Ubezpieczenie wakacyjne – na czym polega i czy warto?

Ubezpieczenie wakacyjne - na czym polega i czy warto?

Rozpoczął się właśnie sezon urlopowy i wakacyjny, który zmusza do poruszenia ważnej kwestii. Podczas licznych wakacyjnych wyjazdów nie wybieramy już tylko lokalizacji na terenie naszego kraju, ale coraz częściej decydujemy się na wyjazdy poza granice Polski. Na wypadek niespodziewanych zdarzeń podczas urlopu warto wykupić ubezpieczenie wakacyjne. Na czym ono polega i jak je kupić?

Wakacje to wyczekiwany i upragniony czas zasłużonego odpoczynku. Zapominamy o przyziemnych sprawach i codziennej rutynie, wybierając się na wymarzony wyjazd. Jedni jadą odpoczywać i wylegiwać się w słońcu, a inni — zwiedzać i poznawać nowe miejsca i kultury. Choć oba wymienione sposoby na spędzanie wakacji wydają się zupełnie inne, to łączy je jedna ważna cecha. Podczas obu może zdarzyć się coś niespodziewanego, co może wpłynąć na nasze zdrowie albo stan portfela. Życie jest wszak wyjątkowo przebiegłe i lubi płatać nam niepożądane niespodzianki. Nawet wówczas, kiedy byliśmy pewni, że wszystko dopięliśmy na ostatni guzik i nie wierzyliśmy, aby cokolwiek miało to zepsuć.

Przed udaniem się na wakacyjny wyjazd, a nawet przed rozpoczęciem jego planowania, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat ubezpieczeń wakacyjnych. Rynek ubezpieczeń turystycznych systematycznie wzrasta. Kupujemy je „dla świętego spokoju” czy „na wszelki wypadek”. Uzasadnienia zakupu są różne, przyświeca im jednak ten sam cel – finansowe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń losowych, które mogą wpłynąć zarówno na nasze zdrowie, jak i stan naszego mienia. Podobnie jak w przypadku pożyczki na raty — warto dowiedzieć się trochę wcześniej, przed podpisaniem umowy.

Ubezpieczenie wakacyjne — co to jest?

W przypadku wakacji na terenie Polski zawsze możemy skorzystać z publicznej służby zdrowia, która jest dla nas bezpłatna. Jednak w przypadku wyjazdów zagranicznych sprawa wygląda poważniej. Nigdy nie wiemy, czy obsługa lotniska nie zgubi naszego bagażu, czy nie dostaniemy poparzeń od zbyt długiego opalania, bo przyśniemy, czy nie przeziębimy się od klimatyzacji hotelowej lub też nie złapiemy wirusa zapalenia pokarmowego przez nieodpowiedniej jakości żywność. Warto dodać, że to niespodziewane przypadki z naszym zdrowiem są najbardziej problematyczne. Gdyż w sytuacji, gdy np. będziemy wymagać hospitalizacji lub — co gorsza — zabiegu lub leczenia, to w przypadku braku polisy ubezpieczeniowej możemy zostać obciążeni wysokim rachunkiem za leczenie. Lepiej, jeśli koszty zostaną pokryte z ubezpieczenia lub otrzymamy odszkodowanie.

Nie powinniśmy jednak martwić się na zapas czy wpadać w obsesję przed czyhającym na każdym kroku zagrożeniami, które mogą skutecznie zepsuć nasze upragnione wakacje. Powinniśmy po prostu zdawać sobie sprawę z ryzyka ich wystąpienia.

Jakie istnieją rodzaje ubezpieczenia wakacyjnego?

Ubezpieczenie wakacyjne, zwane także ubezpieczeniem turystycznym, podzielone jest na różne kategorie — możemy ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwego wypadku (NNW), ubezpieczenie może też pokryć koszty leczenia w szpitalu (KL). Dodatkowo istnieje także możliwość ubezpieczenia naszego bagażu. Jeżeli wybieramy się w podróż samochodem możemy też wykupić polisę assistance.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje, jakie składają się na ubezpieczenie wakacyjne?

Ubezpieczenie KL, czyli polisa od kosztów leczenia w zagranicznym szpitalu

Jest to wyjątkowo ważne ubezpieczenie, które powinno być kupowane przed każdym wakacyjnym, a nawet niewakacyjnym, wypadem za granicę. Koszty dowolnych usług medycznych utrzymują się w wyjątkowo różnych wartościach. Jednak już nawet przy niższych pułapach są wyjątkowo bolesne dla naszego portfela. Przyjazd wezwanej karetki pogotowia kosztuje np. w Egipcie ok. 400 złotych, za to w Hiszpanii już ponad 2 tysiące złotych! Rachunki za wizytę u lekarza mogą czasem wynieść równowartość kilku tysięcy złotych, bez problemu przekraczając, a nawet podwajając całkowity koszt naszego urlopu.

Tym sposobem częsty schemat przy procesie leczenia, czyli leczenie ambulatoryjne, hospitalizacja, koszty leków i transport mogą okazać się katastrofalnym wydatkiem. Aby uniknąć takich sytuacji, rozsądnym krokiem będzie właśnie wykupienie Ubezpieczenia od Kosztów Leczenia za Granicą. Podczas zawierania tej tymczasowej polisy warto sprawdzić, czy jest ono uznawane przykładowo w klinikach prywatnych na terenie państwa, do którego się wybieramy. W krajach Ameryki Południowej, Azji i Afryki bowiem jakość i częstotliwość występowania publicznych placówek medycznych jest wyjątkowo niska.

