Czy da się wyczyścić historię BIK? Wymazywanie wpisów w BIKu

Czy da się wyczyścić historię BIK

„Czyszczenie historii BIK”, „Wymazywanie zapytań w BIK” czy „Kasowanie negatywnych wpisów”. Takimi hasłami reklamują się firmy, które podobno zajmują się kasowaniem historii kredytowej. A może jest możliwe samodzielne wyczyszczenie historii BIK? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, zwłaszcza że pierwszą opłatę wnosimy jeszcze przed podjęciem jakiejkolwiek akcji ze strony firmy.

Odpowiadamy nie owijając w bawełnę: czyszczenie historii BIK to bzdura. Żadna kancelaria nie ma takiej mocy, aby usunąć złe wpisy albo zapytania w BIK. Na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej dodatkowo znajdziemy informację: „Tylko instytucja, która wniosła informację do BIK-u, może ją edytować lub usunąć”. Jest jednak możliwość skorzystania z kilku dodatkowych furtek. A jakich? O tym poniżej.

Wpisy w Biurze Informacji Kredytowej

Wszystkie działania, które oferują firmy zajmujące się czyszczeniem BIK, możemy zrobić samemu. Właściwie ciężko nazwać je firmami, bo mówiąc wprost, są to zwykli naciągacze. Wykorzystują  brak edukacji i świadomości społeczeństwa pod tym względem.

Kilka faktów na temat wpisów w BIK:

Banki i instytucje finansowe przekazują pierwszą informację do BIK w przypadku zaciągnięcia kredytu lub pożyczki (nie dotyczy chwilówek bez BIK). Następnie wysyłają cyklicznie informacje o spłatach kolejnych rat, kontrolując czy są spłacane, czy nie. W przypadku opóźnienia w spłacie o 30 dni taka informacja znajdzie się w BIK-u.

Jeśli podczas ubiegania się o kredyt klient nie wyraził zgody na przetwarzanie danych przez Biuro Informacji Kredytowej, a swoje zobowiązanie spłacił bez opóźnień, to informacja o zobowiązaniu zostanie skasowana i nie będzie brana pod uwagę w przypadku starania się o następną pożyczkę.

Natomiast nawet jeśli klient nie wyrazi zgody na przetwarzanie danych w BIK, a zdarzy mu się opóźnienie w spłacie zobowiązania powyżej 30 dni, dane o tym i tak będą przetwarzane i udostępniane.

Jeśli zaś klient wyrazi zgodę na przetwarzanie danych w BIK, spłaci kredyt czy pożyczkę bez opóźnień, pozytywny wpis pozwoli przyszłości otrzymać większy kredyt na lepszych warunkach. Warto więc pozwalać na przetwarzanie danych przez BIK, bo w przyszłości może to pomóc otrzymać pożyczkę na lepszych warunkach.

Jak wyczyścić sobie samemu BIK?

Jak możemy się dowiedzieć ze strony internetowej Biura Informacji Kredytowej, są trzy przypadki, kiedy możemy prosić o skasowanie, lub o korektę danych w BIK:

 • odwołanie zgody na przetwarzanie danych po spłacie zobowiązania. Musiało ono jednak być spłacone w terminie. W takiej sytuacji możemy w każdej chwili wysyłając pismo z taką prośbą do banku lub firmy pożyczkowej,
 • jeżeli po sprawdzeniu raportu BIK zauważyłeś jakieś błędne lub nieaktualne informacje o swojej historii kredytowej. W takim wypadku również należy wysłać pismo do banku z prośbą o wyjaśnienie lub korektę,
 • trzecim i jednym z najważniejszych rozwiązań dla osób, które szukają informacji o czyszczeniu BIK, jest to, że można wnioskować o skasowanie negatywnego wpisu, jeśli minęło już 5 lat od spłaty zobowiązania, i chcesz mieć pewność, że nie będzie on już brany przy wnioskowaniu pożyczkę lub kredyt. Właśnie z tego wyjścia korzystają firmy, które zajmują się kasowaniem BIK-u, jednak każdy może zrobić to sam.

Wszystkie pisma odnośnie do pozytywnych i negatywnych wpisów należy wysyłać do instytucji, która umieściła dane w BIK, bo tylko ona ma prawo do ich edycji.

Jak pobrać swój pierwszy darmowy raport BIK i sprawdzić co o nas wiedzą?

Każdy, raz na 6 miesięcy ma prawo do bezpłatnego pobrania swojego raportu BIK. Aby to zrobić, wystarczy przejść na stronę internetową tej instytucji, potwierdzić swoją tożsamość i wybrać sekcję „Moje raporty”. Raport będzie dostępny w ciągu kilku sekund.

Pobierz swój raport BIK

Autor wpisu: Stanisław

Dodaj komentarz

3 komentarze

Sortuj: od najstarszych | od najnowszych

 1. anka 6 maja 2019 at 12:04 - Odpowiedz

  raport bezplatny nie jest dostepny w ciagu kilku sekund. maja na to do 30 dni.

 2. fdggvfdc 8 stycznia 2019 at 15:14 - Odpowiedz

  ten artykuł to stek bzdur. prawnicy którzy mają dojścia w bankach pomogą. więc pier***o szopenie w tym tekściku.

  • Stanisław 8 stycznia 2019 at 15:48 - Odpowiedz

   Szanowny Panie, jedyny sposób w jaki można wyczyścić sobie BIK to spłacić zaległe kredyty. Wtedy jedynie bank wysyła o tym informacje do BIK.
   W każdym innym wypadku wiązało by się to z anulowaniem długu przez wierzyciela. Naprawdę uważa Pan że prawnik który zna kogoś w banku potrafił by go nakłonić do anulowania zadłużenia? Chyba nie zdaje sobie Pan sprawy z liczby procedur i wymogów jakie wiążą się wypłatą komuś kredytu a co dopiero z anulowaniem go. Takie rzeczy które Pan pisze o „prawnikach z dojściami” można włożyć między bajki dla naiwnych.