Kwota słownie – generator. Sprawdź jak napisać liczbę słownie

Kwota słownie

Podaj kwotę do zamiany na wartość słowną

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która kwota – napisana słownie czy cyfrowo jest bardziej istotna. Jednak o ile cyfrowy zapis nie sprawia tylu problemów, tak jego słowny odpowiednik jest nieco bardziej skomplikowany. I nie chodzi tu wyłącznie o przestrzeganie zasad ortografii, ale ogólnie przyjęte normy zapisywania kwot. Mając z tym problem można skorzystać z generatora kwoty słownie za darmo!

Kwota słownie – jak ją właściwie napisać?

Posługiwanie się poprawną polszczyzną to niezaprzeczalny atut, który świadczy o kulturze językowej oraz znajomości przyjętych norm. Niekiedy jednak w bardziej sformalizowanych dokumentach – czy to w umowach cywilnoprawnych, notarialnych, księgowych, a nawet wypełniając zwykły druk przelewu lub fakturę, nie jeden znawca języka zastanawia się nad tym, jak poprawnie napisać słowny odpowiednik danej kwoty. Czy równie ważne jest w niej określenie słownie ilości groszy? Ogólna zasada jest taka, że przy kwocie pieniężnej oznaczonej cyframi stosuje się jej zapis słowny. Dlaczego?

Wszystko po to, by uniemożliwić sfałszowanie takiego dokumentu. Prościej jest bowiem “przekształcić” zapis liczbowy niż słowny. Dlatego pisząc słownie, zapisujemy jedynie jedności, dziesiątki oraz ich wielokrotności w złotych. Z kolei liczbę groszy można oznaczyć w wersji ułamkowej. Przykładowo suma:

 • 539,45 zł poprawnie zanotowana słownie brzmi: pięćset trzydzieści dziewięć złotych, czterdzieści pięć groszy | lub
 • 539,45 zł pięćset trzydzieści dziewięć złotych 45/100

Są jednak od tego pewne wyjątki. Po pierwsze – “pojedyncze” tysiące, miliony, miliardy, itp. zawsze muszą być poprzedzone liczebnikiem “jeden”.

 • 1679,34 jeden tysiąc sześćset siedemdziesiąt dziewięć złotych, trzydzieści cztery grosze

Z kolei poprawna forma kwoty: 2700,00 zł to dwa tysiące siedemset złotych.

Generator kwoty słownie – szybka pomoc w zapisie cyfr!

W najprostszym ujęciu generator kwoty słownie to proste i funkcjonalne narzędzie, które przekształca liczbową reprezentację kwoty na jej słowny odpowiednik. Przykładowo:

 • 235,89 –> dwieście trzydzieści pięć złotych, osiemdziesiąt dziewięć groszy
 • 653,45 –> sześćset pięćdziesiąt trzy złote, czterdzieści pięć groszy

Na czym dokładnie polega jego działanie? Zapisywanie kwoty słownie w kalkulatorze odbywa się poprzez wprowadzenie w pole generatora odpowiedniej sumy. Po kliknięciu w opcję “sprawdź” pojawia się poprawna wersja słownej reprezentacji. Tak wygenerowany tekst wystarczy skopiować lub przepisać przy wypełnianiu dowolnego dokumentu. Prawda, że banalnie proste? W dodatku istnieje wariant skopiowania wartości słownej do schowka systemowego, z pomocą przycisku: „skopiuj do schowka”. Jest to więc rozwiązanie skierowane do wszystkich osób, które potrzebują poprawnej odpowiedzi, w jak najkrótszym czasie i chcą uniknąć ewentualnych pomyłek.

Generator kwoty słownie – bezpieczeństwo i wygoda

Algorytm generatora został stworzony w taki sposób, by obsługiwać liczby w języku polskim do 22 cyfr. Dlatego nie ma obawy, że wpisana suma nie wyświetli swojego słownego odpowiednika. Ponadto kwota słowna wyrażona jest w złotych oraz groszach odczytywanych w postaci ułamka.

Co więcej – przygotowany przez Czerwoną Skarbonkę generator to również całkowicie bezpieczne narzędzie, które opiera się na szyfrowanym protokole “https”. Dzięki temu nie ma obawy, że ktoś przejmie, podejrzy czy dokona jakichkolwiek zmian w danych przesyłanych w ramach połączenia. Jego kolejną cechą jest też responsywność, która pozwala na wygodę użytkowania zarówno na laptopie, tablecie czy smartfonie.

Kwota słownie czy cyfra – co jest ważniejsze?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – bo wszystko zależy od okoliczności wykorzystania danej kwoty. Zapisywanie kwot w postaci cyfr i liczb jest szczególnie praktykowane w różnego rodzaju umowach. Wszystko więc zależy od tego, jaka suma powinna widnieć w danym dokumencie – zarówno w postaci cyfr, jak i wyrazu. Przykładowo przy wystawianiu weksla, kwota słowna ma większe znaczenie niż postać liczbowa. Dokładnie określa to art. 6 Prawa wekslowego1. Zgodnie z nim: weksel, w którym sumę wekslową napisano literami i liczbami, w razie różnicy ważny jest na sumę, napisaną literami. W razie różnicy sum, napisanych kilkakrotnie literami lub kilkakrotnie liczbami, weksel jest ważny na sumę mniejszą.

Podobnie jest w przypadku czeków. Szczegółowo wyjaśnia to art. 9 Prawa czekowego2. Czek, w którym sumę czekową napisano literami i liczbami, w razie różnicy ważny jest na sumę, napisaną literami.

Liczby słownie – generator online za darmo!

Generator konwersji kwot wyrażonych liczbowo na słowne jest więc nieocenionym narzędziem pozwalającym sprawdzić nie tylko poprawność zapisu kwot na różnego rodzaju dokumentach. Wylicza również kwoty słowne na potrzeby niektórych programów komputerowych, jak np. Excel. Korzystanie z niego jest bezpłatne i szeroko dostępne.

Koniec z szukaniem w słownikach i Internecie poprawnej odmiany. Generator Czerwonej Skarbonki rozwiąże każdy problem z napisaniem kwoty słownie!

Sprawdź również:

1. https://www.arslege.pl/weksel-napisany-literami-i-cyframi-co-do-sumy/k25/a8228/

2. https://www.lexlege.pl/prawo-czekowe/art-9/

3.8/5 - (27 votes)
Komentarze (4)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • M
  M

  Magda

  06.04.2020, 14:30

  Wyróżniający się komentarz

  Kalkulator nie działa. Nie radzi sobie, z miejscami po przecinku.
  NIe wiadomo, jak deklarować tysiące, a jak miejsca dziesiętne.
  Nawe jak wpisuję kwotę 539,45 (pierwsza z podanego przykładu), to generują się błędy.

  • P
   P

   Paulina Krupa

   06.04.2020, 15:14

   Wyróżniający się komentarz

   Kalkulator jest w trakcie ulepszania i już w tym tygodniu będzie działać tak, jak powinien :) Pozdrawiamy!

 • X
  X

  Xd h

  08.09.2020, 15:22

  Wyróżniający się komentarz

  Dziwne ale okej xD

 • J
  J

  Janek

  17.09.2019, 21:05

  Wyróżniający się komentarz

  Fajne