Turystyka medyczna – jak sfinansować zabieg w obcym kraju?

Turystyka medyczna, choć nie jest nowym zjawiskiem, to w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu. W dobie globalizacji i coraz łatwiejszego dostępu do zagranicznych usług coraz więcej osób decyduje się na podróż za granicę w celu uzyskania specjalistycznej opieki medycznej czy też rehabilitacji. Z turystyki medycznej często korzystają też ci, którym zależy na poprawie swojego wyglądu. Jednak jak sfinansować zabieg w obcym kraju i ile to może kosztować? Sprawdźmy.

Kluczowe informacje

 • Turystyka medyczna cieszy się rosnącą popularnością. Pacjenci, zainteresowani przeszczepem włosów najczęściej wybierają Turcję, a ci, którzy mierzą się z nowotworem – Niemcy, Szwajcarię lub Stany Zjednoczone.
 • Koszt zabiegu medycznego można pokryć z własnych środków lub skorzystać z kredytu gotówkowego na dowolny cel. Warto też rozważyć ofertę finansową firm, które udzielają pożyczek celowych na konkretne zabiegi.
 • Turystyka medyczna jest bezpieczną formą łączenia podróży z zabiegami medycznymi. Przed podjęciem decyzji o leczeniu za granicą warto jednak skonsultować się z zaufanym lekarzem.

Motywacje osób, które decydują się skorzystać z turystyki medycznej, są różne. Od dążenia do lepszego stanu zdrowia, poprzez oszczędności finansowe, po pragnienie korzystania z nowoczesnych technologii i zaawansowanych procedur, które nie zawsze są dostępne w naszym kraju. Jednak turystyka medyczna nie jest pozbawiona kontrowersji. Obejmuje ona nie tylko korzyści, takie jak: lepszy dostęp do opieki medycznej, ale także ryzyka związane z jakością opieki, bezpieczeństwem pacjenta i problemami etycznymi. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym aspektom turystyki medycznej, skupiając się przede wszystkim na związanych z nią kosztach i sposobach pozyskania finansowania.

Co to jest turystyka medyczna?

Turystyka medyczna to zjawisko, które polega na podróżowaniu osób poza kraj swojego zamieszkania w celu skorzystania z usług medycznych. W zależności od potrzeb decyzja o wyborze takiego sposobu leczenia może być podyktowana różnymi motywacjami, np.:

 • dostępem do specjalistycznej opieki, 
 • chęcią skorzystania z lepszych lub szybszych usług medycznych niż te dostępne w kraju pochodzenia,
 • niższym kosztem samego zabiegu.

Turystyka medyczna obejmuje szeroki zakres usług, od rutynowych zabiegów medycznych, takich jak: stomatologia czy okulistyka, po bardziej skomplikowane procedury np.: operacje serca, transplantacje, leczenie onkologiczne, chirurgia plastyczna czy leczenie niepłodności.

Turystyka medyczna ma znaczny wpływ na gospodarkę i sektor zdrowia w wielu krajach. Państwa, takie jak: Tajlandia, Indie, Polska, Węgry, Turcja czy Korea Południowa stały się popularnymi miejscami dla turystów medycznych, często dzięki kombinacji wysokiej jakości opieki zdrowotnej, atrakcyjnych cen i ciekawych atrakcji turystycznych.

Turystyka medyczna – gdzie jechać, aby poprawić swoje zdrowie?

Wybór miejsca podróży w ramach turystyki medycznej zależy od wielu czynników, takich jak:

 • rodzaj potrzebnej opieki,
 • koszty, 
 • dostępność i jakości usług, 
 • indywidualne preferencje pacjenta. 

Co ciekawe, Polska jest popularna szczególnie w zakresie stomatologii i chirurgii plastycznej. Usługi są świadczone na wysokim poziomie, a koszty są często znacznie niższe niż w innych krajach Europy Zachodniej.

Turystyka medyczna z zakresu chirurgii plastycznej – Tajlandia na pierwszym miejscu?

Tajlandia jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystyki medycznej, szczególnie w zakresie chirurgii plastycznej i odnowy biologicznej. Dlaczego? Na terenie tego kraju znajduje się wiele szpitali akredytowanych przez Joint Commission International (JCI), a to oznacza, że spełniają one międzynarodowe standardy jakości.

Szpitale w Tajlandii oferują też zaawansowane usługi medyczne, począwszy od chirurgii plastycznej, przez stomatologię, aż po kompleksowe zabiegi kardiologiczne i onkologiczne. Na uwagę zasługuje również profesjonalny personel medyczny. Pracujący w tym miejscu lekarze, często są szkoleni w USA lub w Europie. Dodatkowo wielu z nich mówi biegle po angielsku, co ułatwia komunikację z międzynarodowymi pacjentami.

W turystyce medycznej często chodzi o to, aby łączyć leczenie z wypoczynkiem. Tajlandia jest znanym i chętnie wybieranym kierunkiem turystycznym. Zagranicznych turystów kusi pięknymi plażami, zabytkami, wyśmienitym jedzeniem i ciekawą kulturą.

Usługi stomatologiczne za granicą – prym wiedzie Turcja

turystyka medyczna - stomatolog

W Turcji można skorzystać z wielu usług szeroko pojmowanej opieki zdrowotnej. Największą popularnością cieszą się jednak transplantacje włosów oraz świadczenia stomatologiczne. Wynika to z faktu, że usługi dentystyczne i przeszczepy są w tym kraju znacznie tańsze niż w wielu innych miejscach, a w szczególności w porównaniu z krajami zachodniej Europy, Ameryki Północnej i Australii.

Turcja korzysta z najnowszych technologii i procedur w dziedzinie stomatologii i przeszczepów włosów. Tamtejsi lekarze stosują technikę Follicular Unit Extraction (FUE), która jest mniej inwazyjna i wymaga krótszego czasu rekonwalescencji.

Turystyka onkologiczna i rehabilitacyjna

Istnieje wiele krajów na świecie, które są znane z doskonałej opieki onkologicznej. Dużą popularnością cieszą się, chociażby Stany Zjednoczone, które słyną z wielu renomowanych ośrodków onkologicznych, takich jak: MD Anderson Cancer Center w Teksasie i Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku.

Chorzy, którzy chcą skorzystać z dobrej opieki nie tak daleko od granic Polski, mogą udać się do Niemiec. Kraj ten jest znany z innowacyjnych metod leczenia raka, w tym immunoterapii i terapii genowej. Do dwóch najpopularniejszych ośrodków onkologicznych w Niemczech, z całą pewnością należą: Charité w Berlinie i University Hospital Heidelberg.

turystyka medyczna w przypadku leczenia raka

Kraje, które również słyną z turystyki onkologicznej: 

 1. Szwajcaria jest znana z doskonałej opieki medycznej, w tym leczenia onkologicznego. Uniwersyteckie Szpitale Genewskie (HUG) i Uniwersyteckie Centrum Onkologiczne w Zurychu to tylko dwa z wielu renomowanych ośrodków w tym kraju.
 2. Japonia jest liderem w dziedzinie badań onkologicznych i leczenia, szczególnie jeśli chodzi o nowotwór żołądka i raka płuc.
 3. Francja jest znana z prowadzenia zaawansowanych badań onkologicznych i oferowania wysokiej jakości opieki onkologicznej. Jednym z czołowych ośrodków onkologicznych we Francji jest Institut Gustave Roussy w Villejuif.
 4. Kanada – jednym z największych ośrodków leczenia raka na świecie, który dodatkowo uznawany za jednego z czołowych innowatorów w dziedzinie badań onkologicznych jest Princess Margaret Cancer Centre w Toronto.
 5. Wielka Brytania: The Royal Marsden w Londynie jest jednym z największych ośrodków onkologicznych na świecie i jest uznawany za lidera w dziedzinie badań onkologicznych.

Turystyka medyczna – jakie są koszty leczenia za granicą?

Koszt leczenia to często jeden z głównych argumentów, który sprawia, że zagraniczni pacjenci decydują się na wyjazd do innego kraju. Aby ułatwić Ci decyzję o ewentualnym wyjeździe, sprawdziliśmy, jakie są koszty leczenia poszczególnych schorzeń w innych krajach. 

ProceduraTurcjaNiemcyTajlandiaWielka BrytaniaSingapur
Plastyka brzucha4 500 $9 000 EUR5 000 $10 000 £15 000 $
Implanty piersi3 500 $7 000 EUR4 000 $7 000 £15 000 $
Wybielanie zębów300 $400 EUR200 $700 £1 000 $
Implanty dentystyczne1 000 $2 500 EUR2 000 $3 000 £ 4 000 $
Przeszczep włosów2 500 $10 000 EUR4 000 $10 000 £ 15 000 $
Plastyka przegrody nosowej2500 $5 000 EUR2 000 $5 000 £ 7 000 $
By-pass żołądka5 500 $20 000 EUR15 000 $15 000 £ 25 000 $
Średnie ceny w 2022 roku. Opracowanie własne na podstawie danych dostępnych w Internecie.

Jak pozyskać finansowanie na leczenie?

Wskutek rozwoju turystyki medycznej na rynku zaczęły pojawiać się firmy, które zajmują się finansowaniem leczenia. Jedną z nich są MediRaty, które udzielają kredytów i pożyczek na konkretną kwotę, która ma pokryć koszt wybranych zabiegów. Często w ten sposób można też sfinansować zakup sprzętu medycznego takiego jak: pompy insulinowe, wózki inwalidzkie czy łóżka rehabilitacyjne. 

Innym rozwiązaniem, który pozwoli Ci pozyskać środki na leczenie czy poprawę urody, jest tradycyjny kredyt gotówkowy. Ten można zaciągnąć na dowolny cel, a bank przy weryfikacji wniosku nie będzie pytał Cię, na co chcesz spożytkować otrzymane środki. Jeśli masz odpowiednią zdolność kredytową, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wziął nieco więcej gotówki i nadwyżkę przeznaczył na cele turystyczne. 

Sprawdź ranking kredytów gotówkowych

Okres spłaty
84 miesiące
Kwota
5 000 - 15 000 zł
RRSO
17,22 %

589 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
2.
OtomotoPay Kredyt Gotówkowy
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Kwota
15 000 - 300 000 zł
RRSO
17,46 %
? na podstawie przykładu reprezentatywnego

810 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
12 - 120 miesięcy
? Dla nowych klientów oraz dla klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A. możliwość wnioskowania o pożyczkę na okres dłuższy - do 10 lat.
Kwota
1 000 - 250 000 zł
RRSO
10,99 %
? Oferta dla nowych klientów oraz dla klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A.

929 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Dobrym rozwiązaniem będzie też sfinansowanie kosztów leczenia z własnych oszczędności. Pamiętaj jednak o tym, aby przelać je na konto walutowe, dzięki czemu unikniesz dodatkowych opłat np. za przewalutowanie.

Czy turystyka medyczna jest bezpieczna?

Nie ulega wątpliwości, że pacjenci podróżujący za granicę po zdrowie lub urodę mogą napotkać szereg utrudnień, które wynikają, chociażby z samego wyjazdu do innego kraju. Do najczęstszych obaw, z którymi mierzą się pacjenci zdecydowani na leczenie w innym państwie, należą: 

 • bariera geograficzna – konieczność samodzielnego zorganizowania transportu, noclegów,
 • bariera językowa;
 • bariery systemowe – nieznajomość procedur obcego systemu opieki zdrowotnej, 
 • problemy związane z reputacją danego miejsca – utrudniona weryfikacja standardów opieki i czy lekarzy, 
 • bariery prawne dotyczące ubezpieczenia i odszkodowania wynikającego z ewentualnych błędów medycznych. 1 

Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z organizacją wyjazdu na własną rękę, to możesz skorzystać z usług firmy, która zajmuje się organizowaniem wyjazdów dla zagranicznych pacjentów. W cenie pakietu często znajduje się pomoc polskojęzycznego opiekuna oraz wszystkie potrzebne transfery, dzięki czemu nie będziesz zmuszony samodzielnie planować przejazdów. 

Rozwój turystyki medycznej sprawił, że coraz częściej jest ona w pełni bezpieczna. Zawsze jednak warto pamiętać o tym, że decyzja o wyjeździe za granicę w celach medycznych wymaga starannego rozważenia i planowania. Jeśli nie jesteś pewien, jak postąpić – skonsultuj się z zaufanym lekarzem, który Ci pomoże podjąć odpowiednią decyzję.


Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

1 Turystyka medyczna w Europie i w Polsce – stan obecny, bariery rozwoju, perspektywy i rekomendacje dotyczące rozwoju przyjazdowej turystyki medycznej w Polsce, Ewa Borek

http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.ojs-issn-2084-2627-year-2013-volume-11-issue-4-article-3471

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.2/5 - (4 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()