Uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia. Jak napisać?

Uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia. Jak napisać?

Dłużnicy-konsumenci stanowią prawie 2,5 mln osób o łącznym zadłużeniu prawie 43 mld 1. I choć znaczący ich odsetek stara się w miarę sprawnie uregulować zaległości, to wśród nich są też i tacy, którzy skutecznie wymigują się od odpowiedzialności. Zamiast wymówek, weź sprawy w swoje ręce! Napisz wniosek o rozłożenie długu na raty z przekonującym uzasadnieniem. Oto jak dokonać tego prawidłowo.

Portfele Polaków w finansowych tarapatach

W życiu człowieka zdarzają się sytuacje, w których racjonalne myślenie odchodzi na boczny tor i przymykamy oko na to, że wydajemy pieniądze lekką ręką. A to stwarza wysokie ryzyko zaległości. Oprócz lekkoduchów żyjących ponad stan, którzy nie są skłonni do oddania pożyczonych pieniędzy – zdarzają się zadłużeni konsumenci o trudnej sytuacji życiowej. Najczęstszym argumentem, jaki pada z ich ust jest zaciąganie zobowiązań, aby przeżyć. Jednak takie osoby najczęściej nie unikają kontaktów z negocjatorem i pomimo trudnej sytuacji materialnej starają się spłacić należności w możliwie, jak najkrótszym czasie.

Co więcej, liczba dłużników w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła o 19 proc., a od ostatniego roku aż o 5 proc. Obecnie ponad 9 proc. badanych uważa swoją sytuację za skrajnie beznadziejną. Najgorzej jest wśród osób o najniższych dochodach i osób z wykształceniem podstawowym. Nie najlepiej jest także wśród emerytów i rencistów. 19% z nich przyznało, że nie wystarcza im na życie, a kolejne 30% musi bardzo ograniczać swoje wydatki. Pomimo to z raportu „Portfel Statystycznego Polaka” przygotowanego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów  – większość, bo aż 68 proc. ankietowanych, pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, nawet mimo rosnących kosztów życia2. Czytaj także:

Żyją jak pączek w maśle za pożyczone pieniądze…

Jednak windykacja zobowiązań nie zawsze jest tak kolorowa, jak wynika to z opowieści zadłużonych klientów. Na liście grzechów konsumentów znajdują się również pożyczki na kupno luksusowego auta, ekskluzywnej wycieczki czy sprezentowanie kosztownego wyposażenia domu lub sprzętu elektronicznego wysokiej klasy. Coraz częściej wielu dłużników pożycza pieniądze tylko po to, by wyglądać niczym z paryskiego wybiegu, dzięki zakupom ubrań u znanego projektanta. W grę bardzo często wchodzi także zorganizowanie kosztownego wesela za kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nawet komunii dla dziecka z pełnym pakietem atrakcji. Wszystko po to by pokazać innym swoje doskonałe i wystawne życie z brakiem problemów na sfinansowanie impulsywnych przyjemności3. Czytaj także: Nie spłacam chwilówek, co mi grozi? Kiedy komornik? 

Zazwyczaj windykacja takich długów nie jest łatwa. Wielu płatników nie odbiera telefonów, nie odpowiada na korespondencję ani nie stara się nawiązać żadnego kontaktu. Owszem – jeśli pieniądze zostały pożyczone na poczet luksusu trudno zawalczyć z negocjatorem o dobre warunki spłaty. Jednak nie jest to niemożliwe! Natomiast, gdy zasłaniasz się chorobą rodziców, śmiercią bliskiej osoby, utratą pracy lub innym ważnym argumentem to istnieje wiele sposobów, by poradzić sobie ze spłatą ciążących zobowiązań. Jednym z nich jest napisanie wniosku o rozłożenie długu na raty. Czytaj także:

Wzór pisma z prośbą o rozłożenie zadłużenia na raty

Wzór wniosku jest dostępny do pobrania bezpłatnie, w formacie PDF i DOCX.


Pliki do pobrania

Wzór wniosku jest dostępny do pobrania bezpłatnie, w wersji edytowalnej w formacie DOC oraz pliku do druku (PDF):


Jak napisać uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia?

Jeśli jesteś jedną z osób, która boryka się z problemami finansowymi i długami na koncie, nie warto czekać z tym do momentu gdy, w ramach spłaty, majątek zostanie objęty egzekucją komorniczą. Już na etapie rozmów czy to z pożyczkodawcą, bankiem lub innym usługodawcą i windykatorem powinieneś wnioskować o polubowne rozwiązanie sprawy. W tym celu warto skontaktować się z doradcą i poprosić o wsparcie w ustaleniu planu spłaty zadłużenia. Dzięki temu możesz rozłożyć dług na mniejsze raty, ograniczyć bądź wstrzymać naliczanie odsetek karnych, a w niektórych przypadkach liczyć na umorzenie części długu!

Należy jednak pamiętać, że tego typu czynności ze względu na bezpieczeństwo wymagają potwierdzenia w formie pisemnej. Nie wystarczy więc sama telefoniczna rozmowa z prośbą o przesunięcie terminu spłaty. Jest to działanie dwustronne, w którym wierzyciel może wyrazić zgodę na rozłożenie długu. Co powinien zawierać dobrze sporządzony wniosek?

 • Nagłówek – dokument najlepiej rozpocząć tytułem: „Wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty”,
 • Miejscowość oraz datę sporządzenia dokumentu,
 • Dane osobowe płatnika – czyli: imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu, a także numer spłaty zadłużenia,
 • Dane wierzyciela – np. firmy pożyczkowej lub windykacyjnej, która zajmuje się Twoją sprawą,
 • Zdanie wyrażające prośbę o rozłożenie należności na mniejsze części z przybliżeniem szczegółów tyczących się zadłużenia,
 • Uzasadnienie wniosku – czyli umotywowanie swoich problemów ze spłatą konkretnymi i wiarygodnymi argumentami, które przyczyniły się do opóźnień w spłacie,
 • Propozycja spłaty zadłużenia – masz prawo zawnioskować o rozłożenie długu na raty o konkretnej wysokości bądź rozbić całą zadłużoną kwotę na mniejsze raty,

Do wniosku warto również załączyć dokumenty oraz zaświadczenia, które potwierdzają ciężką sytuację życiową i materialną, np. kopie rachunków z tytułu opłat stałych, wycinki z emerytury lub renty, dokumentację lekarską czy potwierdzenie przelewu pensji na konto. Takie materiały dodatkowo uwiarygodnią wniosek i zwiększą szansę na jego pozytywne rozpatrzenie. Kluczowe jest także wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

W jakiej formie złożyć wniosek?

Właściwie sporządzony wniosek można dostarczyć na trzy sposoby:

 • Osobiście udając się do Biura Obsługi Klienta wierzyciela (adres znajduje się na stronie internetowej wierzyciela lub firmy windykacyjnej),
 • E-mailowo 
 • Listem poleconym za potwierdzeniem odbioru

Przedawnienie długu – czy to w ogóle możliwe?

Każda osoba zaciągająca zobowiązanie bądź zobligowana do przestrzegania określonych warunków – musi być świadoma, że niedotrzymanie ich zawsze wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Odpowiedzialność za długi jest silnie związana z pojęciem zobowiązania, które zgodnie z art. 353 Kodeksu cywilnego4 może polegać na działaniu lub zaniechaniu. Wierzyciel może żądać od dłużnika spłaty świadczenia, a dłużnik powinien te świadczenie spełnić!

Jednak w niektórych przypadkach dochodzi do przedawnienia długu. Oto przykładowe terminy, w których zobowiązania tracą ważność:

Rodzaj zobowiązaniaOkres przedawnienia
Pożyczki związane z działalnością gospodarczą3 lata
Pożyczki prywatne10 lat
Mandat1 rok
Usługi telekomunikacyjne2 lata
Debet na koncie2 lata
Zadłużenie z tytułu czynszu3 lata
Zaległości na karcie kredytowej3 lata
Długi spadkowe6 lat
Inne roszczenia stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu bądź określonej do tego instytucji6 lat

Może dojść również do przerwania biegu przedawnienia. Co w praktyce oznacza, że wierzyciel będzie dążył do odzyskania należności, np. wysyłając upomnienia o zapłacie czy rozpoczynając mediację. W ten sposób bieg przedawnienia będzie odliczany na nowo. Czytaj także:

Czy u komornika można wnioskować o spłatę zadłużenia w ratach?

Musisz mieć świadomość tego, że zadaniem komornika jest natychmiastowe wyegzekwowanie długu. Zatem komornik nie ma w swoich obowiązkach prawa do polubownych negocjacji z dłużnikiem, które prowadzi w imieniu wierzyciela. Przeprowadza on jedynie egzekucję z majątku według wniosku strony pokrzywdzonej, gdy ta przedstawi prawomocny tytuł egzekucyjny.

Tak więc wszelkie negocjacje płatnik powinien prowadzić z samym wierzycielem lub jego pełnomocnikiem. Oczywiście istnieje opcja złożenia wniosku o rozłożenie długu na raty u komornika, ale tylko w sytuacji, gdy kontakt z wierzycielem jest utrudniony. Należy pamiętać tylko o jednym – że wszelkie ustalenia mediacyjne z komornikiem nie posiadają mocy prawnej! Może zdarzyć się więc, że pomimo ugody podpisanej z egzekutorem – ten niespodziewanie zajmie rachunek bankowy lub pensję. Dzieje się tak na mocy wniosku wierzyciela, który nie wie o nowym harmonogramie spłat ustalonym między dłużnikiem, a komornikiem. Czytaj także: Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie chwilówkę?

Nowy harmonogram spłat zamiast rozłożenia długu na raty…

Czasem zdarza się również, że nie zawsze konieczne jest wnioskowanie o rozłożenie zobowiązań na raty. Warto zerknąć do korespondencji otrzymanej od wierzyciela – bo być może przysłał nową propozycję ugody. Jeśli zaproponowane przez niego warunki są korzystne i przystępne – po prostu podpisz dokumenty i odeślij je drogą listowną. Możesz również:

 • Telefonicznie skontaktować się z wierzycielem lub windykatorem i poprosić o wygodniejszy finansowo plan spłat,
 • Podpisać ugodę on-line – logując się do Profilu Klienta bądź poprosić doradcę o przesłanie ugody na wskazany adres.

Jednak – niezależnie od tego, jaką formę rozwiązania problemu wybierzesz – jest to pierwszy, arcyważny krok w kierunku wyjścia ze spirali zadłużenia. Pamiętaj – aby pokonać problemy należy działać i współpracować! I przede wszystkim głowa do góry – długi to nie jest sytuacja bez wyjścia! Czytaj także: Jak wyłudzają pieniądze nieuczciwe firmy pożyczkowe?

Źródło:

1. https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2018/Jedni-splacaja–drudzy-unikaja-rozmow–trzeci-szukaja-wymowek

2. https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2018/-Komu-w-Polsce-zyje-sie-lepiej–a-kto-wpada-w-finansowe-tarapaty-

3. https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2018/Jedni-splacaja–drudzy-unikaja-rozmow–trzeci-szukaja-wymowek

4. https://www.lexlege.pl/kc/art-353/

Komentarze (1)
Sortuj wg
Dodaj komentarz

 • Komentarz od Asia
  Asia
  27.05.2019, 09:25

  Dzięki wielkie za pomoc!

Podobne artykuły
Vindix
03.04.2020
Vindix wzywa do zapłaty długu? Zobacz, jak się bronić!
Vindix – co to jest? Vindix jako firma windykacyjna skupia się przede wszystkim na zakupach portfeli wierzytelności na własny rachunek. Dlatego też, jak możemy przeczytać na stronie firmowej Vindix, spółka oferuje kompleksowe usługi windykacyjne na każdym etapie prowadzenia postępowania. Do usług znajdujących się w portfolio Vindix zalicza się także budowa strategii windykacyjnej, wycena wierzytelności oraz […]
02.04.2020
BEST – czym się zajmuje i jak traktuje dłużników?
BEST – co to za firma? BEST S.A. to jeden z największych podmiotów windykacyjnych, działających na polskim rynku. Firma założona została w 1994 roku i początkowo funkcjonowała pod nazwą BEST Przedsiębiorstwo Handlowe S.A. Zajmowała się wówczas sprzedażą ratalną i doradztwem w zakresie pośrednictwa kredytowego. W 2002 roku firma BEST przeszła zmiany reorganizacyjne, których pokłosiem było […]
Ranking chwilówek
02.04.2020
Ranking chwilówek – kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki online
Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów jako wygodne i szybko dostępne źródło wsparcia finansowego. Poszukując najlepszej oferty, warto skorzystać z zestawień gromadzących tylko te, które zasługują na zaufanie konsumenta. Przedstawiamy nasz najnowszy ranking chwilówek, który pozwoli szybko znaleźć bezpieczne pożyczki. Ranking chwilówek – kwiecień 2020 Chwilówki online cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów na przestrzeni […]
02.04.2020
Arvato do mnie wydzwania. Co robić?
Arvato – co to za firma? Arvato Financial Solutions to międzynarodowa firma windykacyjna świadcząca m.in. takie usługi jak monitoring płatności, windykacja należności, skup wierzytelności czy globalna platforma windykacyjna. Polski oddział firmy mieści się w Poznaniu. Arvato Polska obsługuje m.in. klientów z sektora finansowego, w tym tak znanych pożyczkodawców jak Hapipożyczki, MoneyMan czy Vivus. Podmiot ten […]
Ranking pożyczek ratalnych: luty 2020. Najlepsze pożyczki na raty
02.04.2020
Ranking pożyczek ratalnych: kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki na raty
Legitymując się dowodem osobistym i spełniając niewygórowane kryteria, można otrzymać pozabankowe pożyczki na raty. Są to pożyczki długoterminowe, gdyż suma do spłaty zostaje rozłożona na dłuższy czas. To atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych. Brak wystarczającej gotówki na większe wydatki to nie koniec świata. Jak widać, pozabankowe pożyczki ratalne na kwiecień nie kosztują tak wiele, jak przed […]
pozyczki prywatne
01.04.2020
Pożyczki prywatne – czy pożyczka prywatna jest bezpieczna? Opinie
Poza kredytami udzielanymi przez banki oraz pożyczkami, w których specjalizują się profesjonalne firmy pozabankowe, leży mroczne królestwo pożyczek prywatnych. Czym charakteryzuje się ten typ finansowania? I najważniejsze – czy pożyczki prywatne są bezpieczne? Przemierzając miasto, możemy natknąć się na karteczki z napisem „prywatne pożyczki od ręki” na tablicach ogłoszeń. Otwierając lokalną gazetę, często ujrzymy dużą […]