Uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia. Jak napisać?

Uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia. Jak napisać?

Dłużnicy-konsumenci stanowią prawie 2,5 mln osób o łącznym zadłużeniu prawie 43 mld zł1. I choć znaczący ich odsetek stara się w miarę sprawnie uregulować zaległości, to wśród nich są też i tacy, którzy skutecznie wymigują się od odpowiedzialności. Zamiast wymówek, weź sprawy w swoje ręce! Napisz wniosek o rozłożenie długu na raty z przekonującym uzasadnieniem. Oto jak dokonać tego prawidłowo.

Portfele Polaków w finansowych tarapatach

W życiu człowieka zdarzają się sytuacje, w których racjonalne myślenie odchodzi na boczny tor i przymykamy oko na to, że wydajemy pieniądze lekką ręką. A to stwarza wysokie ryzyko zaległości. Oprócz lekkoduchów żyjących ponad stan, którzy nie są skłonni do oddania pożyczonych pieniędzy – zdarzają się zadłużeni konsumenci o trudnej sytuacji życiowej. Najczęstszym argumentem, jaki pada z ich ust jest zaciąganie zobowiązań, aby przeżyć. Jednak takie osoby najczęściej nie unikają kontaktów z negocjatorem i pomimo trudnej sytuacji materialnej starają się spłacić należności w możliwie, jak najkrótszym czasie.

Sprawdź również: Pożyczki dla zadłuzonych

Co więcej, liczba dłużników w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła o 19 proc., a od ostatniego roku aż o 5 proc. Obecnie ponad 9 proc. badanych uważa swoją sytuację za skrajnie beznadziejną. Najgorzej jest wśród osób o najniższych dochodach i osób z wykształceniem podstawowym. Nie najlepiej jest także wśród emerytów i rencistów. 19% z nich przyznało, że nie wystarcza im na życie, a kolejne 30% musi bardzo ograniczać swoje wydatki. Pomimo to z raportu „Portfel Statystycznego Polaka” przygotowanego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów  – większość, bo aż 68 proc. ankietowanych, pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, nawet mimo rosnących kosztów życia2

Żyją jak pączek w maśle za pożyczone pieniądze…

Jednak windykacja zobowiązań nie zawsze jest tak kolorowa, jak wynika to z opowieści zadłużonych klientów. Na liście grzechów konsumentów znajdują się również pożyczki na kupno luksusowego auta, ekskluzywnej wycieczki czy sprezentowanie kosztownego wyposażenia domu lub sprzętu elektronicznego wysokiej klasy. Coraz częściej wielu dłużników pożycza pieniądze tylko po to, by wyglądać niczym z paryskiego wybiegu, dzięki zakupom ubrań u znanego projektanta. W grę bardzo często wchodzi także zorganizowanie kosztownego wesela za kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nawet komunii dla dziecka z pełnym pakietem atrakcji. Wszystko po to by pokazać innym swoje doskonałe i wystawne życie z brakiem problemów na sfinansowanie impulsywnych przyjemności3

Zazwyczaj windykacja takich długów nie jest łatwa. Wielu płatników nie odbiera telefonów, nie odpowiada na korespondencję ani nie stara się nawiązać żadnego kontaktu. Owszem – jeśli pieniądze zostały pożyczone na poczet luksusu trudno zawalczyć z negocjatorem o dobre warunki spłaty. Jednak nie jest to niemożliwe! Natomiast, gdy zasłaniasz się chorobą rodziców, śmiercią bliskiej osoby, utratą pracy lub innym ważnym argumentem to istnieje wiele sposobów, by poradzić sobie ze spłatą ciążących zobowiązań. Jednym z nich jest napisanie wniosku o rozłożenie długu na raty.

Wzór pisma z prośbą o rozłożenie zadłużenia na raty

Wzór wniosku jest dostępny do pobrania bezpłatnie, w formacie PDF i DOCX.


Pliki do pobrania

Wzór wniosku jest dostępny do pobrania bezpłatnie, w wersji edytowalnej w formacie DOC oraz pliku do druku (PDF):


Jak napisać uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia?

Jeśli jesteś jedną z osób, która boryka się z problemami finansowymi i długami na koncie, nie warto czekać z tym do momentu gdy, w ramach spłaty, majątek zostanie objęty egzekucją komorniczą. Już na etapie rozmów czy to z pożyczkodawcą, bankiem lub innym usługodawcą i windykatorem powinieneś wnioskować o polubowne rozwiązanie sprawy. W tym celu warto skontaktować się z doradcą i poprosić o wsparcie w ustaleniu planu spłaty zadłużenia. Dzięki temu możesz rozłożyć dług na mniejsze raty, ograniczyć bądź wstrzymać naliczanie odsetek karnych, a w niektórych przypadkach liczyć na umorzenie części długu!

Należy jednak pamiętać, że tego typu czynności ze względu na bezpieczeństwo wymagają potwierdzenia w formie pisemnej. Nie wystarczy więc sama telefoniczna rozmowa z prośbą o przesunięcie terminu spłaty. Jest to działanie dwustronne, w którym wierzyciel może wyrazić zgodę na rozłożenie długu. Co powinien zawierać dobrze sporządzony wniosek?

 • Nagłówek – dokument najlepiej rozpocząć tytułem: „Wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty”,
 • Miejscowość oraz datę sporządzenia dokumentu,
 • Dane osobowe płatnika – czyli: imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu, a także numer spłaty zadłużenia,
 • Dane wierzyciela – np. firmy pożyczkowej lub windykacyjnej, która zajmuje się Twoją sprawą,
 • Zdanie wyrażające prośbę o rozłożenie należności na mniejsze części z przybliżeniem szczegółów tyczących się zadłużenia,
 • Uzasadnienie wniosku – czyli umotywowanie swoich problemów ze spłatą konkretnymi i wiarygodnymi argumentami, które przyczyniły się do opóźnień w spłacie,
 • Propozycja spłaty zadłużenia – masz prawo zawnioskować o rozłożenie długu na raty o konkretnej wysokości bądź rozbić całą zadłużoną kwotę na mniejsze raty,

Do wniosku warto również załączyć dokumenty oraz zaświadczenia, które potwierdzają ciężką sytuację życiową i materialną, np. kopie rachunków z tytułu opłat stałych, wycinki z emerytury lub renty, dokumentację lekarską czy potwierdzenie przelewu pensji na konto. Takie materiały dodatkowo uwiarygodnią wniosek i zwiększą szansę na jego pozytywne rozpatrzenie. Kluczowe jest także wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

W jakiej formie złożyć wniosek?

Właściwie sporządzony wniosek można dostarczyć na trzy sposoby:

 • Osobiście udając się do Biura Obsługi Klienta wierzyciela (adres znajduje się na stronie internetowej wierzyciela lub firmy windykacyjnej),
 • E-mailowo 
 • Listem poleconym za potwierdzeniem odbioru

Przedawnienie długu – czy to w ogóle możliwe?

Każda osoba zaciągająca zobowiązanie bądź zobligowana do przestrzegania określonych warunków – musi być świadoma, że niedotrzymanie ich zawsze wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Odpowiedzialność za długi jest silnie związana z pojęciem zobowiązania, które zgodnie z art. 353 Kodeksu cywilnego4 może polegać na działaniu lub zaniechaniu. Wierzyciel może żądać od dłużnika spłaty świadczenia, a dłużnik powinien te świadczenie spełnić!

Jednak w niektórych przypadkach dochodzi do przedawnienia długu. Oto przykładowe terminy, w których zobowiązania tracą ważność:

Rodzaj zobowiązaniaOkres przedawnienia
Pożyczki związane z działalnością gospodarczą3 lata
Pożyczki prywatne10 lat
Mandat1 rok
Usługi telekomunikacyjne2 lata
Debet na koncie2 lata
Zadłużenie z tytułu czynszu3 lata
Zaległości na karcie kredytowej3 lata
Długi spadkowe6 lat
Inne roszczenia stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu bądź określonej do tego instytucji6 lat

Może dojść również do przerwania biegu przedawnienia. Co w praktyce oznacza, że wierzyciel będzie dążył do odzyskania należności, np. wysyłając upomnienia o zapłacie czy rozpoczynając mediację. W ten sposób bieg przedawnienia będzie odliczany na nowo.

Czy u komornika można wnioskować o spłatę zadłużenia w ratach?

Musisz mieć świadomość tego, że zadaniem komornika jest natychmiastowe wyegzekwowanie długu. Zatem komornik nie ma w swoich obowiązkach prawa do polubownych negocjacji z dłużnikiem, które prowadzi w imieniu wierzyciela. Przeprowadza on jedynie egzekucję z majątku według wniosku strony pokrzywdzonej, gdy ta przedstawi prawomocny tytuł egzekucyjny.

Tak więc wszelkie negocjacje płatnik powinien prowadzić z samym wierzycielem lub jego pełnomocnikiem. Oczywiście istnieje opcja złożenia wniosku o rozłożenie długu na raty u komornika, ale tylko w sytuacji, gdy kontakt z wierzycielem jest utrudniony. Należy pamiętać tylko o jednym – że wszelkie ustalenia mediacyjne z komornikiem nie posiadają mocy prawnej! Może zdarzyć się więc, że pomimo ugody podpisanej z egzekutorem – ten niespodziewanie zajmie rachunek bankowy lub pensję. Dzieje się tak na mocy wniosku wierzyciela, który nie wie o nowym harmonogramie spłat ustalonym między dłużnikiem, a komornikiem. Czytaj także: Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie chwilówkę?

Nowy harmonogram spłat zamiast rozłożenia długu na raty…

Czasem zdarza się również, że nie zawsze konieczne jest wnioskowanie o rozłożenie zobowiązań na raty. Warto zerknąć do korespondencji otrzymanej od wierzyciela – bo być może przysłał nową propozycję ugody. Jeśli zaproponowane przez niego warunki są korzystne i przystępne – po prostu podpisz dokumenty i odeślij je drogą listowną. Możesz również:

 • Telefonicznie skontaktować się z wierzycielem lub windykatorem i poprosić o wygodniejszy finansowo plan spłat,
 • Podpisać ugodę on-line – logując się do Profilu Klienta bądź poprosić doradcę o przesłanie ugody na wskazany adres.

Jednak – niezależnie od tego, jaką formę rozwiązania problemu wybierzesz – jest to pierwszy, arcyważny krok w kierunku wyjścia ze spirali zadłużenia. Pamiętaj – aby pokonać problemy należy działać i współpracować! I przede wszystkim głowa do góry – długi to nie jest sytuacja bez wyjścia!

Źródła:

1. https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2018/Jedni-splacaja–drudzy-unikaja-rozmow–trzeci-szukaja-wymowek

2. https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2018/-Komu-w-Polsce-zyje-sie-lepiej–a-kto-wpada-w-finansowe-tarapaty-

3. https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2018/Jedni-splacaja–drudzy-unikaja-rozmow–trzeci-szukaja-wymowek

4. https://www.lexlege.pl/kc/art-353/

Komentarze (1)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • A
  A
  Asia
  27.05.2019, 09:25

  Dzięki wielkie za pomoc!

Podobne artykuły