Zasiłek dla bezrobotnych – ile obecnie wynosi?

Optima kończy działalność pożyczkową

Zasiłek dla bezrobotnych należy do najbardziej rozpowszechnionych świadczeń socjalnych. Ta zapomoga co roku wypłacana jest tysiącom Polaków w różnym wieku, różnej sytuacji finansowej i przede wszystkim – uwzględniając konkretne kryteria. Jakie z nich trzeba spełnić i ile obecnie wynosi zasiłek dla bezrobotnych?

System opieki społecznej i udzielania świadczeń jest w Polsce rozbudowany. Obecnie istnieje kilkadziesiąt rodzajów zasiłków, dofinansowań i innych form wsparcia finansowego, które pobierają tysiące osób. Aby ubiegać się o poszczególne z nich, spełniać trzeba konkretne warunki i kryteria.

Podstawowy zakres niektórych z nich można odczytać już z samej nazwy zapomogi, jednak warto znać ich kompleksową treść. Uniknie się przez to niepotrzebnych nieporozumień podczas ewentualnego wnioskowania o dany zasiłek.

Sprawdź również:

Zasiłek dla bezrobotnych – podstawowe wymagania

W przypadku zasiłku dla bezrobotnych, ustawodawca starał się jasno scharakteryzować wszelkie punkty, jakie należy spełnić. Wyglądają one następująco.

Po pierwsze, należy wykazać, że spełniło się wymagania dotyczące stażu pracy.

 • Osoba ubiegająca o zasiłek się musi być pełnoletnia, posiadać polskie obywatelstwo, aktualny dowód osobisty i meldunek na terenie kraju.
 • Ubiegający się o zasiłek przed utratą pracy musiał wykonywać ją co najmniej przez 365 dni (rok) w czasie 18 miesięcy (półtora roku) przed dniem wnioskowania.
 • W czasie odbywania stosunku pracy, musiała ona być regulowana określonym rodzajem umowy – umową o pracę, umową-zlecenie lub umową o dzieło.
 • W ramach odbywania stosunku pracy, odprowadzane musiały być składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy
 • Wynagrodzenie, jakie w wymaganym okresie otrzymywał konsument, musi wynosić nie mniej niż minimalną wartość wynagrodzenia określoną w prawie. W 2018 roku jest to 2 100 złotych brutto, a w 2019 – 2 250 złotych brutto.
 • Wyżej wspomniane elementy należy potwierdzić odpowiednim dokumentem – np. świadectwem pracy.

Spełniając wszystkie wymienione wyżej warunki, kwalifikuje się wówczas na uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o zasiłek?

Nim udasz się do odpowiedniego urzędu, warto wiedzieć na początku, jakie konkretne dokumenty należy załączyć do wniosku o uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych.

 • Ważny, polski dowód osobisty (z tego względu, na wniosku będzie musiało się znaleźć imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, a ponadto także stan cywilny i ewentualna liczba dzieci na utrzymaniu).
 • Wszelkie dokumenty potwierdzające swoje wykształcenie i kwalifikacje  (świadectwo ukończenia szkoły, dyplom ukończenia studiów, dyplom zdania danych kursów i staży).
 • Dokumenty potwierdzające swoje doświadczenie zawodowe (świadectwa pracy ze wszystkich zakładów, w jakich się pracowało).

Ponadto, w określonych przypadkach, wymagane będą też dodatkowe dokumenty.

 • Zaświadczenie o niepełnosprawności, jej rodzaju, charakterze i stopniu.
 • Zaświadczające o niemożności wykonywania danego zawodu z powodu niepełnosprawności.

Gdzie należy ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Wniosek o uzyskanie zasiłku dla osoby bezrobotnej należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy odpowiednim do miejsca stałego lub czasowego meldunku. Jeśli nie posiada się adresu zameldowania, wówczas należy udać się do urzędu najbliższego mieście, w jakim się w danym momencie przebywa lub zamieszkuje.

Co, jeśli wniosek zostanie zaakceptowany?

Złożony wniosek poddawany jest weryfikacji sporządzanej pod kątem informacji wymienionych na początku artykułu. Jeśli składający wniosek spełni wszystkie postawione w prawie wymagania, uzyskuje kartę rejestracyjną.

W ciągu do 7 dni roboczych od wydania decyzji na konto bezrobotnego wpływa zapomoga. Kwota zasiłku jest liczona od każdego dnia roboczego, jakie minęły od rejestracji w urzędzie. Zasiłek może zostać przyznany na kolejne 6 miesięcy (pół roku) lub 12 miesięcy (rok), o czym przyjmujący zostanie poinformowany w momencie przyznania mu świadczenia.

Od czego zależą parametry zasiłku?

Konkretne parametry zasiłku zależą są od kilku czynników. Czas, na jaki jest przyznaje się zasiłek (6 lub 12 miesięcy) zależy od stopy bezrobocia w regionie, w jakim zamieszkuje wnioskujący. Z kolei jego wysokość wylicza się biorąc pod uwagę poniższe warunki dotyczące stażu pracy.

 • Poniżej 5 lat – przysługuje 80% zasiłku podstawowego.
 • Od 5 do 20 lat – przysługuje 100% zasiłku podstawowego.
 • Staż powyżej 20 lat – przysługuje 120% zasiłku podstawowego.

Ile wynosi obecnie zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dzieli się na dwie kategorie wzajemnie od siebie zależne. Pierwsza to, jak wspomniane wyżej, progi procentowe przysługujące w zależności od stażu pracy. Drugie to wysokość kwoty uzależniona od długości przyznawania zasiłku. Inna jest ona bowiem przez pierwsze 3 miesiące i inna w kolejnych miesiącach.

 1. 80% zasiłku podstawowego. – 678,30 złotych brutto / 594,25 złotych netto (pierwsze 3 miesiące). – 532,60 złotych brutto / 476,67 złotych netto (kolejne miesiące).
 2. 100% zasiłku podstawowego. – 847,80 złotych brutto / 730,50 złotych netto (pierwsze 3 miesiące). – 665,70 złotych brutto / 583,79 złotych netto (kolejne miesiące).
 3. 120% zasiłku podstawowego. – 1 017,40 złotych brutto / 867,83 złotego netto (pierwsze 3 miesiące). – 798,80 złotych brutto / 691,00 złotych netto (kolejne miesiące).

Kiedy można utracić zasiłek?

Zasiłek dla bezrobotnych traci się w przypadku poniżej wspomnianych okoliczności.

 • Rozpoczęcie szkolenia zawodowego.
 • Podjęcie się pracy zarobkowej.
 • Podjęcie się robót publicznych i prac społecznych.
 • Zatajenie wykonywania w międzyczasie pracy zarobkowej nieregulowanej umową (tzw. „na czarno”).
Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
06.04.2020
Zostań w domu, otwórz konto firmowe w Pekao S.A. i zgarnij 1 000 zł premii!
Jakie konto firmowe jest najlepsze? Te pytanie z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Za to łatwo jest odnaleźć promocję, która szybko przykuje naszą uwagę. Bank Pekao S.A. właśnie uruchomił ofertę dla nowych klientów-przedsiębiorców, w której za wywiązanie się ze wszystkich warunków i aktywności oferuje premię, w wysokości aż 1 000 zł w gotówce. Zostań w […]
06.04.2020
Alior Bank kredyt konsolidacyjny – opinie i recenzja
Kredyty gotówkowe mają to do siebie, że gdy są zaciągnięte w podobnym czasie, mogą spowodować zator finansowy w budżecie domowym. Dlatego kredytem o szczególnym charakterze jest Kredyt konsolidacyjny w Alior Banku, który pozwala połączyć kilka niespłaconych zobowiązań w jedną, miesięczną ratę. Ile wyniosą opłaty, odsetki oraz dodatkowe koszty? Oto aktualne opinie i recenzja produktu. Kredyt […]
06.04.2020
Santander Consumer Bank Kredyt samochodowy – opinie i recenzja
Dobry kredyt gotówkowy na nowe auto powinien być najtańszy i najlepszy ze wszystkich dostępnych ofert. Dodatkowo formalności powinny być do załatwienia w całości przez internet. Gdzie odnaleźć taki produkt? Ciekawe rozwiązanie dla klientów proponuje na przykład Santander Consumer Bank. Kredyt samochodowy przygotowany przez tę instytucję finansową jest ściśle stargetowany wobec klientów rozglądających się za nowym […]
Bank Pekao
06.04.2020
Bank Pekao – opinie i recenzja
W sferze bankowej można wyróżnić dwa sposoby na kształtowanie tożsamości danej instytucji bankowej. Jedni wybierają chwytliwe nazwy własne, inni wolą skrótowce. Do tego drugiego grona należy Bank Pekao, od niemal 100 lat mający przed sobą trudne zadanie pokazania, że nie ma nic wspólnego z konkurencyjnym bankiem o identycznej w wymowie nazwie. Sprawdzamy, czym wyróżnia się […]
06.04.2020
Otwórz eKonto w mBanku i odbierz 150 zł premii
Darmowe prowadzenie rachunku, bezpłatne użytkowanie karty przy 1 transakcji w miesiącu, a także atrakcyjny Program Poleceń, w którym możesz odebrać nawet 200 zł oraz wiele innych kompleksowych usług. To wszystko czeka na Ciebie pod warunkiem, że skorzystasz z promocji “eKonto z Premią – VIII edycja” i założysz konto osobiste w mBanku. Otwórz eKonto w mBanku […]
04.04.2020
Altus – jak wygrać z tą firmą windykacyjną?
Altus – co to za firma? Altus zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami, pomaga bowiem klientom odzyskać ich należność przy jednoczesnej dbałości o dobre imię firmy i relacje biznesowe z dotychczasowymi kontrahentami. Dlatego, jak możemy przeczytać na stronie samego przedsiębiorstwa, troska o dobro klienta to podstawa ich strategii. Altus dąży do ograniczenia ryzyka związanego z prowadzoną działalnością, […]