W co inwestować w 2022?

Gdy powoli zaczynamy wypracowywać nadwyżki finansowe i miesiąc w miesiąc na naszym koncie zostaje coraz więcej pieniędzy, zastanawiamy się, co z nimi zrobić. Pozostawienie ich samemu sobie osłabi ich wartość, jednak zbyt ryzykowne ruchy, szczególnie podczas recesji, mogą skończyć się ich utratą. W co inwestować w czasie kryzysu? Podajemy kilkanaście sposobów na pomnożenie swoich pieniędzy w 2022 roku.

Jeszcze przed zaskakującą pandemią koronawirusa, która doprowadziła do mocnych przetasowań na rynkach finansowych, inflacja w Polsce zaczynała być niebezpiecznie wysoka. Wpływ na to miały niskie stopy procentowe i rozszalała konsumpcja napędzana tanim pieniądzem. Gdy jednak tajemniczy wirus na dobre rozgościł się w kraju nad Wisłą, a Rada Polityki Pieniężnej spóźniła się z podwyżką stóp procentowych, inflacja zaczęła osiągać najwyższe od 20 lat wskaźniki, dobijając w kwietniu 2022 aż do 13,2%!1.

Inflacja w Polsce zachęca do inwestowania
Rozszalała inflacja sprawia, że inwestowanie jest coraz trudniejsze. Aby zarobić, musimy osiągnąć stopę zwrotu w skali rocznej wyższą przynajmniej niż 12%. Nie jest to zbyt proste zadanie… Źródło obrazka: stat.gov.pl/wykres/1.html

Przy takim wyniku inflacyjnym lokaty i konta oszczędnościowe nie pozwolą przeciwstawić się utracie wartości pieniądza. Aktualnie z powodu wciąż niezbyt wysokich stóp procentowych, inwestycja w lokatę może przynieść maksymalnie 1,5-3% odsetek. O ile na naszym koncie nie pojawią się minusowe wartości… Bo wciąż niektóre banki proponują oprocentowanie w wysokości 0,01%…

Ucieczka przed inflacją przy użyciu tej metody jest więc już niemożliwa, nie mówiąc o dodatkowej stopie zwrotu… Aby osiągnąć ROI w wysokości kilkunastu procent, trzeba się zwrócić ku innym inwestycjom. Niektóre z nich należą do dość ryzykownych rozwiązań. W co inwestować? Sprawdźmy poszczególne możliwości.

Akcje, czyli jak inwestować na giełdzie

Giełda to nie tylko obrazki z filmów, w których rozszalali maklerzy toną w wirze inwestycji oraz wesołe powiedzonka Warrena Buffeta. To także sposób na solidny zastrzyk gotówki, nawet po odjęciu od zarobku 19% podatku od dochodów kapitałowych.

Aby rozpocząć swoją giełdową przygodę, przyda nam się konto maklerskie oraz duża porcja wiedzy. Inwestowanie oparte tylko na szczęściu szybko może wyczerpać swoje możliwości i skończy się to dla nas dużymi stratami finansowymi. Dlatego tak ważne jest regularne doszkalanie się, korzystanie z poradników oraz śledzenie eksperckich opinii na swoim rachunku maklerskim.

W czasach kryzysu często inwestowanie długoterminowe nie bywa zbyt dobrym rozwiązaniem, ponieważ ważne spółki wycofują się z wypłat dywidendy z powodu kłopotów finansowych3. Na szczęście w 2021 roku sytuacja się ustabilizowała, a duże przedsiębiorstwa wróciły do regularnego dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. W 2022 roku dywidendy także powinny być normalnie wypłacane.

Np. PZU wypłaciło rekordowo wysoką dywidendę zebraną z dwóch lat, wynoszącą aż 3,5 złotych na akcje, co dawało 8-9% stopę zwrotu, gdy kupiło się papiery nawet na chwilę przed dniem prawa do dywidendy, który przypadał 13 września 2021 roku.

Dodatkowo jeśli uda nam się złapać indeksowy dołek, na pewno wyjdziemy na swoje. Pamiętajmy jednak, że poszukiwanie momentu, kiedy – na przykład – wartość akcji PKO BP będzie najniższa, licząc na to, że później pójdzie w górę, może nie być mimo wszystko najlepszym pomysłem (kontynuacja trendu jest zawsze bardziej prawdopodobna niż jego przełamanie). W czasach rozedrgania na rynkach finansowych pewna jest tylko niepewność, stąd poszukujący dołka giełdowego mogą sami do niego wpaść.

Dla osób, które nie chcą decydować się na jedną, określoną spółkę, dobrym rozwiązaniem będą ETF’y, czyli fundusze inwestycyjne, których wartość jest zbliżona do całego indeksu giełdowego, na przykład WIG20.


Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o giełdzie i psychologii inwestowania? Przeczytaj nasz artykuł:

Hossa i bessa na giełdzie. Kiedy grać, a kiedy wiać?


konta maklerskie dla początkujących

Wybierz konto maklerskie dla siebie:

Ostatnia aktualizacja: 2 Listopada 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
XTB konto Standard
zmienna
? Dostępne kontrakty CFD na obligacje USA, koszty uzależnione od wybranego instrumentu
Prowizja od obrotu obligacjami
0%
? 0% prowizji do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10EUR).
Prowizja od obrotu akcjami
0€ lub 10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie, jak nie
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Konto maklerskie
-
0% lub 0,19%
? 0 zł prowizji na zagranicznych giełdach 0,19% lub min. 5 zł prowizji na GPW
Prowizja od obrotu akcjami
0zł
? Jedyna opłata za rachunek może pojawić się przypadku gdy na rachunku nie będzie żadnej aktywności przez 12 kolejnych miesięcy. Wtedy opłata za prowadzenie rachunku wynosić będzie 9 PLN miesięcznie.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
eToro - Konto Inwestycyjne
-
Indywidualnie
? (tylko dla klientów eToro Europe Ltd oraz eToro UK Ltd i nie ma zastosowania do krótkich lub lewarowanych transakcji na akcjach)
Prowizja od obrotu akcjami
Zmienne
? Możesz dołączyć do eToro za darmo - każdy zarejestrowany użytkownik otrzymuje bezpłatny rachunek demonstracyjny na kwotę 100 000 USD. Jak wszystkie platformy internetowe, eToro pobiera jednak różne spready i opłaty za niektóre transakcje i wypłaty.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

79% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Wiele z rachunków maklerskich, na przykład wśród tych zebranych w naszym rankingu, udostępnia możliwość inwestycji także na rynkach zagranicznych. Zawsze marzyłeś o posiadaniu akcji Facebooka, Coca-coli czy Netlfixa? Teraz to nic trudnego!

Inwestowanie na giełdzie – w poszukiwaniu dywidendowych arystokratów

Wróćmy jeszcze na chwilę do kwestii wypłaty dywidendy, która może być dla nas formą spokojnego i atrakcyjnego inwestowania. Gdy kupujemy akcje na wiele lat z myślą o dywidendzie, aktualny kurs danej spółki jest dla nas kwestią drugorzędną. Najważniejsze jest coroczne podzielenie się przez spółkę zyskiem ze swoimi akcjonariuszami. Dlatego, chcąc inwestować w ten sposób, musimy poszukiwać takich podmiotów, które od lat wypłacają dywidendę.

Na rynku amerykańskim funkcjonuje takie określenie, jak „dywidendowi arystokraci”. Są to spółki regularnie dzielące się zyskiem, których kurs rośnie w wieloletniej perspektywie. Tego rodzaju spółką jest na przykład Coca-Cola.

Na polskiej giełdzie trudno znaleźć podobne przykłady, choć istnieją spółki, które mogą się pochwalić ciągłością w wypłacie dywidendy.

Nazwa spółki Od ilu lat wypłacana jest dywidenda?
Neuca18 lat
Assecopol17 lat
Ambra14 lat
Kęty13 lat
GPW 12 lat
Przykłady spółek regularnie wypłacających dywidendę na poziomie 2-8% (wszystko zależy od ceny, za jaką nabyliśmy akcje danej spółki).

Posłużmy się przykładem, aby sprawdzić, czy bardziej opłaca się inwestycja na lokacie, czy zakup akcji z myślą o dywidendzie.

Miałeś 10 tysięcy złotych na inwestycje i postanowiłeś umieścić je na lokacie. Ile pieniędzy odebrałeś po roku? 10 tysięcy i 20 złotych na czekoladę. Biorąc pod uwagę inflację, było to tak naprawdę 9000 złotych. Za te same 10 tysięcy złotych mogłeś kupić np. około 170 akcji Orlenu (cena z początku lutego 2021 roku). Ta spółka paliwowa wypłaciła 3,50 złotych dywidendy na każdą akcję, tym samym otrzymałeś 600 złotych, a dokładnie 486 zł po odliczeniu podatku Belki. Stopa zwrotu wyniosła więc 4,86%. Dodatkowo cena akcji Orlenu urosła od lutego do września 2021 roku o 30%.


Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o inwestowaniu pod dywidendę? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu:

Co to jest dywidenda? Jak obliczyć zysk z inwestycji?


Fundusze inwestycyjne

Jeśli jednak nie mamy czasu na samodzielne wybieranie akcji poszczególnych spółek albo po prostu nie planujemy stać się ekspertem w temacie rynków kapitałowych, nie stoimy wcale na przegranej pozycji. W takim przypadku możemy skorzystać z usług funduszów inwestycyjnych, które będą naszym rynkowym pośrednikiem.

Naszym zadaniem będzie tylko wpłacenie środków, które posłużą do zakupu jednostek uczestnictwa oraz wybranie któregoś z subfunduszy w określonym TFI (Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych). Mają one najczęściej dość proste i łatwe do zrozumienia nazwy. W rodzaju „fundusz konserwatywny” czy „fundusz o podwyższonym ryzyku”. W ramach poszczególnych subfunduszy instytucje finansowe mogą inwestować w akcje polskich i światowych spółek, obligacje czy kontrakty na surowce.

Warto jednak pamiętać, że takie odciążenie nas w kwestii dokonywania rynkowych wyborów kosztuje. Fundusze inwestycyjne pobierają prowizję w wysokości około 2-5%, mogą także stosować inne opłaty (typu opłata za wypłatę środków czy za wysoką stopę zwrotu).

Kolejna kwestia to stopień ryzyka. W funduszach inwestycyjnych pracują najlepsi na rynku specjaliści, ale nie oznacza to wcale, że będą zawsze podejmować prawidłowe decyzje. Z tego względu w niektórych latach wybrane przez nas subfundsze wcale nie będą osiągały dodatniej stopy zwrotu. Sposobem na ograniczenie ryzyka może być inwestowanie pasywne poprzez fundusze ETF.

Kupuj ETF'y poprzez konto maklerskie w XTB

Inwestowanie pasywne poprzez ETF’y

Fundusze inwestycyjne, które same dokonują wyboru konkretnych aktywów, nazywamy funduszami aktywnie zarządzanymi. Statystyki pokazują jednak to, że nie są one zbyt skuteczne i zaledwie 10% z nich osiąga wyższy wynik niż cały rynek (reprezentowany przez poszczególne indeksy).

Z tego względu niektóre fundusze przestały się ścigać z rynkiem, tylko postanowiły kupować wszystkie akcje z danego indeksu w odpowiednich proporcjach. Pozwala to na odzwierciedlenie wyceny całego rynku i rośnięcie wraz z nim. Taki pasywny fundusz to inaczej mówiąc ETF (exchange-traded fund).

ETF’y możemy zakupić sami poprzez nasze konto maklerskie lub skorzystać z firm pośredniczących, proponujących usługi tzw. robodoradców. Jedną z nich jest np. Finax.

Nie masz czasu na inwestowanie i samodzielne wybieranie ETF'ów? Skorzystaj z robodoradcy od Finax

Obligacje skarbowe i korporacyjne

Jeśli jednak rynek akcyjny nas nie interesuje lub jest dla nas zbyt ryzykownym rozwiązaniem, możemy skierować się ku poczciwym obligacjom. Są to dłużne papiery wartościowe, czyli najprościej mówiąc pożyczki, udzielane prywatnym firmom lub skarbowi państwa. Udziela się takich pożyczek poprzez wykupienie wyemitowanych obligacji i otrzymanie w zamian stosownych odsetek.

Choć obligacje obliczone są jako instrument finansowy niskiego ryzyka – można je podnieść (razem z potencjalnym zyskiem) decydując się na obligacje korporacyjne, czyli papiery dłużne emitowane przez prywatne przedsiębiorstwa. Pozwolą one więcej zarobić, ale ryzyko niewypłacalności firm jest wyższe niż bankructwo skarbu państwa.

Obligacje kupuje się na swoim koncie maklerskim, choć warto pamiętać, że obligacje skarbowe obsługiwane są tylko przez Biuro Maklerskie PKO BP. Z innymi formami zakupu (np. przez telefon czy w oddziale) możemy zapoznać się na dedykowanej stronie https://www.obligacjeskarbowe.pl/. Szczególnie atrakcyjne wydają się obligacje skarbowe indeksowane inflacją.

Największym minusem obligacji jest niski zwrot z inwestycji. Zamraża się środki na długie lata, a w zamian otrzymuje tylko niewysokie odsetki. Obracając akcjami można zyskać o wiele więcej – choć jest to obarczone wyższym ryzykiem.

Inwestowanie na rynku Forex

Jeśli nie akcje czy obligacje, to może waluty? Można w nie inwestować w sposób realny – czyli kupując obcą walutę, aby po czasie sprzedać ją z zyskiem.

Można handlować walutami także nie poprzez ich realną wymianę, a poprzez wirtualne transakcje o charakterze spekulacyjnym. Służą do tego kontrakty CFD na rynku Forex, który nagradza dobrze przygotowanych i karci początkujących, którzy rzucają się na zbyt głęboką wodę.

Jest to spowodowane głównie zastosowaniem dźwigni finansowej, która pozwala sporo zarobić, nie mając dużego wkładu własnego. Jednak może ona doprowadzić nas także do poważnych strat.

Na rynku Forex można grać poprzez zastosowanie kont maklerskich, które dają taką możliwość. Pozabankowe platformy tradingowe przygotowują najlepsze środowisko dla graczy Forexowych dzięki niskim spreadom i bardzo funkcjonalnym aplikacjom mobilnym.

Zacznij grać na Forex z XTB

Giełdowym aktywem obarczonym najmniejszym ryzykiem są obligacje, które – jak już wspomnieliśmy – są formą pożyczenia środków państwu lub firmie prywatnej. Za tę pożyczkę (na przykład na rok – będa to wtedy roczne obligacje) otrzymamy odpowiednią stopę zwrotu. Bardziej ryzykowną, ale mogącą przynieść większy zwrot z włożonego kapitału, formą inwestowania są akcje. Prawdziwe królestwo ryzyka zaczyna się jednak na tzw. kontraktach terminowych (obstawiamy, czy w danym okresie dane aktywo potanieje, czy zdrożeje) oraz kontraktach CFD, wykorzystywanych np. na rynku Forex.

W co planujesz zainwestować w 2022 roku?

Zobacz wyniki


Nie wiesz, jak kupić papiery wartościowe? To nic trudnego! Skorzystaj z naszego poradnika:

Jak kupić akcje? Poradnik krok po kroku


Inwestycja w surowce

Kolejną propozycją jest inwestycja w surowce, która jest bardzo klasyczną metodą radzenia sobie w czasach kryzysów, które dotykają cen walut czy akcji, a często nie infekują wycen złota i srebra. Możliwości inwestycyjne, które tkwią w złocie, pokazuje poniższy wykres.

Cena złota wykres
Cena złota pomiędzy 18.04.2019 a 21.04.2020.
Źródło: https://mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/analiza-rynku-zlota?dateFrom=18.04.2019&dateTo=21.04.2020&tab=1

Jeśli kupilibyśmy uncję złota za 5 tysięcy złotych w kwietniu 2019 roku, równo rok później kosztowałaby ona już 7 tysięcy. Mówimy więc tutaj o rocznej stopie zwrotu w wysokości 40%, co jest wyśmienitym wynikiem, możliwym do osiągnięcia jeszcze tylko na giełdzie papierów wartościowych czy też na rynku Forex. Oczywiście nie zawsze złoto będzie notowało tak spektakularne rajdy, jednak wciąż warto mieć w swoim portfelu inwestycyjnym ten surowiec.

Złoto można zakupić w dwóch wersjach:

 • złoto fizyczne – w tym wypadku otrzymuje się realne sztabki czy monety, które trzyma się w domu. Gdy zakupimy złoto u profesjonalnego dilera, otrzymamy odpowiednie certyfikaty oraz potwierdzenia tego, że je od nas odkupi, gdy przyjdzie nam ochota na sprzedaż swojego kruszcu. Złoto fizyczne można zakupić także z opcją przechowywania go w skarbcach (lub nawet pod ziemią), nie mamy wtedy jednak pewności, że w razie zamieszanie spowodowanego kryzysem będziemy w stanie je odzyskać.
 • złoto papierowe – są to pochodne instrumenty finansowe oparte na obrocie złotem. To rozwiązanie pod pewnym względem jest bezpieczniejsze, ponieważ nie musimy przechowywać kosztowności u siebie w domu. Należy jednak pamiętać o tym, że „papierowe złoto” nie oddaje realnej ilości złota fizycznego dostępnej na świecie. Stąd wraz z rozpędzającym się handlem kontraktami może dojść do spekulacji cen. Na rynku tradingowym dostępne są także kontrakty na inne surowce – miedź, żelazo, uran, ropa czy nawet kakao, pszenica, bawełna czy cukier.

Valcambi, Umicore, Mint Perth? To nazwy najbardziej znanych producentów sztabek złota na świecie. Jeśli posiada się solidny kapitał, lepiej zdecydować się na sztabki o większej wadze, wtedy koszt jednego grama będzie niższy. Czekają na nas kilogramowe sztabki złota za cenę kawalerki w dużym mieście lub może kilogram srebra, który dostanie się za nieco ponad 4 tysiące złotych.


Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat inwestowania w królewski metal? Przeczytaj nasz artykuł:

Jak inwestować w złoto?


Chcesz inwestować w surowce? Wypróbuj platformę XM

Mintos – jak inwestować?

Kolejnym ciekawym sposobem na inwestycję może być założenie konta na platformie Mintos. Pewnie nie każdy o niej słyszał, pozwala ona jednak na roczną stopę zwrotu w wysokości kilkunastu procent.

Jak działa Mintos? Ten estoński fintechowy startup to platforma, która jest pośrednikiem pomiędzy firmami pożyczkowymi a osobami, które chcą zainwestować w nie swoje pieniądze. Pożyczkodawcy wystawiają na tej giełdzie oferty dostępnych pożyczek, a osoby posiadające na Mintos konto mogą w nie zainwestować, odbierając po czasie procent z należnych odsetek.

Inwestowanie z platrformą Mintos

Nie jest to bardzo ryzykowne rozwiązanie inwestycyjne z powodu wielu zabezpieczeń. Najważniejszym z nich jest gwarancja wykupu – gdy klient nie spłaci pożyczki, pożyczkodawca wykupi ją od Ciebie, tym samym nie stracisz swoich pieniędzy. Ryzyko nie jest zbyt duże, a stopa zwrotu często atrakcyjna. Potwierdza to liczba użytkowników, którzy zarejestrowali się na tej platformie. Do tej pory ponad 200 tysięcy osób zainwestowało 5 miliardów euro, osiągając zwykle zysk do 11%.

Załóż konto na Mintos

Czy istnieją inne platformy, dzięki którym można zainwestować w pożyczki? Alternatywą wobec Mintosa jest na przykład Moncera.

Inwestowanie w kryptowaluty

Kryptowaluty, wśród których nie święci triumfów już tylko Bitcoin, ale także np. Ethereum, stały się w ostatnich latach gorącym aktywem inwestycyjnym.

Temat, którym zainteresowane było tylko wąskie grono specjalistów, stał się po latach obiektem pożądania nawet wśród niedzielnych inwestorów. Należy jednak pamiętać o tym, że kryptowaluty (szczególnie te o mniejszej popularności) są bardzo zmiennym aktywem i mogą podlegać atakom spekulacyjnym.

Boleśnie przekonali się o tym inwestorzy w 2017 roku – Bitcoin po okresie spektakularnych wzrostów z 900 do 20 000 dolarów, spadł aż do 5 000 $ w następnym roku. W 2021 roku cena Bitcoina przekroczyła 30 000 dolarów, czyli ponad 110 000 złotych.

Według wielu ekonomistów jest to kolejna bańka spekulacyjna. Początkujący inwestorzy powinni z wielką ostrożnością podchodzić do kryptowalut. Najlepiej inwestować pieniądze w instrumenty finansowe, które się rozumie, a dogłębne zrozumienie specyfiki elektronicznych walut, opartych na technologii blockchain, nie należy do prostych zadań.

Kryptowaluty można zakupić na specjalnych giełdach online, aby później przechowywać je w wirtualnych lub fizycznych portfelach. Takie fizyczne portfele przypominają pendrive’a czy też dysk zewnętrzny. Bitcoina czy ethereum można także kupić w bitomatach, czyli „bankomatach” do kryptowalut, znanych z polskich miast. Później wgrywa się je na fizyczyny lub wirtualny portfel.

Ostatnim sposobem są kontrakty CFD na kryptowaluty, dzięki którym możemy grać także na spadki i nie musimy martwić się przechowywaniem naszych wirtualnych walut.

Graj na zmiany kursów kryptowalut z XTB

Inwestowanie w nieruchomości – wynajem czy flipping?

W czasach szalejących cen mieszkań wielu ekspertów specjalizuje się samą tylko kwestią inwestycji w nieruchomości, organizując webinary czy konferencję na ten temat. Możliwe, że najlepsze czasy tego rodzaju inwestowania są za nami. Wciąż jednak mogą pojawić się interesujące okazje na rynku nieruchomości. W jaki sposób zabrać się za ten typ inwestowania?

 • Inwestycja w mieszkanie na wynajem długoterminowy/krótkoterminowy – jest to najpopularniejszy typ inwestycji w mieszkania, gdy wynajmujący niejako spłacają ratę kredytów właściciela lokalu. Wynajem długoterminowy daje spokój, lecz generuje mniejsze przychody niż wynajem dobowy. Pandemia koronawirusa pokazała jednak, w jaki szybki sposób można stracić wszystkich klientów zainteresowanych wynajmem krótkoterminowym. Bardzo ostrożnie trzeba podejść do estymowania ROI dla nieruchomości. Należy wliczyć w koszty stałe ceny napraw, rosnących rachunków czy miesięcy, gdy mieszkanie stoi puste. W każdej chwili może pojawić się także podatek katastralny, który będzie kolejnym obciążeniem.
 • Flipping – polega na zakupie mieszkania w atrakcyjnej okolicy, które wymaga odświeżenia. Po remoncie mieszkanie sprzedawane jest o kilkanaście procent drożej. Odejmując cenę remontu i wykonując kilka razy ten sam schemat w ciągu roku, można otrzymać interesującą stopę zwrotu. Niestety tym biznesem zajmuje się już tak wiele ludzi (którzy potrafią kupić mieszkanie w 15 minut, przychodząc z gotówką w torbie), że trudno młodym fliperom wejść na rynek.

Crowdfunding

Crowdfunding to zrzutka społecznościowa często o charakterze charytatywnym. Jednak możemy się także natknąć na opcję inwestycji crowdfundingowej na przykład w mały startup. Najczęściej ma ona charakter zakupu praw do akcji, a taki ruch pozwala właścicielom raczkującego przedsiębiorstwa na mocniejszy start.

Gdy firma zbierze już pierwsze szlify, zacznie zarabiać i pomnażać swój kapitał – i po czasie wejdzie na giełdę, nasze udziały prawdopodobnie staną się dużo droższe. Często poprzez crowdfunding inwestycyjny można osiągnąć kilkunastoprocentową stopę zwrotu. Gdy jednak trafimy na prawdziwego jastrzębia, nasz zysk może osiągnąć nawet 200 czy 300%.

Inwestycje alternatywne – dzieła sztuki, antyki, alkohol

A może inwestycja w niecodzienne aktywa jest odpowiedzią na przeciwstawienie się recesji? Obrazy, zegary, stara porcelana albo… whisky lub wino? Tego rodzaju przedmioty inwestycyjne poddane są zupełnie innym wahaniom niż obligacje czy waluty.

Najważniejszą kwestią jest czas, więc najczęściej, im dłużej przechowujemy dane alternatywne dobro inwestycyjne, tym większą osiągnie ono cenę. Ważne są także mody na dane okresy historyczne lub danego artystę, co może spowodować zaskakujący wzrost cen naszej inwestycji.

Najbogatsi Amerykanie nie mają w swoim portfelu inwestycyjnym tylko akcji, obligacji, funduszy czy kruszców, ale także dzieła sztuki czy wina z wiekowych roczników. W 2014 roku już 13,5% inwestycji majętnych Amerykanów wiązało się z alternatywnymi formami lokowania kapitału4.

Jeszcze do niedawna cena najdrożej sprzedawanych polskich obrazów nie przekraczała 5 milionów złotych – mowa np. o dziele „M39” Wojciecha Fangora, które kosztowało 4,72 miliona złotych. Bank rozbił jednak „Portret Marjorie Ferry”, namalowany przez Tamarę Łempicką. W lutym na aukcji w Londynie kupiono ten obraz aż za 82 miliony złotych!5

Inwestowanie 2022 – stopa zwrotu

Potencjalna roczna stopa zwrotu
Aktywny zakup akcji-20% – 20%
Inwestowanie pasywne (zakup ETF’ów)0-5%
Dywidendowy zakup akcji5-7%
Obligacje1-2%
Nieruchomości5-7%
Surowce 5-10%
Lokata0-3,5%
Inwestowanie w pożyczki (np. Mintos)0-11%
Kryptowaluty-100% – 100%
Dzieła sztuki0-15%

Inwestowanie w siebie oraz dzieci

Niektórzy myślą w sposób bardzo niestandardowy i jako inwestycję upatrują samego siebie. Ten styl myślenia niepozbawiony jej słuszności, ponieważ inwestując w nasze zdrowie oraz umiejętności, możemy po latach zdecydowanie więcej zarabiać lub być na przykład gotowym na założenie własnego biznesu.

Najlepszymi inwestycjami są szkolenia, książki czy dobry sprzęt, który pozwoli nam bardziej efektywnie pracować. Równie ważny jest dobrostan psychiczny, szczególnie w trudnych warunkach kryzysu, gdy sytuacja jest bardzo zmienna i dla wielu osób mentalnie nieprzygotowanych, może się to skończyć załamaniem psychicznym.

Ciekawym pomysłem jest także inwestycja w dzieci, ponieważ wyrobione w nich nawyki mogą zostać z nimi całe życie, powodując lepsze przystosowanie do warunków socjo-ekonomicznych. Warto założyć dziecku lokatę (stopy procentowe na pewno w pewnym momencie wzrosną) czy kupić akcje, posyłać je na dodatkowe zajęcia czy uczyć rozsądnego podejścia do pieniędzy.

Zostaw gotówkę i czekaj na okazję

A może lepiej nie inwestować i po prostu poczekać ze swoją gotówką na niezłe okazje, które pojawią się podczas recesji? Kryzys powoduje sytuacje, gdy pewne osoby pozbywają się swoich dóbr po zdecydowanie zaniżonej cenie.

Może być to nie tylko starty fortepian czy drogocenna zastawa, lecz także ziemia czy nieruchomości (oczywiście korzystanie z takich sposobności powinno być zgodne z naszą inwestorską etyką). Stary giełdowy wyga Warren Buffet zawsze powtarzał, że najwięcej zarabia się podczas kryzysu, jednak po prostu trzeba mieć pieniądze, aby skorzystać z nadarzających się okazji.

Życzymy Państwu i sobie wysokich zwrotów z inwestycji!

Źródła:

1. https://stat.gov.pl/wykres/1.html

2. https://www.pb.pl/dywidendowy-armagedon-w-wig20-988656

3. https://www.hbrp.pl/b/sztuka-inwestowania-w-sztuke/PKhjZjr4s

4. https://strefainwestorow.pl/artykuly/inwestycje-alternatywne/20200206/najdrozszy-polski-obraz-w-historii-tamara-lempicka

4.5/5 - (59 votes)
Komentarze (23)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • T
  T
  Trader69
  04.02.2021, 10:23

  Najlepiej kupić akcje długoterminowo solidnej nieprzecenionej spółki, nic przy nich nie robić i spijać tylko dywidendę, która będzie wielokrotnie wyższa niż zysk z lokaty. Na GPW ciągle tanie są banki, postawiłbym też na XTB i coś z budowalanki, np. Pekabex. Z zagranicznych może ETF na Indie? Z fartem i nie dajcie się wyleszczyć spółdzielni :)

  Dla zabawy wybieram 4 spółki z aktualnym kursem. Wrócę tu za 3 miesiące i sprawdzę, czy jestem na plusie czy minusie ;)

  XTB (18,30)
  Astarta (40,70)
  Pekabex (19,70)
  Pekao (64,34)

  • S
   S
   Siekierezada
   04.02.2021, 17:54

   Przystępuję do zabawy. Moje spółki:

   Ciech – 33,35
   Autopartner – 8,80
   PGE – 6,63
   Sunex – 6,36

   Stan na 04.02.2021. Do zobaczenia 4 maja

  • S
   S
   Stanisław Duda
   05.02.2021, 09:14

   Ja też wrzucam swoje spółki portfelowe, zobaczymy wyniki za 3 miesiące ;)

   Echo Investment – 4,26 zł
   Orlen – 58,48 zł
   Alphabet – 2 053,63 $
   Amazon – 3 331,00 $

   Stan na 05.02.2021

  • K
   K
   Konrad Kowalczyk
   05.02.2021, 10:13

   Także dołączam do zabawy.

   Moje spółki:

   Rawlplug (10,85)
   Santander BP (189,50)
   Kernel (55,40)
   Budimex (323)

   Stan na 05.02.2021

  • a
   a
   adam
   05.02.2021, 10:24

   ja sie załadowalem w CCC przy 280 wiec jeszcze zeby CCC odbilo troche wody w Wiśle upłynie :D

  • K
   K
   Konrad Kowalczyk
   05.05.2021, 10:07

   4 maja minął, więc to czas, aby rozstrzygnąć nasz spontaniczny inwestycyjny konkurs. Zdecydowanie zwyciężył w nim Siekierezada, zostawiając w tyle Tradera69, Stanisława Dudę i Konrada Kowalczyka. Warto jednak zaznaczyć, że każdy z uczestników skończył z wynikiem na plusie. Najlepszym typem okazała się spółka PGE – aż 54,14% zysku, a najgorszym Budimex – 11,60% straty. Podsumowanie zabawy:

   1. Siekierezada – 23,49% zysku
   2. Trader69 – 9,27% zysku
   3. Stanisław Duda – 6,81% zysku
   4. Konrad Kowalczyk – 6,11% zysku

   1. Siekierezada

   Ciech [33,35] -> [40,35] -> 20,98%
   Autopartner [8,80] -> [10,50] -> 19,31%
   PGE [6,63] -> [10,22] ->54,14%
   Sunex [6,36] -> [6,33] -> -0,47%

   2. Trader69

   XTB [18,30] -> [17,50] -> -4,37%
   Astarta [40,70] -> [44,05] -> 8,23%
   Pekabex [19,70] -> [21,50] -> 9,13%
   Pekao SA [64,34] -> [79,86] -> 24,12%

   3. Stanisław Duda

   Echo Investment [4,26] -> [4,29] -> 0,70%
   PNN Orlen [58,48] -> [67,12] -> 14,77%
   Alphabet [2 053,63] -> [2 306,83] ->12,34%
   Amazon [3 331,00] -> [3 311,87]-> -0,57%

   4. Konrad Kowalczyk

   Rawlplug [10,85] -> [13,50] -> 24,42%
   Santander BP [189,50] -> [219,10] -> 15,62%
   Kernel [55,40] -> [53,20] -> -3,97%
   Budimex [323] -> [285,50] -> -11,60%

   Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie! :)

 • t
  t
  tomek
  17.03.2021, 11:54

  oficjalna inflacja …. 4.6% dla kazdego inflacja oznacza co innego, do CPI jest brany koszyk wybranych produktow. Realna inflacja w Polsce przekracza juz 10% o tyle topnieja nasze oszczednosci trzymane w banku kazdego roku …. To jest okradanie ludzi w bialy dzien w swietle tzw prawa …. dodruk pieniadza (ponad 400 miliardow w ciagu ostatniego roku) sprawi ze w nastepnych latach inflacja bedzie coraz dynamiczniej pożerać nasze osszczednosci …

 • N
  N
  Nin
  08.06.2021, 10:02

  Ja zaczalem inwestowac na Forex, dla mnie rozwiazanie najlepsze z mozliwych. Korzystam z metatradera 5, do tego mam te najnowsze dodatki z trzema robotami tradingowymi, naprawde bardzo duza wygoda i ulatwienie.

 • M
  M
  Monster
  28.09.2022, 23:29

  Ja poszedłem w crypto i nawet przy dzisiejszym zdechłym rynku mam 1% zwrotu dziennie z #drip. A jak jeszcze rynek ruszy i ceny pójdą w górę będzie cudnie. Wiadomo crypto to dziki zachód, ale zobaczymy.

 • 4
  4
  409
  16.08.2022, 22:17

  BARDZO DOBRY MATERIAL / BRAVO DLA CALEGO ZESPOLU

 • B
  B
  Boguś
  13.08.2022, 18:21

  Ja używam revolut od 4 lat aplikacja bankowa która umożliwia kupno i sprzedaż bez czekania ty decydujesz co i ile chcesz kupować są nawet aukcje giełdowe aplikacja wszystko w jednym. Świetna aplikacja bankowa nawet umożliwia kupno i sprzedaż oraz obserwacje. podstawowe konto jest bez opłat dla mnie najlepsza apka szczerze polecam i pozdrawiam

 • a
  a
  antoni
  20.05.2022, 13:14

  A ja tradycyjnie w działki budowlane i budowlano rolne 40 km od wojewódzkiego miasta. Liczę na wzrost roczny na poziomie +15% powyżej inflacji. Spokojnie, bez stresu, ponoszenia kosztów (poza podatkiem gruntowym). Kasa zaczyna znikać z krypto i z parkietów. Złoto na górce – jak myślicie gdzie się zdywersyfikuje ryzyko? Myślę że w super-lokalizacjach w miastach (a tych już bardzo niewiele jest), a następnie w nieruchomościach wiejskich mających MPZP i znajdujących się do 40 km od wojewódzkich miast: Wawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Katowice itd.

 • A
  A
  Andrzej Koneczko
  10.03.2022, 13:29

  Dla kolegów z branży medycznej mogę polecić gotowce inwestycyjne jako formę inwestycji. W moim przypadku przy natłoku pracy jest to bardzo wygodna opcja, dodatkowo nie trudno zaleźć oferty na takie gotowce związane z rynkiem nieruchomości.

 • J
  J
  Jozeph77789
  05.01.2022, 15:36

  Z forexem jestem związany od ponad roku. Na początku przeszedłem szkolenie, długo ćwiczyłem na demo, potem stopniowo zacząłem przechodzić na prawdziwe. Wiarygodny broker, a reszta przyjdzie z nim.

 • A
  A
  Adasz Czerwiec
  09.12.2021, 13:46

  Inwestowałem w PGE projekt i jestem bardzo zadowolony, środki pracuję na ciebie, a nie ty na środki