Kalkulator zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to podstawowy parametr, pod którego kątem weryfikowani jesteśmy, składając wniosek o np. kredyt hipoteczny. Coraz ważniejsza jest ona także podczas ubiegania się o pożyczki. Pokazujemy, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową i jak ją poprawić.


Sprawdź swoją zdolność kredytową

Kredyty hipoteczne:

Ostatnia aktualizacja: 12 Stycznia 2023
5 - 35 lat
Okres spłaty
-
1,64 %
? poziom marży wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Marża
0%
? poziom prowizji wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Prowizja
10 000 - 1 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Kredyt Hipoteczny Własny Kąt
12 - 420 miesięcy
Okres spłaty
10,20 %
? RRSO dla kredytu w PKO Banku Polskim: 10,2% RRSO dla kredytu w PKO Banku Hipotecznym: 10,18%
RRSO
1,10 %
? marża 1,1% w pierwszym roku oraz marża 1,47% w kolejnych latach
Marża
0
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Millennium kredyt mieszkaniowy
72 - 420 miesięcy
Okres spłaty
10,79 %
RRSO
2,41 %
Marża
0%
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są większe kwoty kredytu
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Citi Bank Kredyt Hipoteczny
3 - 30 lat
Okres spłaty
9,79 %
RRSO
2,09 %
Marża
1%
Prowizja
50 000 - 2 000 000 zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pekao Bank Hipoteczny S.A
12 - 360 miesięcy
Okres spłaty
10,38 %
RRSO
1,84 %
Marża
1,99 %
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 2,8 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Kredyty gotówkowe:

Ostatnia aktualizacja: 1 Lutego 2023
w 100% bezpieczny proces
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
24,20 %
RRSO
16,75 %
? zmienne
Oprocentowanie
3 000 - 60 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,52 %
RRSO
8 %
Oprocentowanie
1 000 - 240 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Santander Consumer Bank - mistrzowski kredyt gotówkowy (krótki wniosek)
1 - 7 lat
Okres spłaty
17,53 %
RRSO
17,49 %
? stałe
Oprocentowanie
1 000 - 100 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Nowość!
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
9,59 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
RRSO
1,64 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
Oprocentowanie
1 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
9 - 120 miesięcy
? 9-96 m-cy kredyt konsumpcyjny; 12-120 m-cy kredyt konsolidacyjny
Okres spłaty
12,96 %
RRSO
7 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 000 - 180 000 zł
? 1 000-80 000 zł - kredyt konsumpcyjny; 10 000-180 000 zł - kredyt konsolidacyjny.
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Jak działa kalkulator zdolności kredytowej?

Opracowany przez nas kalkulator zdolności kredytowej bazuje na wymaganiach polskich banków. Wzięliśmy pod lupę zarówno wymagania dla osób starający się o kredyt hipoteczny jak i gotówkowy.

Aby użyć kalkulatora zdolności kredytowej należy podać:

 • Miesięczny dochód netto – czyli swoje zarobki „na rękę” wynikające z pracy oraz innych dochodów (zasiłki, dochód pasywny)
 • Twoje miesięczne zobowiązania – czyli miesięczne wydatki, jakie ponosimy. Zsumuj kwoty rachunków, a także czynsz i miesięczne wydatki na utrzymanie Ciebie i rodziny
 • Raty kredytów – podaj tutaj zsumowaną wysokość rat kredytów, opłaty za karty kredytowe oraz zakupy ratalne
 • Limit na kartach – wpisz łączny dostępny limit na twoich kartach kredytowych. Przed złożeniem wniosku o kredyt warto zmniejszyć limity lub całkowicie zrezygnować z kart kredytowych
 • Ilość osób na utrzymaniu – wymień tylko osoby z Twojego gospodarstwa domowego, które nie uzyskują przychodu
 • Rodzaj kredytu – wybierz kredyt, o jaki planujesz wnioskować. Jest to bardzo ważne dla oceny zdolności kredytowej
 • Oprocentowanie kredytu i rodzaj rat – wysokość oprocentowania wpływa na koszt kredytu, tak samo jak rodzaj rat.
 • Okres kredytu wyrażony w miesiącach – im dłuższy okres kredytowania, tym większa jest zdolność kredytowa. Niestety tak samo rosną ogólne koszty kredytu.

Następnie oblicz zdolność kredytową klikając w czerwony przycisk.

Ocena zdolności kredytowej

Ocena zdolności kredytowej ma dać bankowi odpowiedź na to, czy potencjalny kredytobiorca poradzi sobie  ze spłatą zobowiązania zaciągniętego na określoną kwotę i czas, wraz z wymaganymi odsetkami. Podmioty finansowe dokonują tego w różnoraki sposób – nie ujawniając dokładnej metody wyliczeń. Jednak są takie parametry, które bez względu na sytuację bierze pod uwagę każdy bank.

Dlaczego jest to takie ważne? Zdolność kredytowa jest kluczowym i najważniejszym czynnikiem, który decyduje o pozytywnej lub negatywnej ocenie wniosku kredytowego. Jak podkreśla Biuro Informacji Kredytowej, w styczniu i lutym 2022 roku – banki oraz SKOK-i udzieliły w ponad 1 mln kredytów na łączną kwotę 12,06 mld zł. Mówimy tutaj o kredytach konsumpcyjnych: gotówkowych i ratalnych. Natomiast w portfelu zobowiązań mieszkaniowych, w poprzednim roku wartość udzielonych zobowiązań wyniosła rekordowe 88,69 mld zł 1. W takim razie, jak instytucje finansowe obliczają zdolność kredytową?

Czytaj także: Zarabiam najniższą krajową, czy dostanę kredyt?

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Aby odpowiedzieć sobie na te pytanie, warto zastanowić się nad jedną kwestią. Mianowicie – skąd bank bierze pieniądze na sfinansowanie kredytu? Nie, nie posiada własnego skarbca z nieskończonymi źródłami gotówki, w postaci sztabek złota czy ogromnego dołu wypełnionego monetami. Można więc śmiało stwierdzić, że środki udostępnione przez bank w formie kredytu są niczym innym, jak pieniędzmi pozyskanymi od innych klientów, którzy powierzyli je bankowi, wpłacając je np. na lokaty, konta oszczędnościowe czy też pochodzącymi od innych banków.

Na zdolność kredytową najbardziej wpływają:

 • Wysokość dochodów
 • Forma zatrudnienia
 • Miejsce zatrudnienia
 • Wydatki oraz spłata zobowiązań
 • Historia kredytowa
 • Rodzaj i kwota zobowiązania

W przypadku kredytu hipotecznego, na zdolność kredytową wpływać może jeszcze posiadany wkład własny oraz wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie. Jest to jednak zależność pośrednia, bowiem te czynniki decydują przede wszystkim o warunkach samego zobowiązania. Jeśli dysponujemy wyższym kapitałem, mamy szanse na lepszy kredyt mieszkaniowy.

co kształtuje zdolność kredytową

Omówmy zatem każdy z wyżej wymienionych czynników:

Wysokość dochodów – bank sprawdza, jak na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy prezentowały się zarobki klienta – a w przypadku hipoteki, nawet z ostatniego roku. Ponadto ważna jest nie tylko wysokość pensji, ale także jej regularność!

Forma zatrudnienia – na uprzywilejowanej pozycji znajdują się osoby zatrudnione na umowę o pracę – najlepiej na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, że konsument zatrudniony na umowę zlecenie czy prowadzący własną działalność gospodarczą znajduje się na straconej pozycji. Jeśli firma od kilku lat bez problemu funkcjonuje na rynku i terminowo przelewa wynagrodzenie na konto to kredytodawca nie będzie obawiał się pożyczyć pieniędzy.

Miejsce zatrudnienia – za bezpiecznego pracodawcę uznaje się państwo. Na lepszą ofertę mogą liczyć lekarze, prawnicy, pracujący w służbach mundurowych. Banki cenią także konsumenta zatrudnionego w spółce akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Najważniejszym aspektem jest stabilność firmy oraz jej pozycja na rynku!

Wydatki oraz spłata zobowiązań – o zdolności kredytowej decydują nie tylko wydatki ponoszone przez gospodarstwo domowe, ale również związane ze spłatą aktualnych zobowiązań. Mogą to być, np. pożyczki ratalne, limit kredytowy w koncie osobistym czy limit w karcie kredytowej. Dlatego szybka spłata zadłużenia lub rezygnacja z dodatkowych produktów, które “wiszą” na koncie bankowym zwiększą dostępną zdolność kredytową. Z kolei do kosztów utrzymania zalicza się też: alimenty, składki ubezpieczeniowe i inwestycyjne, a także koszt utrzymania samochodu.

Historia kredytowa – czyli wszystko to, co widnieje w biurach informacji gospodarczej: BIK, KRDBIG “InfoMonitor”ERIF, a także ZBP. Z jednej strony niespłacone zobowiązania ciążą i ograniczają zdolność kredytową, zaś z drugiej – brak jakichkolwiek produktów na koncie utrudnia instytucji finansowej ocenę wiarygodności kredytowej. Jednak brak historii kredytowej nie jest barierą w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Natomiast w przypadku innych kredytów i pożyczek, pozytywna historia z terminowym spłacaniem należności przemawia na korzyść wnioskującego! W przeciwnym razie – bank może przyznać kredyt, ale do ograniczonej wysokości bądź całkowicie odrzucić wniosek.

Rodzaj i kwota zobowiązania – ocena zdolności kredytowej w dużym stopniu zależy też od kwoty i terminu, na jaki ma zostać wzięte zobowiązanie. Jeśli wnioskujący stara się o szybką pożyczkę krótkoterminową to kredytodawca sprawdzi mniej parametrów niż w przypadku zaciągania hipoteki na 30 lat. W pierwszym przypadku, wystarczy zazwyczaj zaświadczenie o zarobkach lub wyciąg z konta. Natomiast, wnioskując o kredyt hipoteczny – bank dokładnie prześledzi każdy niuans z uwzględnieniem oszczędności, które mogą zostać przeznaczone na wkład własny, a także wiek kredytobiorcy.

Biuro Informacji Kredytowej – zanim bank sprawdzi zdolność kredytową!

Wzięcie kredytu w jakiejkolwiek postaci zawsze wiąże się z dodatkowym obciążeniem i ryzykiem, czy regularna spłata zobowiązania nie pogorszy dotychczasowego poziomu życia. Dlatego jeszcze przed samym zapytaniem złożonym w banku, warto wygenerować raport BIK i zainteresować się swoim “statusem” w bazie. Mało kto wie, ale informacje tam przechowywane zawierają całą historię kredytową do 5 lat wstecz!

Warto wiedzieć też, że każdemu kredytobiorcy widniejącemu w BIK przypisuje się, tzw. scoring punktowy. Wynosi on od 192 do 631 punktów. Dlatego osoby, które nieterminowo spłacają płatności bądź przekraczają limity na karcie kredytowej – mają niski scoring punktowy, który utrudnia zaciągnięcie zobowiązania. Opóźnienia do 30 dni nie są jeszcze odnotowywane w bazie – jednak już takie powyżej 30 dni, utrudniają wnioskowanie. Z kolei opóźnienia opiewające na 180 dni, praktycznie pozbawiają szansy na kredyt.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jak poprawić swój wynik kredytowy w Biurze Informacji Kredytowej oraz banku? Oto kilka prostych zasad!

 1. Spłać zobowiązania w terminie, dzięki czemu wskaźnik scoring pójdzie wzwyż.
 2. Zbuduj pozytywną historię kredytową (np. zaciągając pożyczkę i spłacając ją na czas).
 3. Zrezygnuj z kart kredytowych, obniż limity, ureguluj zobowiązania oraz uwolnij się od długów.
 4. Weź kredyt lub pożyczkę z poręczycielem.
 5. Wybierz najlepszą ofertę (mniejsze koszty kredytu to większa zdolność kredytowa).

Po więcej przykładów zapraszamy do artykułu: Jak zwiększyć zdolność kredytową? 9 porad.

Aby pożyczać, trzeba wykazywać się terminowością spłat, najlepiej nie mieć żadnych długów w przeszłości, posiadać stałą pracę, a przy tym nieźle zarabiać. Jednych takie wymogi mogą przerazić, zaś innych zmobilizować do działania! Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość – bo w niektórych przypadkach, efekty mogą być widoczne dopiero po paru miesiącach. Na szczęście jest kilka przykazań, które gwarantują większą zdolność kredytową. Oto one:

Sprawdzanie historii kredytowej w BIK

Jak już wspomnieliśmy – zanim złożysz wniosek kredytowy, zadbaj o swoją historię kredytową w bazie BIK! Opóźnienia w płatnościach na starcie dyskwalifikują klienta chcącego wnioskować o zobowiązanie. Aby sprawdzić wiarygodność kredytową, wystarczy wygenerować bezpłatny raport na stronie głównej BIK2. Odnajdą się w nim informacje, jakie banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe udostępniły na temat danego konsumenta.

Czasem może okazać się również, że na liście widnieją nieaktualne lub złe dane. Dlatego zweryfikowanie swojej historii zawsze działa na korzyść przyszłego kredytobiorcy!

Możemy żądać od BIK usunięcia danych, gdy:

 • upłynął 5-letni okres przetwarzania danych po wygaśnięciu zobowiązania,
 • wygasła zgoda na przetwarzanie danych po terminie kredytu lub zgoda została wycofana (na podstawie: art. 105a ust. 2 Ustawa o Prawie bankowym),
 • dane są błędne.

Uporządkowanie domowych finansów zwiększa zdolność kredytową

Regularne i terminowe spłacanie zobowiązań wiąże się z natychmiastową poprawą wizerunku potencjalnego klienta. Najlepiej uporządkować wszelkie pożyczki, kredyty konsumpcyjne czy widniejące limity na koncie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z nich na czas ubiegania się o kredyt. Co w momencie, gdy nie jesteś w stanie spłacić długu, jeszcze przed ubieganiem się o wsparcie? Dobrym pomysłem może być skonsolidowanie zadłużenia – a więc zwyczajnie zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, dzięki któremu wszystkie niespłacone należności regulowane będą w postaci jednej, niższej raty.

Podobnie przedstawia się sytuacja, gdy wnioskujący poręcza komuś kredyt – to również znacząco obniża zdolność kredytową.

Ubieganie się o kredyt we dwoje

Wspólnik chętny na wzięcie kredytu? Czemu nie! Rodzice, partner, żona, rodzeństwo, dalsi krewni czy bliżsi przyjaciele to idealni kandydaci do łączonego kredytu. Taki sposób nie tylko poprawia ocenę zdolności kredytowej – ale stanowi też dodatkowe zabezpieczenie dla banku! Oczywiście ważne jest również to, czy dobrany do zobowiązania wspólnik zostanie pozytywnie zweryfikowany przez kredytodawcę.

Planowanie kredytu zawczasu

Warto mieć na uwadze fakt, że na zdolność kredytowania ma wpływ wiele mniej lub bardziej oczywistych elementów. Dlatego pierwszy krok, ku zaciągnięciu kredytu należy dokonać już z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Gwarantuje to nie tylko spokój ducha, przed niespodziewanymi sytuacjami czy wpadkami – ale przede wszystkim pozwoli na zastosowanie środków, które wpłyną w przyszłości na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Zaś samą historią kredytową wypada zainteresować się kilka lat wstecz. Dlaczego? Banki biorą pod uwagę nie tylko jej jakość, ale i długość! Kredytodawca przychylnym okiem spojrzy na minimum kilkuletnią historię, mającą w zanadrzu kilka produktów finansowych uregulowanych terminowo.

Weryfikacja przyszłego kredytodawcy

Podmioty finansowe szczególnie cenią sobie klientów, których znają i do których mają pełnie zaufania. Dlatego dobrym posunięciem – jeszcze przed samym złożeniem wniosku o wsparcie kredytowe – jest założenie rachunku bankowego w danym banku, na który regularnie będą przelewane stałe środki. Dzięki temu klient może liczyć na niższe oprocentowanie, a nawet atrakcyjną marżę. Ponadto – posiadanie konta osobistego jest także kluczowym argumentem w przyszłych negocjacjach kredytowych!

Rozmowa z doradcą kredytowym lub skorzystanie z porównywarki kredytów

Oferty kredytów lub pożyczek mogą wyglądać podobnie, jednak to tylko pozory. Nawet drobna różnica w marży lub prowizji może przełożyć się na duże oszczędności w naszych portfelach. Co więcej, weryfikacja zdolności kredytowej przebiega różnie w poszczególnych instytucjach. Na przykład w przypadku kredytów hipotecznych różnica w maksymalnej kwocie zobowiązania może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Warto więc zorientować się w ofertach wielu podmiotów bankowych lub skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który pomoże wyliczyć zdolność kredytową, bez sprawdzania jej w bazie BIK. Specjalista dokona szczegółowej analizy samych złożonych dokumentów i wskaże potencjalne banki, do których warto złożyć wniosek. Należy pamiętać tylko o tym, by…

Duża ilość wniosków kredytowych obniża ocenę zdolności!

Założeniem wielu osób jest przeświadczenie, że im więcej banków odwiedzą, tym mają większą szansę na znalezienie atrakcyjnej oferty kredytowej. Niestety – niekoniecznie! W praktyce – każde zapytanie złożone w banku obniża ocenę scoringową w BIK o 15 punktów. Owszem – dwa lub trzy zapytania nie zrobią dużej szkody. Natomiast sześć już na pewno tak.

Ponadto takie wędrówki od banku do banku mogą budzić podejrzenia, co do uczciwych zamierzeń klienta. Dlatego eksperci zalecają, by nie składać więcej niż 3 wnioski kredytowe w ciągu miesiąca!

Czas na ślub… lub intercyzę

Oczywiście pragnienie zawarcia związku małżeńskiego powinno wynikać z innych pobudek niż chęć zwiększenia zdolności kredytowej. Faktem jest jednak to, że małżonkowie traktowani są przez większość podmiotów finansowych jako jedno gospodarstwo domowe. W wyniku czego – koszty utrzymania są niższe, a więc są bardziej wiarygodni kredytowo.

Choć czasem zdarza się, że zła historia kredytowa jednego z partnerów ogranicza finansowo drugie, a nawet uniemożliwia mu wzięcie kredytu. W takim przypadku warto dokonać rozdzielności majątkowej – a więc podpisać, tzw. intercyzę. Taki dokument sprawi, że bank nie będzie brał pod uwagę problemowego małżonka. Co ważne – większość banków uznaje rozdzielność majątkową trwającą nie krócej niż 6 miesięcy!

Korzystaj z dodatkowych opcji zmniejszających oprocentowanie

Karta kredytowa, dodatkowe ubezpieczenie na życie bądź konto oszczędnościowe to produkty finansowe, które znacząco mogą obniżyć oprocentowanie. Owszem – spowodują to, że ogólny koszt kredytu wzrośnie, ale w przypadku braku odpowiedniej zdolności kredytowej okazują się szczególnie zbawienne i pomocne.

Często zdarza się, że dobór takich produktów wymaga od klienta większego zdyscyplinowania w wydatkach. Dodatkowo – wszelkie opóźnienia w dokonywaniu transakcji płatniczych mogą przyczynić się do cofnięcia preferencyjnych warunków. Dlatego warto mierzyć siły na zamiary, bo nie zawsze dodatkowa karta kredytowa spełni swoją zamierzoną funkcję.

Dobierz warunki kredytu, aby odpowiadały Twojej zdolności

Jest kilka trików, które poprawią twoją zdolność kredytową. Przykładowo wybór dłuższego okresu kredytowania oznacza wyższą całkowitą kwotę zobowiązania, ale podwyższa też nasze możliwości do spłaty miesięcznej raty. Dlatego też nasza zdolność zwiększa się przy ratach równych. Natomiast raty malejące zainteresują kredytobiorców, chętnych do obniżenia kosztów zobowiązania.

Jeśli to nie pomoże pamiętajmy, że bankowcy czy doradcy finansowi to ludzie tacy, jak my! Co za tym idzie, w wielu przypadkach możliwe jest wynegocjowanie atrakcyjnych warunków. Dobrze jest o tym pamiętać, bo nawet niewielkie obniżenie – chociażby marży kredytowej lub oprocentowania przekłada się na niższą ratę i lepszą zdolność kredytową.

Takie zabiegi przy nawet 0,05 proc. rabacie na pierwszy rzut oka niby nic nie znaczą, a z perspektywy czasu potrafią pozostawić w portfelu znaczną sumę pieniędzy.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Znalezienie prawidłowego wyniku dla swojej zdolności kredytowej zależne jest od wielu czynników. Inaczej trzeba podejść, gdy potrzebny jest nam kalkulator zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego, a inaczej, gdy chcemy poznać maksymalną kwotę kredytu gotówkowego, jaki jest nam w stanie udzielić bank.

Rzecz w tym, że najdokładniejszą ocenę otrzymamy, gdy złożymy wniosek o pożyczkę lub kredyt w instytucji finansowej. Jednak wysyłanie wielu zapytań nie jest najlepszym pomysłem. A poza tym, nie wiemy jaki wynik otrzymalibyśmy w innym banku. Na szczęście nie pozostajemy w takich okolicznościach bezradni. Zwykle wystarczy nam przybliżony szacunek zdolności kredytowej.

Najwygodniej jest wykonać test zdolności w kalkulatorze. Innym dobrym sposobem jest wykorzystanie wskaźnika Debt to Income (czyli wskaźnika zobowiązań do dochodów). Dzięki niemu łatwo poznamy, czy stać nas na zaciągniecie kredytu. Szybki przykład:

Załóżmy, że nasze miesięczne dochody netto („na rękę”), to 4000 zł. Co miesiąc mamy do spłaty ratę w wysokości 500 zł (to inne zobowiązania, które obniżają zdolność). Otrzymujemy 3500 zł wolnych środków. W przypadku kredytu hipotecznego banki do zdolności kredytowej wezmą pod uwagę od 25% do max. 50% tej kwoty. Czyli idąc tym tropem, 3500 zł x 40% to potencjalny wynik miesięcznej raty (tj. 1400 zł). Teraz ostatnią kwotę należy pomnożyć przez okres spłaty w miesiącach, aby uzyskać potencjalną zdolność kredytową.

W przypadku kredytu gotówkowego procent wolnej kwoty będzie prawdopodobnie wyższy. Problem w tym, że wskaźnik Debt to Income nie jest doskonały. Nie ma w nim nigdzie informacji o kosztach życia, rodzaju umowy, a nawet oprocentowaniu kredytu.

Zdolność kredytowa w 2023 roku – co warto wiedzieć?

Wysokie stopy procentowe sprawiają, że maksymalna kwota kredytu, o który możemy się starać jest niższa niż przed zeszłym rokiem. Osoby zaciągające zobowiązanie na podstawie zmiennego oprocentowania muszą liczyć się z dalszym wzrostem wskaźnika WIBOR, a co za tym idzie rosnącymi ratami. Na szczęście ryzyko podwyżek w 2023 jest niskie.

Na pewno w lepszej sytuacji są osoby poszukujące kredytu gotówkowego lub pożyczki. Tu zdolność nie spada tak wyraźnie, jak dla kredytów mieszkaniowych.

Na brak zdolności kredytowej (lub niższy jej wynik) przy kredycie hipotecznym wpływa nowa Rekomendacja S od KNF. Nakazuje ona, aby banki brały pod uwagę wzrost wartości wskaźnika referencyjnego o 5 p.p. (a nie jak było wcześniej o 2,5 p.p.) 3.

Wielu kredytobiorców patrzy też z zainteresowaniem na Program Pierwsze Mieszkanie, w którego plan wbudowany jest między innymi bezpieczny kredyt 2%. Pomoc dla kupujących pierwszą nieruchomość ma ruszyć w lipcu 2023 roku.

Źródła:

1. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/722030/bik-podsumowal-2021-r-na-rynku-kredytowo-pozyczkowym-i-zapowiada-mniej-optymistyczne-prognozy-na-2022-r

2. https://nowekonto.bik.pl/register/b2c/10726

3. https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Stanowisko_UKNF_do_bankow_ws_ryzyka_kredytowego.pdf

4.4/5 - (9 votes)
Komentarze (4)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • K
  K
  Kamil200
  25.02.2021, 11:16

  Witam. Jaka zdolność kredytowa (na max okres kredytowania) przy następujących warunkach:
  cel kredytu: mieszkanie z rynku pierwotnego
  wkład własny: 20%
  umowa o prace na czas nieokreślony od kilku lat (zarobki średnio ok. 5 tys. netto miesięcznie)
  zobowiązania: brak
  1 dziecko na utrzymaniu moim i partnerki (do kredytu będę przystępował sam)

 • E
  E
  Edyta
  25.02.2021, 11:20

  Witam. Rodzina 2+1, rozdzielność majątkowa. Ja zaróbki średnio 3700 netto, uop na rok, pół roku jeszcze mam do przodu. Wkład własny koło 50 tys, brak zobowiązań. 500+, jeżeli to się liczy. Ktoś podpowie co ze zdolnością?

 • G
  G
  Grzegorz
  08.02.2021, 19:35

  Dobry wieczór.Mam takie pytanie,czy mogę się dowiedzieć o moim zadłużeniu w KRD? Pozdrawiam.