Jak sprawdzić BIK za darmo? Poradnik

Jak sprawdzić BIK za darmo? Poradnik

Ubiegając się o pożyczkę lub chwilówkę, warto pamiętać, że instytucje często weryfikują pożyczkobiorców w rejestrach, sprawdzając ich historię finansową oraz kredytową. Pożyczkobiorcy sprawdzani są w KRD oraz w BIK. Rejestr ten nie musi jednak pozostawać dla nas tajemnicą — możemy sami, przy pomocy domowego komputera, sprawdzić naszą historię kredytową. To bardzo proste! Poznajmy ten proces krok po kroku.

W roku 2017 odnotowano aż 6 832 udaremnione wyłudzenia kredytów na sfałszowane dane. Nie ulega zatem wątpliwości to, że warto na bieżąco monitorować swoją sytuację finansową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W BIK sprawdzimy także, czy ktoś nie wyłudził kredytu na nasze dane osobowe.

Systematyczne i regularne monitorowanie naszych danych w BIK pozwoli nam upewnić się, czy nie mamy zaległości w spłacie zobowiązań. Sprawdzenie danych w BIK nie zajmuje zbyt wiele czasu, a co 6 miesięcy można sprawdzić swój raport BIK całkowicie za darmo.

Dlaczego warto pobrać raport w BIK?

 • Poznajemy swoją historię kredytową.
 • Oceniamy swoje szanse na uzyskanie kredytu lub pożyczki.
 • Upewniamy się, czy nie jesteśmy dłużnikiem lub ktoś nie wyłudził na nas pożyczki.
 • Sprawdzimy, jaki rodzaj naszych danych osobowych jest widoczny dla banków i instytucji pożyczkowych.

Czego dowiemy się, sprawdzając rejestr BIK?

Pobierając raport BIK, poznamy status naszych dowolnych obowiązujących zobowiązań. Może to być zarówno pożyczka, jak i rachunek za energię lub telefon. W raporcie poznamy m.in.

 • Podsumowanie spłacanych kredytów. Najważniejsze informacje o Twoich zobowiązaniach finansowych — na jeden rzut oka. Czytelne ikony ułatwią Ci szybką ocenę stanu poszczególnych zobowiązań. Kolor zielony oznacza, że wszystko spłacano w terminie, z kolei kolor żółty, że wystąpiły opóźnienia. Kolor czerwony to sygnał, że kredyt nie jest spłacany.
 • Postęp w spłacie kredytu. W tym momencie szybko upewniamy się, ile kredytu już udało nam się spłacić, a ile jeszcze pozostało do spłaty.
 • Dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Upewnisz się, że nie wpisano Cię do rejestru dłużników. Potwierdzisz, że nie zalegasz z płatnościami za rachunki i faktury.
 • Ocena punktowa (tzw. scoring) pomaga nam rzetelnie spojrzeć na naszą wiarygodność kredytową z perspektywy banku. Im wyższa ocena punktowa, tym mniejsze ryzyko wiąże się z udzieleniem Ci kolejnego kredytu. Na ocenę punktową wpływ mają m.in. aktywność kredytowa, spłacalność kredytów oraz częstotliwość wnioskowania o kredyt.

Jak sprawdzić za darmo, czy jestem w BIK?

Krok pierwszy — to założenie konta.

Aby sprawdzić swój raport BIK za darmo, należy na stronie głównej kliknąć przycisk „zaloguj się”, a następnie „załóż konto”. Tam wypełniamy formularz i weryfikujemy swoją tożsamość. Weryfikacja danych osobowych może zająć nawet 2-3 dni, ponieważ konta zatwierdzane są z najwyższą starannością.

W formularzu należy wpisać:

 • Imię, drugie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu.
 • Następnie podajemy rodzaj naszego dokumentu tożsamości (dowód osobisty, polski paszport lub karta pobytu), wprowadzamy jego numer serii, datę ważności, a ten etap wieńczymy wprowadzeniem naszego numeru PESEL.
 • Przedostatnia część formularza to podanie naszych szczegółowych danych adresowych (nazwa ulicy, kod pocztowy, numer domu/lokalu).
 • Na końcu z 3 okienek obowiązkowo musimy tylko zaznaczyć, iż zapoznaliśmy się z regulaminem usługi BIK.
 • Po wypełnieniu formularza, musimy wysłać skan naszego dokumentu tożsamości.
 • Następnie wykonujemy przelew identyfikacyjny w wysokości 1 złotego. Trzeba jednak przy tym dwa istotne warunki 1) dane naszego konta bankowego muszą zgadzać się z danymi, jakie podaliśmy w formularzu rejestracyjnym i 2) rachunek, z którego wykonujemy przelew weryfikacyjny nie może też być rachunkiem firmowym. Kwota przelewu weryfikacyjnego nie podlega zwrotowi, a operatorem tej transakcji jest firma Blue Media.
 • Kolejny krok weryfikacji to odebranie wiadomości e-mail, która jest wysyłana na adres podany w formularzu. W wiadomości zawarty jest link aktywacyjny, w który klikamy.
 • Po kliknięciu w link aktywacyjny pozostaje nam zaczekać na wiadomość SMS, która będzie zawierać kod autoryzacyjny.
 • Kod będziemy musieli wprowadzić w ostatnim etapie rejestracji, po czym pozostaje już tylko ustawienie unikalnego, ustalonego przez nas hasła do logowania.
 • W tym momencie etap rejestracji się kończy, a nasze konto w BIK zostaje utworzone.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Po zalogowaniu się do swojego konta w panelu klikamy ikonkę wiadomości i wysyłamy wiadomość z prośbą o przedstawienie naszych danych które są przetwarzane przez BIK. Niestety nie ma możliwości zamówienia tego raportu za pomocą przycisku, tak jak w przypadku płatnej wersji. Aby wysłać nam raport, BIK ma na to 30 dni, oczywiście zwykle jest wysyłany szybciej. Taki raport może uzyskać każdy konsument raz na 6 miesięcy za darmo.

Jeśli otrzymamy na maila wiadomość o tym, że raport jest już gotowy, po zalogowaniu się na konto klikamy w ikonkę koła zębatego, następnie „pliki do pobrania” i „pobierz PDF”. Z tego dokumentu będzie można dowiedzieć się, jakie instytucje składały zapytania do BIK, żeby sprawdzić nasze dane, jakie mamy aktywne zobowiązania oraz jakie mieliśmy w przeszłości.

Czy można sprawdzić siebie w BIK szybciej?

Czy jest możliwość, żeby sprawdzić informacje o sobie w BIKu w szybszy sposób? Otóż jest, jednak kosztuje on 39 złotych za każdy raport. Nie licząc rejestracji, całkowity czas oczekiwania na płatny raport to nie więcej niż 5 minut. Aby go wykupić, wystarczy przejść na stronę główną bik.pl i kliknąć w przycisk „pobierz raport”.

Komentarze (11)
Sortuj wg
Dodaj komentarz

 • Komentarz od Mateusz
  Mateusz
  20.01.2020, 10:57

  Po wysłaniu wiadomości jak w artykule otrzymałem odpowiedź: "Szanowny Panie Poniżej przekazujemy treść odpowiedzi na zgłoszenie przekazane z formularza kontaktu: w celu sprawdzenia aktualnej historii kredytowej polecam Raport BIK, który zawiera szczegółową historię zobowiązań kredytowych (z Bazy Biura Informacji Kredytowej) oraz finansowych (z Bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor), wskaźnik sytuacji płatniczej oraz ocenę punktową. Można go zamówić jednorazowo już za 39 zł lub w Pakiecie BIK w cenie promocyjnej 99 zł rocznie, za 12 raportów. W celu analizy raportu zachęcam do kontaktu telefonicznego z naszym Centrum Obsługi Klientów pod numerem telefonu 22 310 4444 lub 22 348 4444. Nasi konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00. Pozdrawiam Sylwia Stempińska Centrum Obsługi Klientów Biuro Informacji Kredytowej www.bik.pl" więc coś wam się nie zgadza że za darmo

  • Komentarz od Paulina
   Paulina
   20.01.2020, 12:09

   Raz na 6 miesięcy każdy konsument ma prawo bezpłatnie wnioskować do BIK o dostęp do informacji w nim zawartych. Otrzyma go Pan pod nazwą "kopia danych". Czasem jednak czeka się na jego udostępnienie dość długo. Taki wniosek może Pan złożyć osobiście w Centrum Obsługi Klienta BIK lub drogą elektroniczną.

   • Komentarz od Piotr
    Piotr
    02.02.2020, 15:00

    Nie da się tak sprawdzić. Wysyłają wiadomość, taką jak napisał Mateusz.

 • Komentarz od Zbigniew
  Zbigniew
  04.12.2019, 14:48

  Dlaczego ja mam płacić za coś co nie zrobiłem i jest moje a to są dane osobiste. I nie mam prawa sprawdzić.

 • Komentarz od Agnieszka
  Agnieszka
  18.10.2019, 14:27

  Chciałabym sie dowiedziec jakie mam zadłużenie w Bik

 • Komentarz od KAROL
  KAROL
  24.08.2019, 11:21

  Chciałbym się dowiedzieć jakie mam zadłużenie w bik

 • Komentarz od kasia
  kasia
  22.06.2019, 12:38

  jak mam założyć i zablokować zgubiony dowód, jeśli nie mam go fizycznie, w związku z tym nie znam daty założenia i ważności...

 • Komentarz od Adam
  Adam
  31.05.2019, 11:41

  Witam, W treści wiadomości najlepiej wpisać: "na podstawie dyrektywy 95/46/WE z dnia 25.05 2018 r."RODO" proszę o przesłanie kopii danych na mój temat"

 • Komentarz od KRIS
  KRIS
  26.02.2019, 17:17

  Co za bzdury. Za KRD trzeba płacić miesięcznie haracz 162 zł. + 500 zł za aktywację. Za pełny BIK 39 zł.

  • Komentarz od Stanisław
   Stanisław
   26.02.2019, 18:11

   Szanowny Panie, nikt o cenie sprawdzania KRD nie pisze w tym artykule więc nie wiem do czego się odnosi Pana komentarz. Jeśli chodzi o BIK to, to że pełen pakiet kosztuje 39 złotych, jest wyszczególnione w ostatnim akapicie artykułu. Jak sprawdzić siebie za darmo może się dowiedzieć czytając cały tekst.

  • Komentarz od hhhhhh
   hhhhhh
   23.08.2019, 15:00

   W KRD można sprawdzić raport co 6 miesięcy za darmo

Podobne artykuły
Vindix
03.04.2020
Vindix wzywa do zapłaty długu? Zobacz, jak się bronić!
Vindix – co to jest? Vindix jako firma windykacyjna skupia się przede wszystkim na zakupach portfeli wierzytelności na własny rachunek. Dlatego też, jak możemy przeczytać na stronie firmowej Vindix, spółka oferuje kompleksowe usługi windykacyjne na każdym etapie prowadzenia postępowania. Do usług znajdujących się w portfolio Vindix zalicza się także budowa strategii windykacyjnej, wycena wierzytelności oraz […]
02.04.2020
BEST – czym się zajmuje i jak traktuje dłużników?
BEST – co to za firma? BEST S.A. to jeden z największych podmiotów windykacyjnych, działających na polskim rynku. Firma założona została w 1994 roku i początkowo funkcjonowała pod nazwą BEST Przedsiębiorstwo Handlowe S.A. Zajmowała się wówczas sprzedażą ratalną i doradztwem w zakresie pośrednictwa kredytowego. W 2002 roku firma BEST przeszła zmiany reorganizacyjne, których pokłosiem było […]
Ranking chwilówek
02.04.2020
Ranking chwilówek – kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki online
Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów jako wygodne i szybko dostępne źródło wsparcia finansowego. Poszukując najlepszej oferty, warto skorzystać z zestawień gromadzących tylko te, które zasługują na zaufanie konsumenta. Przedstawiamy nasz najnowszy ranking chwilówek, który pozwoli szybko znaleźć bezpieczne pożyczki. Ranking chwilówek – kwiecień 2020 Chwilówki online cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów na przestrzeni […]
02.04.2020
Arvato do mnie wydzwania. Co robić?
Arvato – co to za firma? Arvato Financial Solutions to międzynarodowa firma windykacyjna świadcząca m.in. takie usługi jak monitoring płatności, windykacja należności, skup wierzytelności czy globalna platforma windykacyjna. Polski oddział firmy mieści się w Poznaniu. Arvato Polska obsługuje m.in. klientów z sektora finansowego, w tym tak znanych pożyczkodawców jak Hapipożyczki, MoneyMan czy Vivus. Podmiot ten […]
Ranking pożyczek ratalnych: luty 2020. Najlepsze pożyczki na raty
02.04.2020
Ranking pożyczek ratalnych: kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki na raty
Legitymując się dowodem osobistym i spełniając niewygórowane kryteria, można otrzymać pozabankowe pożyczki na raty. Są to pożyczki długoterminowe, gdyż suma do spłaty zostaje rozłożona na dłuższy czas. To atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych. Brak wystarczającej gotówki na większe wydatki to nie koniec świata. Jak widać, pozabankowe pożyczki ratalne na kwiecień nie kosztują tak wiele, jak przed […]
pozyczki prywatne
01.04.2020
Pożyczki prywatne – czy pożyczka prywatna jest bezpieczna? Opinie
Poza kredytami udzielanymi przez banki oraz pożyczkami, w których specjalizują się profesjonalne firmy pozabankowe, leży mroczne królestwo pożyczek prywatnych. Czym charakteryzuje się ten typ finansowania? I najważniejsze – czy pożyczki prywatne są bezpieczne? Przemierzając miasto, możemy natknąć się na karteczki z napisem „prywatne pożyczki od ręki” na tablicach ogłoszeń. Otwierając lokalną gazetę, często ujrzymy dużą […]