Klikając "Akceptuję pliki cookies", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie zgodnie z
polityką prywatności
na swoim urządzeniu.
Dzięki temu poprawimy nawigację strony, analizę jej wykorzystania i wspomożemy nasze działania marketingowe.
Zarejestruj się w serwisie Czerwona Skarbonka, by otrzymać specjalną odznakę i wyróżniać się wśród osób komentujących.
» Wzory pism » Skarga na czynności komornika – jak napisać? Wzór do pobrania
Czy można zaskarżyć działania komornika? Jak napisać skargę na czynności komornika i gdzie ją złożyć? Pobierz darmowy wzór skargi na czynności komornika.
Możesz złożyć skargę na czynności komornika, gdy podejmuje on działania niezgodne z przepisami kodeksu postępowania cywilnego lub gdy zaniechał i zaniedbał on swoich czynności;
Taką skargę kierujesz bezpośrednio do komornika, którego ona dotyczy. Nie ma też żadnych przeszkód, by złożyć ją w sądzie rejonowym właściwym ze względu na kancelarię komornika;
Na wniesienie zaskarżenia masz 7 dni, które liczone jest od dnia dokonania czynności przez komornika lub od momentu, w którym dowiedziałeś się o dokonaniu takiej czynności bądź jej zaniechaniu;
Jeśli sąd uzna Twoją skargę, może to skutkować uchyleniem czynności komorniczej oraz zobowiązaniem komornika do naprawienia wyrządzonych szkód. W niektórych przypadkach może prowadzić do rozpoczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec komornika;
W naszym artykule odnajdziesz darmowe wzory w doc. i pdf, które spełniają wszystkie wymagania pisma procesowego.
Darmowy wzór skargi na czynności komornika: pdf i doc
Wzór skargi na czynności komornika w wersji DOC
Wzór skargi na czynności komornika PDF
Czy można pozwać komornika sądowego?
Odpowiedź brzmi: tak, można złożyć skargę na czynności komornika. Prawo to jest uregulowane w art. 767 Kodeksu Postępowania Cywilnego.
W jakich przypadkach można pozwać komornika sądowego?
Mamy prawo zaskarżyć komornika w dwóch przypadkach:
Komornik podejmuje działania niezgodne z przepisami kodeksu postępowania cywilnego dotyczących egzekucji.
Komornik zaniechał dokonania czynności.
Jaki jest termin na złożenie skargi na komornika?
Z wniesieniem skargi na komornika trzeba się pospieszyć, gdyż przepisy przewidują na to tylko 7 dni. Termin ten jest liczony albo od dnia dokonania czynności przez komornika, albo od chwili, w której skarżąca strona dowiedziała się o dokonanej czynności lub jej zaniechaniu.
Kto może złożyć skargę na czynności komornika?
Skarga na czynności komornika może zostać złożona przez:
Stronę postępowania egzekucyjnego, czyli dłużnika lub wierzyciela. Być może zdziwi Cię, że wierzyciel, który w końcu zlecił windykację, może składać skargę na własnego komornika, ale wbrew pozorom nie są to wcale wyjątkowo rzadkie sytuacje. Wystarczy, że komornik nieprawidłowo dokonał zajęcia lub też nie podjął odpowiednich działań, by to zrobić, co w efekcie uniemożliwi wierzycielowi odzyskanie długu.
Inną osobę, która poprzez działania komornika (lub brak odpowiednich działań) została poszkodowana. Na przykład został zajęty majątek osoby, która dłużnikiem w danej sprawie nie jest.
Oprócz tych osób skargę mogą złożyć także organizacje społeczne, a dokładniej Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, sąd, prokurator lub organizacja pozarządowa.
Jak napisać skargę na czynności komornika? Przykład
Skarga na czynności komornika musi być przygotowana na piśmie i spełniać określone wymogi formalne. Dodatkowo pamiętaj o przygotowaniu odpowiedniej ilości odpisów skargi: po jednym dla każdej ze stron postępowania + jeden egzemplarz dla komornika.
Co musi zawierać skarga na komornika?
Nazwę i adres sądu rejonowego, do którego zostanie skierowana skarga.
Strony postępowania egzekucyjnego, czyli wskazujesz zarówno dłużnika, jak i wierzyciela.
Tytuł: Skarga na czynności komornika.
Sygnaturę akt komorniczych.
O co, wnioskujesz. Np. o zmianę danej czynności, jej uchylenie lub dokonanie.
Opis, jaką czynność komornika chcesz zaskarżyć (lub też jakiego działania komornik zaniechał, a które powinien podjąć). Jest to najważniejszy element całej skargi, dlatego nie warto żałować czasu, aby sprawę dokładnie opisać.
Wskaż komornika, którego czynność chcesz zaskarżyć.
Zamieść dokładną datę, w której dowiedziałeś się o zaskarżanym działaniu.
Opisz, co dokładnie zaskarżasz.
Załączniki, czyli dowód uiszczenia opłaty sądowej od skargi w wysokości 50 zł, odpisy skargi z załącznikami oraz inne dodatkowe dokumenty, potwierdzające zaistniałą sytuację.
Własnoręczny podpis.
Jak wygląda skarga na czynności komornika: przykład
Przeanalizujmy teraz przykładową skargę na czynności komornika. Komornik sądowy dokonał zajęcia alimentów na koncie bankowym dłużniczki. Jak wiadomo, świadczenia alimentacyjne nie podlegają egzekucji, zatem komornik nie miał podstaw do ich zajęcia.
Tak wygląda początek naszej skargi. Konieczne będzie wpisanie miejsca i daty wpływu skargi, oznaczenie wierzyciela oraz dłużnika. Do tego sprawdzamy, przy jakim sądzie rejonowym działa dany komornik i uzupełniamy nazwę sądu oraz dodajemy informacje o komorniku, którego czynność zaskarżamy.
Ostatnim elementem wstępu jest dodanie sygnatury akt.
Jak widzisz, sama skarga jest napisana prosto i krótko. Musimy w niej zawrzeć niezbędne elementy, czyli tytuł dokumentu (Skarga na czynność komornika), na czym polega zaskarżana czynność (zajęcie konta bankowego w zakresie niepodlegającym egzekucji) oraz o co wnosi dłużniczka (uchylenie zaskarżonej czynności oraz zasądzenie kosztów postępowania).
W uzasadnieniu krótko opisujemy całą sytuację, czyli co i kiedy dokładnie się stało.
Na koniec wpisujemy listę załączników, które dodajemy do skargi. Obowiązkowo dowód wniesienia opłaty sądowej oraz odpis skargi z załącznikami dla pozostałych stron postępowania. Dodajemy także dokumenty, które potwierdzają naszą wersję zdarzeń. W omawianym przykładzie jest to potwierdzenie wpływu alimentów na konto bankowe.
Ostatnim elementem, który musi znaleźć się na dokumencie, jest własnoręczny podpis.
Skargę składamy po to, by sąd stwierdził, czy komornik działał zgodnie z prawem, czy też dana czynność (lub jej brak) była wadliwa. Jeśli sąd przyzna Ci rację i stwierdzi, że komornik nie postępował przepisowo, może zadecydować o uchyleniu zaskarżonej czynności komorniczej oraz zobowiązać komornika do naprawienia ewentualnych szkód. Jeśli komornik poważnie naruszył przepisy, może zostać wszczęte wobec niego postępowanie dyscyplinarne.
Gdzie można zgłosić skargę na komornika?
Skargę na komornika składamy do sądu rejonowego, właściwego ze względu na siedzibę kancelarii komornika.
Jednak musisz pamiętać o tym, że skargę kierujemy bezpośrednio do komornika, którego ona dotyczy. Komornik może ją uznać w całości bądź też nie zgodzić się z nią w całości lub części.
Jeśli ją uzna, może od razu dokonać zmiany w czynności, która jest przedmiotem skargi. Oszczędzi to czas, potrzebny na rozpatrzenie powództwa w sądzie.
W drugim przypadku komornik ma obowiązek przekazania skargi wraz z aktami sprawy do rozpatrzenia przez sąd rejonowy.
Czy skargę na czynności komornicze można złożyć mailem lub telefonicznie?
Skarga na czynności komornika sądowego powinna zostać złożona na piśmie i zostać własnoręcznie podpisana przez skarżącego. Można w tym celu skorzystać z naszego wzoru skargi na czynności komornika sądowego.
Ile wynosi opłata od skargi na czynności komornika?
Stała opłata sądowa za wniesienie skargi na komornika wynosi obecnie 50 zł. Wysokość opłat jest regulowana przez ustawę z dnia 28 lipca 2005 r. Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Opłatę wnosi się przy składaniu skargi. Należy zachować dowód wniesienia opłaty sądowej i dołączyć go do skargi.
Warto pamiętać, że istnieje możliwość wniesienia wniosku o zwolnienie z obowiązku ponoszenia opłat sądowych. W takim wypadku trzeba złożyć oświadczenie, że nie możemy ponieść kosztów bez uszczerbku utrzymania koniecznego siebie i rodziny. Mówiąc po ludzku: oświadczamy, że nas nie stać na poniesienie opłaty. Do takiego oświadczenia składa się dodatkowo oświadczenie o stanie rodzinnym, majątkowym, przychodach, kosztach i źródłach dochodów.
Magda Kopiczko, ekspertka finansowa Czerwonej Skarbonki
Ile trwa rozpatrzenie skargi na czynności komornika?
Od momentu otrzymania skargi komornik ma 3 dni na to, by ją rozpatrzyć i sporządzić uzasadnienie decyzji. Jeśli przychyla się do skargi w całości, przekazuje uzasadnienie stronom postępowania i zmienia zaskarżaną czynność. W przypadku, gdy skarga jest wg niego bezpodstawna, przekazuje ją do sądu rejonowego wraz z aktami sprawy.
Sąd rozpatruje skargę w ciągu tygodnia od chwili, gdy wpłynie ona do sądu. Jeśli okaże się, że trzeba uzupełnić braki formalne, skarga zostanie rozpatrzona w ciągu tygodnia od momentu ich uzupełnienia.
Czy można odwołać się od skargi na czynności komornika?
Jeśli sąd rejonowy wydał postanowienie oddalające skargę na czynności komornika, a Ty uważasz, że zrobił to niesłusznie, przysługuje Ci prawo do zaskarżenia postanowienia do sądu okręgowego.
Najczęściej zadawane pytania
Czy skarga na czynności komornicze wstrzymuje egzekucję?
Nie. Skarga na czynności komornika ma jedynie wykazać nieprawidłowości w jego postępowaniu. Nie zawiesza postępowania egzekucyjnego, więc komornik nadal może prowadzić czynności egzekucyjne. Wyjątkiem są sytuacje, gdy sąd zawiesi postępowanie egzekucyjne lub wstrzyma dokonanie czynności przez komornika.
Czy można odwołać się od egzekucji komorniczej?
Istnieje możliwość złożenia odwołania od decyzji komornika. Na jej wniesienie dłużnik ma 14 dni. Wniesienie odwołania od egzekucji komorniczej pozwala na jej wstrzymanie i przedłużenie postępowania.
Kto ponosi koszty skargi na czynności komornika?
Opłatę za wniesienie skargi ponosi osoba, która ją składa. W przypadku trudnej sytuacji majątkowej można starać się o zwolnienie z konieczności ponoszenia opłaty sądowej.
Jak zaskarżyć działania komornika?
Jeśli działania komornika są niezgodne z prawem, możesz wnieść skargę. Składasz ją do kancelarii komornika. Jeśli komornik nie zgadza się z zarzutami, przekazuje w ciągu 3 dni skargę do rozpatrzenia przez sąd rejonowy. Opłata za skargę to 50 zł.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Siedzi w finansach od zawsze. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i była pracownica banków. Pewnego dnia powiedziała: "A co mi tam szkodzi", rzuciła etat i została copywriterem. Pochłania książki w niezdrowych ilościach, a jej marzeniem jest tydzień diety opartej tylko na sushi.
Komornik sądowy przy sądzie rejonowym w Olkuszu zajął mi rentę,nie dostarczając sądowego nakazu zapłaty,o zajęciu poinformował mnie ZUS,nie wiem komu i za co mam płacić pani komornik z wolbromia.czy komornik ponosi odpowiedzialność karną,za krzywdę domniemanego dłużnika.Jak można określić działania takiej pani komornik.
Marek
02.04.2022, 00:15
Komornik sądowy przy sądzie rejonowym w Olkuszu zajął mi rentę,nie dostarczając sądowego nakazu zapłaty,o zajęciu poinformował mnie ZUS,nie wiem komu i za co mam płacić pani komornik z wolbromia.czy komornik ponosi odpowiedzialność karną,za krzywdę domniemanego dłużnika.Jak można określić działania takiej pani komornik.