Negatywne wpisy w bazie BIK mogą nam przysporzyć sporo kłopotów. Z ich powodu nie otrzymamy kredytu czy pożyczki. Usunięcie danych z BIK jest jednak możliwe w kilku przypadkach, choć bywają też sytuacje, gdy jest to misja o podwyższonym stopniu trudności. Podpowiadamy, czy warto zdecydować się na samodzielne wyczyszczenie historii BIK, czy lepiej skorzystać z usług profesjonalnych firm.
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, odgrywa na polskim rynku finansowym bardzo ważną rolę. Dzięki zbieraniu przez tę instytucję danych na temat historii spłat poszczególnych zobowiązań, banki oraz firmy pozabankowe mają ułatwione zadanie. Mogą w wygodny sposób sprawdzić historię kredytową każdej osoby, która stara się o kredyt czy pożyczkę. Pozwala to na znaczne zmniejszenie ryzyka kredytowego.
Czy można usunąć wpisy w BIK?
Czyszczenie historii w BIK jest zarezerwowane dla podmiotów, które same taką informację dodały do tej bazy. W innym przypadku panowałby olbrzymi nieporządek, a każdy nierzetelny dłużnik ciągle kreowałby swoją nową historię kredytową i brał kolejne zobowiązania bez większych przeszkód. Jak łatwo się domyślić, taka „wolna amerykanka” musiałaby się skończyć co najmniej niewielkim kryzysem finansowym.
Czy wynika z tego, że człowiek, który czuje się pokrzywdzony nieaktualnymi lub błędnymi informacjami zawartymi w BIK, nie może nic z tym zrobić? Może, ponieważ istnieje kilka furtek, dzięki którym da się wyczyścić BIK.
Rozprawmy się jednak najpierw z pierwszym mitem – firmami, które obiecują wyczyścić BIK z chwilówek czy w inny magiczny sposób pozbyć się negatywnych wpisów w tej bazie.
Wszystko, co proponują firmy, które zajmują się czyszczeniem BIK-u, możemy zrobić sami, i to w domowym zaciszu. Sprawdźmy, jak się do tego zabrać i w jakich sytuacjach mamy szansę na pozytywne rozstrzygnięcie naszej sprawy.
Jak wyczyścić historię w BIK samemu?
Przed przedstawieniem instrukcji czyszczenia BIK musimy odpowiedzieć na podstawowe pytanie. W jakich przypadkach można usunąć informacje o sobie z tej bazy? Ustawa Prawo bankowe dopuszcza trzy możliwości.
- Gdy kredyt został spłacony w terminie – w takiej sytuacji klient ma pełne prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych przez bank czy firmę pożyczkową. Takie działanie nie ma jednak większego sensu – pozytywne wpisy w BIK mogą nam bardzo pomóc, gdy w przyszłości będziemy starać się o kredyt.
- Gdy kredyt został niespłacony w terminie i minęło 5 lat od dnia spłaty – dotyczy to oczywiście opóźnień powyżej 60 dni, bo tylko takie informacje lądują w BIK.
- Gdy w bazie znajdują nieaktualne albo nieprawdziwe dane – w takim przypadku kredytobiorca może walczyć o swoje prawa. Oczywiście należy udowodnić błąd, który znalazł się w którymś z wpisów.
Tylko w tych trzech, wymienionych na górze przypadkach jest szansa na wyczyszczenie BIK z niepożądanych przez nas informacji. Jeśli nasz wniosek o usunięcie wpisu nie ma oparcia na którymś z nich, po prostu nic nie wskóramy. Przed przedstawieniem tego, jak wyczyścić BIK, warto zaznaczyć jedną sprawę. W pierwszej kolejności nasze wnioski nie powinny być kierowane do samego Biura Informacji Kredytowej, lecz do podmiotu (banku, instytucji pożyczkowej), które zleciły wpisanie nas do tej bazy.
Wniosek o usunięcie zapytań z BIK – wzór z omówieniemCzyszczenie BIK krok po kroku:
- Na samym początku musisz pobrać raport BIK. Można go zamówić na stronie Biura Informacji Kredytowej. Raz na 6 miesięcy każdy z nas może to zrobić zupełnie bezpłatnie.
2. Dokładnie wczytaj się we wszystkie wpisy na temat Twojej historii kredytowej. Wybierz informacje, które chcesz (i masz szansę) usunąć. Mogą być to przedawnione pozycje lub takie, które zawierają błędne informacje.
3. Teraz przychodzi czas na przygotowanie pisma do instytucji finansowej, która dokonała wpisu do BIK na Twój temat. Najlepiej, aby wniosek przyjął formę reklamacji. Ile bank lub firma pożyczkowa mają czasu, aby odpowiedzieć na Twój wniosek? Ustawowo jest to 30 dni – gdy w tym czasie instytucja finansowa nie pofatyguje się, aby Ci odpowiedzieć, możesz uznać pismo za rozpatrzone pozytywnie.
4. Gdy otrzymasz pozytywną odpowiedź od instytucji finansowej, musisz poinformować o tym BIK poprzez wysłanie im zaakceptowanego pisma reklamacyjnego. Wysyłka powinna przyjąć formę listu poleconego.
Jak długo wpis jest widoczny w BIK?
Gdy wpis na nasz temat pojawi się w BIK, tak naprawdę już tam zostanie, gdy nie wykonamy odpowiednich, przedstawionych na górze czynności.
Dla przypomnienia – gdy nasze opóźnienie w spłacie wyniosło ponad 60 dni, o usunięcie danych z BIK możemy starać się po upływie 5 lat. Gdy ze spłatą nie było żadnych problemów, wyczyszczenie BIK możliwe jest w każdej chwili (ale po co usuwać pozytywne wpisy na temat swojej historii kredytowej?).
->Zobacz też: Czy chwilówki są w bazie BIK?
Odpowiedzmy jeszcze na pytanie – jak szybko pojawią się informacje o nas w bazie BIK? Gdy nasze opóźnienie w spłacie wynosi już 60 dni (i minęło 30 dni od momentu, gdy zostaliśmy poinformowani o zamiarze przetwarzania informacji na temat tego zobowiązania), bank lub firma pożyczkowa ma prawo do stworzenia negatywnego wpisu na nasz temat.
Jeśli nie otrzymaliśmy listu z taką informacją, a zostaliśmy wpisani do BIK, jest to podstawa do tego, aby skutecznie usunąć te dane. Rzadko jednak instytucje finansowe popełniają taki błąd.
Jak pobrać swój pierwszy darmowy raport BIK i sprawdzić co o nas wiedzą?
Każdy, raz na 6 miesięcy ma prawo do bezpłatnego pobrania swojego raportu BIK. Aby to zrobić, wystarczy przejść na stronę internetową tej instytucji, potwierdzić swoją tożsamość i wybrać sekcję „Moje raporty”. Raport będzie dostępny w ciągu kilku sekund.
Jakio
19.11.2021, 18:46
Witam a czy mogę wystąpić do banku z pismem w ktorym cofam zgodę na udostępnianie przez nich informacji do BIK i czy zobowiązuje to bank do cofnięcia wpisów ?
Adrian
14.08.2020, 17:48
na stronie biku pisze 39zł za raport.
anka
06.05.2019, 12:04
raport bezplatny nie jest dostepny w ciagu kilku sekund. maja na to do 30 dni.
fdvdf
23.10.2020, 11:34
ale artykuł…oczywiście że są profesjonalne kancelarie które usuną wpis jeśli samemu nie dało rady.
fdggvfdc
08.01.2019, 15:14
ten artykuł to stek bzdur. prawnicy którzy mają dojścia w bankach pomogą. więc pier***o szopenie w tym tekściku.