Jak spłacić kartę kredytową?

Jak spłacić kartę kredytową?

Karta kredytowa jest bardzo wygodną i jednoczenie elastyczną formą zobowiązania. Co więcej, jeśli używamy jej w umiejętny sposób, to nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów za spłatę pożyczonych środków! Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym więcej, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Kartą kredytową możemy zrealizować wiele planów zakupowych, a tym samym odroczyć płatność w czasie. Ten produkt bankowy daje nam możliwość swobody korzystania z udzielonego limitu kredytowego wtedy, kiedy tego potrzebujemy.

Tylko, jak dokonać spłaty na karcie kredytowej, by nam się to zwyczajnie opłacało?

Co to jest minimalna spłata karty kredytowej?

Minimalna spłata karty kredytowej oznacza, że jesteś zobowiązany do częściowego uregulowania wykorzystanego limitu. Wysokość tej kwoty najczęściej określana jest procentowo od wykorzystanego limitu kredytowego i różni się w zależności od oferty banku. Zazwyczaj utrzymuje się na poziomie 3-5%.

Zauważ jedną z wielu zalet posiadania karty kredytowej. Wymagana minimalna kwota zadłużenia dotyczy jedynie wykorzystanej kwoty z limitu!

Pozwól, że przytoczę przykład:

Posiadasz kartę kredytową z limitem 10 000 złotych, której warunki zobowiązują Cię do regularnej spłaty 3% wydanych środków. Kupujesz sprzęt AGD, tym samym wykorzystujesz kwotę w wysokości 5 000 złotych. Minimalna kwota spłaty kredytowej będzie wynosić dokładnie 150 złotych (3% z 5 000 zł).

Co dzieje się z pozostałą kwotą limitu kredytowego?

Uregulowanie minimalnej kwoty możesz traktować jedynie jako odroczenie całkowitej spłaty zadłużenia. Nie zwalnia Cię to oczywiście z obowiązku zwrócenia wszystkich pożyczonych środków. To, co pozostanie Ci do spłacenia, czyli 4 850 złotych, bazując na powyższym przykładzie, przechodzi w okres, w którym naliczane są odsetki (to zwyczajna opłata dla banku za pożyczenie tej kwoty).

Jak sprawdzić zadłużenie karty kredytowej?

Bardzo ważne jest, aby mieć na oku wydawane środki z karty kredytowej. Jeśli decydujemy się na spłatę minimalną, to musimy mieć świadomość, że zobowiązujemy się do pokrycia dodatkowych kosztów w postaci odsetek. Trudno jest samodzielnie kontrolować kwotę, jaką jesteśmy dłużni bankowi, dlatego warto wspierać się narzędziami, które dostarcza nam instytucja finansowa.

Aktualne zadłużenie karty kredytowej sprawdzisz w swoim banku, za pomocą:

 • aplikacji mobilnej lub
 • bankowości elektronicznej.

Innymi sposobami, które wymagają nieco więcej czasu, są:

 • wizyta w oddziale banku;
 • telefon na infolinię banku.

Dodatkową opcją, z której możemy skorzystać, jest zgłoszenie chęci otrzymywania papierowego wyciągu karty kredytowej drogą pocztową. Jest to dokument, na którym widzimy wszystkie wpływy oraz wydatki w danym okresie rozliczeniowym. Dodatkowo mamy tam również informację o minimalnej i całkowitej wysokości zadłużenia oraz ostatecznym terminie spłaty.

Ile mamy czasu na spłatę karty kredytowej?

Czas na spłatę zadłużenia jest uzależniony od oferty banku, z którego korzystamy. Zazwyczaj na bezodsetkową spłatę mamy od 20 do 56 dni, począwszy od dnia rozpoczęcia okresu rozliczeniowego. W tym miejscu wyróżnię dwa pojęcia, które jako posiadacz karty powinieneś znać:

1.Cykl bezodsetkowy.

Jest to czas, w którym bank nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za pożyczone środki. Trwa on zazwyczaj od 20 do 56 dni, w zależności od banku.

2. Cykl rozliczeniowy.

Z reguły trwa równy miesiąc. W tym czasie bank prowadzi zestawienie wydatków i wpływów na rachunek karty kredytowej, aby na koniec okresu rozliczeniowego mógł określić dokładną kwotę zobowiązania — minimalną oraz całkowitą.

kiedy najlepiej spłacić kartę kredytową?

Przykład spłaty karty kredytowej

Pani Kasia posiada kartę kredytową na kwotę 1 000 złotych. Cykl rozliczeniowy przypada na 5 dzień kalendarzowy każdego miesiąca. Według obowiązującej oferty okres bezodsetkowy trwa 20 dni, a więc wszystkie wydatki do 5. dnia miesiąca, musi uregulować do 25. dnia kalendarzowego.

W dniu 3 stycznia Pani Kasia zrobiła zakupy spożywcze na kwotę 100 złotych, natomiast 7 stycznia wydała 250 złotych na upatrzoną wcześniej czerwoną sukienkę.

W jaki sposób należy uregulować zadłużenia na karcie kredytowej, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Wszystkie zakupy wykonane do 5 stycznia Pani Kasia powinna uregulować do 25 stycznia. Natomiast wydatki zaksięgowane po 5 stycznia może uregulować aż do 25 lutego!

Jak wygląda spłata karty kredytowej w bankach?

Każdy bank posiadana własną ofertę produktów finansowych. Przejrzałam kilka z nich i poniżej przedstawię Ci, jak wygląda spłata karty kredytowej w wybranych bankach w Polsce.

*Pamiętaj jednak, że te warunki w każdej chwili mogą ulec zmianie.

Spłata karty kredytowej w PKO BP

W przypadku spłaty karty kredytowej w PKO BP:

 • minimalna spłata wynosi 4% – min. 50 zł;
 • okres bezodsetkowy wynosi do 55 dni;
 • kilka możliwości spłaty:
  • przelew na rachunek karty,
  • wpłata gotówkowa w kasie banku,
  • automatyczna spłata z konta osobistego.

Spłata karty kredytowej w Santander Bank Polska

Co z kolei ma do zaoferowania Santander Bank Polska?

 • Minimalna spłata wynosi 3% – min. 50 zł;
 • Okres bezodsetkowy wynosi do 54 dni;
 • Możliwości spłaty:
  • przelew na rachunek karty,
  • wpłata gotówkowa w placówce banku lub w bankomacie,
  • automatyczna spłata z konta osobistego.

Spłata karty kredytowej w Millennium Bank

W Millennium Bank możemy liczyć na nieco inne warunki.

 • Minimalna spłata wynosi 5%;
 • Okres bezodsetkowy wynosi do 51 dni;
 • Możliwości spłaty:
  • za pomocą transakcji bezgotówkowej,
  • wpłata gotówkowa w placówce banku,
  • automatyczna spłata zadłużenia z konta osobistego.

Spłata karty kredytowej w Citi Handlowy

Citi Handlowy na swojej stronie prezentuje poniższe wymogi.

 • Minimalna spłata wynosi do 5% – min. 30 zł;
 • Okres bezodsetkowy wynosi do 56 dni;
 • Możliwości spłaty:
  • przelew,
  • wpłata gotówkowa w placówce banku,
  • automatyczna spłata zadłużenia z konta osobistego.

Spłata karty kredytowej w ING

Jak zadłużenie na karcie kredytowej przedstawia się w ING Banku Śląskim?

 • Minimalna spłata wynosi do 4-5% – min. 50 zł;
 • Okres bezodsetkowy wynosi do 55 dni;
 • Możliwości spłaty:
  • przelew na rachunek karty,
  • wpłata gotówkowa w placówce banku,
  • automatyczna spłata z konta osobistego.

Spłata karty kredytowej w Credit Agricole

Co oferuje ostatni z banków, Credit Agricole?

 • Minimalna spłata wynosi do 4% – min. 30 zł;
 • Okres bezodsetkowy wynosi do 56 dni;
 • Możliwości spłaty:
  • przelew na rachunek karty,
  • wpłata gotówkowa w placówce banku,
  • automatyczna spłata zadłużenia z konta osobistego.

Ostatnia aktualizacja: 28 Stycznia 2023
TurboKARTA
Tak
? Dodatkowo teraz w promocji 360 zł zwrotu oraz voucher 200 zł do Allegro!
Promocja
23,50 %
RRSO
Tak
Bezplatna-karta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Karta Twisto
Nie
Promocja
67,15 %
RRSO
Tak
Bezplatna-karta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Nie
Promocja
485,25 %
RRSO
-
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Jak działa automatyczna spłata karty kredytowej?

Automatyczna spłata karty kredytowej to nic innego jak stałe zlecenie przelewu z konta osobistego na konto karty kredytowej. Niekiedy mamy możliwość wyboru rodzaju ustalonego przelewu na poczet spłaty kwoty minimalnej lub całkowitej.

Taki rodzaj regulowania zobowiązania jest korzystny, ponieważ zwalnia nas to z obowiązku kontroli terminu spłaty. Dzięki temu zwrot zadłużenia nie będzie stanowił żadnego problemu. Co więcej, nie musimy sprawdzać, jaką kwotę należy przelać. System bankowy zrobi przelew dokładnie na taką sumę, na jaką jesteśmy dłużni.

Można również włączyć zlecenie stałe na poczet karty w całkowicie innym banku. Jednak w takiej sytuacji zawsze weryfikuj, czy wysyłany przelew na pewno pokryje całość zobowiązania. Dodatkowo pamiętaj o dacie księgowania, aby nie przekroczyć ostatecznego terminu spłaty zadłużenia.

Czy można rozłożyć spłatę karty kredytowej na raty?

Tak. Rozłożenie spłaty karty kredytowej na raty jest możliwe właściwie w każdym banku. To świetna opcja dla osób, które posiadają wysokie zadłużenie na karcie i nie są w stanie dokonać jednorazowego zwrotu środków.

Wówczas cały wykorzystany limit rozkładany jest na miesięczne, wygodne raty. Ich wysokość i liczba uzależniona jest już od oferty banku i Twoich preferencji.

Jakie są rodzaje spłaty karty kredytowej?

Pierwszym sposobem są regularne, miesięczne wpłaty na rachunek karty, które powodują zwiększenie dostępnego limitu. Tym samym daje nam to możliwość dalszego korzystania z posiadanych tam środków.

Drugi sposób polega na pomniejszaniu dostępnego limitu, a więc każda spłacona rata obniża wysokość zadłużenia. Dzięki temu po zakończeniu planu ratalnego pozbywamy się całego zobowiązania.

Co stanie się, gdy spóźnimy się ze spłatą karty kredytowej na czas?

Opóźnienie w spłacie karty w wyznaczonym terminie spowoduje naliczenie dodatkowych odsetek karnych. Oznacza to, że w rezultacie zapłacisz więcej za posiadanie takiego produktu. Konsekwencje utrzymywania przeterminowania są podobne jak w przypadku każdego innego produktu kredytowego. Jeśli spóźnione zobowiązanie będzie się utrzymywać, to bank ma prawo do wyciągnięcia dalszych konsekwencji prawnych, aby ściągnąć całość zadłużenia.

Wcześniejsza spłata karty kredytowej

Wcześniejsza spłata karty kredytowej spowoduje, że będziemy mogli korzystać z pożyczonego limitu bez żadnych dodatkowych kosztów. Regularne przelewy uzupełniające na wykorzystany limit dają nam swobodę i możliwość używania karty bez obaw, że zabraknie na niej środków.

Pamiętaj jednak, że za wcześniejszą spłatę karty kredytowej bank nie zwraca żadnych pieniędzy. W końcu za wydanie karty nie jest pobierana prowizja, a po uregulowaniu zobowiązania dalej możemy korzystać z całego, dostępnego limitu.


Polecamy: Wcześniejsza spłata kredytu – co można zyskać?

Jak najlepiej spłacać kartę kredytową?

Karta kredytowa jest ciekawą alternatywą dla pożyczek, czy kredytów gotówkowych. Umiejętne korzystanie z tego produktu pozwala zaoszczędzić na prowizji oraz odsetkach. Jest też elastyczny i możesz z niego korzystać tak, jak chcesz oraz spłacać wykorzystane środki w wygodny dla siebie sposób.

Jeśli posiadasz kartę kredytową lub planujesz skorzystać z takiego rozwiązania, to na początek zapoznaj się dokładnie z warunkami oferty w swoim banku. Ewentualnie wybierz się do placówki, która najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Pamiętaj o jeszcze jednej ważnej kwestii. Spłacaj kartę w wyznaczonym terminie, pilnując wyznaczonego okresu bezodsetkowego! Dzięki temu zapewnisz sobie bezkosztowe korzystanie z kredytówki. A nieczęsto zdarza się, by bank pożyczał gotówkę za darmo. Podsumowując, karta z limitem kredytowym jest świetnym rozwiązaniem, o ile potrafimy z niej mądrze korzystać.


Polecamy podobne artykuły:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły