Kredyt podatkowy – co to jest i jak z niego skorzystać?

Kredyt podatkowy to instrument, który pozwala podatnikom na odroczenie płatności obowiązkowej daniny, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Działa na podobnej zasadzie, jak tradycyjny kredyt, czyli umożliwia rozłożenie płatności na raty. Od 2023 roku z kredytu podatkowego mogą skorzystać wszyscy podatnicy. Sprawdź, na jakich zasadach.

Kluczowe informacje

 • Kredyt podatkowy to instrument umożliwiający odroczenie płatności zobowiązań podatkowych bez dodatkowych kosztów.
 • Aby skorzystać z kredytu podatkowego, należy zgłosić chęć jego wykorzystania do urzędu skarbowego i spełnić określone warunki.
 • Kredyt podatkowy nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku, a jedynie przesuwa termin płatności i rozkłada zobowiązanie na raty.
 • Możliwość skorzystania z ulgi podatkowej może zostać utracona w określonych sytuacjach, np. gdy przedsiębiorca zawiesi działalność, ogłosi bankructwo lub zredukuje liczbę pracowników.

Aby skorzystać z kredytu podatkowego dla firm, należy zgłosić chęć do odpowiedniego organu administracyjnego oraz spełnić określone w ustawie warunki. Warto jednak pamiętać, że ulga ta w żaden sposób nie zwalnia z obowiązku zapłaty daniny. Opóźnienie w uregulowaniu zobowiązań w wyznaczonym terminie może bowiem skutkować poważnymi konsekwencjami karno-skarbowymi. W artykule omówimy, jak prawidłowo korzystać z kredytu podatkowego i jakie korzyści mogą wynikać z jego wykorzystania.

Co to jest kredyt podatkowy? Definicja

O kredytach często myślimy w kontekście pożyczek, udzielanych przez banki. To określenie nie działa jednak w przypadku kredytu podatkowego, chociaż ma z nim wiele wspólnego.

Kredyt podatkowy daje podatnikom możliwość uiszczenia należnej daniny, w późniejszym terminie. Zwolnienie dotyczy tylko zaliczek na podatek dochodowy, których w takim wypadku nie trzeba regulować przez rok. Spłata daniny zostanie rozłożona na kolejne 5 lat, po 20% rocznie.

Jeszcze do niedawna z takiej opcji, mogli skorzystać tylko przedsiębiorcy, którzy rozpoczynali działalność gospodarczą. W 2023 roku z podobnej ulgi będzie mógł skorzystać każdy podatnik, nawet „zwykły pracownik”. Jedynym warunkiem, który należy spełnić, jest limit dochodów, który w danym roku podatkowym, nie może przekroczyć 30 tys. złotych. 

Na jakich warunkach udzielany jest kredyt podatkowy?

W Polsce kredyt podatkowy jest udzielany na podstawie przepisów zawartych w ustawie o PIT, czyli o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do tej pory, zgodnie z prawem mógł on zostać udzielony tylko przedsiębiorcy, który osiągał przychód w średniomiesięcznej wysokości, co najmniej 1000 euro. Istotne było, aby przychód ten był osiągany w roku, w którym obowiązuje zwolnienie podatkowe lub w ciągu kolejnych pięciu lat podatkowych. W przeciwnym razie zgodnie z ustawą, kredyt przestawał obowiązywać.

Kiedy można skorzystać z kredytu podatkowego dla firm?

Podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli działalność gospodarczą, po złożeniu odpowiedniego oświadczenia i spełnieniu warunków przewidzianych w ustawie o PIT mogli skorzystać z prawa do rocznego zwolnienia od obowiązku zapłaty zaliczek na podatek dochodowy 1.

O jakich warunkach mowa? Jeszcze w 2022 roku przedsiębiorca, który chciał skorzystać z kredytu, powinien:

 • znaleźć się w grupie tzw. małych przedsiębiorców (czyli firm, które zatrudniają średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągają roczny obrót netto nieprzekraczający równowartości 10 mln euro w polskich złotych), 
 • zatrudniać na podstawie umowy o pracę minimum 5 osób,
 • osiągać średniomiesięczny przychód w wysokości minimum 1000 euro.

Dodatkowo kredyt podatkowy dla firm nie mógł być przyznany od razu po rozpoczęciu działalności. Z ulgi można było skorzystać:

 • po roku, w przypadku gdy przez ostatni rok podatkowy działalność była prowadzona przez minimum 10 miesięcy, 
 • po dwóch latach, jeśli przedsiębiorca w pierwszym roku prowadził działalność krócej niż 10 miesięcy.

Od 2023 roku z podobnego rodzaju ulgi może skorzystać każdy podatnik, który szacuje, że jego roczny dochód nie przekroczy 30 000 zł. Jest to łatwe do obliczenia, szczególnie dla kogoś, kto ma stałe wynagrodzenie.

Jak ubiegać się o kredyt podatkowy?

Aby skorzystać z kredytu podatkowego, konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia w urzędzie skarbowym najpóźniej do 31 stycznia tego roku, w którym planujesz wykorzystać odroczenie płatności. Ważne jest, aby w tym czasie rozliczać podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Co musi zawierać takie oświadczenie? Wystarczy, że potwierdzisz, iż spełniasz wszystkie wymogi, które upoważniają Cię do korzystania z ulgi (chodzi o liczbę zatrudnionych osób, czy średni miesięczny przychód). Z nieco prostszej ścieżki mogą jednak skorzystać podatnicy zatrudnieni na etat, którym zależy na zwolnieniu z podatku dochodowego.

Sprawdź również:

Kredyt podatkowy – wymagane dokumenty i formalności

Aby uzyskać zwolnienie z konieczności opłacania zaliczek na podatek dochodowy, należy spełnić wyżej wymienione kryteria i złożyć odpowiednie oświadczenie w urzędzie skarbowym. Zazwyczaj nie ma potrzeby przedkładania innych dokumentów, czy potwierdzeń.

Ważne! Podatnicy, którzy skorzystali z kredytu podatkowego, powinni wraz z końcem roku złożyć PIT/Z. Dokument stanowi załącznik do deklaracji PIT-36 i PIT-36L.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt podatkowy?

Kredyt podatkowy ma za zadanie pomóc przedsiębiorcom w rozwoju działalności gospodarczej. Tymczasowe zawieszenie spłaty zobowiązań podatkowych umożliwi bowiem wykorzystanie zarobionych środków na inne cele. Na początku prowadzenia działalności konieczny może okazać się np.: 

 • zakup sprzętu czy specjalistycznego oprogramowania,
 • zainwestowanie środków w akcje marketingowe, czy promocyjne.

Jeśli więc chcesz wykorzystać zarobione środki na inny cel niż podatki, to warto, abyś skorzystał z takiego rozwiązania. Musisz tylko pamiętać o tym, że nie unikniesz konieczności opłacenia obowiązkowej daniny. Niemniej jednak płatność zostanie rozłożona na 5 lat, co stanowi dodatkowe odciążenie dla Twojego firmowego budżetu.

Potrzebujesz dodatkowych środków? Weź kredyt dla firm:

Jakie mogą być konsekwencje niepłacenia podatku?

Decydując się na kredyt podatkowy, musisz mieć na uwadze fakt, że nie jest to sposób na całkowite uniknięcie daniny. Jest to jedynie przesunięcie terminu płatności należnego fiskusowi podatku. Dlatego będziesz zmuszony, uregulować powstałe zobowiązanie podatkowe w późniejszym czasie (w ciągu następnych 5 lat). Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować konsekwencjami związanymi z prawem karnym skarbowym. W 2022 roku kara za wykroczenie skarbowe wynosiła od 301 zł do 60 200 zł.

Urząd administracyjny ma prawo nałożyć sankcję za opóźnienia w płatnościach podatkowych oraz za zatajenie przychodów (np. za nieujawnienie ich w rocznym zeznaniu podatkowym).

Utrata prawa do korzystania z kredytu podatkowego – co warto wiedzieć?

Możliwość skorzystania z ulgi podatkowej może zostać utracona zarówno w roku, gdy nie opłaca się zaliczek podatkowych, jak i w ciągu następnych pięciu lat, podczas gdy spłacasz daninę w należnych częściach.

Kiedy możesz spodziewać się utraty prawa do korzystania z kredytu podatkowego? 

 • gdy postanowisz zawiesić lub rozwiązać działalność, 
 • w przypadku kiedy ogłosisz bankructwo, 
 • w sytuacji, kiedy Twój średni miesięczny przychód będzie niższy niż 1000 euro, 
 • gdy zdecydujesz się na redukcję liczby pracowników o minimum 10% w porównaniu z najwyższym średnim miesięcznym zatrudnieniem w poprzednim roku, 
 • gdy masz zalegające zobowiązania podatkowe. 

Kredyt podatkowy dla firm a kwota wolna od podatku dochodowego 

W 2023 r. każdy podatnik, również zwykły pracownik, może wystąpić do płatnika, aby ten nie odprowadzał zaliczek na PIT. Może to zrobić w przypadku, gdy według szacunków – jego roczny dochód nie przekroczy 30 000 zł. W przypadku, gdy jego zarobki przekroczą ten limit, fiskus będzie mógł otrzymać swoją należność, ale z pewnym opóźnieniem, przy rozliczeniu rocznym. Okazuje się więc, że z kredytu podatkowego mogą w pewnym sensie skorzystać wszyscy podatnicy. 

Jak zrobić to legalnie? Masz do wyboru kilka możliwości. Pierwszą z nich jest złożenie żądania o niepobieranie zaliczki podatku lub o zastosowanie mniejszej kwoty, wykorzystując do tego celu formularz PIT-2 w wersji 9, który został opracowany przez Ministerstwo Finansów. Wniosek możesz też złożyć na innym druku przygotowanym przez płatnika, albo przez jego system płacowy.

We wniosku musisz podać rok, w którym płatnik ma nie pobierać zaliczki. Jeśli chcesz, aby ta sama sytuacja powtórzyła się w następnym roku, będziesz musiał ponownie złożyć wniosek.

Kwota wolna od podatku obowiązuje tylko podatników, którzy deklarują swoje dochody na formularzach PIT-36 lub PIT-37, podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Kwota wolna nie ma zastosowania w przypadku dochodów opodatkowanych na podstawie innych formularzy, takich jak: PIT-36L (opodatkowanie liniowe), PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany), PIT-38 (dochody z kapitałów pieniężnych) oraz PIT-39 (dochody ze sprzedaży nieruchomości).

Źródła:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Podatki.gov

https://www.podatki.gov.pl/media/1223/załącznik-a-preferencje-podatkowe-w-polsce-nr-6.pdf

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.3/5 - (6 votes)
Komentarze (3)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • J
  J

  Jan

  03.06.2023, 12:43

  Wyróżniający się komentarz

  ten artykuł to jakaś kpina. stek nieprawdziwych informacji :/

  • R
   R

   Redakcja Czerwona-Skarbonka

   05.06.2023, 10:06

   Wyróżniający się komentarz

   Panie Janie, w którym miejscu artykuł jest nieprawdziwy?

  • r
   r

   romek

   28.03.2024, 09:39

   Wyróżniający się komentarz

   Proszę zobaczyć sobie na źródło pod artykułem które jest załącznikiem na temat kredytu podatkowego, wszystko tam jest napisane.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie