Średnia krajowa 2020 – ile wynosi obecnie średnie wynagrodzenie?

Średnia krajowa 2020 - ile wynosi obecnie średnie wynagrodzenie?

W sprawie średniej krajowej brak spójnych danych. W zależności od metodologii i ośrodka badawczego możemy zapoznać się z różnymi informacjami. Pełne dane dotyczą rzecz jasna ostatniego pełnego roku, gdyż obszerny raport z sytuacji w płacach w roku 2020 dopiero podlega badaniom. Po 2019 roku eksperci są jednak względnie zadowoleni — średnia krajowa regularnie rośnie, co jednak może powstrzymać zbliżająca się recesja.

Wartość średniej pensji krajowej od lat wywołuje spore emocje i zarazem kontrowersje. Choć wielu traktuje ją jako niemiarodajne i niewiarygodne odzwierciedlenie, ich zdaniem, realnej sytuacji na rynku pracy, to nieprzerwanie od wielu lat Polaków interesuje jej wartość.

Czy wiadra pomyj, jakie często wylewa się na temat średniej płacy, mają jakieś uzasadnienie? Istotnie, jednym, ze źródeł powszechnego w społeczeństwie sceptycyzmu do tego tematu może być brak spójności w danych, jakie się w jej kontekście podaje, ponieważ wciąż wiele osób zarabia płacę minimalną i pracuje na umowach zlecenie, zamiast umowach o pracę. Warto też wiedzieć, że istnieje kilka wartości i metodologii liczenia wartości średniej płacy w Polsce.

Informacje o średnim wynagrodzeniu – kogo dotyczą, a kogo pomijają?

Innym zrozumiałym podłożem tego zjawiska może być fakt, że wartość średniego wynagrodzenia we wzbudzających sensację tekstach w internecie często traktuje się wybiórczo. Autorzy tzw. newsów faworyzują zazwyczaj sektor przedsiębiorstw. Trzeba pamiętać, że zatrudnia on nieco ponad 6 milionów polskich pracujących z ogółu wynoszącego ok. 16,5 miliona. Sporo, ale to nawet nie połowa. Statystyki podawane przez pryzmat sektora przedsiębiorstw mogą odzwierciedlać w trafny sposób specyfikę tej części rynku pracy, jednak dla całej gospodarki GUS zawsze podaje oddzielną, naturalnie niższą wartość.

Warto docenić jednak jeden aspekt, jaki niesie się za tematem średniej krajowej — podawanie jej wartości przy każdej okazji prowokuje do gorących dyskusji na temat sytuacji na rynku pracy i zmusza do refleksji na temat problemów, jakie trapią polskich pracowników.


Najlepsze promocje bankowe!

Średnia krajowa w 2020 roku — jak kształtuje się obecnie sytuacja?

Dane na temat wysokości średniego wynagrodzenia w Polsce są regularnie publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Najnowsze dane w tym zakresie pochodzą z 20 czerwca 2020 roku. W obwieszeniu prezesa GUS można przeczytać, że średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw w maju 2020 roku wyniosła 5119,94 zł brutto1. To o zaledwie 62 złote więcej w stosunku do danych z kwietnia 2019 roku, kiedy to przeciętne wynagrodzenie było równe 5057 zł brutto. Wartość średniej pensji po okresie tendencji wzrostowej, która trwała prawie dekadę, powoli wyhamowuje, na co mają wpływ kłopoty na rynku spowodowane koronawirusem. Widać to już po spadku przeciętnego wynagrodzenia pomiędzy marcem a majem 2020 roku. Średnia krajowa wynosząca 5489,21 zł w marcu spadła do 5285 zł w kwietniu, aby obniżyć się jeszcze mocniej w maju – do wspomnianej już kwoty 5119,94 .

Wartość średniego wynagrodzenia zawsze podawana jest w wymiarze brutto. Z tego względu, warto rzecz jasna przytoczyć ją także w formie netto, czyli potocznie mówiąc – „na rękę”. Według wyżej przytoczonych danych z maja 2020 jest to obecnie 3698 złotych netto na podstawie zatrudnienia o umowę o pracę.

Średnia krajowa 2020 – najnowsze dane

Warto dodać, że Główny Urząd Statystyczny udostępnia informacje na temat średniej krajowej zarówno w perspektywie comiesięcznej, jak i kwartalnej.

