Zgubiony dowód osobisty – co robić? Infografika.

Zgubienie dokumentów zawsze jest problematyczne. Nie tylko przysparza dużo stresu, ale i wymaga podjęcia konkretnych działań. Każdy albo sam zmierzył się z tym problemem, albo zna kogoś, kto zgubił dokumenty. Sprawdziliśmy, co trzeba zrobić jeżeli zgubimy dowód osobisty.

Każdy pełnoletni obywatel Polski jest zobowiązany prawnie do posiadania dowodu osobistego. Od 2001 r. dowód osobisty ma formę plastikowej karty. Dokument ten można oczywiście zgubić. Może np. wypaść z portfela podczas szybkiego wyciągania karty płatniczej, wysunąć się z niego przypadkiem. Może wreszcie zaginąć wraz z całym portfelem. W takich sytuacjach warto zachować zimną krew i przystąpić do szybkich działań. Zgubiliśmy dowód osobisty co dalej?

Zagubiony dowód osobisty dlaczego warto szybko wyrobić nowy?

Dowód osobisty to jeden z tych dokumentów, który niezależnie od okoliczności, zawodu, stanu cywilnego, posiadanego mienia i dowolnych uprawnień, musi posiadać każda pełnoletnia osoba. Po reformach z ostatniej dekady, ma on formę i kształt identyczny, co prawo jazdy, karta kredytowa czy legitymacja studencka. Plastikowy dokument ze zdjęciem zawiera informacje o m.in. imieniu, nazwisku, dacie i miejscu urodzenia, płci czy imionach rodziców.

Jest to podstawowa forma potwierdzenia tożsamości w przypadku np. kontroli policyjnej. Ponadto, dowód osobisty jest niezbędny do wzięcia kredytu i pożyczki, kupna dowolnego towaru na raty, zakupu alkoholu lub tytoniu, czy też odbioru listu na poczcie. Co więcej, dowód tożsamości wymagany jest podczas zawierania umowy z operatorem komórkowym lub dostawcą usług telewizyjnych, a także wyjazdu za granicę.

Innymi słowy, dowód osobisty jest niezbędnym atrybutem w codziennym życiu. Zniszczony, nieaktualny lub właśnie zagubiony dowód osobisty, znacznie ogranicza naszą swobodę w codziennych sprawach.

Zastrzeżenie zgubionego dowodu przez internet

Pierwszym krokiem po upewnieniu się, że dokument na pewno został zagubiony, a nie zapodział się na znanym lub możliwym do namierzenia obszarze, będzie zastrzeżenie dokumentu. Czynność ta to zwyczajna przezorność zabezpieczamy się przed ewentualną sytuacją, kiedy to dokument znajduje się w niepowołanych rękach. Oszuści mogą próbować np. wyłudzić kredyty na „skradzioną” tożsamość.

Jak zastrzec dokument? W dobie postępującej cyfryzacji nie będzie to trudne można to zrobić za pośrednictwem internetu. Narzędzia do tej czynności udostępnia Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Usługa ta jest w pełni darmowa i można ją wykonać z dowolnego miejsca świata.

Zastrzeganie dowodu osobistego przebiega w trzech prostych krokach.

 1. Po przejściu na stronę https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/zastrzeganie-dokumentu-tozsamosci przechodzi się do zakładki „dokumenty zastrzeżone”. Należy tam zgłosić fakt utracenia dokumentu, który przekazywany jest Związkowi Banków Polskich (ZBP).
 2. Już w ciągu kilku minut zgłoszona informacja przekazywana jest wszystkim bankom działającym na terenie Polski. Ponadto, informację o zastrzeżeniu dowodu tożsamości uzyskują także wszyscy operatorzy telefonii komórkowej i poczty.
 3. Dowód osobisty traci swoją ważność i nie może być użyty przez żadną osobę trzecią.

Oprócz zastrzeżenia dowodu za pośrednictwem portalu BIK, można to zrobić w swojej placówce bankowej. Najlepiej udać się do banku w którym ma się konto, ponieważ tylko część placówek umożliwia zastrzeżenie dowodu klientom, którzy nie posiadają u nich rachunku. Przedstawiamy je poniżej.

Lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób

 • BNP Paribas Bank Polska S.A.
 • Bank Pocztowy SA
 • Bank Polskiej Spółdzielczości SA
 • Credit Agricole Bank Polska S.A.
 • Eurobank
 • Plus Bank SA
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • PKO BP SA
 • Santander Consumer Bank SA
 • SGB-Bank S.A.
 • Bank Gospodarstwa Krajowego
 • Santander Bank Polska SA
 • Getin Bank
 • Banki Spółdzielcze

Zagubiony dowód osobisty za granicą co dalej?

Czasami pech chce, że dokument zgubimy w innym kraju. W takiej sytuacji również warto podjąć szybkie kroki neutralizujące konsekwencje utraty dowodu tożsamości. Jeżeli będziemy mieli pewność, że na pewno zgubiliśmy dokument, powinniśmy jak najszybciej podjąć następujące kroki.

 1. Najpierw należy udać się do pobliskiego posterunku policji. Tam policjant powinien przekazać pisemny formularz, na którym należy sporządzić oświadczenie potwierdzające zgłoszenie przestępstwa — zakładamy bowiem, że istnieje duże ryzyko przejęcia dowodu przez osobę trzecią i próbę wyłudzenia za jego pomocą.
 2. Kolejnym krokiem powinno być znalezienie pobliskiego, jeżeli jest taka możliwość, konsulatu RP. Tam pracownicy powinni pomóc podjąć odpowiednie kroki, np. pomagając w skontaktowaniu się z rodziną. W konsulacie należy też wypełnić odpowiednie dokumenty, po czym przekazany zostanie nam Emergency Travel Document (ETD). Ten tymczasowy dokument będzie pełnił zastępstwo dla dowodu osobistego, pozwoli załatwić wymagające tego sprawy, a także legalnie i bezpiecznie wrócić do domu. W przypadku zagubienia całego portfela, konsulat może nawet udzielić pożyczki.
 3. Ostatnim krokiem będzie podjęcie się identycznych czynności, co wyżej wspomniano — należy czym prędzej wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej (BIK) i zastrzec dokument. W ten sposób wszystkie polskie instytucje będą poinformowane o fakcie utraty dowodu i nie będą go honorować.

Ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu osobistego?

Jeżeli nie ma szans na odnalezienie utraconego dowodu osobistego i przepadł on bezpowrotnie, po zastrzeżeniu nie pozostaje nic innego, jak wyrobienie nowego dokumentu. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku, który obecnie można pobrać na stronie internetowej urzędu miasta lub urzędu gminy. Należy go wydrukować i czytelnie nanieść wymagane informacje. Do formularza należy dołączyć jedną fotografię o wymiarach 35 mm na 45 mm (od 2015 r. wymagane jest zdjęcie nie z półprofilu, lecz en face). Zrobienie zdjęcia jest jedynym płatnym elementem procesu wyrabiania nowego dowodu osobistego.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego

Wniosek należy czytelnie podpisać i złożyć osobiście w pobliskim urzędzie miasta, gminy lub dzielnicy. Po potwierdzeniu przyjęcia wniosku, informowani jesteśmy o dacie przewidywanego odebrania gotowego dokumentu, a status można monitorować na stronie obywatel.gov.pl. Odbierając nowy dowód osobisty, jak już wspomniano wyżej, nie trzeba uiszczać żadnej opłaty. Pozostaje wówczas już tylko pilnowanie dokumentu z najwyższą starannością.

Zgubiony dokument – infografika

zgubiony dowód osobisty infografika

Polecamy również: Pożyczki na dowód osobisty

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.9/5 - (9 votes)
Komentarze (4)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • E
  E

  Edward

  23.11.2020, 19:25

  Wyróżniający się komentarz

  W jaki sposób zabezpieczacie dane?

 • D
  D

  Doradca Online CHRONpesel

  22.11.2020, 19:17

  Wyróżniający się komentarz

  Witajcie!
  Jestem Doradcą Online serwisu chronPESEL.pl wchodzącego w skład Kaczmarski Group.
  Chętnie odpowiem na wszelkie Wasze pytania dotyczące tej usługi i zabezpieczenia Waszych danych osobowych.
  Pytania możecie zostawiać w komentarzach pod wpisem lub w wiadomościach prywatnych.

  Pozdrawiam
  Marek
  Doradca Online Kaczmarski Group

  • M
   M

   Michal

   03.12.2022, 12:47

   Wyróżniający się komentarz

   Witam zagubiłem swój dowód osobisty i potrzebuję wyrobić nowy .Nie posiadam zadnego innego dokumentu że zdjęciem ani konta w banku ani umowy z jakimkolwiek operatorem co robić .

 • R
  R

  Roman

  28.03.2024, 10:03

  Wyróżniający się komentarz

  Na szczęście niedługo wszystkie banki i firmy pożyczkowe będą miały obowiązek sprawdzania czy pesel nie jest zastrzeżony. Także nawet jak zgubimy dowód i ktoś będzie chciał wyłudzić na nasze dane kredyt lub pożyczkę nie będzie mieć takiej możliwości. Bardzo fajna usługa w aplikacji mObywatel o której zdecydowanie za mało się mówi.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie