Wakacje kredytowe 2021 – co warto wiedzieć?

Wakacje kredytowe - co to jest? Jak napisać wniosek?

Zaciągając kredyt, bierzemy na siebie zobowiązanie finansowe, obligujące do regulowania comiesięcznych rat przez długi okres, bez żadnego „ale”. Niby oczywiste, a jednak często zasada ta jest weryfikowana przez różne nieoczekiwane sytuacje życiowe. Banki oferują na szczęście rozwiązanie pozwalające odpocząć na chwilę od kredytu. Wyjaśniamy, czym są wakacje kredytowe oraz kiedy i w jaki sposób można z nich korzystać – szczególnie w czasie pandemii COVID-19.

Podczas spłaty kredytów, w pierwszym rzędzie tych zaciąganych długoterminowo, mogą pojawić się nieprzewidziane okoliczności komplikujące naszą płynność finansową. Wystarczy niekiedy bardzo niewiele, by budżet się nie domykał, zmuszając nas do rezygnacji z niektórych wydatków. Na szczęście kredyt nie musi być tutaj przeszkodą do wdrożenia tymczasowego „planu oszczędnościowego”. Instrument wakacji kredytowych powstał z myślą o osobach, które nie chcą psuć swojej historii kredytowej i narażać się na windykację, a jednocześnie zależy im na byciu fair play wobec banku. Od lat ta opcja budzi szerokie zainteresowanie, a szczególnie popularna jest w czasach covidowego kryzysu.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to udzielona przez bank zgoda na chwilowe zawieszenie spłaty uwzględnionych w harmonogramie rat za np. kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy. Wnioskować może o to kredytobiorca, który znalazł się w relatywnie gorszej sytuacji finansowej (niż w momencie zaciągania kredytu), która utrudnia lub uniemożliwia mu wywiązywanie się ze spłaty rat.

Wakacje kredytowe przyjmują najczęściej postać kilkumiesięczną, pozwalając bez konsekwencji dla naszego „BIK-u” zawiesić spłatę kredytu na np. kolejne 3 miesiące. Choć bank ma obowiązek przekazywać wszelkie informacje o statusie spłaty kredytu z każdą zmianą włącznie, to jednak sam BIK deklaruje, że wakacje kredytowe nie obniżają naszego scoringu.

Wnioskując o wakacje kredytowe, należy pamiętać, aby poinformować o tym bank z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeżeli jesteśmy pewni, że chcemy odroczyć spłatę najbliższej raty kredytu, to nie można poinformować o tym po fakcie. Wakacje kredytowe nie działają wstecz, zawsze obejmują dopiero nadchodzące raty w harmonogramie spłaty kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Nie należy przy tym działać też na ostatnią chwilę, dlatego bezpiecznym progiem będzie zwrócenie się do banku o odroczenie spłaty rat z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.

Kiedy warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Życie pisze różne scenariusze, które mogą nas motywować do chęci odroczenia spłaty rat kredytowych. Ciężko wskazać tutaj regułę, jednak spośród najczęściej występujących okoliczności wymieńmy kilka przykładowych sytuacji.

 • Utrata źródła dochodu.
 • Pogorszenie się sytuacji finansowej w związku z pojawieniem się nieplanowanych wydatków.
 • Konieczność zawieszenia swojej działalności zarobkowej.
 • Czasowe obniżenie się dochodów z powodu np. objęcia naszego biznesu obostrzeniami w związku z pandemią COVID-19.

W przypadku okoliczności, które zmuszają nas do rozważenia skorzystania z wakacji kredytowych, warto wiedzieć, że przyczyny to aspekt tylko i wyłącznie osobisty. Niezależnie od tego, z jakiego powodu decydujemy się na wakacje kredytowe, nie musimy uzasadniać, co motywuje nas do napisania wniosku o odroczenie. Co za tym idzie, bank nie traktuje tego jako czynnik, na którego podstawie rozstrzyga, czy wakacje kredytowe nam się należą lub nie.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych? Zwróć uwagę na bank, w którym masz kredyt!

Warto nawiązać jeszcze do często zadawanego pytania w kontekście wakacji kredytowych. Otóż, kto może skorzystać z wakacji kredytowych? Również i na tym polu trudno wskazać ograniczenia. Na opisywany instrument może zdecydować się każdy kredytobiorca posiadający kredyt gotówkowy lub hipoteczny, który uprzednio poinformuje o swoich zamiarach bank w stosownym wniosku i przedstawi szczegóły na temat planowanego odroczenia spłaty rat. Jedyne „ale”, o jakim należy wspomnieć, to kwestia banku, w jakim posiadamy kredyt.

Wakacje kredytowe są co prawda narzędziem, które jest w powszechnym zastosowaniu przez działające w Polsce banki. Nie jest to jednak reguła, którą należy przyjmować jako założenie – istnieją bowiem wyjątki. Niestety, na chwilowe odroczenie spłaty rat posiadanego kredytu nie mogą liczyć klienci korzystający z usług dwóch poniższych instytucji.

 • Citi Bank Handlowy.
 • ING Bank Śląski.

Warto pamiętać o zapoznaniu się z informacjami o tym, które banki oferują możliwość uzyskania wakacji kredytowych, jeszcze zanim złożymy wniosek o kredyt. Choć mało kto ma zdolność przewidywania przyszłości, a wiele kryzysów w prywatnym budżecie pojawia się niespodziewanie, to jednak niektórzy mogą oszacować ryzyko na podstawie np. swojego źródła dochodu. Działając w branżach jako pracownik lub przedsiębiorca, które są niestabilne i narażone na silne wahania, warto upewnić się, czy w razie kłopotów w danym banku będziemy mogli uzyskać wakacje kredytowe.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Skorzystanie z wakacji kredytowych jest stosunkowo prostym rozwiązaniem, z którego skorzystanie nie musi już coraz częściej oznaczać konieczności wizyty w stacjonarnej placówce banku. Coraz więcej instytucji przewiduje możliwość wnioskowania o odroczenie spłaty rat kredytu na różne sposoby bez konieczności wychodzenia z domu – np. składając wniosek online lub kontaktując się z obsługą klienta za pomocą połączenia telefonicznego.

Co należy sprawdzić, zanim zawnioskujemy o wakacje kredytowe w banku, w którym posiadamy zobowiązanie gotówkowe lub hipoteczne?

 • Sprawdź, ile dni przed terminem spłaty raty najpóźniej należy złożyć wniosek.
 • Zorientuj się, jak długo trwać mogą wakacje kredytowe, tzn. ile rat zawartych w harmonogramie można odroczyć.
 • Zorientuj się, jak często podczas trwania kredytu możesz skorzystać z wakacji kredytowych.
 • Nie zapomnij o upewnieniu się, jak szybko weryfikowany jest wniosek przez bank.
 • Upewnij się, która część rat może zostać objęta wakacjami kredytowymi – może to być część odsetkowa albo kapitałowo-odsetkowa.
 • Zapoznaj się z ogólnym wzorem wniosku o odroczenie rat kredytu, aby wiedzieć, które informacje będą konieczne do wskazania.

Zawieszenie spłaty kredytu a wakacje kredytowe – czy czymś się od siebie różnią?

Jak to bywa z rozwiązaniami, które oferują banki, zdarza się, że klienci spotykają się z różnymi określeniami na dokładnie taki sam produkt lub instrument finansowy. Instytucje lubią to robić często dla podkreślenia wyjątkowości i odrębności swojej oferty od konkurencji, nazywając dobrze znane rozwiązania kreatywnymi lub zwyczajnie – przewidzianymi w słowniku synonimami.

Zawieszenie spłaty kredytu a wakacje kredytowe to określenia nie tyle tożsame, co będące jedynie przykładem tego, jakie alternatywne określenia na opisywane w artykule kwestie mogą się pojawiać w ofertach poszczególnych banków. Jak jeszcze nazywane są wakacje kredytowe?

 • Bank Pocztowy – „prolongata”.
 • Alior Bank – „karencja w spłacie kredytu”.
 • Bank Millennium – „zawieszenie spłaty kredytu”.
 • PKO BP – „zawieszenie spłaty”.
 • Bank Pekao, BNP Paribas – „zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych”.

Wakacje kredytowe dla przedsiębiorców – co warto wiedzieć?

Wakacje kredytowe, czyli odroczenie spłaty rat zobowiązania finansowego, są narzędziem skierowanym także do przedsiębiorców. Mają oni prawo do skorzystania z takiego narzędzia na założeniach podobnych do tych, jakie pozostają do dyspozycji osób fizycznych. Jednak podczas wnioskowania spotkać się można z jedną, istotną różnicą. Konieczne jest wskazanie uzasadnienia, dla którego wnioskuje się o uzyskanie odroczenia. Przedsiębiorca może tutaj przedstawić np. informacje o zaległościach ze strony kontrahentów, jak i skutkach wywołanych wdrożeniem obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19 w Polsce.

Tarcza antykryzysowa 4.0 w dobie COVID-19 a wakacje kredytowe

Wątek COVID-19 stale przewija się w niniejszym tekście, w naturalny sposób powracając szczególnie w kontekście przedsiębiorców. Przeszło rok trwania pandemii oraz związanych z nią ograniczeń nakładanych na liczne sektory spowodował, że prowadzący firmy muszą szukać awaryjnych rozwiązań ratujących systematycznie pogarszającą się sytuację finansową.

W związku z obostrzeniami, już dwa tygodnie po rozpoczęciu się w Polsce pierwszej fali pandemii, 16 marca 2020 roku Związek Banków Polskich wydał komunikat1, w którym zaapelował do banków o udostępnienie możliwości odroczenie spłaty rat kredytów bez dodatkowych konsekwencji, traktując to jako rozwiązanie ratunkowe wobec polskich przedsiębiorców i konsumentów.

W nawiązaniu do tego komunikatu, w czerwcu 2020 roku w życie weszła tarcza antykryzysowa 4.0, której założenia objęły także kwestię odroczenia spłaty kredytów w ramach wakacji kredytowych.

 • Pojawiła się możliwość zawieszenia spłaty kredytu na okres do 3 miesięcy, bez naliczania odsetek i innych opłat.
 • Przepisy dotyczą osób, które straciły źródło dochodu w związku z obostrzeniami przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa.2

Źródła:

1. https://www.zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Komunikat-ZBP-w-sprawie-dzialan-pomocowych-podejmowanych-przez-banki

2. https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/wakacje-kredytowe-i-przepisy-antyprzejeciowe-w-tarczy-antykryzysowej-40

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x