W erze nowoczesnych płatności nikogo już nie dziwią usługi, które mają nam na celu ułatwić realizowanie transakcji. Jednym z takich fintechów jest szwedzki Trustly, który udostępnia swoje rozwiązania, m.in. PayU, Wise, Facebookowi czy Alibabie. Jak działają płatności Trustly?
Dzięki Trustly płatności po prostu przepływają z konta na konto — bez kart, pobierania aplikacji ani rejestracji – tak Trustly reklamuje swoje usługi.
Wywodzący się ze Szwecji fintech powstał w 2008 r. z ramienia Oscara Berglunda (obecny dyrektor generalny). Za sprawą głównej usługi Trustly, klienci mają możliwość realizować płatności, np. w e-commerce bezpośrednio z konta. Nie są do tego potrzebne karta czy wirtualny portfel. 2020 rok był bardzo udany dla spółki za sprawą dynamicznego wzrostu branży e-commerce.
Czym dokładnie jest Trustly i co oferuje?
Co to jest Trustly?
Nazwa Trustly oznacza z angielskiego „ufnie”. Samo „trust” to po prostu „zaufanie”. Trustly to pośrednik z zakresu płatności internetowych, wykonujący przelewy internetowe z konta bankowego klienta na rachunek sprzedawcy. Slogan firmy brzmi: Zakupy z konta bankowego. Prosto, szybko i bezpiecznie.
Trustly Group AB ma 9 biur w Europie i obu Amerykach. Przy wsparciu Nordic Capital miesięcznie przetwarza ponad 9 mln płatności. Firma nadzorowana jest przez szwedzki odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego – Finansinspektionen.
Na czym polegają płatności Trustly?
Trustly to wygodna metoda płatności, spięta z bankowością internetową.
Oto najważniejsze informacje na temat fintechu.
- Trustly dostępny jest wyłącznie dla kont bankowych w Polsce, Szwecji, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Danii, w krajach euro oraz poza strefą UE.
- Za pośrednictwem firmy możesz realizować płatności cykliczne, usprawnić usługę opłacania faktur i wpłacania pieniędzy oraz zoptymalizować procedurę zwrotu środków.
- Fintech nie obsługuje płatności od firm.
- Trustly współpracuje obecnie z 6,3 tys. banków i 8,1 tys. handlowców.
- Od 2014 r. współpracuje z PayPal oraz Groupon. W tym samym roku spółka otrzymała także nagrodę dla najszybciej rozwijającej się firmy technologicznej.
- Jeszcze do niedawna Trustly cieszył się dużą popularnością wśród graczy zakładów bukmacherskich. Jednak w 2021 r. zakończył on swoją działalność na tym polu.
Jakie produkty oferuje Trustly?
- Handel elektroniczny:
- przyjmowanie płatności, m.in. bez limitów wydatków przy dużych kwotach i bez obciążeń zwrotnych dla handlowców.
- opłacanie faktur – klient może bezpośrednio realizować transakcje w swojej witrynie lub aplikacji. Dostępne jest również planowanie płatności oraz rozłożenie ich na raty.
- zwroty środków. Trustly bierze na siebie pełną odpowiedzialność za przepływ płatności.
- subskrypcje i płatności, czyli łatwiejsze przyjmowanie operacji cyklicznych od klientów za pomocą płatności jednym kliknięciem i subskrypcji, które nigdy nie wygasają.
2. Usługi finansowe:
- pożyczki
- przelewy, m.in. wymiana środków tego samego dnia w Europie i USA.
- handel, m.in. błyskawiczne zasilanie kont handlowców bez opuszczania witryny.
- ubezpieczenie, czyli natychmiastowe wypłaty odszkodowań, m.in. za niewiarygodną obsługę.
- bank i IPE, czyli błyskawiczne przelewy na rynkach obsługiwanych przez Trustly.
3. Płatności za podróże:
- przyjmowanie płatności, w tym płatności cyklicznych.
- błyskawiczne zwroty środków.
Czy Trustly jest bezpieczne?
Dość dużą kontrowersję stanowi sam proces dokonywania płatności. Trustly wymaga od klientów podania loginu oraz hasła do bankowości internetowej swojego banku i następnie wprowadzenia jednorazowego kodu do zatwierdzenia przelewu.
Oczywiście platforma zapewnia, że cały proces odbywa się w 100% bezpiecznie poprzez szyfrowane połączenie z bankiem internetowym klienta. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że bankowe regulaminy jasno zaznaczają, by nie dzielić się swoim hasłem do bankowości z kimkolwiek. Dlatego w przypadku włamania na rachunek dana instytucja może zrzec się odpowiedzialności za utracone środki, bo klient sam naraził się na takie ryzyko.
Czy Trustly działa nielegalnie?
Pomimo że system działania fintechu jest dość specyficzny, to jest on legalny i zgodny z prawem europejskim. Wszystko to za sprawą unijnej dyrektywy PSD2, czyli dyrektywy o dostawcach usług finansowych.
Jak działają płatności Trustly?
- Na stronie płatności odbiorcy wybierz opcję płatności Trustly.
- Zostaniesz przekierowany na stronę zaufania, aby wybrać język i kraj.
- Wpisz dane logowania do swojej bankowości internetowej i wybierz bank, w którym posiadasz rachunek.
- Informacje o logowaniu trafiają do platformy Trustly, która łączy się z Twoim bankiem.
- Trustly weryfikuje Twoją tożsamość i w Twoim imieniu przelewa pieniądze do siebie.
- Platforma wysyła do odbiorcy płatności informację, że środki z Twojego rachunku zostały pobrane.
- Odbiorca płatności akceptuje transakcję i następnie realizuje wydanie towaru/usługi.
- Trustly czeka na przelew od Ciebie. Dolicza sobie także prowizję (ok. 1,9% od sprzedawcy) za możliwość zrealizowania natychmiastowej transakcji.
Płatności Trustly można więc porównać do płatności realizowanych za pośrednictwem, np. Przelewy24, czyli na tzw. przedpłacie. Jednak w przypadku Trustly przelewy docierają natychmiastowo, w ciągu kilku minut.
Partnerzy
Partnerami współpracującymi z platformą są zarówno duże firmy, jak i lokalni gracze z Europy i USA.
Jak bezpiecznie zrealizować przelew poprzez Trustly?
Być może z różnych względów zechcesz skorzystać z usług szwedzkiej platformy. Np. wtedy, gdy zależeć Ci będzie na szybkim przelewie. W tym celu możesz zastosować pewne środki ostrożności.
- Zmień hasło do konta bankowego na konto tymczasowe.
- Zrób wpłatę do usługodawcy, wykorzystując hasło tymczasowe.
- Zmień hasło tymczasowe w swoim banku na nowe.
Innym rozwiązaniem może być, chociażby używanie oddzielnego rachunku bankowego przeznaczonego tylko do wpłat realizowanych poprzez Trustly.
Zalety i wady
Płatności Trustly – zalety i wady
Zalety | Wady |
obsługa 11 walut | łamanie bankowych zasad bezpieczeństwa (konieczność podania loginu i hasła do bankowości internetowej) |
natychmiastowe przelewy dla wpłat i wypłat (bardzo rzadko zdarzają się opóźnienia) | dostęp do poufnych danych klientów i większe ryzyko wycieku takich informacji |
niskie prowizje za wpłaty środków | niektóre banki mogą blokować możliwości rachunków za pomocą Trustly |
nie wymaga rejestracji | |
obsługa dużej liczby banków na całym świecie | |
brak obciążeń zwrotnych i oszustw |
Czy warto skorzystać z Trustly?
Przelewy poprzez platformę Trustly są z całą pewnością licencjonowane i chronione procedurami bezpieczeństwa, zgodnymi z prawem europejskim. W sieci możemy odnaleźć opinie użytkowników, którzy zachwalają sobie ten fintech.
Jednak w naszym przekonaniu, wymóg udostępniania Trustly hasła do banku jest jedną z gorszych praktyk na rynku. Problem w tym, że włamanie cyberprzestępców może nastąpić za rok, dwa, za pięć od momentu udostępnienia swoich danych. Dlatego, gdy skorzystało się z usług platformy, najlepiej jest od razu zmienić hasło na nowe.
Dane kontaktowe
Trustly Group AB |
Norrtullsgatan 6, 113-29 Stockholm, Sweden |
sales@trustly.com |
Źródło:
1. trustly.net/pl
trustlyoszusci
31.12.2021, 18:18
Uwaga!!!Trustly jest zorganizowaną grupą przestępczą. Ukradli mi pieniądze z banku i do tej pory się nie rozliczyli. Mam na to dowody. Jak działa ta zorganizowana grupa przestępcza. Mechanizm działania:
Przy próbie płatności pojawia się komunikat : niestety nie udało nam się połączyć z twoim Bankiem spróbuj jeszcze raz-płatność anulowana, następuje kolejna próba płatności i znowu pojawia się ten sam komunikat. Potem okazuje się, że pieniądze z banku pobrali nie świadcząc przy tym żadnej usługi.
Okradają w ten sposób konta. Prowadzę w tej sprawie śledztwo dziennikarskie. Wyniki śledztwa zostaną opublikowane.
SKIBA
08.08.2022, 16:49
Ja czasami korzystałem z Trustly i wcale nie zostałem okradziony i pierwszy raz widzę takie błędy. To wina twojego banku, może jest jakiś technologiczny konflikt.