Jakość i zakres powyższego ubezpieczenia jest oczywiście zależny od tego, ile za nie zapłacimy. Suma gwarantowana na terenie  Europy zazwyczaj powinna być nie mniejsza niż 20 tysięcy euro. Natomiast poza naszym kontynentem lepiej zapewnić sobie koszty leczenia na pułapie 50 tysięcy euro i więcej. Warto dodać, że najlepsze ubezpieczenie wakacyjne oferują takie możliwości w przypadku podjęcia się leczenia w zagranicznej placówce medycznej jak konsultacja przez telefon z polskojęzycznym lekarzem, konsultacje i badania medyczne na miejscu włącznie z hospitalizacją, a także zapewnione usługi transportowe. To wszystko powinno być osiągalne za pośrednictwem całodobowo dostępnego telefonu, którego numer jest załączony na polisie.

Ubezpieczenie NNW, czyli polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków

Ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) zazwyczaj łączy się z Ubezpieczeniem od Kosztów Leczenia za Granicą. Omawiany rodzaj polisy charakteryzuje się, jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczeniem finansowym na wypadek, kiedy ulegniemy za granicą wypadkowi i łączyć się z nim będą dowolne następstwa. Jeśli będą to skutki powiązane z pogorszeniem się naszego stanu zdrowia, ubezpieczyciel powoła specjalną komisję, która zajmie się ustaleniem stopnia naszego uszczerbku na zdrowiu.

Nie wszystkie sytuacje mogą jednak kwalifikować się na wypłatę ubezpieczenia — jest to przykładowo zawał serca, udar mózgu, zapaść czy zapalenie wyrostka robaczkowego. Warto zatem podczas zawierania polisy usiąść i dokładnie w skupieniu zapoznać się ze wszystkimi tzw. wyłączeniami w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Ponadto wskazane jest również sprawdzenie kwot świadczeń w momencie wypadku — niestety, mogą one być dość niskie. Ile w ogóle wynosi suma gwarantowana wpłaty na ubezpieczenie? Zazwyczaj wahają się one od 10 tysięcy zł do nawet 100 tysięcy zł.

O co można rozszerzyć polisę wakacyjną?

W zależności od charakteru spędzania czasu podczas naszego urlopu i indywidualnych potrzeb możliwe jest rozszerzenie wykupionej przez nas polisy turystycznej o następujące elementy:

 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym — pozwala nam otrzymać ewentualne odszkodowanie dla osób trzecich za nieumyślne i niecelowe uszkodzenie na osobie lub mieniu.
 • Ubezpieczenie bagażu i jego opóźnienia — jest to swoiste zabezpieczenie przed kradzieżą, zniszczeniem lub zgubieniem rzeczy osobistych oraz sprzętu elektronicznego, jeśli wcześniej był on odpowiednio zabezpieczony.
 • Auto Assistance — jest to popularne, krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu na czas podróży. Zapewnia m.in. holowanie do najbliższego warsztatu, pomoc przy wypadku i awarii i nagłym braku paliwa. Usługa przewiduje samochód zastępczy – 3 dni po awarii, 5 dni po wypadku i kradzieży, a także daje nam możliwość zakwaterowania na czas naprawy pojazdu.
 • Uprawianie sportów podwyższonego ryzyka oraz ekstremalnych — jest to obowiązkowy dodatek dla tych, którzy planują taką aktywność. Warto dodać, że przewidziana przez ubezpieczyciela standardowa ochrona w ramach kosztów leczenia i nagłego wypadku nie będzie całkowita, jeśli uprawiać będziemy sporty z listy ekstremalnych i podwyższonego ryzyka.
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego — ubezpieczenie sprzętu na wypadek zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży.
 • OC sportowe — jest to odszkodowanie dla osób trzecich ewentualnie poszkodowanych przez nas w trakcie uprawiania sportu.
 • Choroby przewlekłe — jest to konieczne rozszerzenie dla każdego, kto jest zdiagnozowany ze schorzeniem wymagającym długotrwałego leczenia. W tym przypadku zakład ubezpieczeń nalicza zwyżkę za większe ryzyko.

Ubezpieczenie wakacyjne — jak obliczyć wartość?

Niestety, nie jest możliwe podanie średniej albo przybliżonej kwoty ubezpieczenia turystycznego. Wszystko bowiem jest zależne od naszych, indywidualnych czynników:

 • liczby wyjeżdżających osób,
 • ich wieku,
 • kontynentu i kraju, do którego jedziemy,
 • celu wyjazdu (zwiedzanie i wypoczynek, praca fizyczna, spory ekstremalne, nurkowanie, narty, sporty wysokiego ryzyka),
 • początku i końca ubezpieczenia.

Odpowiedzi na powyższe zagadnienia możemy wprowadzić na stronach różnych porównywarek i kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych. Tym sposobem cena, jaką poznamy u ubezpieczyciela bądź przy zakupie online nie będzie dla nas przykrą niespodzianką. Poznamy też realia tej części rynku ubezpieczeń.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej ryzyka wiążące się z wakacyjnymi wyjazdami, a także ich potencjalnie destrukcyjny wpływ na nasz portfel, warto zastanowić się, czy aby nie warto kupić ubezpieczenia wakacyjnego. Nie tylko będziemy mogli udać się na upragniony urlop ze spokojem ducha, ale i będziemy przygotowani na każdą ewentualność. Przezorny zawsze ubezpieczony!

Polecamy także:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły