Jak sprawdzić czy jestem w BIK za darmo?

jak sprawdzic siebie w bikUbiegając się o pożyczkę lub chwilówkę, warto pamiętać, że instytucje często weryfikują pożyczkobiorców w rejestrach, sprawdzając ich historię finansową oraz kredytową. Pożyczkobiorcy sprawdzani są w KRD oraz w BIK. Rejestr ten nie musi jednak pozostawać dla nas tajemnicą — możemy sami, przy pomocy domowego komputera, sprawdzić naszą historię kredytową. To bardzo proste! Poznajmy ten proces krok po kroku.

W roku 2017 odnotowano aż 6 832 udaremnione wyłudzenia kredytów na sfałszowane dane. Nie ulega zatem wątpliwości to, że warto na bieżąco monitorować swoją sytuację finansową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W BIK sprawdzimy także, czy ktoś nie wyłudził kredytu na nasze dane osobowe.

Systematyczne i regularne monitorowanie naszych danych w BIK pozwoli nam upewnić się, czy nie mamy zaległości w spłacie zobowiązań. Sprawdzenie danych w BIK nie zajmuje zbyt wiele czasu, a co 6 miesięcy można sprawdzić swój raport BIK całkowicie za darmo.

Dlaczego warto pobrać raport w BIK?

 • Poznajemy swoją historię kredytową.
 • Oceniamy swoje szanse na uzyskanie kredytu lub pożyczki.
 • Upewniamy się, czy nie jesteśmy dłużnikiem lub ktoś nie wyłudził na nas pożyczki.
 • Sprawdzimy, jaki rodzaj naszych danych osobowych jest widoczny dla banków i instytucji pożyczkowych.

Czego dowiemy się sprawdzając rejestr BIK?

Pobierając raport BIK, poznamy status naszych dowolnych obowiązujących zobowiązań. Może to być zarówno pożyczka, jak i rachunek za energię lub telefon. W raporcie poznamy m.in.

 • Podsumowanie spłacanych kredytów. Najważniejsze informacje o twoich zobowiązaniach finansowych — na jeden rzut oka. Czytelne ikony ułatwią ci szybką ocenę stanu poszczególnych zobowiązań. Kolor zielony oznacza, że wszystko spłacane w terminie, z kolei kolor żółty, że wystąpiły opóźnienia. Kolor czerwony to sygnał, że kredyt nie jest spłacany.
 • Postęp w spłacie kredytu. W tym momencie szybko upewniamy się, ile kredytu już udało nam się spłacić, a ile jeszcze pozostało do spłaty.
 • Dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Upewnisz się, że nie wpisano Cię do do rejestru dłużników. Potwierdzisz, że nie zalegasz z płatnościami za rachunki i faktury.
 • Ocena punktowa (tzw. scoring) pomaga nam rzetelnie spojrzeć na naszą wiarygodność kredytową z perspektywy banku. Im wyższa ocena punktowa, tym mniejsze ryzyko wiąże się z udzieleniem Ci kolejnego kredytu. Na ocenę punktową wpływ mają m.in. aktywność kredytowa, spłacalność kredytów oraz częstotliwość wnioskowania o kredyt.

Jak sprawdzić za darmo czy jestem w BIK?

Krok pierwszy — to założenie konta.

Aby sprawdzić swój raport BIK za darmo, należy na stronie głównej kliknąć przycisk „zaloguj się” a następnie „załóż konto”. Tam wypełniamy formularz i weryfikujemy swoją tożsamość. Weryfikacja danych osobowych może zająć nawet 2-3 dni, ponieważ konta zatwierdzane są z najwyższą starannością.

logowanie do BIKSprawdzanie BIK darmowy raport BIK

W formularzu należy wpisać:

 • Imię, drugie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu.
 • Następnie podajemy rodzaj naszego dokumentu tożsamości (dowód osobisty, polski paszport lub karta pobytu), wprowadzamy jego numer serii, datę ważności, a ten etap wieńczymy wprowadzeniem naszego numeru PESEL.
 • Przedostatnia część formularza to podanie naszych szczegółowych danych adresowych (nazwa ulicy, kod pocztowy, numer domu/lokalu).
 • Na końcu z 3 okienek obowiązkowo musimy tylko zaznaczyć, iż zapoznaliśmy się z regulaminem usługi BIK.
 • Po wypełnieniu formularza, musimy wysłać skan naszego dokumentu tożsamości.
 • Następnie wykonujemy przelew identyfikacyjny w wysokości 1 złotego. Trzeba jednak przy tym dwa istotne warunki 1) dane naszego konta bankowego muszą zgadzać się z danymi, jakie podaliśmy w formularzu rejestracyjnym i 2) rachunek, z którego wykonujemy przelew weryfikacyjny nie może też być rachunkiem firmowym. Kwota przelewu weryfikacyjnego nie podlega zwrotowi, a operatorem tej transakcji jest firma Blue Media.
 • Kolejny krok weryfikacji to odebranie wiadomości e-mail, która jest wysyłana na adres podany w formularzu. W wiadomości zawarty jest link aktywacyjny, w który klikamy.
 • Po kliknięciu w link aktywacyjny pozostaje nam zaczekać na wiadomość SMS, która będzie zawierać kod autoryzacyjny.
 • Kod będziemy musieli wprowadzić w ostatnim etapie rejestracji, po czym pozostaje już tylko ustawienie unikalnego, ustalonego przez nas hasła do logowania.
 • W tym momencie etap rejestracji się kończy, a nasze konto w BIK zostaje utworzone.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Po zalogowaniu się do swojego konta w panelu klikamy ikonkę wiadomości i wysyłamy wiadomość z prośbą o przedstawienie naszych danych które są przetwarzane przez BIK. Niestety nie ma możliwości zamówienia tego raportu za pomocą przycisku, tak jak w przypadku płatnej wersji. Aby wysłać nam raport, BIK ma na to 30 dni, oczywiście zwykle jest wysyłany szybciej. Taki raport może uzyskać każdy konsument raz na 6 miesięcy za darmo.

Jeśli otrzymamy na maila wiadomość że raport jest już gotowy, po zalogowaniu się na konto klikamy w ikonkę koła zębatego, następnie „pliki do pobrania” i „pobierz PDF”. Z tego dokumentu będzie można dowiedzieć się jakie instytucje składały zapytania do BIK żeby sprawdzić nasze dane, jakie mamy aktywne zobowiązania oraz jakie mieliśmy w przeszłości.

BIK sprawdzanie bazkontakt z BIK dane z BIK

Czy można sprawdzić siebie w BIK szybciej?

Czy jest możliwość żeby sprawdzić informacje o sobie w BIKu w szybszy sposób? Otóż jest, jednak kosztuje on 39 złotych za każdy raport. Nie licząc rejestracji całkowity czas oczekiwania na płatny raport to nie więcej niż 5 minut. Aby go wykupić wystarczy przejść na stronę główną bik.pl i kliknąć „pobierz raport”.

jak sprawdzic siebie w bik - infografika czerwona-skarbonka

Autor wpisu: Michał Frankowski

Dodaj komentarz

7 komentarzy

Sortuj: od najstarszych | od najnowszych

 1. Agnieszka 18 października 2019 at 14:27 - Odpowiedz

  Chciałabym sie dowiedziec jakie mam zadłużenie w Bik

 2. KAROL 24 sierpnia 2019 at 11:21 - Odpowiedz

  Chciałbym się dowiedzieć jakie mam zadłużenie w bik

 3. kasia 22 czerwca 2019 at 12:38 - Odpowiedz

  jak mam założyć i zablokować zgubiony dowód, jeśli nie mam go fizycznie, w związku z tym nie znam daty założenia i ważności…

 4. Adam 31 maja 2019 at 11:41 - Odpowiedz

  Witam,
  W treści wiadomości najlepiej wpisać:
  „na podstawie dyrektywy 95/46/WE z dnia 25.05 2018 r.”RODO” proszę o przesłanie kopii danych na mój temat”

 5. KRIS 26 lutego 2019 at 17:17 - Odpowiedz

  Co za bzdury. Za KRD trzeba płacić miesięcznie haracz 162 zł. + 500 zł za aktywację. Za pełny BIK 39 zł.

  • hhhhhh 23 sierpnia 2019 at 15:00 - Odpowiedz

   W KRD można sprawdzić raport co 6 miesięcy za darmo

  • Stanisław 26 lutego 2019 at 18:11 - Odpowiedz

   Szanowny Panie, nikt o cenie sprawdzania KRD nie pisze w tym artykule więc nie wiem do czego się odnosi Pana komentarz.
   Jeśli chodzi o BIK to, to że pełen pakiet kosztuje 39 złotych, jest wyszczególnione w ostatnim akapicie artykułu. Jak sprawdzić siebie za darmo może się dowiedzieć czytając cały tekst.