Po jakim czasie od spłaty komornika można wziąć kredyt?

Jak długo trzeba czekać po spłacie komornika na możliwość uzyskania kredytu? Czy zawsze musi minąć aż 5 lat od spłacenia komornika, aby bank udzielił nowego finansowania? I jaką rolę grają w takiej sytuacji firmy pożyczkowe? Zapraszamy po odpowiedzi do naszego artykułu.

Po jakim czasie od komornika można wziąć kredyt?

Kluczowe informacje:

  • Po spłacie komornika możesz otrzymać kredyt, chociaż zależy to od kilku czynników. M.in. od tego, ile czasu upłynęło od spłaty zobowiązania oraz w jakich bazach zostałeś wpisany jako nieterminowy dłużnik;
  • Jeśli negatywne wpisy zostały dokonane w BIK, musisz odczekać 5 lat, by ślad po źle spłacanym zobowiązaniu całkowicie zniknął;
  • Gdy z kolei figurujesz w KRD lub BIG Infomonitor, to rejestry po całkowitej spłacie zadłużenia, mają 21 dni na usunięcie informacji o obciążającym Cię zobowiązaniu;
  • Kredyt na spłatę komornika dostępny jest jedynie w firmach pozabankowych. Do wyboru są: pożyczki oddłużeniowe pod zastaw, pożyczki z gwarantem albo pożyczki dla zadłużonych bez BIK.

Kredyt po spłacie komornika: czy jest możliwy?

Kredyt po spłacie komornika jest możliwy do uzyskania, ale zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, w jakich bazach były dokonane negatywne wpisy o zaległości podlegającej egzekucji i ile czasu minęło od spłaty zobowiązania.

Nie każda osoba, która ma komornika, ma go z powodu niespłaconych zobowiązań kredytowych. Jeśli egzekucja nastąpiła na wniosek wierzyciela innego niż instytucja finansowa, wpisy znajdą się nie w BIK, a w BIG-ach. Na przykład zaległości w ZUS czy US: są częste w przypadku przedsiębiorców, a nie widać ich w Biurze Informacji Kredytowej.

  1. BIK.

Jeśli negatywne wpisy zostały dokonane w BIK, były dłużnik będzie musiał odczekać nawet 5 lat na to, by dane o nierzetelnym zobowiązaniu zostały wykasowane z bazy i przestały wpływać na historię kredytową oraz zdolność kredytową.

Jak wyczyścić BIK? Zobacz
  1. BIG-i, czyli biura informacji gospodarczych.

Nieco lepiej sytuacja wygląda z biurami informacji gospodarczych, czyli na przykład KRD czy BIG InfoMonitor. Po całkowitej spłacie zobowiązania wierzyciel powinien w ciągu 14 dni poinformować dany BIG o tym fakcie. W ciągu kolejnych 7 dni negatywny wpis powinien zostać usunięty z bazy. Od tego momentu nikt już nie będzie widział obciążającego Cię zobowiązania: ani bank, ani żadna instytucja pożyczkowa, ani dostawcy usług, którzy weryfikują ten rejestr.

Czy można wziąć kredyt na spłatę komornika?

Zaciągnięcie kredytu bądź pożyczki na spłatę komornika nie będzie proste. Kredyt gotówkowy w banku jest praktycznie wykluczony dla osoby, wobec której prowadzone jest postępowanie komornicze. Ryzyko niespłacenia takiego zobowiązania jest zbyt duże.

Jedyną opcją jest skorzystanie z pozabankowych instytucji pożyczkowych, i to nie wszystkich, a raczej tylko tych, które specjalizują się w oddłużaniu. Dlaczego nie wszystkich?

  1. Po pierwsze, większość zwykłych firm pożyczkowych ocenia zdolność kredytową klienta na podstawie historii kredytowej w BIK oraz biurach informacji gospodarczych. Jeśli zauważą negatywne wpisy w którejś z baz, najprawdopodobniej nie uzyskasz tam finansowania. Ewentualnie trzeba szukać takiej firmy, która nie sprawdza BIK, czy bazy, w której masz zaległości.
  2. Po drugie, większość firm pożyczkowych wymaga posiadania konta bankowego w polskim banku. Jest to potrzebne zarówno do zweryfikowania tożsamości (najczęściej przez przelew 1 gr czy 1 zł ze swojego konta), jak i do wypłaty środków z pożyczki. Może to być trudne, jeśli Twór rachunek zajęty jest przez komornika i nie możesz dokonywać z niego żadnych przelewów.

W takim wypadku pozostaje szukać jedynie instytucji, która oferuje kredyt na spłatę zadłużenia u komornika. Są to najczęściej:

cytat-Magda Kopiczko, ekspertka Czerwonej Skarbonki

Kredyt na spłatę komornika jest z całą pewnością dużo droższy niż kredyt gotówkowy w banku. Ponadto jest to rozwiązanie tylko dla osób, które mają regularne dochody i będzie ich stać na obsługę pożyczki. W innym przypadku możesz tylko pogorszyć swoją sytuację. Na przykład bierzesz pożyczkę na spłatę komornika pod zastaw mieszkania. Niestety Twoja sytuacja się pogarsza i przestajesz ją spłacać. Cała sprawa może skończyć się licytacją Twojej nieruchomości.

Magda Kopiczko, ekspertka Czerwonej Skarbonki
Konto bez komornika: które banki je oferują? Zobacz

Co lepsze dla byłego dłużnika: kredyt w banku czy pożyczka w firmie pozabankowej?

Kredyt w banku będzie zazwyczaj sporo tańszy niż pożyczka pozabankowa. Jednak może się okazać, że ze względu na złą historię kredytową takie rozwiązanie jest nieosiągalne. Wtedy zaciągnięcie nowego zobowiązania finansowego w banku będzie po prostu niemożliwe.

Pożyczkę pozabankową otrzymasz zdecydowanie łatwiej i szybciej. Zdolność kredytowa jest wyliczana zazwyczaj na podstawie oświadczenia o dochodach, chociaż przy wyższych kwotach i złej historii kredytowej również pożyczkodawcy mogą wymagać ich udokumentowania. Na dodatek na rynku są firmy pożyczkowe, które nie sprawdzają BIK.

Pożyczki bez BIK to oferty popularne wśród instytucji pozabankowych. Pamiętaj tylko, że każda z nich zgodnie z prawem weryfikuje Biuro Informacji Kredytowej. Może jednak udzielić Ci finansowania przy niewielkich opóźnieniach w tym rejestrze.

*Część z poniższych ofert w rankingu to propozycje pośredników kredytowych.

Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania

Opinie:
4,5/5
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Maks. pierwsza pożyczka
100 - 150 000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
Tak
? Zależnie od oferty pożyczkodawcy
Przyznawalność
82 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

916 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
6 - 120 miesięcy
Maks. pierwsza pożyczka
1 000 - 150 000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
Nie
Przyznawalność
78 %
? Przyznawalność kredytu liczona jest na podstawie liczby kredytów udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

895 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,0/5
Okres spłaty
61 - 90 dni
Maks. pierwsza pożyczka
100 - 10 000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
Tak
Przyznawalność
87 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

996 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Okres spłaty
3 - 48 miesięcy
Maks. pierwsza pożyczka
1 000 - 60 000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
Tak
Przyznawalność
74 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

479 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,7/5
Okres spłaty
4 - 50 miesięcy
Maks. pierwsza pożyczka
1 000 - 30 000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
Nie
Przyznawalność
86 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

832 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Jak długo w BIK po spłacie zadłużenia?

Najczęstszym pytaniem, jakie zadają sobie osoby po spłacie komornika, jest to, jak długo niefartowny kredyt będzie widoczny w BIK. Niestety, po zakończeniu postępowania komorniczego dłużnik musi najczęściej odczekać aż 5 lat na to, by informacje w BIK przestały go obciążać.

cytat-Magda Kopiczko, ekspertka finansowa Czerwonej Skarbonki

Jeśli podczas zawierania umowy kredytowej wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych o zobowiązaniu po jego wygaśnięciu, informacje te będą używane do oceny zdolności kredytowej przez maksymalnie 5 lat od momentu spłaty zobowiązania.

Magda Kopiczko, ekspertka finansowa Czerwonej Skarbonki

Taką zgodę można wycofać, jeśli:

  • Kredyt jest spłacony. Dla jasności: zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania można wycofać w każdym momencie, nawet w trakcie spłaty. Ale aktywne zobowiązanie zawsze będzie widocznw w BIK. Dopiero po całej spłacie można usunąć dane informacje z BIK.
  • Nie było opóźnień w spłacie kredytu powyżej 60 dni. Jeśli kredyt nie był spłacany terminowo, nastąpiły opóźnienia powyżej 60 dni, a bank wysłał Ci powiadomienie o zamiarze przetwarzania danych dotyczących tego zobowiązania i od tej chwili minęło 30 dni — nic z tym nie zrobisz. Nie da się wycofać zgody na przetwarzanie danych z BIK, co oznacza, że będzie ono widoczne i wykorzystywane do oceny kredytowej przez 5 kolejnych lat. Co więcej, w przypadku takich opóźnień bank wcale nie potrzebuje Twojej zgody. Informacje o źle spłacanym zobowiązaniu będą widoczne w BIK niezależnie od tego, czy się na to zgadzałeś, czy też nie.

Jak wycofać zgodę? Musisz złożyć wniosek o usunięcie danych z BIK do banku, który dokonał wpisu.

Na co uważać przy kredycie po spłacie komornika?

Przede wszystkim na regularność spłat rat i brak opóźnień. Jeśli uda Ci się spłacić komornika i otrzymasz w końcu pożyczkę lub kredyt, w pierwszej kolejności zadbaj o to, by odbudować swoją historię kredytową. Oto kilka przydatnych wskazówek, jak budować pozytywną historię kredytową:

  • Nie spóźniaj się ze spłatą raty, nawet o kilka dni. Musisz regulować je co miesiąc, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem spłaty.
  • Nie dopuść do powstawania nawet niewielkich niedopłat przy spłacie finansowania. Jest to niestety częsty błąd klientów, wynikający najczęściej z niedopatrzenia: na koncie zabrakło kilku złotych na pokrycie całej raty i już powstaje niedopłata.
  • Jeśli decydujesz się na limit kredytowy czy kartę kredytową, najlepiej jest wykorzystywać je tylko w niewielkiej części.
  • Nie otwieraj wielu nowych produktów kredytowych w krótkim czasie i tak samo, nie składaj jednocześnie wielu wniosków kredytowych.
  • Co jakiś czas warto pobrać raport BIK i go zweryfikować. Dzięki temu dowiesz się, jak wygląda Twoja aktualna historia kredytowa oraz punktacja. Co więcej, sprawdzisz, czy nie doszło do nadużycia i czy nikt nie zaciągnął kredytu na Twoje dane (tutaj bardzo pomocne są alerty BIK).
kredyt po spłacie komornika: co wybrać

FAQ: najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

W jakim banku dostanę kredyt z komornikiem?

Odpowiedź brzmi: niestety żaden bank nie udzieli kredytu osobie z komornikiem.

Po jakim czasie przedawnia się dług u komornika?

Teoretycznie większość długów po pewnym czasie ulega przedawnieniu. Na przykład roszczenia z tytułu niespłaconego kredytu lub pożyczki przedawniają się po upływie 3 lat. Jednak jeśli dług trafia do komornika, podejmuje on działania windykacyjne niezwłocznie, czyli bieg przedawnienia jest wstrzymywany. A więc dopóki trwają czynności windykacyjne, dług się nie przedawnia. Nawet jeśli komornikowi nie uda się odzyskać zadłużenia i umorzy postępowanie, bardzo prawdopodobne jest, że przed jego przedawnieniem sprawa ponownie trafi do komornika. I znów nastąpi zatrzymanie biegu przedawnienia.

Czy komornik widzi historię rachunku?

Komornik może wystąpić z wnioskiem do banku o udostępnienie historii rachunku bankowego, jeśli jest to niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia egzekucji. A bank musi mu takie dane udostępnić. Jest to dość częsta praktyka w przypadku egzekucji rachunków firmowych: komornik sprawdza, gdzie dłużnik mógł ukryć swoje wierzytelności.

Ile czasu ma komornik na odblokowanie konta po spłacie długu?

Przepisy nie regulują terminu, w którym komornik jest zobowiązany do odblokowania konta po spłacie długu. Mowa jest jedynie o tym, że powinno to nastąpić bezzwłocznie. W praktyce zazwyczaj trzeba czekać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Jak usunąć negatywny wpis w BIK?

Jeśli opóźnienia w spłacie kredytu nie były dłuższe niż 60 dni, można złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania danych o zobowiązaniu do celów oceny kredytowej. Wniosek składasz w swoim banku. Aby informacje o finansowaniu nie były przetwarzane, musi zostać spłacone w całości. Jeśli kredyt jest w trakcie spłaty, nie da się usunąć takiego wpisu. Tak samo nie da się go skasować, jeśli opóźnienia w spłacie były dłuższe niż 60 dni i minęło już 30 dni od momentu, gdy bank poinformował o zamiarze przetwarzania danych. W tym przypadku nic nie zrobisz, nie usuniesz negatywnego wpisu w BIK i będzie on widoczny przez 5 lat.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()