Jak sprawdzić BIK za darmo? Poradnik

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to niemal magiczne zaklęcie, które pojawia się w myślach osób, starających się o kredyt lub pożyczkę. W naszym tekście odkrywamy wszystkie tajemnice na temat tego rejestru. Zobaczmy, jak pobrać raport BIK i czy możemy to zrobić za darmo.

„Na pracownika banku”, „na firmę energetyczną”, „na kuriera” – to zaledwie kilka przykładów, na które złodzieje danych próbują wyłudzić dane przeciętnego Kowalskiego. O skali problemu świadczy również fakt, że co 3. Polak doświadczył próby wyłudzenia, a ponad połowa z nas (54 proc.) obawia się, że może paść ofiarą oszustów.

Tylko w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2022 r. cyberprzestępcy próbowali ukraść na naszą tożsamość ponad 51,8 mln zł. To prawie 570 tys. zł dziennie1. Warto przy tym zaznaczyć, że są to wykryte próby wyłudzeń – a niestety, nie wszystkie z nich udaje się powstrzymać. W ich demaskowaniu skuteczne są narzędzia – w tym alerty BIK. Jednak dziś nie o samych alertach, a o tym, co ma nam do zaoferowania Biuro Informacji Kredytowej. A możliwości jest całkiem sporo.

Jako klienci banków i firm pożyczkowych oprócz BIK, możemy być też sprawdzani w innych bazach, jak KRD czy w biurach informacji gospodarczej.

Co to jest BIK?

To inaczej Biuro Informacji Kredytowej, które zbiera i udostępnia informacje o naszej historii kredytowej. Do tej bazy trafiają zarówno klienci banków, SKOK-ów, jak i firm pożyczkowych z całego rynku kredytowego.

W Biurze Informacji Kredytowej odnajdziemy dane klientów indywidualnych, przedsiębiorców oraz rolników. Dobrą wiadomością jest to, że prócz notek o zadłużeniu, dostępne są też informacje pozytywne o terminowym wywiązywaniu się ze zobowiązań finansowych.


Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 r. przez Związek Banków Polskich.


Kilka słów o bazie BIK

✓ BIK jako instytucja powołana na podstawie art. 105 Prawa bankowego, posiada ustawowe prawo do przetwarzania danych stanowiących tajemnicę bankową. Jej głównym celem jest wspomaganie instytucji finansowych w ocenie zdolności kredytowej ich klientów.

✓ Prawo bankowe określa dokładnie możliwość usunięcia danych z BIK.

✓ BIK nie decyduje o przyznaniu kredytu, bo jest to zawsze samodzielna decyzja każdej z instytucji. Rola portalu BIK ogranicza się do przekazania informacji o naszej historii kredytowej.

✓ W skład grupy BIK wchodzi Biuro Informacji Kredytowej S A. i Biuro Informacji Gospodarczej Infomonitor oraz Digital Fingerprints.

Dlaczego warto sprawdzić raport BIK?

Takie pytanie, stawia sobie zapewne wiele osób. Spójrzmy więc na konkrety, jakie możemy uzyskać w zamian za założenie konta na tym portalu:

 • podsumowanie Twojej historii kredytowej,
 • sprawdzenie szans na uzyskanie kredytu hipotecznego lub pożyczki,
 • weryfikacja informacji finansowych (np. czy nie jesteś dłużnikiem lub ktoś nie wyłudził na Twoje dane zobowiązań finansowych, lub czy masz szansę na prolongatę kredytu),
 • zajrzenie do danych, które widzą o Tobie instytucje finansowe.

Co zawiera raport BIK?

Pobierając raport BIK, poznamy status naszych dowolnych zobowiązań. Mogą one dotyczyć:

 • pożyczki pozabankowej,
 • kredytu na zakupy ratalne,
 • kredytów na zakup usług i papierów wartościowych,
 • karty kredytowej,
 • karty debetowej i limitu debetowego w ROR,
 • kredytu studenckiego,
 • kredytów niecelowych,
 • kredytów pracowniczych i mieszkaniowych
 • oraz kredytów, które poręczamy czy rachunków za media.

Jak wygląda raport BIK?

Korzystając z raportu Biura Informacji Kredytowej, otrzymujemy zestaw wiadomości nt. swoich zobowiązań – choć jego pełna wersja dostępna jest już w raportach płatnych.

 • Pojedynczy raport BIK kosztuje 39 zł.
 • Pakiet 6 sztuk raportu (wraz z dodatkowymi usługami: jak alerty BIK, wskaźnik BIK czy zastrzeżenia kredytowe) ważny jest przez 12 miesięcy i wynosi 99 zł.

W obu jednak przypadkach otrzymujemy dodatkowo usługę zastrzeganie dokumentów.

Raport BIK obejmuje dane z Biura Informacji Kredytowej oraz bazy BIG Infomonitor, dzięki czemu możemy prześledzić historię spłat naszych poszczególnych pożyczek i kredytów.

O czym nam mówią konkretne usługi, które są dostępne na naszym koncie użytkownika?

Wskaźnik BIK

Ta sekcja prezentuje, czy mamy aktualnie problemy ze spłacaniem zaciągniętych zaległości.

Ocena punktowa

Tzw. scoring BIK pomaga nam rzetelnie spojrzeć na naszą wiarygodność kredytową z perspektywy banku. Im wyższa ocena punktowa, tym mniejsze ryzyko wiąże się z udzieleniem nam kolejnego kredytu. Na ocenę punktową wpływ mają m.in. nasza aktywność kredytowa, spłacalność kredytów oraz częstotliwość wnioskowania o kredyt.

Podsumowanie spłacanych kredytów

Z raportu BIK wyczytamy również, jak wygląda nasza weryfikacja historii kredytowej, czyli najważniejsze informacje o zobowiązaniach finansowych. Czytelne ikony pozwalają nam na szybką ocenę stanu poszczególnych zobowiązań.

 • Kolor zielony oznacza, że wszystko spłacamy w terminie.
 • Żółty, że wystąpiły opóźnienia.
 • Czerwony to sygnał, że posiadamy zaległości.

Postęp w spłacie kredytu

W serwisie BIK dodatkowo mamy możliwość sprawdzić, ile kredytu już udało nam się spłacić, a ile jeszcze pozostało do spłaty.

Oprócz tego w bazach BIK znajdziemy dane z baz BIG InfoMonitor. Dzięki temu zyskujemy pewność, czy aby przypadkiem nie jesteśmy dopisani do rejestrów dłużników.

Jak sprawdzić za darmo, czy jestem w BIK?

Krok pierwszy — to założenie konta.

Aby sprawdzić swój raport BIK za darmo, na stronie głównej klikamy w przycisk Załóż konto. Przy tym punkcie uczulamy, że sama weryfikacja naszej prośby o założenie konta może potrwać od 1 do 2 dni roboczych.

BIK - jak założyć?
Wchodząc na stronę bik.pl w prawym górnym rogu, klikamy w kafelek „załóż konto”

bik - założenie konta
Zakładając konto pojawią się nam różne opcje do wyboru

formularz bik
Formularz założenia konta w BIK oprócz podania podstawowych danych, wymaga informacji z dowodu tożsamości, danych adresowych oraz zaakceptowania zgód, m.in. na przetwarzanie danych osobowych przez BIG Infomonitor

W formularzu wpisujemy kolejno:

 • Imię, drugie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu.
 • Następnie podajemy rodzaj naszego dokumentu tożsamości (dowód osobisty, polski paszport lub karta pobytu), wprowadzamy jego numer serii, datę ważności, a ten etap wieńczymy wprowadzeniem naszego numeru PESEL.
 • W przedostatniej części formularza podajemy adres korespondencyjny (nazwa ulicy, kod pocztowy, numer domu/lokalu).
 • Na końcu strony formularza obowiązkowo zaznaczamy, że zapoznaliśmy się z regulaminem usługi BIK.
 • Po wypełnieniu formularza wysyłamy skan naszego dokumentu tożsamości.
 • Następnie wykonujemy przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł.Istotne są tutaj dwa warunki:
  • dane naszego konta bankowego muszą zgadzać się z danymi, jakie podaliśmy w formularzu rejestracyjnym oraz
  • konto bankowe, z którego wykonujemy przelew weryfikacyjny, nie może być rachunkiem firmowym. Kwota przelewu weryfikacyjnego nie podlega zwrotowi, a operatorem tej transakcji jest firma Blue Media.
 • W kolejnym kroku odbieramy wiadomość e-mail, w której zawarty jest link aktywacyjny do konta użytkownika.
 • Po kliknięciu w link aktywacyjny pozostaje nam zaczekać na wiadomość SMS, która będzie zawierać kod autoryzacyjny.
 • Kod będziemy musieli wprowadzić w ostatnim etapie rejestracji, po czym pozostaje już tylko ustawienie unikalnego hasła do logowania.
 • Nasze konto w BIK zostaje utworzone :)

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Jeszcze przed wprowadzeniem przepisów o RODO, każdy z nas raz na 6 miesięcy miał prawo pobrać darmowy raport BIK i zajrzeć w swoją historię kredytową.

Obecnie taka możliwość pobierania informacji ustawowej jest prawnie zakazana. Dlatego, jeśli chcemy skorzystać z bezpłatnego raportu BIK, to odnajdziemy go pod nazwą kopia danych.


Udostępnienie kopii danych możliwe jest za darmo raz na 6 miesięcy. Złą informacją jest natomiast to, że BIK nie wskazał terminu, w jakim zobowiązuje się do przesłania takiego raportu.


Kopię danych możemy pozyskać na 3 sposoby:

 • osobiście składając wniosek do Centrum Obsługi Klienta BIK,
 • przesyłając wniosek pocztą,
 • przesyłając wniosek e-mailem z opatrzonym podpisem kwalifikowanym albo
 • wysyłając wniosek z konta użytkownika na portalu BIK.

Alerty BIK

To bardzo cenna usługa, za sprawą której możemy chronić swoje dane osobowe, gdy przydarzy nam się kradzież lub utrata dokumentów tożsamości. BIK alert informuje nas o każdej próbie zaciągnięcia kredytu/pożyczki na nasze dane oraz momencie, gdy jesteśmy sprawdzani w BIG Infomonitor. Może to być też dla nas sygnał, że ktoś na nasze nazwisko stara się pozyskać zobowiązanie albo zawrzeć umowę u operatora telefonicznego, telewizyjnego czy innego usługodawcy.

Koszt aktywacji alertów BIK wynosi zaledwie 24 zł na cały rok.

Jak wyczyścić BIK?

Uczulamy także na wszelkiego rodzaju ogłoszenia mówiące o czyszczeniu BIK. Szczególnie podatne mogą być na to osoby zadłużone oraz bankruci, którzy zastanawiają się nad tym, jak wyczyścić BIK po upadłości konsumenckiej.

Otóż, nie ma takiego sposobu. Przepisy precyzyjnie wskazują, jakie informacje i jak długo mogą być przechowywane w tym rejestrze. Dokładnie jest to okres 5 lat, w trakcie których dane nt. długów mogą być widoczne dla innych.

Oczywiście są wyjątki od reguły.

 1. Minęło 5 lat od spłaty zobowiązania, z którym miałeś problem i chcesz mieć pewność, że nie będzie ono uwzględniane w ocenie punktowej.
 2. Informacje wpisane w BIK są nieprawdziwe lub nieaktualne i niewiele mówią na temat Twojej historii kredytowej.
 3. Odwołałeś zgodę na przetwarzanie danych o kredycie, który już uregulowałeś.

Więcej o usuwaniu wpisów w BIK piszemy w oddzielnym wpisie —> Jak wyczyścić BIK?

Oferta rodzinna BIK

Nowością w ofercie BIK jest tzw. Pakiet BIK Bezpieczna Rodzina, który zapewnia kompleksową ochronę nie tylko dla siebie, ale i czwórki bliskich. Odnajdziemy tutaj, m.in.:

 • alerty BIK dla Ciebie i 4 bliskich osób (w tym dzieci) na 12 miesięcy,
 • raport BIK (1, ale z pełnym opisem każdego z członków rodziny),
 • ocenę punktową BIK (dla każdego),
 • wskaźnik BIK (dla każdego), który będzie pokazywał, czy dana osoba nie ma aktualnie problemów ze spłatą należności.

Pakiet rodzinny BIK kosztuje 99 zł i aktywny jest przez 12 miesięcy. Po tym okresie nie jest on automatycznie przedłużany. Sami decydujemy, czy nadal chcemy korzystać z takiej ochrony.

Zastrzeganie dokumentów

Każdy klient serwisu BIK ma pełne prawo z darmowego zastrzegania dokumentów. Możemy dokonać tego z dowolnego miejsca na świecie, gdy zorientujemy się, że utraciliśmy dokument. Wystarczy tylko, że zalogujemy się do swojego konta BIK.

Raport BIK Moja Firma

Zamówić raport BIK mogą także przedsiębiorcy, chociażby po to, by spojrzeć na swoje finanse oczami instytucji.

 • Sprawdzimy, czy nie zalegamy z płatnościami.
 • Zajrzymy w naszą zdolność kredytową i szanse na kredyt firmowy.
 • Upewnimy się, że nasze przedsiębiorstwo nie widnieje w bazach dłużników.
 • Ocenimy, czy nikt niepowołany nie wziął na naszą firmę kredytu.

Taki raport możemy przejrzeć zarówno w formie online lub pobrać w PDF-ie, by np. udowodnić swoim kontrahentom, że nasz biznes dobrze prosperuje i jesteśmy w pełni wiarygodnym partnerem biznesowym.

Raport BIK o Kontrahencie

Dlaczego jeszcze warto sprawdzać w BIK informacje? Może dlatego, że pokazuje nie tylko naszą zdolność kredytową, ale i naszych kontrahentów. Tym samym mamy możliwość zrezygnować z relacji biznesowych, które mogą przysporzyć nam sporo problemów.

Jak zdobyć raport BIK o kontrahencie? Wystarczy, że wpiszemy NIP firmy, którą chcemy sprawdzić – a poznamy o niej wszystkie niezbędne dla dalszej współpracy szczegóły.

Sprawdzenie osoby zmarłej w BIK – czy jest możliwe?

Tak, jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy spadkobiercą. W tym celu musimy okazać BIK niezbędną dokumentację. Mamy tutaj na myśli akt zgonu spadkodawcy i postanowienie sądu, które potwierdza nabycie spadku.

BIK logowanie

Z usług BIK możemy, a nawet musimy (!) korzystać wielokrotnie.

Jak zalogować się do portalu BIK?

 1. Podaj swój adres e-mail oraz wpisz hasło.
  • Pamiętaj przy tym, że Twoim loginem jest e-mail podany w trakcie rejestracji (lub zmieniony po edycji danych).
 2. Wpisz 3 wskazane cyfry numeru PESEL. System w celu weryfikacji tożsamości może poprosić Cię o wpisanie 3 losowo wybranych cyfr z Twojego numeru PESEL.
 3. Gotowe! Zalogowałeś się do swojego konta BIK.
bik - logowanie
bik.pl

Po jakim czasie kredyt pojawia się w BIK?

Teoretycznie informacje o zaciągnięciu kredytu czy innego zobowiązania powinny pojawić się w BIK najpóźniej po 14 dniach. W praktyce odbywa się to znacznie sprawniej i takie zapisy aktualizowane są przez banki i SKOK-i nawet 2 razy w tygodniu.

Jak sprawdzić czy jestem w BIK - infografika

Czy warto pobrać raport BIK?

Nawet trzeba! W rejestrach BIK widnieje wiele cennych dla nas informacji, które będą miały kluczowy wpływ na zaciągane przez nas kredyty. I nie chodzi nam tu wyłącznie o kredyty gotówkowe, ale przede wszystkim o kredyt hipoteczny opiewający na setki tysięcy złotych.

Po za tym – co dla nas bezcenne – możemy w miarę szybko zareagować i ustrzec się przed wyłudzeniami, a także zastrzec dokumenty, które zgubimy lub zostaną nam skradzione. Mając zatem dostęp do takich informacji, zyskujemy pewność, że dobra historia w BIK pracuje na naszą korzyść.

Źródło:

1. https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Raport-InfoDOK,-II-kw-%E2%80%93-maleje-liczba-prob-wyludzen-kredytow

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4/5 - (55 votes)
Komentarze (32)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • Ł
  Ł

  Łukasz

  29.05.2020, 15:15

  Wyróżniający się komentarz

  Jak sprawdzić czy mam czyste konto w bik?

  • K
   K

   Kasia

   28.07.2021, 10:09

   Wyróżniający się komentarz

   Dzień dobry jak zalogować sie za darmo na bik?

 • K
  K

  KAROL

  24.08.2019, 11:21

  Wyróżniający się komentarz

  Chciałbym się dowiedzieć jakie mam zadłużenie w bik

  • K
   K

   Kiton

   23.02.2022, 09:43

   Wyróżniający się komentarz

   Chce sprawdzić moje zadłużenie w bik

 • A
  A

  Aleknder Mościcki

  18.09.2020, 13:34

  Wyróżniający się komentarz

  Od podstawy wciśnięty kit! trzeba płacić za informacje!! Nie dajcie się oszukać i nie dajcie się ściągnąć w machine wyłudzenia pieniędzy oraz waszych danych osobowych które gromadzą!!
  Firmy obiecujące wam przedstawienie waszej historii kredytowej. Jest to nie zgodne z prawem polskim, ludzie uważajcie na nich, nie płacicie za te informacje nikomu, są to naciągacze!!
  Takie informacje są dla was dostępne w każdej placówce bankowej za (((( D. A. R. M. O !!))))

  • P
   P

   Patryk

   01.10.2020, 09:39

   Wyróżniający się komentarz

   Śmieszne to co piszesz, bank to Ci powie czy dostaniesz kredyt czy nie, a raport tylko z oficjalnej strony BIK pobierzesz tak jak w artykule.

 • J
  J

  Jacek

  03.03.2023, 02:03

  Wyróżniający się komentarz

  Po rozstaniu z kobietą miałem ponad 6 koła długów….raty bocian vivus i jeszcze parę innych…zdolna bestia😘bo ja poza domem a ona brała hajs…po rozstaniu jeszcze 3lata płaciłem…A jak chciałem bik sprawdzić to z automatu przelew….nawet nic na raty mi nie dają….

 • H
  H

  Henryka

  05.10.2022, 10:01

  Wyróżniający się komentarz

  Chce sprawdzić moje zadłużenie w biku

 • k
  k

  kcin

  09.08.2022, 07:44

  Wyróżniający się komentarz

  dajcie jakiegoś linka bezpośrednio gdzie to można wypełnić.Dzięki

 • Z
  Z

  Zdzisław Buczyński

  15.05.2022, 12:32

  Wyróżniający się komentarz

  Kto mnie wpisał do biku

 • A
  A

  Agata

  13.04.2022, 16:05

  Wyróżniający się komentarz

  Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

 • P
  P

  Patryk

  03.03.2022, 09:50

  Wyróżniający się komentarz

  Chce sprawdzić jakie mam zadluzenie

 • A
  A

  Andrzej

  21.09.2021, 23:55

  Wyróżniający się komentarz

  Ile mam do spłaty w bik i za co

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie