Закони Польщі, про які варто знати батькам

закони Польщі

Ви вважаєте, що ваша дитина достатньо самостійна і може сама ходити до школи, залишатися вдома і гуляти без нагляду дорослих. Однак Ви повинні знати, що самостійність – це одне, а закон – це інше. З якого віку діти можуть самостійно ходити вулицями в Польщі? З якого віку можна залишати дитину саму вдома? Яке покарання передбачене за залишення дитини в салоні автомобіля? До якого віку дитина має їздити в автокріслі в Польщі. Відповідаємо на популярні питання.

З якого віку можна залишати вдома дитину саму?

Чи можна залишати дітей без нагляду дорослих в Польщі? Чи загрожує штраф батькам за порушення закону? 

Звернімося до польських законів:

Art. 106. KW

Dopuszczenie do przebywania w okolicznościach niebezpiecznych małoletniego lub osoby pod opieką lub nadzorem

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

“Той, хто маючи обов’язок здійснювати опіку або нагляд за малолітньою дитиною віком до 7 років або іншою особою, яка не може самостійно розпізнати і захистити себе від небезпеки, допускає її перебування в обставинах небезпечних для здоров’я людини, може бути оштрафований”.



Формулювання цієї статті досить загальні. Найчастіше порушенням закону вважається ситуація, коли дитина, залишившись сама вдома, нанесе шкоду своєму здоров’ю. Дитина може створити багато небезпечних ситуацій.

з якого віку можна залишати дитину саму вдома в Польщі

Інша стаття цивільного кодексу говорить: “Неповнолітній, який не досяг віку 13 років, не не несе відповідальності за спричинену шкоду”.

Таким чином, залежно від трактування законів, можна залишати вдома самих дітей від 7 років або від 13 років.

Обставини бувають різні. Інколи батьки змушені залишати дитину, яка вже є відносно самостійною, на короткий час вдома саму. Важливо провести з дитиною розмову про правила безпеки. Батьки мають усвідомлювати відповідальність, в тому числі перед законом, за можливі наслідки перебування малолітньої дитини без нагляду.

Перевезення дітей в автокріслах в Польщі

перевезення дітей в автокріслах в Польщі

В Польщі усі пасажири в автомобілі повинні бути прищебнуті ременями безпеки, а діти повинні сидіти в спеціальних автокріслах або бустерах.

Обов’язок перевозити дитину в автокріслі не поширюється на таксі. Тому труднощів з замовленням таксі, якщо ви з дитиною, не виникає.

Коли автокрісло дозволено не використовувати

  1. Коли дитина має заключення від лікаря, що стан її здоров’я не дозволяє використовувати автокрісло.
  1. Діти зростом більше 135 см, якщо через вагу неможливо підібрати відповідне крісло. Більшість виробників створюють автокрісла розраховані на вагу до 36 кг. Хоча крісла розраховані на вагу до 50 кг теж доступні в продажу. 
  2. Якщо у вас троє дітей і в автомобілі недостатньо місця для встановлення автокрісла для кожної дитини, дозволено перевозити одну дитину віком від 3 років без автокрісла.

З якого віку можна перевозити дитину без автокрісла в Польщі?

Це питання трохи некоректно сформульоване. Адже в Законі про дорожній рух не вказано такої вікової межі, натомість вказано ріст – 150 см. Якщо дитина досягла цього зросту, вона може їздити в автомобілі без автокрісла чи бустера. Раніше правила передбачали звільнення від обов’язку перевезення в автокріслах дітей від 12 років.

Не залишайте дітей та тварин в салоні автомобіля

діти та тварини в салоні автомобіля

Продовжуючи тему автомобілів та дітей, хочемо застерегти і нагадати про ще одне правило.

Залишати дитину чи собаку в закритому автомобілі влітку дуже небезпечно і вкрай безвідповідально. За це вам може загрожувати навіть до 5 років позбавлення волі.

У весняно-літній сезон ЗМІ регулярно з’являється інформація про ситуації, коли в пастці опиняються діти чи тварини, коли температура на вулиці перевищує 30 градусів за Цельсієм. Температура в салоні автомобіля піднімається до понад 50 градусів!

Відповідно до ст. 160 Кримінального кодексу передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 місяців до навіть 5 років за нараження на небезпеку, яка загрожує життю або несе тяжку шкоду здоров’ю. У кращому випадку на порушника чекає штраф у розмірі 500 злотих.

Польське законодавство дозволяє розбити вікно автомобіля, коли ми бачимо замкнену дитину або собаку в машині і їхньому здоров’ю чи життю загрожує небезпека. Закон дозволяє самостійно розбити шибу, однак, якщо поблизу знаходиться поліція або муніципальна охорона, ви можете їх повідомити, щоб вони безпечно розбили скло і дістали дитину чи тварину. Відповідальності за нанесену матеріальну шкоду людина, яка рятує, не несе.

З якого віку дитина може самостійно ходити до школи в Польщі?

з якого віку дитина може самостійно ходити до школи в Польщі

Відповідь на це питання дає Кодекс адміністративних правопорушень та Закон про дорожній рух. У статті 43 Закону про дорожній рух зазначено: «Дитина віком до 7 років може користуватися дорогою лише під наглядом особи, яка досягла 10-річного віку. Це не стосується доріг в межах двору проживання». У ПДР «дорога» – це: дорога, узбіччя, тротуар, доріжка для пішоходів або доріжка для велосипедів.

Тож якщо вашій дитині виповнилося 7 років, повернення додому самостійно буде легальним. Однак, до 7-го дня народження, дитина повинна бути в супроводі опікуна, якому не менше 10 років.

В іншому випадку законні опікуни можуть бути покарані. Це визначено в Кодексі про проступки. У статті 106 Кодексу зазначено: «Той, хто зобов’язаний доглядати або наглядати за неповнолітньою особою віком до 7 років або іншою особою, яка не в змозі розпізнати небезпеку чи захиститися від неї, дозволяє їй перебувати в обставинах, небезпечних для здоров’я людини може бути притягнений до відповідальності»

Перехід вулиці можна кваліфікувати як «перебування в обставинах, небезпечних для здоров’я людей».

Статут школи 

Для безпеки учнів багато шкіл визначають у своїх статутах вік, до якого дітей повинні забирати дорослі – батьки або інші особи, зазначені в письмовій згоді, наприклад бабуся, дідусь, дядько, тітка тощо. 

Вікове обмеження може бути вищим або нижчим залежно від внутрішніх рішень, прийнятих педагогічною радою та керівником даного закладу, зазвичай це 10 років.

Батьки повинні подати відповідну заяву до секретаріату – письмову згоду, щоб дитина могла сама повертатися зі школи після уроків або гуртків.

Якщо Ви хочете, щоб молодші діти поверталися зі школи під опікою своїх старших братів і сестер (які є неповнолітніми), також потрібне надати письмову декларацію.

В обох випадках батьки зобов’язуються взяти на себе відповідальність за безпеку своїх дітей.

5/5 - (3 votes)