W co inwestować małe kwoty np. 100 zł, 200 zł, 500 zł?

Czy bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem niewielkich kwot jest możliwe? Nawet osoby dysponujące małymi sumami mają kilka ścieżek inwestycyjnych do wyboru. Przyjrzałem się im i sprawdziłem, które z nich są najatrakcyjniejsze. Po wnioski zapraszam do lektury tekstu.

W co inwestować małe kwoty. Poradnik

Kluczowe informacje

 • Inwestowanie małych kwot to dobry sposób na rozpoczęcie budowania portfela inwestycyjnego, zwłaszcza jeśli nie dysponujesz na początku dużymi środkami;
 • Niewielkie sumy w wysokości 100-, 200- czy 500 zł warto ulokować w pewne i bezpieczne produkty inwestycyjne. Mogą to być, np. obligacje Skarbu Państwa, akcje, ETF-y, kryptowaluty czy crowfunding nieruchomości;
 • Warto też część środków przeznaczyć na szkolenia i edukację. Pamiętaj, że inwestowanie w siebie i rozwijanie swoich umiejętności jest bezcenne. W przyszłości mogą się przełożyć na większe możliwości zarobkowe;
 • Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, niezależnie od kwoty, jaką inwestujesz. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej skonsultuj ją z ekspertami i doradcami finansowymi, aby dokonać przemyślanej decyzji.

Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować małe kwoty. Często wartość 100 zł, 200 zł czy 500 zł bywa bagatelizowana. Jednak nawet stosunkowo niskie sumy można dobrze i sensownie ulokować. Trzeba natomiast pamiętać, że bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem wymaga zdawania sobie sprawy z ryzyka inwestycyjnego.

No dobrze to, w jakie instrumenty warto lokować małe kwoty?

Małe kwoty, czyli jakie?

Co znaczy inwestować „małe sumy”? To określenie każdy z nas może rozumieć inaczej. Wszystko zależy od wysokości naszych zarobków, oszczędności czy poziomu życia. Na potrzeby tego tekstu przyjąłem, że chodzi nam o regularne inwestowanie kwot rzędu 100 zł, 200 zł czy 500 zł.

Od czego zacząć inwestowanie małych pieniędzy?

Dysponując stosunkowo niewielką sumą, warto rozważyć różne instrumenty finansowe. Podstawą jest to, by były one względnie bezpieczne i minimalizowały ryzyko utraty środków. Początkujący inwestor powinien stronić na razie od dźwigni finansowej i innych rozwiązań, przez które jego oszczędności mogłyby się szybko rozpłynąć.

Warto skupić się na prostych instrumentach finansowych, które nauczą Cię obracania pieniędzmi. Dobrze sprawdzą się tu np. stabilne spółki i dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, czyli zakup kilku mniejszych produktów.

Na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu małych kwot?

Przede wszystkim skup się na rozwiązaniach, które jak najmniej będą Cię kosztować. Dzięki temu zoptymalizujesz swój ewentualny zysk. Najlepiej inwestować małe kwoty tam, gdzie są niskie:

 • opłaty za założenie i prowadzenie konta,
 • prowizje od transakcji,
 • spready,
 • opłaty dodatkowe.

Fundusze inwestycyjne i giełdy określają ponadto minimalne wielkości depozytów. Dlatego przy okazji upewnij się, że dane miejsce akceptuje wpłaty małych kwot, które chcesz zagospodarować.

Inwestowanie małych kwot a inwestowanie dużych kwot – różnice

Jeśli chcesz inwestować niewielkie kwoty, zwróć uwagę na dwie istotne kwestie.

Pierwszą jest fakt, że nie każde instrumenty będą odpowiednie do podjęcia inwestycji. Posiadając niewielkie środki, nie warto skupiać się na produktach bardzo drogich i o wysokiej wpłacie minimalnej. To nieco zawęża Twoje pole wyboru.

Drugi punkt dotyczy kosztów inwestycyjnych. Im są wyższe, tym mniej na danej inwestycji zarobisz. Część maklerów określa wysokość opłat procentowo, zaznaczając jednak kwotę minimalną. Biorąc pod uwagę niewielki kapitał, może okazać się, że koszty będą przewyższać potencjalny zysk.

Inwestowanie małych kwotInwestowanie dużych kwot
Aktywaograniczona pula dostępnych instrumentów,
np. nie ma tutaj sensu inwestowanie w nieruchomości
czy w opłacalną sztabkę złota (te mniejsze, nawet jeśli Cię
na nie stać, generują wysokie koszty transakcyjne). Za to dobrą opcją mogą być fundusze ETF.
duży wybór instrumentów, które mogą przynieść wyższy zysk niż przy lokowaniu małych środków, ale i zdecydowanie wyższe straty.
Dywersyfikacja portfelaograniczone możliwościduże możliwości
Opłaty dla pośrednikóww przypadku niewielkich inwestorów mogą przesądzić o rentowności danej inwestycji.w przypadku dużych inwestycji nie są one aż tak odczuwalne.
Podatek od zysków kapitałowych
*tzw. podatek Belki
inwestując małe sumy, masz możliwość uniknięcia podatku Belki. Chodzi mi tutaj głównie o IKE i IKZE.
* Dla przykładu, aby wykorzystać w pełni tegoroczny limit na IKE i IKZE, co miesiąc musisz wpłacać 2 tys. zł. Dla osób zarabiających najniższą krajową lub lekko ponad nią, to kwoty wręcz niemożliwe do ulokowania w produkty inwestycyjne.
więksi inwestorzy muszą przygotować się na odciąganie podatku Belki w wysokości 19% od wszystkich dochodów kapitałowych uzyskanych w określonym czasie.
cytat-ekspert finansowy Czerwonej-Skarbonki.pl

Niezależnie od tego, czy inwestujesz 200 zł, czy dysponujesz 2 tys. zł, podstawowa filozofia inwestycyjna pozostaje taka sama. Kluczowe jest planowanie, analiza kupna-sprzedaży, kontrola inwestycji oraz wyciąganie wniosków z inwestycji zyskownych, ale przede wszystkim tych, które zakończyły się Twoją stratą.

ekspert finansowy Czerwonej-Skarbonki.pl

Od jakiej kwoty warto inwestować?

Możesz inwestować nawet stosunkowo małe kwoty, pokroju 50-100 zł. Ważne natomiast, aby robić to regularnie każdego miesiąca. Dzięki temu Twój kapitał będzie się systematycznie zwiększał. Kluczowe znaczenie ma również Twoje podejście. Pamiętaj, że początkowe, niewielkie sumy, mogą przynieść Ci drobne zyski, co jest dobrym sygnałem na przyszłość. Co więcej, nauczysz się dzięki temu, jak zarządzać portfelem inwestycyjnym oraz poznasz zasady rządzące danym rynkiem itd.

W co warto inwestować krótkoterminowo?

Inwestycje krótkoterminowe dotyczą utrzymywania instrumentów inwestycyjnych nie dłużej niż przez 12 miesięcy. W takim przypadku opcją gwarantującą zysk są lokaty bankowe i trzymanie środków na kontach oszczędnościowych.

Jeśli jesteś gotowy na trochę ryzyka, możesz spróbować swoich sił, inwestując w np.:

Zdarza się, że od kupna do sprzedaży tych produktów mija zaledwie kilka dni, a czasem nawet godzin. Tego typu działania wymagają jednak uważnego obserwowania danego rynku.

Kupuj akcje i waluty, rozpoczynając swoją drogę od założenia konta maklerskiego:

Opinie:
4,4/5
Prowadzenie konta
0/10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
48
Platformy
MT4, xStation

681 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Prowadzenie konta
0 zł
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy
Pary walutowe
56
Platformy
MT4, MT5

496 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Prowadzenie konta
0 zł
? darmowe w przypadku aktywnego korzystania z konta, w innym przypadku naliczane są opłaty
Typy CFD
Akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
55
Platformy
MetaTrader 4

3 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Prowadzenie konta
0zł
? Jedyna opłata za rachunek może pojawić się przypadku gdy na rachunku nie będzie żadnej aktywności przez 12 kolejnych miesięcy. Wtedy opłata za prowadzenie rachunku wynosić będzie 9 PLN miesięcznie.
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
-
Platformy
MT5, OANDA TMS Brokers

225 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

W co inwestować małe kwoty w 2023 roku?

Poniżej opiszę rozmaite opcje inwestycyjne, w przypadku których wystarczyć Ci może niewielki kapitał. Są one na tyle różnorodne, że powinieneś wśród nich znaleźć rozwiązanie dla siebie.

Lokaty bankowe

Banki oferują lokaty krótko- i długoterminowe. Zależnie od instytucji, trwają od kilku miesięcy do nawet kilku lat i mają rozmaite oprocentowania. Jeśli zależy Ci na niewielkim wkładzie, to jest to pewny i bezpieczny zysk na poziomie od kilku do nawet ok. 10 proc.

Niektóre lokaty możesz otworzyć już od 500 zł.

Konta oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe zwykle są zakładane na czas nieokreślony. Oznacza to, że możesz regularnie wpłacać na nie niewielkie sumy, a odsetki naliczane są na bieżąco. Wypłacanie środków możliwe jest w dowolnym momencie na określonych zasadach i bez utraty zgromadzonych odsetek. Najczęściej ich oprocentowanie jest nieco niższe niż w przypadku lokat.

W przypadku rachunków oszczędnościowych zazwyczaj jedna wypłata w miesiącu jest darmowa, a za każdą kolejną doliczana jest opłata, zazwyczaj w wysokości ok. 10 zł.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to forma zbiorowego inwestowania. Powstają dzięki łączeniu środków wszystkich inwestorów, a wpłaty przeliczane są na certyfikaty inwestycyjne lub jednostki uczestnictwa. W tym przypadku musisz zdawać sobie sprawę z ryzyka utraty wpłaconych środków.

Obligacje Skarbu Państwa

Obligacje skarbowe są emitowane przez Skarb Państwa. W praktyce więc pożyczasz środki państwu, a ono zobowiązuje się do zwrotu danej sumy, powiększonej o odsetki. Zależnie od instrumentu trwać to może od kilku miesięcy, do nawet wielu lat.

Giełda Papierów Wartościowych

GPW to rynek, na którym handluje się prawami poboru, obligacjami, akcjami i prawami do akcji. Ta forma inwestowania obarczona jest dość wysokim ryzykiem. Pozwala na wygenerowanie zysków, ale wymaga uważnego obserwowania sytuacji rynkowej i reagowania na zmiany.

Kryptowaluty

Ruchy kryptowalut bywają gwałtowne i trudne do przewidzenia. Można inwestować w nie w perspektywie krótko- i długoterminowej. Tylko od Ciebie zależy, czy kupione coiny sprzedasz, gdy tylko ich wartość się zwiększy, czy też zachowasz je, licząc na dalszy wzrost.

Metale szlachetne

Możesz inwestować w metale szlachetne zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio. W pierwszym przypadku wykorzystywane są do tego np. fundusze ETF. Druga opcja to fizyczny zakup produktów, np. sztabek złota i przechowywanie ich do czasu, aż ich wartość znacząco wzrośnie. Stopień ryzyka zależy natomiast od danego surowca i zmian jego wartości.

Czy opłaca się grać na giełdzie?

Gra na giełdzie zawsze obarczona jest ryzykiem utraty pieniędzy. Dlatego musisz mieć tego świadomość, inwestując tam swoje środki. Zdarza się oczywiście, że celne ulokowanie kapitału przynosi znaczne zyski. Wiele zależy od znajomości danego instrumentu i rynku, na którym on działa.

Nie bez znaczenia jest też obserwowanie odpowiedniej dla danego produktu sytuacji gospodarczej i właściwe reagowanie na zmiany. Podsumowując: jest to rozwiązanie, które może być skuteczne, wymaga tylko znacznego zaangażowania i odpowiedniej wiedzy.

w co inwestować małe kwoty. poradnik

W co zainwestować 50 zł?

50 zł można zainwestować np. w pary walutowe na rynku Forex. Dobrym sposobem jest też crowfunding nieruchomości. Pozwala on na wejście w większe projekty wraz z innymi inwestorami.

W co zainwestować 100 zł?

100 zł warto ulokować np. w metale oraz surowce, znane ze stałego wzrostu. Być może nie dają one wysokiego zwrotu, ale regularne zwiększanie kapitału z czasem przyniesie rezultaty.

W co zainwestować 200 zł?

200 zł możesz zainwestować, chociażby w Pracownicze Plany Kapitałowe, służące do systematycznego gromadzenia oszczędności. Do Twojej przyszłej wypłaty dołoży się także pracodawca, co da Ci szansę zgromadzenia przez lata znacznej kwoty.

W co zainwestować 500 zł miesięcznie?

500 zł spróbuj zainwestować na giełdzie czy w obligacje skarbowe. Rozważ też dywersyfikację portfela i ulokuj mniejsze kwoty w formie zróżnicowanych instrumentów finansowych.

Jak zainwestować 1000 zł na giełdzie?

1000 zł to dobra kwota na początek inwestowania na rynku papierów dłużnych. Warto przyjrzeć się tu obligacjom skarbowym, ale i akcjom największych, pewnych spółek. Warto podzielić tę kwotę między 2-3 zróżnicowane produkty i obserwować ich zmiany.

W co najlepiej zainwestować 2000 zł?

Część tej kwoty warto ulokować w bezpiecznych produktach, takich jak lokaty czy surowce. Resztę możesz włożyć w takie instrumenty, by poznać np. zasady handlu akcjami, kryptowalutami lub specyfikę obligacji. Pamiętaj jednak, by inwestować w ryzykowne instrumenty tylko taką kwotę, jaką jesteś gotowy stracić.

W co najlepiej zainwestować 5000 zł?

5000 zł to kwota, która może zostać zainwestowana w metale szlachetne. Dobrze sprawdzą się tu też lokaty bankowe i konta oszczędnościowe, które w stosunkowo krótkim czasie zapewnią Ci zyski na określonym poziomie. Część z tej sumy przeznacz dodatkowo w bardziej ryzykowne inwestycje, np. w akcje giełdowe lub kryptowaluty, by poznać zasady działania rynków, które Cię interesują.

Ile można zyskać przy inwestowaniu małych pieniędzy?

Zyski z inwestowania małych kwot zależą od procentowego wzrostu wartości produktu, w który zainwestowałeś. Przykładowo, jeśli zgromadziłeś kapitał na lokacie czy koncie oszczędnościowym, liczy się ich oprocentowanie, określone przy podpisywaniu umowy.

W obu przypadkach ogólna zasada naliczania zysków jest taka, że im wyższa jest kwota kapitału, tym większy zysk. Nie bez znaczenia jest też to, na jak długo zamroziłeś swoje środki. W wielu przypadkach kwota początkowa wzrosnąć może o kilka, a nawet kilkanaście procent.

Gdzie ulokować swoje oszczędności?

Oszczędności warto przechowywać w bezpiecznych miejscach. Podkreślę to już po raz kolejny, że kluczowa jest ponadto dywersyfikacja, czyli podzielenie kwoty na kilka transz. Część sumy przechowuj na rachunku oszczędnościowym, a resztę np.:

 • ulokuj na lokacie terminowej,
 • zainwestuj na giełdzie papierów wartościowych,
 • zainwestuj w obligacje skarbowe.

To oczywiście tylko przykłady. Pokazują natomiast, że kapitał powinno się trzymać w różnych miejscach. To rozprasza ryzyko jego utraty w przypadku nietrafionej inwestycji.

Jak inwestować ze sztuczną inteligencją i czy warto?

Sztuczna inteligencja (AI) owszem, może pomóc inwestować na giełdzie, szczególnie jeśli są to nasze początki. Wskaże np. sposoby na optymalizację swojego portfela czy doradzi w kwestii doboru odpowiednich produktów. Oceni przy tym ryzyko kredytowe i przygotuje pomocne, potencjalne prognozy kursów. Warto posiłkować się takimi danymi, lecz nigdy nie należy traktować go jako pewne rozwiązanie. Bądź co bądź, mamy do czynienia tylko z technologią, która nie jest nieomylna.

Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem – w co ulokować pieniądze?

Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem opiera się na lokowaniu środków w bezpiecznych instrumentach. Mówię tu przede wszystkim o:

 • kontach oszczędnościowych,
 • lokatach terminowych,
 • nieruchomościach,
 • obligacjach skarbowych.

Czy inwestowanie niewielkich kwot ma sens? Podsumowanie

Tak, nawet inwestowanie małych kwot zdecydowanie ma sens. Być może nie przyniesie Ci to spektakularnych zysków, ale pozwoli na naukę zarządzania kapitałem. Na podstawie niewielkich sum poznasz zasady sterujące różnymi rynkami, co może Ci zapewnić sukcesy w przyszłości.

Nauczysz się ponadto, w jaki sposób unikać ryzyka i skutecznie dywersyfikować swój portfel. Co najważniejsze natomiast, przywykniesz do regularnego, comiesięcznego odkładania określonej kwoty, którą będziesz chciał przeznaczyć na pomnożenie swojego kapitału.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

W co zainwestować 10 zł?

10 zł można zainwestować na giełdzie, w kryptowaluty, surowce czy obligacje. Najważniejsze to wybrać miejsce akceptujące tak niewielki kapitał.

Na czym można zarobić?

Lokaty terminowe czy konta oszczędnościowe pozwalają zarobić konkretny procent od wpłacanego kapitału. W przypadku tradycyjnych inwestycji trudno przewidzieć potencjalny zysk.

Jak pomnożyć małe pieniądze?

Udana inwestycja pozwala pomnożyć zaoszczędzone pieniądze. Zawsze natomiast trzeba pamiętać, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem i dźwignią finansową, przez którą możemy stracić pieniądze.

Jak zacząć inwestować w młodym wieku?

Inwestować na giełdach mogą wyłącznie osoby dorosłe. Wiele kont bankowych dla nastolatków oferuje za to dostęp do lokat i rachunków oszczędnościowych.

W co warto teraz zainwestować?

Osoby chcące uniknąć ryzyka mogą zainwestować np. w lokaty, obligacje skarbowe, nieruchomości itp. Inwestorzy gotowi na ryzyko mogą lokować kapitał w akcjach giełdowych, kryptowalutach czy na rynku Forex.

Jak zacząć inwestować bez pieniędzy?

Najlepszym sposobem jest odłożenie, choćby niewielkiej kwoty. Mowa tu o 50-100 zł, które już uznać można za kapitał inwestycyjny. Tyle wystarczy, by wejść do świata inwestycji i poznać rządzące nim zasady.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (6 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • K
  K

  Kastrati

  08.08.2023, 09:12

  Wyróżniający się komentarz

  Moim zdaniem inwestowanie małych kwot nie ma większego sensu, ale jeśli już się chcemy na to zdecydować, to najlepiej wybrać coś co nie pochłania zbyt wiele czasu. Np. kupować co miesiąc akcje tej samej spółki dywidendowej (np. Orlen) na koncie bez prowizji czy wrzucać kasę na jakąś jakas platformę do inwestowania pasywnego

  • M
   M

   Marta

   10.08.2023, 10:45

   Wyróżniający się komentarz

   Jakie nie ma sensu? Z takim podejściem niewiele można w życiu osiagnac… nawet skromne inwestowanie może kiedyś wywołać efekt kuli śniegowej

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()