Zgubiony dowód osobisty – co robić?

zgubiony dowód osobisty

Zagubienie dokumentów zawsze jest problematyczne. Nie tylko przysparza dużo stresu, ale i wymaga podjęcia konkretnych działań. Zagubienia portfeli lub pojedynczych dokumentów były, są i będą. Każdy zna kogoś, kto spotkał się z tym problemem bądź sam się z nim zmierzył. Jak odpowiedzieć na pytanie — zagubiony dowód osobisty, co robić?

W życiu każdego człowieka jest grono stałych, niezmiennych atrybutów. Oprócz przyrządów codziennego użytku w domu, nie można zapomnieć o dokumentach. Jeden z nich posiadanie jest obowiązkowe dla każdego pełnoletniego. Dowody w formie małego, cienkiego plastiku, zazwyczaj nosi się w portfelu. Pomimo tego, regularnym problemem jest gubienie tego ważnego dokumentu w różnych sytuacjach i okolicznościach. Niektórym wypada podczas szybkiego wyciągania karty kredytowej, innym wysuwa się przypadkiem, a jeszcze innym ginie wraz z zagubieniem całego portfela. W takich sytuacjach warto zachować zimną krew i przystąpić do szybkich działań. Zagubiony dowód osobisty co dalej?

Zagubiony dowód osobisty dlaczego warto szybko wyrobić nowy?

Dowód osobisty to jeden z tych dokumentów, który niezależnie od okoliczności, zawodu, stanu cywilnego, posiadanego mienia i dowolnych uprawnień, musi posiadać każda pełnoletnia osoba. Po reformach z ostatniej dekady, ma on formę i kształt identyczny, co prawo jazdy, karta kredytowa czy legitymacja studencka. Plastikowy dokument ze zdjęciem zawiera informacje o m.in. imieniu, nazwisku, dacie i miejscu urodzenia, płci czy imionach rodziców.

Jest to podstawowa forma potwierdzenia tożsamości w przypadku np. kontroli policyjnej. Ponadto, dowód osobisty jest niezbędny do wzięcia kredytu i pożyczki, kupna dowolnego towaru na raty, zakupu alkoholu lub tytoniu, czy też odbioru listu na poczcie. Ponadto, dowód tożsamości wymagany jest podczas zawierania umowy z operatorem komórkowym lub dostawcą usług telewizyjnych, a także wyjazdu za granicę. O dokument mogą poprosić również usługodawcy, jak np. idąc z dzieckiem na zamkniętą salę zabaw, wypożyczając narty lub korzystając z tramwaju wodnego i kolejki górskiej.

Innymi słowy, dowód osobisty jest niezbędnym atrybutem w codziennym życiu. Zniszczony, nieaktualny lub właśnie zagubiony dowód osobisty, znacznie ogranicza naszą swobodę w codziennych sprawach.

Zastrzeżenie zgubionego dowodu przez Internet

Pierwszym krokiem po upewnieniu się, że dokument na pewno został zagubiony i nie zapodział się na znanym lub możliwym do namierzenia obszarze, będzie zastrzeżenie dokumentu. Czynność ta to zwyczajna przezorność zabezpieczamy się przed ewentualną sytuacją, kiedy to dokument znajduje się w niepowołanych rękach. Oszuści mogą próbować np. wyłudzić kredyty na „skradzioną” tożsamość.

Jak zastrzec dokument? W dobie postępującej cyfryzacji nie będzie to trudne można to zrobić za pośrednictwem internetu. Narzędzia do tej czynności udostępnia Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Usługa ta jest w pełni darmowa i można ją wykonać z dowolnego miejsca świata.

Zastrzeganie dowodu osobistego przebiega w trzech prostych krokach.

 1. Po przejściu na stronę https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/zastrzeganie-dokumentu-tozsamosci przechodzi się do zakładki „dokumenty zastrzeżone”. Należy tam zgłosić fakt utracenia dokumentu, który przekazywany jest Związkowi Banków Polskich (ZBP).
 2. Już w ciągu kilku minut zgłoszona informacja przekazywana jest wszystkim bankom działającym na terenie Polski. Ponadto, informację o zastrzeżeniu dowodu tożsamości uzyskują także wszyscy operatorzy telefonii komórkowej i poczty.
 3. Dowód osobisty traci swoją ważność i nie może być użyty przez żadną osobę trzecią.

Oprócz zastrzeżenia dowodu za pośrednictwem portalu BIK, można to zrobić w swojej placówce bankowej. Najlepiej udać się do banku w którym ma się konto, ponieważ tylko część placówek umożliwia zastrzeżenie dowodu klientom którzy nie posiadają u nich rachunku. Przedstawiamy je poniżej.

Lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób

 • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
 • Bank Pocztowy SA
 • Bank Polskiej Spółdzielczości SA
 • Credit Agricole Bank Polska S.A.
 • Deutsche Bank PBC SA
 • Eurobank
 • Plus Bank SA
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • PKO BP SA
 • Santander Consumer Bank SA
 • SGB-Bank S.A.
 • Bank Gospodarstwa Krajowego
 • Bank Zachodni WBK SA
 • Getin Bank
 • Banki Spółdzielcze

Zagubiony dowód osobisty za granicą co dalej?

Czasami pech chce, że dokument gubi się nie tylko z dala od domu, ale i w innym kraju. W takiej sytuacji również warto podjąć szybkie kroki neutralizujące konsekwencje utraty dowodu tożsamości. Pierw należy dokładnie upewnić się, czy dokument na pewno został zagubiony. Warto udać się do ostatniego miejsca, gdzie mógł on być prawdopodobnie zagubiony (sklep, gdzie płaciliśmy kartą). Gdy kroki te nie pomogły, należy przerwać aktualne czynności i jak najszybciej podjąć się poniższych kroków.

 1. Pierw należy udać się do pobliskiego posterunku policji. Tam policjant powinien przekazać pisemny formularz, na którym należy sporządzić oświadczenie potwierdzające zgłoszenie przestępstwa — zakładamy bowiem, że istnieje duże ryzyko przejęcia dowodu przez osobę trzecią i próbę wyłudzenia za jego pomocą.
 2. Kolejnym krokiem powinno być znalezienie pobliskiego, jeżeli jest taka możliwość, konsulatu RP. Tam pracownicy powinni pomóc podjąć odpowiednie kroki, np. pomagając w skontaktowaniu się z rodziną. W konsulacie należy też wypełnić odpowiednie dokumenty, po czym przekazany zostanie nam Emergency Travel Document (ETD). Ten tymczasowy dokument będzie pełnił zastępstwo dla dowodu osobistego, pozwoli załatwić wymagające tego sprawy, a także legalnie i bezpiecznie wrócić do domu.
  W przypadku zagubienia całego portfela, konsulat może nawet udzielić pożyczki.
 3. Ostatnim krokiem będzie podjęcie się identycznych czynności, co wyżej wspomniano — należy czym prędzej wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej (BIK) i zastrzec dokument. W ten sposób wszystkie polskie instytucje będą poinformowane o fakcie utraty dowodu i nie będą go honorować.

Wyrobienie nowego dowodu osobistego – ile kosztuje?

Jeżeli nie ma szans na odnalezienie utraconego dowodu osobistego i przepadł on bezpowrotnie, po zastrzeżeniu nie pozostaje nic innego, jak wyrobienie nowego dokumentu. Pierw będzie trzeba złożyć wniosek, który obecnie można pobrać na stronie internetowej urzędu miasta lub urzędu gminy. Należy go wydrukować i czytelnie nanieść wymagane informacje.  Standardowo jak podczas składania pierwotnego wniosku, do formularza należy dołączyć jedną fotografię o wymiarach 35 mm na 45 mm, na której od 2015 roku wymagane jest zdjęcie nie z półprofilu, lecz patrząc na wprost. Wyrobienie zdjęcia jest jedynym płatnym elementem procesu wyrabiania nowego dowodu osobistego.

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego

 

Wniosek należy czytelnie podpisać i złożyć osobiście w pobliskim urzędzie miasta, gminy lub dzielnicy. Po potwierdzeniu przyjęcia wniosku, informowani jesteśmy o dacie przewidywanego odebrania gotowego dokumentu, a status można monitorować na stronie obywatel.gov.pl. Odbierając nowy dowód osobisty, jak już wspomniano wyżej, nie trzeba uiszczać żadnej opłaty. Pozostaje wówczas już tylko pilnowanie dokumentu z najwyższą starannością.

zgubiony dowod osobisty infografika - czerwona skarbonka

Polecamy również: Pożyczki na dowód osobisty

Zgubiony dowód osobisty – co robić?
3.7 (73.33%) 3 głos[ów]
2019-06-19T12:54:19+02:0004.09.2018|Blog finansowy|
Dodaj komentarz