Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu? Alerty BIK

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu? Alerty BIK

Zapewne niejednokrotnie słyszałeś o sytuacji, gdy przestępcy posługując się czyimś dowodem osobistym innej osoby wyłudzili kredyt. Następstwa takiej sytuacji są ciężkie dla osoby okradzionej, gdyż często nie udaje się złapać przestępców a banki nie zawsze rezygnują z dochodzenia swoich roszczeń dotyczących spłacania pożyczki. Mogą minąć miesiące, a nawet lata, zanim sytuacja zostanie rozwiązana korzystne dla okradzionej osoby.

Związek Banków Polskich opublikował niedawno raport, w którym wskazał, że po tylko przez ostatnie trzy miesiące 2017 roku oszuści próbowali wyłudzić na skradzione dane osobowe aż 1 756 kredytów opiewających na sumę 130 500 złotych. Nie jest to więc problem mały, przypadkowy, który tobie się nie zdarzy. Nic więc dziwnego że coraz więcej Polaków zaczyna się zastanawiać jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu na swoje dane.

Ochrona dowodu osobistego

Zanim przejdziemy do tego, jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu, warto poruszyć istotną kwestię ochrony dowodu osobistego. Jest to podstawa, jeżeli chcesz czuć się bezpieczniej i nie dawać nikomu szansy, aby posłużył się zawartymi w nim danymi.

Oznacza to konieczność pilnowania dokumentu oraz dbania, aby nie był udostępniany przypadkowym osobom ani zabierany z twojego pola widzenia. Nie należy go także zostawiać u nikogo, pod żadnym pozorem. Dotyczy to, np. wypożyczalni sprzętu sportowego, gdzie często wskazuje się to jako wymóg zabezpieczający wypożyczającego.

Zostawienie dowodu może skończyć się wykorzystaniem go do nielegalnego procederu. Tak samo, jak nie należy zostawiać dowodu innym, nie należy podawać danych z niego, w tym numeru seryjnego, gdy tylko ktoś o to poprosi. Przestępcy są sprytni i podszywają się np. pod pracodawców szukających pracowników. Gdy ktoś prosi cię w takiej sytuacji o przesłanie danych wrażliwych, miej się na baczności. Każde udostępnienie danych może skończyć się przykrą sytuacją.

Nie można również bagatelizować kradzieży. Jeśli do niej dojdzie powinieneś natychmiast zastrzec dowód oraz poinformować swój bank o zaistniałej sytuacji – dla bezpieczeństwa.

Zabezpieczenie przed wyłudzeniem kredytu – alerty

O BIK, czyli o Biurze Informacji Kredytowej słyszał obecnie każdy. Zazwyczaj kojarzy się z pożyczkami, historią kredytową, głównie historią zadłużenia. Uznawany jest za przeszkodę podczas starania się o uzyskanie pożyczki. Wbrew temu jest czymś zacznie więcej, pomaga placówkom bankowym, ale także osobom prywatnym, ułatwia poznanie swoich możliwości kredytowych, sprawdzenie historii oraz właśnie bezpieczeństwo. Oprócz tego oferuje usługę zwaną Alerty BIK.

Alerty BIK to nic innego, jak powiadomienia wysyłane do klientów pocztą elektroniczną (email) i SMS-em, kiedy dochodzi do próby uzyskania na twoje dane pożyczki albo kredytu, kiedy wpływa informacja o zwłoce w spłacie wziętego przez ciebie kredytu, kiedy zostajesz wpisany do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor jako dłużnik, kiedy bank czy firma pożyczkowa zapytają o ciebie w BIG.

Informacja tekstowa lub emailowa o tych sytuacjach pozwala na szybką reakcję i zapobiegnięcie nieprzyjemnej, a nie raz i kosztownej, sytuacji. Zaletąa alertów BIK jest także comiesięczne informowanie, że nie zdarzyło się nic niepokojącego.

Jakie alerty masz do wyboru?

Alerty BIK są bardzo pomocne, jeżeli chcesz czuć się pewnie w swoich finansowych sprawach. Możesz zdecydować się na jeden z czterech dostępnych rodzajów lub na wszystkie, w zależności od preferencji.

Pierwszy rodzaj to informowanie o zmianach wprowadzanych w BIK w związku z tobą. Gdy banki albo placówki pozabankowe zmienią informacje na temat aktualnych kredytów i ich spłat, zostaniesz o tym poinformowany.

Drugi rodzaj to wysyłana na zakończenie każdego miesiąca informacja, że nie zostałeś wpisany do BIG, a na Twój temat nie pojawiają się problematyczne wiadomości.

Trzeci rodzaj związany jest z kontrolowaniem finansów. Możesz dowiedzieć się dzięki niemu, że twoja historia kredytowa zaczyna się pogarszać i pojawiają się w niej wpisy o opóźnieniach, zadłużeni. Czwarty rodzaj, lecz z perspektywy ewentualnego wyłudzania pożyczki najważniejszy to tzw. ochrona antywyłudzeniowa. Aktywuje się w momencie, kiedy ktoś korzystając z twoich danych zaciągnie lub będzie próbował zaciągnąć kredyt albo pożyczkę (to powiadomienie otrzymasz również gdy sam będziesz starać się o pożyczkę).

Ile kosztuje zabezpieczenie przed wyłudzeniem?

Niestety alerty BIK nie są darmową opcją. Żeby móc korzystać z takiego zabezpieczenia musisz być przygotowany na uiszczenie określonej z góry opłaty. Zanim jej dokonasz powinieneś zdecydować się na rodzaj alertów – możesz aktywować wszystkie albo tylko wybrane. Wszystkie nie są koniecznością i jeżeli chcesz poczuć się bezpieczniej ochrona przed wyłudzeniem powinna być wystarczająca.

Same alerty BIK dostępne są za 24 złote rocznie. Stanowią pakiet podstawowy, bez dodatkowych usług. W usługach dodatkowych znajduje się opcja umożliwiająca zastrzeganie dowodu osobistego w przypadku kradzieży, co jest bardzo praktyczne, jednak kosztuje rocznie 99 zł.

Sposób aktywacji alertów BIK

Możliwość skorzystania z alertów BIK związana jest ściśle z koniecznością rejestracji w portalu. Po dokładnym wypełnieniu formularza będziesz musiał przesłać skan dowodu osobistego oraz przelew weryfikacyjny w kwocie 1 zł. Następnym krokiem jest otrzymanie listu poleconego z kodem weryfikacyjnym pozwalającym na użytkowanie konta. Najlepiej od razu po zalogowaniu zmienić hasło, a następnie aktywować niezbędne alerty BIK. Gdy tylko otrzymasz niepokojące powiadomienie – reaguj i dzwoń do banku.

Skorzystaj z alertów BIK
Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
Vindix
03.04.2020
Vindix wzywa do zapłaty długu? Zobacz, jak się bronić!
Vindix – co to jest? Vindix jako firma windykacyjna skupia się przede wszystkim na zakupach portfeli wierzytelności na własny rachunek. Dlatego też, jak możemy przeczytać na stronie firmowej Vindix, spółka oferuje kompleksowe usługi windykacyjne na każdym etapie prowadzenia postępowania. Do usług znajdujących się w portfolio Vindix zalicza się także budowa strategii windykacyjnej, wycena wierzytelności oraz […]
02.04.2020
BEST – czym się zajmuje i jak traktuje dłużników?
BEST – co to za firma? BEST S.A. to jeden z największych podmiotów windykacyjnych, działających na polskim rynku. Firma założona została w 1994 roku i początkowo funkcjonowała pod nazwą BEST Przedsiębiorstwo Handlowe S.A. Zajmowała się wówczas sprzedażą ratalną i doradztwem w zakresie pośrednictwa kredytowego. W 2002 roku firma BEST przeszła zmiany reorganizacyjne, których pokłosiem było […]
Ranking chwilówek
02.04.2020
Ranking chwilówek – kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki online
Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów jako wygodne i szybko dostępne źródło wsparcia finansowego. Poszukując najlepszej oferty, warto skorzystać z zestawień gromadzących tylko te, które zasługują na zaufanie konsumenta. Przedstawiamy nasz najnowszy ranking chwilówek, który pozwoli szybko znaleźć bezpieczne pożyczki. Ranking chwilówek – kwiecień 2020 Chwilówki online cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów na przestrzeni […]
02.04.2020
Arvato do mnie wydzwania. Co robić?
Arvato – co to za firma? Arvato Financial Solutions to międzynarodowa firma windykacyjna świadcząca m.in. takie usługi jak monitoring płatności, windykacja należności, skup wierzytelności czy globalna platforma windykacyjna. Polski oddział firmy mieści się w Poznaniu. Arvato Polska obsługuje m.in. klientów z sektora finansowego, w tym tak znanych pożyczkodawców jak Hapipożyczki, MoneyMan czy Vivus. Podmiot ten […]
Ranking pożyczek ratalnych: luty 2020. Najlepsze pożyczki na raty
02.04.2020
Ranking pożyczek ratalnych: kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki na raty
Legitymując się dowodem osobistym i spełniając niewygórowane kryteria, można otrzymać pozabankowe pożyczki na raty. Są to pożyczki długoterminowe, gdyż suma do spłaty zostaje rozłożona na dłuższy czas. To atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych. Brak wystarczającej gotówki na większe wydatki to nie koniec świata. Jak widać, pozabankowe pożyczki ratalne na kwiecień nie kosztują tak wiele, jak przed […]
pozyczki prywatne
01.04.2020
Pożyczki prywatne – czy pożyczka prywatna jest bezpieczna? Opinie
Poza kredytami udzielanymi przez banki oraz pożyczkami, w których specjalizują się profesjonalne firmy pozabankowe, leży mroczne królestwo pożyczek prywatnych. Czym charakteryzuje się ten typ finansowania? I najważniejsze – czy pożyczki prywatne są bezpieczne? Przemierzając miasto, możemy natknąć się na karteczki z napisem „prywatne pożyczki od ręki” na tablicach ogłoszeń. Otwierając lokalną gazetę, często ujrzymy dużą […]