Czy da się wyczyścić historię BIK? Wymazywanie wpisów w BIKu

Czy da się wyczyścić historię BIK? Wymazywanie wpisów w BIKu

„Czyszczenie historii BIK”, „Wymazywanie zapytań w BIK” czy „Kasowanie negatywnych wpisów”. Takimi hasłami reklamują się firmy, które podobno zajmują się kasowaniem historii kredytowej. A może jest możliwe samodzielne wyczyszczenie historii BIK? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, zwłaszcza że pierwszą opłatę wnosimy jeszcze przed podjęciem jakiejkolwiek akcji ze strony firmy.

Odpowiadamy nie owijając w bawełnę: czyszczenie historii BIK to bzdura. Żadna kancelaria nie ma takiej mocy, aby usunąć złe wpisy albo zapytania w BIK. Na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej dodatkowo znajdziemy informację: „Tylko instytucja, która wniosła informację do BIK-u, może ją edytować lub usunąć”. Jest jednak możliwość skorzystania z kilku dodatkowych furtek. A jakich? O tym poniżej.

Wpisy w Biurze Informacji Kredytowej

Wszystkie działania, które oferują firmy zajmujące się czyszczeniem BIK, możemy zrobić samemu. Właściwie ciężko nazwać je firmami, bo mówiąc wprost, są to zwykli naciągacze. Wykorzystują  brak edukacji i świadomości społeczeństwa pod tym względem.

Kilka faktów na temat wpisów w BIK:

Banki i instytucje finansowe przekazują pierwszą informację do BIK w przypadku zaciągnięcia kredytu lub pożyczki (nie dotyczy chwilówek bez BIK). Następnie wysyłają cyklicznie informacje o spłatach kolejnych rat, kontrolując czy są spłacane, czy nie. W przypadku opóźnienia w spłacie o 30 dni taka informacja znajdzie się w BIK-u.

Jeśli podczas ubiegania się o kredyt klient nie wyraził zgody na przetwarzanie danych przez Biuro Informacji Kredytowej, a swoje zobowiązanie spłacił bez opóźnień, to informacja o zobowiązaniu zostanie skasowana i nie będzie brana pod uwagę w przypadku starania się o następną pożyczkę.

Natomiast nawet jeśli klient nie wyrazi zgody na przetwarzanie danych w BIK, a zdarzy mu się opóźnienie w spłacie zobowiązania powyżej 30 dni, dane o tym i tak będą przetwarzane i udostępniane.

Jeśli zaś klient wyrazi zgodę na przetwarzanie danych w BIK, spłaci kredyt czy pożyczkę bez opóźnień, pozytywny wpis pozwoli przyszłości otrzymać większy kredyt na lepszych warunkach. Warto więc pozwalać na przetwarzanie danych przez BIK, bo w przyszłości może to pomóc otrzymać pożyczkę na lepszych warunkach.

Jak wyczyścić sobie samemu BIK?

Jak możemy się dowiedzieć ze strony internetowej Biura Informacji Kredytowej, są trzy przypadki, kiedy możemy prosić o skasowanie, lub o korektę danych w BIK:

 • odwołanie zgody na przetwarzanie danych po spłacie zobowiązania. Musiało ono jednak być spłacone w terminie. W takiej sytuacji możemy w każdej chwili wysyłając pismo z taką prośbą do banku lub firmy pożyczkowej,
 • jeżeli po sprawdzeniu raportu BIK zauważyłeś jakieś błędne lub nieaktualne informacje o swojej historii kredytowej. W takim wypadku również należy wysłać pismo do banku z prośbą o wyjaśnienie lub korektę,
 • trzecim i jednym z najważniejszych rozwiązań dla osób, które szukają informacji o czyszczeniu BIK, jest to, że można wnioskować o skasowanie negatywnego wpisu, jeśli minęło już 5 lat od spłaty zobowiązania, i chcesz mieć pewność, że nie będzie on już brany przy wnioskowaniu pożyczkę lub kredyt. Właśnie z tego wyjścia korzystają firmy, które zajmują się kasowaniem BIK-u, jednak każdy może zrobić to sam.

Wszystkie pisma odnośnie do pozytywnych i negatywnych wpisów należy wysyłać do instytucji, która umieściła dane w BIK, bo tylko ona ma prawo do ich edycji.

Jak pobrać swój pierwszy darmowy raport BIK i sprawdzić co o nas wiedzą?

Każdy, raz na 6 miesięcy ma prawo do bezpłatnego pobrania swojego raportu BIK. Aby to zrobić, wystarczy przejść na stronę internetową tej instytucji, potwierdzić swoją tożsamość i wybrać sekcję „Moje raporty”. Raport będzie dostępny w ciągu kilku sekund.

Pobierz swój raport BIK
Komentarze (3)
Sortuj wg
Dodaj komentarz

 • Komentarz od anka
  anka
  06.05.2019, 12:04

  raport bezplatny nie jest dostepny w ciagu kilku sekund. maja na to do 30 dni.

 • Komentarz od fdggvfdc
  fdggvfdc
  08.01.2019, 15:14

  ten artykuł to stek bzdur. prawnicy którzy mają dojścia w bankach pomogą. więc pier***o szopenie w tym tekściku.

  • Komentarz od Stanisław
   Stanisław
   08.01.2019, 15:48

   Szanowny Panie, jedyny sposób w jaki można wyczyścić sobie BIK to spłacić zaległe kredyty. Wtedy jedynie bank wysyła o tym informacje do BIK. W każdym innym wypadku wiązało by się to z anulowaniem długu przez wierzyciela. Naprawdę uważa Pan że prawnik który zna kogoś w banku potrafił by go nakłonić do anulowania zadłużenia? Chyba nie zdaje sobie Pan sprawy z liczby procedur i wymogów jakie wiążą się wypłatą komuś kredytu a co dopiero z anulowaniem go. Takie rzeczy które Pan pisze o "prawnikach z dojściami" można włożyć między bajki dla naiwnych.

Podobne artykuły
Vindix
03.04.2020
Vindix wzywa do zapłaty długu? Zobacz, jak się bronić!
Vindix – co to jest? Vindix jako firma windykacyjna skupia się przede wszystkim na zakupach portfeli wierzytelności na własny rachunek. Dlatego też, jak możemy przeczytać na stronie firmowej Vindix, spółka oferuje kompleksowe usługi windykacyjne na każdym etapie prowadzenia postępowania. Do usług znajdujących się w portfolio Vindix zalicza się także budowa strategii windykacyjnej, wycena wierzytelności oraz […]
02.04.2020
BEST – czym się zajmuje i jak traktuje dłużników?
BEST – co to za firma? BEST S.A. to jeden z największych podmiotów windykacyjnych, działających na polskim rynku. Firma założona została w 1994 roku i początkowo funkcjonowała pod nazwą BEST Przedsiębiorstwo Handlowe S.A. Zajmowała się wówczas sprzedażą ratalną i doradztwem w zakresie pośrednictwa kredytowego. W 2002 roku firma BEST przeszła zmiany reorganizacyjne, których pokłosiem było […]
Ranking chwilówek
02.04.2020
Ranking chwilówek – kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki online
Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów jako wygodne i szybko dostępne źródło wsparcia finansowego. Poszukując najlepszej oferty, warto skorzystać z zestawień gromadzących tylko te, które zasługują na zaufanie konsumenta. Przedstawiamy nasz najnowszy ranking chwilówek, który pozwoli szybko znaleźć bezpieczne pożyczki. Ranking chwilówek – kwiecień 2020 Chwilówki online cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów na przestrzeni […]
02.04.2020
Arvato do mnie wydzwania. Co robić?
Arvato – co to za firma? Arvato Financial Solutions to międzynarodowa firma windykacyjna świadcząca m.in. takie usługi jak monitoring płatności, windykacja należności, skup wierzytelności czy globalna platforma windykacyjna. Polski oddział firmy mieści się w Poznaniu. Arvato Polska obsługuje m.in. klientów z sektora finansowego, w tym tak znanych pożyczkodawców jak Hapipożyczki, MoneyMan czy Vivus. Podmiot ten […]
Ranking pożyczek ratalnych: luty 2020. Najlepsze pożyczki na raty
02.04.2020
Ranking pożyczek ratalnych: kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki na raty
Legitymując się dowodem osobistym i spełniając niewygórowane kryteria, można otrzymać pozabankowe pożyczki na raty. Są to pożyczki długoterminowe, gdyż suma do spłaty zostaje rozłożona na dłuższy czas. To atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych. Brak wystarczającej gotówki na większe wydatki to nie koniec świata. Jak widać, pozabankowe pożyczki ratalne na kwiecień nie kosztują tak wiele, jak przed […]
pozyczki prywatne
01.04.2020
Pożyczki prywatne – czy pożyczka prywatna jest bezpieczna? Opinie
Poza kredytami udzielanymi przez banki oraz pożyczkami, w których specjalizują się profesjonalne firmy pozabankowe, leży mroczne królestwo pożyczek prywatnych. Czym charakteryzuje się ten typ finansowania? I najważniejsze – czy pożyczki prywatne są bezpieczne? Przemierzając miasto, możemy natknąć się na karteczki z napisem „prywatne pożyczki od ręki” na tablicach ogłoszeń. Otwierając lokalną gazetę, często ujrzymy dużą […]