Jak zastrzec PESEL w mObywatel?

Jak zastrzec numer PESEL, na czym polega ten proces i dlaczego jest tak ważny? Poznaj instrukcję wyjaśniającą, jak zrobić to krok po kroku. Dowiedz się, jak cofnąć taką decyzję, bo będzie to niezbędne, gdy np. zechcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy czy pożyczkę.

jak zastrzec pesel w mobywatel. Poradnik

Kluczowe informacje

  • Od 1 czerwca 2024 r. banki, firmy pożyczkowe, inne instytucje kredytowe oraz notariusze, przed zawarciem umowy lub podjęciem innej czynności, mają obowiązek sprawdzać w rejestrze, czy PESEL osoby, która np. chce zaciągnąć kredyt lub zrobić wpis do księgi wieczystej, został zastrzeżony;
  • Jeśli pomimo istnienia takiego zastrzeżenia bank czy inna instytucja udzieli finansowania, to osoba poszkodowana, której dane skradziono, nie będzie zobowiązana do spłaty zadłużenia;
  • Zastrzec PESEL możesz w aplikacji mobilnej mObywatel, w serwisie internetowym mObywatel gov.pl oraz w urzędzie gminy. Usługa ta jest bezpłatna, niezależnie od tego, ile razy zastrzeżesz swoje dane;
  • Aby zastrzec numer PESEL zaloguj się do aplikacji mObywatel na swoim telefonie, wybierz Zastrzeż PESEL i przesuń w prawo, by potwierdzić czynność. Jeśli zechcesz cofnąć zastrzeżenie, przesuń suwakiem w lewo;
  • Zastrzeżenia numeru PESEL możesz dokonać bezterminowo lub ewentualnie określić konkretną datę i godzinę, kiedy system automatycznie ponownie zastrzeże Twoje dane.

Co oznacza zastrzeżenie numeru PESEL?

1 czerwca 2024 r. wprowadzono istotną zmianę w polskiej administracji. Zgodnie z nią możesz lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo i ochronę tożsamości, zastrzegając numer PESEL. Dzięki temu nie zostanie on wykorzystany przez niepożądane osoby, np. do zaciągnięcia kredytu gotówkowego czy pożyczki na Twoje dane. Instytucje finansowe od tej chwili mają obowiązek weryfikować to zabezpieczenie.

Gdy Twój PESEL jest zastrzeżony, nie masz możliwości wykorzystywania go do zawierania rozmaitych umów – nawet przez Ciebie. W praktyce więc musisz każdorazowo cofać zastrzeżenie PESEL-u, gdy sam będziesz chciał ubiegać się o taki rodzaj finansowania. Trwa to jednak zaledwie moment, a jednocześnie uruchomiona ochrona w żaden sposób nie wpływa negatywnie na Twoje codzienne życie. Nie utrudni Ci też załatwiania większości spraw urzędowych, w tym.:

  • spraw zdrowotnych (np. wykupu recept czy wizyt u lekarzy);
  • korzystania z Profilu Zaufanego;
  • udziału w wyborach;
  • ważności dokumentów;
  • podróżowania (np. przekraczania granicy);
  • wykonywania czynności służbowych (np. zawierania umów o pracę).

Co, jeśli mimo zastrzeżenia PESEL-u, ktoś będzie chciał wykorzystać go do zaciągnięcia na Ciebie kredytu?

W takiej sytuacji bank ma obowiązek odmówić. Jeśli tak się nie stanie i umowa zostanie podpisana, to konsekwencje prawne będą wyciągane wobec samej instytucji finansowej.
Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Szczegółowy poradnik Zobacz

Kto może zastrzec numer PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL dotyczy każdej osoby, która spełnia dwa podstawowe warunki: ukończyła 18. rok życia oraz dysponuje numerem PESEL.

Można to zrobić na trzy sposoby:

  1. w aplikacji mobilnej mObywatel;
  2. w serwisie internetowym mObywatel;
  3. stacjonarnie w urzędzie gminy.

W każdym z tych przypadków proces jest całkowicie darmowy. Przy zastrzeganiu numeru PESEL w urzędzie niezbędne jest natomiast przedstawienie odpowiednich dokumentów:

  • w przypadku obywateli Polski: dowód osobisty lub paszport;
  • w przypadku cudzoziemców: dokument podróży cudzoziemca lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo;
  • w przypadku obywateli Ukrainy lub ich małżonków bez obywatelstwa ukraińskiego, posiadających numer PESEL ze statusem UKR lub bez żadnego z wymienionych dokumentów: inny dokument, na podstawie którego ustalono tożsamość przy nadawaniu statusu UKR;
  • wniosek o zastrzeżenie PESEL-u: wypełniony samodzielnie lub wydrukowany z systemu przez urzędnika.

Jak zastrzec PESEL w mObywatel – krok po kroku

Zastrzeżenie PESEL-u w aplikacji mobilnej mObywatel jest najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem. Działa zarówno w przypadku urządzeń z systemem Android, jak i iOS. Wystarczy tylko, że będziesz postępować zgodnie z poniższymi krokami.

  1. Zainstaluj na swoim smartfonie aplikację mObywatel i załóż w niej konto.
  2. Zaloguj się do swojego konta i wybierz opcję: Zastrzeż PESEL, widoczną na głównym ekranie.
  3. Naciśnij szary przycisk obok napisu: Zastrzeż PESEL.
  4. Odpowiedz na pytanie, które pojawi się na ekranie. Naciśnij niebieski napis: Zastrzeż PESEL.

Upewnij się, że zmiany zostały wprowadzone. Wskazuje na to zmiana koloru przycisku na niebieski przy napisie: Zastrzeż PESEL oraz powiadomienie na dole ekranu: Twój PESEL jest zastrzeżony.

Jak poza aplikacją zastrzec numer PESEL?

Poza aplikacją mObywatel możesz zastrzec PESEL w urzędzie gminy oraz w serwisie internetowym gov.pl. Oba te sposoby opisałem poniżej.

Zastrzeżenie numeru PESEL w serwisie internetowym

  1. Jeśli chcesz zastrzec PESEL przez internet, ale nie chcesz instalować aplikacji mobilnej na swoim telefonie, wejdź na stronę internetową: mObywatel.gov.pl.
  2. Zaloguj się, korzystając z:
    • aplikacji mObywatel;
    • Profilu Zaufanego;
    • bankowości elektronicznej;
    • e-Dowodu lub
    • eID.
jak zastrzec pesel w serwisie gov
  1. Wybierz sposób logowania do usługi. Niech to będzie logowanie poprzez swoją bankowość elektroniczną (* uwaga nie wszystkie banki udostępniają taką metodę logowania). Spośród dostępnych instytucji wybierasz swój bank.
jak zastrzec pesel na mobywatel gov.pl
  1. Logujesz się na swoje konto, zatwierdzasz wymagane zgody i przechodzisz do swojego profilu na gov.pl.
  2. Naciśnij przycisk: Zastrzeż PESEL.
  3. Na ekranie pojawi się powiadomienie świadczące o tym, że Twój PESEL został zastrzeżony.

Zastrzeżenie PESEL-u w urzędzie

Przy zastrzeżeniu numeru PESEL w urzędzie niezbędne jest przedstawienie ważnego dokumentu tożsamości. Jeśli go posiadasz, postępuj następnie zgodnie z poniższymi punktami.

  • Pobierz i wypełnij wniosek o zastrzeżenie PESEL-u w domu lub w swoim urzędzie gminy. Alternatywnie możesz poprosić urzędnika, by wydrukował gotowe pismo. W tym drugim przypadku dokładnie sprawdź, czy wszystkie dane na dokumencie się zgadzają;
  • Podpisz własnoręcznie wniosek czytelnym podpisem;
  • Złóż wniosek o zastrzeżenie danych.

Możesz zrobić to w dowolnym urzędzie gminy. Urzędnik przyjmie wniosek i wprowadzi go do systemu.

Zdejmowanie zastrzeżenia PESEL-u

Jeśli chcesz, możesz w dowolnej chwili zdjąć zastrzeżenie swojego numeru PESEL. Zrobisz to najszybciej w aplikacji mobilnej, choć możesz do tego też wykorzystać serwis internetowy lub odpowiedni formularz w urzędzie gminy. Cały proces przebiega analogicznie do tego opisanego powyżej. Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z poniższymi krokami.

  1. Zaloguj się do aplikacji mobilnej mObywatel lub serwisu WWW.
  2. Naciśnij przycisk: Cofnij zastrzeżenie lub odznacz niebieski przycisk przy Zastrzeż PESEL.
  3. Potwierdź swoją decyzję.

Ograniczenie zostanie zdjęte błyskawicznie. Pojawi się też zegar odmierzający czas do chwili, gdy możliwe będzie ponowne zastrzeżenie PESEL-u.

Ile będziesz czekać na zastrzeżenie numeru PESEL?

Zarówno zastrzegając PESEL w aplikacji mobilnej, jak i serwisie internetowym, czy urzędzie, usługa jest realizowana od razu. W przypadku wizyty w urzędzie urzędnik powinien wydać Ci też potwierdzenie zastrzeżenia numeru PESEL.

Nieco inaczej przebiega proces cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL. Może być konieczne jego przeprowadzenie, gdy np. zechcesz:

  • wziąć kredyt bankowy (np. gotówkowy, hipoteczny, kartę kredytową, limit w koncie);
  • zaciągnąć chwilówkę online;
  • zrobić zakupy na raty;
  • podpisać akt notarialny dotyczący nieruchomości;
  • zmienić warunki umowy kredytu (np. zwiększyć zadłużenie);
  • założyć konto lub otworzyć bankowość internetową/mobilną;
  • wypłacić w placówce bankowej kwotę przewyższającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (do 30.06.2024 kwota ta wynosi 12726 zł, od 1.07.2024 r.: 12.9 tys. zł);
  • otrzymać kopię swojej karty SIM.

Po cofnięciu zastrzeżenia PESEL-u musisz poczekać 30 minut, by móc go ponownie zastrzec.

Czy warto zastrzec numer PESEL?

Tak, zdecydowanie warto zastrzec swój numer PESEL. W ten sposób zwiększysz ochronę tożsamości i uchronisz się przed działaniami oszustów. Dzięki temu też Twoje wrażliwe informacje nie zostaną użyte przez osoby trzecie bez Twojej zgody. Czyli, np. możesz spać spokojnie, bo nikt niepowołany nie zaciągnie na Ciebie kredytu w banku. A jeśli z jakichś przyczyn i tak by doszło do zawarcia takiej umowy, odpowiedzialna za to będzie instytucja finansowa, a nie Ty.

Dodatkowo ta procedura nie powoduje większych komplikacji w codziennym życiu. Nie przeszkadza w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych i nie tylko. Zabezpieczenie można zdjąć w kilka sekund w aplikacji mobilnej lub serwisie, gdy tylko będziesz miał taką potrzebę, np. podczas otwierania nowego konta w banku.

Jak chronić dane osobowe? Najważniejsze informacje w pigułce Zobacz

Pytania czytelników

Czy zastrzeganie numeru PESEL w mObywatel jest bezpłatne?

Tak, zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne, niezależnie od tego, ile razy skorzystasz z tej usługi. Dotyczy to zarówno aplikacji mobilnej, jak i serwisu internetowego oraz składania wniosku w urzędzie.

Czy w mObywatel mam dostęp do historii zastrzeżeń?

Tak, mObywatel daje swobodny dostęp do historii zastrzeżeń.

Czy w mObywatel mogę zobaczyć, kto sprawdzał mój numer PESEL?

Tak, najnowsza wersja mObywatel pozwala zobaczyć, jakie firmy i instytucje sprawdzały Twój numer PESEL i dlaczego tego dokonały.

Czy instytucje finansowe mają możliwość sprawdzić status mojego numeru PESEL?

Tak, instytucje finansowe mają możliwość i obowiązek sprawdzenia Twojego statusu PESEL w określonych przypadkach, np. podczas zawierania umowy o kredyt.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
  1. https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie