Pożyczki na kształcenie i rozwój w 2023 roku

Dla kogo są przeznaczone pożyczki na kształcenie i jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze? To rozwiązanie mające na celu wsparcie kształcenia ustawicznego, o którego istnieniu część osób nawet nie wie. Może nam natomiast pomóc w ukończeniu studiów podyplomowych, szkoleń, kursów i innych form rozwoju i edukacji.

pożyczki na kształcenie

Czym są pożyczki na kształcenie?

Pożyczki na kształcenie są finansowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Stanowią pilotażowe narzędzie Ministerstwa Rozwoju. Ich operatorami są: Fundacja Fundusz Współpracy oraz Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach. Pozwalają na sfinansowanie wybranej formy kształcenia, trwającej nie dłużej niż 24 miesiące.

Oznacza to, że z przyznanych środków opłacone mogą zostać m.in.:

  • studia podyplomowe,
  • szkolenia,
  • kursy.

Co istotne, dotyczy to zarówno edukacji w Polsce, jak i poza granicami kraju, z wyjątkiem studiów I, II i III stopnia. Po przyznaniu pożyczki środki przekazywane są bezpośrednio na rzecz instytucji edukacyjnej. W praktyce zatem nie dostajemy pieniędzy „do ręki” i nie możemy jej wydać np. na:

  • przejazdy do miejsca, w którym odbywają się kursy,
  • noclegi,
  • zakwaterowanie,
  • wyżywienie,
  • dodatkowe materiały dydaktyczne,
  • inne potrzeby, tylko pośrednio związane z kształceniem.

Zaletą tego rozwiązania są atrakcyjne warunki spłaty. Są to nieoprocentowane darmowe pożyczki, a równej wysokości raty regulować możemy nawet 3 lata. Co więcej, dostępne jest również umorzenie pożyczki do nawet 25% otrzymanej kwoty.

Kto może skorzystać z pożyczek na rozwój umiejętności?

Wniosek o tego typu pożyczki na kształcenie mogą składać osoby:

  • pełnoletnie,
  • mające pełną zdolność do czynności prawnych,
  • mieszkające w Polsce,
  • pracujące w ramach każdej formy zatrudnienia (zarówno osoby samozatrudnione, jak i pracujące na etacie czy na podstawie umów cywilnoprawnych),
  • niepracujące (na urlopach wychowawczych, bezrobotne pobierające kuroniówkę itd.),
  • dysponujące zdolnością do spłaty pożyczki (posiadające odpowiedni średni miesięczny dochód brutto czy zabezpieczenie pożyczki).

Do uzyskania wsparcia nie jest konieczne spełnienie warunków dodatkowych. Nieistotny jest też szczegółowy adres zamieszkania, wiek czy płeć. Dodatkowo są akceptowane rozmaite rodzaje zabezpieczeń pożyczki do wyboru. Wszystko to może sprawić, że otrzymamy potrzebne nam środki bez większego problemu.

Gdzie szukać pomocy w finansowaniu rozwoju kompetencji?

Otrzymanie pożyczki na kształcenie nie jest skomplikowane. Wystarczy, że założymy konto na stronie Inwestujwrozwoj.pl1 i zgłosimy się do projektu. Co jednak istotne, nabory trwają tylko w określonym czasie. Trzeba więc złożyć wniosek o pomoc zwrotną online w odpowiednim terminie. Znajdziemy go pod wspomnianym powyżej adresem www.

Do otrzymania pomocy nie jest konieczne odwiedzanie placówek finansowych czy urzędów. Wszystko odbywa się online – zarówno złożenie wniosku, jak i poinformowanie o decyzji. Następnie mamy 14 dni na odesłanie Operatorowi kompletu dokumentów. Pieniądze natomiast przekazywane są prosto do jednostki odpowiedzialnej za organizację wybranej przez uczestnika formy kształcenia.

Ile kosztuje pożyczka na kształcenie?

Pożyczka na kształcenie jest nieoprocentowana. Oznacza to, że nie ponosimy żadnych kosztów dodatkowych, decydując się na nią. Nie zapłacimy więc m.in.:

  • prowizji,
  • opłat wstępnych,
  • kosztów opracowania.

To sprawia, że stanowi ona niezwykle atrakcyjną formę finansowania kształcenia. Spłacamy ją w cyklu miesięcznym, w równych ratach. Jej wysokość wynosić może maksymalnie 30 tys. zł i pokrywać 100% kosztu studiów podyplomowych, czy szkolenia. Minimalna długość spłaty to natomiast 1 rok, a maksymalna – 36 miesięcy. Po spełnieniu warunków możliwe jest umorzenie spłaty części pożyczonych środków: od 20% do 25%. Szczegółowo opisaliśmy tę kwestię w dalszej części artykułu.

pożyczki na kształcenie i rozwój - co to?

Jak złożyć wniosek o pożyczkę na kształcenie?

Wniosek o pożyczkę na kształcenie, złożysz na stronie głównej Inwestujwrozwoj.pl. W tym celu musisz założyć konto i następnie nacisnąć przycisk Złóż wniosek.

Później postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Konieczne jest m.in. podanie:

  • danych osobowych,
  • danych dotyczących zatrudnienia,
  • szczegółów przedmiotu dofinansowania.

Strona działa zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Z instrukcji dostępnej w witrynie dowiesz się, że lepiej nie przechodzić procedury z wykorzystaniem urządzenia mobilnego. Wynika to z faktu, że system nie jest do końca dostosowany do takiej formy. Przez to niektóre elementy nie działają lub nie są widoczne tak, jak powinny.

Po złożeniu wniosku, wysyłany jest on online. Teraz wystarczy poczekać na odpowiedź, która także przyjdzie drogą internetową. Status rozpatrzenia wniosku możesz „podglądać” na swoim koncie użytkownika.

Umorzenie pożyczki na kształcenie

W tym przypadku możemy starać się o częściowe umorzenie spłaty. Operator może odstąpić od żądania uregulowania nie więcej niż 25% przyznanej nam kwoty. Zgoda na skorzystanie z tego przywileju wymaga jednak spełnienia określonych warunków.

20% umorzenia polega na zgodzie Operatora na proporcjonalne skrócenie okresu kredytowania. Umorzeniu ulegają ostatnie raty.

Aby jednak do tego doszło, musimy:

  • ukończyć wybraną formę kształcenia w okresie zgodnym z podpisaną umową,
  • do 3 miesięcy od ukończenia złożyć wniosek o umorzenie,
  • do wniosku konieczne jest dołączenie dokumentu potwierdzającego ukończenie kształcenia w odpowiednim terminie.

Dodatkowo starać się możemy o umorzenie kolejnych 5% przyznanej kwoty. Możliwe jest to, jeśli:

  • nasz średni dochód brutto z 3 ostatnich miesięcy (lub 12 miesięcy w przypadku osób samozatrudnionych) jest niższy niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej za ubiegły rok;
  • gdy podejmiemy zatrudnienie w trakcie trwania kształcenia lub do pół roku po nim (w przypadku osób niepracujących).

Jakie są warunki umorzenia?

Warunki umorzenia nie są zbyt wygórowane. Nie oznacza to jednak, że zgodę otrzymać może od ręki każdy.

Na takie udogodnienie nie mogą liczyć pożyczkobiorcy, którzy:

  • nie spełnią podstawowych warunków umorzenia,
  • nie ukończą formy kształcenia, zawartej w umowie z Operatorem;
  • wypowiedzą umowę pożyczki na kształcenie.

Co istotne, na umorzenie nie mają również szans osoby, które zdecydują się na wcześniejszą spłatę otrzymanej pożyczki. Jeśli uregulujemy ją przed zakończeniem formy kształcenia, zwieńczonym otrzymaniem odpowiedniego dokumentu, nie otrzymamy zgody na umorzenie.

Co zrobić, żeby zwiększyć szanse na pożyczkę?

Pomoc w kształceniu przyznawana jest przede wszystkim osobom, które mogą pochwalić się zdolnością do jej spłaty. Nie jest to jednak w pełni zależne od naszego zatrudnienia, wysokości dochodów czy sytuacji rodzinnej. Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na pożyczkę, musimy zatem pokazać, że nie będziemy mieli najmniejszego problemu z oddaniem pieniędzy zgodnie z warunkami umowy.

Najpewniejszym sposobem jest oczywiście odpowiedni dochód. Jeśli zarabiamy kwoty jasno pozwalające na spłatę zaciąganego zobowiązania, to jest duża szansa na to, że zostanie nam ono przyznane bez większego problemu.

Co jednak w przypadku, gdy nasza pensja nie jest zbyt wysoka lub jesteśmy osobami niepracującymi?

To oczywiście nie przekreśla naszych szans na otrzymanie pieniędzy na kształcenie. Musimy jedynie odpowiednio zabezpieczyć spłatę pożyczki. Pomóc nam w tym może:

  • poręczenie cywilne – przez osobę, która nie jest naszym współmałżonkiem. Mogą być to rodzice, rodzeństwo czy ludzie niespokrewnieni,
  • weksel in blanco z deklaracją wekslową – podpisanie deklaracji wekslowej i wystawienie wekslu in blanco u notariusza,
  • weksel in blanco z deklaracją wekslową i poręczeniem wekslowym – deklaracja wekslowa, poręczona dodatkowo przez osobę trzecią;
  • oświadczenie o poddaniu się egzekucji – jako pożyczkobiorca podpisujemy akt notarialny, w którym oświadczamy, że w przypadku kłopotów ze spłatą poddamy się egzekucji na rzecz Operatora. Dokument podpisywany u notariusza na podstawie umowy pożyczki,
  • blokada środków na rachunku bankowym – Operator otrzymuje od nas pełnomocnictwo do blokowania pieniędzy przychodzących na nasz rachunek bankowy. To zabezpieczenie w żaden sposób nie angażuje osób trzecich,
  • hipoteka – ustanawiana na maksymalną wartość do 150% wartości pożyczki. W umowie zawierany jest zapis dotyczący dobrowolnego poddania się przez nas egzekucji. Nie dotyczy nieruchomości rolnych.

Polecamy: Kredyt z poręczycielem – kiedy wymagane jest poręczenie?

Skąd wziąć pieniądze na szkolenia, kursy i rozwój?

Bez wątpienia ciągłe rozwijanie swojej wiedzy i umiejętności niesie ze sobą ogromną wartość. Dowiadujemy się nowych rzeczy, rośnie nasza wartość dla pracodawcy i rozwijamy swoje kompetencje. Z uzyskaniem dokumentu potwierdzającego ukończenie kolejnego kursu możemy starać się o podwyżkę lub lepiej płatną pracę.

Niestety, najpopularniejsze szkolenia czy kursy są płatne. Co gorsza, często mowa tu o naprawdę wysokich kwotach, których zorganizowanie może być znacznym problemem. Na szczęście pieniądze na tego typu cele otrzymamy na wiele sposobów.

Najpopularniejsze z nich opisaliśmy poniżej.

Pożyczka pozabankowa lub kredyt gotówkowy

Starając się o pozabankową pożyczkę, czy chociażby kredyt gotówkowy nie musisz określać, na co chcesz przeznaczyć pożyczane środki. Wykorzystać je możesz właśnie na sfinansowanie kształcenia.

Przed podpisaniem umowy polecamy tylko sprawdzić wszystkie oferty dostępne na rynku, korzystając np. z kalkulatorów czy porównywarek online. Dopiero później zdecyduj się na ofertę o najniższym oprocentowaniu, kosztach dodatkowych itp.

Zwykle jest to opcja mniej korzystna niż opisywane wyżej pożyczki na kształcenie.

Pomoc finansowa od bliskich

Pożyczka od rodziny bywa nieoceniona. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że najczęściej nie wiąże się ono z żadnymi kosztami dodatkowymi. Nie musimy nikomu udowadniać, że jesteśmy „wypłacalni”, bo pieniądze bierzemy od osób znających nas od lat.

Minusem jest jednak fakt, że tego typu zobowiązania bywają „obciążające psychicznie”. Większy jest niepokój o ewentualne problemy z ich spłatą, a wielu pożyczkobiorcom przeszkadza poczucie konieczności dodatkowego odwdzięczenia się za przysługę.


Polecamy: Umowa pożyczki – darmowy wzór z omówieniem prawnika

Rozłożenie finansowania na raty

Wiele instytucji edukacyjnych stara się zrozumieć ludzi chcących rozwijać swoje umiejętności. Właśnie dlatego opłaty za kursy, szkolenia czy kolejne semestry studiów podyplomowych często można rozłożyć na raty. Zależnie od konkretnego przypadku, odbywa się to na różnych zasadach.

Niejednokrotnie takie rozwiązanie nie wiąże się nawet z żadnymi dodatkowymi kosztami. A jeśli już jakieś się pojawiają, bywają niższe niż w przypadku standardowych pożyczek czy kredytów. W tym przypadku najczęściej nie możemy liczyć na ewentualne umorzenie, choćby części kwoty do zapłaty.


Polecamy: Kredyt studencki – co to jest, jakie są wymagania i warunki?

Źródło:

1. https://inwestujwrozwoj.pl/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie