw w grudniu 2018 roku według GUS

 • 4275 złotych brutto.

Także i w sektorze przedsiębiorstw widzimy spory wzrost — na rękę pracownicy tego sektora, według statystyk GUS, w tym roku zarabiają ponad 270 złotych więcej, niż w roku poprzednim. Brzmi bardzo optymistycznie, jednak wystarczy zerknąć na zeszłoroczne dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, aby dostrzec, jak ogromny kontrast widać pomiędzy poszczególnymi badaniami średniej krajowej w Polsce, i to w tym samym sektorze rynku!

Średnia krajowa dla sektora przedsiębiorstw w 2017 według PARP (uwzględniająca również firmy zatrudniające poniżej 10 osób):

 • 3862 zł brutto.

Zalecamy jednak interpretować wyniki badań GUS z ogromnym dystansem, nawet gdy dotyczą one tylko jednego sektora rynku pracy. Dlaczego? Nie uwzględnia się w nich takich kategorii zatrudnionych jak m.in.:

 • Samozatrudnionych.
 • Pracowników małych firm (poniżej 10 osób).
 • Zatrudnionych na umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło).

Co warto wiedzieć o średniej pensji w Polsce?

Jak kształtuje się średnie wynagrodzenie w zależności od płci, wieku i wykształcenia? 

Jak podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, w wartościach średnich wynagrodzeń w skali kraju w 2017 roku widoczne są istotne różnice uwarunkowane trzema wyżej wymienionymi czynnikami. Poniżej możesz przeczytać wspomniane różnice w liczbach.

 1. Mężczyźni 
 • Wiek 18-35 lat 
 • Wykształcenie niższe — 2483 zł
 • Wykształcenie średnie — 2880 zł
 • Wykształcenie wyższe — 3996 zł

Ogółem w tym przedziale wiekowym — 3088 zł

 • Wiek 36-54 lat 
 • Wykształcenie niższe — 2541 zł
 • Wykształcenie średnie — 3196 zł
 • Wykształcenie wyższe — 5036 zł

Ogółem w tym przedziale wiekowym — 3344 zł

 • Wiek 55-70 lat 
 • Wykształcenie niższe — 2218 zł
 • Wykształcenie średnie — 3051 zł
 • Wykształcenie wyższe — 4721 zł

Ogółem w tym przedziale wiekowym — 2775 zł

Podsumowanie 

Ogółem z wykształceniem niższym — 2420 zł

Ogółem z wykształceniem średnim — 3026 zł

Ogółem z wykształceniem wyższym — 4545 zł

      Ogółem mężczyźni — 3133 zł 

      2. Kobiety 

 • Wiek 18-35 lat 
 • Wykształcenie niższe — 1460 zł
 • Wykształcenie średnie — 2001 zł
 • Wykształcenie wyższe — 2566 zł

Ogółem w tym przedziale wiekowym — 2250 zł

 • Wiek 36-54 lat
 • Wykształcenie niższe — 1735 zł
 • Wykształcenie średnie — 2080 zł
 • Wykształcenie wyższe — 3435 zł

Ogółem w tym przedziale wiekowym — 2522 zł

 • Wiek 55-70 lat
 • Wykształcenie niższe — 1505 zł
 • Wykształcenie średnie — 2185 zł
 • Wykształcenie wyższe — 3711 zł

Ogółem w tym przedziale wiekowym — 2252 zł

Podsumowanie 

Ogółem z wykształceniem niższym — 1633 zł

Ogółem z wykształceniem średnim — 2060 zł

Ogółem z wykształceniem wyższym — 3097 zł

      Ogółem kobiety — 2384 zł 

Warto dodać, że w badaniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wzięło udział 86.7% badanych, których poproszono o odpowiedzenie na ankietę, której wyniki widać wyżej. Opracowujący badanie celowo odjęli od jej wyników 5% najniższych i najwyższych wartości. Mimo to, nierówności przede wszystkim na tle płci są ogromne.

Średnia krajowa — podstawowy problem

Głównym problemem, jaki wiąże się ze średnim wynagrodzeniem, jest fakt, że np. w danych Głównego Urzędu Statystycznego wyraźnie wartość średniej płacy zawyżają najlepiej zarabiający. Wartości ich płac wyraźnie zakrzywiają sytuację na rynku płac. W wielu opracowaniach na temat średniej krajowej powtarza się stwierdzenie, że nawet powyżej  50% ludzi zatrudnionych na polskim rynku pracy zarabia o wiele mniej, niż wynosi średnia krajowa. Wartość ta jest wysoka, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wartość średniej pensji w Polsce — jak widać wyżej — nieustannie rośnie. Nie pomaga fakt, że w ostatnich miesiącach można zaobserwować wyraźny wzrost składek ZUS, co dla wielu podwyżkę pensji czyni mniej lub praktycznie w ogóle nieodczuwalną.

Innym aspektem, który nie powinien napawać optymizmem przy okazji dywagacji na temat średniej pensji krajowej, są mnożące się informacje płynące z przedsiębiorstw, według których rosną problemy ze znalezieniem rąk do pracy — na niedobór pracowników skarżą się coraz liczniejsze branże. Co ciekawe, kłopot ten wcale nie dotyczy firm, które płacą poniżej średniej krajowej, ale i także przedsiębiorstw, które utrzymują relatywnie wysoki poziom pensji dla pracowników. Idąc tym tropem — wzrost płac powinien być jeszcze szybszy, rozwijając się na różnych płaszczyznach rynku pracy.

Jakie są w ogóle oczekiwania Polaków co do pensji wystarczającej zdaniem badanych, do życia na odpowiednio pozwalającym do egzystencji, średnim i dostatnim poziomie?

Według Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) najmniejsza miesięczna pensja, za którą można zapewnić sobie podstawowe potrzeby, wynosi 1467 złotych netto. Osoby z tego segmentu sięgają też najczęściej po chwilówki online. Grupa badanych, płacę pozwalającą żyć na średnim poziomie, uznała kwotę 2317 złotych netto.  Z kolei minimalną wartość do dostatniego życia, ankietowani uznali z kolei wartość co najmniej 3605 złotych netto.

Źródła:

https://www.cbos.pl/PL/home/home.php

https://wynagrodzenia.pl/gus
https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/18,2017,kategoria.html

Średnia krajowa 2019 – ile wynosi obecnie średnie wynagrodzenie?
3.7 (73.68%) 19 głos[ów]
2019-04-24T13:02:22+02:0028.06.2018|Blog finansowy|
Dodaj komentarz

5 komentarzy

Sortuj: od najstarszych | od najnowszych

 1. Stara panna 29 grudnia 2018 at 10:26 - Odpowiedz

  Nic dziwnego, że nikt mnie nie chce jak ja zarabiam średnia krajowa + jedna umowę zlecenie za pracę w której głównie pije kawę

 2. pr 3 grudnia 2018 at 12:50 - Odpowiedz

  A uwierzycie że czasami nas mogą czytać jakieś niemieckie portale? Gdzie dowodzimy że u nas dostatnie życie to 837euro a minimalne za 371 Euro? Zaś zasiłek pielęgnacyjny to 34 euro? I nazywamy się Europą 🙂

  • koio 10 grudnia 2018 at 13:24 - Odpowiedz

   Jesteśmy ostro okradani, niestety od bardzo wieeeeeelu lat…

  • Stanisław 3 grudnia 2018 at 20:02 - Odpowiedz

   U nas są znacznie tańsze mieszkania i usługi w przeliczeniu na euro.
   Niemcy mieli plan Marshalla po II WW, a my mieliśmy komunizm. Nie ma co porównywać do jednego z najbogatszych krajów na świecie bo rozwijamy się w błyskawicznym tempie. Wystarczy spojrzeć na ukrainę która w 1990 roku miała takie samo PKB na głowę co Polska.

   • rofl 16 kwietnia 2019 at 21:29

    ta, PKP to miała , LOL