Wywiadownia gospodarcza — co to jest i kiedy warto z niej skorzystać?

Szykuje się duża transakcja! Twoja firma może naprawdę nieźle zarobić! Niestety, nie masz pojęcia, czy Twój potencjalny kontrahent okaże się rzetelny. Czy można to w jakikolwiek sposób sprawdzić? Okazuje się, że tak.

Działalność wywiadowni gospodarczej polega na gromadzeniu informacji pochodzących z różnych źródeł. Są to ogromne ilości danych na temat sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw. Zupełnie nie zdziwi mnie fakt, że ktoś o wywiadowni nie słyszał. Często o ich istnieniu dowiadujemy się w momencie, gdy nasz kontrahent nabił nas w butelkę. A my szukamy w sieci informacji o tym, czy można było go wcześniej sprawdzić.

Co to jest wywiadownia gospodarcza?

Wywiadownia gospodarcza to taka firma, która pozyskuje jak najwięcej danych na temat przedsiębiorców i na ich podstawie generuje różne raporty handlowe. Działalność wywiadowni gospodarczej ma na celu zminimalizowanie ryzyka nawiązania współpracy z nieznanym dotąd kontrahentem.

Jeśli nie prowadzisz swojej działalności, to być może ten temat nie będzie dla Ciebie zajmujący. Ale osoby, które mają swoje biznesy, na pewno zdają sobie sprawę z tego, jak ryzykowne jest wchodzenie w ciemno we współpracę z nieznaną dotąd firmą. Pół biedy, jeśli stracisz na transakcji niewielką kwotę. A co w przypadku zamówień opiewających na dziesiątki czy setki tysięcy złotych? Ile firm upadło nie z powodu złego zarządzania, a dlatego, że kontrahent okazał się nieuczciwy i nie wypłacił należności?

Po to powstają wywiadownie gospodarcze: zbiorą informacje na temat interesującego Cię przedsiębiorstwa, które otrzymasz w formie gotowego raportu.

Jak działają wywiadownie gospodarcze?

Mnie osobiście wywiadownia kojarzy się z tajnym wywiadem, szpiegostwem i Bondem, którzy pozyskują ściśle tajne informacje i przeciwdziałają zagrożeniom na skalę państwa lub wręcz światową. Wywiadownia gospodarcza działa nieco inaczej, w mniej zjawiskowy sposób :)

Informacje gospodarcze pozyskiwane są z wiarygodnych źródeł, ale ogólnodostępnych. Przy odrobinie chęci i pieniędzy (dostępy do niektórych są płatne), każdy z nas ma możliwość uzyskania podobnego kompletu danych na temat partnera biznesowego.

Podsumowując: wywiadownia szpera, gdzie się da. Przegląda zbiory informacji na temat danego przedsiębiorstwa, sprawdza firmę w rejestrach długów, bada jej sytuację finansową oraz powiązania kapitałowe i osobowe. Na koniec zbiera to do kupy i przekazuje Ci to wszystko w formie lekkostrawnego raportu.

Z jakich źródeł pozyskują dane wywiadownie gospodarcze i co można zyskać dzięki wywiadowi gospodarczemu?

1. Krajowy Rejestr Sądowy

Jeśli chodzi o spółki prawa handlowego, stowarzyszenia i organizacje, to dane o nich są czerpane w pierwszej kolejności właśnie z KRS. Są to m.in. informacje rejestrowe, jak powstał dany podmiot, akta rejestrowe spółki, sprawozdania finansowe, informacje o zaległościach (podatkowych, celnych, ZUS) i postępowaniach egzekucyjnych.

2. CEiDG

Stąd są brane informacje na temat jednoosobowych działalności gospodarczych, z ewentualnymi adnotacjami o ich uczestnictwie w spółkach cywilnych.

3. Biura informacji gospodarczej

Czyli miejsca, w których gromadzone są dane o nierzetelnych płatnikach. Coś jak BIK do kredytów bankowych, z tym że tutaj można wpisać inne rodzaje zadłużenia, np. zaległości z faktur czy rachunków za prąd.

Potocznie mówimy na nie: czarne listy dłużników. W Polsce działa 6 biur informacji gospodarczych. Niektóre z nich są Ci znane: banki mogą sprawdzać, czy nie masz wpisu w takiej bazie, kiedy starasz się o kredyt. Najczęściej korzysta się z KRD (Krajowy Rejestr Długów) czy BIG InfoMonitor S.A. (część grupy kapitałowej BIK). Każde biuro to osobna baza danych. Co to dla Ciebie oznacza?

Że spółka pana Jana może nie być wpisana do pięciu wykazów dłużników, ale znajdzie się w szóstym.

4. Baza CRBR

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to rejestr, w którym gromadzone są dane na temat osób sprawujących kontrolę w spółkach.

5. Inne bazy

Np. biała lista VAT, informacje o dotacjach, ostrzeżenia KNF, listy sankcyjne itp.

Czy działalność wywiadowni gospodarczej jest zgodna z prawem?

Działalność wywiadowni gospodarczych polega na zbieraniu informacji pochodzących z różnych źródeł, które są ogólnodostępne. Tak jak wspomniałam: jeśli Ci się chce, masz czas i pieniądze, możesz sam zebrać większość tych informacji, które otrzymałbyś w zakupionym od wywiadowni raporcie. Z tym że samodzielne wyszukiwanie danych zapewne wyjdzie drożej (i znacznie dłużej) niż zakup gotowego raportu.

Oczywiście wywiadownie muszą stosować się do obowiązujących przepisów. Np. nie mogą naruszać dóbr osobistych osób fizycznych, czy ujawniać ich danych osobowych (ale firm ten przepis nie dotyczy). Inną podstawą prawną, regulującą działalność wywiadowni gospodarczych jest Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych1.

Przykłady wywiadowni gospodarczych w Polsce

Czy wiesz, że pierwsza wywiadownia w Polsce powstała już w 1894 roku? Była to filia niemieckiej instytucji Auskunftei. Niedługo pojawiły się kolejne, na przykład Wywiadownia Handlowa Kazimierza Piechockiego.

Obecnie w naszym kraju działa wiele takich firm, a do najbardziej znanych należą:

 • InfoCredit, która powstała jako jedna z pierwszych po upadku komunizmu i działa do dziś;
 • Polska Wywiadownia Gospodarcza;
 • PWG Skarbiec;
 • Dun & Bradstreet Poland;
 • Coface;
 • Creditreform Polska.

Polska Wywiadownia Gospodarcza — co to takiego?

Polska Wywiadownia Gospodarcza sp. z o.o. to jedna z wywiadowni, działających w naszym kraju. Swoją działalność rozpoczęła w 2016 roku, a siedzibę ma w Warszawie. PWG współpracuje, m.in. z Europejskim Biurem Ochrony Finansów czy Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą.

W ofercie PWG znajdziesz:

 • Polskie bazy danych z dostępnych źródeł, czyli raporty handlowe, sprawozdania finansowe, bazy danych, analizy itp.
 • Sprawdzanie statusu VAT.
 • Powiązania kapitałowo-osobowe.
 • Statusy MŚP, czyli chociażby określanie relacji firm, sprawdzenie, czy dana firma kwalifikuje się jako przedsiębiorstwo w trudnej sytuacji itp.
 • Web Service API.
 • Opiekę prawną.

Kiedy warto zlecić wywiad gospodarczy?

Na pewno przed rozpoczęciem współpracy z nowym, nieznanym kontrahentem. A już szczególnie w momencie, gdy w grę wchodzą duże pieniądze.

Jak kupujesz coś na Allegro, to sprawdzasz oceny sprzedającego? Większość z nas tak robi. Ja szerokim łukiem omijam sprzedawców z wieloma negatywnymi opiniami. Tym bardziej chciałabym zweryfikować, czy spółka X, która proponuje mi sprowadzenie dużej ilości np. respiratorów, jest rzetelna i godna zaufania. A może zainkasuje moje pieniądze i zniknie w oddali?


Polecamy: Oszustwa na Allegro – jak zgłosić i odzyskać pieniądze?


Tak samo w przypadku, gdy w grę wchodzi przejęcie istniejącej firmy. Dokładna weryfikacja jest absolutnie niezbędna. Otrzymasz raport w krótkim czasie, a cena usługi w porównaniu z potencjalnymi stratami nie jest wysoka.

Wywiadownia gospodarcza — cennik

Oferty wywiadowni gospodarczych różnią się pomiędzy sobą metodami pozyskiwania danych i produktami pozwalającymi sprawdzać firmy. Stąd też ceny będą różne. W większości przypadków musisz wypełnić formularz kontaktowy, aby poznać konkretny koszt.

Z ciekawości sprawdziłam ogólnodostępne ceny raportów na stronie wywiadowni Dun & Bradstreet:

wywiadownia gospodarcza - cennik
Cennik raportu wywiadowni w wersji podstawowej i rozszerzonej, buy-pl.dnb.com/

Jak widzisz, ceny nie są powalające i każdego raczej stać na taki raport.

Czy warto skorzystać z usług wywiadowni gospodarczej?

Moim zdaniem — tak, jak najbardziej warto.

Wiesz, ilu przykrych historii o nierzetelnych kontrahentach nasłuchałam się, pracując z przedsiębiorcami w banku? Ile firm straciło pieniądze, płynność finansową, czy nawet dom i mieszkanie przez to, że zostali oszukani? Nie wiem, jaka część tych przedsiębiorców znalazłaby swojego nierzetelnego kontrahenta w raporcie z wywiadowni, ale ktoś na pewno. A to, moim zdaniem, warte jest wszelkich pieniędzy, zainwestowanych w raport.

-> Polecamy również: Co to jest faktoring? Ranking ofert.

Źródło:

1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20100810530

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie