Kwota słownie – generator. Sprawdź jak napisać liczbę słownie

Kwota słownie - generator. Sprawdź jak napisać liczbę słownie

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która kwota – napisana słownie czy cyfrowo jest bardziej istotna. Jednak o ile cyfrowy zapis nie sprawia tylu problemów, tak jego słowny odpowiednik jest nieco bardziej skomplikowany. I nie chodzi tu wyłącznie o przestrzeganie zasad ortografii, ale ogólnie przyjęte normy zapisywania kwot. Mając z tym problem można skorzystać z generatora kwoty słownie za darmo!

Kwota słownie

Podaj kwotę do zamiany na wartość słowną

Sprawdź nasze pozostałe narzędzia!

Kwota słownie – jak ją właściwie napisać?

Posługiwanie się poprawną polszczyzną to niezaprzeczalny atut, który świadczy o kulturze językowej oraz znajomości przyjętych norm. Niekiedy jednak w bardziej sformalizowanych dokumentach – czy to w umowach cywilnoprawnych, notarialnych, księgowych, a nawet wypełniając zwykły druk przelewu lub fakturę, nie jeden znawca języka zastanawia się nad tym, jak poprawnie napisać słowny odpowiednik danej kwoty. Czy równie ważne jest w niej określenie słownie ilości groszy? Ogólna zasada jest taka, że przy kwocie pieniężnej oznaczonej cyframi stosuje się jej zapis słowny. Dlaczego?

Wszystko po to, by uniemożliwić sfałszowanie takiego dokumentu. Prościej jest bowiem “przekształcić” zapis liczbowy niż słowny. Dlatego pisząc słownie, zapisujemy jedynie jedności, dziesiątki oraz ich wielokrotności w złotych. Z kolei liczbę groszy można oznaczyć w wersji ułamkowej. Przykładowo suma:

  • 539,45 zł poprawnie zanotowana słownie brzmi: pięćset trzydzieści dziewięć złotych, czterdzieści pięć groszy | lub
  • 539,45 zł pięćset trzydzieści dziewięć złotych 45/100

Są jednak od tego pewne wyjątki. Po pierwsze – “pojedyncze” tysiące, miliony, miliardy, itp. zawsze muszą być poprzedzone liczebnikiem “jeden”.

  • 1679,34 jeden tysiąc sześćset siedemdziesiąt dziewięć złotych, trzydzieści cztery grosze

Z kolei poprawna forma kwoty: 2700,00 zł to dwa tysiące siedemset złotych.

Generator kwoty słownie – szybka pomoc w zapisie cyfr!

W najprostszym ujęciu generator kwoty słownie to proste i funkcjonalne narzędzie, które przekształca liczbową reprezentację kwoty na jej słowny odpowiednik. Przykładowo:

  • 235,89 –> dwieście trzydzieści pięć złotych, osiemdziesiąt dziewięć groszy
  • 653,45 –> sześćset pięćdziesiąt trzy złote, czterdzieści pięć groszy

Na czym dokładnie polega jego działanie? Zapisywanie kwoty słownie w kalkulatorze odbywa się poprzez wprowadzenie w pole generatora odpowiedniej sumy. Po kliknięciu w opcję “sprawdź” pojawia się poprawna wersja słownej reprezentacji. Tak wygenerowany tekst wystarczy skopiować lub przepisać przy wypełnianiu dowolnego dokumentu. Prawda, że banalnie proste? W dodatku istnieje wariant skopiowania wartości słownej do schowka systemowego, z pomocą przycisku: „skopiuj do schowka”. Jest to więc rozwiązanie skierowane do wszystkich osób, które potrzebują poprawnej odpowiedzi, w jak najkrótszym czasie i chcą uniknąć ewentualnych pomyłek.

Generator kwoty słownie – bezpieczeństwo i wygoda

Algorytm generatora został stworzony w taki sposób, by obsługiwać liczby w języku polskim do 22 cyfr. Dlatego nie ma obawy, że wpisana suma nie wyświetli swojego słownego odpowiednika. Ponadto kwota słowna wyrażona jest w złotych oraz groszach odczytywanych w postaci ułamka.

Co więcej – przygotowany przez Czerwoną Skarbonkę generator to również całkowicie bezpieczne narzędzie, które opiera się na szyfrowanym protokole “https”. Dzięki temu nie ma obawy, że ktoś przejmie, podejrzy czy dokona jakichkolwiek zmian w danych przesyłanych w ramach połączenia. Jego kolejną cechą jest też responsywność, która pozwala na wygodę użytkowania zarówno na laptopie, tablecie czy smartfonie.

Kwota słownie czy cyfra – co jest ważniejsze?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – bo wszystko zależy od okoliczności wykorzystania danej kwoty. Zapisywanie kwot w postaci cyfr i liczb jest szczególnie praktykowane w różnego rodzaju umowach. Wszystko więc zależy od tego, jaka suma powinna widnieć w danym dokumencie – zarówno w postaci cyfr, jak i wyrazu. Przykładowo przy wystawianiu weksla, kwota słowna ma większe znaczenie niż postać liczbowa. Dokładnie określa to art. 6 Prawa wekslowego1. Zgodnie z nim: weksel, w którym sumę wekslową napisano literami i liczbami, w razie różnicy ważny jest na sumę, napisaną literami. W razie różnicy sum, napisanych kilkakrotnie literami lub kilkakrotnie liczbami, weksel jest ważny na sumę mniejszą.

Podobnie jest w przypadku czeków. Szczegółowo wyjaśnia to art. 9 Prawa czekowego2. Czek, w którym sumę czekową napisano literami i liczbami, w razie różnicy ważny jest na sumę, napisaną literami.

Liczby słownie – generator online za darmo!

Generator konwersji kwot wyrażonych liczbowo na słowne jest więc nieocenionym narzędziem pozwalającym sprawdzić nie tylko poprawność zapisu kwot na różnego rodzaju dokumentach. Wylicza również kwoty słowne na potrzeby niektórych programów komputerowych, jak np. Excel. Korzystanie z niego jest bezpłatne i szeroko dostępne.

Koniec z szukaniem w słownikach i Internecie poprawnej odmiany. Generator Czerwonej Skarbonki rozwiąże każdy problem z napisaniem kwoty słownie!

Sprawdź również:

1. https://www.arslege.pl/weksel-napisany-literami-i-cyframi-co-do-sumy/k25/a8228/

2. https://www.lexlege.pl/prawo-czekowe/art-9/

Komentarze (1)
Sortuj wg
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
04.04.2020
EOS KSI – dostałeś wezwanie do zapłaty? Przeczytaj, co zrobić!
EOS KSI – co to za firma? EOS KSI oferuje zarządzanie wierzytelnościami zarówno na terenie Polski, jak i poza granicami kraju. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w windykacji na zlecenie, zakupie należności oraz w outsourcingu procesów biznesowych obiecując „perfekcję w zarządzaniu wierzytelnościami”. Przedmiotem działalności firmy jest także windykacja terenowa. Dane firmy EOS KSI Adres: Bitwy Warszawskiej 1920 […]
Vindix
03.04.2020
Vindix wzywa do zapłaty długu? Zobacz, jak się bronić!
Vindix – co to jest? Vindix jako firma windykacyjna skupia się przede wszystkim na zakupach portfeli wierzytelności na własny rachunek. Dlatego też, jak możemy przeczytać na stronie firmowej Vindix, spółka oferuje kompleksowe usługi windykacyjne na każdym etapie prowadzenia postępowania. Do usług znajdujących się w portfolio Vindix zalicza się także budowa strategii windykacyjnej, wycena wierzytelności oraz […]
02.04.2020
BEST – czym się zajmuje i jak traktuje dłużników?
BEST – co to za firma? BEST S.A. to jeden z największych podmiotów windykacyjnych, działających na polskim rynku. Firma założona została w 1994 roku i początkowo funkcjonowała pod nazwą BEST Przedsiębiorstwo Handlowe S.A. Zajmowała się wówczas sprzedażą ratalną i doradztwem w zakresie pośrednictwa kredytowego. W 2002 roku firma BEST przeszła zmiany reorganizacyjne, których pokłosiem było […]
Ranking chwilówek
02.04.2020
Ranking chwilówek – kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki online
Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów jako wygodne i szybko dostępne źródło wsparcia finansowego. Poszukując najlepszej oferty, warto skorzystać z zestawień gromadzących tylko te, które zasługują na zaufanie konsumenta. Przedstawiamy nasz najnowszy ranking chwilówek, który pozwoli szybko znaleźć bezpieczne pożyczki. Ranking chwilówek – kwiecień 2020 Chwilówki online cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów na przestrzeni […]
02.04.2020
Arvato do mnie wydzwania. Co robić?
Arvato – co to za firma? Arvato Financial Solutions to międzynarodowa firma windykacyjna świadcząca m.in. takie usługi jak monitoring płatności, windykacja należności, skup wierzytelności czy globalna platforma windykacyjna. Polski oddział firmy mieści się w Poznaniu. Arvato Polska obsługuje m.in. klientów z sektora finansowego, w tym tak znanych pożyczkodawców jak Hapipożyczki, MoneyMan czy Vivus. Podmiot ten […]
Ranking pożyczek ratalnych: luty 2020. Najlepsze pożyczki na raty
02.04.2020
Ranking pożyczek ratalnych: kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki na raty
Legitymując się dowodem osobistym i spełniając niewygórowane kryteria, można otrzymać pozabankowe pożyczki na raty. Są to pożyczki długoterminowe, gdyż suma do spłaty zostaje rozłożona na dłuższy czas. To atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych. Brak wystarczającej gotówki na większe wydatki to nie koniec świata. Jak widać, pozabankowe pożyczki ratalne na kwiecień nie kosztują tak wiele, jak przed […]