Jak sprawdzić BIK za darmo? Poradnik

Jak sprawdzić BIK za darmo? Poradnik

Ubiegając się o pożyczkę lub chwilówkę, warto pamiętać, że instytucje często weryfikują pożyczkobiorców w rejestrach, sprawdzając ich historię finansową oraz kredytową. Pożyczkobiorcy sprawdzani są w KRD oraz w BIK. Rejestr ten nie musi jednak pozostawać dla nas tajemnicą — możemy sami, przy pomocy domowego komputera, sprawdzić naszą historię kredytową. To bardzo proste! Poznajmy ten proces krok po kroku.

W roku 2017 odnotowano aż 6 832 udaremnione wyłudzenia kredytów na sfałszowane dane. Nie ulega zatem wątpliwości to, że warto na bieżąco monitorować swoją sytuację finansową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W BIK sprawdzimy także, czy ktoś nie wyłudził kredytu na nasze dane osobowe.

Systematyczne i regularne monitorowanie naszych danych w BIK pozwoli nam upewnić się, czy nie mamy zaległości w spłacie zobowiązań. Sprawdzenie danych w BIK nie zajmuje zbyt wiele czasu, a co 6 miesięcy można sprawdzić swój raport BIK całkowicie za darmo.

Dlaczego warto pobrać raport w BIK?

 • Poznajemy swoją historię kredytową.
 • Oceniamy swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego lub pożyczki.
 • Upewniamy się, czy nie jesteśmy dłużnikiem lub ktoś nie wyłudził na nas pożyczki.
 • Sprawdzimy, jaki rodzaj naszych danych osobowych jest widoczny dla banków i instytucji pożyczkowych.
 • Uzyskamy informację, czy mamy szansę na prolongatę kredytu.

Czego dowiemy się, sprawdzając rejestr BIK?

Pobierając raport BIK, poznamy status naszych dowolnych obowiązujących zobowiązań. Może to być zarówno pożyczka, jak i rachunek za energię lub telefon. W raporcie poznamy m.in.

 • Podsumowanie spłacanych kredytów. Najważniejsze informacje o Twoich zobowiązaniach finansowych — na jeden rzut oka. Czytelne ikony ułatwią Ci szybką ocenę stanu poszczególnych zobowiązań. Kolor zielony oznacza, że wszystko spłacano w terminie, z kolei kolor żółty, że wystąpiły opóźnienia. Kolor czerwony to sygnał, że kredyt nie jest spłacany.
 • Postęp w spłacie kredytu. W tym momencie szybko upewniamy się, ile kredytu już udało nam się spłacić, a ile jeszcze pozostało do spłaty.
 • Dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Upewnisz się, że nie wpisano Cię do rejestru dłużników. Potwierdzisz, że nie zalegasz z płatnościami za rachunki i faktury.
 • Ocena punktowa (tzw. scoring) pomaga nam rzetelnie spojrzeć na naszą wiarygodność kredytową z perspektywy banku. Im wyższa ocena punktowa, tym mniejsze ryzyko wiąże się z udzieleniem Ci kolejnego kredytu. Na ocenę punktową wpływ mają m.in. aktywność kredytowa, spłacalność kredytów oraz częstotliwość wnioskowania o kredyt.

Jak sprawdzić za darmo, czy jestem w BIK?

Krok pierwszy — to założenie konta.

Aby sprawdzić swój raport BIK za darmo, należy na stronie głównej kliknąć przycisk „zaloguj się”, a następnie „załóż konto”. Tam wypełniamy formularz i weryfikujemy swoją tożsamość. Weryfikacja danych osobowych może zająć nawet 2-3 dni, ponieważ konta zatwierdzane są z najwyższą starannością.

W formularzu należy wpisać:

 • Imię, drugie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu.
 • Następnie podajemy rodzaj naszego dokumentu tożsamości (dowód osobisty, polski paszport lub karta pobytu), wprowadzamy jego numer serii, datę ważności, a ten etap wieńczymy wprowadzeniem naszego numeru PESEL.
 • Przedostatnia część formularza to podanie naszych szczegółowych danych adresowych (nazwa ulicy, kod pocztowy, numer domu/lokalu).
 • Na końcu z 3 okienek obowiązkowo musimy tylko zaznaczyć, iż zapoznaliśmy się z regulaminem usługi BIK.
 • Po wypełnieniu formularza, musimy wysłać skan naszego dokumentu tożsamości.
 • Następnie wykonujemy przelew identyfikacyjny w wysokości 1 złotego. Trzeba jednak przy tym dwa istotne warunki 1) dane naszego konta bankowego muszą zgadzać się z danymi, jakie podaliśmy w formularzu rejestracyjnym i 2) rachunek, z którego wykonujemy przelew weryfikacyjny nie może też być rachunkiem firmowym. Kwota przelewu weryfikacyjnego nie podlega zwrotowi, a operatorem tej transakcji jest firma Blue Media.
 • Kolejny krok weryfikacji to odebranie wiadomości e-mail, która jest wysyłana na adres podany w formularzu. W wiadomości zawarty jest link aktywacyjny, w który klikamy.
 • Po kliknięciu w link aktywacyjny pozostaje nam zaczekać na wiadomość SMS, która będzie zawierać kod autoryzacyjny.
 • Kod będziemy musieli wprowadzić w ostatnim etapie rejestracji, po czym pozostaje już tylko ustawienie unikalnego, ustalonego przez nas hasła do logowania.
 • W tym momencie etap rejestracji się kończy, a nasze konto w BIK zostaje utworzone.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Po zalogowaniu się do swojego konta w panelu klikamy ikonkę wiadomości i wysyłamy wiadomość z prośbą o przedstawienie naszych danych które są przetwarzane przez BIK. Niestety nie ma możliwości zamówienia tego raportu za pomocą przycisku, tak jak w przypadku płatnej wersji. Aby wysłać nam raport, BIK ma na to 30 dni, oczywiście zwykle jest wysyłany szybciej. Taki raport może uzyskać każdy konsument raz na 6 miesięcy za darmo.

