Oszustwo na Vinted – jak odzyskać pieniądze?

Oprócz łatwej metody obkupienia się za grosze i sprzedaży ciuchów bez wyrzutów sumienia serwis Vinted jest też wymarzonym miejscem do oszukiwania ludzi. A że w przeważającej części jego użytkowniczkami są panie, szczególnie one powinny mieć się na baczności. Ostrzegamy, jak nie stracić pieniędzy na rzecz oszustów i nie dać się nabrać na próby wyłudzeń na portalu Vinted!

oszustwo na vnted - jak odzyskać pieniądze?

40 tys. – tyle zgłoszeń dotyczących prób oszustwa internetowego według analityków NASK zakończy rok 2022. Największe żniwa cyberprzestępcy odnotowują właśnie na portalach zakupowych.

W całym 2021 r. do NASK trafiło 4,5 tys. takich zgłoszeń. Wynik ten został pobity już w listopadzie 2022 r. A i tak nie jest to pełny obraz sytuacji, bo nie każde zdarzenie jest zgłaszane. Wciąż też wiele osób nie jesteś świadoma tego, że wszystkie próby oszustw możemy kierować do Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CERT) NASK1.

Vinted.pl – internetowy second hand

Vinted.pl to sieciówka online, na której miliony Polaków, chcą dać swoim ubraniom „drugie życie”. Założenie konta na portalu jest darmowe i proste – a same zasady kupna/sprzedaży ubrań – różne. Możemy kupować za pomocą środków zgromadzonych w portfelu Vinted, ale i poprzez tradycyjny przelew bankowy. Ten drugi sposób jest dość ryzykowny, bo tak naprawdę wysyłamy pieniądze „w ciemno” – choć, automatycznie korzystamy z ubezpieczenia „Ochrona Kupującego” (to stała opłata w wysokości 2,90 zł + 5% wartości kupowanego przedmiotu).

Tak więc odświeżenie naszej szafy brzmi jak dobry plan, jednak nie zawsze kończy się sukcesem. Tzw. „Allegro z używanymi ciuchami” od dłuższego czasu stało się niestety wylęgarnią złodziejaszków i cwaniaków. Oszuści i oszustki z Vinted nie bez powodu są pożywką dla memiarzy, bo dochodzi na nim do przekrętów w dobrym, januszowskim stylu. Wysyłka przedmiotu utknęła w zawieszeniu, bo Grażyna biznesu „ma horom curkę” albo wmawia, że zakupiła towar, ale dowód zakupu… zjadł pies. Zdarzają się też niespotykane historie z prośbą o przelew BLIK z użyciem jedynie telefonu sprzedającego.

Jak się przed tym uchronić – i dodatkowo mieć oko na phishingowe akcje hakerów?

Największy okres zbierania złodziejskich plonów z kont nieświadomych zakupowiczów przypada na szybkie akcje z okazji Black Friday czy Cyber Monday. Do niebezpiecznych tygodni zaliczamy również przedświąteczny szał zakupowy. I choć o bezpieczeństwie w sieci powinniśmy pamiętać każdego dnia, to szczególnie w tych okresach, zanim dokonamy przelewu przez internet, nie zaszkodzi sprawdzić takiej płatności kilka razy!

Oszustwo na Vinted – na czym polega?

Tak na dobrą sprawę tego typu oszustwa mogą przybrać kilka scenariuszy:

 • typowy phishing (na podobieństwo przekrętów na OLX), czyli najczęściej wiadomości z zawirusowanym linkiem odsyłającym do strony, na której może dojść do wycieku naszych danych osobowych, loginu i hasła do rachunku bankowego;
 • zaproponowanie kupna/sprzedaży poza serwisem;
 • możliwość zakupu podrobionych ubrań czy innych produktów, np. perfum, butów, które sprzedawane są jako oryginalne. W sieci dostępne są specjalne grupy, które oceniają, czy dany przedmiot jest fałszywy. Vinted proponuje dodatkowo opcję dla oszukanych osób, które otrzymały podróbkę. Nie każdy jednak korzysta z tego przywileju uczciwie – bo jak w końcu ocenić przez internet, co jest oryginalne, a co nie?
 • celowe niszczenie zakupionego przedmiotu – przykład? Otwarcie opakowania kosmetyku, który miał być nieużywany i żądanie zwrotu pieniędzy za zakup rzeczy niezgodnej z opisem. Często się zdarza, że serwis zwraca środki na konto bankowe, po czym ta sama osoba ten sam kosmetyk wystawia na sprzedaż. I już mało istotne jest to, że wcześniej go zareklamowała.

Przywołane sytuacje są najczęściej spotykane. Niestety możliwości przedsiębiorczych cwaniaczków sięgają znacznie dalej. W końcu kroi się przed nimi biznes życia.

Przykłady oszustw na Vinted.pl

No dobrze, spójrzmy teraz, jak może wyglądać typowe oszustwo na Vinted.

Phishing

Kryją się pod nim np. fałszywe adresy, które odsyłają do domeny głównej:

 • vinted-iuq.id-info0328.me ;
 • vinted-iab.id-info0328.me;
 • vinted-wkt.id-info0328.me2.

RADA: wszystkie autentyczne adresy związane ze stroną Vinted zawierają przedrostek: vinted.pl./. Nigdy nie kończą się na dziwne zbitki liter, typu site, me, czy xyz!

Chodzi tutaj o to, że hakerzy na samym początku adresu umieszczają słowo klucz – czyli vinted. Jednak dla nas – zarówno jako kupujących, jak i sprzedających równie istotny jest dalszy człon domeny, który jest wskazówką co do tego, że mamy do czynienia z podszywaniem się pod markę!

Jak wygląda taka witryna?

przykład oszustwa na vinted
źródło: https://biuroprasowe.orange.pl/

Na pierwszy rzut oka strona prezentuje się profesjonalnie. Jednak już na pasku widzimy, że ma podejrzanie długi adres. Co się stanie, jeśli nic nie wzbudziło naszego niepokoju i przejdziemy dalej?

przykład oszustwa na vinted - banki
źródło: https://biuroprasowe.orange.pl/

Zostaniemy przeniesieni do spreparowanej bramki płatności z aktywnymi linkami do popularnych banków. Czy to oznacza, że złodzieje mają przygotowany scenariusz strony banku na każdą okazję? Nie do końca. Próbkę ich możliwości prezentują poniższe linki logowania się do bankowości internetowej:

oszustwo na vinted - logowanie
źródło: https://biuroprasowe.orange.pl/

Z pozoru wszystko wygląda profesjonalnie. Przyglądając się jednak uważniej, widzimy znów sfałszowany adres + w przypadku logowania do mBanku i Credit Agricole polecenia w języku angielskim. Poza tym Vinted ani żaden inny portal zakupowy nigdy nie poprosi nas o wpisanie:

 • kodu PIN;
 • numeru PESEL;
 • numeru z tokena RSA oraz
 • nazwiska panieńskiego matki.

Te informacje są niezbędne do aktywacji aplikacji mobilnej banku! Dlatego, jak się pewnie domyślasz, wpisując je bez zastanowienia w bramce transakcyjnej, podajesz się złodziejowi na tacy, który już bez większych problemów wykradnie Ci wszystkie pieniądze z konta bankowego – i co gorsza, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaciągnie na Ciebie kredyty i pożyczki.


Polecamy: Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Sprzedaż przedmiotu poza platformą

Uważaj, jeśli ktoś Ci proponuje sprzedaż/kupno przedmiotu poza platformą. W takiej sytuacji powinna nam się zapalić czerwona lampka, bo jeśli dojdzie do transakcji poza systemem sprzedaży Vinted, to tak naprawdę tylko łut szczęścia sprawi, że nie trafimy na oszusta. Bardzo często cyberprzestępcy z taką propozycją wychodzą do nowych użytkowników portalu, którzy jeszcze nie orientują się, jak to wszystko działa.

Ze swojego doświadczenia polecam nabywać przedmioty wyłącznie poprzez opcję „Kup teraz”. Sprzedający otrzyma pieniądze dopiero wtedy, gdy kupujący potwierdzi otrzymanie przedmiotu. Zdarza się, że już po wejściu w profil sprzedającego widnieje informacja, że nie sprzedaje przez „Kup teraz”. W takim przypadku nigdy nie ryzykuję i odpuszczam sobie taki zakup. Szukam identycznej rzeczy u osoby, która preferuje płatności na serwisie Vinted – i nie przekierowuje mnie na jakieś inne, podejrzane stronki.

Przykład pierwszy z brzegu:

oszustwo na vinted
W tym przypadku oszustka ma niecodzienną propozycję i namawia użytkowniczkę do podania swojego numeru telefonu, na który najprawdopodobniej zostanie przesłany link do fałszywej strony Vinted. Nie czekając jednak na dalsze działania użytkowniczki, podaje go już w kolejnej wiadomości, vinted.pl.

Co się dzieje dalej, gdy wejdziemy w podany link?

vinted oszustwo
Widzimy, że sprzedająca weszła w podejrzany link i podała swoje dane. Tutaj możemy być niemalże pewni, że mamy do czynienia z phishingiem. Zwróćmy również uwagę na adres wysyłki, na który ma być nadana paczka, vinted.pl
oszustwo na vinted
Dając się nabrać, po chwili do użytkowniczki zaczęły przychodzić wiadomości SMS z potwierdzeniem odebrania płatności, ale pod warunkiem, że wejdzie w przesłany link. I tym sposobem, torujemy przestępcy drogę do kradzieży i wyłudzenia danych osobowych, vinted.pl

Każdego dnia dochodzi do kilkuset tego rodzaju historii. Dlatego zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania w internecie. Nie chcesz kupować na ładne oczy? Przed zakupem porozmawiaj z właścicielem. Pierwszy kontakt pozwoli Ci ocenić, czy dana osoba jest podejrzana, czy nie. Twoją uwagę powinny zwrócić niedokładne odpowiedzi na pytania, utrudniony kontakt, czy specyficzny sposób pisania, np. łamana polszczyzna, która na kilometr wieje translatorem. Zresztą takie same zasady dotyczą Cię wtedy, gdy chcesz sprzedać towar.

Wariant z e-mailem

Istnieją pewne stałe schematy prób wyłudzeń na Vinted. I tak obok prośby o podanie numeru telefonu, mogą pojawić się pytania o adres e-mail, na który będą wysyłane linki, odsyłające na fałszywe strony usług płatniczych.

W takich e-mailach możemy zostać poproszeni, np.

 • o dane logowania do bankowości elektronicznej;
 • dane karty płatniczej;
 • inne informacje o usłudze, z której korzystasz, kupując i sprzedając na Vinted;
 • zdjęcia dowodu osobistego czy nawet
 • zdjęcia lub filmy przedmiotu, które wyślesz SMSem lub poprzez Whatsapp (w ten sposób oszust wyłudza prywatny numer telefonu i wysyła na niego spam).

Dodatkowo takie e-maile oprócz spamu i linków do sfałszowanych stron, mogą zawierać załączniki ze złośliwym oprogramowaniem. Popularne są również prośby o natychmiastowe działanie i ostrzeżenia o nieprzyjemnych konsekwencjach, jeśli ich nie spełnimy.

oszustwo na emaila - vinted
Przykład phishingu dodatkowo wzbogacony o załącznik, który ma uspokoić sprzedającą, że transakcja przebiega pomyślnie, a do jej finalizacji brakuje jeszcze kilku istotnych danych, vinted.pl

Fałszywe e-maile od Vinted

Niestety i takie się zdarzają. Na naszą skrzynkę pocztową mogą przychodzić fałszywe wiadomości – rzekomo od serwisu Vinted. Ich przykładowa treść może wyglądać jak na poniższej grafice:

oszustwo na emaila od vinted
Przykład fałszywej wiadomości e-mail od Vinted, na którą natrafiła jedna z użytkowniczek, vinted.pl

Przede wszystkim najważniejsza informacja. Vinted NIGDY nie wysyła do swoich użytkowników wiadomości z prośbą o kliknięcie w link czy uzupełnienie swoich danych płatniczych!

Jeśli już otrzymasz jakąkolwiek wiadomość od serwisu, to będzie ona pochodzić z oficjalnych e-maili:

 • vinted@vinted.fr (oficjalny adres e-mail służący do rozmów z użytkownikami);
 • no-reply@vinted.pl, dpo@vinted.pl i legal@vinted.pl (adresy pisane wyłącznie z małych liter).

Wszelkie próby oszustwa mogą mieć miejsce z niemal identycznych adresów (które wyróżnia drobna literówka) lub takich, które wyglądają na profesjonalne, np. service.vinted@gmail.com czy Service@PayPal.pl. Nie daj się na nie złapać!

Oszustwo na Blik

Próba wyłudzenia danych lub naszych pieniędzy z kont bankowych może przybrać także postać kradzieży na Blik. Na czym dokładnie polega ta metoda? Otóż trafiasz na osobę, która zainteresowała się kupnem Twojego przedmiotu. W tym celu może poprosić Cię o podanie adresu e-mail, na który przyjdzie link – oczywiście ze sfałszowanym systemem płatności, w którym będziesz musiał wygenerować kod do płatności telefonem.

I tak nieświadomie generując kod Blik, nie możesz już go cofnąć, bo złodziejaszek od razu wpisuje go w bankomacie i wypłaca z jego pomocą pieniądze. Nie ma żadnych śladów po odbiorcy takiej transakcji. A sam Vinted też nie jest niczemu winien, bo o tego typu praktykach regularnie ostrzega w swojej zakładce Centrum Pomocy3. Tak więc jeszcze raz zaznaczam, że jedyną rozsądną opcją na zakup jest kliknięcie przycisku „Kup teraz”, który rozwija listę możliwości sfinalizowania transakcji. Możemy wykonać przelew bankowy, przelew ekspresowy, zapłacić z portfela Vinted – lub właśnie skorzystać z Blika.

oszustwo na blika
Gdy sprzedający proponuje nam płatność Blik lub wysyłkę poza Vinted, od razu powinniśmy zrezygnować z zakupu, by oszczędzić sobie niepotrzebnych stresów, vinted.pl

A tak poniżej prezentuje się oryginalny i w 100% bezpieczny system płatności na Vinted, gdy skorzystamy ze sposobu „Kup teraz”. Widzimy, że płatność zostanie dokonana poprzez pośrednika Przelewy24. W przypadku tej transakcji, do wyboru mamy: albo przelew bankowy, albo kod Blik.

oszustwo na blka - vinted

Oszustwo na Vinted – co robić?

No dobrze, co w takim razie zrobić, gdy padłeś ofiarą oszustwa? Czy istnieje jakakolwiek szansa na odzyskanie pieniędzy? Skupmy się na początku na najistotniejszych działaniach.

ZGŁOŚ SPRAWĘ DO ADMINISTRATORÓW VINTED

Nieważne, czy kradzież pieniędzy miała miejsce na Vinted, czy na innej popularnej platformie. Zawsze sprawę należy zgłosić do administratorów strony, na której zostałeś oszukany. I nieważne jest też to, czy oszukano Cię na 6 zł, czy 1 tys. zł. Kluczowa jest nawet najmniejsza kwota i wszystkie dane, które pozwolą zweryfikować przestępcę.

POWIADOM ORGANY ŚCIGANIA

Gdy doszło do kradzieży pieniędzy bardzo ważnym dowodem, który może wspomóc ich odzyskanie, jest notatka policyjna. Samo powiadomienie Vinted może na nic się zdać, gdy do oszustwa doszło w wyniku Twojej niewiedzy i naiwności. I tutaj również bez wyjątku – nie bój się zgłaszać drobnej sumy – to przestępstwo jak każde inne!

ZŁÓŻ REKLAMACJĘ W BANKU

Jeśli nie uniknąłeś utraty pieniędzy z konta bankowego, warto napisać reklamację do swojego banku. Niestety, szanse na jej pozytywne rozpatrzenie są niewielkie (do kradzieży doszło w końcu z Twojej winy), ale zawsze warto próbować.

Gdy Twoja prośba zostanie odrzucona, jest jeszcze opcja odzyskania gotówki z pomocą prawnika. Tutaj ustalenie przestępcy nie jest wymagane, ale taki proces może ciągnąć się długi czas.

BLOKADA KONTA BANKOWEGO

W dużej większości przypadków oszustwo na Vinted wiąże się z kradzieżą nie tylko pieniędzy, ale i danych osobowych. Dlatego koniecznie zastrzeż kartę płatniczą, zmień również dane logowania do bankowości internetowej.

Dokonasz tego albo osobiście udając się do oddziału banku, poprzez chat na stronie instytucji, telefonicznie, albo poprzez bankowość elektroniczną

ZAŁÓŻ KONTO W BIK

Jeśli Twoje dane dostępowe zostały wykradzione, zarejestruj się w Biurze Informacji Kredytowej i wygeneruj darmowy raport BIK. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że złodziej wykorzysta Twoją tożsamość do wyłudzenia kredytów i pożyczek.

Mając konto w BIK, możesz włączyć usługę Alerty BIK, która będzie Cię powiadamiać o każdej próbie zaciągnięcia na Ciebie zobowiązania. Jej koszt to tylko 36 zł na rok. Jest to naprawdę niewiele, patrząc na to, że o wiele więcej możesz stracić.

Jak odzyskać pieniądze?

Okej, wiemy już co robić w przypadku oszustwa. A jak doprowadzić sprawę do końca i odzyskać skradzione środki?

Tak jak już wspomniałam, możemy domagać się zwrotu wyłudzonych pieniędzy na drodze sądowej. W sporadycznych przypadkach może się to udać, składając reklamację w banku. Niestety, najczęściej odpowiedź w tej kwestii jest negatywna, a jej treść podobna:

Klient nie dochował należytej staranności i z własnej woli udostępnił dane karty płatniczej (ew. dostęp do bankowości elektronicznej) osobom trzecim. Tym sposobem przyczynił się do nieautoryzowanej wypłaty środków.

Oczywiście, możemy się uprzeć i odwołać się od wydanej decyzji. W końcu to po stronie banku, zgodnie z przepisami prawa bankowego, spoczywa odpowiedzialność za to, by czuwać nad bezpieczeństwem środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Dlatego, nawet jeśli bank się uprze, to warto udać się do sądu i zawalczyć o swoje. W sporze na linii klient-bank, sądy stają po stronie konsumentów.

Jak zgłosić oszustwo na Vinted?

Wszystko zależy od rodzaju oszustwa, na jaki się natknąłeś. Gdy masz do czynienia z wiadomością przypominającą phishing lub spoofing, zgłoś incydent w oknie rozmowy:

 1. Kliknij ikonę „i” widoczną w prawym górnym rogu.
 2. Wybierz Zgłoś.
 3. Kliknij Spam i Wyślij.

Możesz też wejść na profil podejrzanego użytkownika i zamiast go zgłaszać – po prostu zablokuj (klikasz w zdjęcie użytkownika, później w symbol „…” widoczny w prawym górnym rogu i następnie „zablokuj”).

Gdy dostałeś przedmiot niezgodny z opisem, np. uszkodzony:

 1. Zgłoś problem w ciągu 2 dni od otrzymania przesyłki.
 2. W oknie rozmowy ze sprzedającą kliknij przycisk „Mam problem”.
 3. Opisz swoje zastrzeżenia i najlepiej załącz zdjęcia przedmiotu, pokazujące, że jest on niezgodny z opisem.

Możesz także zdecydować się na zwrot przedmiotu (tylko za zgodą sprzedającego) albo poszukać innego rozwiązania z osobą sprzedającą.

Oszustwo na Vinted a forum

Kopalnią wiedzy nt. doświadczeń użytkowników na serwisie Vinted jest forum, na którym wątek oszustw jest jednym z najczęściej poruszanych tematów. Na forum przeważają głównie młode dziewczęta i kobiety, które wzajemnie się ostrzegają przed konkretnymi osobami.

Na pewno jest to dobry kierunek dla osób, które są nowe na platformie Vinted i jeszcze nie do końca poznały mechanizmy jej działania. W końcu lepiej się uczyć na błędach innych niż samemu paść ofiarą oszustów.

Jak nie dać się oszukać?

Jak ustrzec się przed takimi sytuacjami? I czy w ogóle można?

 • Czytaj regulamin serwisu – to podstawa!
 • Nie przenoś konwersacji z użytkownikiem poza serwis aukcyjny. Oszust może nalegać, by przejść na grunt mniej formalny, np. korzystając z komunikatora Whatsapp.
 • Zamiast bezwiednie klikać w opcję „Kup teraz”, najpierw porozmawiaj ze sprzedawcą. Po krótkiej rozmowie możesz rozwiać swoje wszelkie wątpliwości.
 • Pamiętaj, że firmy kurierskie, np. InPost, DPD nie wypłacają środków sprzedającemu. Np. spreparowane SMSy lub e-maile z InPost o brakującej dopłacie do zakupu, to nic innego jak oszustwo. Firmy kurierskie zajmują się tylko dostarczeniem towaru i ewentualnie pobraniem pieniędzy od kupującego na miejscu!
 • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie podawaj osobom postronnym swoich danych do logowania, adresu e-mail, numeru telefonu czy danych do karty płatniczej. Serwis Vinted nigdy o to nie poprosi na żadnym etapie transakcji!
 • Weryfikuj powiadomienia SMS lub z aplikacji mobilnej banku. Zwracaj uwagę na kwotę i dane operacji, którą autoryzujesz.
 • Zawsze sprawdzaj poprawność językową, czy to wiadomości od użytkowników, czy to stron, do których odsyła serwis transakcyjny.

Płatności na Vinted – czy są bezpieczne?

Tak, transakcje na Vinted są bezpieczne – o ile nie wpadniemy na pomysł, by sfinalizować płatność poza platformą, lub klikając w podejrzane linki w okienku wiadomości. Kupujący ma pewność, że póki nie otrzyma towaru do ręki, sprzedający nie dostanie przelanych środków. Automatycznie objęty jest również ochroną kupujących (np. towar nie przyjdzie, jest uszkodzony lub niezgodny z opisem możemy go odesłać z powrotem bez żadnych konsekwencji).

Z kolei sprzedający korzysta ze sprawdzonego systemu płatności, który wbudowany jest w apkę. Dlatego jedyne, o czym musimy pamiętać, czerpiąc korzyści z odświeżania swojej szafy, jest to, by nie ufać każdemu i nie przechodzić na zewnętrzne systemy płatności. Na tak popularnej platformie możemy natrafić na naprawdę różne osoby, które nie zawsze mają wobec nas uczciwe zamiary.


Doświadczyłeś oszustwa na Vinted? Jak ono wyglądało? Podziel się swoją historią w komentarzu!

Źródło:

1. https://incydent.cert.pl/#!/lang=pl

2. https://biuroprasowe.orange.pl/blog/vinted-olx-i-inne-ulubione-marki-oszustow/

3. https://www.vinted.pl/help

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.6/5 - (11 votes)
Komentarze (8)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • B
  B

  Bambi

  01.12.2022, 11:59

  Wyróżniający się komentarz

  Od mojego pierwszego dnia na Vinted, bardzo przeszkadzają mi te próby oszustw. Co to trzeba mieć w głowie, żeby tak traktować innych ludzi? Może trzeba podwyższyć kary za takie wykroczenia? :/

 • N
  N

  Nina

  24.12.2022, 10:54

  Wyróżniający się komentarz

  Ja wczoraj założyłam konto, wystawiłam 3 przedmioty, od razu posypały się oferty kupna, logowalam się tak jak wszystko tu jest opisane jako wyłudzenie, okradli mnie na znaczną kwotę w ciągu pół godziny, to cud że nie ściągnęli wszystkiego z konta, nie wiem gdzie miałam rozum i czujność, tak bardzo chciałam pobrać pieniądze żeby dokończyć transakcje i wysłać komuś paczkę przed świętami jeszcze, nigdy nie zaufam już nikomu z internetu, bank też niby chroniony, nie przyszło żadne powiadomienie że zerwane zostały lokaty, nie mam siły dziś żyć, nie wiem gdzie miałam rozum

  • M
   M

   Mariola

   14.02.2023, 18:42

   Wyróżniający się komentarz

   Właśnie mnie okradli ma 600zł wiem że muszę iść na policję. Ale powiedzcie czy ktoś wogule odzyskał pieniądze ?

 • Y
  Y

  Yana

  15.07.2023, 22:09

  Wyróżniający się komentarz

  W piątek, 14 lipca 2023 dostałam powiadomienie od użytkownika, że chce ona kupić moje buty, które wystawiłam na sprzedaż w aplikacji Vinted, ale potrzebuje numeru telefonu. To był mój pierwszy raz sprzedając rzeczy w Vinted i nie wiedziałam, że nie można wysyłać danych osobowych, więc wysłałam numer telefonu. Później pani odpowiedziała, że zrobiła przelew. Sekundę później otrzymałam SMS od Vinted (nazwa nawet była Vinted, bez numeru telefonu) z linkiem, aby potwierdzić i otrzymać pieniądze za sprzedane przez mnie buty. Kliknęłam w ten link, wprowadziłam dane karty i zalogowałam się na swoje konto w Millennium, korzystając z fałszywego linku, który był podobny do strony millenet. W wyniku – KREDYT jednym kliknięciem w banku Millenium na 20.000 złotych, RRSO 24%, 12 miesięcy. Bank nic nie robi w tej sprawie, mówi ze muszę spłacać kredyt.

 • E
  E

  Ewa

  31.03.2023, 22:25

  Wyróżniający się komentarz

  Hej, nam złodziej przelał pieniądze na konto Vinted z naszego konta bankowego, bank tego przelewu nie zablokował pomimo zgłoszenia, ale Vinted nam ta kasę następnego dnia oddał, szacun :-).

 • O
  O

  Orena

  03.03.2023, 14:01

  Wyróżniający się komentarz

  Od zeszłego roku nie otrzymałam skradzionych pieniędzy kwoty 1400 zł do dnia dzisiejszego czekam nikt nie chce pomóc w tej sprawie do vinted nie można nawet napisac ani nic zrobić proszę o pomoc

 • O
  O

  Okradziona

  24.01.2023, 13:04

  Wyróżniający się komentarz

  W dniu wczorajszym zostałam okradziony na kwotę ponad 6.000zl. Jestem załamana, że jeszcze nikt nie zajął się ta sprawą.

  • A
   A

   Anna

   08.02.2023, 00:58

   Wyróżniający się komentarz

   Mnie tez oszukali, wzieli za mnie kredyt w banku na kwotę 14 tys. Jak bank mógł udzielić pożyczki bez rozmowy ze mna. To jest chore

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie