Czy da się wyczyścić historię BIK? Wymazywanie wpisów w BIKu

Czy da się wyczyścić historię BIK

„Czyszczenie historii BIK”, „Wymazywanie zapytań w BIK” czy „Kasowanie negatywnych wpisów”. Takimi hasłami reklamują się firmy, które podobno zajmują się kasowaniem historii kredytowej. A może jest możliwe wyczyścić historię BIK samemu? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, zwłaszcza że pierwszą opłatę wnosimy jeszcze przed podjęciem jakiejkolwiek akcji ze strony firmy. Nie owijając w bawełnę, z całą pewnością odpowiadamy: czyszczenie historii BIK to bzdura. Żadna kancelaria nie ma takiej mocy, aby usunąć złe wpisy albo zapytania w BIK. Na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej dodatkowo znajdziemy informację: „Tylko instytucja, która wniosła informację do BIK-u, może ją edytować lub usunąć”. Jest jednak możliwość skorzystania z kilku dodatkowych furtek. A jakich? O tym w artykule poniżej.

Wpisy w Biurze Informacji Kredytowej

Wszystkie działania, które oferują firmy zajmujące się czyszczeniem BIK, możemy zrobić samemu. Właściwie ciężko nazwać je firmami, bo mówiąc wprost, są to zwykli naciągacze. Wykorzystują oni brak edukacji i świadomości społeczeństwa pod tym względem. Oraz kilka wyjść, o których Biuro Informacji Kredytowej samo mówi na swojej stronie.

Kilka faktów na temat wpisów w BIK:

Banki i instytucje finansowe przekazują pierwszą informację do BIK, w przypadku zaciągnięcia kredytu lub pożyczki (nie dotyczy chwilówek bez BIK). Następnie wysyła cyklicznie informacje o spłatach kolejnych rat, kontrolując czy są spłacane, czy nie. W przypadku opóźnienia w spłacie o 30 dni taka informacja znajdzie się w BIK-u.

Jeśli klient nie wyrazi zgody na przetwarzanie danych przez Biuro Informacji Kredytowej podczas starania się o kredyt i spłacił zobowiązanie bez opóźnień, to informacja o zobowiązaniu zostanie skasowana w historii i nie będzie brana pod uwagę w przypadku starania się o następną pożyczkę.

Nawet jeśli klient nie wyrazi zgody na przetwarzanie danych w BIK, a zdarzyło mu się opóźnienie w spłacie zobowiązania powyżej 30 dni, dane o tym i tak będą przetwarzane i udostępniane. Nawet bez wyrażonej zgody.

Jeśli zaś klient wyrazi zgodę na przetwarzanie danych w BIK, spłaci go bez opóźnień, pozytywny wpis pozwoli przyszłości otrzymać większy kredyt na lepszych warunkach. Warto więc pozwalać na przetwarzanie danych przez BIK, bo w przyszłości może to pomóc otrzymać pożyczkę na lepszych warunkach.

Jak wyczyścić sobie samemu BIK?

Jak możemy się dowiedzieć na oficjalnej stronie, są trzy przypadki, kiedy możemy prosić o skasowanie, lub o korektę danych w BIK.

Pierwsza z nich, jeśli chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych już spłaconego kredytu. Jednak musiał on być spłacony w terminie, jeśli tak jest, możemy zrobić to w każdej chwili, wysyłając pismo z taką prośbą do banku lub firmy pożyczkowej.

Po sprawdzeniu swojego raportu BIK zauważyłeś jakieś błędne lub nieaktualne informacje o swojej historii kredytowej. W takim wypadku również należy wysłać pismo do banku z prośbą o wyjaśnienie lub korektę.

Trzecim i jednym z najważniejszych wyjść dla osób, które szukają informacji o czyszczeniu BIK, jest fakt, że można wnioskować o skasowanie negatywnego wpisu, jeśli minęło już 5 lat od jego spłaty, i chcesz mieć pewność, że nie będzie on już brany przy wnioskowaniu pożyczkę lub kredyt. Właśnie z tego wyjścia korzystają firmy, które zajmują się kasowaniem BIK-u, jednak każdy może zrobić to sam.

Wszystkie pisma odnośnie do pozytywnych i negatywnych wpisów należy wysyłać do instytucji, która umieściła dane w BIK, bo tylko ona ma prawo do ich edycji.

Jak pobrać swój pierwszy darmowy raport BIK i sprawdzić co o nas wiedzą?

Każdy, raz na 6 miesięcy ma prawo do bezpłatnego pobrania swojego raportu BIK. Aby to zrobić, wystarczy przejść na oficjalną stronę, potwierdzić swoją tożsamość i wybrać sekcję „Moje raporty”. Raport będzie dostępny w ciągu kilku sekund.

Pobierz swój raport BIK
Czy da się wyczyścić historię BIK? Wymazywanie wpisów w BIKu
4.4 (88.33%) 12 głos[ów]
2019-05-06T10:51:49+02:0019.08.2017|Blog finansowy|
Dodaj komentarz

3 komentarze

Sortuj: od najstarszych | od najnowszych

 1. anka 6 maja 2019 at 12:04 - Odpowiedz

  raport bezplatny nie jest dostepny w ciagu kilku sekund. maja na to do 30 dni.

 2. fdggvfdc 8 stycznia 2019 at 15:14 - Odpowiedz

  ten artykuł to stek bzdur. prawnicy którzy mają dojścia w bankach pomogą. więc pier***o szopenie w tym tekściku.

  • Stanisław 8 stycznia 2019 at 15:48 - Odpowiedz

   Szanowny Panie, jedyny sposób w jaki można wyczyścić sobie BIK to spłacić zaległe kredyty. Wtedy jedynie bank wysyła o tym informacje do BIK.
   W każdym innym wypadku wiązało by się to z anulowaniem długu przez wierzyciela. Naprawdę uważa Pan że prawnik który zna kogoś w banku potrafił by go nakłonić do anulowania zadłużenia? Chyba nie zdaje sobie Pan sprawy z liczby procedur i wymogów jakie wiążą się wypłatą komuś kredytu a co dopiero z anulowaniem go. Takie rzeczy które Pan pisze o “prawnikach z dojściami” można włożyć między bajki dla naiwnych.