Co to jest leasing? Definicja i rodzaje leasingu

Leasing to jeden z popularniejszych terminów pojawiających się w kontekście finansów. Jednak przytoczenie jego definicji może nie być wcale takim łatwym zadaniem. Co to jest leasing, na czym polega i jakie jego rodzaje wyróżniamy?

Poza tradycyjną formą wchodzenia w posiadanie dowolnego towaru (kupowania go za określone sumy pieniędzy), istnieją także inne metody. Za jedną z najpopularniejszych uznać można leasing, który z roku na rok notuje lawinowy wzrost popularności. W samym trzecim kwartale 2018 roku, branża leasingowa zanotowała 18,7-procentowy wzrost na tle analogicznego okresu z roku poprzedniego.

W swoim raporcie Związek Leasingu Polskiego, poza wspomnianymi badaniami, przedstawia też różnorodność, jaka panuje w branży. Leasing jest bowiem stosowany nie tylko w kontekście finansowania nabywania samochodów, ale i transportu ciężkiego, maszyn i urządzeń elektronicznych, nieruchomości i innych towarów. Słowo „nabywać” nie jest tutaj jednak do końca właściwym sformułowaniem. Leasing odznacza się bowiem dość specyficznymi warunkami i charakterystyką.

Co to jest leasing? Definicja

Leasing jest formą dzierżawy środków trwałych lub nieruchomości, bez jednoczesnej potrzeby kupowania ich. Są one tymczasowo przekazywane danej osobie fizycznej lub podmiotowi gospodarczemu, który w zamian deklaruje się uiszczać za to regularne opłaty. Właścicielem użyczonego towaru trwale pozostaje strona udzielająca leasingu.

Okres spłaty
1 - 144 miesięcy
? do 144 miesięcy (w przypadku konsumentów) lub 120 miesięcy (w przypadku JDG)
Rodzaj
kredyt
Wkład własny
0%

75 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
2.
Leasing Vehis
Okres spłaty
36 - 60 miesięcy
Rodzaj
leasing
Wkład własny
od 10%

47 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
3.
Broker Leasingowy MyLease.pl
Okres spłaty
1 - 36 miesięcy
Rodzaj
leasing
Wkład własny
0%

63 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
6 - 96 miesięcy
Rodzaj
kredyt
Wkład własny
0%

120 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Warunki działania leasingu, czas jego trwania, należne opłaty i wszelkie inne zagadnienia umieszczane są na umowie leasingu. To umowa cywilnoprawna, która zawierana jest między dwoma stronami. Jedna to strona finansująca, czyli leasingodawca. Druga to leasingobiorca, czyli strona korzystająca.

Pojęcie leasingu i wszelkie wiążące się z tym zasady reguluje art. 709 Kodeksu Cywilnego.

Umowa leasingu

Zawierając umowę leasingu między wspomnianymi dwiema stronami, warto pamiętać o zwróceniu uwagi na wymienione poniżej parametry i ich zakres.

 • Wysokość raty leasingu i wartość towaru.
 • Termin, w jaki należy spłacać raty leasingu.
 • Warunki na temat wykupu leasingowanego towaru.
 • Informacje na temat ubezpieczenia.
 • Wymienione zabezpieczenia umowy leasingu.
 • Wysokość opłat karnych za np. opóźnienia w spłacie rat.
 • Procedury w przypadku wypowiedzenia umowy leasingu przez dowolną ze stron.

Rodzaje leasingu

Podstawowym sposobem na rozróżnienie poszczególnych rodzajów leasingu jest podział na leasing bezpośredni oraz leasing pośredni. Ten pierwszy charakteryzuje się tym, że umowa i usługa leasingu zawierana jest między dwoma stronami bez pośredniczących podmiotów. W przypadku leasingu pośredniego, tym pośrednikiem jest np. firma specjalizująca się w tego typu transakcjach. Pozwala ona załatwić większość formalności w imieniu klienta, ale i pobiera od usług prowizję.

Innym sposobem na rozróżnienie rodzajów leasingu jest podział na poniższe, trzy kategorie.

 1. Leasing finansowy – istotą takiej formy leasingu jest przekazanie nabytej przez leasingodawcę rzeczy pod długotrwałą dzierżawę. Opiera się to na uiszczaniu regularnych opłat (rat) przez konsumenta w zamian za wynajmowany na określony czas towar. Celem rat jest pokrycie wartości zakupionego przez leasingodawcę towaru. Podatek VAT płaci się za okres, na jaki zostaje wydzierżawiony przedmiot leasingu. Zasady funkcjonowania leasingów finansowych reguluje zawsze Kodeks Cywilny. Co warto dodać, leasing finansowy jest najczęściej zawierany na towar na czas nieokreślony – przyjmuje się tutaj tzw. ekonomiczne zużycie, którego czas trudno sprecyzować.
 2. Leasing operacyjny – w przeciwieństwie do leasingu finansowego, istotą leasingu operacyjnego nie jest pobieranie opłat za dzierżawienie danego towaru w celu pokrycia jego wartości. Koszty ponosi się za stosunkowo krótki okres użytkowania, a sam przedmiot leasingu udzielany jest z perspektywą zwrotu leasingodawcy po upłynięciu czasu umowy. Zasady funkcjonowania tego leasingu nie są regulowane przez kodeks cywilny, lecz przez przepisy określające podobnego rodzaju umowy – np. umowy najmu.
 3. Leasing zwrotny – z leasingu zwrotnego skorzystać może np. firma, która w danym momencie nie posiada wystarczających środków finansowych. Za towar wymienny można wtedy potraktować tzw. środki trwałe firmy, które może wymienić z firmą leasingową na gotówkę. Leasing zwrotny ma zatem rolę wsparcia finansowego dla danego przedsiębiorstwa.

Kto może skorzystać z leasingu?

Leasing to usługa, z której skorzystać mogą zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Dla przedsiębiorców to warta uwagi oferta z racji możliwości wliczenia kosztów leasingu w koszty uzyskania przychodu (od 2019 roku dla samochodów tylko o wartości do 150 tys. złotych).

W przypadku przedsiębiorców mowa wówczas o leasingu konsumenckim. Stanowi on wartościową alternatywę dla pożyczek długoterminowych lub kredytów bankowych na zakup np. samochodu, ciężarówki, maszyny ciężkiej i tak dalej.

Sprawdź także: ING faktoring – oferta finansowania dla firm.

Z oferty leasingu konsumenckiego może skorzystać każda pełnoletnia osoba fizyczna, która zarazem nie jest przedsiębiorcą (nie prowadzi działalności gospodarczej), gdyż dla takiego grona klientów przewidziane są odrębne rodzaje ofert leasingowych.

Leasing samochodu przebiega na zasadach typowych dla leasingu operacyjnego. Konsument dzierżawi pojazd na okres określony w umowie, płacąc leasingodawcy (zarazem właścicielowi) miesięczne raty. Po zakończeniu okresu leasingu, osoba korzystająca z tej oferty ma możliwość zakupu samochodu. Jednakże, nie musi korzystać z tego prawa. Podobnie, jeżeli chodzi o zakup auta działają raty balonowe.

Nim podpisana zostanie umowa leasingu, stosowane są jeszcze procedury podobne do zaciągania innych zobowiązań (pożyczka, kredyt). Sprawdzana jest m.in. zdolność kredytowa konsumenta, a często prosi się go także okazanie zaświadczeń o posiadaniu zatrudnienia oraz o wysokości uzyskiwanych zarobków.

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy leasingu konsumenckim? Konieczne jest ubezpieczenie dzierżawionego towaru, ponieważ stanowi to formę zabezpieczenia przed np. zniszczeniem lub kradzieżą dla leasingodawcy.

leasing samochodu

Co najczęściej bierze się w leasingu?

Z oferty leasingu skorzystać można w przypadku różnej kategorii produktów, jednak wspomniane badania Związku Polskiego Leasingu (ZPL) dobrze obrazują obecne na rynku proporcje i zachodzące w nim zmiany.

 1. Najpopularniejszy jest zdecydowanie leasing samochodów. W III kwartale 2018 roku stanowiły one aż 45,9% wszystkich zawartych w tym okresie przebadanych umów leasingowych. Alternatywą jest tutaj kredyt samochodowy.
 2. Na drugim miejscu znalazły się maszyny i inne urządzenia – 27% zawartych umów leasingowych.
 3. Podium zamyka transport ciężki, na którego leasing zawarto 25,6% wszystkich umów.
 4. O wiele mniejszą popularnością cieszą się nieruchomości i przedmioty z kategorii „inne”. Stanowią one jedynie odpowiednio 0,9% i 0,6% wszystkich zawartych umów leasingowych.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.4/5 - (5 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • E
  E

  Ernest

  23.01.2019, 09:21

  Wyróżniający się komentarz

  Najlepiej to wziąć renault w leasing ;)

  • h
   h

   hihi

   15.03.2021, 07:33

   Wyróżniający się komentarz

   《》W lizing xD.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()