Kalkulator walut [przelicznik walutowy] online

Pokaż kurs z dnia:
-
+
-
+

Dzisiejszy kurs walut:

jest równe

Kalkulator walutowy online – jak z niego korzystać?

Kalkulator walutowy to narzędzie nieocenione. Po pierwsze – dlatego, że pozwala przeliczać wybrane waluty po aktualnych średnich kursach i po drugie – jest niezwykle wygodne, bo wszelkie rozrachunki dokonamy z zacisza własnego domu. Jednak w zanadrzu posiada także inne możliwości.  Co zatem potrafi przelicznik walut?

Przelicznik walut – szybki sposób na wymianę

Bilety lotnicze wykupione na wymarzoną podróż? Wstęp do atrakcji turystycznych nabyty z internetowym rabatem? A może zastanawiasz się nad wystawieniem faktury dla zagranicznego kontrahenta? Jeśli nie skorzystasz z kursu wymiany walut – takie międzynarodowe wojaże zazwyczaj słono kosztują! I nie mamy tutaj w zamyśle wzbudzania strachu. Chodzi o wygodną i komfortową możliwość nabycia obcej waluty po jak najniższym kursie. Właśnie od tego jest kalkulator walutowy, czyli innymi słowy – przelicznik walut, który umożliwia przeliczanie walut według obowiązujących w danym momencie kursów Narodowego Banku Polskiego.

Kurs wymiany walut jest więc niezbędny zarówno w przypadku wakacyjnych wyjazdów, pracy za granicą, spłaty kredytu w obcej walucie, biznesowych relacji czy nawet wyliczania wartości faktury wystawionej w obcej walucie na potrzeby podatku dochodowego jak i VAT. Co jeszcze zapewnia to zmyślne narzędzie?

  • Wyliczenie różnic kursowych wynikających z międzynarodowych transakcji
  • Możliwość przeliczenia archiwalnych notowań, na podstawie wyboru konkretnego dnia
  • Obsługa wielu walut w ramach jednego profilu,
  • Oszczędność czasu i pieniędzy nawet na jednej transakcji

Jak działa przelicznik walut?

Im częściej wymieniamy, tym bardziej opłacalne jest zwracanie szczególnej uwagi na drobne niuanse w kursach kupna i sprzedaży waluty u różnych operatorów. Dzięki temu istnieje duża szansa na to, by wszelkie opłaty wynikające z wymiany walut zamienić w zysk. Tym bardziej, że w Polsce coraz częściej odchodzi się od tradycyjnej gotówki na rzecz transakcji bezgotówkowych.

Zatem działanie internetowego kalkulatora walutowego jest proste. Wystarczy wpisać określoną kwotę oraz zaznaczyć walutę, na jaką mają zostać wymienione pieniądze. Wówczas w kilka sekund pojawi się dokładna kwota, jaką zyskasz decydując się na wymianę.

Właściwym kursem stosowanym podczas przeliczania walut jest co do zasady średni kurs walut ogłoszony przez NBP. Jest on publikowany w każdy dzień roboczy, w samo południe. Co więcej, sam kalkulator oferuje możliwość wyboru dnia, z którego dany kurs ma zostać pobrany. Może to tyczyć się zarówno przeliczania waluty obcej na złotówki, z polskiej na obcą, jak i jednej obcej waluty na drugą obcą. W każdym przypadku konwerter walutowy oblicza wybraną stawkę.

Skąd w ogóle ten kurs?

Zrozumienie całej otoczki związanej z rynkiem wymiany walut ściśle łączy się z popytem i podażą. Waluta jak każdy towar podlega wymianie i tym samym wycenie kursu, po jakiej wymieniono jedną walutę na drugą. Przykład? Tak jak polscy importerzy i eksporterzy są zmuszeni do wymiany zarobionych pieniędzy na złotówki, tak samo banki zagraniczne muszą wykupić złotówki, jeśli chcą nabyć obligacje skarbowe. To wszystko wpływa na popyt i podaż, które kształtują ostateczną cenę.

Czy kursy walut są stałe? Nie! Ulegają zmianom za każdym razem, gdy dochodzi do jakiejkolwiek międzywalutowej wymiany! Dlatego kursy walut aktualizowane są codziennie – a świat poznaje wyniki, chociażby dzięki takim agencjom, jak: Thomson Reuters oraz Bloomberg – współpracujące z największymi instytucjami, które zajmują się wymianą walut. I właśnie na podstawie tych informacji, wylicza się wówczas średni kurs walut ze wszystkich transakcji w danym momencie. Tak powstają też wykresy wahań kursowych podobne do tych prezentowanych w e-kantorach, które aktualizują swoje dane co kilka sekund.

W naszym kalkulatorze walutowym używamy danych bezpośrednio pobieranych ze strony Narodowego Banku Polskiego. Dzięki niemu bez problemu obliczycie:

  • Kurs Euro
  • Kurs Dolara
  • Kurs Funta
  • Kurs Korony Czeskiej
  • Kurs Korony Norweskiej

Oraz wielu innych walut, w stosunku do Złotego oraz dowolnej innej waluty znajdującej się w kalkulatorze.

Czasem warto poczekać na lepszy kurs i trzymać pieniądze na koncie. Sprawdź najczęściej wybierane konta walutowe:

Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania

Dostępne waluty
CHF, EUR, USD, +
? oraz GBP, AUD, CAD, SEK, DKK, NOK, CZK, RUB, HUF i JPY
Opłaty za przelew walutowy
0 zł/ 5 zł/ 30zł
Koszt konta
0 zł
Koszt karty
10 zł
? koszt miesięczny

7 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,8/5
Dostępne waluty
EUR, GBP, EUR, +137
? EUR, GBP, DKK, EUR, GBP, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD i 137 innych walut
Opłaty za przelew walutowy
0 zł*
? Przelew =< 20000zł - 0zł; Przelew > 20000zł - 0,5%
Koszt konta
0 zł
Koszt karty
0 zł*
? 0 zł/m standard;14,99 zł/m; plus 29 zł/m premium; 49,99 zł/m metal

93 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,3/5
Dostępne waluty
EUR, GBP, EUR, inne
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
0 zł
Koszt karty
0 zł

7 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Wykresy kursów walut w kalkulatorze

Kalkulator kursów walut oprócz przeliczania wartości podanej kwoty rysuje wykresy kursów. Dzięki temu możemy sprawdzić, jak zmieniał się np. kurs dolara w ujęciu rocznym. Wykresy kursów walut są bardzo pomocne nie tylko dla inwestorów, ale także dla osób, którzy zastanawiają się kiedy najlepiej jest wymienić obcą walutę na złotówki lub kiedy kupić walutę, jeśli planujemy wakacje za granicą.

Jak przelicza się kurs walutowy?

Na ostateczną cenę waluty wpływa nie tylko podaż i popyt. Równie mocno decydują także czynniki makroekonomiczne, jak:

  • Inflacja
  • Ogólny stan gospodarki kraju,
  • Polityka monetarna,
  • Aktualne wydarzenia rynkowe
  • Różnice w wysokości stóp procentowych w kraju i na świecie

Wszystkie te parametry powodują, że bardzo trudno przewidzieć idealny moment do wymiany kursu. Owszem, analitycy rynkowi starają się przewidywać niektóre scenariusze – ale trudno jest określić dokładne ceny walut z tendencją wzrostową lub spadkową. Niemniej jednak – analizując i śledząc wszelkie zmiany na rynku walutowym, czytając komentarze specjalistów, obserwując wszelkie działania oraz wyciągając z nich wnioski, można prognozować trafne sądy.

Kantory internetowe zamiast stacjonarnych

Najdrożej cenią się banki, gdzie spread walutowy – a więc różnica między ceną sprzedaży, a kupna może sięgać nawet 30-40 gr. Uwzględniona jest w nim dodatkowo: marża banku bądź kantoru, a także koszt przeprowadzenia transakcji. Dlatego – im mniejszy spread, tym wymiana waluty jest bardziej opłacalna! Nieco korzystniejsze stawki oferują kantory stacjonarne – z wyjątkiem tych zlokalizowanych w strategicznych miejscach, np. lotniskach lub centrach.

Za to ostatnimi czasy dynamicznie rozwijająca się branża fintech wprowadziła do gry kantory internetowe, które coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność! Dla klientów kluczową kwestie odgrywają tutaj nie tylko wygoda i bezpieczeństwo transakcji, ale przede wszystkim cena kursów – znacznie korzystniejsza i atrakcyjna zarówno w kupnie, jak i sprzedaży. Kolejnym argumentem jest również czas działania, gdzie operacje finansowe księgowane są w ciągu kilku minut. Zainteresowanie użytkowników kantorami online jest na tyle duże, że niektóre banki zainwestowały we własne e-kantory. Do tej pory na rynek weszło siedem banków:

  • mBank
  • Alior Bank
  • Idea Bank
  • Raiffeisen Polbank
  • ING Bank Śląski
  • Santander
  • PKO BP

Co ciekawe – często kantory internetowe organizują promocje, które jeszcze bardziej mają uatrakcyjnić ich kursy. Mamy tu na myśli, np. dodatkowe punkty za polecenie usług znajomym, za udział w różnego rodzaju kursach czy nawet za wystawienie opinii.

Przelicznik walutowy – czy to warte zachodu?

Zdecydowanie tak! Szczególnie dla osób, dla których wspólnym mianownikiem jest potrzeba wymiany. Warto skorzystać z przelicznika walut nie tylko, gdy podróżujesz- ale również, gdy jesteś:

  • Obecnym lub przyszłym kredytobiorcą
  • Eksporterem/importerem towarów lub usług
  • Prowadzisz firmę – w odróżnieniu od klientów indywidualnych, przedsiębiorstwa obracają znacznie większymi wolumenami finansowymi, dzięki czemu istnieje możliwość negocjacji na niższy spread.

Dlatego na tak dynamicznie zmieniającym się rynku finansowym – gdzie liczy się każda sekunda i dzień tygodnia, znajomość stawki waluty i wyeliminowanie wysokich opłat u operatora jest zdecydowanie rozsądnym i skutecznym sposobem na korzystną transakcję oraz oszczędność.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.6/5 - (118 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Porównywarka ofert
Porównaj ()