Dostałem wezwanie do zapłaty od firmy VEX. Co robić?

VEX – co to za firma?

VEX to firma windykacyjna specjalizująca się w odzyskiwaniu niespłaconych należności pochodzących z kredytów i pożyczek, a także długów po bezskutecznej egzekucji komorniczej. Profil działalności przedsiębiorstwa VEX dotyczy zarówno windykacji należności w zakresie zakupionych długów, jak również tych, które zostały zlecone do obsługi windykacyjnej przez określonych zleceniodawców i mocodawców.

Podstawą prawną działania VEX Sp. z o.o. jako firmy windykacyjnej na terenie Polski jest zasada swobody działalności gospodarczej wynikająca z Konstytucji oraz ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Dane firmy

Adres: Wita Stwosza 16, 50-148 Wrocław,
KRS: KRS: 0000550881
NIP: NIP: 8943060988
Nazwa spółki: Vex Sp. z o.o.

Dane kontaktowe

Adres mailowy: iod@vex.com.pl
Strona www: www.vex.pl
Telefon: 713 067 890
Kontakt dla dłużnika: www.vex.pl/contact

Dostałem pismo od firmy VEX, ale nie wiem, skąd ten dług

Jeżeli mimo otrzymania wezwania do zapłaty, nie wiesz, o jakim roszczeniu mowa, skontaktuj się z nadawcą pisma. Jako konsument masz prawo wystąpić do firmy windykacyjnej VEX z prośbą o to, aby podała: jak powstało zadłużenie (na podstawie jakiej umowy) i na jaką kwotę. Powinno interesować Cię także to, jak liczona jest kwota do zapłaty. Jeśli firma windykacyjna nie wyśle Ci wezwania do zapłaty, a zamiast tego od razu skieruje sprawę do sądu, to na tego rodzaju przeoczenie możesz powołać się w trakcie postępowania sądowego.

Firma VEX dochodząc zapłaty wierzytelności, ma także obowiązek poinformować Cię o tym, od kogo kupiła Twoje roszczenie. Gdy już będziemy dysponowali takimi danymi, możemy skontaktować się bezpośrednio z osobą lub instytucją, u której powstała nasza zaległość. Może być to bank, firma pożyczkowa, dostawca prądu, operator naszego telefonu komórkowego etc.

Pamiętajmy jednak, że kontaktując się bezpośrednio z wierzycielem pierwotnym, nie mamy już możliwości uiszczenia zaległości u niego. Kontakt z klientem firmy windykacyjnej ma na celu nie zapłatę roszczenia, lecz uzyskanie informacji o tym, na jakiej podstawie jesteśmy zadłużeni lub na jakiej podstawie dany podmiot tak uważa. Tym, co powinno nas interesować, jest także to, czy roszczenie się nie przedawniło.

Przedawniony dług w VEX. Czy muszę go spłacić?

Nawet jeśli nasz dług uległ przedawnieniu, to firma windykacyjna ma prawo dalej nalegać na jego spłatę i podejmować kroki prowadzące do jego odzyskania. Jeśli jednak podniesiemy zarzut przedawnienia w postępowaniu sądowym, to wspomniane działania firmy windykacyjnej, w praktyce będą bezskuteczne.

Dobrą praktyką jest także poinformowanie o przedawnieniu samej firmy windykacyjnej, co powinno zniechęcić ją to do skierowania sprawy do sądu. Wciąż ma ona jednak prawo, wystąpić o wydanie nakazu spłaty. Jeśli do tego dojdzie, to w odpowiedzi na otrzymane pismo, możemy udowodnić, że nasze roszczenie uległo przedawnieniu. Gdy sąd uchyli nakaz, zostaniemy zwolnieni z konieczności spłaty zobowiązania wobec firmy VEX.

Warto jednak wiedzieć, że sąd nie bada z urzędu tego, czy dane roszczenie uległo przedawnieniu. Stąd też to do nas należy wskazanie tego faktu np. w ramach odwołania się od nakazu spłaty, dzięki czemu możemy uzyskać umorzenie długu. Jeśli tego nie zrobimy, to roszczenie zostanie zasądzone i będziemy zobowiązani do jego spłaty.

W kontakcie z firmą windykacyjną VEX warto zweryfikować również to, czy kupiła ona daną należność od wierzyciela, czy też ten jest jedynie jej klientem, którego interesy reprezentuje. Jeśli mowa o drugim przypadku, to reprezentant wierzyciela ma obowiązek poinformować nas o tym, na rzecz kogo działa i czyją wolę wykonuje.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
Oceń post
Komentarze (3)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • J
  J

  Janka

  07.05.2023, 16:12

  Wyróżniający się komentarz

  Czy to nie ta firma skazana przez uokik za łamanie prawa? w dodatku podszywali się pod policję i wyłudzali dane osobowe, dziennikarze wykryli że nękali i zastraszali starsze osoby, znalazłam chyba z 30 artykułów w gazetach na temat tej podejrzanej firmy.

 • r
  r

  ryszard ochódzki

  16.04.2022, 02:40

  Wyróżniający się komentarz

  VEX to praktycznie jest bankrutem, w ZUS kupę kasy firma zalega :)
  jak dzwoni VEX, to nie ma sensu rozmawiać, bo i nie ma z kim, a zazwyczaj nie ma o czym – jako że zazwyczaj telefon jest pomyłką gdyż VEX na oślep szuka rzekomych dłużników.
  o przedawnieniu NIGDY nie informujemy firmy windykacyjnej, bo sobie tylko narobimy kłopotów z urzędem skarbowym.

 • r
  r

  rexu

  28.03.2024, 09:53

  Wyróżniający się komentarz

  Vex corp już upadło, Markus nie opłacił domeny i nikt tam nie pracuje

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie