Jak udowodnić wyłudzenie pieniędzy i odzyskać środki?

Padłeś ofiarą przestępstwa i ktoś wyłudził od Ciebie pieniądze? Nie czekaj bezczynnie, tylko zacznij działać! Sprawdź, gdzie i jak zgłosić wyłudzenie i co możesz zrobić, by odzyskać pieniądze.

jak udowodnić wyłudzenie pieniędzy. Poradnik

Kluczowe informacje

 • Wyłudzenie pieniędzy zgodnie z polskim Kodeksem karnym jest przestępstwem, za które grozi kara od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności;
 • Mamy z nim do czynienia, np. wtedy gdy osoba trzecia z wykorzystaniem środków manipulacji dąży do niekorzystnego rozporządzania mieniem osoby pokrzywdzonej. A więc jej celem jest uzyskanie własnej korzyści majątkowej;
 • Przykładem wyłudzeń pieniędzy są phishing, fałszywe telefony z banku, nieprawdziwe sms-y od kuriera czy PGNiG, a także oszustwa na wnuczka i policjanta oraz wiele, wiele innych;
 • Polskie prawo nie przewiduje, od jakiej kwoty rozpoczyna się wyłudzenie pieniędzy. Może to być nawet symboliczne 5 zł, które będzie traktowane jako przestępstwo;
 • Zarówno wyłudzenie pieniędzy, jak i jego próbę należy zgłosić na policję lub w prokuraturze. Możesz dokonać tego osobiście, listownie lub anonimowo;
 • Aby udowodnić oszustwo, warto zbierać dowody, np. maile i sms-y z fałszywymi linkami, zapisy rozmów, potwierdzenia transakcji z banku oraz gromadzić zeznania świadków;
 • W większości przypadków udowodnienie wyłudzenia pieniędzy jest bardzo trudne, aczkolwiek niewykonalne. Możesz złożyć reklamację w banku, ewentualnie wnieść sprawę do sądu o dokonaniu przestępstwa.

W swojej pracy, zarówno wcześniejszej, jak i obecnej, ciągle spotykam się z przypadkami wyłudzeń pieniędzy. W takich przypadkach ludzie pytają: co mam zrobić? Dokąd iść? Gdzie zgłosić oszustwo? I najważniejsze: czy da się odzyskać wyłudzone pieniądze?

Powiem szczerze: z tym ostatnim może być trudno. Sama jestem tego przykładem. Kiedyś, za czasów studenckich nabrałam się na fałszywy sklep internetowy i pieniądze przepadły. Wtedy nie wiedziałam nawet ćwierci tego, co wiem dzisiaj. I dziś zrobiłabym znacznie więcej.

A więc: co zrobić, gdy ktoś wyłudzi od nas pieniądze?

Co to jest wyłudzenie pieniędzy?

Wyłudzenie pieniędzy jest oszustwem, traktowanym jako przestępstwo ścigane z urzędu, chyba że zostało dokonane przez najbliższą osobę (czyli np. małżonka czy dzieci). Być może wiele osób nie umie sobie nawet wyobrazić takiej sytuacji: jak własne dziecko może nas oszukać i wyłudzić pieniądze? Niestety, w czasie gdy pracowałam w banku, to właśnie wyłudzenie dokonane przez bliskich było najczęściej zgłaszane przez poszkodowanych klientów.

Wyłudzenie pieniędzy jest uregulowane w art. 286 kodeksu karnego:1

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1–3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego

Art. 286 KK.

Uregulowane zostały także kwestie wyłudzenia pieniędzy w banku oraz wyłudzenia ubezpieczeń. Mówią o tym wprost art. 297 i 298 k.k. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Na czym polega wyłudzenie pieniędzy?

Wyłudzenie pieniędzy może przybrać różne formy. Jest nim zarówno oszustwo „na wnuczka” czy „na policjanta”, jak i kradzież dokumentu tożsamości i zaciągnięcie kredytu na nasze dane.

W każdym przypadku efekt jest taki sam: jesteśmy wprowadzani w błąd i tracimy pieniądze na rzecz oszusta.

O przestępstwie oszustwa możemy mówić w sytuacji, gdy wyłudzaczowi się powiodło i doszło do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem (lub cudzym). Jeśli oszust tylko próbował, ale w porę się zorientowaliśmy i nie doszło do utraty pieniędzy, to czyn ten nie jest kwalifikowany jako przestępstwo, ale jako próba popełnienia przestępstwa.

Kiedy mamy do czynienia z wyłudzeniem?

Wyłudzenie, czyli przestępstwo oszustwa jest wtedy, gdy:

 • Ktoś kogoś wprowadza celowo w błąd. Nie jest oszustwem podanie złej informacji w przypadku, gdy myślisz, że jest ona prawdziwa.
 • Ktoś wykorzystuje czyjś błąd. Na przykład fałszywe strony internetowe: źle wpiszesz literkę i wyskakuje Ci strona, która jest identyczna z tą, na którą chciałeś wejść. Podajesz dane do logowania albo robisz zakupy, za które dokonujesz płatności — a tu ani towaru, ani pieniędzy.
 • Ktoś oszuka kogoś dlatego, że ten nie rozumie, o co dokładnie chodzi. Polega to na wyzyskaniu niezdolności pokrzywdzonego do należytej oceny sytuacji. Na przykład frankowicze: twierdzą, że banki ich oszukały, ponieważ oni nie rozumieli, że kurs waluty obcej może się zmienić w czasie. Albo osoby starsze, które nie są w stanie ocenić, czy ten policjant w ich drzwiach to naprawdę policjant, czy jest to próba wyłudzenia.

Te wszystkie działania mają jeden cel: doprowadzić do złego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem. Co niestety najczęściej oznacza po prostu przekazanie swoich pieniędzy prosto w lepkie łapki zachłannego oszusta.

Przykłady wyłudzeń pieniędzy

W dobie internetu oszustwa ewoluowały, dostosowały się do nowych warunków i rozmnożyły. Można by rzec: na każdym kroku, na każdej stronie internetowej, ktoś może chcieć nas oszukać. Podam kilka tylko przykładów najpopularniejszych metod na wyłudzanie pieniędzy:

 1. Fałszywe telefony z banku. Dzwoni do Ciebie zaniepokojony doradca z banku, który twierdzi, że na Twoje konto ktoś się włamał. Musisz natychmiast zareagować! Najlepiej podając dane logowania czy karty (oczywiście tylko w celu weryfikacji), lub instalując oprogramowanie antywirusowe. Uważaj, właśnie ktoś próbuje wyłudzić Twoje dane bankowe i pomóc Ci uprzątnąć do zera Twój rachunek.
 2. Phishing i spoofing. Czyli podszywanie się pod znane instytucje, wysyłanie fałszywych mailów i sms-ów. Kiedy dostajesz sms-a od Inpostu z linkiem przekierowującym Twoją paczkę — strzeż się, ktoś chce zainstalować wirusa na Twoim telefonie i uzyskać dostęp do Twoich danych i ciężko zarobionych pieniędzy. W 2022 r. CERT Polska zarejestrował 25 625 incydentów phishingu, czyli 64% wszystkich zgłaszanych prób oszustw internetowych.2 Najczęściej złodzieje podszywali się pod Inpost, FB oraz Vinted.
 3. Oszustwo na brokera czy kryptowaluty. Przynajmniej raz w tygodniu (a czasami częściej) na stronie lokalnego radia z przykrością czytam o tym, że w niedalekim mi mieście (znowu!) kogoś oszukano na kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych, obiecując góry złota z inwestycji w kryptowaluty. Żeby nie było: kryptowaluty są, można w nie inwestować i nie ma w tym nic złego. Niestety złodzieje nie śpią i co chwilę udaje się im przekonać nieświadomego Kowalskiego do pseudoinwestycji, która w efekcie kończy się utratą oszczędności życia.
 4. Kradzież tożsamości. Na przykład ktoś podszywa się pod Ciebie na FB, pisze do Twoich znajomych z prośbą o pożyczkę 100 zł: „Zośka, samochód mi się zepsuł, daj mi kod BLIK, wypłacę stówę na lawetę, bo nic nie mam ze sobą! Jutro oddam, obiecuję”. I biedna Zośka wysyła Kaśce kod BLIK, nie patrzy, jaką transakcję zatwierdza, a tu zamiast 100 zł z konta właśnie zniknęło 5.000 zł. Oczywiście prawdziwa Zośka nic o tym nie wie.
 5. Fałszywy sklep internetowy. Zdawałoby się, że to już stare i niemodne, a jednak ciągle dostaję wiadomości od ludzi, którzy zostali w ten sposób oszukani. Pieniądze wpłacone, towaru brak, kontakt się urywa — i co dalej?
przykład wyłudzenia pieniędzy
W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z motywem phishingowym, który zachęca nas do wypełnienia ankiety. Możemy za nią zgarnąć wiele, bo iPhone’a 14 Pro. Jednak jak się okazuje, nie jest on za darmo, bo wymusza od nas zapisanie się do klubu lojalnościowego i wykupienie subskrypcji (ok. 193 zł), która będzie automatycznie pobierana z naszej karty płatniczej, co 14 dni aż do momentu jej anulowania. Źródło: https://cert.orange.pl/
wyłudzenie pieniędzy. przykład
Idealny przykład wyłudzenia danych, w którym oszust zachęca do odnowienia subskrypcji Netflix po kliknięciu w wysłany link. Źródło: https://cert.orange.pl/
przykład wyłudzenia pieniędzy
Kolejny przykład wyłudzeń, tym razem na platformie Facebook, gdzie oszuści podszywają się pod linię Ryanair. Wystarczy, że wykupisz ofertę specjalną, płacąc 9 zł za 3 dni. Oczywiście zapisując się na subskrypcję, musisz podać dane swojej karty płatniczej, która będzie obciążana „pewną” kwotą, o której złodzieje nie piszą wprost. Źródło: https://cert.orange.pl/

Od jakiej kwoty jest wyłudzenie pieniędzy?

Nie ma żadnej określonej kwoty, od której rozpoczyna się kara za wyłudzenie pieniędzy. Nawet jeśli ktoś wyłudził od Ciebie tylko 10 zł, to popełnił przestępstwo oszustwa.

Taka kwota obowiązuje natomiast przy zakwalifikowaniu czynu jako kradzież lub przywłaszczenie, nie przy oszustwie — a to właśnie z oszustwem mamy do czynienia, mówiąc o wyłudzeniu pieniędzy. Przy kradzieży czy przywłaszczeniu poniżej pewnej kwoty takie działanie traktowane jest nie jako przestępstwo, a jedynie jako wykroczenie.

O minimalnej kwocie wyłudzenia możemy mówić w sytuacji, gdy sprzedawca towaru lub świadczący usługi oszukuje kupującego co do ilości, wagi, miary, gatunku, rodzaju czy ceny. W takim przypadku jest to traktowane jako wykroczenie, jeśli szkoda nie przekroczyła wartości 100 zł [^3.] Ale trudno porównywać wyłudzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych do oszukiwania przy ważeniu pomidorów.

Oszustwo na kwotę ponad 200.000 zł podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Co zrobić, gdy ktoś chce wyłudzić pieniądze?

 1. Zbieraj dowody. Otrzymałeś dziwny telefon? Nie rozłączaj się! Kontynuuj rozmowę i włącz nagrywanie! Nie kasuj sms-ów, maili, wiadomości. To wszystko może się później przydać.
 2. Nie instaluj żadnych aplikacji! Ani na telefon, ani na komputer.
 3. Nie wysyłaj nikomu żadnych pieniędzy, nie podawaj danych osobowych ani bankowych. Rozmawiasz z oszustem i wiesz, ze to oszust i chcesz zebrać dowody? Super, ale nie podawaj żadnych swoich danych.
 4. Dostałeś dziwny telefon z banku? Rozłącz się, znajdź na stronie banku numer infolinii i zadzwoń. Nie oddzwaniaj na wcześniejszy numer — oszuści znają sposoby, by dzwoniący widział prawidłowy numer banku podczas połączenia. Następnie opisz sytuację konsultantowi i zapytaj, czy ktoś z banku do Ciebie rzeczywiście dzwonił. Niektóre banki mają zabezpieczenia przed takimi sytuacjami w postaci autoryzacji rozmowy w aplikacji.
 5. Jeśli ktoś próbuje od Ciebie wyłudzić pieniądze na żywo, np. metodą na policjanta, jak najszybciej zadzwoń po prawdziwą policję i opisz całe zdarzenie. Im szybciej, tym lepiej: istnieje szansa, że złapią oszusta na gorącym uczynku.
 6. Zgłoś próbę wyłudzenia. Zbierz wszystkie dowody, które masz i raźno maszeruj w stronę najbliższego komisariatu lub prokuratury.

Gdzie zgłosić wyłudzenie pieniędzy?

Jeśli nieszczęście już się wydarzyło i straciłeś pieniądze, nie płacz i nie czekaj na cud, tylko szybko zgłaszaj sprawę. Możesz to zrobić albo na policji, albo w prokuraturze. Niekoniecznie musisz tam iść osobiście.

Jak złożyć zawiadomienie o wyłudzeniu pieniędzy?

1. Osobiste zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Zbierasz wszystkie dowody, jakimi dysponujesz: wiadomości, screeny, wyciągi z banku, nagrania i idziesz z nimi na najbliższy posterunek policji lub do prokuratury. Tam złożysz zeznania, które zostaną spisane w protokole i rozpoczną się poszukiwania oszusta. Dochodzeniem zajmie się jednostka, na której terenie popełniono przestępstwo.

cytat-Magda Kopiczko - ekspertka Czerwonej-Skarbonki.pl

Możesz sobie wcześniej w domu przygotować pisemne zawiadomienie i osobiście je doręczyć. Podczas przesłuchania na policji może Ci uciec z pamięci wiele istotnych szczegółów. Zdarzają się również sytuacje, że przesłuchujący policjant niezbyt dokładnie zapisze wszystko w protokole.

Magda Kopiczko – ekspertka Czerwonej-Skarbonki.pl

2. Pisemne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Możesz wysłać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa listownie, mailowo lub nawet faxem. Jeśli wysyłasz pismo listem, pamiętaj o potwierdzeniu: nadaj je listem poleconym lub za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Jeśli organ ścigania stwierdzi, że w otrzymanym zawiadomieniu brakuje ważnych informacji, może wezwać Cię do złożenia dodatkowych zeznań w charakterze świadka.

Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa znajdziesz na rządowej stronie gov.pl.

3. Anonimowe zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Gdy z jakiejś przyczyny nie chcesz podawać swoich danych i nie chcesz być powiązany ze sprawą, możesz złożyć anonimowe zawiadomienie o wyłudzeniu pieniędzy. Możesz to zrobić telefonicznie lub pisemnie, bez podawania swoich danych osobowych.

Jak zgłosić próbę wyłudzenia pieniędzy?

Jeśli:

 • otrzymałeś podejrzanego maila lub sms-a;
 • widzisz podejrzanie wyglądającą stronę internetową;
 • trafiłeś na fałszywy sklep internetowy;

to możesz zgłosić podejrzenie oszustwa do CRIST NASK. Zgłoszenia dokonujesz na stronie internetowej CERT. Dziwnie wyglądające sms-y możesz po prostu przesłać dalej w całości (oczywiście NIE KLIKAJĄC W ŻADEN LINK) na numer telefonu CERT: 799-448-084.

Dodatkowo nawet jeśli wykazałeś się czujnością i nie straciłeś ani grosza, warto i tak zgłosić na policję lub do prokuratury próbę wyłudzenia pieniędzy.

Jeśli miałaś/-eś do czynienia z oszustem pożyczkowym, fakt ten możesz zgłosić na zgloszenia@czerwona-skarbonka.pl. Weryfikujemy tego typu zdarzenia i wraz z Fundacją Rozwoju Rynku Finansowego przesyłamy do dalszych podmiotów, jak KNF, UOKiK i prokuratura. Zaglądaj również na naszą Listę Ostrzeżeń.

Jak założyć sprawę o wyłudzenie pieniędzy?

Zakładam, że sprawca oszustwa jest znany i można mu założyć sprawę w sądzie. Masz dwie opcje:

1. Proces adhezyjny

Jeśli przestępstwo oszustwa zostało zgłoszone i sprawca został zidentyfikowany, to rozpoczyna się proces karny, czyli: sąd karny bada sprawę i orzeka, na co skazać oskarżonego (więzienie, grzywna itp.). Jeśli chcesz, by sąd zasądził również zwrot ukradzionych środków i odszkodowanie na Twoją rzecz, możesz się przyłączyć do postępowania. Dzięki temu za jednym zamachem będzie rozpoznawana sprawa zarówno karna, jak i cywilna. Nie trzeba w tym celu prowadzić dwóch osobnych postępowań, dwa razy gromadzić dowodów, prowadzić podwójnych przesłuchań itd.

Żeby założyć sprawę o wyłudzenie w procesie adhezyjnym, musisz jako poszkodowany złożyć pozew. W tym przypadku masz na to czas do chwili odczytania aktu oskarżenia w pierwszej rozprawie karnej. Jeśli do tego momentu nic nie zrobisz, pozostaje Ci tylko oddzielny pozew cywilny.

2. Proces cywilny

W każdej chwili możesz wnieść pozew do sądu cywilnego i domagać się od wyłudzacza zwrotu pieniędzy. Warto pomyśleć o wynajęciu adwokata, który pomoże przygotować pismo i będzie Cię reprezentować w sądzie.

Jak udowodnić wyłudzenie pieniędzy?

Tak naprawdę zależy to w dużej mierze od tego, w jaki sposób sprawca działał i jak doszło do wyłudzenia pieniędzy. W każdym przypadku musisz zebrać wszelkie dowody, jakie tylko Ci się uda. Na przykład:

 • sms-y czy maile z fałszywymi linkami;
 • zapisy rozmów;
 • potwierdzenia transakcji z banku;
 • zeznania świadków;
 • fałszywe oprogramowanie na telefonie czy komputerze.

Weźmy prosty przykład, wcale nierzadki: ktoś wyłudził pieniądze z Twojego konta osobistego i wypłaca je w innym kraju. Ty w tym momencie jesteś w Polsce i łatwo to udowodnić. Przykładowo udając się do banku osobiście czy pokazując paragony za zakupy zrobione mniej więcej o tej porze, kiedy doszło do przestępstwa.

Ważne jest, by nie niszczyć dowodów, tylko jak najszybciej udać się na policję i zgłosić oszustwo.

Jak udowodnić, że ktoś wziął na mnie kredyt?

Podczas swojej kariery w banku dwukrotnie spotkałam się z sytuacją, że doszło do wyłudzenia pieniędzy z pożyczek. Pierwsza sytuacja była następująca: syn zdobył dane do logowania na konto swojej matki i zaciągnął na nią kredyt, o czym ona nie wiedziała. Konta używała sporadycznie. W drugim przypadku doszło do kradzieży tożsamości osoby, która nie była klientem banku. Zostało założone na nią konto i zaciągnięty kredyt, o czym ta osoba się dowiedziała w momencie, gdy na jej adres zaczęły przychodzić ponaglenia windykacyjne.

Co masz zrobić, jeśli ktoś wziął na Ciebie kredyt?

 1. Po pierwsze: zastrzeż dowód osobisty. Jeśli doszło do wycieku Twoich danych, to oszust może wyłudzić kolejne pożyczki i kredyty w innych instytucjach. Dowód zastrzeżesz, chociażby na infolinii swojego banku: informacja ta automatycznie trafi do pozostałych banków.
 2. Pobierz raport BIK. Sprawdzisz, jakie zobowiązania na Twoje dane w nim widnieją.
 3. Udaj się na policję i zgłoś wyłudzenie kredytu na Twoje dane. Weź potwierdzenie zgłoszenia oszustwa.
 4. Z potwierdzeniem udaj się do placówki banku i zgłoś wyłudzenie kredytu. Złóż reklamację na działania windykacyjne i zaciągnięty na Twoje dane kredyt.
 5. W sytuacji, gdy bank zgłosił już sprawę do sądu i windykacją zajął się komornik, zgłoś się do komornika, przedstaw sytuację i potwierdzające je dokumenty. Gdyby komornik mimo wszystko nie zrezygnował z windykacji, udaj się do sądu rejonowego i złóż na niego zażalenie.

Jak odzyskać utracone środki?

Powiem szczerze, że w wielu przypadkach nie będzie to proste.

Jeśli sprawca jest nieznany, pozostaje mieć nadzieję na to, że policja go odnajdzie. Jeśli się tak stanie, to możesz wnieść sprawę do sądu. Niestety, bardzo często śledztwo jest umarzane z powodu braku możliwości odnalezienia przestępcy.

W przypadku wyłudzenia kredytu bank powinien wstrzymać egzekwowanie należności i anulować Ci zobowiązanie. Niestety dość często banki nie chcę tego robić — wtedy także pozostaje wnieść sprawę do sądu.

Jest jeszcze kwestia kradzieży danych karty bankowej. Jeśli oszust wszedł w posiadanie danych Twojej karty debetowej czy kredytowej i wyczyścił Ci konto, udaj się do banku i bez wahania składaj reklamację chargeback.

Wyłudzenie pieniędzy od osoby prywatnej

Oszuści działający w celu osiągnięcia korzyści majątkowej skupiają się zazwyczaj na osobach prywatnych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jest to po prostu łatwiejsze i szybsze. Osoba prywatna, szczególnie starsza czy niewykształcona, będzie miała duży problem z rozpoznaniem zagrożenia i w efekcie w wielu przypadkach zakończy się to utratą pieniędzy.

Oczywiście zdarzają również wyłudzenia od firm, ale zwykle chodzi bardziej o dane, niż bezpośrednio o pieniądze. Można na to zagadnienie spojrzeć także od drugiej strony. Dość popularnym, aczkolwiek całkowicie nielegalnym procederem jest wyłudzenie VAT-u przez przedsiębiorstwa.

Jak zgłosić próbę wyłudzenia pieniędzy przez telefon?

Oszuści podszywają się pod różne instytucje i najczęściej wykorzystują w tym celu telefon. Niemal każdy ma smartfona. I dla wielu z nas to właśnie telefon stał się centrum dowodzenia życiem. Mamy na nim maila, komunikatory, aplikacje bankowe, urzędowe, do pracy, zakupowe… Już mało kto siada do komputera, gdy chce coś załatwić.

Oszuści wykorzystują ten fakt. Wysyłają nam fałszywe sms-y np. od PGE czy kuriera o niedopłacie, dzwonią i podszywają się pod pracownika banku, wysyłają fałszywe maile.

Każdą taką próbę wyłudzenia zgłoś do CRIST NASK oraz na policję. Jeśli nie chcesz tracić czasu i odwiedzać komisariatu (w końcu możesz uznać, że skoro nie straciłeś pieniędzy, to nie ma potrzeby) wyślij zawiadomienie mailowo lub listownie. Być może dzięki Tobie uda się ująć oszusta i zapobiec kolejnym próbom.

Odzyskanie pieniędzy z wyłudzenia — o tym pamiętaj!

 • Jeśli do wyłudzenia doszło na skutek kradzieży Twoich danych bankowych czy osobowych, bezzwłocznie zadzwoń do banku i zastrzeż dowód osobisty oraz karty i bankowość, tak, aby oszust nie mógł się już nimi posłużyć.
 • Jeśli obawiasz się zaciągnięcia kredytów czy pożyczek na Twoje dane, włącz alerty BIK: będziesz otrzymywać powiadomienia za każdym razem, gdy zapytanie na Twoje dane trafi do bazy. W BIK znajdziesz także usługę zastrzeżenia kredytowego BIK. Jeśli będzie ona aktywna, to instytucja kredytująca otrzyma o tym informację i nie udzieli finansowania. Niestety, nie wszystkie banki i firmy pożyczkowe należą do systemu zastrzeżenia kredytowego. Tak naprawdę jest ich stosunkowo niewiele. Pełną listę znajdziesz na stronie internetowej BIK.
 • Zgłoś sprawę na policję lub do prokuratury.
 • Jeśli doszło do wyłudzenia pieniędzy z banku lub zaciągnięcia kredytu na Twoje dane, udaj się do banku z potwierdzeniem złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z policji i złóż reklamację.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Co oznacza artykuł 297 paragraf 1 k.k.?

Artykuł ten mówi o tym, co grozi osobie, która w celu uzyskania np. kredytu, pożyczki czy dotacji w banku przedstawia nieprawdziwe dokumenty. Nieprawdziwe, czyli np. podrobione, przerobione, takie, które poświadczają nieprawdę. Takiej osobie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jako przykład można podać wyłudzenie kredytu na podrobiony dowód osobisty lub przedstawienie fałszywego zaświadczenia od pracodawcy.

Co grozi za wyłudzenie pieniędzy?

Za oszustwo wyłudzenia pieniędzy może grozić grzywna, ograniczenie wolności lub nawet więzienie.

Ile grozi za wyłudzenie pieniędzy?

Za wyłudzenie pieniędzy grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli sąd zakwalifikuje oszustwo jako czyn mniejszej wagi, oszust może dostać grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Gdzie zgłosić próbę wyłudzenia pieniędzy przez internet?

Próbę wyłudzenia pieniędzy możesz zgłosić online na policji lub do prokuratury (mailem) lub do CRIST NASK na specjalnej stronie internetowej CERT.

Jak odzyskać utracone pieniądze?

W pierwszej kolejności zbierz wszystkie dowody, jakie posiadasz, i udaj się na policję. Aby można było podjąć próbę odzyskania środków, sprawca musi zostać zidentyfikowany. Wtedy możesz założyć mu sprawę w sądzie. Jeśli doszło do utraty pieniędzy z banku, próbuj składać reklamację.

Czy wyłudzenie jest ścigane z urzędu?

Tak, wyłudzenie, czyli oszustwo jest ścigane z urzędu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy oszukał nas członek najbliższej rodziny. Wtedy ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła:

1. Kodeks karny, Dz. U. 1997 Nr 88 poz. 553, Ustawa z 6 czerwca 1997 r.

2. Raport roczny z działalności CERT Polska 2022

3. Kodeks wykroczeń, Dz. U. 1971 Nr 12 poz. 114, Ustawa z 20 maja 1971 r.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.8/5 - (6 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • K
  K

  Kamil

  06.03.2024, 20:32

  Wyróżniający się komentarz

  Dzień dobry mam pytanie czy jest szansa odzyskać pieniądze jeśli pożyczyłem pieniądze znajomemu a ten nie chce mi oddać pieniędzy czy raczej pogodzić się z stratą?

  • R
   R

   Redakcja Czerwona-Skarbonka

   13.03.2024, 17:16

   Wyróżniający się komentarz

   Panie Kamilu, w Pana sytuacji główną rolę odgrywa to, czy została spisana umowa, dokumentująca pożyczkę. Przepisy dopuszczają w tej kwestii nie tylko formę umowy pisemnej, ale też np. w formie SMS-a, korespondencji e-mailowej, wiadomości na komunikatorze, pliku audio lub video, itp.
   Jeśli nie sporządził Pan żadnej umowy, to w takim przypadku może Pan udowodnić zawarcie umowy pożyczki innymi dostępnymi kanałami. Np. przedstawić wyciągi z konta bankowego, które potwierdzają zlecenie przelewu Pana znajomemu. W kolejnym kroku powinien Pan wysłać swojemu dłużnikowi przedsądowe wezwanie do zapłaty. Darmowe szkice takiego wezwania odnajdzie Pan w internecie, w tym również na naszej stronie. Gdy nadal nie będzie Pan w stanie wyegzekwować zwrotu pożyczki, pozostaje wejście na drogę sądową poprzez złożenie pozwu do sądu odpowiadającemu Pana miejscu zamieszkania.
   Ze swojej strony, Pan jako pożyczkodawca, ma dodatkowo prawo wpisać dane swojego dłużnika do BIG Infomonitor, który gromadzi dane osób fizycznych i przedsiębiorców, niespłacających swoich zobowiązań finansowych w terminie. Być może negatywna wzmianka w rejestrze zmotywuje Pana dłużnika do spłaty.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie