Weryfikacja w BIK2019-03-12T14:47:48+02:00

Weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej przy braniu pożyczki – jak zadbać o swoją zdolność kredytową?

W BIKu weryfikuje zdecydowana większość firm pożyczkowych. Choć na naszej stronie możemy znaleźć firmy które nie sprawdzają BIK, pożyczki w nich są zazwyczaj droższe. A więc czym jest właściwie Biuro Informacji Kredytowej? Jest to instytucja powołana przez Związek Banków Polskich w celu przetwarzania danych o bierzących i wygasłych zobowiązaniach kredytobiorców. Dzięki temu banki mogą trafniej wycenić zdolność kredytową klienta. Dzięki większemu procentowi spłacanych kredytów banki mogą udzielać tańszych kredytów.

Jeszcze do niedawna do BIK należały tylko banki, jednak od około 3 lat sytuacja na rynku ulega zmianie. Coraz częściej korzystają z tego systemu również firmy pożyczkowe, jednak nie biorą naszej historii kredytowej tak bardzo pod uwagę jak robią to banki.

Dane w Biurze Informacji Kredytowej to nie tylko negatywne informacje, jak mylnie uważa większość kredytobiorców. Tylko negatywne informacje znajdują się w BIG. Za to BIK jest jak raport gdzie są przechowywane pozytywne, negatywne i aktywne zobowiązania. A więc popularne określenie „zły BIK” jest niepoprawne. Można mieć jeden lub dwa negatywne wpisy w raporcie, jednak jeśli wcześniej mieliśmy dużo spłaconych zobowiązań, warto jest wybrać pożyczkę która sprawdza BIK. Pozytywne wpisy mogą bowiem przeciążyć nad negatywnym.

Co wzmacnia, a co osłabia BIK?

 • Duża ilość zapytań w firmach pożyczkowych lub w bankach i brak podjętej pożyczki. Jeśli jednego dnia złożymy powyżej kilku – kilkunastu zapytań i nie weźmiemy pożyczki dla BIKu jest to konkretna informacja – potrzebujemy gotówki, ale nie możemy jej dostać. Jest to sygnał że nie jesteśmy solidnymi kontrahentami więc obniża tzn „scoring BIK”

 • Opóźnienia w spłacie pożyczek

 • Długość opóźnienia

 • Wysokość kwoty z którą zalega pożyczkobiorca

 • Długość okresu, po którym nastąpiło kolejne opóźnienie w spłacie

 • ilość terminowo spłaconych zobowiązań

 • brak aktywnych kart kredytowych i innych zobowiązań

 • umowa o pracę

 • bycie w związku małżeńskim (BIK widzi że jesteśmy bardziej odpowiedzialni i nie zostaniemy sami w razie problemów)

Jeśli zdarzyła Ci się „wpadka” w spłacie pożyczki lub kredytu powyżej 30 dni, powrót do scoringu z przed „wpadki” zajmie aż 3 lata terminowego spłacania zobowiązań.

Większości rzeczy nie naprawimy przed wzięciem pożyczki, jednak są pewne „triki” które pozwolą zwiększyć szansę na pozytywną decyzję:

 • okres kredytowania – im dłuższy tym lepiej. Dzięki temu obniży się wysokość miesięcznej raty, a nasza zdolność wzrośnie
 • równe raty – spłacanie coraz niższych rat może być kuszące. Jednak to początkowe, najwyższe raty będą uwzględniane w kalkulacji zdolności kredytowej. Wybierając raty równe zwiększymy swoją szansę na pożyczkę.
Oprócz tego zachęcamy do sprawdzenia swojego raportu BIK. Dowiemy się z niego co wiedzą o nas pożyczkodawcy i jaka jest nasza zdolność kredytowa. Każdy raz na 6 miesięcy ma prawo do wygenerowania bezpłatnego raportu na swój temat. Zrobić możemy to na oficjalnej stronie BIKu:
sprawdz-bik
Weryfikacja w BIK
5 (100%) 2 głos[ów]