Jak sprawdzić BIK za darmo? Poradnik

jak sprawdzic siebie w bikUbiegając się o pożyczkę lub chwilówkę, warto pamiętać, że instytucje często weryfikują pożyczkobiorców w rejestrach, sprawdzając ich historię finansową oraz kredytową. Pożyczkobiorcy sprawdzani są w KRD oraz w BIK. Rejestr ten nie musi jednak pozostawać dla nas tajemnicą — możemy sami, przy pomocy domowego komputera, sprawdzić naszą historię kredytową. To bardzo proste! Poznajmy ten proces krok po kroku.

W roku 2017 odnotowano aż 6 832 udaremnione wyłudzenia kredytów na sfałszowane dane. Nie ulega zatem wątpliwości to, że warto na bieżąco monitorować swoją sytuację finansową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W BIK sprawdzimy także, czy ktoś nie wyłudził kredytu na nasze dane osobowe.

Systematyczne i regularne monitorowanie naszych danych w BIK pozwoli nam upewnić się, czy nie mamy zaległości w spłacie zobowiązań. Sprawdzenie danych w BIK nie zajmuje zbyt wiele czasu, a co 6 miesięcy można sprawdzić swój raport BIK całkowicie za darmo.

Dlaczego warto pobrać raport w BIK?

 • Poznajemy swoją historię kredytową.
 • Oceniamy swoje szanse na uzyskanie kredytu lub pożyczki.
 • Upewniamy się, czy nie jesteśmy dłużnikiem lub ktoś nie wyłudził na nas pożyczki.
 • Sprawdzimy, jaki rodzaj naszych danych osobowych jest widoczny dla banków i instytucji pożyczkowych.

Czego dowiemy się sprawdzając rejestr BIK?

Pobierając raport BIK, poznamy status naszych dowolnych obowiązujących zobowiązań. Może to być zarówno pożyczka, jak i rachunek za energię lub telefon. W raporcie poznamy m.in.

 • Podsumowanie spłacanych kredytów. Najważniejsze informacje o twoich zobowiązaniach finansowych — na jeden rzut oka. Czytelne ikony ułatwią ci szybką ocenę stanu poszczególnych zobowiązań. Kolor zielony oznacza, że wszystko spłacane w terminie, z kolei kolor żółty, że wystąpiły opóźnienia. Kolor czerwony to sygnał, że kredyt nie jest spłacany.
 • Postęp w spłacie kredytu. W tym momencie szybko upewniamy się, ile kredytu już udało nam się spłacić, a ile jeszcze pozostało do spłaty.
 • Dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Upewnisz się, że nie wpisano Cię do do rejestru dłużników. Potwierdzisz, że nie zalegasz z płatnościami za rachunki i faktury.
 • Ocena punktowa (tzw. scoring) pomaga nam rzetelnie spojrzeć na naszą wiarygodność kredytową z perspektywy banku. Im wyższa ocena punktowa, tym mniejsze ryzyko wiąże się z udzieleniem Ci kolejnego kredytu. Na ocenę punktową wpływ mają m.in. aktywność kredytowa, spłacalność kredytów oraz częstotliwość wnioskowania o kredyt.

Jak sprawdzić za darmo czy jestem w BIK?

Krok pierwszy — to założenie konta.

Aby sprawdzić swój raport BIK za darmo, należy na stronie głównej kliknąć przycisk „zaloguj się” a następnie „załóż konto”. Tam wypełniamy formularz i weryfikujemy swoją tożsamość. Weryfikacja danych osobowych może zająć nawet 2-3 dni, ponieważ konta zatwierdzane są z najwyższą starannością.

logowanie do BIKSprawdzanie BIK darmowy raport BIK

W formularzu należy wpisać:

 • Imię, drugie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu.
 • Następnie podajemy rodzaj naszego dokumentu tożsamości (dowód osobisty, polski paszport lub karta pobytu), wprowadzamy jego numer serii, datę ważności, a ten etap wieńczymy wprowadzeniem naszego numeru PESEL.
 • Przedostatnia część formularza to podanie naszych szczegółowych danych adresowych (nazwa ulicy, kod pocztowy, numer domu/lokalu).
 • Na końcu z 3 okienek obowiązkowo musimy tylko zaznaczyć, iż zapoznaliśmy się z regulaminem usługi BIK.
 • Po wypełnieniu formularza, musimy wysłać skan naszego dokumentu tożsamości.
 • Następnie wykonujemy przelew identyfikacyjny w wysokości 1 złotego. Trzeba jednak przy tym dwa istotne warunki 1) dane naszego konta bankowego muszą zgadzać się z danymi, jakie podaliśmy w formularzu rejestracyjnym i 2) rachunek, z którego wykonujemy przelew weryfikacyjny nie może też być rachunkiem firmowym. Kwota przelewu weryfikacyjnego nie podlega zwrotowi, a operatorem tej transakcji jest firma Blue Media.
 • Kolejny krok weryfikacji to odebranie wiadomości e-mail, która jest wysyłana na adres podany w formularzu. W wiadomości zawarty jest link aktywacyjny, w który klikamy.
 • Po kliknięciu w link aktywacyjny pozostaje nam zaczekać na wiadomość SMS, która będzie zawierać kod autoryzacyjny.
 • Kod będziemy musieli wprowadzić w ostatnim etapie rejestracji, po czym pozostaje już tylko ustawienie unikalnego, ustalonego przez nas hasła do logowania.
 • W tym momencie etap rejestracji się kończy, a nasze konto w BIK zostaje utworzone.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Po zalogowaniu się do swojego konta w panelu klikamy ikonkę wiadomości i wysyłamy wiadomość z prośbą o przedstawienie naszych danych które są przetwarzane przez BIK. Niestety nie ma możliwości zamówienia tego raportu za pomocą przycisku, tak jak w przypadku płatnej wersji. Aby wysłać nam raport, BIK ma na to 30 dni, oczywiście zwykle jest wysyłany szybciej. Taki raport może uzyskać każdy konsument raz na 6 miesięcy za darmo.

Jeśli otrzymamy na maila wiadomość że raport jest już gotowy, po zalogowaniu się na konto klikamy w ikonkę koła zębatego, następnie „pliki do pobrania” i „pobierz PDF”. Z tego dokumentu będzie można dowiedzieć się jakie instytucje składały zapytania do BIK żeby sprawdzić nasze dane, jakie mamy aktywne zobowiązania oraz jakie mieliśmy w przeszłości.

BIK sprawdzanie bazkontakt z BIK dane z BIK

Czy można sprawdzić siebie w BIK szybciej?

Czy jest możliwość żeby sprawdzić informacje o sobie w BIKu w szybszy sposób? Otóż jest, jednak kosztuje on 39 złotych za każdy raport. Nie licząc rejestracji całkowity czas oczekiwania na płatny raport to nie więcej niż 5 minut. Aby go wykupić wystarczy przejść na stronę główną bik.pl i kliknąć „pobierz raport”.

jak sprawdzic siebie w bik - infografika czerwona-skarbonka

Autor wpisu: Michał Frankowski

Dodaj komentarz

10 komentarzy

Sortuj: od najstarszych | od najnowszych

 1. Mateusz 20 stycznia 2020 at 10:57 - Odpowiedz

  Po wysłaniu wiadomości jak w artykule otrzymałem odpowiedź:

  „Szanowny Panie

  Poniżej przekazujemy treść odpowiedzi na zgłoszenie przekazane z formularza kontaktu:

  w celu sprawdzenia aktualnej historii kredytowej polecam Raport BIK, który zawiera szczegółową historię zobowiązań kredytowych (z Bazy Biura Informacji Kredytowej) oraz finansowych (z Bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor), wskaźnik sytuacji płatniczej oraz ocenę punktową. Można go zamówić jednorazowo już za 39 zł lub w Pakiecie BIK w cenie promocyjnej 99 zł rocznie, za 12 raportów.
  W celu analizy raportu zachęcam do kontaktu telefonicznego z naszym Centrum Obsługi Klientów pod numerem telefonu 22 310 4444 lub 22 348 4444. Nasi konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00.

  Pozdrawiam
  Sylwia Stempińska
  Centrum Obsługi Klientów
  Biuro Informacji Kredytowej
  http://www.bik.pl

  więc coś wam się nie zgadza że za darmo

  • Paulina 20 stycznia 2020 at 12:09 - Odpowiedz

   Raz na 6 miesięcy każdy konsument ma prawo bezpłatnie wnioskować do BIK o dostęp do informacji w nim zawartych. Otrzyma go Pan pod nazwą „kopia danych”. Czasem jednak czeka się na jego udostępnienie dość długo. Taki wniosek może Pan złożyć osobiście w Centrum Obsługi Klienta BIK lub drogą elektroniczną.

 2. Zbigniew 4 grudnia 2019 at 14:48 - Odpowiedz

  Dlaczego ja mam płacić za coś co nie zrobiłem i jest moje a to są dane osobiste. I nie mam prawa sprawdzić.

 3. Agnieszka 18 października 2019 at 14:27 - Odpowiedz

  Chciałabym sie dowiedziec jakie mam zadłużenie w Bik

 4. KAROL 24 sierpnia 2019 at 11:21 - Odpowiedz

  Chciałbym się dowiedzieć jakie mam zadłużenie w bik

 5. kasia 22 czerwca 2019 at 12:38 - Odpowiedz

  jak mam założyć i zablokować zgubiony dowód, jeśli nie mam go fizycznie, w związku z tym nie znam daty założenia i ważności…

 6. Adam 31 maja 2019 at 11:41 - Odpowiedz

  Witam,
  W treści wiadomości najlepiej wpisać:
  „na podstawie dyrektywy 95/46/WE z dnia 25.05 2018 r.”RODO” proszę o przesłanie kopii danych na mój temat”

 7. KRIS 26 lutego 2019 at 17:17 - Odpowiedz

  Co za bzdury. Za KRD trzeba płacić miesięcznie haracz 162 zł. + 500 zł za aktywację. Za pełny BIK 39 zł.

  • hhhhhh 23 sierpnia 2019 at 15:00 - Odpowiedz

   W KRD można sprawdzić raport co 6 miesięcy za darmo

  • Stanisław 26 lutego 2019 at 18:11 - Odpowiedz

   Szanowny Panie, nikt o cenie sprawdzania KRD nie pisze w tym artykule więc nie wiem do czego się odnosi Pana komentarz.
   Jeśli chodzi o BIK to, to że pełen pakiet kosztuje 39 złotych, jest wyszczególnione w ostatnim akapicie artykułu. Jak sprawdzić siebie za darmo może się dowiedzieć czytając cały tekst.