Czy da się wyczyścić historię BIK? Wymazywanie wpisów w BIKu

Czy da się wyczyścić historię BIK? Wymazywanie wpisów w BIKu

„Czyszczenie historii BIK”, „Wymazywanie zapytań w BIK” czy „Kasowanie negatywnych wpisów”. Takimi hasłami reklamują się firmy, które podobno zajmują się kasowaniem historii kredytowej. A może jest możliwe samodzielne wyczyszczenie historii BIK? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, zwłaszcza że pierwszą opłatę wnosimy jeszcze przed podjęciem jakiejkolwiek akcji ze strony firmy.

Odpowiadamy nie owijając w bawełnę: czyszczenie historii BIK to bzdura. Żadna kancelaria nie ma takiej mocy, aby usunąć złe wpisy albo zapytania w BIK. Na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej dodatkowo znajdziemy informację: „Tylko instytucja, która wniosła informację do BIK-u, może ją edytować lub usunąć”. Jest jednak możliwość skorzystania z kilku dodatkowych furtek. A jakich? O tym poniżej.

Sprawdź raport w BIK

Wpisy w Biurze Informacji Kredytowej

Wszystkie działania, które oferują firmy zajmujące się czyszczeniem BIK, możemy zrobić samemu. Właściwie ciężko nazwać je firmami, bo mówiąc wprost, są to zwykli naciągacze. Wykorzystują  brak edukacji i świadomości społeczeństwa pod tym względem.

Kilka faktów na temat wpisów w BIK:

Banki i instytucje finansowe przekazują pierwszą informację do BIK w przypadku zaciągnięcia kredytu lub pożyczki (nie dotyczy chwilówek bez BIK). Następnie wysyłają cyklicznie informacje o spłatach kolejnych rat, kontrolując czy są spłacane, czy nie. W przypadku opóźnienia w spłacie o 30 dni taka informacja znajdzie się w BIK-u.

Jeśli podczas ubiegania się o kredyt klient nie wyraził zgody na przetwarzanie danych przez Biuro Informacji Kredytowej, a swoje zobowiązanie spłacił bez opóźnień, to informacja o zobowiązaniu zostanie skasowana i nie będzie brana pod uwagę w przypadku starania się o następną pożyczkę.

Natomiast nawet jeśli klient nie wyrazi zgody na przetwarzanie danych w BIK, a zdarzy mu się opóźnienie w spłacie zobowiązania powyżej 30 dni, dane o tym i tak będą przetwarzane i udostępniane.

Jeśli zaś klient wyrazi zgodę na przetwarzanie danych w BIK, spłaci kredyt czy pożyczkę bez opóźnień, pozytywny wpis pozwoli przyszłości otrzymać większy kredyt na lepszych warunkach. Warto więc pozwalać na przetwarzanie danych przez BIK, bo w przyszłości może to pomóc otrzymać pożyczkę na lepszych warunkach.

Jak wyczyścić sobie samemu BIK?

Jak możemy się dowiedzieć ze strony internetowej Biura Informacji Kredytowej, są trzy przypadki, kiedy możemy prosić o skasowanie, lub o korektę danych w BIK:

 • odwołanie zgody na przetwarzanie danych po spłacie zobowiązania. Musiało ono jednak być spłacone w terminie. W takiej sytuacji możemy w każdej chwili wysyłając pismo z taką prośbą do banku lub firmy pożyczkowej,
 • jeżeli po sprawdzeniu raportu BIK zauważyłeś jakieś błędne lub nieaktualne informacje o swojej historii kredytowej. W takim wypadku również należy wysłać pismo do banku z prośbą o wyjaśnienie lub korektę,
 • trzecim i jednym z najważniejszych rozwiązań dla osób, które szukają informacji o czyszczeniu BIK, jest to, że można wnioskować o skasowanie negatywnego wpisu, jeśli minęło już 5 lat od spłaty zobowiązania, i chcesz mieć pewność, że nie będzie on już brany przy wnioskowaniu pożyczkę lub kredyt. Właśnie z tego wyjścia korzystają firmy, które zajmują się kasowaniem BIK-u, jednak każdy może zrobić to sam.

Wszystkie pisma odnośnie do pozytywnych i negatywnych wpisów należy wysyłać do instytucji, która umieściła dane w BIK, bo tylko ona ma prawo do ich edycji.

Jak pobrać swój pierwszy darmowy raport BIK i sprawdzić co o nas wiedzą?

Każdy, raz na 6 miesięcy ma prawo do bezpłatnego pobrania swojego raportu BIK. Aby to zrobić, wystarczy przejść na stronę internetową tej instytucji, potwierdzić swoją tożsamość i wybrać sekcję „Moje raporty”. Raport będzie dostępny w ciągu kilku sekund.

Pobierz swój raport BIK
Komentarze (4)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • A
  Adrian
  14.08.2020, 17:48

  na stronie biku pisze 39zł za raport.

  2
 • a
  anka
  06.05.2019, 12:04

  raport bezplatny nie jest dostepny w ciagu kilku sekund. maja na to do 30 dni.

  1
 • f
  fdggvfdc
  08.01.2019, 15:14

  ten artykuł to stek bzdur. prawnicy którzy mają dojścia w bankach pomogą. więc pier***o szopenie w tym tekściku.

  1
 • f
  fdvdf
  23.10.2020, 11:34

  ale artykuł…oczywiście że są profesjonalne kancelarie które usuną wpis jeśli samemu nie dało rady.

  0
Podobne artykuły