Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu? Alerty BIK

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytuZapewne niejednokrotnie słyszałeś o sytuacji, gdy przestępcy posługując się czyimś dowodem, danymi osobowymi innej osoby wyłudzili kredyt. Następstwa takiej sytuacji są ciężkie dla osoby okradzionej, gdyż często nie udaje się złapać przestępców i nie zawsze placówki bankowe rezygnują z dochodzenia swoich roszczeń dotyczących spłacania pożyczki. Mogą minąć miesiące, a nawet lata, zanim sytuacja znajdzie rozwiązanie korzystne dla okradzionej osoby.

Związek Banków Polskich opublikował niedawno raport, w którym wskazał, że po tylko przez ostatnie trzy miesiące 2017 roku oszuści próbowali wyłudzić kredyty na skradzione dane osobowe aż 1756. Kredyty opiewające na sumę 130.500 złotych. Nie jest to więc problem mały, przypadkowy, który Tobie się nie zdarzy. Nic więc dziwnego że coraz więcej Polaków zaczyna się zastanawiać jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu na swoje dane.

Ochrona dowodu osobistego

Zanim przejdziemy do tego, jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu, warto poruszyć istotną kwestię ochrony dowodu osobistego. Jest to podstawa, jeżeli chcesz czuć się bezpieczniej i nie dawać nikomu szansy, aby posłużył się zawartymi w nim danymi.

Oznacza to konieczność pilnowania dowodu osobistego oraz dbania, aby nie był udostępniany przypadkowym osobom ani zabierany z Twojego pola widzenia. Nie należy go także zostawiać u nikogo, pod żadnym pozorem. Dotyczy to, np. wypożyczalni sprzętu sportowego, gdzie często wskazuje się to jako wymóg zabezpieczający wypożyczającego.

Zostawienie dowodu może skończyć się wykorzystaniem go do nielegalnego procederu. Tak samo, jak nie należy zostawiać dowodu innym, nie należy danych z niego, w tym numeru seryjnego, podawać, gdy tylko ktoś o to poprosi. Przestępcy są sprytni i podszywają się np. pod pracodawców szukających pracowników. Gdy ktoś prosi Cię w takiej sytuacji o przesłanie danych wrażliwych, miej się na baczności. Każde udostępnienie danych może skończyć się przykrą sytuacją.

Nie można również bagatelizować kradzieży. Jeśli do niej dojdzie powinieneś natychmiast zastrzec dowód oraz poinformować swój bank o zaistniałej sytuacji – dla bezpieczeństwa.
zabezpieczenie przed wyłudzeniem kredytu

Zabezpieczenie przed wyłudzeniem kredytu – alerty

O BIK, czyli o Biurze Informacji Kredytowej słyszał obecnie każdy. Zazwyczaj kojarzy się z pożyczkami, z historią kredytową, głównie historią zadłużenia. Uznawany jest za przeszkodę podczas starania się o uzyskanie pożyczki. Wbrew temu jest czymś zacznie więcej, pomaga placówkom bankowym, ale także osobom prywatnym, ułatwia poznanie swoich możliwości kredytowych, sprawdzenie historii oraz właśnie bezpieczeństwo. Oprócz tego oferuje usługę zwaną Alerty BIK.

Alerty BIK to nic innego, jak powiadomienia wysyłane do klientów w pocztą elektroniczną (email) i SMS-em, kiedy dochodzi do każdej z nastepujących sytuacji. Należą do nich: próba uzyskania na Twoje dane pożyczki albo kredytu, wpływ informacjo o zwłoce w spłacie wziętego przez Ciebie kredytu, wpisanie do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor jako dłużnika, zadanie przez kogoś pytania o Ciebie w BIG.

Informacja tekstowa lub emaliowa o tych sytuacjach pozwala na szybką reakcję i zapobiegnięcie nieprzyjemnej, a nie raz i kosztownej sytuacji. Zaleta alertów BIK jest także comiesięczne informowanie, że nie zdarzyło się nic niepokojącego.

Jakie alerty masz do wyboru?

Alerty BIK są bardzo pomocne, jeżeli chcesz czuć się pewnie w swoich finansowych sprawach. Możesz zdecydować się na jeden z czterech dostępnych rodzajów lub na wszystkie, w zależności od preferencji.

Pierwszy rodzaj to informowanie o zmianach wprowadzanych w BIK w związku z Tobą. Gdy banki albo placówki pozabankowe zmienią informacje na temat aktualnych kredytów i ich spłat, zostaniesz o tym poinformowany.

Drugi rodzaj to wysyłana na zakończenie każdego miesiąca informacja, że nie zostałeś wpisany do BIG, a na Twój temat nie pojawiają się problematyczne wiadomości.

Trzeci rodzaj związany jest z kontrolowaniem finansów. Możesz dowiedzieć się dzięki niemu, że Twoja historia kredytowa zaczyna się pogarszać i pojawiają się w niej wpisy o opóźnieniach, zadłużeni. Czwarty rodzaj, lecz z perspektywy ewentualnego wyłudzania pożyczki najważniejszy to tzw. ochrona antywyłudzeniowa. Aktywuje się w momencie, kiedy ktoś korzystając z Twoich danych zaciągnie lub będzie próbował zaciągnąć kredyt albo pożyczkę (to powiadomienie otrzymasz również gdy sam będziesz starać się o pożyczkę).

Ile kosztuje zabezpieczenie przed wyłudzeniem?

Niestety alerty BIK nie są darmową opcją. Żeby móc korzystać z takiego zabezpieczenia musisz być przygotowany na uiszczenie określonej z góry opłaty. Zanim jej dokonasz powinieneś zdecydować się na rodzaj alertów – możesz aktywować wszystkie albo tylko wybrane. Wszystkie nie są koniecznością i jeżeli chcesz poczuć się bezpieczniej ochrona przed wyłudzeniem powinna być wystarczająca.

Same alerty BIK dostępne są w kwocie 24 złotych rocznie. Stanowią pakiet podstawowy, bez dodatkowych usług. W usługach dodatkowych znajduje się opcja umożliwiająca zastrzeganie dowodu osobistego w przypadku kradzieży, co jest bardzo praktyczne, jednak kosztuje rocznie 99 zł.

Sposób aktywacji alertów BIK

Możliwość skorzystania z alertów BIK związana jest ściśle z koniecznością rejestracji w portalu. Po dokładnym wypełnieniu formularza będziesz musiał przesłać skan dowodu osobistego oraz przelew weryfikacyjny w kwocie 1 zł. Następnym krokiem jest otrzymanie listu poleconego z kodem weryfikacyjnym pozwalającym na użytkowanie konta. Najlepiej od razu po zalogowaniu zmienić hasło, a następnie aktywować niezbędne alerty BIK. Gdy tylko otrzymasz niepokojące powiadomienie – reaguj i dzwoń do banku.

Skorzystaj z alertów BIK

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu? Alerty BIK
4.3 (86.67%) 3 głos[ów]
2019-06-17T14:42:44+02:0016.10.2018|Blog finansowy|
Dodaj komentarz