 • W I kwartale 2020 roku, według danych GUS potwierdzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, średnie wynagrodzenie wyniosło 5331,47 złotych brutto.
 • Dla porównania, według wspomnianych danych z maja 2020 roku, jakie również zgromadził GUS, średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw to 5119,94 zł brutto.

Jak zmieniało się średnie wynagrodzenie w 2019 roku? Jak będzie wyglądało w 2020 roku?

Główny Urząd Statystyczny prezentuje do wiadomości publicznej swoje oświadczenia co miesiąc. Co za tym idzie, w momencie aktualizacji tego wpisu w czerwcu 2020 roku, można zestawić ze sobą dane z ostatnich 12 miesięcy. Widać tutaj różnice i zarazem wahania, jakie zachodzą w zbieranych przez GUS danych.

MiesiącŚrednie wynagrodzenie brutto w 2019/2020 roku
Czerwiec 20195 104,46 zł brutto
Lipiec 20195182,43 zł brutto
Sierpień 20195125,26 zł brutto
Wrzesień 20195084,56 zł brutto
Październik 20195213,27 zł brutto
Listopad 20195229,44 zł brutto
Grudzień 20195604,25 zł brutto
Styczeń 20205282,80 zł brutto
Luty 20205330,28 zł brutto
Marzec 20205489,21 zł brutto
Kwiecień 20205285,01 zł brutto
Maj 20205119,94 zł brutto

Widać tutaj, że także w tym ujęciu zachodzi w głównej mierze tendencja wzrostowa. Ten trend jednak powoli się kończy z powodu recesji.


Mogą Cię zainteresować:

Średnia krajowa 2020 różni się też w zależności od miasta!

Warto pamiętać, że dane, które przedstawiają, jak aktualnie kształtuje się średnia krajowa 2020, dotyczą uśrednionych wartości w skali całej Polski. Co za tym idzie, już w przybliżeniu na poszczególne województwa i ich największe miasta widać wyraźne różnice, jakie dzielą wysokość średniego wynagrodzenia. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego w tym zakresie pochodzą z 2018 roku2 .

WojewództwoŚrednie wynagrodzenie brutto w 2018 roku
Zachodniopomorskie5 012 zł brutto
Pomorskie5 831 zł brutto
Warmińsko-Mazurskie4 342 zł brutto
Podlaskie3 929 zł brutto
Lubuskie

4 043 zł brutto – Gorzów Wlk.

4 121 zł brutto – Zielona Góra

Wielkopolskie5 406 zł brutto
Kujawsko-Pomorskie

4 258 zł brutto – Bydgoszcz

4 607 zł brutto – Toruń

Mazowieckie6 155 zł brutto
Lubelskie4 509 zł brutto
Dolnośląskie5 156 zł brutto
Łódzkie4 604 zł brutto
Opolskie4 611 zł brutto
Śląskie5 672 zł brutto
Małopolskie5 287 zł brutto
Świętokrzyskie4 029 zł brutto
Podkarpackie4 794 zł brutto

Średnia krajowa — podstawowy problem

Głównym problemem, jaki wiąże się ze średnim wynagrodzeniem, jest fakt, że np. w danych Głównego Urzędu Statystycznego wyraźnie wartość średniej płacy zawyżają najlepiej zarabiający. Wartości ich zarobków wyraźnie zakrzywiają sytuację na rynku płac. W wielu opracowaniach na temat średniej krajowej powtarza się stwierdzenie, że nawet powyżej 50% ludzi zatrudnionych na polskim rynku pracy zarabia o wiele mniej, niż wynosi średnia krajowa. Nie pomaga również to, że w ostatnich miesiącach można zaobserwować wyraźny wzrost składek ZUS, co dla wielu podwyżkę pensji czyni mniej lub praktycznie w ogóle nieodczuwalną.


Sprawdź również ranking kont osobistych!

Ostatnia aktualizacja: 16 Kwietnia 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Konto Direct z Moim ING
Tak
? do 160 zł premii za otwarcie Konta Direct
Promocja
Tak
? transakcje kartą min 300 PLN miesięcznie
Bezpłatna karta
Tak
? bankomaty własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Nie
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «
Konto Przekorzystne w promocji do 1650 zł premii!
Tak
? teraz z bonusem do 200 zł dla użytkownika i dodatkowymi 1500 zł do zgarnięcia w programie poleceń
Promocja
Tak
? wpływy w wysokości minimum 500 zł miesięcznie i jedna płatność kartą
Bezpłatna karta
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
? wpływy w wysokości minimum 500 zł miesięcznie i jedna płatność kartą
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «
Konto Otwarte na Ciebie - PROMOCJA
Tak
? zestaw klocków lego i 200 zł do Douglas za aktywne korzystanie z karty
Promocja
Tak
? dla użytkownika poniżej 26 roku życia przy wyborze Karty Otwartej na Dzisiaj
Bezpłatna karta
Tak
? dla użytkownika poniżej 26 roku życia przy wyborze Karty Otwartej na Dzisiaj
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? przy wyborze Karty Otwartej na Świat
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
? 0 zł w przypadku wykonania min. 1 transakcji bezgotówkowej, jeśli nie - 3 zł
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «

Innym aspektem, który nie powinien napawać optymizmem przy okazji dywagacji na temat średniej pensji krajowej, są mnożące się informacje płynące z przedsiębiorstw na temat zwolnień. Jeszcze niedawno były problemy ze znalezieniem rąk do pracy — na niedobór pracowników skarżyły się coraz liczniejsze branże. Co ciekawe, kłopot ten wcale nie dotyczył firm, które płaciły poniżej średniej krajowej, ale i także przedsiębiorstw, które utrzymywały relatywnie wysoki poziom pensji dla pracowników. Te ciekawe perspektywy zostały brutalnie zweryfikowane przez stan epidemiologiczny i wywołane nim perturbacje gospodarcze. Praca stała się trudniejsza do znalezienia, a średnie wynagrodzenie może spaść ponownie poniżej 5 000 złotych brutto.

Warto także spytać – jakie są w oczekiwania Polaków co do pensji wystarczającej ich zdaniem do życia na podstawowym, średnim i dostatnim poziomie?

Według Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) najmniejsza miesięczna pensja, za którą można zapewnić sobie podstawowe potrzeby, wynosi 1 467 zł netto. Osoby z tego segmentu sięgają też najczęściej po chwilówki online. Grupa badanych, za płacę pozwalającą żyć na średnim poziomie, uznała kwotę 2 317 zł netto. Z kolei 3 605 zł netto badani uznali za minimalne wynagrodzenie, które pozwala na dostatnie życie.

Średnia krajowa a pandemia koronawirusa

W najbliższych miesiącach możemy się spodziewać jeszcze większego obniżenia średniego wynagrodzenia w Polsce. Będzie miało na to wpływ spowolnienie gospodarcze, które wywołała pandemia koronawirusa. Przerwane łańcuchy dostaw i ograniczona możliwość sprzedaży swoich dóbr i usług odbiją się na zwolnieniach czy też obniżeniu wynagrodzeń. Tego trendu prawdopodobnie nie zatrzyma nawet pakiet pomocy dla gospodarki przygotowany przez rząd.

A jaka jest Twoja sytuacja? Zarabiasz mniej czy więcej, niż wynosi średnia krajowa? Podziel się swoją historią w komentarzu.

Źródła:

1. https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/obwieszczenie-w-sprawie-przecietnego-miesiecznego-wynagrodzenia-w-sektorze-przedsiebiorstw-w-listopadzie-2019-roku,56,72.html

2.https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5498/3/32/1/informacja_o_sytuacji_spoleczno_gospodarczej_wojewodztw_4_2018.pdf

Komentarze (13)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od nauczyciel
  nauczyciel
  26.06.2020, 10:49

  Nauczyciel dyplomowany 20 lat pracy - na rękę 3200.

 • Komentarz od Michał
  Michał
  21.02.2020, 21:57

  Z Anonimowych. "Pracuje sobie w IT. Mam umowę o pracę z najniższą krajową i kontrakt na samodzielnej działalności gospodarczej. Dzięki pomysłom naszego rządu w tym roku podwyżki nie będzie. Ponieważ dali 350 PLN więcej do najniższej krajowej, a w rzeczywistości ~280 na rękę, to pracodawca wliczając w to podatki, składki ZUS musi przeznaczyć na każdego pracownika około 450 PLN na łebka. A pracowników jest 600. Więc nie stać ich na to. Co wymyślono? Przecież pracodawca nie może być stratny. Dostaliśmy obniżki faktur. Tak po -200 PLN (+ VAT). Wliczając w to wyższy ZUS, który muszę płacić na działalność gospodarczą, inflację i podwyżki cen - relatywnie zarabiam mniej niż w poprzednim roku. Mistrzowskie posunięcie. Na podwyżce zyskał tylko... rząd. Bo podatki i składki, które płacę faktycznie wzrosły. Czas poszukać pracy za granicą. I nie jest to tylko moje zdanie. Jak tak dalej pójdzie, to w Polsce zostaną tylko pobierający socjal. Tylko nie będzie miał kto na niego zarabiać". Oto jak to i wygląda w pigułce.

  • Komentarz od kazik
   kazik
   12.04.2020, 15:40

   ten informatyk dziękuje rządowi, ale już nie widzi żadnej winy u swojego pracodawcy?

   • Komentarz od Mateusz
    Mateusz
    12.05.2020, 09:26

    A skąd ten pracodawca ma nagle wytrzepać dodatkowe pieniądze na podatki? Podnieść ceny swoich usług?

   • Komentarz od xd
    xd
    21.05.2020, 19:55

    z jakiegos powodu na zachodzie zarobki sa duzo wieksze przy sprzedazy tych samych produktow w podobnej cenie, a podatki wcale bardzo sie nie roznia

 • Komentarz od Karola
  Karola
  20.10.2019, 18:29

  Ja mam 2350 brutto masakra jakaś

 • Komentarz od Marcin
  Marcin
  17.10.2019, 22:41

  Większość pracowników w Polsce nie ma średniej krajowej która i tak na tle Europy jest bardzo niska. Do średniej wlocza się prezesów z pensjami ponad 100 tysięcy i pracowników z pensją 2500. I wychodzi średnia 5000.

 • Komentarz od Stara panna
  Stara panna
  29.12.2018, 10:26

  Nic dziwnego, że nikt mnie nie chce jak ja zarabiam średnia krajowa + jedna umowę zlecenie za pracę w której głównie pije kawę

 • Komentarz od pr
  pr
  03.12.2018, 12:50

  A uwierzycie że czasami nas mogą czytać jakieś niemieckie portale? Gdzie dowodzimy że u nas dostatnie życie to 837euro a minimalne za 371 Euro? Zaś zasiłek pielęgnacyjny to 34 euro? I nazywamy się Europą :)

  • Komentarz od Stanisław
   Stanisław
   03.12.2018, 20:02

   U nas są znacznie tańsze mieszkania i usługi w przeliczeniu na euro. Niemcy mieli plan Marshalla po II WW, a my mieliśmy komunizm. Nie ma co porównywać do jednego z najbogatszych krajów na świecie bo rozwijamy się w błyskawicznym tempie. Wystarczy spojrzeć na ukrainę która w 1990 roku miała takie samo PKB na głowę co Polska.

   • Komentarz od rofl
    rofl
    16.04.2019, 21:29

    ta, PKP to miała , LOL

  • Komentarz od koio
   koio
   10.12.2018, 13:24

   Jesteśmy ostro okradani, niestety od bardzo wieeeeeelu lat...

  • Komentarz od Mr. B
   Mr. B
   23.05.2020, 19:00

   Jeżeli będziesz przeliczać PLN na EUR to zawsze będzie gorzej - słabo wyglądać Ale jak policzysz w lokalnej walucie czyli np Uk zasiłek rodzinny 130 A w Polsce 500 W Irlandia 200 Tu nie chodzi ile zarabiają Polacy tu chodzi o realną wartość waluty, a siłę tej waluty. Niemieckie 2500 na papierze wydaje się byc takie samo jak Polskie 2500. A są zupełnie inne bo waluta jest mocniejsza, silniejsza. Jak naprawimy PLN i będzie kurs wymiany z 1 EUR 2.50 1 GBP 3.50 1 USD 1.50 To i 2500 PLN na rękę będzie wyglądać przyzwoicie. Peace W W

Podobne artykuły