Ile można dostać kredytu przy najniższej krajowej?

Słaba pensja to źródło wielu problemów. Znacznie trudniej jest nam oszczędzać na nieprzewidziane wydatki, a pilna naprawa samochodu czy niewielki zabieg medyczny wymagają sięgania po zewnętrzne finansowanie. Dodatkowo większość z nas wciąż marzy o własnych czterech kątach. Jednak czy kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej jest w ogóle możliwy?

Kluczowe informacje

  • Osoby zarabiające najniższą krajową mają ograniczone szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Zdolność kredytowa wzrasta, jeśli kredyt jest brany wspólnie z drugą osobą zarabiającą również najniższą krajową.
  • Decyzja o przyznaniu kredytu zależy od wielu czynników, takich jak: wysokość wynagrodzenia, poziom miesięcznych wydatków, okres spłaty przyszłego kredytu, wysokość zgromadzonego wkładu własnego oraz liczba osób na utrzymaniu wnioskodawcy.
  • Aby zwiększyć zdolność kredytową, zalecane jest spłacenie istniejących zobowiązań kredytowych lub ich konsolidacja, ograniczenie wydatków, regularne monitorowanie raportów kredytowych oraz redukcja liczby niewykorzystanych kont bankowych. Dodatkowe źródła dochodu, takie jak praca dorywcza, również mogą pomóc w poprawie zdolności kredytowej.

Jakie są szanse na kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej?

Niewielkie. Minimalne wynagrodzenie nierzadko jest zbyt niskie, aby umożliwić normalne życie, nie mówiąc już o spłacie tak dużego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny. Jednak, aby odpowiedzieć w pełni na to pytanie, warto sprawdzić, ile aktualnie wynosi najniższa krajowa. W pierwszej połowie 2024 roku jest to 4242 zł brutto, czyli 3221,98 zł na rękę. Kwota ta wzrośnie 1 lipca 2024 roku i będzie wynosić 4300 zł brutto, czyli 3261,53 zł netto. Czy przy takim wynagrodzeniu można więc liczyć na kredyt hipoteczny? Nawet jeśli bank udzieli nam finansowania, to kredyt ten będzie bardzo niski. 

Warto pamiętać o tym, że pozytywna decyzja zależy nie tylko od wysokości wynagrodzenia, ale również od innych czynników, w tym: 

  • poziomu Twoich comiesięcznych wydatków,
  • okresu spłaty przyszłego kredytu,
  • wysokości zebranego wkładu własnego, 
  • liczby osób pozostającej na Twoim utrzymaniu. 

Sprawdź najlepsze oferty kredytu hipotecznego:

Marża
2,09 %
Kwota
50 000 - 3 mln zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Prowizja
1%
RRSO
7,60 %
? Dla oprocentowania okresowo stałego przez pierwsze 60 miesięcy. Następnie RRSO wynosi 8,25%

802 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
2 %
Kwota
100 000 - 3 mln zł
Prowizja
0 %
? za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu
RRSO
8,12 %

772 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
1,79 %
? 11,79% w ofercie eko kredyty mieszkaniowe
Kwota
10 000 - 2.52 mln zł
Prowizja
0 %
? bez prowizji
RRSO
8,43 %

858 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Jaki trzeba mieć dochód, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Teoretycznie do uzyskania kredytu hipotecznego wystarczy minimalne wynagrodzenie. Teoretycznie, bo w praktyce, jeśli jesteś singlem i nie masz żadnych innych zobowiązań kredytowych, to możesz liczyć, że bank udzieli Ci finansowania jedynie w wysokości ok. 70 000 zł. Taka kwota może wystarczyć jedynie na kawalerkę na wsi lub w małym miasteczku. 

Twoja sytuacja będzie wyglądała już nieco lepiej, jeśli postanowisz wziąć kredyt z drugą osobą np. partnerem lub partnerką. Zakładając, że oboje zarabiacie najniższe krajowe, Wasza zdolność wzrasta do ponad 200 000 zł. W tej sytuacji macie nieco większe pole do popisu. Otrzymanie kredytu hipotecznego jest więc bardziej realne, ale wciąż mocno ryzykowne. 

cytat-Daria Rek, ekspertka portalu Czerwona Skarbonka

Czy istnieje więc dochód, który gwarantuje pozytywną decyzję kredytową? Niestety nie. Bank zawsze może odmówić udzielenia kredytu hipotecznego nawet tym wnioskującym, którzy mogą pochwalić się dobrymi zarobkami. Wystarczy, że mają złą historią lub ich wydatki sprawiają, że nie stać ich na kolejną ratę kredytu hipotecznego.

Daria Rek, ekspertka portalu Czerwona Skarbonka

Kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej

A co w przypadku kredytu gotówkowego? Tutaj zdolność kredytowa również ma znaczenie, jednak zwykle w takiej sytuacji pożyczamy niższą kwotę, a to oznacza, że mamy większą szansę na spłatę finansowania. Kredyt gotówkowy udzielany jest na znacznie krótszy okres, a więc ryzyko, że przez ten czas Twoja sytuacja finansowania ulegnie pogorszeniu, nie jest tak duża. 

Ile można dostać kredytu gotówkowego przy najniższej krajowej? Posłużmy się kalkulatorem zdolności kredytowej. Jeśli prowadzisz jednoosobowe gospodarstwo domowe, Twój miesięczny dochód netto wynosi 3221 zł, a miesięczne zobowiązania – 800 zł, to możesz liczyć na to, że bank pożyczy Ci ok. 13 000 zł. Jeśli jednak masz już inne raty kredytów do spłaty lub posiadasz limit na karcie kredytowej, wtedy Twoja zdolność spada do ok. 10 000 zł. 

TOP oferty kredytu gotówkowego

Okres spłaty
84 miesiące
Oprocentowanie
15,99 %
Kwota
5 000 - 15 000 zł
RRSO
17,22 %

548 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
10 - 84 miesięcy
Oprocentowanie
7,20 %
Kwota
1 000 - 60 000 zł
RRSO
12,40 %

2126 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
3.
OtomotoPay Kredyt Gotówkowy
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
13,99 %
? na podstawie przykładu reprezentatywnego
Kwota
15 000 - 300 000 zł
RRSO
17,46 %
? na podstawie przykładu reprezentatywnego

773 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Czy są skuteczne sposoby na poprawę zdolności kredytowej?

Wydawałoby się, że najprostszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie dochodów. Jeśli jednak aktualnie nie możesz zmienić pracy, a otrzymanie podwyżki również nie wchodzi w grę, czas pomyśleć o innych rozwiązaniach. 

Jeśli posiadasz jakiekolwiek zobowiązania kredytowe, postaraj się je spłacić lub skonsolidować. Pomoże Ci w tym, znalezienie dodatkowego źródła dochodów. Możesz udzielać korepetycji, opiekować się zwierzętami czy zajmować się czyimś domem lub ogrodem. Dobrym pomysłem może być również praca przy rozwożeniu jedzenia. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz, aby przy ocenie zdolności kredytowej bank wziął pod uwagę Twój dodatkowy zarobek, musi być to praca regularna (przynajmniej od kilku miesięcy) i udokumentowania np. umową zleceniem. 

Dodatkowo skrupulatnie przeanalizuj swoje finanse i ogranicz wydatki. Niestety, aby otrzymać kredyt hipoteczny, nie wystarczy jedynie zrezygnować z jedzenia na mieście. Konieczne będą nieco bardziej drastyczne kroki np. wypowiedzenie karnetu na siłownię, zmiana abonamentu telefonicznego, czy nawet rezygnacja z wynajmowanego mieszkania. 

W walce o swoją dobrą zdolność kredytową pomoże Ci również monitorowanie raportów kredytowych, np. BIK (wystarczy wykupić jednorazowy dostęp do raportu lub skorzystać z rocznego dostępu) oraz zmniejszenie liczby kont bankowych, z których nie korzystasz

sposoby na zwiększeni zdolności przy najniższej krajowej

FAQ: Najczęściej zadawane pytania

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w Polsce?

Od 1 stycznia do 30 czerwca jest to kwota 4242 zł brutto. Od 1 lipca 2024 roku wzrośnie i będzie wynosić 4300 zł brutto. 

Czy zła historia kredytowa przekreśla szanse na kredyt?

W większości przypadków tak. Każdy bank, podobnie jak instytucja pożyczkowa, przed wydaniem decyzji kredytowej sprawdza historię wnioskującego. Problemy ze spłatą innych zobowiązań kredytowych mogą skutecznie przekreślić Twoją szansę na otrzymanie nowego finansowania. 

Od czego zależy, ile można dostać kredytu?

Wysokość finansowania zależy od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest poziom wynagrodzenia oraz wydatków. Duży wpływ na Twoją zdolność, a tym samym na wysokość potencjalnego kredytu ma również wielkość gospodarstwa domowego. Im więcej osób zarabia, tym lepiej. 

Ile można dostać kredytu przy najniższej krajowej?

To zależy również od innych czynników. Można jednak przyjąć, że w przypadku kredytu gotówkowego jest to kwota ok. 13 000 zł, a w przypadku kredytu hipotecznego – 70 000 zł. 

Ile muszę zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny w wysokości ok. 500 000 zł, powinieneś zarabiać ok. 5 000, pod warunkiem że tworzysz gospodarstwo z drugą osobą, która ma podobne zarobki. Jeśli jesteś singlem, Twój dochód musi być nieco wyższy i wynosić ok. 8 500 zł. 
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
  1. https://www.czerwona-skarbonka.pl/ile-trzeba-zarabiac-zeby-dostac-kredyt-gotowkowy/
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()