Zastrzeżenie kredytowe BIK – czy chroni przed wyłudzeniem kredytu?

Zastrzeżenie kredytowe BIK to jedna z kilku usług oferowanych klientom indywidualnym przez Biuro Informacji Kredytowej. Pozwala uruchomić blokadę możliwości zaciągania zobowiązań kredytowych na Twoje dane. Zastrzeżenie kredytowe okazuje się szczególnie przydatne w sytuacji kradzieży tożsamości. Sprawdź, na czym polega zastrzeżenie kredytowe BIK i jak z niego skorzystać.

Polacy z coraz większą świadomością podchodzą do tematu bezpieczeństwa danych. Zdecydowanie chętniej ustawiamy tzw. silne hasła, chronimy urządzenia mobilne i uważamy na fałszywe maile czy SMS-y. Kradzież tożsamości to jednak wciąż realny problem, przed którym warto się zabezpieczyć. Według danych opublikowanych przez Związek Banków Polskich w III kwartale 2020 roku, przez ostatnie 12 miesięcy, udaremniono ponad 6.5 tys. prób wyłudzenia kredytów o łącznej wartość 244 mln złotych. 1

Czy w takim razie istnieje skuteczny sposób, na to, aby się przed tym uchronić? Jedną z metod jest właśnie zastrzeżenie kredytowe, jednak niestety jak się okazuje, nie zapewnia on pełnej ochrony swoim użytkownikom. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.

Co to jest zastrzeżenie kredytowe BIK?

Zastrzeżenie kredytowe (ang. credit freeze) to usługa, która umożliwia czasową blokadę możliwości udzielenia zobowiązania kredytowego dla konkretnej osoby. Chociaż na pierwszy rzut oka, korzystanie z takiej funkcji może się wydawać zupełnie niepotrzebne (każdy, kto nie chce zaciągać kredytu czy pożyczki, może po prostu nie składać wniosku o finansowanie), to jednak okazuje się szczególnie przydatna jako zabezpieczenie przed wyłudzeniem kredytu gotówkowego czy innego rodzaju finansowania.

Jak działa credit freeze od BIK? Usługa zastrzeżenia kredytowego funkcjonuje w bardzo prosty sposób. Uruchomiona blokada kredytowa działa tak długo, jak życzy sobie tego sam klient. Możesz ją więc w każdej chwili włączyć i wtedy partnerzy systemu zastrzeżenia kredytowego otrzymują informację o tym, że nie zgadasz się na udzielenie zobowiązania na Twoje dane. Możesz też w razie potrzeby, w każdej chwili dezaktywować usługę i sięgnąć po kredyt hipoteczny, gotówkowy czy zdecydować się na zakup ratalny.

Jak skorzystać z usługi zastrzeżenia kredytowego?

Zastrzeżenie kredytowe BIK to część usługi Alerty BIK, a to oznacza, że nie możesz zdecydować się na skorzystanie jedynie z usługi samego zastrzeżenia kredytowego. Biuro Informacji Kredytowej oferuje swoim klientom dwa pakiety, w ramach których realizowana jest usługa.

 • Alert BIK w cenie 24 zł za rok. W ramach wykupionej usługi możesz skorzystać z opcji alertów oraz włączyć zastrzeżenie kredytowe.
 • Pełen Pakiet BIK w cenie 99 zł za rok, w ramach którego otrzymasz alerty, zastrzeżenie kredytowe, ale również raporty kredytowe oraz możliwość regularnego kontrolowania własnego scoringu.

Jak aktywować usługę Alerty BIK i skorzystać z zastrzeżenia kredytowego?

Skorzystanie z zastrzeżenia kredytowego jest bardzo proste. Poniżej umieściliśmy instrukcję, jak to zrobić w kilku krokach.

 1. Wejdź na stronę główną Biura Informacji Kredytowej i wybierz opcję założenia konta w portalu BIK.
 2. Wypełnij krótki formularz (potrzebny będzie Twój PESEL oraz numer dowodu osobistego).
 3. Potwierdź swoją tożsamość. Możesz to zrobić wykonując przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł, który powinien zostać zrealizowany z Twojego konta osobistego.
 4. Odbierz link aktywacyjny, który zostanie wysłany na podany przez Ciebie adres e-mail. Po kliknięciu w niego na podany wcześniej numer telefonu przyjdzie wiadomość SMS z kodem autoryzacyjnym.
 5. Wpisz kod i ustaw hasło do logowania.
 6. Zaloguj się i wykup jeden z dostępnych pakietów (Alerty BIK lub Pakiet BIK).
Zastrzeżenie kredytowe konto BIK
(źródło: BIK)

W jaki sposób skutecznie uniemożliwić złodziejowi otrzymanie finansowania na Twoje dane? Zablokowanie kredytów to opcja, którą uruchomisz w panelu klienta. Wystarczy wybrać „zastrzeżenie kredytowe” i gotowe. W każdej chwili możesz wyłączyć usługę i ponownie ją aktywować. Warto pamiętać jednak o tym, że gdy tylko Twój pakiet Alerty BIK lub Pakiet BIK wygaśnie, usługa zostanie automatycznie wyłączona.

Które banki korzystają z systemu credit freeze?

Skorzystanie z usługi credit freeze sprawi, że bank po otrzymaniu wniosku kredytowego na Twoje dane, odrzuci go zaraz po tym, gdy zweryfikuje, że masz włączoną blokadę. Jednak, aby się tak stało, konkretny kredytodawca musi być zrzeszony w ramach systemu Zastrzeżenia Kredytowe. Jakie instytucje korzystają z credit freeze? Niestety lista uczestników jest bardzo skromna, albowiem aktualnie liczy jedynie 11 podmiotów:

 • Pekao Bank Hipoteczny,
 • Provident,
 • MediRaty,
 • Alfa Kredyt,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • Paytree,
 • SKOK Boże Dary,
 • SKOK Kwiatkowskiego,
 • Regionalny SKOK im. św. Brata Alberta,
 • SKOK Szopienice,
 • Krakowska SKOK.

Chociaż usługa zastrzeżenia kredytowego jest dostępna dla klientów od 2018 roku, to wiele popularnych banków komercyjnych takich jak: PKO BP, BNP Paribas czy Alior Bank nie zdecydowało się do tej pory dołączyć do systemu. Martwić może również fakt, że lista instytucji finansowych, która sprawdza zastrzeżenie kredytowe przed udzieleniem zobowiązania, z roku na rok maleje.

Czemu instytucje finansowe ociągają się z przystąpieniem do systemu zastrzeżeń kredytowych?

Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy włączone zastrzeżenie kredytowe, ale padliśmy ofiarą kradzieży tożsamości. Oszuści wyłudzili od nas dane, na które zaciągnęli pożyczkę w banku, który nie jest zrzeszony w systemie. Poszkodowani w takiej sytuacji muszą się wiele natrudzić, aby bank odstąpił od uregulowania długu zaciągniętego przez oszustów. Zwykle banki wskazują na rażące niedbalstwo klienta.

Czy jednak aby w takich okolicznościach to bank nie jest stroną, która uchybiła kwestiom bezpieczeństwa? W końcu klient zadbał o to, aby w razie wyłudzenia danych zadziałało zastrzeżenie kredytowe BIK. To raczej bank ma problem, z tym że nie przystąpił do systemu. Która strona rzeczywiście wykazała się niedbalstwem? Bank czy klient?

Oszuści potrafią podszyć się pod nasz bank. Dzięki wyciekom danych znają nasze imię i nazwisko, a nawet cztery ostatnie cyfry karty płatniczej. Stosują bardzo wyrafinowane metody, więc odpowiedź na wcześniejsze pytanie wcale nie jest taka prosta. Dlaczego zatem banki i inne instytucje tak bardzo ociągają się, aby dołączyć do credit freeze?

-> Śledź kategorię ostrzeżenia serwisu Czerwona Skarbonka.

Czy warto uruchomić zastrzeżenie kredytowe?

Zastrzeżenie kredytowe to jedno ze skuteczniejszych rozwiązań, które może uchronić Cię przed wyłudzeniem kredytu. Same Alerty BIK, które sygnalizują próbę zaciągnięcia zobowiązania, mogą okazać się w tym wypadku niewystarczające. Zanim zdążysz skontaktować się z bankiem, złodziej może już otrzymać kredyt gotówkowy lub też inne finansowanie i zniknąć z pieniędzmi, zostawiając Ci jedynie dług do spłacenia.

Co więcej, korzystanie z zastrzeżenia kredytowego jest naprawdę proste. Wystarczy włączyć usługę jednym kliknięciem i można o niej praktycznie zapomnieć. Gdy tylko zechcesz skorzystać ze wsparcia instytucji finansowych i zaciągnąć kredyt, znajdź najlepszą ofertę za pomocą porównywarki lub aktualnego rankingu. Następnie wystarczy wyłączyć zastrzeżenie kredytowe i złożyć wniosek o finansowanie.

Niestety tak długo, jak w systemie zastrzeżenia kredytowego zrzeszonych będzie jedynie kilka instytucji kredytowych, to usługa ta nie będzie cieszyła się dużą popularnością. Klienci korzystający z zastrzeżenia kredytowego mogą liczyć na ochronę jedynie w ograniczonym zakresie, a to sprawia, że w dalszym ciągu muszą ze szczególną troską chronić swoje dane osobowe.

BIK zastrzeżenie kredytowe – zalety i wady:

ZaletyWady
chroni przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane…ale ochrona działa tylko w instytucjach zrzeszonych w systemie
zastrzeżenie kredytowe jest dostępne w ramach Alertów BIK (tylko za 24 zł / rok)mało instytucji w systemie BIK

W kwestii bezpieczeństwa nie warto jednak iść na kompromisy. Jeśli chcesz poczuć się naprawdę chroniony, poszukaj również innych metod, które pozwolą Ci zabezpieczyć swoje dane oraz dokumenty. Możesz skorzystać np. z systemu „Bezpieczny Pesel„, który został stworzony m.in. przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, czy też „Dokumenty Zastrzeżone” prowadzonego przez Związek Banków Polskich. Pamiętaj również o codziennym stosowaniu prostych zasad, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo danych, czyli między innymi:

 • sprawdzaj, czy wchodzisz na zabezpieczone, wiarygodne strony,
 • nie instaluj na swoim komputerze lub telefonie nieznanych aplikacji (zwłaszcza gdy proszą nas o to „pracownicy” infolinii).

Źródła:

1. https://www.zbp.pl/getmedia/c47af4dc-5029-469b-898e-5e01024b0efd/infodok-2020-07-09-wydanie43

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (4 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie