Jak sprawdzić BIK za darmo? Poradnik

Jak sprawdzić BIK za darmo? Poradnik

Ubiegając się o pożyczkę lub chwilówkę, warto pamiętać, że instytucje często weryfikują pożyczkobiorców w rejestrach, sprawdzając ich historię finansową oraz kredytową. Pożyczkobiorcy sprawdzani są w KRD oraz w BIK. Rejestr ten nie musi jednak pozostawać dla nas tajemnicą — możemy sami, przy pomocy domowego komputera, sprawdzić naszą historię kredytową. To bardzo proste! Poznajmy ten proces krok po kroku.

W roku 2017 odnotowano aż 6 832 udaremnione wyłudzenia kredytów na sfałszowane dane. Nie ulega zatem wątpliwości to, że warto na bieżąco monitorować swoją sytuację finansową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W BIK sprawdzimy także, czy ktoś nie wyłudził kredytu na nasze dane osobowe.

Systematyczne i regularne monitorowanie naszych danych w BIK pozwoli nam upewnić się, czy nie mamy zaległości w spłacie zobowiązań. Sprawdzenie danych w BIK nie zajmuje zbyt wiele czasu, a co 6 miesięcy można sprawdzić swój raport BIK całkowicie za darmo.

Dlaczego warto pobrać raport w BIK?

 • Poznajemy swoją historię kredytową.
 • Oceniamy swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego lub pożyczki.
 • Upewniamy się, czy nie jesteśmy dłużnikiem lub ktoś nie wyłudził na nas pożyczki.
 • Sprawdzimy, jaki rodzaj naszych danych osobowych jest widoczny dla banków i instytucji pożyczkowych.
 • Uzyskamy informację, czy mamy szansę na prolongatę kredytu.

Czego dowiemy się, sprawdzając rejestr BIK?

Pobierając raport BIK, poznamy status naszych dowolnych obowiązujących zobowiązań. Może to być zarówno pożyczka, jak i rachunek za energię lub telefon. W raporcie poznamy m.in.

 • Podsumowanie spłacanych kredytów. Najważniejsze informacje o Twoich zobowiązaniach finansowych — na jeden rzut oka. Czytelne ikony ułatwią Ci szybką ocenę stanu poszczególnych zobowiązań. Kolor zielony oznacza, że wszystko spłacano w terminie, z kolei kolor żółty, że wystąpiły opóźnienia. Kolor czerwony to sygnał, że kredyt nie jest spłacany.
 • Postęp w spłacie kredytu. W tym momencie szybko upewniamy się, ile kredytu już udało nam się spłacić, a ile jeszcze pozostało do spłaty.
 • Dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Upewnisz się, że nie wpisano Cię do rejestru dłużników. Potwierdzisz, że nie zalegasz z płatnościami za rachunki i faktury.
 • Ocena punktowa (tzw. scoring) pomaga nam rzetelnie spojrzeć na naszą wiarygodność kredytową z perspektywy banku. Im wyższa ocena punktowa, tym mniejsze ryzyko wiąże się z udzieleniem Ci kolejnego kredytu. Na ocenę punktową wpływ mają m.in. aktywność kredytowa, spłacalność kredytów oraz częstotliwość wnioskowania o kredyt.

Jak sprawdzić za darmo, czy jestem w BIK?

Krok pierwszy — to założenie konta.

Aby sprawdzić swój raport BIK za darmo, należy na stronie głównej kliknąć przycisk „zaloguj się”, a następnie „załóż konto”. Tam wypełniamy formularz i weryfikujemy swoją tożsamość. Weryfikacja danych osobowych może zająć nawet 2-3 dni, ponieważ konta zatwierdzane są z najwyższą starannością.

W formularzu należy wpisać:

 • Imię, drugie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu.
 • Następnie podajemy rodzaj naszego dokumentu tożsamości (dowód osobisty, polski paszport lub karta pobytu), wprowadzamy jego numer serii, datę ważności, a ten etap wieńczymy wprowadzeniem naszego numeru PESEL.
 • Przedostatnia część formularza to podanie naszych szczegółowych danych adresowych (nazwa ulicy, kod pocztowy, numer domu/lokalu).
 • Na końcu z 3 okienek obowiązkowo musimy tylko zaznaczyć, iż zapoznaliśmy się z regulaminem usługi BIK.
 • Po wypełnieniu formularza, musimy wysłać skan naszego dokumentu tożsamości.
 • Następnie wykonujemy przelew identyfikacyjny w wysokości 1 złotego. Trzeba jednak przy tym dwa istotne warunki 1) dane naszego konta bankowego muszą zgadzać się z danymi, jakie podaliśmy w formularzu rejestracyjnym i 2) rachunek, z którego wykonujemy przelew weryfikacyjny nie może też być rachunkiem firmowym. Kwota przelewu weryfikacyjnego nie podlega zwrotowi, a operatorem tej transakcji jest firma Blue Media.
 • Kolejny krok weryfikacji to odebranie wiadomości e-mail, która jest wysyłana na adres podany w formularzu. W wiadomości zawarty jest link aktywacyjny, w który klikamy.
 • Po kliknięciu w link aktywacyjny pozostaje nam zaczekać na wiadomość SMS, która będzie zawierać kod autoryzacyjny.
 • Kod będziemy musieli wprowadzić w ostatnim etapie rejestracji, po czym pozostaje już tylko ustawienie unikalnego, ustalonego przez nas hasła do logowania.
 • W tym momencie etap rejestracji się kończy, a nasze konto w BIK zostaje utworzone.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Po zalogowaniu się do swojego konta w panelu klikamy ikonkę wiadomości i wysyłamy wiadomość z prośbą o przedstawienie naszych danych które są przetwarzane przez BIK. Niestety nie ma możliwości zamówienia tego raportu za pomocą przycisku, tak jak w przypadku płatnej wersji. Aby wysłać nam raport, BIK ma na to 30 dni, oczywiście zwykle jest wysyłany szybciej. Taki raport może uzyskać każdy konsument raz na 6 miesięcy za darmo.

Jeśli otrzymamy na maila wiadomość o tym, że raport jest już gotowy, po zalogowaniu się na konto klikamy w ikonkę koła zębatego, następnie „pliki do pobrania” i „pobierz PDF”. Z tego dokumentu będzie można dowiedzieć się, jakie instytucje składały zapytania do BIK, żeby sprawdzić nasze dane, jakie mamy aktywne zobowiązania oraz jakie mieliśmy w przeszłości.

Czy można sprawdzić siebie w BIK szybciej?

Czy jest możliwość, żeby sprawdzić informacje o sobie w BIKu w szybszy sposób? Otóż jest, jednak kosztuje on 39 złotych za każdy raport. Nie licząc rejestracji, całkowity czas oczekiwania na płatny raport to nie więcej niż 5 minut. Aby go wykupić, wystarczy przejść na stronę główną bik.pl i kliknąć w przycisk „pobierz raport”.

System informacji kredytowej BIK – podsumowanie

Banki w Polsce pracowały nad wspólnym systemem informacji kredytowej od roku 1991, kiedy to powstał „Bankowy rejestr klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań”. Na podstawie ustawy Prawo Bankowe z 1997 powstało natomiast Biuro Informacji Kredytowej, czyli firma założona przez Związek Banków Polskich i prywatne banki. Wymieniona wyżej ustawa zezwala na wymianę informacji na temat historii kredytowej pomiędzy instytucjami bankowymi. BIK udostępnia więc bankom informacje na temat naszych wydatków, kredytów i historii zobowiązań finansowych aby te mogły zdecydować, czy mogą nam przyznać kredyt. Obecnie jednak to narzędzie służy nie tylko instytucjom bankowym, ale także osobom prywatnym gdyż każdy z nas może samodzielnie pobrać raport na temat swojej historii kredytowej w systemie informacji kredytowej BIK.

3.9/5 - (47 votes)
Komentarze (29)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • Ł
  Ł
  Łukasz
  29.05.2020, 15:15

  Jak sprawdzić czy mam czyste konto w bik?

  • K
   K
   Kasia
   28.07.2021, 10:09

   Dzień dobry jak zalogować sie za darmo na bik?

 • K
  K
  KAROL
  24.08.2019, 11:21

  Chciałbym się dowiedzieć jakie mam zadłużenie w bik

  • K
   K
   Kiton
   23.02.2022, 09:43

   Chce sprawdzić moje zadłużenie w bik

 • A
  A
  Aleknder Mościcki
  18.09.2020, 13:34

  Od podstawy wciśnięty kit! trzeba płacić za informacje!! Nie dajcie się oszukać i nie dajcie się ściągnąć w machine wyłudzenia pieniędzy oraz waszych danych osobowych które gromadzą!!
  Firmy obiecujące wam przedstawienie waszej historii kredytowej. Jest to nie zgodne z prawem polskim, ludzie uważajcie na nich, nie płacicie za te informacje nikomu, są to naciągacze!!
  Takie informacje są dla was dostępne w każdej placówce bankowej za (((( D. A. R. M. O !!))))

  • P
   P
   Patryk
   01.10.2020, 09:39

   Śmieszne to co piszesz, bank to Ci powie czy dostaniesz kredyt czy nie, a raport tylko z oficjalnej strony BIK pobierzesz tak jak w artykule.

 • Z
  Z
  Zdzisław Buczyński
  15.05.2022, 12:32

  Kto mnie wpisał do biku

 • A
  A
  Agata
  13.04.2022, 16:05

  Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

 • P
  P
  Patryk
  03.03.2022, 09:50

  Chce sprawdzić jakie mam zadluzenie

 • A
  A
  Andrzej
  21.09.2021, 23:55

  Ile mam do spłaty w bik i za co

 • A
  A
  Anna
  13.10.2020, 12:12

  Chcę otrzymywać informacje na temat swojego zadłużenia

 • M
  M
  Mela
  25.08.2020, 16:03

  Odpowiedź na mój wniosek wysłany po zalogowaniu przez portal BIK:
  Szanowna Pani,
  uprzejmie informuję, iż szczegółowe informacje dotyczące zakresu przetwarzanych danych, ma Pani możliwość uzyskać w postaci kopii danych udostępnianej przez BIK. W odpowiedzi na zgłoszenie załączamy wniosek o udostępnienie kopii danych.
  Ponadto informujemy, że realizacja zgłoszenia dotyczącego Pani praw związanych z przetwarzaniem przez BIK danych osobowych może nastąpić na podstawie wniosku:
  – nadesłanego pocztą;
  – nadesłanego za pomocą formularza kontaktu z zalogowanego konta w Portalu BIK;
  -wysłanego w wiadomości e-mail, uwierzytelnionej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
  WNIOSEK O KOPIĘ DANYCH 1. DANE WNIOSKUJĄCEGO Imię Nazwisko PESEL / Data urodzenia (*) Typ dokumentu tożsamości Seria i numer dokumentu tożsamości NIP (**) REGON (**) JESTEM / BYŁEM PRACOWNIKIEM BIK (*) (*) data urodzenia podawana przez osoby bez nadanego PESEL (**) dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą (*) należy wypełnić w przypadku, gdy wnioskujący był / jest zatrudniony w BIK. 2. DANE KONTAKTOWE Adres e-mail (*) Numer telefonu komórkowego Kod i nazwa miejscowości Nazwa ulicy Adres zamieszkania (do korespondencji) Numer domu Numer lokalu (*) adres podawany w celu obsługi zgłoszeń (uszczegółowienia) 3. SPOSÓB DOSTARCZENIA KOPII DANYCH PORTAL BIK na adres korespondencyjny Miejscowość, data Czytelny podpis klienta

 • O
  O
  O R K
  05.08.2020, 15:10

  Chciałbym się dowiedzieć, jakie mam zadłużenie w BIK-u

Podobne artykuły