BIG InfoMonitor – jak sprawdzić? Poradnik

BIG InfoMonitor – jak sprawdzić? Poradnik

BIG InfoMonitor to drugi, po Biurze Informacji Kredytowej, najpopularniejszy rejestr finansowy w Polsce. Gromadzi on dane setek tysięcy Polaków, którzy w przeszłości lub obecnie mają na koncie jakieś zobowiązania finansowe. Czym w ogóle jest BIG, jak sprawdzić siebie, czy możliwe jest czyszczenie i kto może go sprawdzić?

Pod skrótem BIG kryje się Biuro Informacji Gospodarczej, czyli największy po BIK rejestr gromadzący dane na temat spłaty różnego rodzaju zobowiązań przez Polaków. BIG współpracuje z wieloma instytucjami, przez co wgląd do znajdujących się w jego rejestrach danych może mieć wpływ na wiele usług, z jakich potencjalnie chce się skorzystać.

Nawet jeśli np. nie chce się skorzystać z pożyczki, warto mieć świadomość na temat kompetencji i zakresu informacji, jakie mogą być zbierane przez instytucje takie jak BIG. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy aby nie będzie chciało się skorzystać z usług, do których dostęp ma się właśnie po pozytywnej weryfikacji w Biurach Informacji Gospodarczej.

BIG – co to jest?

Na początek warto przybliżyć to, czym w ogóle jest BIG i jakie instytucje pod niego podlegają. BIG, czyli wspomniane Biuro Informacji Gospodarczej to istniejący od 2010 roku państwowy rejestr finansowy. Gromadzone są w nim zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje na temat historii finansowej konsumentów, kontrahentów, przedsiębiorców i innych podmiotów. Rejestr zajmuje się przetwarzaniem, gromadzeniem i udostępnianiem tych informacji, udostępniając je jednak tylko wąskiemu, ściśle określonemu gronu.

Opisywany rejestr nie jest pojedynczą instytucją – w jego skład wchodzi kilka podległych mu baz. Choć wszystkie są częścią tzw. Biur Informacji Gospodarczej, to prowadzą odrębne rejestry, nie stosują między sobą przepływu danych i nie gromadzą danych zbieranych przez sąsiedni rejestr.

Poznajmy wszystkie rejestry, jakie określane są mianem BIG.

 • BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
 • KRD lub KRD BIG – Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej.
 • KBIG – Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.
 • ERIF – Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.
 • KIDT – Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej.

Kto może sprawdzić BIG?

Do rejestrów Biur Informacji Gospodarczej zaglądać mogą tylko ściśle określone podmioty, o czym warto mieć świadomość.

 • Banki – podczas ubiegania się o kredyt lub pożyczkę.
 • Firmy pozabankowe – podczas ubiegania się o chwilówkę lub pożyczkę, ale tylko wśród tych firm, które podjęły współpracę z BIG.
 • Instytucje państwowe – na przykład, prokuratura podczas prowadzenia dochodzenia.
 • Operatorzy komórkowi – podczas zawierania umowy abonamentu.
 • Przedsiębiorcy – chcący znaleźć informacje na temat swojego lub konkurencyjnego przedsiębiorstwa.
 • Osoby fizyczne – chcące sprawdzić wiarygodność finansową samego siebie, innej osoby fizycznej lub dowolnego przedsiębiorstwa.

Jakie informacje gromadzone są w rejestrach BIG InfoMonitor?

W przypadku dzisiejszego poradnika, skupimy się na kwestii rejestru BIG InfoMonitor. Na początku, warto poznać, na jakich temat danych i jakich zobowiązań BIG zbiera informacje.

 • Pożyczki – status spłaty, ewentualne opóźnienia lub zaległości. Warunek – firma pożyczkowa musi współpracować z BIG, co nie jest konieczne. Co więcej. informacja o tym, że konsument nie spłaca pożyczki odnotowywana jest najwcześniej 60 dni od zaprzestania spłacania.
 • Faktury – status spłat, ewentualne opóźnienia, zaległości i wierzyciele. Jeśli nie są spłacane, to BIG wymaga uprzednio nałożenie na nią polecenia wykonawczego np. przez sąd.
 • Spłata rachunków – na przykład, prąd, woda, gaz, telefon, telewizja lub internet.
 • Zakupiony towar na raty – na przykład, komputer zakupiony w sieciowym sklepie na ustalony rodzaj rat.
 • Mandaty – informacje o niespłaconych mandatach.
 • Alimenty – stan uiszczania lub zaległości w uiszczaniu sądownie zasądzonych alimentów.
 • Czynsz – stan opłat za mieszkanie lub wynajmowany lokal.

Dzieląc na podmioty obecne w BIG, warto rozróżnić ich na konsumentów i przedsiębiorców.

 • Dane konsumentów gromadzone są jeśli ich wartość przekracza 200 złotych.
 • Informacje o długach przedsiębiorstwa przetwarza się w przypadku, gdy ich wartość przekracza 500 złotych.

Ponadto:

 • Dane zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorstwa można wpisać tylko wtedy, gdy minęło 30 dni od wysłania do ich pisma informującego o zadłużeniu i ryzyku się z tym wiążącym.

Jak samemu sprawdzić BIG?

Jak wspomniano wyżej, osoba fizyczna lub przedsiębiorca mają prawo do sprawdzenia wskazań BIG zarówno na temat siebie, jak i innych podmiotów o takim charakterze. Sprawdzenie samodzielnie BIG nie jest skomplikowane i można przedstawić je w kilku prostych krokach:

 1. Najpierw, po wejściu na stronę internetową BIG, należy zarejestrować konto. Po wpisaniu wymaganych danych osobowych, trzeba zaakceptować określone zgody i potwierdzić wysłanie na nasz adres mailowy linku aktywacyjnego.
 2. Następnie, należy kliknąć w link aktywacyjny.
 3. Po aktywacji konta, należy za pomocą adresu e-mail i hasła zalogować się na swoje konto użytkownika. Tam należy wybrać rodzaj konta – osoba fizyczna lub przedsiębiorstwo.
 4. To jeszcze nie wszystko – BIG wymaga od klienta przesłania skanu dowodu osobistego. Po zweryfikowaniu tego etapu, można w pełni korzystać z konta.

Raport na temat siebie, osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa można wygenerować darmowo raz na 6 miesięcy (pół roku). Jeżeli chce się sprawdzać je częściej, każdy dodatkowy raport to koszt 6 złotych 50 groszy.

Wpisanie danych np. dłużnika do BIG jest darmowe.

Czy mogę wyczyścić BIG?

Ci konsumenci, którzy sprawdzając BIG dostrzegą w nim niepożądane, negatywne wpisy – mają szansę na wyczyszczenie BIG. W przypadku bieżących zaległości finansowych, należy spłacić je wszystkim wierzycielom. Mogą to być zarówno osoby prywatne, jak i instytucje pozabankowe lub dostawcy usług np. telefonicznych. W przypadku spłaty bieżących długów, wszystkie podmioty mają obowiązek wykreślić dane konsumenta z rejestru w czasie do 14 dni (2 tygodnie) od spłaty.

Podobne artykuły
27.03.2020
Zostań w domu i zyskaj nawet 900 zł z Kontem Proste Zasady!
Co możesz przyrządzić z bonów podarunkowych do Allegro, Decathlonu i Empiku, tak aby było modnie, wygodnie i ekonomicznie? W dobie panującego kryzysu epidemiologicznego te dość niecodzienne pytanie jest, jak najbardziej na czasie. Wystarczy, że bezpiecznie w domowym zaciszu założysz Konto Proste Zasady w Getin Banku. Do zgarnięcia jest nawet 900 zł w e-bonach na zakupy […]
Skarga na czynności komornika
25.03.2020
Skarga na czynności komornika – jak napisać? Wzór do pobrania
Komornik sądowy, który przeprowadza na danym dłużniki egzekucję należności, musi przestrzegać ściśle określonych przepisów prawa. Jeżeli posiada się uzasadnione podejrzenia, że w toku postępowania przekroczył on swoje obowiązki, warto działać. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać skarga na czynności komornika. Objęcie działaniami komornika to stresująca i problematyczna okoliczność, która jest konsekwencją nieregulowania różnego rodzaju finansowych zobowiązań. Wierzyciel, […]
raty kredytow hipotecznych
25.03.2020
Narodowy Bank Polski obniżył stopy procentowe – o ile zmniejszą się raty kredytów hipotecznych?
18 marca 2020 roku NBP (Narodowy Bank Polski) zdecydował się na obniżkę stóp procentowych, aby rozkręcić, dotkniętą koronawirusem, gospodarkę. Ta informacja na pewno zainteresowała kredytobiorców oraz pożyczkobiorców. Szczególnie jednak zadowolone mogą być osoby z kredytem hipotecznym. Sprawdź, o ile potaniały miesięczne raty spłaty hipoteki. Rada Polityki Pieniężnej 18 marca 2020 zdecydowała się na następujące obniżki […]
jak zamknąć konto w idea banku
25.03.2020
Jak zamknąć konto w Idea Banku?
Idea Bank to polski instytucja finansowa działająca od 1991 roku. Jej domeną jest obsługiwanie małych podmiotów gospodarczych, wobec których przygotowane zostały specjalne usługi i narzędzia finansowe. Sprawdźmy, w jaki sposób zamknąć konto w Idea Banku. Aby zlikwidować swój rachunek w tej polskiej instytucji finansowej, można wybrać jeden z trzech sposobów. Są to: kontakt z infolinią, […]
jak zamknąć konto w plus banku
25.03.2020
Jak zamknąć konto w Plus Banku?
Plus Bank to polska instytucja finansowa, specjalizująca się w udzielaniu kredytów oraz współpracy z klientami korporacyjnymi. Ta firma z siedzibą w Poznaniu jest ściśle powiązana z siecią komórkową Plus, na co wskazuje już samo logo, oraz polskim miliarderem Zygmuntem Solorzem-Żakiem. Sprawdzimy dzisiaj, czy zamknięcie konta w Plus Banku to trudne zadanie oraz w jak najłatwiejszy […]
jak zamknąć konto w ING
24.03.2020
Jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim?
ING Bank Śląski to bank komercyjny z siedzibą w Katowicach. Znany jest on przede wszystkim ze współpracy z dużą ilością klientów korporacyjnych oraz spójnym marketingiem, w którym swojego wizerunku udziela od lat znany polski aktor Marek Kondrat. Sprawdźmy, w jaki sposób zamknąć konto w ING Banku Śląskim. Zamknięcie swojego rachunku w ING możliwe jest tylko […]
Komentarze (0)
Dodaj komentarz