Jak sprawdzić BIK za darmo? Poradnik

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to niemal magiczne zaklęcie, które pojawia się w myślach osób, starających się o kredyt lub pożyczkę. W moim tekście odkryję wszystkie tajemnice na temat tego rejestru. Zobaczysz, jak pobrać raport BIK i czy możesz to zrobić za darmo.

jak sprawdzić bik za darmo

Kluczowe informacje

 • Raport BIK to Twoja pełna historia zobowiązań finansowych: kredytowych (zaciąganych z bazy BIK) oraz finansowych (zaciąganych z BIG InfoMonitor);
 • W raporcie BIK odnajdziesz także scoring, czyli ocenę punktową BIK, informacje o wakacjach kredytowych, jak i wskaźnik Twojej sytuacji płatniczej. Dzięki czemu sprawdzisz, czy nie masz żadnych zaległości w płatnościach;
 • Bezpłatną wersję takiego raportu możesz pobrać bezpośrednio ze strony internetowej bik.pl, ukrytą pod nazwą kopia danych;
 • Aby ją pobrać, wcześniej musisz zarejestrować się na portalu, zakładając konto BIK i składając stosowną dyspozycję: elektronicznie poprzez stronę BIKU, pisemnie (wysyłając wniosek na adres korespondencyjny BIK) lub osobiście (w centrum obsługi klienta BIK w Warszawie).

Na pracownika banku, na firmę energetyczną, na kuriera, to zaledwie kilka znanych przykładów oszustw, na które złodzieje próbują wyłudzić dane przeciętnego Polaka. O skali problemu świadczy również fakt, że co 3. z nas doświadczył próby wyłudzenia, a ponad połowa (54 proc.) obawia się, że może paść ofiarą wyłudzeń.

Od 2008 r. zgodnie z zapewnieniami infoDOK, czyli od chwili, kiedy rozpoczęto dokładne badania w zakresie wyłudzeń kredytów, udaremniono ponad 112 tys. takich prób na łączną kwotę 5,6 mld zł. Poza tą częścią statystyczną zaznaczę tylko, że są to jedynie wykryte próby wyłudzeń. A niestety, nie wszystkie z nich udaje się powstrzymać. W ich demaskowaniu skuteczne są narzędzia, jak np. alerty BIK.

Jednak dziś nie o samych alertach, a o tym, co ma nam do zaoferowania Biuro Informacji Kredytowej. A możliwości jest całkiem sporo.

Jako klienci banków i firm pożyczkowych oprócz BIK, możemy być też sprawdzani w innych bazach, jak KRD czy w biurach informacji gospodarczej.

Co to jest BIK?

To inaczej Biuro Informacji Kredytowej, które zbiera i udostępnia informacje o naszej historii kredytowej. Do tej bazy trafiają zarówno klienci banków, SKOK-ów, jak i firm pożyczkowych z całego rynku kredytowego.

W Biurze Informacji Kredytowej odnajdziemy dane klientów indywidualnych, przedsiębiorców oraz rolników. Dobrą wiadomością jest to, że prócz notek o zadłużeniu, dostępne są też informacje pozytywne o terminowym wywiązywaniu się ze zobowiązań finansowych.

Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 r. przez Związek Banków Polskich.

Kilka słów o bazie BIK

✓ BIK jako instytucja powołana na podstawie art. 105 Prawa bankowego, posiada ustawowe prawo do przetwarzania danych stanowiących tajemnicę bankową. Jej głównym celem jest wspomaganie instytucji finansowych w ocenie zdolności kredytowej ich klientów.

✓ Prawo bankowe określa dokładnie możliwość usunięcia danych z BIK.

✓ BIK nie decyduje o przyznaniu kredytu, bo jest to zawsze samodzielna decyzja każdej z instytucji. Rola portalu BIK ogranicza się do przekazania informacji o naszej historii kredytowej.

✓ W skład grupy BIK wchodzi Biuro Informacji Kredytowej S A. i Biuro Informacji Gospodarczej Infomonitor oraz Digital Fingerprints.

Dlaczego warto sprawdzić raport BIK?

Takie pytanie, stawia sobie zapewne wiele osób. Spójrzmy więc na konkrety, jakie możemy uzyskać w zamian za założenie konta na tym portalu:

 • podsumowanie Twojej historii kredytowej,
 • sprawdzenie szans na uzyskanie kredytu hipotecznego lub pożyczki,
 • weryfikacja informacji finansowych (np. czy nie jesteś dłużnikiem lub ktoś nie wyłudził na Twoje dane zobowiązań finansowych, lub czy masz szansę na prolongatę kredytu),
 • zajrzenie do danych, które widzą o Tobie instytucje finansowe.
cytat-Małgorzata Bielińska Dyrektor ds. edukacji Biuro Informacji Kredytowej

Jedną z idei przyświecających powołaniu BIK było zbudowanie świadomości znaczenia historii kredytowej każdej osoby, swego rodzaju kultury kredytowej, systemu wymiany informacji, służącej wszystkim: bankom, firmom pożyczkowym oraz ich klientom. Wielu z nas posiada więcej niż jeden kredyt, kupiło coś na raty, oprócz tego karty kredytowe, limity w koncie, a może także poręczenia kredytów, nierzadko w kilku bankach naraz. Ciężko wtedy kontrolować status zobowiązań oraz na bieżąco weryfikować poprawność wszystkich danych. W takiej sytuacji pomocny jest Raport BIK. Wystarczy spojrzeć na pierwszą część Raportu BIK, by na jeden rzut oka ocenić stan posiadanych zobowiązań. Na podstawie czterech wskaźników łatwo zorientujemy się np. czy nie było po naszej stronie opóźnień w spłacaniu rat, ile mamy zobowiązań i jaka kwota pozostała nam do spłaty. Co więcej, sprawdzimy tu nie tylko dane kredytowe, ale też informacje z bazy BIG InfoMonitor, np. niezapłacony abonament telefoniczny czy rachunek za energię. Z pomocą przychodzi także Analizator Kredytowy BIK. Dzięki niemu dowiemy się, czy mamy szanse na kredyt i czy nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Analizator pozwala na wielokrotne wyliczenia i sprawdzanie, na jaki kredyt nas stać i uwzględni te dane z Raportu BIK, które również bierze pod uwagę bank przy ocenie wniosku. Kolejną ważną rzeczą jest bezpieczeństwo naszych danych i finansów. Można aktywować Alerty BIK. Otrzymujemy je w postaci SMS lub e-mail w momencie, gdy w BIK pojawi się zapytanie o naszą historię kredytową z instytucji współpracujących z BIK, co jest standardowym elementem procesu kredytowego i pożyczkowego. Jeśli klient sam nie składał żadnych wniosków o kredyt, nie kupował nic na raty ani nie poręczał kredytu, to pojawienie się Alertu może oznaczać, że ktoś próbuje wziąć kredyt lub pożyczkę na jego dane. Usługi i narzędzia BIK z jakich mogą korzystać konsumenci, są elementem edukacji finansowej. To bardzo ważne, żeby każdy z nas widział jak bezpiecznie i pewnie poruszać się w świecie finansów.

Małgorzata Bielińska Dyrektor ds. edukacji Biuro Informacji Kredytowej

Co zawiera raport BIK?

Pobierając raport BIK, poznamy status naszych dowolnych zobowiązań. Mogą one dotyczyć:

 • pożyczki pozabankowej,
 • kredytu na zakupy ratalne,
 • kredytów na zakup usług i papierów wartościowych,
 • karty kredytowej,
 • karty debetowej i limitu debetowego w ROR,
 • kredytu studenckiego,
 • kredytów niecelowych,
 • kredytów pracowniczych i mieszkaniowych
 • oraz kredytów, które poręczamy czy rachunków za media.

Jak wygląda raport BIK?

Korzystając z raportu Biura Informacji Kredytowej, otrzymujemy zestaw wiadomości nt. swoich zobowiązań. Choć jego pełna wersja dostępna jest już w raportach płatnych.

 • Pojedynczy raport BIK kosztuje 39 zł.
 • Pakiet 6 sztuk raportu (wraz z dodatkowymi usługami: jak alerty BIK, wskaźnik BIK czy zastrzeżenia kredytowe) ważny jest przez 12 miesięcy i wynosi 99 zł.

W obu jednak przypadkach otrzymujemy dodatkowo usługę zastrzeganie dokumentów.

Raport BIK obejmuje dane z Biura Informacji Kredytowej oraz bazy BIG Infomonitor, dzięki czemu możemy prześledzić historię spłat naszych poszczególnych pożyczek i kredytów.

O czym mówią konkretne usługi, które są dostępne na naszym koncie użytkownika?

Wskaźnik BIK

Ta sekcja prezentuje, czy mamy aktualnie problemy ze spłacaniem zaciągniętych zaległości.

Ocena punktowa

Tzw. scoring BIK pomaga rzetelnie spojrzeć na naszą wiarygodność kredytową z perspektywy banku. Im wyższa ocena punktowa, tym mniejsze ryzyko wiąże się z udzieleniem nam kolejnego kredytu. Na ocenę punktową wpływ mają m.in. aktywność kredytowa, spłacalność kredytów oraz częstotliwość wnioskowania o kredyt.

Podsumowanie spłacanych kredytów

Z raportu BIK wyczytamy również, jak wygląda nasza weryfikacja historii kredytowej, czyli najważniejsze informacje o zobowiązaniach finansowych. Czytelne ikony pozwalają nam na szybką ocenę stanu poszczególnych zobowiązań.

 • Kolor zielony oznacza, że wszystko spłacamy w terminie.
 • Żółty, że wystąpiły opóźnienia.
 • Czerwony to sygnał, że posiadamy zaległości.

Postęp w spłacie kredytu

W serwisie BIK dodatkowo mamy możliwość sprawdzić, ile kredytu już udało nam się spłacić, a ile jeszcze pozostało do uregulowania.

Oprócz tego w bazach BIK znajdziemy dane z baz BIG InfoMonitor. Dzięki temu zyskujemy pewność, czy aby przypadkiem nie jesteśmy dopisani do rejestrów dłużników.

Jak sprawdzić za darmo, czy jestem w BIK?

Krok pierwszy — to założenie konta.

Aby sprawdzić swój raport BIK za darmo, na stronie głównej klikasz w przycisk Załóż konto. Przy tym punkcie uczulam, że sama weryfikacja Twojej prośby o założenie konta może potrwać od 1 do 2 dni roboczych.

BIK - jak założyć?
Wchodząc na stronę bik.pl w prawym górnym rogu, wybierz kafelek „załóż konto”

bik - założenie konta
Zakładając konto pojawią się różne opcje do wyboru.

formularz bik
Formularz założenia konta w BIK oprócz podania podstawowych danych, wymaga informacji z dowodu tożsamości, danych adresowych oraz zaakceptowania zgód, m.in. na przetwarzanie danych osobowych przez BIG Infomonitor

W formularzu wpisz kolejno:

 • Imię, drugie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu.
 • Następnie podaj rodzaj dokumentu tożsamości (dowód osobisty, polski paszport lub karta pobytu), wprowadź jego numer serii i datę ważności. Ten etap wymaga także wprowadzenia numeru PESEL.
 • W przedostatniej części formularza wskaż adres korespondencyjny (nazwa ulicy, kod pocztowy, numer domu/lokalu).
 • Na końcu strony formularza obowiązkowo zaznacz, że zapoznałeś się z regulaminem usługi BIK.
 • Po wypełnieniu formularza wyślij skan swojego dokumentu tożsamości.
 • Następnie zrób przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł. Kluczowe są tutaj dwa warunki:
  • dane Twojego konta bankowego muszą zgadzać się z danymi, jakie podałeś w formularzu rejestracyjnym oraz
  • konto bankowe, z którego wykonałeś przelew weryfikacyjny, nie może być kontem firmowym. Kwota przelewu weryfikacyjnego nie podlega zwrotowi, a operatorem tej transakcji jest firma Blue Media.
 • W kolejnym kroku odbierz wiadomość e-mail, w której zawarty jest link aktywacyjny do konta użytkownika.
 • Po kliknięciu w link aktywacyjny pozostaje Ci zaczekać na wiadomość SMS, która będzie zawierać kod autoryzacyjny.
 • Kod ten wprowadź w ostatnim etapie rejestracji, po czym ustaw unikalne hasło do logowania.
 • Twoje konto w BIK jest aktywne i możesz z niego śmiało korzystać :)

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Jeszcze przed wprowadzeniem przepisów o RODO, każdy z nas raz na 6 miesięcy miał prawo pobrać darmowy raport BIK i zajrzeć w swoją historię kredytową.

Obecnie taka możliwość pobierania informacji ustawowej jest prawnie zakazana. Dlatego, jeśli chcemy skorzystać z bezpłatnego raportu BIK, to odnajdziemy go pod nazwą kopia danych.

Udostępnienie kopii danych możliwe jest za darmo raz na 6 miesięcy. Złą informacją jest natomiast to, że BIK nie wskazał terminu, w jakim zobowiązuje się do przesłania takiego raportu.

Kopię danych możemy pozyskać na 3 sposoby:

 • osobiście składając wniosek do Centrum Obsługi Klienta BIK,
 • przesyłając wniosek pocztą,
 • przesyłając wniosek e-mailem z opatrzonym podpisem kwalifikowanym albo
 • wysyłając wniosek z konta użytkownika na portalu BIK.

Alerty BIK

To bardzo cenna usługa, za sprawą której możemy chronić swoje dane osobowe, gdy przydarzy nam się kradzież lub utrata dokumentów tożsamości. BIK alert informuje o każdej próbie zaciągnięcia kredytu/pożyczki na nasze dane. Dodatkowo daje znać, gdy jesteśmy sprawdzani w BIG Infomonitor. Może to być też dla nas sygnał, że doszło do kradzieży tożsamości i ktoś na nasze dane stara się pozyskać zobowiązanie albo zawrzeć umowę u operatora telefonicznego, telewizyjnego czy innego usługodawcy.

Koszt aktywacji alertów BIK to 24 zł na cały rok. Zdecydowanie warto się z tą usługą polubić.

Jak wyczyścić BIK?

Uczulam także na wszelkiego rodzaju ogłoszenia mówiące o czyszczeniu BIK. Szczególnie podatne mogą być na to osoby zadłużone oraz bankruci, którzy zastanawiają się nad tym, jak wyczyścić BIK po upadłości konsumenckiej.

Otóż, nie ma takiego sposobu. Przepisy precyzyjnie wskazują, jakie informacje i jak długo mogą być przechowywane w tym rejestrze. Dokładnie jest to okres 5 lat, w trakcie których dane nt. długów mogą być widoczne dla innych.

Oczywiście są wyjątki od tej reguły.

 1. Minęło 5 lat od spłaty zobowiązania, z którym miałeś problem i chcesz mieć pewność, że nie będzie ono uwzględniane w ocenie punktowej.
 2. Informacje wpisane w BIK są nieprawdziwe lub nieaktualne i niewiele mówią na temat Twojej historii kredytowej.
 3. Odwołałeś zgodę na przetwarzanie danych o kredycie, który już uregulowałeś.

Oferta rodzinna BIK

Nowością w ofercie BIK jest tzw. Pakiet BIK Bezpieczna Rodzina, który zapewnia kompleksową ochronę nie tylko dla siebie, ale i czwórki bliskich. Odnajdziesz tutaj, m.in.:

 • alerty BIK dla Ciebie i 4 bliskich osób (w tym dzieci) na 12 miesięcy,
 • raport BIK (jeden, ale z pełnym opisem każdego z członków rodziny),
 • ocenę punktową BIK (dla każdego),
 • wskaźnik BIK (dla każdego), który będzie pokazywał, czy dana osoba nie ma aktualnie problemów ze spłatą należności.

Pakiet rodzinny BIK kosztuje 99 zł i aktywny jest przez 12 miesięcy. Po tym okresie nie jest on automatycznie przedłużany. Sami decydujesz, czy w kolejnym roku nadal chcesz korzystać z takiej ochrony.

Zastrzeganie dokumentów

Każdy klient serwisu BIK ma pełne prawo do darmowego zastrzegania dokumentów. Możemy dokonać tego z dowolnego miejsca na świecie, gdy zorientujemy się, że utraciliśmy dokument. Wystarczy tylko, że zalogujemy się do swojego konta BIK.

Raport BIK Moja Firma

Zamówić raport BIK mogą także przedsiębiorcy, chociażby po to, by spojrzeć na swoje finanse oczami instytucji.

 • Sprawdzisz, czy nie zalegasz z płatnościami.
 • Zajrzysz w swoją zdolność kredytową i sprawdzisz szanse na kredyt firmowy.
 • Upewnisz się, że Twoje przedsiębiorstwo nie widnieje w bazach dłużników.
 • Ocenisz, czy nikt niepowołany nie wziął na Twoją firmę kredytu.

Taki raport możesz przejrzeć zarówno w formie online lub pobrać w PDF-ie, by np. udowodnić swoim kontrahentom, że biznes dobrze prosperuje i jesteś w pełni wiarygodnym partnerem biznesowym.

Raport BIK o Kontrahencie

Dlaczego jeszcze warto sprawdzać w BIK informacje? Może dlatego, że pokazuje nie tylko naszą zdolność kredytową, ale i naszych kontrahentów. Tym samym masz możliwość zrezygnować z relacji biznesowych, które mogą przysporzyć Ci więcej problemów niż korzyści.

Jak zdobyć taki raport BIK o kontrahencie? Wystarczy, że wpiszesz NIP firmy, którą chcesz sprawdzić, a poznasz o niej wszystkie niezbędne dla dalszej współpracy szczegóły.

Sprawdzenie osoby zmarłej w BIK – czy jest możliwe?

Tak, jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy jesteś spadkobiercą. W tym celu musisz okazać BIK niezbędną dokumentację. Mam tutaj na myśli akt zgonu spadkodawcy i postanowienie sądu, które potwierdza nabycie spadku.

BIK logowanie

Z usług BIK możemy, a nawet musimy (!) korzystać wielokrotnie.

Jak zalogować się do portalu BIK?

 1. Podaj swój adres e-mail oraz wpisz hasło.
  • Pamiętaj przy tym, że Twoim loginem jest e-mail podany w trakcie rejestracji (lub zmieniony po edycji danych).
 2. Wpisz 3 wskazane cyfry numeru PESEL. System w celu weryfikacji tożsamości może poprosić Cię o wpisanie 3 losowo wybranych cyfr z Twojego numeru PESEL.
 3. Gotowe! Zalogowałeś się do swojego konta BIK.
bik - logowanie
bik.pl

Po jakim czasie kredyt pojawia się w BIK?

Teoretycznie informacje o zaciągnięciu kredytu czy innego zobowiązania powinny pojawić się w BIK najpóźniej po 14 dniach. W praktyce odbywa się to znacznie sprawniej i takie zapisy aktualizowane są przez banki i SKOK-i nawet dwa razy w tygodniu.

Jak sprawdzić czy jestem w BIK - infografika

Czy warto pobrać raport BIK?

Nawet trzeba! W rejestrach BIK widnieje wiele cennych dla nas informacji, które będą miały kluczowy wpływ na zaciągane przez nas kredyty. I nie chodzi mi tu wyłącznie o kredyty gotówkowe, ale przede wszystkim o kredyt hipoteczny zawierany na wiele długich lat.

Poza tym, co moim zdaniem jest bezcenne, możemy w miarę szybko zareagować i ustrzec się przed wyłudzeniami, a także zastrzec dokumenty, które zgubimy lub zostaną nam skradzione. Mając zatem dostęp do takich informacji, zyskujemy pewność, że mamy wszystko pod kontrolą, a dobra historia w BIK pracuje na naszą korzyść.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Czy można sprawdzić BIK za darmo?

Tak, masz do tego prawo raz na 6 miesięcy. Wystarczy, że założysz konto użytkownika BIK i złożysz w serwisie odpowiednią dyspozycję. Darmowy raport odnajdziesz pod nazwą kopia danych.

Po jakim czasie usuwane są dane z BIK?

Wszelkie zobowiązania finansowe usuwane są z BIK po 5 latach. Dodatkowo, zgodnie z art. 105a ust. 4 i 5 ustawy Prawo bankowe, dane dotyczące wszystkich kredytów mogą być przetwarzane w BIK przez 12 lat od dnia ich spłaty (do celów statystycznych). Nie jest tu konieczna Twoja zgoda, bo dane te w żaden sposób nie wpływają na Twoją indywidualną historię kredytową.

Czy raport BIK jest wiarygodny?

Tak. Raport BIK jest 100% wiarygodny. Biuro Instytucji Kredytowej jest podmiotem, której działalność jest ściśle regulowana, m.in. przez Prawo bankowe, Ustawę o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenie Ministra Finansów.

Czy bank ma prawo sprawdzić BIK bez mojej zgody?

Nie. Zgodnie z art. 23 Ustawy o ochronie danych osobowych banki przed przystąpieniem do procesu zbierania informacji o kliencie, muszą uzyskać od niego wyraźną akceptację. Choć w praktyce bywa z tym różnie, np. gdy starasz się o kredyt, taka przedwstępna analiza jest konieczna, bo daje banku odpowiedź o Twojej zdolności kredytowej.

Co widzi bank w raporcie BIK?

Wszystkie informacje nt. Twoich zobowiązań finansowych i kredytowych, również tych widocznych w BIG InfoMonitor, czyli m.in. o niezapłaconych fakturach za prąd. Dodatkowo banki mogą zajrzeć do poszczególnych rat kredytu, przejrzeć opłaty za usługi telekomunikacyjne czy sprawdzić informacje o wziętych wakacjach kredytowych.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródło:

1. Raport InfoDOK, II kw. 2023

https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Raport-InfoDOK-II-kw-2023

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.2/5 - (66 votes)
Komentarze (38)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • Ł
  Ł

  Łukasz

  29.05.2020, 15:15

  Wyróżniający się komentarz

  Jak sprawdzić czy mam czyste konto w bik?

  • K
   K

   Kasia

   28.07.2021, 10:09

   Wyróżniający się komentarz

   Dzień dobry jak zalogować sie za darmo na bik?

  • R
   R

   Redakcja Czerwona-Skarbonka

   11.04.2024, 13:29

   Wyróżniający się komentarz

   Panie Łukaszu, dokładną instrukcję działania, odnajdzie Pan w akapicie: „Jak sprawdzić za darmo, czy jestem w BIK?”. Pozdrawiamy!

 • K
  K

  KAROL

  24.08.2019, 11:21

  Wyróżniający się komentarz

  Chciałbym się dowiedzieć jakie mam zadłużenie w bik

  • K
   K

   Kiton

   23.02.2022, 09:43

   Wyróżniający się komentarz

   Chce sprawdzić moje zadłużenie w bik

 • A
  A

  Aleknder Mościcki

  18.09.2020, 13:34

  Wyróżniający się komentarz

  Od podstawy wciśnięty kit! trzeba płacić za informacje!! Nie dajcie się oszukać i nie dajcie się ściągnąć w machine wyłudzenia pieniędzy oraz waszych danych osobowych które gromadzą!!
  Firmy obiecujące wam przedstawienie waszej historii kredytowej. Jest to nie zgodne z prawem polskim, ludzie uważajcie na nich, nie płacicie za te informacje nikomu, są to naciągacze!!
  Takie informacje są dla was dostępne w każdej placówce bankowej za (((( D. A. R. M. O !!))))

  • P
   P

   Patryk

   01.10.2020, 09:39

   Wyróżniający się komentarz

   Śmieszne to co piszesz, bank to Ci powie czy dostaniesz kredyt czy nie, a raport tylko z oficjalnej strony BIK pobierzesz tak jak w artykule.

 • M
  M

  MLODY75

  16.01.2024, 04:20

  Wyróżniający się komentarz

  Czy bank ma prawo sprawdzić BIK bez mojej zgody?

  Nie. Zgodnie z art. 23 Ustawy o ochronie danych osobowych banki przed przystąpieniem do procesu zbierania informacji o kliencie, muszą uzyskać od niego wyraźną akceptację. Choć w praktyce bywa z tym różnie, np. gdy starasz się o kredyt, taka przedwstępna analiza jest konieczna, bo daje banku odpowiedź o Twojej zdolności kredytowej.
  NIE MA PRAWA ALE W PRAKTYCE WYGLADA ROZNIE👀
  TO MA PRAWO CZY NIE ??? PROSZE O KONKRETNE ODPOWIEDZI

  • R
   R

   Redakcja Czerwona-Skarbonka

   11.04.2024, 13:40

   Wyróżniający się komentarz

   Tak, bank ma prawo zajrzeć do BIK-u, nawet jeśli nie wyrazi Pan na to zgody. Jednak cała procedura musi odbywać się w granicach prawa. Tzn. może zweryfikować Pana historię, by ocenić w ten sposób ryzyko kredytowe. Jest to standardowy proces, który ma za zadanie zabezpieczyć interesy instytucji. Zaznaczymy tylko, że banki nie mogą korzystać z tego typu informacji w sposób dowolny. Muszą przy tym przestrzegać przepisów dot. ochrony danych osobowych oraz zachowania poufności informacji. Pozdrawiamy!

 • J
  J

  Jacek

  03.03.2023, 02:03

  Wyróżniający się komentarz

  Po rozstaniu z kobietą miałem ponad 6 koła długów….raty bocian vivus i jeszcze parę innych…zdolna bestia😘bo ja poza domem a ona brała hajs…po rozstaniu jeszcze 3lata płaciłem…A jak chciałem bik sprawdzić to z automatu przelew….nawet nic na raty mi nie dają….

 • H
  H

  Henryka

  05.10.2022, 10:01

  Wyróżniający się komentarz

  Chce sprawdzić moje zadłużenie w biku

  • R
   R

   Redakcja Czerwona-Skarbonka

   11.04.2024, 13:42

   Wyróżniający się komentarz

   Pani Henryko, cały proces opisany jest dokładnie w akapicie „Jak sprawdzić za darmo, czy jestem w BIK-u”. Odnajdzie tam Pani szczegółowe kroki, w jaki sposób sprawdzić swoje zadłużenie. Pozdrawiamy serdecznie!

 • k
  k

  kcin

  09.08.2022, 07:44

  Wyróżniający się komentarz

  dajcie jakiegoś linka bezpośrednio gdzie to można wypełnić.Dzięki

 • Z
  Z

  Zdzisław Buczyński

  15.05.2022, 12:32

  Wyróżniający się komentarz

  Kto mnie wpisał do biku

 • A
  A

  Agata

  13.04.2022, 16:05

  Wyróżniający się komentarz

  Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

  • R
   R

   Redakcja Czerwona-Skarbonka

   11.04.2024, 13:23

   Wyróżniający się komentarz

   Pani Agato, dokładną instrukcję tego, jak sprawdzić się w BIK-u, odnajdzie Pani w naszym akapicie: „Jak sprawdzić za darmo, czy jestem w BIK”. Pozdrawiamy!

 • P
  P

  Patryk

  03.03.2022, 09:50

  Wyróżniający się komentarz

  Chce sprawdzić jakie mam zadluzenie

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie