Skąd wziąć pieniądze? 8 pomysłów

Jestem odrobinę marzycielką i czasami lubię odlecieć i pofantazjować, co bym zrobiła z kilkoma milionami (koniecznie euro lub USD!) wygranej w loterii. Ale marzenia marzeniami, a życie twardo sprowadza na ziemię i obija tyłki. Skąd wziąć pieniądze, gdy są nam potrzebne?

skąd wziąć pieniądze?

Skąd wziąć pieniądze na już?

Każdemu z nas może przytrafić się taka sytuacja, że na już pilnie potrzebować będzie pieniędzy. Jako pracownica banku widziałam to nie raz i nie dwa. Często są to sytuacje bardzo dramatyczne, związane nierozerwalnie z ludzkim nieszczęściem. Śmierć bliskiej osoby, wypadek, ciężka choroba, utrata pracy. Co wtedy? Skąd wziąć pieniądze, jeśli pilnie tego potrzebujemy, a nie mamy żadnych oszczędności?

Kredyt w banku

Życie pokazuje, że w takich sytuacjach często kierujemy swe kroki do banku. Czasami nie ma innego wyboru jak kredyt. Pamiętaj o kilku zasadach:

  • Zawsze warto porównać oferty kilku banków i wybrać najlepszą.
  • Nie bój się dłuższego okresu kredytowania. Lepiej spłacać mało i dłużej niż wcale. Poza tym kredyt zawsze możesz nadpłacić i to w 99% przypadków bez opłat.
  • Jeśli masz już jakieś zadłużenie w banku, szukaj oferty konsolidacji kredytu. Z reguły mają one dużo lepsze parametry cenowe (np. brak prowizji, niskie oprocentowanie, niższa rzeczywista roczna stopa oprocentowania) niż zwykłe kredyty. I przeważnie do konsolidowanego zadłużenia możesz dobrać dodatkową kwotę na własne wydatki. Polecam nasz ranking kredytów konsolidacyjnych.
  • Jeśli zależy Ci bardzo na czasie (gotówka niezbędna na już, a nawet na wczoraj), to największe szanse na szybki kredyt masz w banku, w którym prowadzisz swoje stałe konto. „Starzy” klienci często mogą liczyć na pożyczki na klik, bez przedstawiania dokumentów, a czasami nawet bez sprawdzania historii kredytowej w BIK.

Pożyczka pozabankowa

A co, jeśli Twoja sytuacja uniemożliwi Ci pozyskanie pieniędzy w banku, a potrzebujesz szybkiej gotówki? Przyczyny mogą być różne: brak dochodów, zła historia kredytowa itp. Wtedy pozostają chwilówki, czyli pożyczki pozabankowe, najczęściej dostępne bez wnikliwej weryfikacji (np. zdolności kredytowej).

Ofert szybkiej gotówki jest naprawdę dużo. Firmy pożyczkowe prześcigają się w upraszczaniu formalności, dzięki czemu otrzymasz środki na konto bankowe w bardzo krótkim czasie, nawet w ciągu kilkunastu minut.

Jeśli chcesz szybko wziąć pieniądze, najlepiej bez wychodzenia z domu, to warto przemyśleć i ten krok.

Pożyczka od rodziny

Tonący brzytwy się chwyta. Nikt nie powiedział, że decyzja o przyznaniu pożyczki w banku czy firmie pozabankowej musi być pozytywna. Czasami nie ma wyboru – trzeba schować dumę do kieszeni i poprosić rodzinę o udzielenie pożyczki.

Ale to wcale nie musi być najlepsze rozwiązanie: pożyczone pieniądze i tak musisz oddać, a na dodatek temat ten jest dość drażliwy i łatwo może spowodować rozłam w rodzinie. Dlatego zalecam zachować ostrożność, zarówno gdy występujesz jako pożyczkobiorca, jak i wtedy, gdy to Ciebie proszą o pożyczenie gotówki.

Skąd wziąć pieniądze, gdy mamy nieco więcej czasu? Lista pomysłów

Jeśli czas jest naszym sprzymierzeńcem i nie potrzebujemy pieniędzy na wczoraj, to istnieje wiele możliwości podreperowania swojego domowego budżetu.

1. Szukaj oszczędności w domowym budżecie

Przeanalizuj swój domowy budżet. Bardzo często znajdziesz w nim wiele niepotrzebnych wydatków. Na przykład: co miesiąc płacisz za super wypasiony pakiet internet + TV, a korzystasz z niego raz w tygodniu.

2. Sprzedaj niepotrzebne wartościowe przedmioty

I dam sobie rękę uciąć, że takie znajdą się u każdego!

Kobiety: oczywiście ubrania, nienoszona biżuteria, buty, wszelkie przydasie, kupione na fali wyprzedaży, które od lat kiszą się w szafach. Przecież istnieje prawdopodobieństwo, że jednak zaczniesz używać tego depilatora, chociaż leży w szufladzie od Black Friday 2018, prawda?

Dzieci: nie mówię tu o tym, że dzieci mają sprzedawać. Ale jeśli posiadasz pociechy, to na pewno przez lata nazbierało się dużo rzeczy, z których dziecko już wyrosło, a które zagracają Twoją piwnicę. Ubrania, zabawki, mebelki, rowerki, hulajnogi itp.


Polecamy: Od czego zacząć oszczędzanie dla dziecka?


Mężczyźni: sprzedaż Xboxa może wyjść na dobre, zarówno dla finansów, jak i Twojego zdrowia. Poza tym Ty też masz na pewno w szafie nienoszone już rzeczy. Zegarki? Nieużywana elektronika? Pozbądź się tego.

Rodzina: jeśli potrzebujecie pieniędzy, zastanówcie się nad redukcją swoich oczekiwań materialnych. Mam na myśli to, że może warto sprzedać samochód i kupić tańszy. Lub okaże się, że telewizor 55 cali o wartości kilku tysięcy w zupełności może zostać zastąpiony takim o wartości 1000 zł.

No dobra, porządki są już za Tobą, pół pokoju rzeczy na sprzedaż odłożone. Teraz czas na ogłoszenia i szukanie nabywców. Zacznij na portalach społecznościowych, np. na FB (Marketplace, lokalne grupy sprzedam/kupię itp.) oraz na OLX czy Vinted. Jeśli masz coś bardziej wartościowego, np. aparat fotograficzny, warto wystawić go na Allegro.

3. Poszukaj dodatkowej pracy

Dodatkowej pracy możesz szukać bez wychodzenia z domu, chociażby na portalach ogłoszeniowych typu pracuj.pl, OLX oraz na grupach na FB.

Może masz umiejętności, które pozwoliłyby Ci dorobić po godzinach? Na przykład pieczesz pyszne ciasta lub jesteś złotą rączką? W takim razie ogłoś się na lokalnym Spotted. Mam przynajmniej kilku takich znajomych: pieką torty, lepią pierogi, wykonują pyszne wędliny, znają się na drobnych pracach remontowych, mają większy samochód i pomagają w przeprowadzkach, opiekują się dziećmi. Niektórzy z nich po pewnym czasie dodatkową pracę zmienili na swoje główne źródło utrzymania — okazało się, że mogą zarobić więcej, niż na etacie, a na dodatek robią to, co lubią. Tak też było i ze mną, kilka lat temu.

Więcej pomysłów, jak zarobić pieniądze, znajdziesz w tym artykule.

4. Świadczenia socjalne

Od kiedy pojawiło się 500+, temat świadczeń socjalnych jest dość kontrowersyjny i zawsze budzi wiele emocji. Moje zdanie na ten temat jest takie: są ludzie i sytuacje życiowe, które zmuszają ich do sięgnięcia po świadczenia socjalne. Co więcej, w części sytuacji one po prostu się należą.

Przykład? Proszę bardzo.

Co ma zrobić kobieta, która sama wychowuje niepełnosprawne dziecko, wymagające całodobowej opieki? Albo osoba, która straciła pracę z powodu likwidacji zakładu i nie może znaleźć nowej, bo mieszka w małej miejscowości, gdzie pracy zwyczajnie nie ma?

Dlatego w przypadku ciężkiej sytuacji warto udać się do MOPSu i zapytać o dostępne świadczenia.


Polecamy: Ile wynosi zasiłek stały z MOPS?

Skąd wziąć pieniądze na długi?

Skonsoliduj lub refinansuj kredyt bankowy

Rosnące koszty życia i oprocentowanie zmienne mogą doprowadzić każdego do kresu jego możliwości finansowych. Skąd zdobyć pieniądze na spłaty dotychczasowych długów? Zacznij od wizyty w banku i sprawdzenia możliwości konsolidacji lub refinansowania dotychczasowego zadłużenia. Oto dlaczego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem:

  • Okres spłaty kredytu konsolidacyjnego lub refinansowanego jest zazwyczaj dłuższy niż zwykłej pożyczki gotówkowej. Dzięki temu możesz wydłużyć termin spłaty, przez co rata będzie mniejsza.
  • Oferty kredytów konsolidacyjnych dla nowych klientów są zazwyczaj atrakcyjniejsze, niż zwykłej pożyczki (np. mniejsze oprocentowanie, brak prowizji).
  • Często możesz zawnioskować o dodatkowe pieniądze, które przeznaczysz na dowolny cel.

Złóż wniosek o restrukturyzację

Powyższy pomysł jest dobry pod warunkiem, że masz dobrą historię kredytową, nadal masz zdolność kredytową, a pożyczkodawca przychyli się do Twojego wniosku. A co w przypadku, chociażby osób bezrobotnych, których zobowiązania nie pozwalają na zaciągnięcie takiego kredytu?

Wtedy warto udać się do banku lub firmy pożyczkowej, w której masz zadłużenie, i złożyć wniosek o restrukturyzację. Opisz trudną sytuację i zawnioskuj, np. o zmniejszenie rat.

Uważaj, by nie popaść w spiralę zadłużenia i nie stać się ofiarą oszustwa

Poszukując kapitału na spłatę bieżących zobowiązań, bardzo łatwo można popaść w spiralę zadłużenia. A z niej niestety trudno wyjść. Dlatego zadłużanie się ponad miarę nigdy nie jest dobrym pomysłem — raczej szukaj innych rozwiązań niż zaciąganie kolejnych pożyczek.

W tym miejscu ostrzegam również przed wszelkiego rodzaju naciągaczami, których oferty nawołują: załatwię kredyt każdemu! Bardzo często są to zwykli oszuści. Chcą wyłudzić albo pieniądze, albo Twoje dane. Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z tego rodzaju pomocy, najpierw zapoznaj się ze wszystkimi alarmującymi artykułami na ten temat i bądź ostrożny przy podejmowaniu decyzji!

Skąd wziąć pieniądze na budowę domu lub mieszkanie?

Kredyt hipoteczny

W najkrótszym czasie kupisz mieszkanie lub zbudujesz dom dzięki kredytowi hipotecznemu. To sporo formalności. Na dodatek w Polsce nadal przeważają oferty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, którego w perspektywie np. 30 lat nie da się przewidzieć.

W krajach zachodu standardem są kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem przez cały okres obowiązywania umowy. Dzięki temu z góry wiesz, ile będziesz płacić. I tak powinno być też w Polsce. Niestety, nikt się nad tym problemem nie chce pochylić.

Żeby dostać kredyt hipoteczny, i tak musisz dysponować minimalnym wkładem własnym. Jest to najczęściej 10-20% wartości kredytu. W przypadku budowy domu w niektórych bankach jako wkład własny można wnieść posiadaną działkę, na której chcesz się wybudować. Niemniej, i tak bank nie sfinansuje 100% inwestycji. Chcesz czy nie chcesz, musisz mieć oszczędności, i to wcale niemałe, biorąc pod uwagę obecne ceny nieruchomości.

Dofinansowanie do budowy domu – lista dotacji Zobacz

Nie obędzie się również bez odpowiedniej zdolności kredytowej, czyli bank zbada Twoją historię kredytową, sytuację materialną i zawodową, prześledzi wpływy na konto bankowe. Jeśli chcesz przygotować się do kredytu hipotecznego odpowiednio wcześniej, zacznij od zamknięcia karty kredytowej i debetów oraz popracuj nad historią w BIK.


Polecamy: Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Praca

Pozyskanie pieniędzy na dom czy mieszkanie bez kredytu jest możliwe, ale czasochłonne. Znam wiele osób, które spędziły po kilka-kilkanaście lat za granicą i teraz wracają i budują się za gotówkę. Co prawda sytuacja na zagranicznym rynku pracy nie jest już tak różowa, jak jeszcze kilkanaście lat temu, ale dla chcącego nic trudnego.

Pieniądze na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej

Jeśli planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej, to na start przydałyby się jakiekolwiek środki. Skąd wziąć pieniądze na firmę?

Dofinansowanie z urzędu pracy

Jeśli jesteś osobą bezrobotną, to warto, byś na bieżąco śledził stronę internetową swojego urzędu pracy. Dzięki temu nie przegapisz dorocznego naboru na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zazwyczaj przeprowadzany jest na początku roku. Maksymalna kwota dotacji to 6-ciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli w roku 2022 około 36 000 zł.

Dotacje unijne na działalność

Co jakiś czas pojawiają się różne programy unijne, mające ułatwić założenie własnej działalności gospodarczej. Są one zazwyczaj realizowane regionalnie (czyli w jednym województwie mogą być, a w innym nie) i mają różne wymagania. Najczęściej wymagany będzie biznesplan.

Aktualne nabory możesz sprawdzić na rządowej wyszukiwarce dotacji1.

Innym rozwiązaniem mogą być, np. pożyczki unijne z BGK skierowane do mikro, małych i średnich firm, startupów, a także osób, które przymierzają się do założenia własnego biznesu.

Pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Tak, istnieją takie. Na przykład obecnie prowadzony jest rządowy program Pierwszy biznes — Wsparcie w starcie. Możesz uzyskać kredyt na firmę na bardzo atrakcyjnych warunkach (niskie oprocentowanie, brak prowizji, karencja w spłacie do 1 roku), do 120 tys. zł na 7 lat. O szczegółach programu poczytasz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego2.

→ Dowiedz się też więcej o nieoprocentowanych pożyczkach na kształcenie!

Skąd wziąć pieniądze – lista wszystkich pomysłów

Jeśli szukasz dodatkowych środków, warto sporządzić listę rzeczy, które mogą Ci je zapewnić. Podsumuję zatem w jednym miejscu wszystkie wymienione wyżej sposoby:

  • pożyczka pozabankowa
  • kredyt w banku
  • pożyczka od rodziny
  • sprzedaż zbędnych przedmiotów
  • dodatkowa praca
  • szukanie oszczędności
  • dotacje (np. na założenie własnej firmy)
  • świadczenia socjalne

Zabrakło czegoś na liście, podziel się z nami swoim pomysłem w komentarzu!

Jak wziąć pieniądze, żeby nie żałować?

W tym przypadku pośpiech jest złym doradcą. Najlepiej na spokojnie usiąść i zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami. A jeszcze lepiej, przedyskutować sprawę z bliską osobą czy wręcz osobami. Taka burza mózgów potrafi zdziałać cuda. Czasami ktoś z zewnątrz dostrzeże proste rozwiązanie problemu, który dla nas wydaje się nie do pokonania.

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródło:

1. https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/osoba-fizyczna/#/3756=Osoba%20fizyczna

2. https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/program-pierwszy-biznes-wsparcie-w-starcie/#c17888

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.7/5 - (7 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie