Średnia krajowa 2020 – ile wynosi obecnie średnie wynagrodzenie?

Średnia krajowa 2020 - ile wynosi obecnie średnie wynagrodzenie?

W sprawie średniej krajowej brak spójnych danych. W zależności od metodologii i ośrodka badawczego możemy zapoznać się z różnymi informacjami. Pełne dane dotyczą rzecz jasna ostatniego pełnego roku, gdyż obszerny raport z sytuacji w płacach w roku 2020 dopiero podlega badaniom. Po 2019 roku eksperci są jednak względnie zadowoleni — średnia krajowa regularnie rośnie.

Wartość średniej pensji krajowej od lat wywołuje spore emocje i zarazem kontrowersje. Choć wielu traktuje ją jako niemiarodajne i niewiarygodne odzwierciedlenie, ich zdaniem, realnej sytuacji na rynku pracy, to nieprzerwanie od wielu lat Polaków interesuje jej wartość.

Czy wiadra pomyj, jakie często wylewa się na temat średniej płacy, mają jakieś uzasadnienie? Istotnie, jednym, ze źródeł powszechnego w społeczeństwie sceptycyzmu do tego tematu może być brak spójności w danych, jakie się w jej kontekście podaje, ponieważ wciąż wiele osób zarabia płacę minimalną i pracuje na umowach zlecenie, zamiast umowach o pracę. Warto też wiedzieć, że istnieje kilka wartości i metodologii liczenia wartości średniej płacy w Polsce.

Informacje o średnim wynagrodzeniu – kogo dotyczą, a kogo pomijają?

Innym zrozumiałym podłożem tego zjawiska może być fakt, że wartość średniego wynagrodzenia we wzbudzających sensację tekstach w internecie często traktuje się wybiórczo. Autorzy tzw. newsów faworyzują zazwyczaj sektor przedsiębiorstw. Trzeba pamiętać, że zatrudnia on nieco ponad 6 milionów polskich pracujących z ogółu wynoszącego ok. 16,5 miliona. Sporo, ale to nawet nie połowa. Statystyki podawane przez pryzmat sektora przedsiębiorstw mogą odzwierciedlać w trafny sposób specyfikę tej części rynku pracy, jednak dla całej gospodarki GUS zawsze podaje oddzielną, naturalnie niższą wartość.

Warto docenić jednak jeden aspekt, jaki niesie się za tematem średniej krajowej — podawanie jej wartości przy każdej okazji prowokuje do gorących dyskusji na temat sytuacji na rynku pracy i zmusza do refleksji na temat problemów, jakie trapią polskich pracowników.

Średnia krajowa w 2020 roku — jak kształtuje się obecnie sytuacja?

Dane na temat wysokości średniego wynagrodzenia w Polsce są regularnie publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Najnowsze dane w tym zakresie pochodzą z 18 marca 2020 roku. W obwieszeniu prezesa GUS można przeczytać, że średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2020 roku wyniosła 5330,28 złotych brutto1. To ponad 380 złotych więcej w stosunku do danych z lutego 2019 roku, kiedy to przeciętne wynagrodzenie było równe 4949,42 zł brutto. Wartość średniej pensji utrzymuje zatem stałą tendencję wzrostową, która trwa już od dekady.

Wartość średniego wynagrodzenia zawsze podawana jest w wymiarze brutto. Z tego względu, warto rzecz jasna przytoczyć ją także w formie netto, czyli potocznie mówiąc – „na rękę”. Według wyżej przytoczonych danych z lutego 2020 jest to obecnie 3846 złotych netto na podstawie zatrudnienia o umowę o pracę.

Średnia krajowa 2020 – dane z końcówki poprzedniego roku

Warto dodać, że Główny Urząd Statystyczny udostępnia informacje na temat średniej krajowej zarówno w perspektywie comiesięcznej, jak i kwartalnej.

 • W IV kwartale 2019 roku, według danych GUS potwierdzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, średnie wynagrodzenie wyniosło 5198,58 złotych brutto.
 • Dla porównania, według wspomnianych danych z lutego 2020 roku, jakie również zgromadził GUS, średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw to 5330,28 zł złotych brutto.
Średnie wynagrodzenie w Polsce

Jak zmieniało się średnie wynagrodzenie w 2019 roku? Jak będzie wyglądało w 2020 roku?

Główny Urząd Statystyczny prezentuje do wiadomości publicznej swoje oświadczenia co miesiąc. Co za tym idzie, w momencie aktualizacji tego wpisu w marcu 2020 roku, można zestawić ze sobą dane z ostatnich 9 miesięcy. Widać tutaj różnice i zarazem wahania, jakie zachodzą w zbieranych przez GUS danych.

MiesiącŚrednie wynagrodzenie brutto w 2019/2020 roku
Czerwiec5 104,46 zł brutto
Lipiec5182,43 zł brutto
Sierpień5125,26 zł brutto
Wrzesień5084,56 zł brutto
Październik5213,27 zł brutto
Listopad5229,44 zł brutto
Grudzień5604,25 zł brutto
Styczeń 20205282,80 zł brutto
Luty 20205330,28 zł brutto

Widać tutaj, że także w tym ujęciu zachodzi w głównej mierze tendencja wzrostowa. Prawdopodobnie ten trend zostanie utrzymany także w 2020 roku.

Średnia krajowa 2020 różni się też w zależności od miasta!

Warto pamiętać, że dane, które przedstawiają, jak aktualnie kształtuje się średnia krajowa 2020, dotyczą uśrednionych wartości w skali całej Polski. Co za tym idzie, już w przybliżeniu na poszczególne województwa i ich największe miasta widać wyraźne różnice, jakie dzielą wysokość średniego wynagrodzenia. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego w tym zakresie pochodzą z 2018 roku2 .

WojewództwoŚrednie wynagrodzenie brutto w 2018 roku
Zachodniopomorskie5 012 zł brutto
Pomorskie5 831 zł brutto
Warmińsko-Mazurskie4 342 zł brutto
Podlaskie3 929 zł brutto
Lubuskie

4 043 zł brutto – Gorzów Wlk.

4 121 zł brutto – Zielona Góra

Wielkopolskie5 406 zł brutto
Kujawsko-Pomorskie

4 258 zł brutto – Bydgoszcz

4 607 zł brutto – Toruń

Mazowieckie6 155 zł brutto
Lubelskie4 509 zł brutto
Dolnośląskie5 156 zł brutto
Łódzkie4 604 zł brutto
Opolskie4 611 zł brutto
Śląskie5 672 zł brutto
Małopolskie5 287 zł brutto
Świętokrzyskie4 029 zł brutto
Podkarpackie4 794 zł brutto

Średnia krajowa — podstawowy problem

Głównym problemem, jaki wiąże się ze średnim wynagrodzeniem, jest fakt, że np. w danych Głównego Urzędu Statystycznego wyraźnie wartość średniej płacy zawyżają najlepiej zarabiający. Wartości ich zarobków wyraźnie zakrzywiają sytuację na rynku płac. W wielu opracowaniach na temat średniej krajowej powtarza się stwierdzenie, że nawet powyżej 50% ludzi zatrudnionych na polskim rynku pracy zarabia o wiele mniej, niż wynosi średnia krajowa. Wartość ta jest spora, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wartość średniej pensji w Polsce — jak widać powyżej — nieustannie rośnie. Nie pomaga również to, że w ostatnich miesiącach można zaobserwować wyraźny wzrost składek ZUS, co dla wielu podwyżkę pensji czyni mniej lub praktycznie w ogóle nieodczuwalną.

Innym aspektem, który nie powinien napawać optymizmem przy okazji dywagacji na temat średniej pensji krajowej, są mnożące się informacje płynące z przedsiębiorstw, według których rosną problemy ze znalezieniem rąk do pracy — na niedobór pracowników skarżą się coraz liczniejsze branże. Co ciekawe, kłopot ten wcale nie dotyczy firm, które płacą poniżej średniej krajowej, ale i także przedsiębiorstw, które utrzymują relatywnie wysoki poziom pensji dla pracowników. Idąc tym tropem — wzrost płac powinien być jeszcze szybszy, rozwijając się na różnych płaszczyznach rynku pracy, o ile nie pogrzebie tej szansy stan epidemiologiczny.

Warto także spytać – jakie są w oczekiwania Polaków co do pensji wystarczającej ich zdaniem do życia na podstawowym, średnim i dostatnim poziomie?

Według Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) najmniejsza miesięczna pensja, za którą można zapewnić sobie podstawowe potrzeby, wynosi 1 467 zł netto. Osoby z tego segmentu sięgają też najczęściej po chwilówki online. Grupa badanych, za płacę pozwalającą żyć na średnim poziomie, uznała kwotę 2 317 zł netto. Z kolei 3 605 zł netto badani uznali za minimalne wynagrodzenie, które pozwala na dostatnie życie.

Średnia krajowa a pandemia koronawirusa

W najbliższych miesiącach możemy się spodziewać obniżenia średniego wynagrodzenia w Polsce. Będzie miało na to wpływ spowolnienie gospodarcze, które wywołała pandemia koronawirusa. Przerwane łańcuchy dostaw i ograniczona możliwość sprzedaży swoich dóbr i usług odbiją się na zwolnieniach czy też obniżeniu wynagrodzeń. Tego trendu prawdopodobnie nie zatrzyma nawet pakiet pomocy dla gospodarki przygotowany przez rząd.

Źródła:

1. https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/obwieszczenie-w-sprawie-przecietnego-miesiecznego-wynagrodzenia-w-sektorze-przedsiebiorstw-w-listopadzie-2019-roku,56,72.html

2.https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5498/3/32/1/informacja_o_sytuacji_spoleczno_gospodarczej_wojewodztw_4_2018.pdf

Komentarze (8)
Sortuj wg
Dodaj komentarz

 • Komentarz od Michał
  Michał
  21.02.2020, 21:57

  Z Anonimowych. "Pracuje sobie w IT. Mam umowę o pracę z najniższą krajową i kontrakt na samodzielnej działalności gospodarczej. Dzięki pomysłom naszego rządu w tym roku podwyżki nie będzie. Ponieważ dali 350 PLN więcej do najniższej krajowej, a w rzeczywistości ~280 na rękę, to pracodawca wliczając w to podatki, składki ZUS musi przeznaczyć na każdego pracownika około 450 PLN na łebka. A pracowników jest 600. Więc nie stać ich na to. Co wymyślono? Przecież pracodawca nie może być stratny. Dostaliśmy obniżki faktur. Tak po -200 PLN (+ VAT). Wliczając w to wyższy ZUS, który muszę płacić na działalność gospodarczą, inflację i podwyżki cen - relatywnie zarabiam mniej niż w poprzednim roku. Mistrzowskie posunięcie. Na podwyżce zyskał tylko... rząd. Bo podatki i składki, które płacę faktycznie wzrosły. Czas poszukać pracy za granicą. I nie jest to tylko moje zdanie. Jak tak dalej pójdzie, to w Polsce zostaną tylko pobierający socjal. Tylko nie będzie miał kto na niego zarabiać". Oto jak to i wygląda w pigułce.

 • Komentarz od Karola
  Karola
  20.10.2019, 18:29

  Ja mam 2350 brutto masakra jakaś

 • Komentarz od Marcin
  Marcin
  17.10.2019, 22:41

  Większość pracowników w Polsce nie ma średniej krajowej która i tak na tle Europy jest bardzo niska. Do średniej wlocza się prezesów z pensjami ponad 100 tysięcy i pracowników z pensją 2500. I wychodzi średnia 5000.

 • Komentarz od Stara panna
  Stara panna
  29.12.2018, 10:26

  Nic dziwnego, że nikt mnie nie chce jak ja zarabiam średnia krajowa + jedna umowę zlecenie za pracę w której głównie pije kawę

 • Komentarz od pr
  pr
  03.12.2018, 12:50

  A uwierzycie że czasami nas mogą czytać jakieś niemieckie portale? Gdzie dowodzimy że u nas dostatnie życie to 837euro a minimalne za 371 Euro? Zaś zasiłek pielęgnacyjny to 34 euro? I nazywamy się Europą :)

  • Komentarz od Stanisław
   Stanisław
   03.12.2018, 20:02

   U nas są znacznie tańsze mieszkania i usługi w przeliczeniu na euro. Niemcy mieli plan Marshalla po II WW, a my mieliśmy komunizm. Nie ma co porównywać do jednego z najbogatszych krajów na świecie bo rozwijamy się w błyskawicznym tempie. Wystarczy spojrzeć na ukrainę która w 1990 roku miała takie samo PKB na głowę co Polska.

   • Komentarz od rofl
    rofl
    16.04.2019, 21:29

    ta, PKP to miała , LOL

  • Komentarz od koio
   koio
   10.12.2018, 13:24

   Jesteśmy ostro okradani, niestety od bardzo wieeeeeelu lat...

Podobne artykuły
Bank BPS
07.04.2020
Bank BPS – opinie i recenzja
Świat bankowości może z pozoru sprawiać wrażenie, że oparty jest na stosunkowo prostych założeniach i instytucjach, które nie różnią między sobą. Nie brakuje jednak banków, które działają w zupełnie inny sposób niż najpopularniejsi i najwięksi giganci. Jednym z nich jest Bank BPS, będący spółdzielczą instytucją zrzeszającą kilkaset placówek. Przyglądamy się dzisiaj bliżej jego ofercie. Największe […]
07.04.2020
Bank Pocztowy – opinie i recenzja
Z pozoru większość instytucji tworzących sektor bankowych świadczy praktycznie takie same usługi. Kredyty, konta osobiste czy lokaty, o które wnioskować można przez internet lub stacjonarnie. To, co czyni je konkurencyjnymi, to odpowiednie dobieranie parametrów jak np. prowizje czy koszty prowadzenia konta. Istnieją jednak i takie banki, które z tego schematu się wyłamują, prowadząc działalność w […]
Kredyt gotówkowy paribas
07.04.2020
BNP Paribas – Kredyt gotówkowy do 200 000 zł – opinie i recenzja
Kredyt gotówkowy to sztandarowy produkt finansowy każdego z liczących się na rynku banków. Poszczególne oferty kuszą nas niskim RRSO czy prowizją, niewielkimi odsetkami i bardzo długim okresem spłaty. Sprawdźmy dzisiaj, jak prezentuje się oferta przygotowana przez BNP Paribas – czy ich kredyt gotówkowy do 200 00 złotych to finansowanie, na które warto się skusić? Kredyt […]
Bank Credit Agricole
07.04.2020
Bank Credit Agricole – opinie i recenzja
Rynek bankowy tworzą instytucje, które mają ambicję zabiegania o wyselekcjonowane i ściśle określone grupy klientów. Są jednak i tacy, którzy preferują budowanie pozycji dużego banku ze zróżnicowanymi usługami, które są gotowe sprostać oczekiwaniom szerokiego grona konsumentów. Do tego zalicza się Bank Credit Agricole, proponujący nowoczesne usługi bankowe zarówno dla klientów indywidualnych, jak i prowadzących małe oraz średnie […]
Santander Bank
07.04.2020
Santander Bank Polska – opinie i recenzja
Bankowość to dziedzina, która podlega nieustannym przemianom – zarówno lokalnie, jak i globalnie. Niektóre zmiany pozostają niezauważone przez konsumentów, inne mają na nich bezpośredni wpływ. Dobrym przykładem jest Santander Bank Polska, który dużo namieszał na polskim rynku bankowym w ostatnich latach. Czym wyróżnia się oferta tego dużego gracza i jakie ciekawe usługi proponuje on dla […]
07.04.2020
Pożyczka internetowa 0% Prowizji w Alior Banku – opinie i recenzja
Awaria sprzętu domowego, chęć kupna nowego samochodu czy chwilowe problemy finansowe, które wydarzyły się w niespodziewanym momencie, mogą skłonić do sięgnięcia po szybki kredyt gotówkowy online. Pożyczka Internetowa 0% Prowizji w Alior Banku to kolejna oferta, która dostępna jest w naszym rankingu. Jak prezentują się odsetki, opłaty oraz dodatkowe koszty? Sprawdźmy najważniejsze parametry produktu. Pożyczka […]