Na tablicach i portalach ogłoszeniowych często trafić można na krzykliwe hasła obiecujące kredyt gotówkowy dla każdego. Tego typu oferty zawsze należy traktować z dużą rezerwą. Stojący za nimi ludzie nie tylko obiecują zbyt wiele, ale i wymagają zdecydowanie za mało. Tłumaczymy, dlaczego zamiast łatwo dostępnego finansowania, przypadkowe ogłoszenia z podejrzanymi pożyczkami to mniej lub bardziej wyrafinowane pułapki. Po czym je poznać? Jak się ich wystrzegać?

Czemu należy uważać na oferty typu “Załatwię kredyt na lewo”?
Poszukując wsparcia finansowego, wiele osób znajduje się poza zasięgiem usług tradycyjnych instytucji finansowych. Część robi to celowo, chcąc np. uniknąć odnotowania faktu zaciągnięcia pożyczki w BIK przed wnioskowaniem o klasyczny kredyt w banku. Inni są do tego zmuszeni, znajdując się w trudnej sytuacji finansowej.
Zadłużenie coraz częściej całkowicie zamyka drogę do pożyczek w firmach pozabankowych, co rodzi konieczność poszukiwania alternatyw. I to osoby w finansowej potrzebie są najbardziej łakomym kąskiem dla nieuczciwych i niepewnych prywatnych pożyczkodawców. Ci starają się zwrócić uwagę hasłami “załatwię kredyt każdemu”, co już samo w sobie jest nieprawdą.
Do uzyskania pożyczki trzeba bowiem spełnić wymagania dotyczące wieku, obywatelstwa, statusu prawnego, potwierdzonej tożsamości czy zabezpieczenia spłaty. Gdy przyjmiemy te kryteria, okazuje się, że grono potencjalnych pożyczających znacznie się zawęża.
Gdy dodamy do tego fakt, że pożyczanie pieniędzy osobom z niepewną sytuacją finansową i bez gwarancji terminowej spłaty jest nieopłacalne, pojawia się zasadne pytanie. Po co zatem tak ryzykować jako pożyczający? Oszuści często próbują uśpić naszą czujność, a zagrożenia, jakie wiążą się z takimi “łatwo dostępnymi pożyczkami” mogą być naprawdę poważne. Jakie metody stosują samozwańczy “doradcy finansowi”?
Próba wyłudzenia danych
Oferowanie niecodziennie atrakcyjnych warunków pożyczki dla nieograniczonego grona odbiorców może często być pretekstem do wyłudzania danych osobowych. Oszuści stwarzają przestrzeń do wypełnienia fikcyjnego wniosku pożyczkowego, umożliwiają podanie adresu, numeru telefonu, poczty e-mail czy imienia oraz nazwiska. Po złożeniu wniosku dane trafiają w niepowołane ręce, często kończąc u telemarketerów lub co gorsza – u osób dokonujących wyłudzeń. To właśnie taką drogą przestępcy próbują pozyskiwać dane do wyłudzania pożyczek, a usługa, jaką obiecywali, nigdy nie istniała i była tylko “przykrywką”.
Nieuczciwie naliczane koszty
Pożyczający rzekomo łatwo i bez wymagań często próbują nieuczciwie wzbogacić się na opłatach za udzieloną pożyczkę. Niektórzy naliczają nieproporcjonalnie wysoką prowizję i inne dodatkowe koszty, sprytnie ukrywając je np. w rozdrobnionych ratach. Inni poprzestają na pozorach, które kończą się wraz z deklaracją udzielenia pożyczki. Zainteresowany składa wniosek, a następnie poproszony jest o przedpłatę, po której uruchomiona zostanie pełna kwota pożyczki. Tak się jednak nie staje, a wspomniana niezasadna przedpłata stanowi źródło wyłudzenia środków.
Ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia
Przyglądając się ofertom pożyczek prywatnych trzeba szczególnie uważać na to, aby nie wpaść w niekończącą się spiralę zadłużenia. Niejasno naliczone opłaty mogą prowadzić do szybko dających się we znaki kłopotów ze spłatą pożyczki, na które wyrachowani pożyczkodawcy będą próbowali reagować propozycjami np. refinansowania chwilówki. De facto, będzie się to kończyć spłatą pożyczki kolejną, jeszcze droższą, co będzie jedynie nawarstwiać finansowe trudności. Im mniej jasno zdefiniowane warunki udzielenia pożyczki oraz koszty usługi, tym większe ryzyko nieczystych zagrywek ze strony pożyczającego.


Po czym poznać nieuczciwego pożyczkodawcę lub pośrednika?
Osoby szczycące się udzielaniem pomocy w pożyczaniu pieniędzy potrafią być bardzo pomocne. Liczni doradcy finansowi, dzięki współpracy z instytucjami finansowymi, oferują np. kredyty bankowe na preferencyjnych warunkach. W ten sposób, wykonują pożyteczną pracę, obniżając odsetek osób zaciągających umowy kredytowe bez czytania zapisów i bez znajomości realiów rynkowych.
Jest to jednak tylko jedna strona medalu. Po drugiej znajdują się osoby, które pretendują do miana doradcy, ale działają w sposób nieetyczny, naginający prawo lub zwyczajnie – są oszustami. Jak się chronić i po czym poznać osobę proponującą nieuczciwe pożyczki pod pozorem doradztwa finansowego?
Wymaganie przedpłat
Niezależnie od tego, jak przebiegała wcześniejsza współpraca na etapie składania wniosku pożyczkowego, moment wymagania przedpłaty powinien przekreślić cały proces. Uczciwa pożyczka nigdy nie jest udzielana w oparciu o stopniowe opłaty. Te naliczane są automatycznie do pełnej pożyczonej sumy pieniędzy, spłacane w rozłożonych odgórnie ratach lub jednorazowo.
Wymaganie “opłaty wstępnej” przy składaniu wniosku to sygnał, że pożyczający nie zachowuje się uczciwie i może nie mieć intencji pożyczenia nam pieniędzy. Wszystko może sprowadzać się do wyłudzenia małej kwoty, co oszuści mogą robić na większą skalę, czerpiąc z tego zarobek.
Wzory dokumentów pozostają tajemnicą
Transparentny pożyczkodawca nie może (zgodnie z prawem) wzbraniać się przed okazywaniem na życzenie pełnej treści umowy pożyczki, wykazując, że spisywane są dwa tak samo brzmiące egzemplarze. Dokument powinien zawierać informacje o kwocie i terminie spłaty pożyczki, a także pełnej liście kosztów i zabezpieczeniu.
Nie może zabraknąć też klauzuli regulującej postępowanie pożyczającego na wypadek opóźnienia lub zaniechania spłaty pożyczki. Brak takich informacji w umówię lub unikanie doprecyzowania takich kwestii powinien powstrzymać nas przed dalszą współpracą z takimi podejrzanymi partnerami. Brak transparentności to wstęp do kłopotów i znak, że pożyczkodawca nie działa zgodnie z literą prawa.
Powoływanie się na niecodzienne moce i szerokie kontakty
Niektórzy oszuści mogą próbować wzbudzić zaufanie poprzez np. obietnicę pożyczenia na preferencyjnych, lepszych niż na rynku warunkach. Częstym trikiem jest tutaj powoływanie się np. na znajomość dyrektora banku, bycie byłym pracownikiem instytucji finansowej lub “specjalne” umowy niedostępne u innych doradców. Często takie osoby zapewniają, że uzyskanie nawet trudnego kredytu nie jest dla nich żadnym problemem.
Przesadne przechwałki sugerujące nam, że trafiliśmy na wyjątkową, niepowtarzalną i bezkonkurencyjną ofertę pożyczki prywatnej, to prosty przepis na oszustwo. Jeżeli za słowami nie idą konkretne przykłady, transparentnie skonstruowana umowa i koszty pożyczki – nie warto iść na taką współpracę.


Jak rozpoznać bezpieczne kredyty i pożyczki?
Znając już najczęściej powtarzające się cechy ofert nieuczciwych i niezasługujących na uwagę konsumenta, warto wreszcie scharakteryzować bezpieczny typ wsparcia finansowego. Z punktu widzenia bezpieczeństwa danych i jasności kosztów, przepisy znacznie ucywilizowały zarówno branżę bankową, jak i pożyczkową.
Tę drugą już dawno nie reguluje tylko kodeks cywilny, lecz dedykowane przepisy – Ustawa o kredycie konsumenckim. Nałożyła ona m.in. maksymalny zakres opłat za pożyczkę, zasady zawierania umów kredytowych i konieczność okazania harmonogramu spłaty. Przepisy te to jednak nie wszystko. Co jeszcze wskazuje na godny zaufania bank lub firmę pożyczkową?
- Figurowanie w rejestrze KNF.
- W przypadku banków – posiadanie licencji bankowej; w przypadku firm pożyczkowych – znajdowanie się w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych.
- Jasno przedstawione informacje o spółce, która stoi za daną firmą pożyczającą pieniądze. Powinny się tu znaleźć dane o numerze KRS, NIP i REGON, a także adres i kontakt.
- Czytelnie przedstawione warunki otrzymania finansowania, w których znajdują się stanowcze zastrzeżenia i wymagania wobec pożądanego modelu klienta.
- Bezpieczna i rzetelna weryfikacja tożsamości.
- Jasno zaprezentowane koszty korzystania z usług.
- Dostępne wzory pism, a także informacje o przetwarzaniu danych.
Sposoby na gotówkę w trudnej sytuacji finansowej
Nie jest niczym dziwnym, że osoba znajdująca się w trudnej sytuacji finansowej szuka skrajnie różnych sposobów na podreperowanie swojego miesięcznego budżetu. Prędzej czy później, jedną z rozważanych możliwości stanie się zaciągnięcie pożyczki. Nie zawsze jest to jednak dobry wybór – nawet, jeżeli uwagę zwrócą pewne i bezpieczne firmy pożyczkowe. Warto wówczas rozważyć alternatywne kroki, które pozwolą wyjść na finansową prostą tak, aby nie pogłębić dotychczasowych trudności.
Dodatkowy dochód lub szukanie oszczędności
Kłopoty finansowe mogą niekiedy zmuszać do szczególnego zaangażowania się w celu ich jak najszybszego pokonania. Wobec osób zadłużonych, które mają czas i możliwości, konieczną opcją do rozważenia może okazać się podjęcie się dodatkowej pracy.
W perspektywie miesięcznej ponadplanowy dochód może ułatwić regulowanie żądań wierzycieli, oddalając tym samym perspektywę pojawiania się windykacji i komornika. Jeżeli dodatkowa praca nie wchodzi w grę, być może konieczne będzie zaciśnięcie pasa i szukanie oszczędności, np. zmniejszając liczbę miesięcznych wydatków lub wyprzedając rzadko używany, kosztowny sprzęt.
Poprawienie zdolności kredytowej
Aktualna sytuacja finansowa konsumenta jest ściśle skorelowana z jego zdolnością kredytową. Warto podejmować się działań w celu poprawy jej aktualnego stanu. Pomocne będzie np. pobranie raportu z BIK. Dzięki niemu zweryfikujemy swoją aktualną listę wszelkich nieuregulowanych zobowiązań i wybierzemy tych wierzycieli, których spłacić jesteśmy w stanie najszybciej.
Im mniej długów, tym lepiej wygląda nasza zdolność kredytowa. Pamiętać trzeba jednocześnie, że negatywne wpisy znikają całkowicie dopiero po czasie – dokładniej 5 lat po uregulowaniu zobowiązania.
Kredyt konsolidacyjny, aby uporządkować finanse
Trudne kredyty mogą skłaniać do rozważenia konsolidacji posiadanego zadłużenia. W tym celu należy zwrócić się po udzielenie jednego, spójnego zobowiązania, które pozwoli spłacić wszystkie dolegliwości finansowe i uregulować wierzycieli.
Nowy, jednolity kredyt konsolidacyjny staje się zobowiązaniem rozłożonym na dogodne raty, których spłata nie powinna stwarzać już problemów poprzez dostosowanie do miesięcznego budżetu. Konsolidacja to często jeden z najbardziej skutecznych sposobów na uporządkowanie finansów, dzięki któremu możliwe jest wyjście na prostą wolną od długów.
Gdzie szukać bezpiecznych pożyczek dla zadłużonych?
Zobowiązania dla zadłużonych to skomplikowana kwestia, gdyż trudno o godne zaufania źródła finansowania. Możliwość uzyskania wsparcia oferują np. firmy dopuszczające opcję pożyczki z poręczycielem, gdzie to on przechodzi weryfikację historii kredytowej i poświadcza swoim majątkiem. Inną alternatywą są kredyty samochodowe, które polegają na zastawie kosztownego mienia w zamian za brak innych, tradycyjnych zabezpieczeń. Zanim jednak zwrócimy się po takie rozwiązania, zawsze warto dokładnie przeanalizować swoją aktualną oraz przyszłą sytuację finansową.
Pożyczki dla zadłużonych to główny atut sektora pozabankowego. To właśnie tu klienci wykluczeni przez banki poszukują szansy na spłatę długów i wyjście na prostą. Odradzamy jednak zaciąganie pożyczek, gdy nie stać nas na ich terminowe uregulowanie. Instytucje pożyczkowe dają nam możliwość zdobycia finansowania, ale to na nas spoczywa odpowiedzialność właściwej oceny naszych możliwości.
Zapomnij o ofertach typu: “Załatwię kredyt każdemu”!
Oferty pożyczek od firm lub osób prywatnych, udzielanych “każdemu”, bez sprecyzowanych warunków, należy omijać szerokim łukiem. Każda taka propozycja to ryzyko padnięcia ofiarą wyłudzenia, które może być toporne w swojej konstrukcji i łatwe w namierzeniu lub przeciwnie – wyrafinowane i nieoczywiste na pierwszy rzut oka.
Zawsze dokładnie weryfikujmy status pożyczkodawcy, dokonujmy wglądu w koszty skorzystania z usługi i sprawdzajmy, jak przebiega weryfikacja oraz zabezpieczenie spłaty. Tylko rzetelny proces weryfikacyjny poprzedzający udzielenie pożyczki to gwarancja otrzymania uczciwej oferty. Wszelkie drogi na skróty są po prostu podejrzane i zazwyczaj mogą wiązać się z próbą oszustwa lub wyłudzenia.
Wspólnie z Fundacją Rynku Rozwoju Finansowego dokładamy wszelkich starań, by wyłapywać siatki nieuczciwych pożyczkodawców, funkcjonujących na rynku pozabankowym. Na bieżąco aktualizujemy naszą Listę Ostrzeżeń, dostarczając najświeższych informacji, których lichwiarzy warto omijać szerokim łukiem.
Czekamy również na Wasze zgłoszenia! Jeśli trafiłeś na podejrzanego inwestora lub padłeś ofiarą jego nieuczciwości, daj nam znać —> e-mail: zgłoszenia@czerwona-skarbonka.pl.


Barbara
07.11.2022, 06:26
Potrzebuje pilnie gotówki by mieć jedną ratę