Maksymalny wiek kredytobiorcy – ile wynosi?

Kredyt hipoteczny, podobnie jak gotówkowy to spore obciążenie finansowe. Decydując się taki produkt finansowy, bierzemy na siebie odpowiedzialność jego regularnej spłaty. Im wyższa kwota, tym często – dłuższy okres kredytowania. To sprawia, że wiek kredytobiorcy w chwili złożenia wniosku kredytowego ma ogromny wpływ na decyzję banku w sprawie udzielenia zobowiązania. 

Maksymalny wiek kredytobiorcy ma duże znaczenie w kontekście każdego zadłużenia, niezależnie od tego, czy jest to kredyt gotówkowy czy hipoteczny. Banki sprawdzają bowiem, ile lat będzie miał kredytobiorca w momencie spłaty ostatniej raty zobowiązania. Każda instytucja może jednak ustalać swój limit wieku. Sprawdźmy, jak to wygląda w poszczególnych bankach. 


  • Większość banków ma ustalony maksymalny wiek kredytobiorcy na poziomie 75 lat.
  • W podeszłym wieku znacznie łatwiej skorzystać z oferty kredytu konsumenckiego niż hipotecznego.
  • Na zdolność kredytową wnioskującego ma wpływ nie tylko jego wiek, ale również sytuacja finansowa, aktywność zawodowa oraz wysokość zgromadzonego kapitału początkowego.

Dlaczego banki zwracają uwagę na wiek potencjalnego kredytobiorcy?

Wiek kredytobiorcy to, zaraz obok poziomu wynagrodzenia oraz wysokości stałych wydatków, jeden z głównych czynników, który ma wpływ na zdolność kredytową wnioskującego. Im dłuższy okres spłaty kredytu oraz wyższy wiek kredytobiorcy, tym niestety większe ryzyko dla obu stron. Właśnie dlatego, zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, banki podczas weryfikacji klientów muszą brać pod uwagę również tzw. zdolność do kreowania dochodów w czasie spłaty zobowiązania. To znaczy, że duży wpływ na decyzję kredytową może mieć fakt przejścia kredytobiorcy na emeryturę i ewentualne obniżenie dochodu. 

Jak wiek kredytobiorcy wpływa na zdolność kredytową w bankach?

Każda instytucja kredytowa, weryfikując wnioskującego, oblicza wiek, jaki będzie miał kredytobiorca w momencie zakończenia spłaty kredytu. Jeśli przekroczy on ustalony limit – otrzyma negatywną odpowiedź. Jest to ważne nie tylko w przypadku kredytu hipotecznego, ale również i gotówkowego. Okres spłaty zobowiązania konsumenckiego może bowiem wynosić nawet 10 lat.

W przypadku, gdy umowa o kredyt konsumencki nie przewiduje terminu spłaty kredytu, konsument zwraca kredyt w terminie:

  1. pięciu lat – w przypadku kredytów konsumenckich do wysokości 80.000 zł,
  2. dziesięciu lat – w przypadku kredytów konsumenckich powyżej 80.000 zł 1.

Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie gotówkowym. Do jakiego wieku można wziąć kredyt?

Maksymalny wiek kredytobiorcy zależy od wielu czynników, w tym od:

  • rodzaju kredytu,
  • polityki danej instytucji finansowej,
  • stosowanego zabezpieczenia.

W przypadku kredytów gotówkowych, banki rzadko określają konkretne limity, czego przykładem jest Santander, który każdy wniosek rozpatruje indywidualnie. Maksymalny wiek kredytobiorcy, najczęściej brany jest pod uwagę tylko w przypadku wysokich kwot finansowania (kredyt gotówkowy może zostać udzielony nawet w wysokości 255 550 zł). W takich sytuacjach instytucje wymagają, aby kredytobiorca spłacił swoje zobowiązanie przed ukończeniem 65 lub 70 roku życia. 

Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym. Do jakiego wieku można wziąć kredyt?

W odróżnieniu od kredytu gotówkowego, wiek kredytobiorcy wnioskującego o finansowanie na zakup nieruchomości ma większe znaczenie. W tym wypadku bowiem czas spłaty zobowiązania jest dużo dłuższy. Banki, publikując informacje na temat górnych limitów wiekowych, biorą pod uwagę również okres kredytowania. Im starszy kredytobiorca, tym krótszy okres spłaty. 

Minimalny wiek kredytobiorcy a kredyt hipoteczny

Wiemy już co nieco na temat maksymalnego wieku kredytobiorcy. Warto zadać sobie w takim razie pytanie, czy istnieje też minimalny wiek, w którym można sięgnąć po finansowanie z banku? Okazuje się, że tak, jednak granica ta wynika po prostu z przepisów prawa. W Polsce o kredyt hipoteczny, gotówkowy czy też o pożyczkę pozabankową może starać się osoba, która ukończyła już 18 rok życia. Najczęściej jednak w tym wieku, niewiele osób może pochwalić się stabilną sytuacją finansową oraz odpowiednim kapitałem początkowym, który sprawi, że wnioskujący będzie mógł otrzymać pozytywną decyzję kredytową. 

W jakim banku kredyt dla emeryta?

Każdy bank prowadzi własną politykę dotyczącą udzielania kredytów hipotecznych. Sprawdziliśmy jednak, jaki limit został ustalony w kilku najpopularniejszych bankach. 

BankMaksymalny wiek kredytobiorcy
Alior Bank80 lat
Bank Millennium75 lat
ING Bank Śląski75 lat
PKO BP75 lat
Pekao SA70 lat
Santander Bank PolskaBez ograniczeń
(po 70 r.ż. obowiązkowe jest dodatkowe ubezpieczenie)
Bank Pocztowy 80 lat

Do jakiego wieku możemy zaciągnąć kredyt ratalny?

Osobnym zagadnieniem wydaje się kredyt ratalny, udzielany na zakup konkretnej rzeczy (np. telewizora, czy komputera). Nie jest to jednak prawda. Kredyt ratalny to jedna z form kredytów konsumenckich. To oznacza, że w tym wypadku będą obowiązywały takie same zasady, jak w przypadku chociażby kredytów gotówkowych. 

Czy kredyt w zaawansowanym wieku to dobre rozwiązanie?

Maksymalny wiek kredytobiorcy ustalony odgórnie przez bank to jedna kwestia. Druga to odpowiedź na pytanie, czy wzięcie na siebie odpowiedzialności za spłatę zobowiązania w podeszłym wieku to dobry pomysł. Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy bowiem od sytuacji finansowej kredytobiorcy oraz okresu spłaty zobowiązania. Osoba w podeszłym wieku, która jest aktywna zawodowo i wzięła kredyt gotówkowy na kilka lat, z pewnością mniej ryzykuje niż ta, która za chwilę przejdzie na emeryturę. Przed złożeniem wniosku kredytowego warto więc dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i zdrowotną oraz wybrać najmniejszy z możliwych okresów kredytowania. 

Najczęściej pojawiające się pytania

Czy 60-latek dostanie kredyt hipoteczny?

Osoba, która ukończyła 60 lat, ma szansę na to, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Z całą pewnością jednak nie będzie mogła skorzystać z długiego okresu kredytowania, czyli 20 – 30 lat. W zależności od zdolności kredytowej oraz wysokości wpłaconego wkładu własnego będzie mogła jednak liczyć na finansowanie z okresem spłaty wynoszącym ok. 15 lat.

Czy 70-latek dostanie kredyt?

Większość banków ma ustalony maksymalny wiek kredytobiorcy na poziomie 75 lat. To oznacza, że przy dobrej zdolności kredytowej, wnioskujący może otrzymać kredyt z 5-letnim okresem spłaty. W przypadku kredytu hipotecznego jest to jednak najniższy możliwy okres. Biorąc pod uwagę wysoką kwotę kredytu, spłata zobowiązania w tak krótkim czasie mogłaby okazać się problematyczna.

W jaki sposób wiek kredytobiorcy wpływa na jego zdolność kredytową?

Banki przed udzieleniem decyzji kredytowej sprawdzają, czy przyszły kredytobiorca będzie w stanie uregulować nowe zobowiązania w terminie. W tym celu weryfikują nie tylko wysokość otrzymywanego wynagrodzenia, czy liczbę stałych kosztów, ale również wiek. Im wnioskujący jest starszy – tym rośnie ryzyko jego zachorowania czy nawet śmierci. W takim wypadku bank będzie miał trudności z odzyskaniem swoich pieniędzy.

Do jakiego wieku udzielany jest kredyt w polskich bankach?

Każdy bank samodzielnie ustala górną granicę wieku kredytobiorców. Najczęściej jest to przedział pomiędzy 70, a 80 rokiem życiem. Klienci w podeszłym wieku, podpisując umowę kredytową, nierzadko są zmuszeni skorzystać jednak z dodatkowych ubezpieczeń.


Źródła:

1 https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Przewodnik+po+kredycie+konsumenckim+2018_64304.pdf

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.9/5 - (11 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie