Zgubiony dowód osobisty – co robić?

Zgubiony portfel - co robić? 5 zasad na bezpieczne wyjście z sytuacji!

Zgubienie dokumentów zawsze jest problematyczne. Nie tylko przysparza dużo stresu, ale i wymaga podjęcia konkretnych działań. Każdy albo sam zmierzył się z tym problemem albo zna kogoś, kto zgubił dokumenty. Sprawdziliśmy, co trzeba zrobić jeżeli zgubimy dowód osobisty.

Każdy pełnoletni obywatel Polski jest zobowiązany prawnie do posiadania dowodu osobistego. Od 2001 r. dowód osobisty ma formę plastikowej karty. Dokument ten można oczywiście zgubić. Może np. wypaść z portfela podczas szybkiego wyciągania karty płatniczej, wysunąć się z niego przypadkiem. Może wreszcie zaginąć wraz całym portfelem. W takich sytuacjach warto zachować zimną krew i przystąpić do szybkich działań. Zgubiliśmy dowód osobisty co dalej?

Zagubiony dowód osobisty dlaczego warto szybko wyrobić nowy?

Dowód osobisty to jeden z tych dokumentów, który niezależnie od okoliczności, zawodu, stanu cywilnego, posiadanego mienia i dowolnych uprawnień, musi posiadać każda pełnoletnia osoba. Po reformach z ostatniej dekady, ma on formę i kształt identyczny, co prawo jazdy, karta kredytowa czy legitymacja studencka. Plastikowy dokument ze zdjęciem zawiera informacje o m.in. imieniu, nazwisku, dacie i miejscu urodzenia, płci czy imionach rodziców.

Jest to podstawowa forma potwierdzenia tożsamości w przypadku np. kontroli policyjnej. Ponadto, dowód osobisty jest niezbędny do wzięcia kredytu i pożyczki, kupna dowolnego towaru na raty, zakupu alkoholu lub tytoniu, czy też odbioru listu na poczcie. Ponadto, dowód tożsamości wymagany jest podczas zawierania umowy z operatorem komórkowym lub dostawcą usług telewizyjnych, a także wyjazdu za granicę.

Innymi słowy, dowód osobisty jest niezbędnym atrybutem w codziennym życiu. Zniszczony, nieaktualny lub właśnie zagubiony dowód osobisty, znacznie ogranicza naszą swobodę w codziennych sprawach.

Zastrzeżenie zgubionego dowodu przez internet

Pierwszym krokiem po upewnieniu się, że dokument na pewno został zagubiony, a nie zapodział się na znanym lub możliwym do namierzenia obszarze, będzie zastrzeżenie dokumentu. Czynność ta to zwyczajna przezorność zabezpieczamy się przed ewentualną sytuacją, kiedy to dokument znajduje się w niepowołanych rękach. Oszuści mogą próbować np. wyłudzić kredyty na „skradzioną” tożsamość.

Jak zastrzec dokument? W dobie postępującej cyfryzacji nie będzie to trudne można to zrobić za pośrednictwem internetu. Narzędzia do tej czynności udostępnia Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Usługa ta jest w pełni darmowa i można ją wykonać z dowolnego miejsca świata.

Zastrzeganie dowodu osobistego przebiega w trzech prostych krokach.

 1. Po przejściu na stronę https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/zastrzeganie-dokumentu-tozsamosci przechodzi się do zakładki „dokumenty zastrzeżone”. Należy tam zgłosić fakt utracenia dokumentu, który przekazywany jest Związkowi Banków Polskich (ZBP).
 2. Już w ciągu kilku minut zgłoszona informacja przekazywana jest wszystkim bankom działającym na terenie Polski. Ponadto, informację o zastrzeżeniu dowodu tożsamości uzyskują także wszyscy operatorzy telefonii komórkowej i poczty.
 3. Dowód osobisty traci swoją ważność i nie może być użyty przez żadną osobę trzecią.

Oprócz zastrzeżenia dowodu za pośrednictwem portalu BIK, można to zrobić w swojej placówce bankowej. Najlepiej udać się do banku w którym ma się konto, ponieważ tylko część placówek umożliwia zastrzeżenie dowodu klientom którzy nie posiadają u nich rachunku. Przedstawiamy je poniżej.

Lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób

 • BNP Paribas Bank Polska S.A.
 • Bank Pocztowy SA
 • Bank Polskiej Spółdzielczości SA
 • Credit Agricole Bank Polska S.A.
 • Eurobank
 • Plus Bank SA
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • PKO BP SA
 • Santander Consumer Bank SA
 • SGB-Bank S.A.
 • Bank Gospodarstwa Krajowego
 • Santander Bank Polska SA
 • Getin Bank
 • Banki Spółdzielcze

Zagubiony dowód osobisty za granicą co dalej?

Czasami pech chce, że dokument zgubimy w innym kraju. W takiej sytuacji również warto podjąć szybkie kroki neutralizujące konsekwencje utraty dowodu tożsamości. Jeżeli będziemy mieli pewność, że na pewno zgubiliśmy dokument, powinniśmy jak najszybciej podjąć następujące kroki.

 1. Najpierw należy udać się do pobliskiego posterunku policji. Tam policjant powinien przekazać pisemny formularz, na którym należy sporządzić oświadczenie potwierdzające zgłoszenie przestępstwa — zakładamy bowiem, że istnieje duże ryzyko przejęcia dowodu przez osobę trzecią i próbę wyłudzenia za jego pomocą.
 2. Kolejnym krokiem powinno być znalezienie pobliskiego, jeżeli jest taka możliwość, konsulatu RP. Tam pracownicy powinni pomóc podjąć odpowiednie kroki, np. pomagając w skontaktowaniu się z rodziną. W konsulacie należy też wypełnić odpowiednie dokumenty, po czym przekazany zostanie nam Emergency Travel Document (ETD). Ten tymczasowy dokument będzie pełnił zastępstwo dla dowodu osobistego, pozwoli załatwić wymagające tego sprawy, a także legalnie i bezpiecznie wrócić do domu. W przypadku zagubienia całego portfela, konsulat może nawet udzielić pożyczki.
 3. Ostatnim krokiem będzie podjęcie się identycznych czynności, co wyżej wspomniano — należy czym prędzej wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej (BIK) i zastrzec dokument. W ten sposób wszystkie polskie instytucje będą poinformowane o fakcie utraty dowodu i nie będą go honorować.

Wyrobienie nowego dowodu osobistego – ile kosztuje?

Jeżeli nie ma szans na odnalezienie utraconego dowodu osobistego i przepadł on bezpowrotnie, po zastrzeżeniu nie pozostaje nic innego, jak wyrobienie nowego dokumentu. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku, który obecnie można pobrać na stronie internetowej urzędu miasta lub urzędu gminy. Należy go wydrukować i czytelnie nanieść wymagane informacje. Do formularza należy dołączyć jedną fotografię o wymiarach 35 mm na 45 mm (od 2015 r. wymagane jest zdjęcie nie z półprofilu, lecz en face). Zrobienie zdjęcia jest jedynym płatnym elementem procesu wyrabiania nowego dowodu osobistego.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego

Wniosek należy czytelnie podpisać i złożyć osobiście w pobliskim urzędzie miasta, gminy lub dzielnicy. Po potwierdzeniu przyjęcia wniosku, informowani jesteśmy o dacie przewidywanego odebrania gotowego dokumentu, a status można monitorować na stronie obywatel.gov.pl. Odbierając nowy dowód osobisty, jak już wspomniano wyżej, nie trzeba uiszczać żadnej opłaty. Pozostaje wówczas już tylko pilnowanie dokumentu z najwyższą starannością.

Polecamy również: Pożyczki na dowód osobisty

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
06.04.2020
Zostań w domu, otwórz konto firmowe w Pekao S.A. i zgarnij 1 000 zł premii!
Jakie konto firmowe jest najlepsze? Te pytanie z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Za to łatwo jest odnaleźć promocję, która szybko przykuje naszą uwagę. Bank Pekao S.A. właśnie uruchomił ofertę dla nowych klientów-przedsiębiorców, w której za wywiązanie się ze wszystkich warunków i aktywności oferuje premię, w wysokości aż 1 000 zł w gotówce. Zostań w […]
06.04.2020
Alior Bank kredyt konsolidacyjny – opinie i recenzja
Kredyty gotówkowe mają to do siebie, że gdy są zaciągnięte w podobnym czasie, mogą spowodować zator finansowy w budżecie domowym. Dlatego kredytem o szczególnym charakterze jest Kredyt konsolidacyjny w Alior Banku, który pozwala połączyć kilka niespłaconych zobowiązań w jedną, miesięczną ratę. Ile wyniosą opłaty, odsetki oraz dodatkowe koszty? Oto aktualne opinie i recenzja produktu. Kredyt […]
06.04.2020
Santander Consumer Bank Kredyt samochodowy – opinie i recenzja
Dobry kredyt gotówkowy na nowe auto powinien być najtańszy i najlepszy ze wszystkich dostępnych ofert. Dodatkowo formalności powinny być do załatwienia w całości przez internet. Gdzie odnaleźć taki produkt? Ciekawe rozwiązanie dla klientów proponuje na przykład Santander Consumer Bank. Kredyt samochodowy przygotowany przez tę instytucję finansową jest ściśle stargetowany wobec klientów rozglądających się za nowym […]
Bank Pekao
06.04.2020
Bank Pekao – opinie i recenzja
W sferze bankowej można wyróżnić dwa sposoby na kształtowanie tożsamości danej instytucji bankowej. Jedni wybierają chwytliwe nazwy własne, inni wolą skrótowce. Do tego drugiego grona należy Bank Pekao, od niemal 100 lat mający przed sobą trudne zadanie pokazania, że nie ma nic wspólnego z konkurencyjnym bankiem o identycznej w wymowie nazwie. Sprawdzamy, czym wyróżnia się […]
06.04.2020
Otwórz eKonto w mBanku i odbierz 150 zł premii
Darmowe prowadzenie rachunku, bezpłatne użytkowanie karty przy 1 transakcji w miesiącu, a także atrakcyjny Program Poleceń, w którym możesz odebrać nawet 200 zł oraz wiele innych kompleksowych usług. To wszystko czeka na Ciebie pod warunkiem, że skorzystasz z promocji “eKonto z Premią – VIII edycja” i założysz konto osobiste w mBanku. Otwórz eKonto w mBanku […]
04.04.2020
Altus – jak wygrać z tą firmą windykacyjną?
Altus – co to za firma? Altus zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami, pomaga bowiem klientom odzyskać ich należność przy jednoczesnej dbałości o dobre imię firmy i relacje biznesowe z dotychczasowymi kontrahentami. Dlatego, jak możemy przeczytać na stronie samego przedsiębiorstwa, troska o dobro klienta to podstawa ich strategii. Altus dąży do ograniczenia ryzyka związanego z prowadzoną działalnością, […]