Wniosek kredytowy — jak wypełnić? Co powinien zawierać wzór?

Nie wiesz, jak wypełnić wniosek o kredyt i na co uważać? A może dostałeś negatywną decyzję kredytową i zastanawiasz się, czy nie popełniłeś gdzieś błędu? Sprawdź, jak poprawnie wypełnić wniosek kredytowy!

wniosek kredytowy - co to jest? co powinien zawierać?

Kluczowe informacje

  • Wniosek kredytowy to najważniejszy dokument, który musisz wypełnić, starając się o jakikolwiek kredyt w banku;
  • W zależności od rodzaju finansowania, wzory wniosków mogą różnić się między sobą w kwestii wymaganych informacji czy procedur złożenia;
  • Nie warto kłamać lub ukrywać kluczowych informacji we wniosku, bo możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Jedną z najczęściej wykonywanych przeze mnie czynności w banku, było składanie wniosków kredytowych z klientami. Były to zarówno wnioski o kredyty gotówkowe, jak i firmowe, od czasu do czasu hipoteczne.

Dość często było tak: przychodzi pan Jan do mnie do banku i mówi: „Pani Magdo, bo ja tam składałem wniosek kredytowy przez bankowość, ale bank mi odmówił. Dlaczego?” Więc rzucam okiem na wniosek pana Jana i co widzę? Kilka błędów, które pan Jan popełnił, a które zrujnowały mu zdolność kredytową.

Dziś opowiem Ci z doświadczenia pracownika banku, na co musisz zwrócić uwagę, wypełniając wniosek kredytowy.

Wniosek kredytowy — co to jest?

Jest to Twój wniosek z prośbą o udzielenie finansowania przez bank.

Twój — Ty jesteś wnioskodawcą, kredyt ma być na Ciebie.

Bank — bank udziela (lub nie) kredytu na podstawie wniosku.

Co powinien zawierać wniosek kredytowy?

Wniosek kredytowy nie może wyglądać następująco:

„Zwracam się z uprzejmą prośbą, by bank X dał mi kredyt, ponieważ nie mam pieniędzy.”

Co zatem musi zawierać wniosek kredytowy?

1. Twoje dane osobowe. Wszystkie. Imię, nazwisko, adres zameldowania i zamieszkania, dane z dowodu osobistego, PESEL, numer telefonu.

2. O co wnioskujesz: o jaki kredyt się starasz (gotówkowy na dowolny cel, firmowy, hipoteczny, debet, kredyt konsolidacyjny itp.), dokładna kwota, okres kredytowania.

3. Dane finansowe, czyli: źródło Twojego dochodu, dane pracodawcy (nazwa, NIP, adres, czasami nr telefonu), ile zarabiasz, jak długo tam pracujesz, do kiedy masz umowę itp.

4. Dokładne parametry kredytu: na jakie konto mają być przelane pieniądze, z jakiego rachunku będzie pobierana rata, data spłaty raty.

5. Usługi dodatkowe, takie jak ubezpieczenia. Często banki uzależniają lepsze parametry cenowe kredytu (np. brak prowizji czy niższe oprocentowanie) od wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

6. Zgody. Pierwsza z brzegu zgoda na weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej BIK. Bez tej zgody najpewniej nawet nie uda Ci się złożyć wniosku kredytowego.

7. Podpis. Jeśli składasz wniosek o kredyt w banku, to podpisujesz się normalnie, długopisem. Przy wniosku przez internet podpis może stanowić np. kod sms – tak jak to jest np. przy pożyczkach na SMSa.

Jak wypełnić wniosek kredytowy?

Jeśli chcesz wypełnić wniosek kredytowy w oddziale banku, to nie musisz się niczym martwić. Korzystając z pomocy doradcy kredytowego, nie zastanawiasz się, co gdzie wpisać, jak coś policzyć. We wszystkim pomoże pracownik, ponieważ od tego właśnie jest.

Jeśli decydujesz się składać wniosek samodzielnie:

  • Przygotuj dokumenty dochodowe, tak, abyś miał je pod ręką i mógł dokładnie wyliczyć średnią pensję z ostatnich kilku miesięcy oraz wpisać poprawne dane pracodawcy z umowy.
  • Czytaj uważnie każdą pozycję, którą wypełniasz. Sprawdzaj podpowiedzi, które często pojawiają się obok rubryki. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, skontaktuj się z bankiem, chociażby telefonicznie, i nie pozostawiaj pustych miejsc.
  • Jeśli coś się nie zgadza, możesz anulować wniosek.
  • Pamiętaj o tym, że złożenie wniosku kredytowego nie jest równoznaczne z zawarciem umowy. Nawet po pozytywnej decyzji kredytowej możesz zrezygnować z kredytu i nie musisz podpisywać umowy.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o kredyt?

Nie ma takiej daty, która by to określała. Wniosek o kredyt składasz wtedy, gdy wiesz, że go potrzebujesz. Warto zrobić to z niewielkim wyprzedzeniem, ponieważ od złożenia wniosku do wypłaty środków może minąć trochę czasu.

Sprawdź oferty kredytów gotówkowych (*zestawienie jest na bieżąco aktualizowane):

Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania

Okres spłaty
10 - 84 miesięcy
Kwota
1 000 - 100 000 zł
RRSO
12,40 %
Przyznawalność
89 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

1274 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
6 - 120 miesięcy
Kwota
1 000 - 150 000 zł
RRSO
15,75 %
Przyznawalność
78 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

874 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
12 - 120 miesięcy
? Dla nowych klientów oraz dla klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A. możliwość wnioskowania o pożyczkę na okres dłuższy - do 10 lat.
Kwota
1 000 - 250 000 zł
RRSO
11 %
? Oferta dla nowych klientów oraz dla klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A.
Przyznawalność
80 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

73 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Kwota
500 - 200 000 zł
RRSO
11,40 %
Przyznawalność
85 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

278 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Poradnik Zobacz

Jak wygląda wniosek kredytowy w poszczególnych bankach

Powiem z doświadczenia, że wnioski w różnych bankach są do siebie bardzo podobne. Różnią się wizualnie, pytania są sformułowane inaczej i w innej kolejności, ale zakres wymaganych do kredytu danych jest wszędzie niemal identyczny.

ING a wniosek kredytowy

W banku ING wniosek o kredyt możesz złożyć:

  • W oddziale banku.
  • Na infolinii — możesz zostawić numer lub zadzwonić samodzielnie.
  • Po zalogowaniu do bankowości internetowej.

Nie złożysz wniosku przez internet, jeśli nie masz dostępu do bankowości.

wniosek kredytowy w ing
Wniosek kredytowy w ING złożysz przez internet tylko wtedy, gdy masz konto osobiste w tym banku, ing.pl
Opinie o kredycie gotówkowym w ING Zobacz

Wniosek kredytowy w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska również nie umożliwia złożenia wniosku kredytowego przez internet, jeśli nie jesteś klientem banku. Możesz to zrobić na jeden z niżej wymienionych sposobów:

  • Po zalogowaniu do bankowości.
  • Na infolinii — możesz zostawić numer kontaktowy na stronie i poczekać na oddzwonienie lub zadzwonić samodzielnie.
  • W oddziale.
wniosek kredytowy w santander bank polska
Santander BP podobnie jak ING umożliwia złożenie wniosku online wyłącznie klientom swojego banku, sanander.pl

Wniosek kredytowy w Millennium

W Millennium masz możliwość złożenia wniosku kredytowego na kilka sposobów:

  • Przez internet, nawet jeśli nie jesteś klientem banku. Wtedy weryfikujesz swoją tożsamość oraz dochód poprzez logowanie do banku, w którym wpływa Twoje wynagrodzenie. Nie wszystkie oferty kredytów gotówkowych są dostępne w tym kanale, np. nie złożysz tak wniosku o kredyt konsolidacyjny.
  • W bankowości.
  • W oddziale banku.
  • Lub telefonicznie.
millennium wniosek kredytowy
Millennium umożliwia klientom spoza swojego banku złożenie wniosku przez internet, millennium.pl

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku kredytowego?

Do wniosku dołączasz tylko wymagane przez bank dokumenty. Jeśli składasz go przez bankowość, to na końcu podstawi Ci się lista potrzebnych dokumentów, które musisz dostarczyć. Jeśli wybrałeś obsługę w placówce banku, to doradca powie Ci, co musisz przygotować i przynieść/dosłać.

Czego bank może sobie zażyczyć do wniosku kredytowego?

  • Dowód osobisty: jeśli się zmienił lub gdy nie jesteś klientem banku.
  • Dokumenty określające wysokość dochodu i źródło. Mogą to być: wyciągi z konta, na które wpływa pensja, zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy, PIT, zaświadczenie z ZUS, umowy-zlecenia itp.
  • Dokumenty do dochodu dodatkowego, np. dodatki socjalne, 500+.
  • Dokumenty o rozdzielności majątkowej, o ile są wymagane.
  • Dokumenty dotyczące zobowiązań w innych bankach, jeśli starasz się o kredyt konsolidacyjny na ich spłatę. W takim przypadku musisz wskazać także numer rachunku bankowego, na który mają zostać przelane pieniądze z kredytu. Jeśli jest to kilka banków, musisz przygotować kilka numerów kont. Znajdziesz je np. na umowach kredytowych.
Jakie dokumenty przygotować do kredytu hipotecznego? Zobacz

Wniosek o kredyt gotówkowy a hipoteczny — różnice

1. Ilość danych

Wniosek o kredyt hipoteczny jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż ten o kredyt gotówkowy. Oprócz wszystkich danych, o których pisałam wyżej, dochodzi konieczność wprowadzenia informacji o kupowanej lub budowanej nieruchomości, wkładzie własnym, ubezpieczeniach do kredytu (które bardzo często mają przełożenie na ofertę cenową). Ponadto wniosku kredytowego na zakup nieruchomości nie złożysz przez internet, a o gotówkowy jak najbardziej.

2. Czas oczekiwania na decyzję kredytową

W kredycie gotówkowym jest łatwo. Najpierw jest złożenie wniosku, potem system lub analitycy dokonują badania zdolności kredytowej i podejmują ostateczną decyzję kredytową o przyznaniu kredytu (lub odmowie). Później jest czas na podpisanie umowy kredytowej.

W przypadku kredytów hipotecznych jest to kilka etapów. Cały proces rozpoczyna się wnioskiem kredytowym. Następnie następuje pierwsza analiza wniosku kredytowego: badanie zdolności i historii kredytowej, danych o nieruchomości z umowy przedwstępnej. Na podstawie tych wytycznych podejmowana jest wstępna decyzja kredytowa. Zazwyczaj po niej konieczne jest zlecenie wyceny nieruchomości i ewentualne dostarczenie pozostałych wymaganych dokumentów. To również dobry moment na ewentualne negocjacje cenowe z bankiem. Dopiero po tych wszystkich etapach bank wydaje ostateczną decyzję. Wtedy możliwe jest przedstawienie ostatecznych warunków umowy kredytowej i jej podpisanie.

Pułapki wniosku o kredyt

1. Składasz wniosek za wnioskiem i rujnujesz swoją zdolność kredytową

Sytuacja z życia wzięta: klient chciał kredyt, składał wniosek za wnioskiem w bankowości. Bank mu za każdym razem odmawiał. W ciągu weekendu do BIKu trafiło ponad 20 zapytań, w efekcie czego klient dostał bana na kredyt przynajmniej na 3 miesiące. I to pod warunkiem, że w tym czasie nie będzie więcej zapytań.

Pamiętaj: zazwyczaj jeden wniosek = jedno zapytanie w BIK. A każde zapytanie to obniżona punktacja.

2. Liczba osób w gospodarstwie domowym

Bardzo często we wnioskach kredytowych znajdziesz dwa pytania: ilość osób na utrzymaniu i ilość osób w gospodarstwie domowym. Z reguły klienci podają tę samą liczbę, np. 4 (Ty, małżonek i 2 dzieci). A jeśli małżonek pracuje, to wcale nie jest na Twoim utrzymaniu, tylko ma własne źródło dochodu.

3. Złe dane pracodawcy

Nie raz i nie dwa klientowi nie chciało się sprawdzić dokładnych danych pracodawcy. Podawał np. miejsce wykonywania pracy (oddział), a główna siedziba, która widnieje na danych rejestrowych (oraz na umowie o pracę czy danych z przelewów wynagrodzenia) jest w totalnie innej części Polski.

4. Wpisanie złego dochodu

I tutaj powiem Ci, dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta, a nie wypełniać wniosek samodzielnie. Możliwości zrobienia błędów jest dużo. Tobie się wydaje, że zarabiasz tyle i tyle, ale dla banku zarabiasz mniej.

  • Co jest dla banku źródłem dochodu, a co nie: Ty tego nie wiesz. Nie znasz i nie poznasz instrukcji kredytowej banku, bo jest to dokument wewnętrzny.

Prosty przykład: niektóre banki uwzględniają 500+ jako dochód dodatkowy, a inne nie. Albo nie wiesz, czy umowa-zlecenie jest ok, a jeśli tak, to czy 3 przepracowane miesiące wystarczą. I co chociażby z dietami? Jako kierowca masz najniższą krajową + 2x tyle z tytułu diety. Możesz to wpisać czy nie?
  • Niedokładne wyliczenie dochodu. I znów. Bank prosi o podanie średniego dochodu z ostatnich 3 miesięcy. Jeśli masz taką samą wypłatę, to ok, nie jest to specjalnie trudne. Gorzej, jak co miesiąc masz inne dochody. Albo jak uznasz, że wpiszesz sumę dochodów z legalnej umowy plus to, co dostajesz „pod stołem”. Albo wpiszesz kwotę brutto z umowy.

5. „Zapomniałem o tych ratach”

Mój ulubieniec :) Pytam 3 razy: proszę podać do wniosku wszystkie kredyty, raty, limity kart kredytowych i debetów. Pan Jan deklaruje, że płaci 500 zł raty jednej pożyczki i to wszystko. Ok, lecimy więc dalej. Wniosek gotowy, poszło, wszystko wygląda świetnie, pan Jan już w myślach wydaje pieniądze z kredytu. I co się okazuje?

Decyzja negatywna, ponieważ pan Jan „zapomniał” o tym, że wziął na raty cały sprzęt AGD i RTV do domu i płaci za niego 1500 zł rat miesięcznie, a na dodatek ma kartę kredytową z limitem 30 000 zł, której nie używa, tylko tak leży na zapas.

Pamiętaj: BIK i tak zweryfikuje wszystko, co mówisz o swoich zobowiązaniach.

6. Ukrywanie osób na utrzymaniu

Brzmi śmiesznie, ale pewnie nie zdajesz sobie sprawy, ile osób w banku podczas składania wniosku kredytowego wypiera się swoich potomków. Bank tego nie zweryfikuje, nie przyjdzie do domu i nie sprawdzi, czy masz dzieci, czy nie.

ALE: jeśli we wniosku wpisujesz, że nie masz osób na utrzymaniu, a na Twoje konto wpływa 500+ i na dodatek opłacasz z niego przedszkole to niestety, masz problem. Bank raczej na pewno wyda negatywną decyzję kredytową, a na dodatek może uznać, że dopuściłeś się oszustwa, co prowadzić może w skrajnych przypadkach do odpowiedzialności karnej.

O czym jeszcze, warto pamiętać przed złożeniem wniosku o kredyt?

Pamiętaj o jednej rzeczy: nie kłam we wniosku kredytowym. Mówię tu o celowych oszustwach. Osobiście znam przypadki, gdy zdesperowany klient podrobił dokumenty finansowe. O ile bank w większości przypadków nie będzie wyciągał konsekwencji z powodu źle wpisanego dochodu (najwyżej odrzuci Twój wniosek), o tyle fałszowanie dokumentów skończy się w prokuraturze.

Za podawanie fałszywych informacji we wniosku kredytowym czy przedstawianie nieprawdziwych dokumentów grozi więzienie, od 3 miesięcy do 5 lat. Reguluje to szczegółowo Art. 297. § 1. i § 2 Kodeksu Karnego1.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Ile trwa rozpatrywanie wniosku o kredyt?

Może potrwać od kilkunastu minut (jeśli jesteś stałym klientem banku i masz gotową ofertę) do kilku-kilkunastu dni. Wniosek o kredyt gotówkowy zazwyczaj jest rozpatrywany szybko, można przyjąć, że w większości banków trwa to maksymalnie do tygodnia.

Jak sprawdzić, na jakim etapie jest wniosek kredytowy?

Jeśli złożyłeś wniosek przez bankowość, sprawdzisz to po zalogowaniu się do niej. Jeśli w oddziale lub na infolinii, skontaktuj się z doradcą kredytowym. On sprawdzi, co dzieje się z wnioskiem.

Jak wycofać wniosek kredytowy online?

Zazwyczaj wniosek o kredyt złożony online możesz anulować przez swoją bankowość internetową. Jeśli bank nie udostępnia takiej opcji, zadzwoń na infolinię lub odwiedź placówkę.

Ile ważny jest wniosek kredytowy?

W zależności od banku jest to okres od miesiąca do 3 miesięcy.

Polecany artykuł:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródło:

1. Art. 297. – [Wyłudzenie kredytu] – Kodeks karny

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()