Jeśli otrzymamy na maila wiadomość o tym, że raport jest już gotowy, po zalogowaniu się na konto klikamy w ikonkę koła zębatego, następnie „pliki do pobrania” i „pobierz PDF”. Z tego dokumentu będzie można dowiedzieć się, jakie instytucje składały zapytania do BIK, żeby sprawdzić nasze dane, jakie mamy aktywne zobowiązania oraz jakie mieliśmy w przeszłości.

Czy można sprawdzić siebie w BIK szybciej?

Czy jest możliwość, żeby sprawdzić informacje o sobie w BIKu w szybszy sposób? Otóż jest, jednak kosztuje on 39 złotych za każdy raport. Nie licząc rejestracji, całkowity czas oczekiwania na płatny raport to nie więcej niż 5 minut. Aby go wykupić, wystarczy przejść na stronę główną bik.pl i kliknąć w przycisk „pobierz raport”.

System informacji kredytowej BIK – podsumowanie

Banki w Polsce pracowały nad wspólnym systemem informacji kredytowej od roku 1991, kiedy to powstał „Bankowy rejestr klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań”. Na podstawie ustawy Prawo Bankowe z 1997 powstało natomiast Biuro Informacji Kredytowej, czyli firma założona przez Związek Banków Polskich i prywatne banki. Wymieniona wyżej ustawa zezwala na wymianę informacji na temat historii kredytowej pomiędzy instytucjami bankowymi. BIK udostępnia więc bankom informacje na temat naszych wydatków, kredytów i historii zobowiązań finansowych aby te mogły zdecydować, czy mogą nam przyznać kredyt. Obecnie jednak to narzędzie służy nie tylko instytucjom bankowym, ale także osobom prywatnym gdyż każdy z nas może samodzielnie pobrać raport na temat swojej historii kredytowej w systemie informacji kredytowej BIK.

Komentarze (25)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • Ł
  Ł
  Łukasz
  29.05.2020, 15:15

  Jak sprawdzić czy mam czyste konto w bik?

  • K
   K
   Kasia
   28.07.2021, 10:09

   Dzień dobry jak zalogować sie za darmo na bik?

 • K
  K
  KAROL
  24.08.2019, 11:21

  Chciałbym się dowiedzieć jakie mam zadłużenie w bik

 • k
  k
  kasia
  22.06.2019, 12:38

  jak mam założyć i zablokować zgubiony dowód, jeśli nie mam go fizycznie, w związku z tym nie znam daty założenia i ważności…

 • A
  A
  Andrzej
  21.09.2021, 23:55

  Ile mam do spłaty w bik i za co

 • A
  A
  Anna
  13.10.2020, 12:12

  Chcę otrzymywać informacje na temat swojego zadłużenia

 • A
  A
  Aleknder Mościcki
  18.09.2020, 13:34

  Od podstawy wciśnięty kit! trzeba płacić za informacje!! Nie dajcie się oszukać i nie dajcie się ściągnąć w machine wyłudzenia pieniędzy oraz waszych danych osobowych które gromadzą!!
  Firmy obiecujące wam przedstawienie waszej historii kredytowej. Jest to nie zgodne z prawem polskim, ludzie uważajcie na nich, nie płacicie za te informacje nikomu, są to naciągacze!!
  Takie informacje są dla was dostępne w każdej placówce bankowej za (((( D. A. R. M. O !!))))

  • P
   P
   Patryk
   01.10.2020, 09:39

   Śmieszne to co piszesz, bank to Ci powie czy dostaniesz kredyt czy nie, a raport tylko z oficjalnej strony BIK pobierzesz tak jak w artykule.

 • M
  M
  Mela
  25.08.2020, 16:03

  Odpowiedź na mój wniosek wysłany po zalogowaniu przez portal BIK:
  Szanowna Pani,
  uprzejmie informuję, iż szczegółowe informacje dotyczące zakresu przetwarzanych danych, ma Pani możliwość uzyskać w postaci kopii danych udostępnianej przez BIK. W odpowiedzi na zgłoszenie załączamy wniosek o udostępnienie kopii danych.
  Ponadto informujemy, że realizacja zgłoszenia dotyczącego Pani praw związanych z przetwarzaniem przez BIK danych osobowych może nastąpić na podstawie wniosku:
  – nadesłanego pocztą;
  – nadesłanego za pomocą formularza kontaktu z zalogowanego konta w Portalu BIK;
  -wysłanego w wiadomości e-mail, uwierzytelnionej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
  WNIOSEK O KOPIĘ DANYCH 1. DANE WNIOSKUJĄCEGO Imię Nazwisko PESEL / Data urodzenia (*) Typ dokumentu tożsamości Seria i numer dokumentu tożsamości NIP (**) REGON (**) JESTEM / BYŁEM PRACOWNIKIEM BIK (*) (*) data urodzenia podawana przez osoby bez nadanego PESEL (**) dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą (*) należy wypełnić w przypadku, gdy wnioskujący był / jest zatrudniony w BIK. 2. DANE KONTAKTOWE Adres e-mail (*) Numer telefonu komórkowego Kod i nazwa miejscowości Nazwa ulicy Adres zamieszkania (do korespondencji) Numer domu Numer lokalu (*) adres podawany w celu obsługi zgłoszeń (uszczegółowienia) 3. SPOSÓB DOSTARCZENIA KOPII DANYCH PORTAL BIK na adres korespondencyjny Miejscowość, data Czytelny podpis klienta

 • O
  O
  O R K
  05.08.2020, 15:10

  Chciałbym się dowiedzieć, jakie mam zadłużenie w BIK-u

 • B
  B
  Boguslawa
  05.05.2020, 14:03

  Czy jestem wycofana z bik?

 • M
  M
  Mateusz
  20.01.2020, 10:57

  Po wysłaniu wiadomości jak w artykule otrzymałem odpowiedź:

  „Szanowny Panie

  Poniżej przekazujemy treść odpowiedzi na zgłoszenie przekazane z formularza kontaktu:

  w celu sprawdzenia aktualnej historii kredytowej polecam Raport BIK, który zawiera szczegółową historię zobowiązań kredytowych (z Bazy Biura Informacji Kredytowej) oraz finansowych (z Bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor), wskaźnik sytuacji płatniczej oraz ocenę punktową. Można go zamówić jednorazowo już za 39 zł lub w Pakiecie BIK w cenie promocyjnej 99 zł rocznie, za 12 raportów.
  W celu analizy raportu zachęcam do kontaktu telefonicznego z naszym Centrum Obsługi Klientów pod numerem telefonu 22 310 4444 lub 22 348 4444. Nasi konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00.

  Pozdrawiam
  Sylwia Stempińska
  Centrum Obsługi Klientów
  Biuro Informacji Kredytowej
  http://www.bik.pl

  więc coś wam się nie zgadza że za darmo

  • P
   P
   Paulina
   20.01.2020, 12:09

   Raz na 6 miesięcy każdy konsument ma prawo bezpłatnie wnioskować do BIK o dostęp do informacji w nim zawartych. Otrzyma go Pan pod nazwą „kopia danych”. Czasem jednak czeka się na jego udostępnienie dość długo. Taki wniosek może Pan złożyć osobiście w Centrum Obsługi Klienta BIK lub drogą elektroniczną.

  • P
   P
   Piotr
   02.02.2020, 15:00

   Nie da się tak sprawdzić. Wysyłają wiadomość, taką jak napisał Mateusz.

  • J
   J
   Justa
   25.07.2020, 19:47

   Da się tak sprawdzić, najpierw dostałam wiadomość o raportach płatnych ale wysłałam drugą prośbę podkreślając że zależy mi na bezpłatnej opcji i dostałam komunikat że w ciągu miesiąca będzie na moim koncie

  • Q
   Q
   Qba
   15.05.2020, 06:26

   A to nie jest tak, że oni tylko „polecają” i to w taki sposób, żeby zmanipulować? Bo nigdzie nie jest napisane w tej wiadomości, o odrzuceniu wniosku o raport. Moze to jest tak, że wniosek wpływa, oni go procedują bo muszą, nie informując Cię o tym i wysyłają za to takie „polecenie”. Ono ma (zapewne świadomie) taką konstrukcję jakby nie przyjęli wniosku, ale zwróć uwage na to, że to w żaden sposób nie pada. No i teraz prosta sprawa. Nie analizując treści wiadomości, część osôb myśli że to się nie udało i płaci. Dostaje raport a potem, po 20 dniach drugi, ten bezpłatny. To wszystko moje spekulacje, ale wydają się logiczne.

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x