UNIQA IKZE – opinie klientów i recenzja

IKZE w UNIQA TFI to tanie oszczędzanie na przyszłą emeryturę oraz możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Czego potrzebujemy do otwarcia IKZE? Jak krok po kroku założyć IKZE w UNIQA? Ile musi wynosić minimalna pierwsza wpłata? Czy korzystając z IKZE będziemy musieli zapłacić podatek od zysków kapitałowych? Odpowiedzi znajdziemy w artykule.

IKZE w UNIQA TFI: najważniejsze informacje 

UNIQA TFI (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, dawna nazwa AXA TFI) umożliwia odkładanie środków na przyszłą emeryturę w jednym z 17 subfunduszy. Tym, co je różni, jest przede wszystkim ponoszone ryzyko inwestycyjne oraz szacowany zysk. Środkami zarządzamy online, korzystając ze specjalnie utworzonego w tym celu konta. Założenie rachunku i jego likwidacja są darmowe. Nie znaczy to jednak, że prowadzenie IKZE nic nas nie kosztuje. To, ile zapłacimy za usługi UNIQA TFI, będzie zależne od wybranego przez nas subfunduszu.

Opłaty w IKZE UNIQA wahają się od 0,50% do 1,90% 

Wysokość minimalnej pierwszej wpłaty (podobnie jak kolejnych) wynosi 50 złotych. Dotyczy to każdego z 17 subfunduszy. Niezależnie od tego, w który z nich zechcemy zainwestować, do utworzenia konta w UNIQA TFI wystarczy nam już 50 złotych, urządzenie z dostępem do internetu i dokument tożsamości. Częstotliwość wpłat jest dowolna. Nie ma również żadnych wymagań w kwestii minimalnej rocznej sumy wpłat. 

UNIQA TFI nie pobiera opłat manipulacyjnych ani dystrybucyjnych. Chociaż teoretycznie minimalny okres oszczędzania nie został określony, to aby uzyskać prawo do wypłaty środków w wieku 65 lat (bez kosztów podatkowych), należy dokonywać wpłat przez co najmniej 5 lat kalendarzowych. 

Jak założyć konto IKZE w UNIQA TFI w kilku krokach? 

Jak już wspomnieliśmy, samo założenie konta jest darmowe. Cały proces jest dość prosty i może odbyć się w 100% online. W trakcie otwierania IKZE warto przygotować sobie wcześniej dokument tożsamości (będzie nam potrzebny).

Przejdź na stronę UNIQA
 1. Wchodzimy na stronę z ofertą IKZE i funduszami w UNIQA. 
 2. Klikamy przycisk „Załóż konto”. Tutaj zostaniemy zapytani o to, czy mamy już jakiś konto (można mieć tylko jedno) i czy prowadzimy pozarolniczą działalność gospodarczą. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność mają do dyspozycji nieco wyższy limit wpłat na IKZE. 
 3. Wybieramy jeden subfundusz (z 17 dostępnych), na który dokonamy pierwszej wpłaty (raz wybrany fundusz można w dowolnym momencie bez dodatkowych kosztów zmienić na inny). 
 4. Deklarujemy kwotę inwestycji: minimum to 50 złotych, maksimum wynika z ustawy i w 2022 roku wynosi 7 106,40 złotych. 
 5. Wpisujemy swoje dane osobowe oraz zapoznajemy się z treścią wszystkich umów i oświadczeń. 
 6. Po przeczytaniu dokumentów i zaakceptowaniu ich – robimy przelew. Musi on wynosić tyle, ile zadeklarowana przez nas wcześniej pierwsza wpłata. 
 7. Po zaksięgowaniu wpłaty możemy bez przeszkód korzystać ze swojego konta. 
wygląd strony UNIQA
https://www.uniqa.pl/emerytura/ikze/

Jakie są limity i warunki? 

Limit wpłat w 2022 roku wynosi 7 106,40 złotych. Warunkiem przystąpienia do programu jest bycie w wieku minimum 16 lat. Osoby w wieku 16-18 lat mogą oszczędzać na IKZE UNIQA tylko w tym roku kalendarzowym, w którym otrzymują dochody z tytułu umowy o pracę. Inne źródła dochodu w przypadku osób mieszczących się w tych „widełkach” wiekowych nie są brane pod uwagę. 

Aktualne promocje w UNIQA TFI

UNIQA po raz kolejny zachęca do oszczędzania na emeryturę. Jeśli założymy IKZE i wpłacimy na nie 2000 złotych, otrzymamy aż 200 złotych premii. Ponadto, dokonaną wpłatę można odliczyć od podatku, co zmniejszy wysokość naszej „daniny” na rzecz fiskusa. 

Z obowiązującej promocji mogą skorzystać jedynie nowi klienci, tj. osoby, które nie miały wcześniej IKZE oferowanego przez UNIQA TFI. Każdy może posiadać wyłącznie jedno konto IKZE. W praktyce oznacza to, że jeśli jesteśmy już posiadaczami jakiegoś konta IKZE w innej instytucji, to chcąc skorzystać z promocji, musimy przenieść je do UNIQA. Możemy zrobić to do 30 czerwca 2022 roku włącznie. 

Aby skorzystać z promocji, należy założyć konto IKZE UNIQA za pośrednictwem strony internetowej. Sam proces zakładania konta praktycznie niczym się nie różni. Jedyną różnicą jest to, by w formularzu umowy, w przeznaczonym do tego miejscu, wpisać kod promocyjny 200za2000. 

Następnie czeka nas wybór subfunduszu, zadeklarowanie wysokości pierwszej wpłaty, wyrażenie zgód marketingowych oraz akceptacja wszystkich dokumentów. Po tym, jak nasz przelew zostanie zaksięgowany, a nasze konto utworzone – możemy już nim zarządzać.

Co ważne, aby zyskać 200 złotych premii do 31 grudnia 2022 roku na swoje konto IKZE UNIQA, musimy wpłacić minimum 2000 złotych. Wspomnianą premię w wysokości 200 złotych otrzymamy w dwóch częściach: 

 • 100 złotych otrzymamy do 31 marca 2023 roku, pod warunkiem, że do 31 grudnia 2022 roku nie dokonamy wypłaty, wypłaty transferowej, zwrotu z IKZE oraz nie odwołamy zgód marketingowych;
 • kolejne 100 złotych trafi do nas nie później niż 31 marca 2024 roku, o ile nie dokonamy wypłaty, wypłaty transferowej, zwrotu z IKZE, ani nie odwołamy zgód marketingowych.

Nagroda w postaci 200 złotych jest zwolniona zarówno z podatku dochodowego, jak i z podatku od zysków kapitałowych.  

Załóż konto IKZE w UNIQA i zgarnij 200 złotych

Opinie klientów na temat IKZE

W sieci nie znajdziemy zbyt wielu opinii na tego produktu emerytalnego. Szczątkowe pozytywne opinie dotyczą niskiej kwoty wpłat i wielu funduszu do wyboru. Negatywne głosy pojawiają się w temacie opłat za zarządzanie – klienci liczą na to, że UNIQA zaproponuje w najbliższych latach tańszą ofertę.


Warto wiedzieć:
UNIQA TFI oprócz rachunku IKZE ma też w ofercie PPK oraz IKE. Do końca listopada 2021 zarządzała aktywami o wartości 7,1 mld złotych. W grudniu 2021 udostępniła też nowy fundusz powiązany z rynkiem surowcowym – UNIQA Akce Rynku Złota.


→ Zobacz też: Jak inwestować w złoto.

Czy warto mieć konto IKZE w UNIQA?

Z jednej strony konto IKZE w UNIQA TFI to ciekawy sposób gromadzenia środków na przyszłą emeryturę. Jest to również dość tanie oszczędzanie. Opcja ta spodoba się tym, którzy nie chcą samodzielnie zarządzać swoimi funduszami, ani trzymać ich na mniej opłacalnych lokatach czy ROR-ach.

Z drugiej zaś taka opcja, jak każda forma inwestowania wiąże się z pewnym ryzykiem. Powierzamy swoje pieniądze specjalistom i ufamy, że pomnożą ten kapitał. Mamy jednak na tym pewną kontrolę, gdyż w ramach programu inwestycyjnego możemy samodzielnie wybrać subfundusz. 

Plusem jest również minimalna kwota pierwszej wpłaty, dzięki czemu z takiej formy oszczędzania może skorzystać praktycznie każdy. Za tym, by rozważyć założenie konta IKZE przemawia również bonus w postaci skorzystania z ulg podatkowych.

Oferta UNIQA jest prosta, zrozumiała, a założenie konta trwa dosłownie chwilę. By móc się nim cieszyć wystarczy nam jedynie 50 zł i urządzenie z dostępem do internetu. Gdy tylko otrzymamy potwierdzenie otwarcia konta, możemy nim zarządzać.

Z taką formą odkładania środków na emeryturę warto zapoznać się zwłaszcza teraz, gdy założenie konta możemy otrzymać aż 200 złotych premii. Zyskamy coś więcej niż tylko dodatkową emeryturę.

Sprawdź konto IKZE w UNIQA

Wiedza o IKZE w pigułce

 • IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) powstało w ramach dobrowolnego III filaru emerytalnego. W praktyce jego zadaniem jest zachęcenie obywateli do odkładania na tzw. jesień życia. Tym, co przemawia na korzyść IKZE jest to, że zainwestowane w jego ramach pieniądze można odliczyć od podatku
 • Można je założyć, mając zaledwie 16 lat.
 • IKZE to nasz prywatny kapitał. Możemy dowolnie nimi dysponować i wypłacić je w dowolnym momencie. W tym drugim przypadku nie skorzystamy jednak z ulgi podatkowej. Co więcej, odłożone na przyszłą emeryturę środki podlegają dziedziczeniu.
 • Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego udostępniają: banki (w ramach umowy o prowadzenie rachunku bankowego), fundusze inwestycyjnedomy maklerskiezakłady ubezpieczeń na życiedobrowolne fundusze emerytalne, które prowadzone są przez powszechne towarzystwa emerytalne. 
 • Poza IKZE możemy założyć także IKE (Indywidualne Konto Emerytalne). Czym różnią się te rozwiązania? Limit IKZE wynosi 1,2 – krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za dany rok, IKE trzykrotność. Wpłaty na IKZE możemy odliczyć od podstawy opodatkowania – przy IKE nie ma takiej możliwości. Aby wypłacić środki bez podatku Belki z IKZE, należy mieć skończone 65 lat – w przypadku IKE 60 lub 55 (gdy nabyło się prawa emerytalne). Za IKZE zapłacimy zamiast podatku Belki, podatek dochodowy w wysokości 10% (gdy spełnimy warunki wypłaty). Przy IKE podatek wynosi 0% (po spełnieniu wymogów).

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o IKZE, zapraszamy do przeczytania artykułu: Ranking IKZE – konto maklerskie czy TFI?

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie