BIG InfoMonitor – jak sprawdzić siebie? Poradnik

BIG InfoMonitor – jak sprawdzić? Poradnik

BIG InfoMonitor to drugi, po Biurze Informacji Kredytowej, najpopularniejszy rejestr finansowy w Polsce. Gromadzi on dane setek tysięcy Polaków, którzy w przeszłości lub obecnie mają na koncie jakieś zobowiązania finansowe. Czym w ogóle jest BIG, jak sprawdzić siebie, czy możliwe jest czyszczenie i kto może go sprawdzić?

Pod skrótem BIG kryje się Biuro Informacji Gospodarczej, czyli największy po BIK rejestr gromadzący dane na temat spłaty różnego rodzaju zobowiązań przez Polaków. BIG współpracuje z wieloma instytucjami, przez co wgląd do znajdujących się w jego rejestrach danych może mieć wpływ na wiele usług, z jakich potencjalnie chce się skorzystać.

Nawet jeśli np. nie chce się skorzystać z pożyczki, warto mieć świadomość na temat kompetencji i zakresu informacji, jakie mogą być zbierane przez instytucje takie jak BIG. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy aby nie będzie chciało się skorzystać z usług, do których dostęp ma się właśnie po pozytywnej weryfikacji w Biurach Informacji Gospodarczej.

Czym jest BIG Infomonitor?

Na początek warto przybliżyć to, czym w ogóle jest BIG i jakie instytucje pod niego podlegają. BIG, czyli wspomniane Biuro Informacji Gospodarczej to istniejący od 2010 roku państwowy rejestr finansowy. Gromadzone są w nim zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje na temat historii finansowej konsumentów, kontrahentów, przedsiębiorców i innych podmiotów. Rejestr zajmuje się przetwarzaniem, gromadzeniem i udostępnianiem tych informacji, udostępniając je jednak tylko wąskiemu, ściśle określonemu gronu.

Opisywany rejestr nie jest pojedynczą instytucją – w jego skład wchodzi kilka podległych mu baz. Choć wszystkie są częścią tzw. Biur Informacji Gospodarczej, to prowadzą odrębne rejestry, nie stosują między sobą przepływu danych i nie gromadzą danych zbieranych przez sąsiedni rejestr.

Poznajmy wszystkie rejestry, jakie określane są mianem BIG.

 • BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
 • KRD lub KRD BIG – Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej.
 • KBIG – Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.
 • ERIF – Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.
 • KIDT – Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej.

Kto może sprawdzić BIG?

Do rejestrów Biur Informacji Gospodarczej zaglądać mogą tylko ściśle określone podmioty, o czym warto mieć świadomość.

 • Banki – podczas ubiegania się o kredyt lub pożyczkę.
 • Firmy pozabankowe – podczas ubiegania się o chwilówkę lub pożyczkę, ale tylko wśród tych firm, które podjęły współpracę z BIG.
 • Instytucje państwowe – na przykład, prokuratura podczas prowadzenia dochodzenia.
 • Operatorzy komórkowi – podczas zawierania umowy abonamentu.
 • Przedsiębiorcy – chcący znaleźć informacje na temat swojego lub konkurencyjnego przedsiębiorstwa.
 • Osoby fizyczne – chcące sprawdzić wiarygodność finansową samego siebie, innej osoby fizycznej lub dowolnego przedsiębiorstwa.

Jakie informacje gromadzone są w rejestrach BIG InfoMonitor?

W przypadku dzisiejszego poradnika, skupimy się na kwestii rejestru BIG InfoMonitor. Na początku, warto poznać, na jakich temat danych i jakich zobowiązań BIG zbiera informacje.

 • Pożyczki – status spłaty, ewentualne opóźnienia lub zaległości. Warunek – firma pożyczkowa musi współpracować z BIG, co nie jest konieczne. Co więcej. informacja o tym, że konsument nie spłaca pożyczki odnotowywana jest najwcześniej 60 dni od zaprzestania spłacania.
 • Faktury – status spłat, ewentualne opóźnienia, zaległości i wierzyciele. Jeśli nie są spłacane, to BIG wymaga uprzednio nałożenie na nią polecenia wykonawczego np. przez sąd.
 • Spłata rachunków – na przykład, prąd, woda, gaz, telefon, telewizja lub internet.
 • Zakupiony towar na raty – na przykład, komputer zakupiony w sieciowym sklepie na ustalony rodzaj rat.
 • Mandaty – informacje o niespłaconych mandatach.
 • Alimenty – stan uiszczania lub zaległości w uiszczaniu sądownie zasądzonych alimentów.
 • Czynsz – stan opłat za mieszkanie lub wynajmowany lokal.

Dzieląc na podmioty obecne w BIG, warto rozróżnić ich na konsumentów i przedsiębiorców.

 • Dane konsumentów gromadzone są jeśli ich wartość przekracza 200 złotych.
 • Informacje o długach przedsiębiorstwa przetwarza się w przypadku, gdy ich wartość przekracza 500 złotych.

Ponadto:

 • Dane zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorstwa można wpisać tylko wtedy, gdy minęło 30 dni od wysłania do ich pisma informującego o zadłużeniu i ryzyku się z tym wiążącym.

Jak sprawdzić siebie BIG?

Jak wspomniano wyżej, osoba fizyczna lub przedsiębiorca mają prawo do sprawdzenia wskazań BIG zarówno na temat siebie, jak i innych podmiotów o takim charakterze. Sprawdzenie samodzielnie BIG nie jest skomplikowane i można przedstawić je w kilku prostych krokach:

 1. Najpierw, po wejściu na stronę internetową BIG, należy zarejestrować konto. Po wpisaniu wymaganych danych osobowych, trzeba zaakceptować określone zgody i potwierdzić wysłanie na nasz adres mailowy linku aktywacyjnego.
 2. Następnie, należy kliknąć w link aktywacyjny.
 3. Po aktywacji konta, należy za pomocą adresu e-mail i hasła zalogować się na swoje konto użytkownika. Tam należy wybrać rodzaj konta – osoba fizyczna lub przedsiębiorstwo.
 4. To jeszcze nie wszystko – BIG wymaga od klienta przesłania skanu dowodu osobistego. Po zweryfikowaniu tego etapu, można w pełni korzystać z konta.

Raport na temat siebie, osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa można wygenerować darmowo raz na 6 miesięcy (pół roku). Jeżeli chce się sprawdzać je częściej, każdy dodatkowy raport to koszt 6 złotych 50 groszy.

Wpisanie danych np. dłużnika do BIG jest darmowe.

Czy mogę wyczyścić BIG?

Ci konsumenci, którzy sprawdzając BIG dostrzegą w nim niepożądane, negatywne wpisy – mają szansę na wyczyszczenie BIG. W przypadku bieżących zaległości finansowych, należy spłacić je wszystkim wierzycielom. Mogą to być zarówno osoby prywatne, jak i instytucje pozabankowe lub dostawcy usług np. telefonicznych. W przypadku spłaty bieżących długów, wszystkie podmioty mają obowiązek wykreślić dane konsumenta z rejestru w czasie do 14 dni (2 tygodnie) od spłaty.

Infografika – jak sprawdzić BIG

Jak sprawdzić siebie w BIG - infografika
Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły