BIG InfoMonitor – jak sprawdzić siebie? Poradnik


BIG InfoMonitor to drugi, po Biurze Informacji Kredytowej, najpopularniejszy rejestr finansowy w Polsce. Gromadzi on dane setek tysięcy Polaków, którzy w przeszłości lub obecnie mają na koncie jakieś zobowiązania finansowe. Czym w ogóle jest BIG, jak sprawdzić siebie, czy możliwe jest czyszczenie i kto może go sprawdzić?
Pod skrótem BIG kryje się Biuro Informacji Gospodarczej, czyli największy po BIK rejestr gromadzący dane na temat spłaty różnego rodzaju zobowiązań przez Polaków. BIG współpracuje z wieloma instytucjami, przez co wgląd do znajdujących się w jego rejestrach danych może mieć wpływ na wiele usług, z jakich potencjalnie chce się skorzystać.
Nawet jeśli np. nie chce się skorzystać z pożyczki, warto mieć świadomość na temat kompetencji i zakresu informacji, jakie mogą być zbierane przez instytucje takie jak BIG. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy aby nie będzie chciało się skorzystać z usług, do których dostęp ma się właśnie po pozytywnej weryfikacji w Biurach Informacji Gospodarczej.
Czym jest BIG Infomonitor?
Na początek warto przybliżyć to, czym w ogóle jest BIG i jakie instytucje pod niego podlegają. BIG, czyli wspomniane Biuro Informacji Gospodarczej to istniejący od 2010 roku państwowy rejestr finansowy. Gromadzone są w nim zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje na temat historii finansowej konsumentów, kontrahentów, przedsiębiorców i innych podmiotów. Rejestr zajmuje się przetwarzaniem, gromadzeniem i udostępnianiem tych informacji, udostępniając je jednak tylko wąskiemu, ściśle określonemu gronu.
Opisywany rejestr nie jest pojedynczą instytucją – w jego skład wchodzi kilka podległych mu baz. Choć wszystkie są częścią tzw. Biur Informacji Gospodarczej, to prowadzą odrębne rejestry, nie stosują między sobą przepływu danych i nie gromadzą danych zbieranych przez sąsiedni rejestr.
Poznajmy wszystkie rejestry, jakie określane są mianem BIG.
- BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
- KRD lub KRD BIG – Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej.
- KBIG – Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.
- ERIF – Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.
- KIDT – Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej.
Kto może sprawdzić BIG?
Do rejestrów Biur Informacji Gospodarczej zaglądać mogą tylko ściśle określone podmioty, o czym warto mieć świadomość.
- Banki – podczas ubiegania się o kredyt lub pożyczkę.
- Firmy pozabankowe – podczas ubiegania się o chwilówkę lub pożyczkę, ale tylko wśród tych firm, które podjęły współpracę z BIG.
- Instytucje państwowe – na przykład, prokuratura podczas prowadzenia dochodzenia.
- Operatorzy komórkowi – podczas zawierania umowy abonamentu.
- Przedsiębiorcy – chcący znaleźć informacje na temat swojego lub konkurencyjnego przedsiębiorstwa.
- Osoby fizyczne – chcące sprawdzić wiarygodność finansową samego siebie, innej osoby fizycznej lub dowolnego przedsiębiorstwa.
Jakie informacje gromadzone są w rejestrach BIG InfoMonitor?
W przypadku dzisiejszego poradnika, skupimy się na kwestii rejestru BIG InfoMonitor. Na początku, warto poznać, na jakich temat danych i jakich zobowiązań BIG zbiera informacje.
- Pożyczki – status spłaty, ewentualne opóźnienia lub zaległości. Warunek – firma pożyczkowa musi współpracować z BIG, co nie jest konieczne. Co więcej. informacja o tym, że konsument nie spłaca pożyczki odnotowywana jest najwcześniej 60 dni od zaprzestania spłacania.
- Faktury – status spłat, ewentualne opóźnienia, zaległości i wierzyciele. Jeśli nie są spłacane, to BIG wymaga uprzednio nałożenie na nią polecenia wykonawczego np. przez sąd.
- Spłata rachunków – na przykład, prąd, woda, gaz, telefon, telewizja lub internet.
- Zakupiony towar na raty – na przykład, komputer zakupiony w sieciowym sklepie na ustalony rodzaj rat.
- Mandaty – informacje o niespłaconych mandatach.
- Alimenty – stan uiszczania lub zaległości w uiszczaniu sądownie zasądzonych alimentów.
- Czynsz – stan opłat za mieszkanie lub wynajmowany lokal.
Dzieląc na podmioty obecne w BIG, warto rozróżnić ich na konsumentów i przedsiębiorców.
- Dane konsumentów gromadzone są jeśli ich wartość przekracza 200 złotych.
- Informacje o długach przedsiębiorstwa przetwarza się w przypadku, gdy ich wartość przekracza 500 złotych.
Ponadto:
- Dane zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorstwa można wpisać tylko wtedy, gdy minęło 30 dni od wysłania do ich pisma informującego o zadłużeniu i ryzyku się z tym wiążącym.
Jak sprawdzić siebie BIG?
Jak wspomniano wyżej, osoba fizyczna lub przedsiębiorca mają prawo do sprawdzenia wskazań BIG zarówno na temat siebie, jak i innych podmiotów o takim charakterze. Sprawdzenie samodzielnie BIG nie jest skomplikowane i można przedstawić je w kilku prostych krokach:
- Najpierw, po wejściu na stronę internetową BIG, należy zarejestrować konto. Po wpisaniu wymaganych danych osobowych, trzeba zaakceptować określone zgody i potwierdzić wysłanie na nasz adres mailowy linku aktywacyjnego.
- Następnie, należy kliknąć w link aktywacyjny.
- Po aktywacji konta, należy za pomocą adresu e-mail i hasła zalogować się na swoje konto użytkownika. Tam należy wybrać rodzaj konta – osoba fizyczna lub przedsiębiorstwo.
- To jeszcze nie wszystko – BIG wymaga od klienta przesłania skanu dowodu osobistego. Po zweryfikowaniu tego etapu, można w pełni korzystać z konta.
Raport na temat siebie, osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa można wygenerować darmowo raz na 6 miesięcy (pół roku). Jeżeli chce się sprawdzać je częściej, każdy dodatkowy raport to koszt 6 złotych 50 groszy.
Wpisanie danych np. dłużnika do BIG jest darmowe.
Czy mogę wyczyścić BIG?
Ci konsumenci, którzy sprawdzając BIG dostrzegą w nim niepożądane, negatywne wpisy – mają szansę na wyczyszczenie BIG. W przypadku bieżących zaległości finansowych, należy spłacić je wszystkim wierzycielom. Mogą to być zarówno osoby prywatne, jak i instytucje pozabankowe lub dostawcy usług np. telefonicznych. W przypadku spłaty bieżących długów, wszystkie podmioty mają obowiązek wykreślić dane konsumenta z rejestru w czasie do 14 dni (2 tygodnie) od spłaty.